Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

doncarlos

doncarlos

Ostatnie 10 wpisów
Ladne wzrosty na gieldach.. tylko..
1) male obroty
2) eurusd spada
3) na surowcach lekka wywalka
4) technicznie rynek jest wykupiony.. no prawie.. sp500 ma miejsce do 1402 i potem 1441 pkt..
4) wszystkie karty odkryte - FED, etc..
5) i do tego wygasaja kontrakty..

reasumujac rozwazam nadal ten scenaiusz:

doncarlos napisał(a):
A ja mam taka koncepcje..Think byc moze jestesmy mniej wiecej tutaj..Think

kliknij, aby powiększyć

pozostaje tylko kwestia, czy juz jestesmy na szczycie i "zaraz" bedzie porzadna wywalka na rynkach, czy tez jeszcze czeka nas 2 sesje blow-off i dwa tygodnie spadkow do poziomu
1) jezeli z tego szczytu to pod 1300
2) jezeli z powyzszego scenariusza, to nie nizej niz 1340-1335..

reasumujac zgodnie z zasadami powinna byc krotka wywalka na rynkach do mniej wiecej 16 marca.. i potem 2 miesieczna fala wzrostowa do konca maja - czerwiec..?

opinie?

Prognoza sprawdzila sie w zasadzie prawie w 100% tyle, ze czasowo wywalka byla blyskawiczna i o polowe krotsza niz zakladalem, ale dokladnie zatrzymala sie na poziomie 1340 pkt.
teraz byc moze grany jest drugi elemnt tego ruchu blow off - tj. obecne wybicie dochodzi do poziomu 1402 ew 1441 i z tego powinna byc druga fala spadkowa tym razem znowu nie nizej niz 1340-1335 pkt.. (na tym poziomie indeks moze sobie zrobic 2-3 tygodniowy postoj) i z tego poziomu poszla by juz ostatnia fala wzrostowa przed kolejnym krachem na 1510 pkt.. Think

kliknij, aby powiększyć

Czterema najdroższymi słowami na giełdzie są: "Tym razem będzie inaczej"..
Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii..
„All animals are equal but some animals are more equal than others“

Mam pytanie do Kasi Stefanskiej w kontekscie ostatniej rekomendacji bzwbk.

Ostatnio analizowalas wyniki finansowe boryszewa i z pewnoscia masz wieksza wiedze na ten temat. Przyznam szczerze, ze nie chce mi sie zaglebiac w finanse tego molocha..;)
Mam pytanie odnosnie wyniku netto boryszewa - w jaki sposob jest konsolidowany zysk netto spolek wchodzacych w skald grupy. To co pokazuje boryszew tj. ok 200 mln zl zysku netto, analitycy bzwbk pisza o spadku do 81,1 mln zł ze 145,4 mln zł.. ciezko sie polapac ile w koncu boryszew zarobil w 2011 roku.. Think ale bardziej chodzi mi o wskazanie za ile procent zysku netto jest odpowiedzialny impexmetal, bo czytajac rekomendacje bzwbk mam wrazenie, ze albo ja zle licze, albo bzwbk sie pomylil i rekomendacja jest oparta na blednych wyliczeniach..Think

BZWBK podaje, ze zysk netto boryszewa spadnie o 44% za co ma byc w glownej mierze odpowiedzialny impexmetal, ktorego zysk netto ma spasc o.. 44%.. sam impexmetal w przypadku tak zanaczacego spadku zysku netto wg mnie odpowiada za max 20% spadek zysku netto calej GK BRS.. tak na marginesie -44% w przypadku ipx daje 58 mln zl zysku netto w 2012 a sam ipx mowi o kwocie ok 80 mln zl za mozliwa do realizacji..
Mozna by zakladac, ze jest to przypadek i bzwbk zaklada, ze innne spolki grupy zanotuja spadek zysku netto rowniez o.. 44%.. jezeli nie to rekomendacja jest nierzetelna.. Think

ps post nr 4444 Think mój 1244.. zyski spadna o 44%.. magia liczb..;)

kliknij, aby powiększyć

Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii..

