pixelg
KGHM - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83

KGHM [KGH]

AKTUALNY KURS: 178,95 zł (-3,53%) 17-06-2021 17:04
Vox
134
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 635
Wysłane: 5 kwietnia 2016 00:04:03 przy kursie: 73,24 zł
No i jak sądzicie, czy PiS zniesie podatek od KGHM, jak obiecywali?

www.bankier.pl/wiadomosc/Widmo...

zjk
0
Dołączył: 2009-02-06
Wpisów: 923
Wysłane: 5 kwietnia 2016 19:31:09 przy kursie: 70,16 zł
Raczej nie spodziewałbym się takiego ruchu z ich strony, już maja problem z dopiecem budżetu.

Vox
134
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 635
Wysłane: 5 kwietnia 2016 19:45:06 przy kursie: 70,16 zł
no ale niby projekt juz jest w komisji

Cytat:
Podatek miedziowy powinien być powiązany z cenami miedzi, a nie z produkcją - poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, cytowany przez agencję Bloomberg.

Dodał, że podatek powinien być antycykliczny.
Morawiecki przypomniał, że to Ministerstwo Finansów jest odpowiedzialne za aktualizację przepisów dotyczących podatku miedziowego.


popiera PO i PiS tez... przynajmniej wg tego co jestem w stanie wygooglac
Edytowany: 5 kwietnia 2016 19:46

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


vladinho
vladinho PREMIUM
33
Dołączył: 2015-01-03
Wpisów: 817
Wysłane: 5 kwietnia 2016 21:46:48 przy kursie: 70,16 zł
sprawa podatku pewnie będzie nieprędko zamknięta:
www.parkiet.com/artykul/9,1468...
Cytat:
Prezes KGHM Krzysztof Skóra spodziewa się, że kwestia bijącego w koncern podatku od wydobycia rud miedzi i srebra zostanie rozwiązana do końca tego półrocza

Wariantów jest kilka, natomiast samo głosowanie powinno być formalnością (to co chce/myśli PO właściwie nie ma znaczenia).
Patrząc na dość mocne zachowanie KGHM w ostatnich tygodniach (w stosunku do spadających cen miedzi) i pojawiające się przecieki co do wariantów zmiany podatku sporo może być już w cenach.

lesgs
lesgs PREMIUM
31
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 871
Wysłane: 6 kwietnia 2016 01:45:45 przy kursie: 70,16 zł
Zawsze odnosiłem wrażenie, że walka o zniesienie podatku od kopaliny (liczba pojedyncza) nie ma na celu wypłaty jakiś tam dywidend, ale ma zostać użyta do spełnienia obietnic wyborczych - czyli zwiększenia puli wynagrodzeń załogi. Innymi słowy, zamiast do kieszeni państwa, ma to zadowolić wyborców PiS. To oznacza również, że środki zatrzymane z tytułu braku opodatkowania nie przyczynią się do wzmocnienia pozycji finansowej KGHM. Jeśli Skarb Państwa zechce to sobie zrekompensować w formie wyższej dywidendy od KGHM, wydrenuje to spółkę z gotówki w dość marnym okresie dla handlu miedzią i srebrem.

Notowania Cu odbiły się od dość istotnego oporu na 230 c/lb i zmierzają w dół. Ceny Cu przestały rosnąć, pomimo osłabienia USD, w którym wyrażone są te notowania. Ponieważ łagodny balsam rynkowy Pani Yellen w najbliższym czasie utraci swoje zdrowotne właściwości i nieuchronnie nadchodzi kolejne podwyżka stopy procentowej przez FED, skutkiem będzie wzmocnienie się Dolara, i odpowiadający temu spadek cen Cu na rynkach światowych. W tej sytuacji ratunkiem dla KGHM byłoby dalsze wzmocnienie się PLN względem USD, ale i ten trend zdaje się wyczerpywać swoje możliwości. W sumie, po raz kolejny (zapewne) piszę o stagnacji, a nie wzroście, skutkiem czego, przy uwzględnieniu otoczki forex, pomimo zmiany strategii KGHM, nadal widzę miejsce na spore spadki ceny Cu na rynkach w okresie do ok. września 2016 r. - do ok. 190 c/lb. i, tym samym, powrót ceny KGHM w naszym grajdołku do ok. 60 zł, a może i niżej.

