pixelg
Opcje. Czy dobrze rozumiem proces inwestycji. - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Opcje. Czy dobrze rozumiem proces inwestycji.

Verion
0
Wpisów: 290
Wysłane: 10 marca 2011 08:49:52
buldi

Uważam, że fajną strategią jest w opcjach strategia spread byka i niedźwiedzia, i nie potrzeba do tego 6 rdzeniowego procesora. Chodzi o to, że nabywasz pozycje kupna, a zarazem wystawiasz opcje sprzedaży, czyli zyski pokrywają się zarazem ze stratami cały czas. Zarabiasz jednak na spread-dzie, a jest on tym większy im inwestorzy bardzie są przekonani do rynku byka, albo niedźwiedzia. Uważam taką strategie, za ciekawą szczególnie jeśli uwarunkowania polityczne jak i decyzje FED, NBP sugerują długoterminowy , albo średnioterminowy trend wzrostowy , spadkowy. Szczególnie w tym wypadku należałoby obserwować inflacjogenne lyb deflacyjnogenne czynniki podaży pieniądza.
Zerknij tutaj
bossa.pl/index.jsp?layout=2&am...
Edytowany: 10 marca 2011 08:54

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 10 marca 2011 08:54:51
Moim zdaniem lepszym pomysłem moze być stelaż. Przeciez trend boczny musi się skończyć i wtedy niezaleznie którędy dojdzie do wybicia zarobisz. Warunek - musi być spory ruch.

Verion
0
Wysłane: 10 marca 2011 09:11:10
No tak, ale do takiej strategii to potrzebny jest przynajmniej średnioterminowy trend boczy, z porządną akumulacją, dystrybucją z wysokim potencjałem wybicia aby jego siła była na tyle wysoka, by pokryć premię za dwie zapłacone opcje. No i potrzebny jest w przypadku gry na indeks większy kapitał. Nawiasem mówiąc taka strategia chyba była by dobra w obecnej sytuacji :)

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 10 marca 2011 10:01:35
Widzę, że niemało gotowych strategi można znaleźć.
Sporo wody w wiśle upłynie nim sie przez to przegryzę. blackeye
Na razie powyłaziły jak dżdżownice po deszczu moje braki teoretyczne, więc postanowiłem się skupić na tym co jest dla mnie zrozumiałe.

Mój pierwotny pomysł oparłem na zmienności indeksu w dłuższym terminie.
Poustawiałem sobie tabelki zawierające oferty z seriami czerwiec, wrzesień i gudzień i szukam jak pies gończy okazji.
Krótko mówiąc szukam przeciwstawnych pozycji w dobrej cenie zakładających zmieność.
Przykładowo na seri grudniowej obecnie znajduja się oferty sprzedaży :
OW20L1250 (call) za 375pkt gdzie zysk pojawi się powyżej poziomu 2875
oraz
OW20X1300 (put) za 328pkt zysk poniżej 2672
tak więc otwierając jednocześnie obydwie pozycje nie spodziewam się zysków w przedziale notowań WIG20 między 2672 a 2875. Natomiast zysk przewyższy strate przeciwstawnej pozycji w momencie kiedy kurs w okresie do grudnia wyjdzie poza te widełki w obojętnie którym kierunku. Wykorzystuję tu ograniczoną do wartości premi możliwość poniesienia strat oraz teoretycznie nieograniczoną możliwość zysku.
Co sądzicie o takim podejściu?
Edytowany: 10 marca 2011 10:05

nocnygracz
0
Wpisów: 2 104
Wysłane: 10 marca 2011 10:13:51
Sądzę, że w długim terminie taka strategia nie da rady. Czasem się uda, czasem nie, ale ciut częściej nie. Jednoznaczne stwierdzenie: obstawiam wzrosty (albo spadki) jest moim zdaniem długoterminowo skuteczniejsze.
Edytowany: 10 marca 2011 10:21

doncarlos
0
Wpisów: 1 244
Wysłane: 10 marca 2011 10:19:10
Opcje trzeba kupować, gdy są "out-of-money" i jest duże prawdopodobieństwo nagłej zmiany trendu, wtedy można zarobić nawet kilka tysięcy procent.. ostatnio można było tak zagrać przy stosunkowo niewielkim ryzyku kupując opcje call, gdy nasza giełda szurowała przy 2600.. Jak ktoś się nie załapał, to w tym roku będzie przynajmniej jeszcze dwa razy podobna sytuacja.. trochę cierpliwości i wyczucia..

