pixelg
11BIT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11BIT [11B]

AKTUALNY KURS: 482,50 zł (+2,88%) 27-11-2020 17:02
baks
3
Wpisów: 2 390
Wysłane: 29 czerwca 2020 22:33:21 przy kursie: 540,00 zł
topfacet napisał(a):
Zespół R&D już w firmie jest, mówili o tym.

Tak wiem o tym tylko chodzi o zespół podzielony na 4 grupy który będzie typował kilka gier do produkcji a później przygotowywał prototypy.
Z zespołu tego powinni wyłaniać się liderzy kolejnych projektów przynajmniej na początkowym etapie.
To zapewniłoby skrócenie okresu pracy nad wyborem i prototypowaniem o te 12-18 miesięcy i ograniczało ryzyko skreślenia zaawansowanych już prac nad prototypem.

Bez takich rozwiązań spółka nie skróci okresu między premierami kolejnych gier.
Warto wziąć pod uwagę, że gry będą coraz większe i praca nad nimi będzie się wydłużać. Stąd ważne aby skrócić okres przedprodukcyjny.
Chyba, że spółka zamierza mocno rozszerzyć gry do poziomu AA+.
Tyle, że wtedy siły wszystkich zespołów należałoby powiększyć łącznie do powyżej 400 osób a to daleka droga i czas między premierami wydłużyłby się do jakiś 3 lat.
R&D zajmuje się wstępnym wyborem ale to nie rozwiązuje problemów bardzo długiego procesu prototypowania i koncepcji.

Gry mają to do siebie, że prawie na każdym etapie mogą zostać skasowane lub przebudowywane czy rozwijane - co pokazał Jujubee ale także CDR.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)
Edytowany: 29 czerwca 2020 22:35

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
2
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 80
Wysłane: 29 czerwca 2020 23:33:18 przy kursie: 540,00 zł
baks napisał(a):
[quote=lelo-pakero]@3citrony
Niektórzy być może liczyli na wieści o P8 - moim zdaniem jak pisałem całkiem bezzasadnie.

i wypowiedź z lutego tego roku:
baks napisał(a):
Liczę, że efekty zobaczymy już w tym roku przy prezentacji pierwszych materiałów z P8.

także tego.. Liar

marter
0
Wpisów: 14
Wysłane: 30 czerwca 2020 07:45:51 przy kursie: 540,00 zł
pandorinium napisał(a):
Bo uważają, że P8 lepiej zrobić na unreal. Silnik rozwijają pod kolejne projekty. Tak rozumiem.

Dodatkowo jesienią była mowa o tym, że P8 ma być ukierunkowany przede wszystkim na konsole a czas portowania FP pokazuje, że na własnym silniku może to nie być łatwe. Choć oczywiście otwarrta będzie kwestia kolejnych projektów

Rif
13
Wpisów: 844
Wysłane: 30 czerwca 2020 08:56:18 przy kursie: 540,00 zł
Gdy już się przespałem w wczorajszą prezentacją, dochodzę do wniosku, że była ona bardzo dobra z zasadniczym ale. A mianowicie wszystkie daty, które się w niej pojawiają powinny zostać cofnięte o rok.
Zmarnowany czas Mniej więcej tyle "kosztuje" rozwój 11bit kitranie pieniędzy na kontach i bardzo powolne otwieranie mieszka przez Miechowskiego. Chwalą się 100 milionami na kontach, a na trzy projekty w toku przeznaczają 60 mln, cztery wydawnicze kolejne 25. Razem 85 milionów. Sęk w tym, że za dwa lata dalej będzie tej gotówki tyle na kontach. Zatem ani nie inwestują w twórczość czy agresywniej w wydawnictwa, ani nie dzielą się z nimi z akcjonariuszami. Ot fajna liczba do raportu.
Generalnie rok w plecy. Reszta już na wysokim poziomie. Niech się tylko to P8 kiedyś ziści. Zresztą nawet na tej konferencji nie wybrzmiało dobrze, że za historię odpowiada jeden z twórców Walking Dead. Zaczynam snuć wnioski, że będzie to bardziej survivalowe The Last of Us. Pożyjemy, zobaczymy.
Edytowany: 30 czerwca 2020 08:56

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
2
Wysłane: 30 czerwca 2020 09:25:38 przy kursie: 485,00 zł
Moją uwagę zwróciła jeszcze jedna rzecz. W wypowiedziach z przed paru miesięcy prezes chwalił się że p8 robi kolosalne wrażenie na inwestorach i doprowadza prawie że do opadu szczęk.
Teraz nagle się okazuje że przebudowują p8, czyli chyba jednak nie był taki "super fajny"?

