pixelg
GRAAL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

GRAAL [GRL]

AKTUALNY KURS: 31,70 zł (+0,00%) 16-11-2016 13:50
arnoldszwajceneger
0
Wpisów: 24
Wysłane: 1 września 2010 11:16:25 przy kursie: 14,50 zł
Jak mawiał Buffet, giełda jest tylko po to aby zobaczyć czy ktoś nie popełnia jakiegoś głupstwa. Sprzedaż spółki tylko dlatego, że jej kurs spada jest takim właśnie głupstwem i nalezy to wykorzytsać. Graal zmienjszył zadłużenie, powiększył zysk, ma dobre przepływy operacyjne, zwiększył kapitał własny i ma fajne wskaźniki, więc po co sprzedawać dobra spółkę.

Zed
0
Wpisów: 22
Wysłane: 1 września 2010 12:22:41 przy kursie: 14,50 zł
i to jeszcze w najcięższym dla branży okresie.. Dokupiłem trochę ale mam już ograniczone mozliwosci Angel

absolum44
0
Wpisów: 18
Wysłane: 1 września 2010 19:01:15 przy kursie: 14,50 zł
Tuńczyk z Graala smakował mi dziś tak samo dobrze jak wtedy gdy akcje były po 17 zł.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 1 września 2010 19:24:40 przy kursie: 14,50 zł
spojrzałem w nocy color na wyniki Św. Graala i wszedłem średnioterm. ale... kupiłem na otwarciu i sekundy potem naciąłem się na realizację zysków, tak z 10% w dół, emocje jak na spekulancie reindeer

Inwestor88
0
Wpisów: 15
Wysłane: 8 września 2010 19:21:33 przy kursie: 15,25 zł
WatchDog-u czy mógłbym prosić Cię o omówienie raportu półrocznego Graala.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 11 września 2010 21:11:58 przy kursie: 15,15 zł
Utknęliśmy w raporcie, jest nieścisłość w kapitałach własnych (albo w rachunku wyników): kwota prawdopodobnie otrzymanej dywidendy jest wykazana jako jej wypłata. Rzecz może zmienić WK o około 10 mln zł, albo wynik o 5 mln zł, dlatego napisaliśmy do spółki i czekamy na wyjaśnienie. A może jest też neutralna, ale sprawozdanie na pewno ma błąd, bo się salda nie zamykają.

wkm3
0
Wysłane: 11 września 2010 23:23:41 przy kursie: 15,15 zł
dla mnie 5-10MPLN na plus albo minus to ,,o jeden most za daleko'', szczególnie, że mamy do czynienia z taką wirtuozerją notorycznie, ciekawie może wyglądać wycena jak wynik się zmieni o taką wartość w tym lub ... w kolejnych okresach sprawozd. + spółka wydawała mi się tania z rok temu przy 8PLN teraz wróciłem po wynikach H1 2010 bo podobały mi się te wyniki ale nie, nie takiej jakości wyników szukam; przeskakuję na SNS, BOMI lub ENA na począku tyg. Życzę wytrwałości pozostałym ponieważ branża/ pozycja rynkowa i prespektywy ostatniego kwartału 2010 wyglądają kusząco więc, kto wie...
Edytowany: 11 września 2010 23:26

robroy
0
Wpisów: 4
Wysłane: 12 września 2010 11:00:06 przy kursie: 15,15 zł
WatchDogu, jeśli dobrze rozumiem to owa nieścisłość będzie miała pozytywny (jeśli się sprawdzi) lub neutralny (jeśli się niesprawdzi) wpływ na wyniki ? Natomiast zastanawia mnie dlaczego spółka nie opublikowała przepływów inwestycyjnych i finansowych, przynajmniej ja we wszelakich publikacjach za 1 kwartał ich nie znalazłem i wszędzie jest luka pod tym względem. A odpowiedzi ze spółki raczej się chyba nie doczekacie WatchDogu. "Znamy" przecież Graala... niestety. Pozdrawiam

edit: ...za 1 półrocze oczywiście a nie za 1 kwartał.
Edytowany: 12 września 2010 11:08

Teresa
Teresa PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 4 710
Wysłane: 12 września 2010 11:14:27 przy kursie: 15,15 zł
Ależ przepływy są podane gpwinfostrefa.pl/palio/html.ru...
strona 7-8
A wiesz przynajmniej dlaczego przegrałeś?...