Można mieć zastrzeżenia do mojej analizy ("Informuję, że jestem zaangażowany w KGHM i, pomimo najlepszych starań, moje opinie mogą nie być neutralne"), ale na ogólną sytuację na KGHM wpływają niewątpliwie działania uczestników rynku osiągających zyski z kontraktów przede wszystkim na indeksy,

Imponujący w ostatnim okresie wzrost rynku (WIG 20) prawie do magicznego poziomu 2000 pkt jest skutkiem działania arbitrażystów. To niezwykle ulotny kapitał, dbający przede wszystkim o zyski w krótkim terminie. Ich transakcje mogą równie łatwo ulec odwróceniu i z łatwością realizują oni sztampowe prawa tyku ("sell in May, ...", itp.). Ten rynek, a wraz z nim KGHM rósł dzięki temu. Co się stanie, jak ich zabraknie, lub odwrócą kierunek swojego ruchu? Moja odpowiedź brzmi - powrót do rzeczywistości.

Pierwsza uwaga, niekoniecznie dotycząca KGHM:

Dzięki temu, że w wyniku umiejętnej polityki PiS powstało powiązanie PKN - PKO (Prezes PKN jest członkiem RN PKO), możemy uzyskać wgląd w transakcje kontraktami realizowane przez DM PKO, co pozwala na dokonanie analizy day-tradingu i swing-tradingu na kontraktach akcyjnych i (tym samym) kursie PKN. Mój wniosek z obserwacji transakcji w trakcie dnia jest taki, że grubo ponad 70% transakcji to day-trading wykorzystujący "zerowe" koszty transakcyjne niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Nie wiem kto działa podobnie na KGHM, ale efekt jest podobny.

Druga uwaga, niekoniecznie dotycząca KGHM:

PiS jako partii rządzącej brakuje umiejętności - jaką jest dbanie od "soft" propagandę. Stadniny są tu doskonałym przykładem. Inwestorzy bardziej kierują się ogólnym wrażeniem niż faktami (takie sprawy, jak sprawozdania roczne, analiza techniczna, o których tu dyskutujemy, to wiedza na ogół niedostępna większości bogatych inwestorów - oni bardziej kierują się wrażeniami i opiniami). To co się dzieje w Janowie ma większe znaczenie zniechęcające niż jakakolwiek opinia S&P i Moody's razem wzięte. Skutkiem jest zniechęcenie do naszej giełdy, co nie wróży niczego dobrego w nadchodzących miesiącach. W sprawie Janowa mam wiele własnych - i chyba istotnych - przemyśleń, ale nie mamy wątku poświęconego koniom ani żadnej końskiej spółki na giełdzie.

Wniosek

Wyczerpanie się impulsu wzmacniającego PLN względem USD i spadkowa tendencja na kursie Cu/Ag plus ręczne interwencje obecnego rządu w kwestii KGHM, a także nieprzewidywalne zdarzenia a obszaru Ameryki Łacińskiej, powinny w ciągu kilku miesięcy doprowadzić do ponownego testowania minimów na KGHM - niezależnie od wszelkich spekulacji na temat podatku od kopalin!!
Edytowany: 6 kwietnia 2016 01:50

pies_lancuchowy
0
Dołączył: 2010-10-12
Wpisów: 136
Wysłane: 6 kwietnia 2016 07:30:59 przy kursie: 70,16 zł
stooq.pl/q/?s=fcx.us&d=201...

Warto spojrzeć jak zachowywał się KGHM przez ostatnie kilka miesiecy na tle FreeportMcMoran, BHP BIlliton.