kliknij, aby powiększyć

Czterema najdroższymi słowami na giełdzie są: "Tym razem będzie inaczej"..
Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii..
„All animals are equal but some animals are more equal than others“
Edytowany: 10 marca 2011 10:26

buldi
0
Wysłane: 10 marca 2011 10:57:38
No tak, ale właściwie kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo zmiany trendu?
Kupując OTM wykładasz niewielką kasę ale ryzyko jest na tyle duże że strach sie zaopatrzyć za grubszą kasę. Tak więc nawet ten parokrotny zysk może być niesatysfakcjonujący.
Wydaje mi się że takie kupowanie ma w sobie więcej z hazardu.

Speak to the hand Ale co ja tam wiem?

buldi
0
Wysłane: 10 marca 2011 11:30:51
Patrząc na świeczki kwartalne na WIG20 w obecnej hossie można założyć że średnią wielkość korpusu ok 300pkt
Z tego co widzę by obstawić pozycje out-the-money należało by przyjąć zmienność znacznie wykraczającą poza tę granice, zatem zakładamy że trafimy w jakiś nietypowy giełdowy moment.
Koszt jest proporcjonalnie niższy do ryzyka.

Otwierając at-the-money przykladowo na wrześniowej seri
OW20I1280 131pkt (zysk powyżej 2931)
OW20U1280 169,10pkt (zysk ponizej 2631)
Zakładamy zysk przy zmienności powyżej 150pkt w każdą stronę, czyli przy typowej dla obecnej hossy świecy kwartalnej by osiągnąć zysk również należało by założyć wzrost zmienności.
Koszt otwarcia jednego takiego zestawu ok 3000,00zł.

Otwierając in-the-money na wrzesniowej mamy przykładowo w tej chwili takie oferty:
OW20I1270 186,60pkt (zysk powyżej 2866)
OW20U1290 230,55pkt (zysk poniżej 2670)
Wystarczy więc by w ciągu najbliższego pół roku kurs wyszedł po za widełki 2670-2866 by zagwarantować zysk, zatem bazujemy na tym że nawet zmienność poniżej typowej pozwoli nam osiągnąć zysk który będzie tym wyższy im bardziej kurs znadzie się po za widełkami.
Premia za zestawik ok 4170,00zł.

Verion
0
Wysłane: 10 marca 2011 11:53:10
Wydaje się, że teraz takie zjawisko istnieje. Długa konsolidacja będzie sprzyjała gwałtownemu wybiciu w danym kierunku. Jaki to będzie kierunek, przede wszystkim będzie zależało jak uważam od przyszłej podaży pieniądza. Ja byłbym nastawiony bardziej niedźwiedzio, a do pomyłki przyznał bym się przy 2830 :)
edit
Apropo niedźwiedziego nastawienia, za główny argument biore stopy procentowe WIBOR, EUIRBOR, dosyć gwałtowny skok w górę. Główny czynnik podaży pieniądza, uważam, że nie zostanie pominięty przez dyskont.
Edytowany: 10 marca 2011 12:11

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
203
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 564
Wysłane: 10 marca 2011 12:17:05
Buldi,

Rozumiem, że jesteś świadom iż na premię wydasz około 7000 PLN?

Ja jestem zdania, że opcje są najfajniejsze lekko OTM, a na obecną sytuację realizowałbym strategię kondora lub motyla, z naciskiem na to pierwsze:

tak na oko, dla serii f
kupno call 2600 - 208
short call 2700 +121
short call 2900 +33
long call 3000 - 15

strategia kosztuje obecnie 69pkt + koszty transakcji biorąc wszystko z lewej i rzucając na prawo.