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 12 września 2010 11:31:00 przy kursie: 15,15 zł
robroy napisał(a):
WatchDogu, jeśli dobrze rozumiem to owa nieścisłość będzie miała pozytywny (jeśli się sprawdzi) lub neutralny (jeśli się niesprawdzi) wpływ na wyniki ? Natomiast zastanawia mnie dlaczego spółka nie opublikowała przepływów inwestycyjnych i finansowych, przynajmniej ja we wszelakich publikacjach za 1 kwartał ich nie znalazłem i wszędzie jest luka pod tym względem. A odpowiedzi ze spółki raczej się chyba nie doczekacie WatchDogu. "Znamy" przecież Graala... niestety. Pozdrawiam

edit: ...za 1 półrocze oczywiście a nie za 1 kwartał.

Rzeczywiście nie ma ich bezpośrednio na tej stronie GPWInfoStrefa, ale już w samym sprawozdaniu wszystko jest.

Co do dywidendy, to moja hipoteza jest następująca: wynik netto i całkowite dochody są zawyżone o 4,9 mln zł (to kwota tej dywidendy). Jest to dywidenda od spółki zależnej, konsolidowanej metodą pełną, więc nie rozumiem kompletnie dlaczego w ogóle znalazła się w RZiS. Jest to przekładanie pieniędzy z lewej kieszeni do prawej (albo na odwrót).Shame on you Warto zwrócić uwagę, że gdy całkowite dochody wyniosły 6 mln zł, wzrost kapitałów własnych wyniósł tylko 1 mln zł. Dywidenda została odjęta w spr. ze zmian w kap. wł. tak jakby Graal ją wypłacał, ale oczywiście nic takiego nie miało miejsca. To spowodowało nasze domysły, że może pomylili dywidendę otrzymaną z wypłaconą. Wniosek jest wg mnie taki, że kapitały ostatecznie pokazują prawdę (wzrost o 1 mln zł), a dywidenda powinna być wyłączona w konsolidacji i nie powinno jej w ogóle być w rachunku wyników. Wtedy pokazaliby stratę netto i niewielki plus na całkowitych dochodach.
Edytowany: 12 września 2010 11:49

robroy
0
Wpisów: 4
Wysłane: 12 września 2010 11:31:13 przy kursie: 15,15 zł
Inwestycyjne i finansowe nie.

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 12 września 2010 11:35:58 przy kursie: 15,15 zł
Są w sprawozdaniu tak jak Teresa napisał:

V. Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 17 710
VI. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (683)
VII. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (7 696)

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 15 września 2010 01:38:46 przy kursie: 14,60 zł
Omówienie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Graal za I półrocze 2010 r.

Wyniki Spółki są negatywne, chociaż na pierwszy rzut oka mogłyby się wydawać bardzo korzystne. Zysk netto w I półroczu wyniósł 4,3 mln zł, wobec straty 2,3 mln zł w analogicznym okresie ub. roku. Z punktu widzenia całkowitych dochodów wygląda to jeszcze lepiej. Osiągnęły one w pierwszych sześciu miesiącach 2010 roku poziom 6 mln zł, co jest rezultatem lepszym o 9,4 mln zł h/h. Wyniki samego II kwartału są już słabsze. Tylko 0,5 mln zł zysku netto, co jest rozczarowujące w porównaniu do niezłego II kw. 2009 roku, gdy Graal wypracował na czysto 2,3 mln zł. Jednak największy problem znajduje się w innym miejscu, a dotyczy sposobu w jaki Spółka wykazała ostateczny wynik finansowy netto.

Najbardziej prawdopodobne jest, że w raporcie po prostu znajdują się błędy. Nie jest moją rolą oceniać, czy mamy do czynienia z niezamierzonymi pomyłkami, czy też z próbą manipulacji. Nie otrzymaliśmy od Graala odpowiedzi dotyczących naszych wątpliwości, zatem postaram się ocenić sytuację w Spółce na podstawie takich informacji jakie są dostępne. Możemy się domyślać, iż zaprezentowane wyniki tak naprawdę powinny być niższe o ok. 5 mln zł, co spowodowałoby stratę netto zarówno w I półroczu, jak i w II kwartale. Całkowite dochody wyniosłyby natomiast zaledwie 1,1 mln zł.