Rif
13
Wysłane: 30 czerwca 2020 09:40:48 przy kursie: 485,00 zł
Na inwestorach? Zawsze podkreślali, że nikt z inwestorów nie miał potajemnej prezentacji.
Jak już to twórcy twierdzili, że projekt skopie pupy. Ponadto nie przebudowują gry, tylko jest ona mocno ambitna, wymaga zdecydowanie więcej pracy, a jak już to przerzucają ja na Unreal Engine, a to nie jest tożsame z przebudowywaniem.

Krzysiek9
0
Wpisów: 706
Wysłane: 30 czerwca 2020 09:45:55 przy kursie: 485,00 zł
A nie zwróciłeś uwagi na to, że może właśnie kwestie wydajności maiły tutaj kluczowe znaczenie? Może grafika w P8 będzie na takim poziomie, że potrzebowali silnika Unreal i bardziej opłacalne jest wykupienie licencji niż pisanie swojego. Samo przejście na Unreala tez może wskazywać, że nie celują już w grę Indie ale przynajmniej półkę wyżej. Jeśli strata roku oznacza spory wzrost sprzedaży to nie warto było marnować IP byle wypuścić go szybko. O jakość jestem spokojny a jak wybierają silnik Unreala i writera z The Walking Dead to możemy zacząć spekulować o typie tego IP.

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
2
Wysłane: 30 czerwca 2020 10:01:54 przy kursie: 485,00 zł
sledzik007 napisał(a):
Podsumowując konferencje to brak efektu wow - bardziej zachowaczymi nie mogli być

Z P8 wiemy tyle że zmienili silnik na Unreal i zmieniła się koncepcja na grę.

@Rif , @Krzysiek9
sugerowałem się powyższym wpisem, zmiana koncepcji gry to dla mnie nie tylko zmiana silnika ale i przebudowa gry

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
2
Wysłane: 30 czerwca 2020 10:23:15 przy kursie: 485,00 zł
Rif napisał(a):
Na inwestorach? Zawsze podkreślali, że nikt z inwestorów nie miał potajemnej prezentacji.

Ok, może nie inwestorach ale latały tu cytaty wypowiedzi prezesa, że jakimś ludziom "z zewnątrz" pokazywali koncepcje itd dla p8 i z kapci powyrywało gości :)
Sorry ale nie chce mi się teraz szukać bo przy tej produkcji postów co w tym temacie ciężko się przekopać ;)

andy_dufresne
30
Wpisów: 864
Wysłane: 30 czerwca 2020 10:51:35 przy kursie: 485,00 zł
Tak, rzeczywiście padały entuzjastyczne wypowiedzi na temat P8, jeszcze dawno temu na etapie współpracy z Arturem Ganszyńcem.

Zmiana silnika do P8 była na konferencji uzasadniania również dopasowaniem do koncepcji samej gry (z wypowiedzi Miechowskiego można wnioskować, że gra będzie mniej strategiczna i z szybszym gameplayem) oraz benchmarkiem - porównaniem do innych wychodzących gier. Prezes wspomniał też, że w niektórych aspektach zmiana silnika sprawi, że praca będzie przebiegać wydajniej, więc to nie tu raczej upatrywać należy głównej przyczyny opóźnień. Większe ryzyko IMO leży w doświadczeniu zespołu (podkreślano więcej niż raz, że to ich pierwsza gra) oraz (moje domysły) komplikacji/skali/nowatorstwie samego projektu.

Analitycy mBanku wg wczorajszego podsumowania konferencji nadal prognozują premierę w 2022. Piszą też:
Cytat:
Kurs 11B wzrósł o ponad 25% w czerwcu. Częściowo inwestorzy mogli dyskontować podanie dodatkowych informacji o Projekt 8 podczas konferencji. Spółka jedynie poinformowała o zmianie silnika na Unreal oraz o prawdopodobnym wydłużeniu czasu produkcji gry. Informacje te mogą zostać odebrane negatywnie przez rynek. Z drugiej strony 11B poinformowało o kolejnym projekcie wydawniczym oraz o planowanym rozwoju tego segmentu w przyszłości. Dywersyfikację modelu biznesowego oceniamy pozytywnie, niemniej naszym zdaniem obecna wycena 11B na poziomie ponad 40x P/E’20 jest zbyt wysoka.