Profil wypłaty:

kliknij, aby powiększyć

PS: Oczywiście napisałem odwrotnie niż było w arkuszu i dla czego były zrobione wyliczenia...

Miało być kupuję z prawej i sprzedaję na lewo... Normalnie rzecz biorąc trzeba sobie zrobić koszyk zleceń i go wypluwać kiedy potrzeba.

A jeszcze lepiej to ustawić się przeciwnie i dać sobie szansę na pominięcie spreedu. Jak gdzieś wpadnie to wtedy z koszyka walimy resztą pkc
Edytowany: 10 marca 2011 15:34

buldi
0
Wysłane: 10 marca 2011 12:25:12
Cytat:
Buldi,

Rozumiem, że jesteś świadom iż na premię wydasz około 7000 PLN?

Ale mnie teraz zestresowałeś. Skąd te dobre wieści? d'oh!

OW20I1270 169pkt
OW20U1290 211pkt

to 3800 zeta premi?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
203
Wysłane: 10 marca 2011 12:35:45
Odnosiłem się do postu z 10:01...
Troszkę mi zajęło wyrysowanie profilu wypłaty :)

buldi
0
Wysłane: 10 marca 2011 15:22:50
Właśnie doczytałem że ta moją kombinacja juz zostala kiedyś odkryta i nazywa się Long Straddle.

Wybacz Anty, że się jeszcze nie ustosunkowałem do Twojego wpisu, ale to jak na razie dla mnie nie pojęte.
Muszę się przespać z tymi kondorami i motylami, bym pojął o co w tym biega.

buldi
0
Wysłane: 11 marca 2011 00:47:00
anty_teresa napisał(a):

tak na oko, dla serii f
kupno call 2600 - 208
short call 2700 +121
short call 2900 +33
long call 3000 - 15

strategia kosztuje obecnie 69pkt + koszty transakcji biorąc wszystko z lewej i rzucając na prawo.

Mam nadzieję że pojąłem, trochę zamysł tej strategi. Nie zgadza mi się jedynie pogrubiona transakcja, ale to pewnie juz kompletne rozkojarzenie z mojej strony.
Czy nie wydaje Ci się że ewentualny zysk z tych transakcji mógłby zrównoważyć spread? Wszak otwierasz 4 pozycje na niepłynnym instrumencie. W czasie być może to by zagrało, ale nie wiadomo jakie by wtedy były warunki zamknięcia.

Dzisiaj skupiłem się jednak na oparciu strategi związanej ze zmiennością.
Od paru godzin przeprowadzam symulacje i testy na wszystkich typach opcji i paru rzeczy się dowiedziałem.
Wiem już o co biega ze spadkiem wartości opcji w czasie.
Odkryłem również że to co napisałeś:
Cytat:
Ja jestem zdania, że opcje są najfajniejsze lekko OTM

jest uzasadnione. Co prawda w typowym Long Straddle złożonym jedynie z przeciwstawnych opcji temat wygląda troche inaczej, ale gdy na potrzeby testów wplątałem w strategię kontrakty na FW20 rzeczywiście na "lekkim OTM" testy wypadły najlepiej.
W ogóle zauważyłem że w tej strategi lepsze wyniki przy mniejszym ryzyku można uzyskać łącząc opcje z kontraktami.

Nie mam też najmniejszych złudzeń że Ty już to już dawno przetestowałeś.
Czy jesteś w stanie potwierdzić, moje spostrzeżenia? Angel

Strasznie mnie temat opcji "ruszył" i znów jestem (jak już to nie raz bywało) o krok od cudownej recepty na odnalezienie grala.
Wszystko jednak ma swoje dwa oblicza: krok ku zrozumieniu zrównoważył dzisiaj krok ku rozwodowi z powodu tej nasiadówy. angry3

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
203
Wysłane: 11 marca 2011 01:40:46
Cytat:
Mam nadzieję że pojąłem, trochę zamysł tej strategi. Nie zgadza mi się jedynie pogrubiona transakcja, ale to pewnie juz kompletne rozkojarzenie z mojej strony.