Rachunek wyników i sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
Otrzymana dywidenda na kwotę 4,9 mln zł od zależnej spółki Koral (Graal posiada 100 proc. jej akcji), której wyniki są konsolidowane na poziomie grupy metodą pełną, nie została wyłączona w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż tego rodzaju wypłaty zysków z jednostek zależnych do spółki dominującej są neutralne z punktu widzenia rezultatów finansowych całej grupy kapitałowej. Praktycznie jest to tylko transfer środków pieniężnych z jednej spółki do drugiej w ramach grupy. Należy je co prawda uwzględnić w przychodach finansowych, lecz tylko w raporcie jednostkowym (znajdują się tam i nie mam do tego zastrzeżeń). W skonsolidowanym RZiS po korektach powinny całkowicie zniknąć. Całe szczęście, że zgadza się to chociaż w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływu środków pieniężnych, gdzie pozycji otrzymanych dywidend nie znajdziemy.

Przyjrzyjmy się następnie skonsolidowanemu sprawozdaniu ze zmian w kapitałach własnych. No i kolejne zaskoczenie! Kapitały własne wzrosły jedynie o 1,1 mln zł z powodu wypłaty dywidendy 4,9 mln zł. Jakiej dywidendy? Dla większościowych akcjonariuszy Graala? Nie było rzecz jasna takiej wypłaty. Ba, Graal nie wypłacił jeszcze nigdy dywidendy w swojej historii obecności na GPW. Jest to po prostu korekta przeprowadzona bezpośrednio na kapitałach własnych, wcześniej wspomnianej dywidendy od zależnej spółki Koral. Po co robić wyłączenie na RZiS, albo na całkowitych dochodach, skoro „można” zrobić to później. Wielkość kapitałów własnych się zgodzi, a jednocześnie taki zabieg pozwoli na pokazanie półrocznego zysku netto w kwocie ponad 4 mln zł zamiast straty. Ocena takiego zachowania może być tylko negatywna. Jeśli firma nie osiąga dochodów na poziomie brutto/netto to powinna się do tego przyznać. Zobaczymy jak dalej się rozwinie sytuacja tzn. czy inwestorzy otrzymają niedługo informację o skorygowaniu zysku netto, a tego typu komunikaty zdarzały się już Spółce w przeszłości. Nie wykluczam oczywiście także możliwości, że Graal wypracował jednak zaprezentowany zysk netto, tylko błędy w sporządzeniu raportów prowadzą do moich negatywnych wniosków i sugerują takie wytłumaczenie. Tak czy inaczej raport jest nierzetelny, co dla inwestorów oznacza, iż Spółka jest bardziej ryzykowna niż się może początkowo wydawać.

Gdy w sprawozdaniach stosuje się łagodnie mówiąc tak dziwne zasady rachunkowości to ciężko jest pozostałe, nawet bezbłędnie przygotowane elementy traktować z zaufaniem. Spróbuję jednak krótko przeanalizować co operacyjnie dzieje się w Graalu. Zysk EBIT wyniósł w I półroczu 7,9 mln zł, wobec 5,2 mln zł w analogicznym okresie 2009 roku. Nie widać praktycznie żadnych różnic w przychodach, ani w kosztach wytworzenia sprzedanych produktów. Zatem marża sprzedaży brutto zachowuje się stabilnie. Lepszy wynik operacyjny, a także EBITDA (12,7 mln zł) to zasługa głównie mniejszych kosztów sprzedaży (1,8 mln zł), a także niższych pozostałych kosztów m. in. strat na opcjach walutowych (nota 12). Koszty ogólnego zarządu wzrosły tylko kosmetycznie o 200 tys. zł. Można dostrzec poprawę operacyjną porównując półrocza, ale już porównując kwartały jest wyraźnie gorzej (EBIT mniejszy o 1,9 mln zł kw/kw).

Bilans
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy aktywa ogółem Graala spadły o 24 mln zł, do poziomu 436 mln zł. Aktywa obrotowe (minus 19 mln zł) zanotowały większy spadek od aktywów trwałych (minus 5,5 mln zł). Należności razem z RMK-ami spadły o 28 mln zł, co jest pozytywne. W pasywach widać, że Spółka zredukowała nieco swoje zadłużenie bankowe (o 9 mln zł), chociaż ogółem nadal pozostaje wysokie (73 mln zł). To jeden z powodów znacznych kosztów odsetkowych, które utrudniają utrzymanie się nad kreską na poziomie netto w normalnych warunkach (bez użycia takich sposobów jak np. omawiana już wielokrotnie dywidenda). Ostatecznie spadły zarówno zobowiązania długoterminowe jak i krótkoterminowe, jednak to nie tylko zasługa mniejszego zadłużenia, lecz także spadku zobowiązań handlowych. Przy okazji kolejną rzeczą, która może się nie podobać w sprawozdaniu to łączenie pozycji należności/zobowiązań krótkoterminowych z rozliczeniami międzyokresowymi. Brakuje oczywiście szczegółowej noty do tych pozycji. Prowokuje to do kolejnych domysłów, czy tam znajdują się jak to zazwyczaj bywa przede wszystkim należności/zobowiązania, czy też RMK-i. Graal jest mało przejrzysty i nie ułatwia życia inwestorom i analitykom. Wskaźnik Altmana spadł do 4,74, co odpowiada niezbyt wysokiemu ratingowi B+.

Przepływy pieniężne
W sprawozdaniu z przepływów nie znalazłem już prawie nic niepokojącego. Za dodatnie przepływy z działalności operacyjnej (18 mln zł) odpowiada podstawowa działalność spółki (sprzedaż konserw rybnych), a także uszczuplenie kapitału obrotowego netto, który spadł do 7,6 mln zł. Minus 8 mln zł na działalności finansowej to efekt płatności odsetkowych, a także spłacenia niewielkiej części zadłużenia netto. Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej są bliskie zeru. Tylko dlaczego Spółka znowu coś komplikuje w podawaniu stanu środków pieniężnych na początek i koniec okresu. Do gotówki i jej ekwiwalentów dodane są kredyty w rachunku bieżącym. Spowodowało to, że zmiana środków pieniężnych podczas analizowanego okresu w sprawozdaniu cash flow (+9,3 mln zł) nie jest równa zmianie gotówki prezentowanej w bilansie (+1,5 mln zł). Nie da się ukryć, że ta pierwsza liczba jest znacznie korzystniejsza, co tłumaczy w jakimś stopniu sens zastosowania tego sposobu.

Rentowność, wskaźniki i wycena
Krótkie spojrzenie na rentowności prowadzi do wniosku, że nie jest może fatalnie, ale jednak gorzej od średniej dla sektora. Oczywiście na zyskowność brutto/netto nie ma co zwracać uwagi, bo w tej chwili nie ma żadnej pewności, że są to właściwe wyniki. Przede wszystkim rentowność EBIT jest zbyt niska, żeby z wystarczającą nadwyżką pokrywać regularnie koszty odsetkowe. Negatywnie wyglądają przychody z ostatnich 12 miesięcy, które spadły o 2,2 proc. kw/kw.
Rentowność sprzedaży 22,06%
Rentowność działalności operacyjnej 5,73%
Rentowność brutto 4,10%
Rentowność netto 3,11%

Pod tym linkiem znajdują się zaktualizowane wskaźniki wraz z wycenami:
www.stockwatch.pl/gpw/graal,wy...

Prawie wszystkie mnożniki analizy porównawczej wskazują na niedowartościowanie akcji Spółki. Jedynie EV/EBIT informuje o optymalnej wycenie. Księgowo Graal jest bardzo tani (C/WK = 0,6). Także wskaźnik C/ZO jest wyjątkowo niski i wynosi obecnie 4,6. Wyceny różnymi metodami dochodowymi i mieszanymi prowadzą do tej samej oceny. Kroczące C/Z jest na poziomie 8,5. Należy oczywiście pamiętać jakich zastrzeżeń można się dopatrzeć obserwując najnowsze sprawozdanie finansowe. W sumie jednak te wątpliwości nie dotyczyły zysku operacyjnego, zatem mnożniki C/ZO oraz EV/EBITDA powinny być miarodajne. Główny problem dotyczy tak naprawdę zaufania do Spółki. Jeżeli rzetelność raportów pozostawia wiele do życzenia to niezbędne jest wysokie dyskonto dla papierów tego przedsiębiorstwa.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 16 września 2010 15:56:52 przy kursie: 14,68 zł
Sytuacja techniczna:

kliknij, aby powiększyć

Zakres 6M. Interwał 1D. Na Graalu od sierpnia trwają spadki. Na razie nic nie wskazuje na rychłą zmianę tego krótkoterminowego trendu. Być może papier musi przetestować ponownie okolice 14,2 zł aby doszło do jakiegoś mocniejszego ruchu w górę. Ponadto fioletowa linia będzie oporem dla byków.

klon
0
Wpisów: 82
Wysłane: 29 września 2010 09:43:05 przy kursie: 13,78 zł
Wydajemi sie, ze cena jest atrakcyjna do wejscie Think Co o tym sadzicie ?

marhabal
0
Wpisów: 116
Wysłane: 29 września 2010 20:18:10 przy kursie: 13,78 zł
Też tak myśle dlatego skusiłem sie na skromny pakiecik ale myśle że to jeszcze nie koniec spadków więc ze spokojem będe dobierał. Witam akcjonariuszy. salute

wkm3
0
Wysłane: 29 września 2010 20:40:07 przy kursie: 13,78 zł
no i w sumie...nie wyszedłem, te zyski operacyjne, perspektywa najlepszych sezonowo wyników Q4 i planowanych emisji spółki z grupy przytrzymały mnie na kilka miesięcy, trudno trafić ,, w dołek'' ale przy rosnącym szerokim rynku wydaje się, że GRL ma szanse powrócić do trendu wzrostowego w najbliższych miesiącach.
Edytowany: 29 września 2010 20:40

mankomaniak
0
Wpisów: 572
Wysłane: 12 października 2010 19:39:13 przy kursie: 13,74 zł
Poniższy tekst z 1 września 2010.

arnoldszwajceneger napisał(a):
Jak mawiał Buffet, giełda jest tylko po to aby zobaczyć czy ktoś nie popełnia jakiegoś głupstwa. Sprzedaż spółki tylko dlatego, że jej kurs spada jest takim właśnie głupstwem i nalezy to wykorzytsać. Graal zmienjszył zadłużenie, powiększył zysk, ma dobre przepływy operacyjne, zwiększył kapitał własny i ma fajne wskaźniki, więc po co sprzedawać dobra spółkę.

Fundamentaliści! Uwielbiam Was czytać! Ile to dzięki Waszym mądrościom można zarobić Angel (techników też uwielbiam, tylko gdzie to wsparcie d'oh! )
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]

diR
1
Wpisów: 983
Wysłane: 12 października 2010 21:23:52 przy kursie: 13,74 zł
mankomaniak napisał(a):
(techników też uwielbiam, tylko gdzie to wsparcie d'oh! )

13,50 - słabe, mocniejsze 11 zł około.. salute
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

mankomaniak
0
Wpisów: 572
Wysłane: 12 października 2010 23:08:19 przy kursie: 13,74 zł
headbang Spoko, dzięki - wiedziałem, że chodzi o mniej więcej 10-11, może nawet 9. Tylko wiesz że to oznacza C/WK<0,5 ?? Ale, ale... podoba mi się ten artykuł:

www.pb.pl/rss/a/2010/10/10/Tan...

Insiderzy i Zarząd wyrzucają akcje wyprzedzając gorsze dane, stąd spółki C/WK < 1 nie sa wcale ale to wcale niedowartościowane. Czyli jak to jest, Graal to śmieć czy jednak pomyłka rynku? Coś długa ta pomyłka. Arnold co Ty na to? Co Warren na to?
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]
Edytowany: 12 października 2010 23:11

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33