Moje wrażenia po konferencji są również mieszane. Zgadzam się z @Rifem, że powinniśmy być na dalszym etapie z dewelopmentem. Choć może należy już się przyzwyczajać tu do tego, że etap produkcji tytułów własnych to min. 4 lata i nie da się go skrócić. Patrząc jednak longterm pozytywy przeważają - skala i ilość nadchodzących projektów robi wrażenie.

Spółka jest coraz bliżej kolejnego skoku rozwojowego. Chyba nawet zaciekli krytycy nie negują jej rozwoju, co najwyżej zarzucają zbyt wolne jego tempo. Nie wyobrażam sobie, żeby przez kolejne lata kurs spółki pozostawał w stagnacji, choć zapewne należy się liczyć - jak do tej pory - z wieloma turbulencjami.
Jestem na Twitterze
Edytowany: 30 czerwca 2020 11:06

lelo-pakero
7
Wpisów: 681
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:04:34 przy kursie: 485,00 zł
Rif napisał(a):
Przecież tłumaczyli, że dla tego projektu, to najbardziej efektywne narzędzie, a poza tym korzystają z niego na lepszych zasadach niż normalnie. Nie wiem co w tym złego. Electronic Arts ma swój Frostbyte, a Star Wars: Jedi Fallen Order zrobiono na Unrealu. Nic wielkiego. Moim zdaniem to nawet lepiej.

W przyszłym roku wchodzi UE5 i z tego co widziałem to będą na tym powstawały prawdziwe cuda. Ciekawe ile im zajmie ewentualna migracja z UE4. Nie jest problemem to, że wybrali Unreal jako silnik do P8, tylko to kiedy taką decyzję podjęli. Tu ktoś dał ciała na całej linii, bo bardzo mocno opóźni to premierę. Jeśli premiera P8 nastąpi jak zakładam w III/IV kw. 2023 r. to będzie oznaczało odstęp między ich produkcjami rzędu 5,5 roku. Wygląda to koszmarnie gdy mowa o produkcji gry premium indie, a nie nowym GTA VI czy Cyberpunku.

@andy_dufresne
Co z tego, że ten analityk ma taką opinię? Przecież każdy z nas ma dostęp do konferencji wynikowej i własny rozum do analizy słów prezesa. Być może analityk mBanku przegapił pewien fragment z konferencji: Pytany o realność oczekiwań analityków, że premiera gry pod roboczą nazwą "Projekt 8" jest możliwa w 2022 roku, odpowiedział:
"Nie podawaliśmy nigdy daty premiery, kampania marketingowa projektu jeszcze się nie rozpoczęła, ale jest pewien konsensus rynkowy, z którego wydaje nam się, że analitycy oczekują premiery wcześniej niż jesteśmy w stanie z dzisiejszą naszą wiedzą tę grę ukończyć".

andy_dufresne
30
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:13:38 przy kursie: 485,00 zł
@lelo-pakero
Oczywiście. Ja swoje oczekiwania przesuwam na 2022/2023, ale nie widzę powodu do dramatu. Wskazałem tę opinię jako przykład tego, że nie wszyscy spodziewają się obsuwy na kolejny rok. Chłopaki wczoraj sami powiedzieli przecież, że prawdopodobieństwo premiery w 2022 na pewno "nie jest małe". A wypowiedź prezesa o konsensusach odnoszę do tego, że one zakładały - o ile się nie mylę - okres od 2H2021 do 1H2022. Zatem np. premiera 2H 2022 byłaby pewnym przesunięciem w stosunku do tych oczekiwań.
Co do silnika - powiedzieli, że pracują na najnowszej wersji Unreal.
Jestem na Twitterze
Edytowany: 30 czerwca 2020 11:23

Rif
13
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:17:10 przy kursie: 485,00 zł
@lelo-pakero
Nie padło przypadkiem wczoraj stwierdzenie, że pracują na najnowszej wersji UE?
Zresztą byłoby to logiczne, skoro współpracują z EPIC (lepsze warunki finansowe), a już od pewnego czasu powstają produkcje na tym właśnie silniku. Byłoby mało efektywnym wdrażać się w UE4, gdy następna generacja gier jest już w produkcji.

resor
7
Wpisów: 272
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:22:47 przy kursie: 485,00 zł
w kwestii ue5 (przejściowo 4) oprocz tego ze bedzie wspierał nowa generację konsol i zupelnie nowe technologie 3d, epic zmienil ostatnio licencjonowanie - płaci się 5% od przychodu powyżej 1mln usd. Do miliona jest kompletnie free. Jakis czas temu udostępniono za free materialy i aplikacje quixela co tez moze miec znaczenie. Rozne opinie kraza o unreal i unity ale czesto pada stwierdzenie ze epic pozamiatał

Oczywiście czas poświęcony na p8 w jakims stopniu jest stracony ale ogolnie koncept, materiały 3d etc da sie wykorzystać.

baks
3
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:30:17 przy kursie: 485,00 zł
FilipBonn napisał(a):
baks napisał(a):
[quote=lelo-pakero]@3citrony
Niektórzy być może liczyli na wieści o P8 - moim zdaniem jak pisałem całkiem bezzasadnie.

i wypowiedź z lutego tego roku:
baks napisał(a):
Liczę, że efekty zobaczymy już w tym roku przy prezentacji pierwszych materiałów z P8.

także tego.. Liar

Być może nie zauważyłeś ale świat od początku letego dość mocno się zmienił.
Z sygnałów płynących ze spółki też od marca/kwietnia nie wynikało aby w tym roku coś planowali. P8 był pomijany w komunikacji.
5 miesięcy życia na Giełdzie to wieczność. Czasem godzina zmusza do całkowitej zmiany poglądów.
Już oc najmniej od 3 miesięcy wypowiadałem się, że P8 w 2021 nie będzie więc nie będzie info o P8. Na sytuację na Giełdzie trzeba reagować szybko .......... lub wcale - wtedy trzeba wziąć pampersa i metalową łyżkę w zęby oraz zacisnąć pośladki .... i wytrzymać.

Dla mnie wszystko spoko błędy i zmiany planów się zdarzają często.
Tylko zastanawia mnie co robił Zarząd ostatnie 2 lata - o silniku decyduje ostatecznie

lelo-pakero
7
Wpisów: 681
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:40:42 przy kursie: 485,00 zł
@andy_dufresne
Czy ty oglądałeś konferencję? Pierwsze pytanie (16 min. 25 s. zapisu konf.) brzmiało:
"...Czy to oznacza, że premiera gry (P8) w 2022 r., jak oczekują analitycy, jest mało prawdopodobna?
Odp. Miechowski: "Nie podawaliśmy nigdy daty premiery, kampania marketingowa projektu jeszcze się nie rozpoczęła, ale jest pewien konsensus rynkowy, z którego wydaje nam się, że analitycy oczekują premiery wcześniej niż jesteśmy w stanie z dzisiejszą naszą wiedzą tę grę ukończyć."

Tu nie ma żadnego pola do interpretacji i oczekiwanie premiery P8 w 2022 r. jest skrajną naiwnością w sytuacji gdy prezes powiedział więcej o potencjalnej dacie niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

@Rif
Zapewne pracują na najnowszej wersji czyli zdaje się 4.25. UE5 będzie miał premierę dopiero w okolicach drugiej połowy 2021 i będzie można przenieść grę ze starszej wersji silnika.
www.gamesindustry.biz/articles...
www.unrealengine.com/en-US/blo...

baks
3
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:42:05 przy kursie: 485,00 zł
Rif napisał(a):
Jak już to twórcy twierdzili, że projekt skopie pupy. Ponadto nie przebudowują gry, tylko jest ona mocno ambitna, wymaga zdecydowanie więcej pracy, a jak już to przerzucają ja na Unreal Engine, a to nie jest tożsame z przebudowywaniem.

