terran napisał(a):majama napisał(a):Jedna sprawa mnie jeszcze zastanawia: teraz mówi sie o finansowaniu działalności nowymi emisjami po jakieś 1,1zł. A w bankach leżą góry akcji do wykupienia po 1,3zł + procenty (wibor +10% rocznie) i co tak na oko licząc da cene za sztuke minimum 1,90 zł. Wiec albo cen aakcji do tego czasu przekroczy ten pułap albo nikt tych akcji nie wykupi i banki puszcza je na wyścigi na rynek co zakończy masakrą.
Jeśli by cena miała pójśc w góre aby opłacało sie Dudzie wykupić akcje to te dzisiejsze emisje to czysta strata, bo za tanio sprzedawana emisja. Jedynym wytłumaczenie jest najwyraźniej wiara że spółka zdola w tym czasie tak zarobic że regularnie będzie wzrastac wartośc akcji minimum 20% rocznie. Pewnie po pól roku juz będzie wiadomo czy to realne.
mnie sie cos wydawalo ze mialo byc wibor + 4% czy jakos tak a nie 10% skad masz to info?
z układu kończącego postępowanie naprawcze z lipca 2009:
Cytat:
- prawo Spółki, w okresie do końca 2012 roku, do odkupu akcji wyemitowanych dla Banków celem ich umorzenia ("Opcja buy-back"), po cenie skalkulowanej w oparciu o cenę emisyjną tych akcji powiększoną o koszt pieniądza (WIBOR 3M + 7% w skali roku) w przypadku odkupienia wszystkich akcji wyemitowanych dla banków na podstawie Układu i po wcześniejszej spłacie w całości Konsorcjalnego Kredytu Konsolidacyjnego oraz Kredytu Podporządkowanego;
Ponadto, Spółka będzie miała prawo skorzystać z Opcji buy-back w stosunku do części akcji wyemitowanych dla Banków na podstawie Układu i przed spłatą Konsorcjalnego Kredytu Konsolidacyjnego oraz Kredytu Podporządkowanego, jeżeli Spółka dokona zbycia istotnych aktywów. Do wykonania Opcji buy-back konieczna jest zgoda jednej z osób z rodziny Duda;
- prawo osób z rodziny Duda do odkupu akcji wyemitowanych dla banków ("Opcja call"). Opcja ta może zostać wykonana w okresie do końca 2012 r. Strony ustaliły, że cena odkupu akcji od banków przez osoby z rodziny Duda będzie równa wyższej z cen: średniej cenie rynkowej akcji z ostatnich 3 miesięcy pomniejszonej o 25% dyskonto albo cenie emisyjnej tych akcji powiększonej o koszt pieniądza w czasie (WIBOR 3M + 10% w skali roku);
- wyłączenie możliwości zbycia i obciążenia przez banki do końca 2012 r. akcji Spółki wyemitowanych na podstawie Układu, z wyjątkiem wykonania Opcji call lub Opcji buy-back;
Wiec faktycznie to sa dwie opcje wykupu: dla samej spółki i dla rodziny Dudy. 7%+wibor albo 10%+wibor. Nie wspomniano o kapitalizacji odsetek (może ktos wie?) więc zakładam że jest ona miesięczna, co tez lekko podniesie cene wykupu.
edit:
Ciągle nie wiem jak oni chca to zrobic emitując nowe akcje sporo taniej. Wskaźniki zwrotu z kapitału dla firmy sa złe (wystarczy zerknąc na wyceny stockwatchowe). Widze to tak że albo szykuje sie jakis cudowny boom albo slizg w przepaść. Obstawiam że to drugie i pisze to aby przestrzec.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.