Transakcje są ok

Cytat:
Czy nie wydaje Ci się że ewentualny zysk z tych transakcji mógłby zrównoważyć spread? Wszak otwierasz 4 pozycje na niepłynnym instrumencie. W czasie być może to by zagrało, ale nie wiadomo jakie by wtedy były warunki zamknięcia.

Buldi, nie do końca wiem, o co Ci chodzi. Ja ceny do transakcji przyjąłem najmniej korzystne, czyli kupuję z prawej i sprzedaję z lewej. Profil wypłaty jest lepszy jeśli choć jedną opcję uda się kupić z lewej, albo sprzedać z prawej.
No i założenie jest takie, że trzymasz do wygaśnięcia

Cytat:

Dzisiaj skupiłem się jednak na oparciu strategi związanej ze zmiennością.
Od paru godzin przeprowadzam symulacje i testy na wszystkich typach opcji i paru rzeczy się dowiedziałem.
Wiem już o co biega ze spadkiem wartości opcji w czasie.

Ja jestem zdania, że opcje są najfajniejsze lekko OTM

jest uzasadnione. Co prawda w typowym Long Straddle złożonym jedynie z przeciwstawnych opcji temat wygląda troche inaczej, ale gdy na potrzeby testów wplątałem w strategię kontrakty na FW20 rzeczywiście na "lekkim OTM" testy wypadły najlepiej.

W ogóle zauważyłem że w tej strategi lepsze wyniki przy mniejszym ryzyku można uzyskać łącząc opcje z kontraktami.
Nie mam też najmniejszych złudzeń że Ty już to już dawno przetestowałeś.
Czy jesteś w stanie potwierdzić, moje spostrzeżenia? Angel

To na co wskazywałeś czyli duże spready zniechęciło mnie do opcji. Strategie były fajne, w teorii działało, ale jak chciałem się podomykać to często z mizernym efektem, bo spreed zjadał zyski. Zacząłem to trzymać do wygaśnięcia, ale czasem terminy są zbyt odległe, jak na spekulacje. Wszystkiego nie testowałem, tu cię zawiodę. Oczywiście przy sztandarowych strategiach używa się opcji w pieniądzu, bez i blisko pieniądza. Spekulacja zmiennością też mnie pociągała, ale te cholerne spready! Potem zacząłem kombinować ile te opcje są warte za pomocą modeli i okazało się, że prawie wszystko kupowałem w nieatrakcyjnej modelowej cenie... To bez wyczucia rynku, czy innych opisów w długim terminie nie powinno dać zarobić... Rozstałem się z opcjami.

krishic
20
Wpisów: 554
Wysłane: 11 marca 2011 11:48:08
Moze ktos z Was wie jak na tle naszej gpw wyglada handel opcjami poprzez np Option Trader w XTB ?
Wiem, ze soft maja rozbudowany,mozna latwo konstruowac strategie, jest dostepnych wiele instrumentow i duza elastycznosc w ustalaniu parametrow opcji. Nie wiem natomiast jak wygladaja spready i ceny opcji na Wig20 w porownianiu z tymi notowanymi na gpw.

_Tomo_
0
Wpisów: 47
Wysłane: 11 marca 2011 13:00:28
Najłatwiej porównać otwierając konto demo na Option Traderze XTB.
Są tam wbudowane podstawowe strategie, a także kreator strategii.
Do zrozumienia podstaw opcji fajna sprawa.
Profil wypłaty ładnie wyrysowany, także od razu wiadomo kiedy zyskamy/stracimy.
Co do płynności to wydaje mi się (jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić), że gramy przeciwko brokerowi, więc płynność w zasadzie nieograniczona.

buldi
0
Wysłane: 11 marca 2011 13:20:25
Można oczywiście brać do woli, ale spread może zabić.
Od dwóch dni latam po arkuszach opcyjnych i odnoszę wrażenie że poza mną, animatorem i jakimś zwariowanym arbitrażystą wystawiającym po 5 szt nie ma tam nikogo.

buldi
0
Wysłane: 12 marca 2011 16:02:04
anty_teresa napisał(a):
Cytat:

Transakcje są ok
Cytat:

Buldi, nie do końca wiem, o co Ci chodzi. Ja ceny do transakcji przyjąłem najmniej korzystne, czyli kupuję z prawej i sprzedaję z lewej. Profil wypłaty jest lepszy jeśli choć jedną opcję uda się kupić z lewej, albo sprzedać z prawej.
No i założenie jest takie, że trzymasz do wygaśnięcia

Anty chdziło mi o opcję z czerwcowej seri którą nazwałeś "short call 2900 +33"
Rozumiem że chodzi o OW20R1290
Przedwczoraj na tej opcji nie było obrotu, natomiast poprzednio była notowana po 156pkt, a obecnie jej wartość wzrosła do 170,20 - więć ta wartość wydaje się błędna.

Kolejne pytanie dotyczy kosztów strategi

Cytat:
tak na oko, dla serii f
kupno call 2600 - 208
short call 2700 +121
short call 2900 +33
long call 3000 - 15

Ponieważ na Naszej GPW nie możesz być wystawcą opcji tzn możesz jedynie kupić opcje call lub put inaczej mówiąc long call lub long put powinieneś raczej zsumować te koszty jako wartości dodatnie.
Wyprowaź mnie proszę z błędu.

Z wykresu również wynika że ta strategia jest już zyskowna w momencie otwarcia, co było by rzeczą niesłychaną na Naszj GPW, ale zauważyłem, że dopisałeś że dane odwrotnie wprowadziłeś.

Żeby nie było, że sie Ciebie czepiam ( to by była ostatnia rzecz jakiej bym się dopuścił)
rozpisałem sobie Twoją strategię wg symulacji dostęnych za free w arkuszach dostępnych na tej stronie.
www.gpw.pl/narzedzia_i_wskazni...
To samo zrobiłem dla swojej strategi łączącej opcje z kontraktami.
One wcale nie są takie różne, ale o szczegółach w kolejnym wpisie.

buldi
0
Wysłane: 12 marca 2011 17:03:43
No to do dzieła.
Najpierw kondor Antyteresy, który by zachować obiektywizm pootwierałem po cenach zamknięcia w piątek.
Otwarłem następujące pozycje z czerwcowej seri:
OW20F1260 za 200,80
OW20R1270 za 67,20
OW20R1290 za 170,20
OW20F1300 za 14,67

kliknij, aby powiększyć

Łączny koszt otwarcia pozycji ok 4500,00zł
Maksymalne obsunięcie kapitału to 1528,70zł.
Strategia zaczyna zarabiać po wzrośćie powyżej 3020pkt lub spadku poniżej 2570

A to mój wynalazek:
Otwarcie po piątkowych cenach zamknięcia
OW20R1270 za 69,20
OW20R1290 za 170,20
OW20F1300 za 14,67
FW20 na 2747

kliknij, aby powiększyć

Łączny koszt otwarcia pozycji ok 3800,00zł razem z depozytem na FW20 ale należy równiez przyjąć zapas na uzupełnienie depozytu w trakcie trwania strategi ( paradoksalnie im większy depozyt trzeba bedzie wnieść tym większy zysk z całości)
Maksymalne obsunięcie kapitału to 1010,70zł
Strategia zaczyna zarabiać po wzroście powyżej 2990 lub po spadku poniżej 2600

Na koniec porównanie obydwu strategi z którego wynika jakiego kompromisu użyłem przy pomocy kontraktu by zminiejszyć obsówę i przyspieszyć możliwość osiągania zysków,

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 12 marca 2011 17:21

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3