mdtrader takie sa fakty.. strategia boryszewa jest nieco przypadkowa..
w 2009 roku boryszew zostal przyslowiowo postawiony pod sciana przez banki, ktore nie chcialy mu zrolowac zadluzenia i brs musial sie ratowac pozyczka od Karkosika na splate dlugow a zeby splacic Karosika brs zrobil emisje akcji..
Potem trafil sie maflow, ktory wlasnie co splajtowal z przeinwestowania, nie bylo na to chetnych, bo kryzys jeszcze zbyt mocno byl w swiadomosci wielu inwestorow i Karkosik wpadl na pomysl, albo ktos mu go podrzucil, ze mozna by to przejac.. mielismy druga emisje i tak powstala slynna strategia rozwoju drugiej nogi imperium Karkosika..
Tylko ze jedynym do tej pory znaczacym przejeciem bylo pierwsze przejecie grupy Maflow, po tym byly wielkie slowa i marzenia o 7-10 firmach do konca 2012 roku.. wszystko rozbilo sie o Saargummi, ktore przejeli chinczycy i boryszewowi zostaly resztki, ktorych nikt nie chcial.. byc moze wyjdzie mu to nawet na dobre, bo mniejsza skala oznacza potencjalnie mniejsze zagrozenia..

Nie wiem, czy pamietasz wczesniejsze stretegie boryszewa.. ta z automotive to juz chyba trzeci pomysl w ciagu ostatnich 7 lat..
kiedys miala byc wielka grupa chemiczna, brs przejal w niemczech spolke - elana kuag, ktora kosztowala go prawie 100 mln zl strat o ile dobrze pamietam..
potem byly pomysly na rozwoj impexmetalu, nawet byl rozwazany zakup grupy kety.. plany dotyczace nieruchomosci.. teraz miedzy wierszami plany zaistnienia na rynku surowcow..

spolka nie jest smieszna, tylko nie do konca mozna polegac na obranej wizji rozwoju, bo zbyt czesto Karkosikowi sie zmieniaja priorytety..

ps ja od poczatku twierdzilem, ze cala ta jesienna zwala to noralny standardowy krach i gieldy odrobia wiekszosc strat.. no moze poza gpw, bo to banan, ale nigdy nie wiadomo kiedy zagraniczny kapital zrobi sobie rajd na wig20..

kliknij, aby powiększyć

Info jest stare w sensie, ze zamiar zakupu jest znany od jesieni 2011.. a ze kupili to niech sie ciesza, ze chinczycy, etc. nie byli tym zainteresowani.. w zasadzie te dwa ostatnie przejecia to sa dosc marginalne firmy..
Boryszew chwali sie poziomem przychodow.. pochwalili by sie lepiej rentownoscia tej czesci imperium..;)

ps ja obserwuje ta cala metamorfoze boryszewa juz od kilku lat i jestem pelen podziwu jak z firmy, ktora musiala nie tak dawno temu pozyczyc od Karosika 20 mln zl na splate kredytow i w tym celu przeprowadzic emisje akcji a potem przypadkowego kupna maflowa nagle boryszew przeistacza w miedzynarodowy koncern w branzy automotive.. Whistle
boryszew ma dobrego marketingowca.. potrafi sciemniac.. dzisiaj dla przykladu na 1/3 strony glownej parkietu jest mega reklama boryszewa..

kliknij, aby powiększyć

Fakty sa takie, ze boryszew to nie jest juz tania spolka..
Taurus pamietasz dobrze kiedy to kupowalismy.. C/WK 0,20.. teraz jest 1,40 bez komentarza.. Trzecia emisja to byla oczywista sprawa, o tym juz dyskutowalismy - nie bylo sensu wchodzic.. warto bylo wrocic na krotko przy 40 kilku droszach o czym meldowalem na watku..
Teraz powiem szczerze spolka interesuje mnie tylko ze wzgledow sentymentalnych, poza tym ze nadaje sie dosc dobrze do spekulacji..
Pioneer zmienil zarzadzajacego.. byc moze pod nowym przewdonictwem skonczy sie jego rola antywskaznika..
Wielkiej kariery boryszewowi w wigu 20 nie wroze, ale tym razem wg mnie pozycja fundamentalna boryszewa jest o niebo lepsza niz w czasie poprzedniego epizodu z wig20 i spolka pozostanie w indeksie na dluzej.. kurs jest mocno uzalezniony od koniunktury a teraz nawet podwojnie i powtorze co pisze juz od jakiegos czasu.. branza motoryzacyjna odbije sie jeszcze boryszewowi czkawka, kwestia czasu..
Przypuszczam, ze przejmowane firmy moga byc poteznym zrodlem problemow w przypadku kolejnego standardowego zalamania koniunktury jezeli boryszew nie zoptymalizuje kosztow i nie zejdzie z kredytow..

co do wig20 to ze gpw to bananowa gielda nie podlega dyskusji.. wg mnie jest jednak bardzo duze prawdopodobienstwo mocnej fali wzrostowej w najblizszych miesiacach.. krach przyjdzie imo z innego poziomu niz ten.. na razie zakladam, ze przynajmniej do konca tego mtygodnia bez roztrzygniecia..

kliknij, aby powiększyć

Nie przywiazywalbym do tej rekomendacji wiekszego znaczenia, podobnie bylo w przypadku wczesniejszych rekomendacji BRE.. obie niekoniecznie trafione.. wracajac do BZWBK argumentacja nieco naciagana, bo opiera sie w duzej mierze na stwierdzeniu:
Cytat:
Autorzy raportu przewidują znaczny spadek zysku netto Boryszewa w tym roku, głównie przez wyniki grupy Impexmetalu

w wersji umiarkowanej spadek zysku impexmetalu szacowany jest o ok 20 mln zl, co daje kilka procent roznicy w wyniku netto boryszewa.
Tylko, ze impexmetal moze zrobic sztuczke ksiegowa i w przypadku uzyskania pozwolenia na budowe wiezowca przy ulicy Luckiej w Warszawie przeszacowac wartosc nieruchomosci, co dalo by papierowy zysk i teoretycznie zysk za 2012 zarowno impexmetalu, jak i boryszewa przynajmniej na poziomie netto moze byc wyzszy niz w 2011 roku.. potem pozostaje kwestia kiedy przjdzie znowu dekoniunktura..Think
Analiza fundamentalna przy wyborze akcji nie spelnia zadnej roli poza ustaleniem wzglednej wartosci akcji, wokol ktorej kurs mniej wiecej oscyluje.. raz niedowartosciowany, raz przeszacowany.. glownie liczy sie aspekt techniczny rynku, generalnie koniunktura.. fundamenty sa tylko tlem.. na ich podstwie mozna wybrac obiekt do kupna, ale nie do konca moment wejscia, czy wyjscia poza przypadkami naglej zmiany sytuacji fundamentalnej, ale wtedy rynek reaguje na nowa informacje a nie historyczne dane finansowe.. inaczej mowiac zmieniaja sie oczekiwania co do spolki, przynajmniej w krotkim okresie.. co to ma do boryszewa? tyle tylko, ze fundamentalnie boryszew jest optymalnie wyceniony i pozostaje tylko uzaleznienie od koniunktury rynkowej i decyduje aspekt techniczny, gdzie, po ile i kiedy..
jedyne pod co mozna zagrac, to pod rynek i ewentualnie w przypadku nowego programu sciemniania wladz spolki moze wypadnie jakis as z rekawa..
Ja technicznie widze w tej chwili istotne wsparcie na 74-75 potem poziom 71-70 techniczne opory strefa 82-84 potem 95-97 wykres wrzuce pozniej..

kliknij, aby powiększyć

A ja tradycyjnie powtorze to co mowie od miesiaca.. sytuacja jest nadal bez zmian.. no prawie..;)
doncarlos napisał(a):
Ciekawe ilu fanow "portalu spolecznosciowego" zrozumialo co poeta technik mial na mysli..;) Whistle

Wsparcie niby sie broni, ale wg mnie nie ma ono az tak wielkiego znaczenia jak sie niektorym wydaje.. mysle, ze znaczenie 79 gr sie zdeaktualizowalo.. opor jest podwojny na 83 gr a patrzyc na wykres az sie prosi o test 74-75 gr.. linia trendu na liniowym juz padla.. wg mnie za dlugo stoi na poziomie 80 gr.. szanse na ruch 83-87 i 75-74 sa wg mnie 50:50..
srednioterminowo wg mnie nadal polnoc w kierunku 1 zl.. z jakiego poziomu okaze sie w ciagu max 2 tygodni..Think

ps uprzedzajac watpliwosci fundamentalistow.. fundamentalnie nie ma o czym pisac, wszystko jest w cenach..

I jw. fundamenty nie maja w tej chwili z tymi ruchami nic wspolnego.. nie mam w tej chwili czasu, sprobuje pozniej wrzucic wykres i napisac cos wiecej.. problem jest mniej wiecej taki, ze kurs nie "moze" spasc ponizej 74-75 bo wtedy z korekty robi sie konkretna wywalka, ale nadal wg mnie wszystko pod kontrola.. rekomendacja nie ma wiekszego znaczenia imo poza pewnym wymuszonym ruchem nerwowej spekuly.. generalnie nie zmienia sie nic dopoki kurs jest w przedziale miedzy 75-74 a 82-84

kliknij, aby powiększyć

BartekZwyczajny napisał(a):

witam
a czy po roku czasu od zawiedszenia nie powinna nastąpić reaktywacja techmexu?
rok mija jutro/pojutrze z tego co kojarze
czy ktoś wie co wtedy z akcjami?
pozostały mi one tylko na pamiątkę?
:)
pozdrawiam

Nadaja sie tylko na strate podatkowa, tylko trzeba je sprzedac, zeby moc ja rozliczyc a ze nie sa notowane na gieldzie, to trzeba je sprzedac na podstawie umowy cywilno-prawnej..

kliknij, aby powiększyć

GG Parkiet przedstawila ciekawy test oparty na zasadach wyboru akcji wg regul Grahama i Buffeta. Lista spolek z gpw jest niezbyt dluga.. obejmuje jedynie 10 spolek, w tym relpol..

Cytat:
Akcje, które przeszły rygorystyczne testy

www.parkiet.com/artykul/32,120...

kliknij, aby powiększyć

Anginsan napisał(a):
Czy wiadamo wam coć na temat wezwania na akcje relpol? Na innym forum przeczytalem taki wpis:

"Troche poczytałem, przeanalizowałem podobne wezwania z ostatnich lat, sprawdziłem jak zachowuja sie duże fundusze przy takich wezwaniach tzn za jaką cene są sklonne oddąc akcje. Relpol to dobra spólka, dobrze zarządzana, nie zadłuzona i r/r poprawiajaca wyniki finansowe. Aby IDM oddał akcje Ambroziakowi cena w wezwaniu musi byc conajmniej równa wartości ksiegowej tj, 6,60zł. Jednak aby wezwanie sdoszło do skutku zazwyczaj cena jest z bonusem min. 10%. (+ dodatkowe 0,66zł ) Tylko taka cena daje minimim gwaracji ze wezwanie sie powiedzie.
Dalej jednak twierdze ze wezwanie to gorsze wyjscie dla posiadaczy akcji. Osobiscie wolałbym aby wezwania nie było a spóla po roku dała mi zwrot z inwestycji okoo 50-70% (przy założenie ze na GPW wraca koniunktura)"

Co o tym myśleć?

Tja.. powyzszy cytat to myslenie zyczeniowe, ale mozna sprobowac rozwazyc scenariusze alternatywne.. tak teoretycznie spekulujac na temat mozliwosci wezwania, to sa dwie opcje kiedy bylo by to mozliwe:
1) spolke przejmuje Pan Ambroziak - ta opcja wydaje sie logiczna, ale niekoniecznie korzystna dla akcjonariuszy mniejszosciowych, gdyz Ambroziak bedzie dazyl do przejecia spolki po jak najnizszej cenie i nawet gdy zaproponuje 30-40% premie od obecnej ceny - zeby wezwanie mialo szanse powodzenie sadze, ze cena 7 zl byla by minimum od ktorego Supernova moze sie zastanawiac nad sprzedaza - to nadal bedzie to atrakcyjna cena zakupu dla Ambroziaka.. a dlaczego? tutaj w gre wchodzi druga opcja

2) spolke przejmuje inwestor branzowy - inwestor branzowy moglby wejsc do spolki na dwa sposoby.. pierwsza mozliwosc to proba zdjecia spolki bezposrednio z gieldy w drodze wezwania w stylu jak zdjeto spolke elstar oil - cena musialy by podobnie jak w pierwszym wypadku byc minimum 7 zl zeby byl odzew, ale przy cenie ponizej 10 zl wg mnie Ambroziak nie sprzeda swojego pakietu i tutaj w gre wchodzi
druga mozliwosc - tj. inwestor branzowy przejmuje spolke od najwiekszego akcjonariusza a na reszte akcji oglosza wezwanie i wycofuje spolke z gieldy - zdjecie spolki w styli optopola..

Jest tylko jeden problem - zalozenie opiera sie na tym, ze relpol utrzymuje przynajmniej dotychczasowa rentownosc z tendencja do poprawy wynikow w przyszlosci..
Hipotetycznie cena sprzedazy spolki generujacej zysk na poziomie 7-10 mln rocznie powinna byc w granicach 10 P/E co daje cene na poziomoe ok 10-12 zl.. zakladajac powtarzalnosc wynikow..

Druga sprawa, to brak zainteresowania relpolem funduszy - spolka na to oczywiscie zasluzyla, bo ma niestety niezbyt ciekawa przeszlosc - epizod z Wiaderkiem i Ponarem, emisja akcji za 52 mln zl z ktorych prawdopodobnie nie zostala ani zlotowka, ale przynajmniej posplacali zadluzenie i zlikwidowali wszystkie nierentowne spolki..
Po tym okresie polityka informacyjna spolki pozostawia wiele do zyczenia.. dla przykladu ostatni raz prezes zabral glos w listopadzie..
W tym akurat nie ma nic dziwnego, bo spolka nie robi konferencji prasowaych po wynikach a sami dziennikarze niekoniecznie pamietaja, ze istnieje w ogole taka spolka jak relpol..

Tuataj musze niestety nadmienic, ze portale gieldowe, ktore na rynku informacyjnym probuja dopiero zaistniec maja tendencje do podazania za tlumem.. ida bezmyslnie za masa.. tam gdzie jest glosno i wiele szumu, czesto bezmyslnego wrzasku a nie potrafia wylowic sami czegos z tej metnej wody.. brakuje kreatywnosci i myslenia perspektywicznego.. sztuka jest cos stworzyc a nie nasladowac.. byc przed a nie za..

Wracajac do tematu wezwania - caly problem rozbija sie o plany Ambroziaka co dej spolki i funduszu Supernova a przypomne, ze za tym funduszem stoi Pan Maciej Zientara, ktory z reguly inwestuje w dosc perspektywiczne spolki, z ktorych z reguly wychodzi z pokaznym zyskiem.. byl m.in. w akcjonariacie unimilu i viscoplastu, ktore zostaly zdjetze z gieldy..Think

Zakladajac, ze spolka wyczyszcila swoj bilans i nie ma juz zadnych trupow w szafie - dla przypomnienia prawie 40 mln strat przez kilka lat, w wiekszosci odpisy.. spolka chyba juz odpisala wszystko co bylo nierentowne.. niski poziom zadluzenia (o ile w ogole mozna mowic o jakimkolwiek zadluzeniu) i generowana gotowka sprawia, ze moim zdaniem sa jeszcze dwa sposoby w jaki spolka moze "uciec do przodu".. spolka stoi przed koniecznoscia albo inwestycji i rozbudowy mocy produkcyjnych, albo musi wybrac droge przejec.. druga droga jest oczywiscie bardziej ryzykowna, ale moze radykalnie wplynac na wartosc firmy.. na pewno nie w taki sposob jak boryszew, czy garbarnia (skotan) ale w takim przypadku, gdyby sie to rzeczywiscie powiodlo, to przy dobrej koniunkturze patrzac na historyczne przyklady wartosc firmy wzrasta znaczaco.. wg mnie bardziej prawdopodobne jest jednak, ze zanim to mogloby nastapic spolka faktycznie zniknie z gieldy.. na razie trwa kolejna wymiana akcjonariatu, miejmy nadzieje, ze tym razem wyjdzie to spolce na dobre..

kliknij, aby powiększyć

Informacje
Stopień: Wykładowca
Ostatnia wizyta: 16 sierpnia 2019 15:28:10
Liczba wpisów: 1 244
[0,38% wszystkich postów / 0,31 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,557 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d