W świetle 'analizy' KGHu obejmującej stadninę koni w Janowie, mogę tylko życzyć zdrowia i dalszych sukcesów w zgłębianiu wiedzy nt. transakcji animatora na Orlenie.

sasky
sasky PREMIUM
33
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 662
Wysłane: 7 kwietnia 2016 08:09:33 przy kursie: 69,75 zł
Podatek od wzrostów – analiza techniczna KGHM w porannym Wykresie dnia.kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/podat...

lesgs
lesgs PREMIUM
31
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 871
Wysłane: 7 kwietnia 2016 10:59:20 przy kursie: 67,80 zł
Szutnik napisał(a):
@ zjk &lesgs


Zauważcie, że obecnie podstawą wydobycia miedzi są ubogie złoża porfirowe Cu-Mo, o zawartościach miedzi poniżej 1%, które to rudy jeszcze w latach 60-tych XX wieku były kompletnie nieopłacalne do eksploatacji. Wtedy również częściowo eksploatowano takie złoża, ale skały o zawartości rudy poniżej 1% traktowano jako odpad, wybierając jedynie te fragmenty złóż porfirowych, gdzie koncentracje przekraczały 1%. To obrazuje skalę postępu technologicznego w przeróbce rudy w ostatnich 50 latach.


Powracam do tego elementu wypowiedzi, ponieważ porusza on dość istotną kwestię dla aktywów KGHM w Chile. Strategia Sierra Gorda miała w znacznym stopniu opierać się na współ-wydobyciu molibdenu ze złóż miedzi. Jeśli jednak w najbliższej przyszłości dominować będzie wydobycie ze złóż tego rodzaju, nie będzie większych szans na wzrost ceny rynkowej Mo, co znowu postawi teraz już zmienioną strategię KGHM po raz kolejny pod ścianą. Niekoniecznie oznacza to upadłość, ale dochodzenie do "break-even point" i pełna wydajność tzw. "II fazy" mogą ulec znacznemu odsunięciu w czasie.

Tak na marginesie, to istnieją w działalności gospodarczej, jak i w wieku innych dziedzinach sytuacje, w których żadna z podejmowanych decyzji nie jest dobra i każde wyjście z sytuacji jest tzw. "mniejszym złem". Na ogół, sytuacje, często zwane "błędnym kołem" kończą się źle (to dobrym przykładem są bitwy w czasie wojen). Zauważyłem, że w procesach decyzyjnych KGHM pojawia się obecnie właśnie ten wątek. Drążyć w Polsce głębiej - wysokie koszy, ale bardziej różnorodne złoża. Czy opłaci się jeśli ceny surowców spadają? Szybko budować II fazę SG, co zmniejszy koszty. Ale - gdzie to sprzedać i za ile? To tylko kilka prostych przykładów. Jednocześnie KGHM jest zakładnikiem cen zbytu, popytu, podaży, kursów walutowych, decyzji politycznych (nie tylko Polska - należy bacznie przyglądać się Chile!). To gąszcz i trzeba nie lada umiejętności podjąć właściwe decyzje strategiczne. Nie wiem, czy można tego oczekiwać po szefach z nadania władzy, raczej nie. Trudno się też odnieść do zmienionej strategii - w końcu chodzi o przyszłość, a ona zawsze jest nieznana. Odnoszę jednak (osobiście) wrażenie, że jakby została sformułowana za szybko, za pochopnie. Ponadto, nie tylko ja to czytam, ale i konkurenci rynkowi KGHM. W ogóle powątpiewam w sens ogłaszania takiej strategii (ale należy ją mieć, i powinna być objęta dość ścisłą tajemnicą), szczególnie, jeśli firma jednocześnie aktywnie zabezpiecza swoje pozycje na rynkach towarowych.

Informuję, że jestem zaangażowany w KGHM i, pomimo najlepszych starań, moje opinie mogą nie być neutralne.

zjk
0
Dołączył: 2009-02-06
Wpisów: 923
Wysłane: 7 kwietnia 2016 18:24:43 przy kursie: 67,80 zł
lesgs napisał(a):
.....