Niestety cały kod trzeba przepisać od nowa.
Może to mieć plusy bo ten silnik daje bardzo duże możliwości jednak robienie gry formatu A czy A+ tyle czasu co Cyberpunk to przesada.
Można by to zrozumieć gdyby portfolio wydawnicze było pełne.
Jednak po 3 latach zabiegów mają dopiero 4-ty projekt.
Słabo jeśli do końca roku nie zakontraktują co najmniej 3 kolejnych to 7 projektów do 2023 możemy włożyć między bajki tak samo jak wydanie 3 własnych najpóźniej w 2023.
P8 wcale nie jest pewny w 2023 chyba warto założyć 2024.
Tylko co w zamian ? W 2022 miało być 200mln przychodów i ponad 100mln zysku.
Przy 1 z wydawnictwa w 2021 i być może 2 w 2022 wyniku na poziomie zysków raczej nie będzie - przychody być może.
Jednak spółka zyskuje głównie na zyskach i to interesuje akcjonariuszy.
Instytucjonalni powinni nacisnąć na radykalne zwiększenie projektów z wydawnictwa. Jak widać to da lepsze efekty i szybciej przyniesie skutki.

andy_dufresne
30
Wysłane: 30 czerwca 2020 15:24:00 przy kursie: 485,00 zł
lelo-pakero napisał(a):
@andy_dufresne
Czy ty oglądałeś konferencję? Pierwsze pytanie (16 min. 25 s. zapisu konf.) brzmiało:
"...Czy to oznacza, że premiera gry (P8) w 2022 r., jak oczekują analitycy, jest mało prawdopodobna?
Odp. Miechowski: "Nie podawaliśmy nigdy daty premiery, kampania marketingowa projektu jeszcze się nie rozpoczęła, ale jest pewien konsensus rynkowy, z którego wydaje nam się, że analitycy oczekują premiery wcześniej niż jesteśmy w stanie z dzisiejszą naszą wiedzą tę grę ukończyć."
Tu nie ma żadnego pola do interpretacji i oczekiwanie premiery P8 w 2022 r. jest skrajną naiwnością w sytuacji gdy prezes powiedział więcej o potencjalnej dacie niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

Tak, oglądałem. Nie chcę się tu wdawać w interpretacje słów i półsłówek, ale z tego co usłyszeliśmy wczoraj nie wynika, że premiera w 2022 jest wykluczona. Przecież wyraźnie powiedzieli, że szanse na premierę własnego tytułu do końca 2022 roku "na pewno nie są małe" (od 44:22). Tak właściwie, to uważam, że oni sami tego jeszcze nie wiedzą.

Jeżeli ktoś swoje tezy inwestycyjne opierał tu na premierze P8 w 2021 lub 2022 r. to musi je zrewidować, ja nie.
Jestem na Twitterze

baks
3
Wysłane: 30 czerwca 2020 15:52:08 przy kursie: 485,00 zł
Patrząc na tytuły prasowe ... można by pomyśleć, że jest fantastycznie.
Ale tak nie jest.
Wierzących w premierę w 2021 było jak widać całkiem sporo - z czego to wynika trudno powiedzieć na pewno z chęci szybkiego zysku. Ta teza nie obowiązywała już co najmniej od kwietnia.
Zarząd dość mocno ściemniał. Ubiegłoroczne tournee po kraju pozwalało liczyć na premierę 2021/2022. Mnie tylko zaskakuje co robił Zarząd i kiedy zrozumieli, że ich silnik tego nie pociągnie.
Warto by przeanalizować i zapytać czy do końca wierzyli, że uda się rozbudować silnik tak aby dał radę czy sami nie wiedzieli czego im brakuje.
Nowy silnik to zmiana dla pracowników spółki.
Jednak nowi pracownicy raczej mają już doświadczenia z tym silnikiem bo zapewne pracowali na nim wcześniej.
Pocieszające jest to, że kolejny projekt wydawniczy jest dopinany ale to za mało.
Aby zrobić ten skok o którym się mówi od dawna i na prawdę przeskalować biznes potrzebne jest podwojenie ilości projektów w wydawnictwie. Dopiero wtedy można mówić o poważnym przyspieszeniu.
Na razie należy się żółta kartka dla Zarządu co pokazał rynek. Sędzia powinien "posadzić" ich na ławkę rezerwowych na 2 minuty (12 miesięcy) aby odpoczęli i nabrali werwy do dalszej pracy ..... thumbright
Bo widać już trochę wypalenie zawodowe ... d'oh!

pandorinium
29
Wpisów: 824
Wysłane: 30 czerwca 2020 15:57:57 przy kursie: 485,00 zł
Co ich ma obchodzić szybki rozwój, skoro nawet kontroli nad spółką nie mają, bo co obejmą akcje to zaraz sprzedadzą, a to co zostało to grosze. Kilka lat temu bym im więcej uszło na sucho, ale nie teraz gdy jest spora konkurencja.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość