pixelg
Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne

Gim
Gim PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 268
Wysłane: 6 lutego 2011 19:58:26
Czy orientuję się ktoś może jak wygląda ew. sprawa bankructwa któregoś z OFE? Co w przypadku jeśli nadejdzie długoterminowa bessa i kapitał zostanie oddany w świat?

Czy ustawa dostatecznie chroni nasze pieniądze?

del-20130918
Wpisów: 257
Wysłane: 6 lutego 2011 21:19:35
Z bankructwem nie jest jeszcze tak źle. Pieniądze członków nie wchodzą w skład masy upadłościowej zarządzanym przez niego PTE. Każde OFE ma swojego depozytariusza, który ma ściśle określone obowiązki. Wynika to z ustawy o OFE.

Problem jednak dalej istnieje w przypadku bessy. Jedyna ochrona kapitału wynika z konstrukcji samego OFE - jego zaangażowania pomiędzy obligacje/akcje/inne instrumenty.
I niestety tu nie ma żadnej innej gwarancji. W skrajnych przypadkach Państwo równie dobrze może nie być w stanie wykupić tych obligacji. Ponoć to są czarne łabędzie Silenced

Stąd rodzą się pomysły, aby osobom, którym niewiele pozostanie do naliczenia emerytury przerzucać środki w bezpieczniejsze instrumenty w celu ochrony zgromadzonego kapitału.
Powinna to być opcja, niestety widziałam projekty, które miałyby robić to nautomatycznie biorąc pod uwagę wyłącznie wiek pacjenta Silenced

Płynącyzrynkiem ogromnie dziękuję za ten wątek. Niejasności jest tyle, że naprawdę przydaje sie uporządkowanie całej tej wiedzy love4
Edytowany: 6 lutego 2011 21:22

plynacyzrynkiem
Wpisów: 1 349
Wysłane: 9 lutego 2011 16:41:51
PAP napisał(a):
Bez zmian w OFE w 2011 dług publiczny i tak nie przekroczy 55 proc. PKB - Kotecki, MF

09.02. Warszawa (PAP) - Jeżeli w tym roku nie uda się przeprowadzić zmian w OFE, dług
publiczny i tak nie przekroczy poziomu 55 proc. w relacji do PKB - poinformował
wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"Jeśli zmiany w OFE nie zostaną przeprowadzone w tym roku to i tak nie przekroczymy 55
proc. (poziom długu publicznego - PAP) w relacji do PKB" - powiedział dziennikarzom
Kotecki.

plynacyzrynkiem
Wysłane: 11 lutego 2011 14:44:20
money.pl;dgp napisał(a):
Pieniądze, które zostaną w budżecie po obniżce składki do OFE nie pójdą, jak deklarował rząd, wyłącznie na redukcję długu publicznego. Część - ponad 1 miliard złotych - może zostać skonsumowana.

Minister Jolanta Fedak zapowiada w Dzienniku Gazecie Prawnej, że od listopada wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków na dzieci. Dzięki temu - wyjaśnia dziennik - otrzyma je więcej rodzin. Pieniądze na zasiłki poszłyby ma zasiłki z obciętej składki do OFE.

www.money.pl/gospodarka/wiadom...

ciekawe co ta kobieta jeszcze wymysli...niemal wszystkie jej pomysly wolaja o pomste do nieba
Edytowany: 11 lutego 2011 14:44

plynacyzrynkiem
Wysłane: 16 lutego 2011 11:39:53
PAP napisał(a):
Skutki zmian w OFE "zasadniczo neutralne" dla ratingu Polski - Moody's (opinia)

16.02. Warszawa (PAP) - Implikacje zmian w systemie emerytalnym dla ratingu rządowych
obligacji są "zasadniczo neutralne", jednak z pewnym nachyleniem w dół, przy czym
negatywne konsekwencje są niewielkie i same w sobie nie powinny stać się przyczyną zmiany
ratingu - wynika ze środowego komunikatu agencji Moody's.

Jednocześnie agencja oceniła zmiany w węgierskim systemie emerytalnym jako "jednoznacznie
negatywne" z punktu widzenia ratingu kredytowego.

"Dla Polski, z ratingiem A2 z perspektywą stabilną, implikacje zmian w systemie
emerytalnym dla ratingu rządowych obligacji są zasadniczo neutralne, choć z pewnym
nachyleniem w dół. Jednak nawet te ryzyka w dół są relatywnie minimalne i same w sobie nie
powinny stać się przyczyną zmiany ratingu" - powiedział cytowany w komunikacie Anthony
Thomas, wiceprezes Moody's i główny analityk zajmujący się Polską.

"Zmiany w węgierskim systemie były jednoznacznie negatywne z punktu widzenia kredytu i
stanowiły kluczowy czynnik przemawiający za grudniową decyzją Moody's o obniżeniu ratingu
węgierskich obligacji rządowych do poziomu Baa3" - dodał Dietmar Hornung, inny z
wiceprezesów agencji i główny analityk zajmujący się Węgrami.

Taurus80
Wpisów: 2 936
Wysłane: 16 lutego 2011 11:51:49
plynacyzrynkiem napisał(a):
money.pl;dgp napisał(a):
Pieniądze, które zostaną w budżecie po obniżce składki do OFE nie pójdą, jak deklarował rząd, wyłącznie na redukcję długu publicznego. Część - ponad 1 miliard złotych - może zostać skonsumowana.

Minister Jolanta Fedak zapowiada w Dzienniku Gazecie Prawnej, że od listopada wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków na dzieci. Dzięki temu - wyjaśnia dziennik - otrzyma je więcej rodzin. Pieniądze na zasiłki poszłyby ma zasiłki z obciętej składki do OFE.

www.money.pl/gospodarka/wiadom...

ciekawe co ta kobieta jeszcze wymysli...niemal wszystkie jej pomysly wolaja o pomste do nieba

Jezlei mowimy o panstwie socjalnym to ta pani dobrze prawi problemem sa pieniadze :) powinny byc brane skad indziej niz nasze emerytury :)
Przeczytaj ponizsze i powiedz ze panstwo jest madre. Powinni albo calkowicie to g.... zlikwidowac albo wszystko kompletnie zmienic bo co zmienia 68zl przy dochodach 500zl na osobe w rodzinie :) dla mnie to jest szczyt glupoty panstwa aby tak konstruowac pomoc.

Paczka mleka jednego z najtanszych dla dziecka kosztuje okolo 12 zl i starcza na max 3 dni wave
O reszcie nie wsponme a chyba kazdy rozumie ze jezeli 3 osobowa rodzina zarabia 1500zl to nawet na rachunki im nie starcza a gdzie tutaj mowic o reszcie, a debilne panstwo kaze rodzic dzieci nie zapewniajac kompletnie nic :) no jedyne co sa w stanie zrobic to podniesc VAT i to nie o 1% bo by na nic nie starczylo Dancing
Owe mleko o ktorym wspomnialem z dniem 1 stycznia podrozalo o okolo 1.50zl :)

Cytat:
Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,00 zł.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:
1) 68,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
2) 91,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;
3) 98,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
www.mpips.gov.pl/index.php?gid...
Edytowany: 16 lutego 2011 12:06

plynacyzrynkiem
Wysłane: 16 lutego 2011 12:12:34
to sie nazywa polityka prorodzinna :) dzieki temu mlodym rodzicom bedzie znacznie latwiej, a za 68 zl to akurat pojda w trojke do kina. Podobnie jak Ty nie rozumiem tych cyferek, a jestem coraz blizej bycia w temacie takich wydatkow;) Rozbraja mnie rowniez pomysl zmiany bazy urlopowej dla tych, co byli na zwolnieniach; jesli to ma byc walka z obibokami, to moze i dobry pomysl (nie znam danych o obibokach), ale ciezko nie zauwazyc, ze przy okazji jest to posuniecie antyrodzinne (to matki maja najdluzsze zwolnienia). Osobiscie mnie te zmiany pewnie nie dotkna, ale uwazam, ze jednak warto patrzyc dlugookresowo i zainwestowac w demografie, a nie tylko latanie biezacych problemow; konkurencyjnosc naszej gospodarki (to jest argument zwolennikow zmiany odnosnie urlopow, aczkolwiek mnie nie przekonuje i nie wierze, zeby wiele zmienil - ale jak wyzej - moze sa dane, ktore o tym swiadcza) jest jednak mniej wazna. Zabranie 10 czy 15 dni urlopu mlodym matkom gospodarce nie pomoze, a demografii zaszkodzi.

Sporo ostatnio radykalnych pomyslow w rzadowych glowach. A radykalne pomysly sugeruja albo geniuszy albo kretynow. A jak sobie pomysle o pani Fedak to nie mam watpliwosci...

Taurus80
Wysłane: 16 lutego 2011 12:25:58
Je tez wiewory nie lubie ale musze powiedziec ze jestem za zwiekszeniem i zasilkow na dziecko i zwiekszeniem bazy ktora do tego uprawnia a skad wezma pieniadze ich problem nawet z emerytalnych jak wezma i madrze system zrobia to w przyszlosci moze zaowocowac bo przeciez i tak nasze dzieci beda na nas robily wiec zrobmy wszystko aby ich bylo jak najwiecej :)
Rowniez jestem za tym aby byla mozliwosc samemu inwestowac czesc kasy z OFE mi te darmozjady do niczego nie sa potrzebne wiec niby jej nie lubie ale zgadzam sie z jej pogladami przynajmniej w tej czesci bo wszystkich nie znam :)

A ekonomisci beda pierdzieli swoje bo przeciez w glownej mierz pracuja dla OFE i inny instytucji finansowych wiec niech gadaja a mam nadzieje ze doplyw gotowki na ich pensje utna :)

Co do ciecia urlopow itp mysle podobnie do ciebie jest kompletnie bezsensu ale od poczatku kryzysu caly czas widzimy ze kreca lody na zwyklych ludziach i to my dostajemy najwiecej po dupie i to na calym swiecie wiec mam nawet taka teorie ze kryzys byl po to wywolany aby zwinac jeszcze wiecej biednym a dac bogatym :(
Jednak miarka sie przebiera i mamy pierwsze efekty tego na bliskim wschodzie jak beda dalej te banialuki uprawiali to i w europie to sie stanie oczywiscie potrzeba jeszcze do tego paru lat ale jak tak dalej pojdzie to mysle ze w ciagu 10-15 lat zmienimy ustroj w europie ciekawe co to bedzie :) Mam nadzieje ze ktos tych wszystkich urzedasow wysle na syberie i to sa delikatne moje zyczenia bo tych wlasciwych nie bede pisal bo sie nie nadaja na publike wave

plynacyzrynkiem
Wysłane: 16 lutego 2011 12:34:24
ad zmiana zasilkow - zrozumialem to tak, ze wcale nie chca podniesc owych 58 zl, tylko, zeby wiecej osob te 58 zl moglo otrzymac

ad ofe - jak widac po tym watku:) nie podoba mi sie "reforma" ofe, ale to co mi sie nie podoba to przede wszystkim przerzucenie do zus; jasne, ze sam bym sobie poradzil i zrobil plan oszczednosciowy. Pytanie jednak ilu osobom by sie chcialo. A skutki powszechnej biedy odczuliby wszyscy - jesli pojawiaja sie ludzie, ktorzy nie maja za co zyc i nic do stracenia, to robi sie nieciekawie

ciekawe, czy w Wegrzech byly jakies wieksze protesty, bo nic o tym nie slyszalem

jeszcze jedno: widzialem dzis wykres przedstawiajacy budzet stanow zj; to co mnie uderzylo to naprawde duza dynamika wydatkow, niekoniecznie dodatnia; potrafia spokojnie obciac wydatki na wybrany cel o 20 i wiecej %, gdy widza taka potrzebe. U nas mam wrazenie, ze wydatki mozna tylko zwiekszac.

www.nytimes.com/packages/html/...
Edytowany: 16 lutego 2011 12:36

Taurus80
Wysłane: 16 lutego 2011 12:45:37
A po co protestowac ??
Przeciez te pseudozmiany nic nie zmienily dla szaraka obojetnie czy to OFE czy ZUS masz taka sama gwarancje ze dostaniesz emeryture :) wiec jedyne co sie zmienilo to sektor finansowy ma ograniczona ilosc pieniedzy :)

Protesty sie zaczynaja zawsze jak bezposrednio ciebie dotykaja zmiany wyzszy wiek emerytalny, obciecie pensji drastyczne zwiekszenie podatkow, uciecie urlopow, drastyczne zmniejszenie emerytur itd a najlepiej jak wszystko sie naklada w jednym czasie.

Co do zasilku na dziecko to jestem zdania ze najpierw powinni zwiekszyc zasilek i to przynajmniej do 300zl na dziecko przy tych ograniczeniach dochodowych :)
Jezeli maja zwiekszyc tylko prog ktory uprawnia do zasilku a wysokosc zasilku zostawic na obecnych poziomach to znow udowodnia ze sa debilami :)
Jezlei maja ograniczona ilos kasy to w pierwszej kolejnosci powinna isc wysokosc do gory a dopiero pozniej jak zostanie kasa to zastanowic sie ewentualnie nad zwiekszeniem progu.
Ale co tam to oni maja ekonomistow za doradcow a ja jestem glupim obywatelem ktory ma ich sluchac salute

Po co zasilek ma dostac milion osob ktorym i tak te 68 zl na nic nie starczy, jezeli ma to byc pomoc dla biednych czy ubogich to powinna wystarczyc na przynajmniej wyzywienie dziecka a moim zdaniem minimalna kwota to jest wlasnie 300zl samo mleko kosztuje okolo 120zl miesiecznie wiec niech zaczna myslec i liczyc.

plynacyzrynkiem
Wysłane: 17 lutego 2011 09:47:04
Do dyskusji wlaczyl sie tez autor najbardziej sabotujacego gospodarke (a wiec takze przyszle wplywy budzetowe) podatku - Marek Belka:

Cytat:
Projektodawca nie przedstawia przesłanek przemawiających za zmniejszeniem wysokości składki przekazywanej do OFE, które wskazywałyby na poprawę sytuacji przyszłych emerytów" - przekonuje w liście Belka. - Ze względu na napięcia budżetowe obecny system przekazywania składek do OFE jest nie do utrzymania. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zawieszenie na kilka lat składek do OFE i uporządkowanie w tym czasie finansów publicznych - uważa prezes NBP.

www.wprost.pl/ar/231979/Belka-...

Uprzedzajac pomysly kolejnych swiatlych ekonomistow, dolaczam jeszcze jeden pomysl: pobierajmy nadal podatki, lecz zlikwidujmy jakiekolwiek swiadczenia dla kogokolwiek, zawiesmy wszystkie wydatki, niech budzety beda rowne 0. Niech ludzie troche (pare, parenascie lat) popracuja dobroczynnie dla kraju, bedzie czas na "uporzadkowanie finansow publicznych". Ewentualnie podwyzszmy jeszcze skladke rentowa, bo to przeciez nie podatki, i nie ma wplywu na oplacalnosc biznesublah5

plynacyzrynkiem
Wysłane: 18 lutego 2011 14:01:21
ekonomistow rzad ma na pewno lepszych od Banku Światowego, tak by przynajmniej wynikalo z artykulu w wybiorczej:

Cytat:
Bank Światowy radzi: podnieście składkę do OFE i poprawcie ich działanie. Jak? Wprowadzając w każdym OFE specjalne fundusze z polityką inwestycyjną dopasowaną do wieku oszczędzających. Dla młodych inwestujące głównie w akcje, dla starszych - w obligacje. Eksperci BŚ wskazują, że tak zrobiła większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które zreformowały swój system emerytalny - m.in. Słowacja i Estonia.

wyborcza.biz/biznes/1,100896,9...

W koncu gdyby rzad nie mial lepszych ekonomistow i lepszej ekspertyzy, nie zignorowalby przeciez rady Banku Swiatowego...

siekoo
Wpisów: 1 745
Wysłane: 18 lutego 2011 14:31:19
nie bedzie bank swiatowy plul nam w twarz! jak bedziemy chcieli, to na zlosc mamie odmrozimy sobie uszy i nikomu nic do tego!

a smiejemy sie z Bialorusi... angry3
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie...
Edytowany: 18 lutego 2011 14:31

Taurus80
Wysłane: 18 lutego 2011 14:39:42
Ja tam nie wiem ale z wypowiedzi roznych bylych pracownikow tego banku mozna smialo stwierdzic ze jest on przyczyna wielu krzywd na swiecie, a jego ekonomisci sa najlepsi ale dla tego banku i rzadu amerykanskiego lub tez ich firm salute

Oczywiscie nie chce chwalic poczynan naszego rzadu, bo tak naprawde jak pojdziemy na emeryture czyli za 30-40 lat bedziemy wiedzieli czy dobrze czy zle zrobili.
Z moich roznych wyliczen wynika jasno ze finansowo nic to nie zmieni ani na plus ani na minus, no moze najwiecej straca ekonomisci i niektorzy maklerzy czy anale ale w naszej kieszeni zostanie podobna suma pieniedzy.

siekoo
Wpisów: 1 745
Wysłane: 18 lutego 2011 16:30:09
edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. bez tego nie zmienimy systemu nawet przez 20 lat. musimy nauczyc dzieci oszczedzac, wyrobic im swiadomosc, nauczyc poruszac sie po rynku pracy, ze zeby lepiej zarabiac, nie wystarczy zostac zwiazkowcem, glosno drzec ryja i spalic czasem opone w srodku miasta.
nauczyc, ze liczy sie na siebie, a nie na panstwo.

a jak jest teraz? zamiast uczyc dzieciaki podstaw ekonomii, to nacisk kladzie sie na krzyze w salach i wypaczony patriotyzm - ale dlaczego np. nasz wielki poeta zaczyna najwieksze swoje dzielo od slow 'Litwo, Ojczyzno moja' tego sie nie dotyka. nic tylko Somosierra, Westerplatte i Grunwald puke

i drweniane baczki w barwach regionalnych blackeye
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie...

plynacyzrynkiem
Wysłane: 11 marca 2011 11:58:07
"zmiany" ofe nieco bardziej humorystycznie - na smutki przyjdzie pewnie czas po dzisiejszym spotkaniu

www.for.org.pl/pl/Konkursu-na-...

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 11 marca 2011 11:58

lajkonik
Wpisów: 1 307
Wysłane: 11 marca 2011 12:28:03
Dowcip dobry, jednak zupełnie nie przystaje do sytuacji.

Przerwali relację w TV i odesłali na stronę naszego prezia. Tyle, że ta oczywiście się zablokowała. Skoro nasi decydenci nie są w stanie tego przewidzieć to lepiej niech się za nasze emerytury nie zabierają.

plynacyzrynkiem
Wysłane: 11 marca 2011 12:29:30
ale jak nie przystaje, skoro latamy dzisiejsza dziure nie myslac o jutrze... nie wiedzialem, ze debata ma byc w tv, ale i tak nie chcialbym tego ogladac i sie denerwowac

lajkonik
Wpisów: 1 307
Wysłane: 11 marca 2011 12:31:44
Ledwo napisałem ruszyło !!!

wersacze
Wpisów: 18
Wysłane: 11 marca 2011 19:46:57
Z jednej strony nie ma dużej różnicy czy pieniążki idą do ZUSu czy do OFE, które i tak kupują za nie państwowe obligacje - bo i wirtualne zapisy w ZUSie i obligacje będziemy musieli wykupić ze swoich podatków, ale jest jedna różnica...

Zatrzymanie kasy w OFE zmusiłoby państwo do oszczędności i zmniejszenia deficytu bo nasze zadłużenie zbliża się do konstytucyjnych 55% PKB. Transfer hajsu do ZUSu pozwala na sprytne obejście tego progu. Bo przecież teoretycznie I filar państwowych emerytur nie ma nic wspólnego z zadłużeniem państwa, ale w praktyce państwo w ten sposób zwiększa zadłużenie na rzecz przyszłych emerytów, które spadnie na barki przyszłych podatników...

Czyli państwo robi to co zwykle gdy są problemy... zadłuża się i podwyższa podatki zamiast szukać oszczędności w cięciu wydatków. Następnym razem w razie takich problemów albo zniosą konstytucyjne ograniczenie zadłużenia do 55% PKB (w razie gdy rząd będzie miał wymaganą wiekszość) albo zdemontują OFE do końca, rozbijając bank...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12