PiS jako partii rządzącej brakuje umiejętności - jaką jest dbanie od "soft" propagandę. Stadniny są tu doskonałym przykładem. Inwestorzy bardziej kierują się ogólnym wrażeniem niż faktami (takie sprawy, jak sprawozdania roczne, analiza techniczna, o których tu dyskutujemy, to wiedza na ogół niedostępna większości bogatych inwestorów - oni bardziej kierują się wrażeniami i opiniami). To co się dzieje w Janowie ma większe znaczenie zniechęcające niż jakakolwiek opinia S&P i Moody's razem wzięte. Skutkiem jest zniechęcenie do naszej giełdy, co nie wróży niczego dobrego w nadchodzących miesiącach. W sprawie Janowa mam wiele własnych - i chyba istotnych - przemyśleń, ale nie mamy wątku poświęconego koniom ani żadnej końskiej spółki na giełdzie.
....
Tutaj się z tobą nie mogę zgodzić. Większość inwestorów z dużym portfelem ma dostęp do faktów, choć dla nich analiza techniczna nie jest istotna. Nie bez powodu kiedyś krążyło powiedzenie w funduszach inwestycyjnych. Pokaz spółkę zrobić ci technicznie dokładnie to co chcesz zobaczyć - to działa dalej na polskiej giełdzie ze względu na niską płynność papierów.

To co się dzieje w Janowie nie ma żadnego znaczenia dla inwestorów z zachodu, oni właśnie bardziej wierzą w opinie S&P czy Moody. Wręcz niektóre podmioty maja statutowo wpisane zasady inwestycyjne oparte o "opinie" choćby w postaci ratingów tych agencji. Z ich perspektywy, musisz jeszcze uwzględnić ryzyko kursowe dzięki którym mają dodatkowy dopalacz inwestycyjny; a zagraniczne banki są znacznie lepiej poinformowane co do tego co będzie niż zwykły polski szary inwestor z portfelem kilkunastu milinów złotych które może przeznaczyć na jedną spółkę.

Co do @KGHM
Wg mojej opinii na chwile obecną KGHM jest przewartościowanym aktywem, kurs jego zachowuje się zgodnie z kursami głównych graczy na rynku miedzy, względnie dobry 2015 wynika głownie z osłabienia złotego i zabezpieczeń na kursy surowców które sprzedają. Wg mnie dopiero 2016 pokaże jak słabo jest w tym podmiocie gdyż będą już musieli uwzględniać niższe ceny surowców.

lesgs
lesgs PREMIUM
31
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 871
Wysłane: 8 kwietnia 2016 06:59:33 przy kursie: 67,80 zł
Są szczegółowe dowody na to, że się nie mylisz. Jednak gdybyś generalnie miał rację, na giełdach nie wydarzyłoby się nigdy to, co stało się w 2000 r., a potem w 2008 r. - by wspomnieć tylko te wydarzenia, odnośnie których dostęp do informacji był powszechny (łącznie z "wielką" rolę S&P w ustawianiu rynków). Efekty stadne i wątpliwe przekonania są silniejsze od rozsądku. Giełdy wielokrotnie to udowodniły.


Vox
134
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 635
Wysłane: 8 kwietnia 2016 19:20:23 przy kursie: 66,90 zł
stooq.pl/n/?f=1032695&sear...

Cytat:
Ryzyk wydaje się być dużo, ale dla wytrawnych inwestorów warunki dużej niepewności stanowią idealne momentum budowania średnioterminowych pozycji. Gdzie więc szukać ciekawych kierunków? Paradoksalnie czynniki polityczne mogą w najbliższym czasie wspomóc rodzimy parkiet. Gdyby bowiem zmaterializowała się plotka, że w połowie kwietnia może pojawić się projekt przynajmniej częściowego zniesienia podatku od kopalin, to zakładając obniżenie go o 1/3 dla KGHM mogłoby to oznaczać ok. 20 zł/akcję dodatkowej wartości. W idealnym scenariuszu oznacza to 30% upside, co przy 5,5% udziale KGHM w WIG20 sugeruje dodatni wpływ na indeks w wysokości ponad 1,6%, a tym samym możliwe dalsze ocieplenie na polskiej giełdzie. Czy taki scenariusz się zrealizuje? Zapewne przekonamy się w kwietniu. Ale gdyby tak się stało, obserwowane aktualnie pierwsze od dłuższego czasu napływy do funduszy polskich akcji mogłyby przerodzić się w bardziej trwałą tendencję. Dlatego z perspektywy całego roku może warto już dzisiaj zainteresować się małymi i średnimi spółkami, które w każdej hossie okazują się największymi beneficjentami powrotu sentymentu.

(Bartosz Arenin - AgioFunds)Realne? PiS oglasza zniesienie podatku i KGHM wyskakuje 30% w górę?

zjk
0
Dołączył: 2009-02-06
Wpisów: 923
Wysłane: 11 kwietnia 2016 13:32:22 przy kursie: 68,65 zł
lesgs napisał(a):
Są szczegółowe dowody na to, że się nie mylisz. Jednak gdybyś generalnie miał rację, na giełdach nie wydarzyłoby się nigdy to, co stało się w 2000 r., a potem w 2008 r. - by wspomnieć tylko te wydarzenia, odnośnie których dostęp do informacji był powszechny (łącznie z "wielką" rolę S&P w ustawianiu rynków). Efekty stadne i wątpliwe przekonania są silniejsze od rozsądku. Giełdy wielokrotnie to udowodniły.


Przedstaw wiec te dowody:)
Na rynku finansowych mamy kilkanaście grup inwestorów:
- banki centralne
- banki inwestycyjne
- firmy hedgingowe
- fundusze inwestycyjne (inwestujące nie swoje kapitały pasywnych inwestorow)
- inwestorzy z grubszym portfelem (inwestujace tylko swoje kapitały + kapitał pożyczony)
- fundusze emerytalne (z polskiego rynku tu zaliczyc mozemy OFE)
- tzw ulica (aktywni inwestorzy)

Mniej więcej taki mama tez kolejność oddziaływania tych podmiotów na kursy akcji.
W każdym z tych podmiotów są rożni ludzi, każdy z nich gra we własna grę a do tego dochodzi zwykła chciwość oraz strach która zaślepia powodują banki a następnie kryzysy.

Większość zarządzających nie swoimi kapitałami nastawiona jest na maksymalny zysk, gdyż z tego płacą mu bonusy. Ryzyko, wg nich jest to ryzyko tych co im powierzyli kapitały.

Opinia mogą kierować się głownie zwykli inwestorzy - tzw ulica + pasywni inwestorzy którzy wpłacają kapitał do funduszy inwestycyjnych. I ta grupa jest najbardziej narażona na wahania wpłat/umorzeń przez co często sprzedają w dołku a kupują na górce
Fundusze emerytalne inwestują zgodnie ze statusem, bardzo często uwzględniającym ocenę inwestycyjna agencji ratingowych - nieważne czy jest słuszna czy nie.

Nie ma na rynku równego dostępu do informacji i nigdy nie będzie, kryzys są okazją inwestycyjną dla lepiej poinformowanych oraz wyedukowanych. Dla inwestorów którzy nie znają ani historii finansowej ani nie mają dostępu do informacji zachowania stadne są tylko pułapką która wykorzystują ci lepiej poinformowani w fachu inwestycyjnym aby mieć pozytywne przepływy kapitałów. Zawsze na rynku znajdzie się ktoś mądrzejszy który osiągnie wyższa stopę zwrotu w danym okresie.

Banki i kryzysy towarzyszą nam od zawsze, i są idealnym narzędziem do przepływu kapitałów do lepiej poinformowanych. Proponuje postudiować historię powstawania baniek spekulacyjnych oraz ich upadania. Ta wiedza naprawdę daje sporo do przemyśleń.

sn2014
0
Dołączył: 2016-04-13
Wpisów: 2
Wysłane: 13 kwietnia 2016 07:35:50 przy kursie: 69,62 zł
Mamy przed sobą bardzo ciekawą sesję, zwłaszcza w odniesieniu do akcji KGHM. W dniu wczorajszym na zamknięciu przez jedną osobę/fundusz zostało zakupionych 107000 akcji po 69,62 zł.

Po zamknięciu sesji cena miedzi +1%, dodatkowo udany dzień byki mają na wschodzie tj. Chiny, Japonia. W dalszym ciągu czekamy na bardzo istotne informacje, które moim zdaniem też pchają kurs KGHM do góry tj.

- potwierdzenia obniżenia podatku
- informacji dot. ewentualnej dywidendy

Przy sprzyjających cenach surowca a właściwie sprzyjająca korelacja cen surowca do sytuacji w Chinach może przynieść testowanie nowych oporów dla KGHM. Po wczorajszym dużym wzroście cen miedzi, dzisiejsze futuresy Cu przynoszą póki co +0.88%. Może to spowodować pozytywny dzień dla akcjonariuszy KGHM.

Chętnie poznam Wasze zdanie

Vox
134
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 635
Wysłane: 13 kwietnia 2016 13:23:06 przy kursie: 73,25 zł
czekamy na zniesienie podatku od kopalin.
byc moze ktos juz cos wie... i dlatego kurs jest mocny.

okolo 15 kwietnia mieli cos oglosic w tej sprawie

sn2014
0
Dołączył: 2016-04-13
Wpisów: 2
Wysłane: 14 kwietnia 2016 23:05:54 przy kursie: 72,79 zł
Aż się boję pomyśleć jaki będzie zjazd, jak w MF stwierdzi, że w tym roku nie stać nas na zniesienie podatku od kopalń. Ucierpi cały WIG.

Gdzieś zasłyszałem również, że spodziewana decyzja będzie w maju.

lesgs
lesgs PREMIUM
31
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 871
Wysłane: 15 kwietnia 2016 10:51:08 przy kursie: 71,00 zł
Przy obecnych cenach miedzi wysokość podatku może wynieść ok. 1 Mld zł rocznie. Nic nie zapowiada, by ceny miedzi nagle mocno podskoczyły w góry i utrzymały się na takim poziomie. Zresztą, odpowiednie zapisy znajdują się w strategii KGHM. Jeśli całą kwotę oszczędzonego podatku przełożyć na dywidendę to teoretycznie można by mówić o wzroście dywidendy o ok. 5 zł. na akcję. Ale, poziom wypłacanej dywidendy jest niższy a, co ważniejsze - jak już pisałem wcześniej - obniżka podatku ma iść na spełnienie obietnic wyborczych, a nie na wzmocnienie sytuacji KGHM czy na jakieś dywidendy. Dlatego traktuję doniesienia o potencjale zwyżki KGHM w wyniku zniesienia podatku jako bajki o żelaznym (miedziowym) wilku. Albo, może to być zwykłe naganianie na zakup. Jeśli podatek zostałby zmniejszony o 1/3, i jeśli KGHM wypłaci z tego dywidendę nawet na poziomie 50% zysku, to skończy się na <1 zł na akcję. Całe to zamieszanie z podatkiem zostało zresztą już wykorzystane w silnych w ostatnich miesiącach wzrostach akcji KGHM. Nie sądzę więc, by zmiany w podatku miały jakikolwiek długotrwały wpływ na kurs akcji KGHM. Mogą natomiast wywołać krótkotrwały zryw i dalszą dystrybucję walorów.

Może o naganianiu więcej powie wskaźnik A/D, który od dawna wskazuje na dystrybucję, ostatnie wzrosty nie zmieniły tej długofalowej tendencji, zaś od końca marca zdaje się, że dystrybucja przyśpiesza.

Na rynku w ogóle panuje dość dziwna sytuacja. W cyklach inwestycyjnych niskie ceny surowców są zachętą do zwyżki cen akcji i stymulują rozwój gospodarczy. Jednak dominujący przekaz (widoczny szczególnie w odniesieniu do notowań ropy naftowej) jest taki, że nie będzie wzrostu cen akcji, jeśli nie wzrośnie cena ropy (a także, jeśli nie nastąpi osłabienie USD). Reinhart i Rogoff napisali w 2009 r. interesującą książkę pod tytułem "This time is different", udowadniając, że przez ostatnie 800 lat zawsze tak myślano i zawsze się mylono. Obecna polityka banków centralnych zachwiała logiką działania rynków i zapewne odsuwa w czasie zapaść, która nieuchronnie musi nastąpić. Każda próba zmiany praw ekonomicznych jest trudna do utrzymania, a ponieważ obecnie gospodarka ma charakter globalny, liczba strumieni decyzyjnych stała się tak wielka, że każda sztuczna decyzja może wywrzeć jedynie ograniczony w czasie skutek. To wszystko nie musi stać się jutro, i nie musi mieć postaci wielkiej katastrofy - raczej przybierze formę utraty dynamiki i stagnacji, z powolnym osuwaniem się. Nie wpłynie to również na inwestorów średnioterminowych - o ile będą uważnie śledzić wydarzenia.

W przełożeniu na ceny miedzi i kurs KGHM nie należy więc oczekiwać wielkich fajerwerków. Brakuje też stymulacji finansowej, która stała za hossą z początku XXI wieku i doprowadziła ceny miedzi do poziomów powyżej 10000 USD, a kurs KGHM do ponad 150 zł.

Pamiętałbym jeszcze o dwóch czynnikach - Sierra Gorda to nic nadzwyczajnego - to jeszcze jedna kopalnia jakich wiele na świecie i wraz z nimi będzie podlegać prawom rynku. Drugim czynnikiem są aktywa KGHM w Polsce - coraz wyższe koszty eksploatacji, coraz wyższe żądania placowe, wymagania Skarbu Państwa i ręczne sterowanie przez SP. Ten aktyw w miarę upływu lat stanie się coraz większym obciążeniem całego KGHM.

Informuję, że jestem zaangażowany w KGHM i, pomimo najlepszych starań, moje opinie mogą nie być neutralne.

Vox
134
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 635
Wysłane: 15 kwietnia 2016 12:39:40 przy kursie: 71,00 zł
a co powiecie na taka zagrywke:

- podatek od KGHM zostaje obnizony do 0... na rynku euforia.... Obietnica wyborcza spelniona.
- mija kilka dni i rząd oglasza ze KGHM beddzie inwestowal w upadajace kopalnie wegla... Think

lb85
4
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-13
Wpisów: 202
Wysłane: 15 kwietnia 2016 15:38:12 przy kursie: 71,00 zł
Chodziły takie pogłoski, iż KGHM wraz z PGNiG mieli przejąć udziały w Nowej Kompanii Węglowej lub sam KGHM miał się zaangażować w JSW. Na obecną chwilę sprawy jednak poszły w nieco innym kierunku i oby tak pozostało.
Więcej nie mogę oficjalnie napisać.

Vox
134
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 635
Wysłane: 15 kwietnia 2016 19:17:46 przy kursie: 71,00 zł
Cytat:
Chodziły takie pogłoski, iż KGHM wraz z PGNiG mieli przejąć udziały w Nowej Kompanii Węglowej lub sam KGHM miał się zaangażować w JSW


no, a ktora z panstwowych spolek ma jeszcze kase do wydania :-D?
nie mowiac juz o tym, ze to kopalnia, i tamto kopalnie... blackeye

lesgs
lesgs PREMIUM
31
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 871
Wysłane: 15 kwietnia 2016 21:41:08 przy kursie: 71,00 zł
Ja widzę ratowanie kopalń w następujący sposób:

KGHM i PKN pozostaną nietknięte przez bakterię trądu. W przypadku KGHM chodzi o nie narażanie pozycji kredytowej KGHM w świetle intensywnych procesów inwestycyjnych. W przypadku PKN mamy do czynienia z typową "dojną krową" (rozumiane jako termin z dziedziny zarządzania gospodarczego) i wygodną synekurą dla rozlicznych działaczy politycznych. PKO i PZU (w tym także Alior) udostępnią środki finansowe. Reszta walorów kontrolowanych przez SP zostanie uwikłana w ratowanie górnictwa (pomimo odważnych zapewnień Bogdanki o zachowaniu niezależności). Inwestycyjnie, można będzie traktować cały konglomerat SP jako jeden, coraz bardziej zintegrowany z górnictwem podmiot.

Pozostałe 10 podmiotów z WIG20 (wliczam Alior, ale niechętnie) nie jest związane bezpośrednio z działaniami SP lub władzą jako taką.

Sytuacja WIG20 wygląda następująco (dane liczbowe dotyczą dzisiejszej sesji). Spółki SP (mój ulubiony ciemiężyciel rynku papierów wartościowych) to 60% składu indeksu i 64% obrotów (reszta to 155/424). Koniunktura bankowa jest zależna pośrednio od działań politycznych (21,87% składu indeksu, 4 prywatne banki, 94 Mln obrotu); to samo dotyczy decyzji w sprawie podatku od sieci handlowych - 3 spółki, 9,5% składu indeksu, 44 Mln obrotu). Działania polityków względem tych sektorów nie wolno traktować jako zdarzenia jednorazowe. Straszne, prawda!!

Wnioski dotyczące ostatnich wzrostów na WIG20 wydają się dość oczywiste: ze względu na działania polityczne obecnej (i poprzedniej) władzy, a także dekoniunktury na węgiel i działania organów i organizacji międzynarodowych w związku z ochroną środowiska, rozwojem alternatywnych źródeł energii, wiszącego miecza ustawy frankowej, brak jest fundamentalnych podstaw do wzrostów. W przełożeniu na wzrosty na KGHM w ostatnim okresie, wniosek powinien być podobny, ale uwzględniający sytuację na rynkach surowcowych - która też nie jest zbyt ciekawa. Można jeszcze trochę pod-pompować rynek, może ponownie do 2000 i do ok. 75+ zł. na KGHM - ale to będzie koniec.

Co może zmienić sytuację? Duże podwyżki cen energii (to podatki pośrednie do Skarbu Państwa) sztucznie podciągające ceny węgla. To z kolei zabije wzrost gospodarczy. To też pogorszy sytuację KGHM. Jak pisałem wcześniej - nie wydaje się, by dla KGHM była jakaś dobra alternatywa. Każdy ruch daje efekt wyboru mniejszego zła. Sytuację może zmienić jedynie głęboki przerób miedzi (i innych metali) na produkty końcowe i czerpanie zysku z wartości dodanej. Na to jednak trzeba mnóstwo inwestycji o niepewnym sukcesie z jednoczesną utratą rynków na miedź elektrolityczną. Wydaje się, że na takie inwestycje jest zwyczajnie za późno. Trzeba było o tym myśleć 10 lat wcześniej.

Piszę o kryzysie w jakiejś tam formie. Kiedy to nastąpi - sądzę, że II połowie 2016 r. i 2017 r. Uważam, że dla KGHM najgorsze jeszcze nie nastąpiło. Skarb Państwa już próbował dołożyć swoją rękę do tego kryzysu i jeszcze raz spróbuje.

Informuję, że jestem zaangażowany w KGHM i, pomimo najlepszych starań, moje opinie mogą nie być neutralne.
Edytowany: 15 kwietnia 2016 21:43

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,770 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,62% +33 923,73 zł 53 923,73 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło