pixelg
PZU - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

PZU [PZU]

AKTUALNY KURS: 35,02 zł (+0,78%) 18-05-2021 17:03
mihumor
mihumor PREMIUM
37
Wpisów: 153
Wysłane: 26 lutego 2021 11:12:51 przy kursie: 29,27 zł
To prawda niemniej myślę, że i bez tego PZU by zaliczało wzrosty co najwyżej w drugiej pochodnej wzrostów banków czyli tak jak wczoraj było. Powiązanie i wpływ tych podmiotów na PZU jest powszechnie znany więc to powinno działać bardziej jak naczynia połączone a nie po dniu namysłu czy z jakimś poślizgiem. Jeśli PKO zapłaci dywidendę w drugiej połowie roku to jej największym beneficjentem będzie PZU. Wyniki wczorajsze i komunikaty może nie dają pewności takiej wypłaty ale dają nadzieję. Dywidenda z PEKAO typu 8-9 zł jest niby możliwa jesienią choć trzeba poczekać na nową politykę dywidendową banku, załatwienie tematu pandemii, podsumowanie strat i wisienka na torcie oczywiście - decyzje polityczną i to ostatnie obniża najbardziej wycenę i powoduje rozjechanie połączenia. Takie info jak wczoraj powinno ciągnąć cenę akcji do góry automatem. Nie tylko wiec nie dziwi, że stany kaszlą ale też tu na miejscu jest nie tak jak być powinno.

Nataniel
4
Wpisów: 167
Wysłane: 26 lutego 2021 12:01:40 przy kursie: 29,27 zł
Patrząc na PZU i inne polskie państwówki ma się wrażenie jakby to był trabant.
Może garażowany, wujek wszystkie części powymieniał i w miarę o niego dbał. Jednak jak wyjedziemy na drogę to się okaże, że wszystko skrzypi i każdy inny samochód mija nas bokiem. Jedziemy tym trabantem i myślimy, że nie taki zły, że zaraz będzie z górki to i przez chwilę 150 pojedziemy. Tylko potem jest znowu podjazd i 30 na godzinę.
Jak to wszystko potrafi wymęczyć inwestora Boo hoo!

mihumor
mihumor PREMIUM
37
Wysłane: 26 lutego 2021 13:08:03 przy kursie: 29,27 zł
Coś w tym jest. Dobrze to opisane jest we wczorajszym artykule na głównej. Brak koncepcji, strategii, wdrożenia i ogólnej budowy wartości wynikające z braku stałego i niezależnego zarządu pracującego na rzecz spółki i budowy jej wartości. Przekaz idzie, że narodowe championy i powrót własności do macierzy a tak po prawdzie to bardziej partyjny kapitał niż państwowy. Szkoda bo potencjał jest.

kokospl
28
Wpisów: 1 651
Wysłane: 27 lutego 2021 14:57:08 przy kursie: 29,27 zł
Sentyment na spółce jest fatalny ,akcjonariusze już są wymęczeni i niestety taki marazm przewiduje ,że potrwa aż do wyników.
Generalnie PZU to nie jest papier dla ludzi codziennie przeglądający notowania i oczekujący dużych wzrostów...
Jak najbardziej po ludzku rozumiem ten sentyment , tylko jak odłożycie te emocje to co Wam się konkretnie w PZU nie podoba?
-Wyniki rekordowe (gdybyśmy odjęli "bezgotówkowe" odpisy na aktywa bankowe ,a zachowują się coraz lepiej)
-Dywidenda tylko raz nie została wypłacona przez rekomendacje KNF, w tym roku KNF dal zielone światło na wypłatę zysków z 2 lat !
-Akwizycja banków to rzeczywiście błąd ale zrobiony nie tylko za rządów PiS , również za rządów PO - w momencie ich przeprowadzenia rynek przyjął te ruchy pozytywnie

Co konkretnie Wam się nie podoba?
To, że PZU kupuje obligacje skarbowe? Kupuje bo tak wygląda biznes ubezpieczeniowy...
To, że PZU nie przedstawiło strategii? A kto dziś podejmuje decyzje na podstawie jakiś slajdów, które mogą się zmienić za rok gdy zmieni się zarząd?
T

quiris
1
Wpisów: 30
Wysłane: 27 lutego 2021 16:29:10 przy kursie: 29,27 zł
Bez przesady z tym sentymentem. Ja się czuje z akcjami PZU "byczo".

parasite
0
Wpisów: 67
Wysłane: 27 lutego 2021 17:06:34 przy kursie: 29,27 zł
Jak dla mnie to im dłużej to trwa tym lepiej. Po prostu mam więcej czasu na akumulację. A nie podoba mi się ryzyko polityczne. Gdyby nie to to pewnie już dawno wpakowałbym z większość kasy. Boję się, że zamiast dywidendy odwalą jakiś numer z dodatkowym opodatkowaniem albo wpadną na jakiś inny numer.
Generalnie jak dla mnie idealna spółka na IKZE/IKE

kokospl
28
Wysłane: 27 lutego 2021 17:50:29 przy kursie: 29,27 zł
Ryzyko polityczne oczywiscie jest, natomiast patrzac historycznie PZU ograniczala sie do wyplaty dywidendy
Oczywiscie byla repolonizacja PEO ale wtedy ryneknuwazal ze to zloty interes

mihumor
mihumor PREMIUM
37
Wysłane: 27 lutego 2021 21:25:46 przy kursie: 29,27 zł
Chyba tam kluczowy w tym przejęciu nie był raczej interes (złoty?). Mam wrażenie, ze idea była taka, że kapitał ma narodowość a prawda czasu i prawda ekranu, że ma on przynależność partyjną. W PZU jak i we wszystkich spółkach z większościowym udziałem państwa nie podoba mi się jako akcjonariuszowi czy obywatelowi bardzo wiele rzeczy. Artykuł na głównej omawia to dosyć dobrze i warto przczytać. Wspomnę jeszcze usługową rolę spółek SP dla partii, wobec której muszą pełnić rolę taką, jaka u Orbana pełnią namaszczeni przez niego oligarchowie - to mi się też nie podoba.

le rom
34
Wpisów: 1 215
Wysłane: 27 lutego 2021 23:55:19 przy kursie: 29,27 zł
angry3 Fakty są takie, że istnieje przepaść kapitałowa na świecie między kilko-nastoma krajami bogatymi i resztą świata. Polska niestety należy do reszty. To nie o żadne prywatne czy państwowe zarządzanie tu chodzi. Np.. Orange to spółka Skarbu Państwa Francji a trzyma telekomy z licznych państw w tym Telekomunikację Polską ze zmiana nazwy na Orange Polska i za zmianę nazwy pobierają corocznie swój haracz bodajże 1,7% obrotu. Ale to na marginesie.
Dla przykładu sektor ubezpieczeniowy Niemiec to przynajmniej sześć liczących się firm-nazwy podaje w skrócie-chodzi o aktualną kapitalizacje-MC:

Allianz =>mc=82,0 mld EUR
Munch.Ru=>mc=34,0 mld EUR
Hanov. Ru=>mc=17,0 mld EUR
Talanx =>mc=8,7 mld EUR
Wuest.&W=>mc=1,6 mld EUR
Nurn.Bet. =>mc=0,8 mld EUR

Daje to razem wartość Sektora ubezpieczonego Niemiec ponad 144 mld E (wartość rynkowa z dnia 26.02.2021r a wiec w kryzysie cov-idowym)

A dla przykładu co mamy w Polsce? Obecnie jakoby wielkiego kolosa PZU na którym co-po-niektórzy
czynią przeróżne uwagi: - oto mamy kapitalizację Sektora Ubezpieczeniowego w Polsce:

PZU =>5,6 mld EUR

I oto cały Sektor Ubezpieczeniowy w Polsce stanowi zaledwie 3,8% Sektora Ubezpieczeniowego Niemiec.(5,6/144).
Tak się składa, że w 2023r PZU będzie obchodził 120 lat istnienia (założony w 1803r).
A więc mamy "Kolosa" , w ujęciu światowym praktycznie liczbowo "do zaniedbania" i po przejściach z Eureko wykrwawiony i do dziś tłamszony przez nie tylko urabianie wrogich mu opinii ale przede wszystko przez konkurencję i wrogą mu politykę w przeszłości.

kokospl
28
Wysłane: 28 lutego 2021 16:01:26 przy kursie: 29,27 zł
Ale co Ty porównujesz kapitalizacje ubezpieczycieli działających globalnie, a PZU który na ten moment ogranicza się tylko do rynku polskiego (tak wiem, że prowadzi też działalność zagraniczną ale jest to marginalne) ?
PZU teoretycznie mógłby wyjść poza własny rynek, bo na własnym już nie dostanie zielonego światła na żadne przejęcia, tylko jak doświadczenie pokazuje inwestycje zagraniczne zazwyczaj okazuje się porażką…
Prawdę mówiąc ja oczekuje na solidną dywidendę ,a nie na mrzonki o podbiciu świata

mihumor
mihumor PREMIUM
37
Wysłane: 1 marca 2021 10:01:41 przy kursie: 30,43 zł
Wypłacanie uczciwych dywidend byłoby na pewno dobrym krokiem w długotrwałym procesie odbudowy zaufania inwestorów do spółek. Dodam by to podkreślić, zaufania zniszczonego, które sprowadza spółki mające być flagowymi, fundamentalnymi i stojącymi za wzbogacaniem się obywateli do roli walorów spekulacyjnych. Wszyscy chcąc nie chcąc jesteśmy ich akcjonariuszami i ich wartość bieżąca jak i przyszła to wszak nasze pieniądze. Wartość tych spółek oraz ich wiarygodność została już przed pandemią sprowadzona do parteru albo do poziomów skandalicznie niskich. Akcje PZU kupiłem nie dlatego, że to super spółka z wspaniałym zarządem tylko dlatego, że jest to spółka skrajnie niedowartościowana z fatalnym na dziś sentymentem. Nie chce mi się wypisywać fantastyki o potrzebie odpolitycznienia tych spółek oraz by przestały pełnić rolę krów dojnych i superbohaterów, których można obciążyć każdą kosztowną misją pudrując nieudolność państwa i jedno zarządców. Akcjonariusze na dziś tak pragną akcji tych spółek jak obywatele uczestnictwa w PPK.

le rom
34
Wpisów: 1 215
Wysłane: 1 marca 2021 10:18:06 przy kursie: 30,43 zł
angry3 Kto i co musi sprawić, aby polska giełda traktowana jako nierządnica stała się prawowitą żoną w oczach inwestorów - oto jest pytanie.

quiris
1
Wysłane: 1 marca 2021 10:18:32 przy kursie: 30,43 zł
Czyżby rozgrywka na kontraktach terminowych zakończy się polowaniem na misie?

Dahowiec
6
Wpisów: 62
Wysłane: 1 marca 2021 11:32:39 przy kursie: 30,43 zł
Na PZU stabilnie :) Nic się nie zmieniło od stycznia za bardzo.
Z ciekawych rzeczy to wycena aktywów bankowych ostatnio ma tendencję pro wzrostową.
Więc jeżeli nie wpłynie to na kurs PZU pozytywnie to dopiero będzie zagwozdka Whistle
Ale wszystko możliwe :)

Co prawda nieuchronnie zbliżają się wyniki za IV kwartał 25 marca.
Ale spadki mogą być też gdy będą powyżej konsensusu Shame on you Shame on you
Ewentualna dywidenda też nie pomoże niestety.

Okazuje się to wszystko nieważne.

Trzeba pokazać gdzie miejsce zwykłych akcjonariuszy a jak!
Zerowa komunikacja ze strony spółki i Nowa Pani Prezes też chyba z Zakonu Mnichów Milczących.
Widać mają inne ciekawsze ważniejsze zajęcia niż tam jakaś wycena :)
Także nie ma co się tym przejmować.

I tak ci którzy mogą to zrobią z tą wyceną co chcą i kiedy chcą.

januszw
7
Wpisów: 333
Wysłane: 1 marca 2021 17:03:21 przy kursie: 30,43 zł
nie wiem co się dzieje na Aliorze to jest dla mnie nie zrozumiałe ,ale biorąc pod uwagę że PZU jest większościowym akcjionariuszem to obecna cena zupełnie tego nie oddaje?

pivovarit
pivovarit PREMIUM
54
Wpisów: 260
Wysłane: 1 marca 2021 17:17:06 przy kursie: 30,43 zł
Oddaje/nie oddaje, to kwestia subiektywna, ale jak PZU zrobili odpis na ich aktywa bankowe w 2020, to teraz pora na aktualizację wartości pakietów akcji.

Analityk Fundamentalny
129
Wpisów: 616
Wysłane: 1 marca 2021 19:53:33 przy kursie: 30,43 zł
le rom napisał(a):
angry3 Kto i co musi sprawić, aby polska giełda traktowana jako nierządnica stała się prawowitą żoną w oczach inwestorów - oto jest pytanie.

Historia chyba pokazuje, ze to sama nierządnica musi się zmienić - oczywiście nie powinna mieć wokół siebie pokus to będzie jej łatwiej. Ale czy nawrócenie będzie szczere i długotrwałe? ;)
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Dahowiec
6
Wpisów: 62
Wysłane: 2 marca 2021 09:44:38 przy kursie: 30,71 zł
I tak bardzo niechętnie kurs łaskawie przesuwa się w ślad za bankami.
Ktoś czaruje ten nasz rynek że hossy nie ma.

Tak sobie myślę że przy tej płynności PZU - sporej jak na nasz rynek giełdowy
- mogą być przyczepione do PZU podmioty z szortami i gdy tylko pojawia się słabość rynku
próbują spychać kurs niżej.

Bo ani naszym OFE czy TFI na niskim kursie PZU nie zależy nie sądzę.
Czy więc te akcje wysypywane w rynek były pożyczone ?
Tego się nie dowiemy ale jeśli nastąpi panika kupna jak na Aliorze to kto wie ?

januszw
7
Wpisów: 333
Wysłane: 3 marca 2021 11:18:30 przy kursie: 30,75 zł
Myśle że z jednak będzie zjazd z kursem poniżej 30zł ,wyrok sądu może wywołać jednak panikę na sektorze bankowym ale każdy musi indywidualnie podchodzić do inwestycji?

quiris
1
Wysłane: 3 marca 2021 14:12:31 przy kursie: 30,75 zł
Zależy o jakiej perspektywie piszesz. Nie można wykluczyć, że gruby miś się zmobilzuje i jeszcze zepchnie przed 19 marca, kurs pod rozliczenie kontaktów. Od 1 marca jednak kurs prowadzony jest, jak mi się wydaje pewną, byczą ręką. 25 marca podadzą wyniki a w maju prawdopodobnie WZA i uchwalenie dywidendy. FED i EBC wciąż drukują pieniądze jak szalone. Raczej mało w tym czasie miejsca na obsunięcie się kursu. A banki PZU, tj. Alior i PEO nie są postrzegane jako frankowe.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64