pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

doncarlos

doncarlos

Ostatnie 10 wpisów
Ladne wzrosty na gieldach.. tylko..
1) male obroty
2) eurusd spada
3) na surowcach lekka wywalka
4) technicznie rynek jest wykupiony.. no prawie.. sp500 ma miejsce do 1402 i potem 1441 pkt..
4) wszystkie karty odkryte - FED, etc..
5) i do tego wygasaja kontrakty..

reasumujac rozwazam nadal ten scenaiusz:

doncarlos napisał(a):
A ja mam taka koncepcje..Think byc moze jestesmy mniej wiecej tutaj..Think

kliknij, aby powiększyć

pozostaje tylko kwestia, czy juz jestesmy na szczycie i "zaraz" bedzie porzadna wywalka na rynkach, czy tez jeszcze czeka nas 2 sesje blow-off i dwa tygodnie spadkow do poziomu
1) jezeli z tego szczytu to pod 1300
2) jezeli z powyzszego scenariusza, to nie nizej niz 1340-1335..

reasumujac zgodnie z zasadami powinna byc krotka wywalka na rynkach do mniej wiecej 16 marca.. i potem 2 miesieczna fala wzrostowa do konca maja - czerwiec..?

opinie?

Prognoza sprawdzila sie w zasadzie prawie w 100% tyle, ze czasowo wywalka byla blyskawiczna i o polowe krotsza niz zakladalem, ale dokladnie zatrzymala sie na poziomie 1340 pkt.
teraz byc moze grany jest drugi elemnt tego ruchu blow off - tj. obecne wybicie dochodzi do poziomu 1402 ew 1441 i z tego powinna byc druga fala spadkowa tym razem znowu nie nizej niz 1340-1335 pkt.. (na tym poziomie indeks moze sobie zrobic 2-3 tygodniowy postoj) i z tego poziomu poszla by juz ostatnia fala wzrostowa przed kolejnym krachem na 1510 pkt.. Think

kliknij, aby powiększyć

Czterema najdroższymi słowami na giełdzie są: "Tym razem będzie inaczej"..
Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii..
„All animals are equal but some animals are more equal than others“

Mam pytanie do Kasi Stefanskiej w kontekscie ostatniej rekomendacji bzwbk.

Ostatnio analizowalas wyniki finansowe boryszewa i z pewnoscia masz wieksza wiedze na ten temat. Przyznam szczerze, ze nie chce mi sie zaglebiac w finanse tego molocha..;)
Mam pytanie odnosnie wyniku netto boryszewa - w jaki sposob jest konsolidowany zysk netto spolek wchodzacych w skald grupy. To co pokazuje boryszew tj. ok 200 mln zl zysku netto, analitycy bzwbk pisza o spadku do 81,1 mln zł ze 145,4 mln zł.. ciezko sie polapac ile w koncu boryszew zarobil w 2011 roku.. Think ale bardziej chodzi mi o wskazanie za ile procent zysku netto jest odpowiedzialny impexmetal, bo czytajac rekomendacje bzwbk mam wrazenie, ze albo ja zle licze, albo bzwbk sie pomylil i rekomendacja jest oparta na blednych wyliczeniach..Think

BZWBK podaje, ze zysk netto boryszewa spadnie o 44% za co ma byc w glownej mierze odpowiedzialny impexmetal, ktorego zysk netto ma spasc o.. 44%.. sam impexmetal w przypadku tak zanaczacego spadku zysku netto wg mnie odpowiada za max 20% spadek zysku netto calej GK BRS.. tak na marginesie -44% w przypadku ipx daje 58 mln zl zysku netto w 2012 a sam ipx mowi o kwocie ok 80 mln zl za mozliwa do realizacji..
Mozna by zakladac, ze jest to przypadek i bzwbk zaklada, ze innne spolki grupy zanotuja spadek zysku netto rowniez o.. 44%.. jezeli nie to rekomendacja jest nierzetelna.. Think

ps post nr 4444 Think mój 1244.. zyski spadna o 44%.. magia liczb..;)

kliknij, aby powiększyć

Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii..

mdtrader takie sa fakty.. strategia boryszewa jest nieco przypadkowa..
w 2009 roku boryszew zostal przyslowiowo postawiony pod sciana przez banki, ktore nie chcialy mu zrolowac zadluzenia i brs musial sie ratowac pozyczka od Karkosika na splate dlugow a zeby splacic Karosika brs zrobil emisje akcji..
Potem trafil sie maflow, ktory wlasnie co splajtowal z przeinwestowania, nie bylo na to chetnych, bo kryzys jeszcze zbyt mocno byl w swiadomosci wielu inwestorow i Karkosik wpadl na pomysl, albo ktos mu go podrzucil, ze mozna by to przejac.. mielismy druga emisje i tak powstala slynna strategia rozwoju drugiej nogi imperium Karkosika..
Tylko ze jedynym do tej pory znaczacym przejeciem bylo pierwsze przejecie grupy Maflow, po tym byly wielkie slowa i marzenia o 7-10 firmach do konca 2012 roku.. wszystko rozbilo sie o Saargummi, ktore przejeli chinczycy i boryszewowi zostaly resztki, ktorych nikt nie chcial.. byc moze wyjdzie mu to nawet na dobre, bo mniejsza skala oznacza potencjalnie mniejsze zagrozenia..

Nie wiem, czy pamietasz wczesniejsze stretegie boryszewa.. ta z automotive to juz chyba trzeci pomysl w ciagu ostatnich 7 lat..
kiedys miala byc wielka grupa chemiczna, brs przejal w niemczech spolke - elana kuag, ktora kosztowala go prawie 100 mln zl strat o ile dobrze pamietam..
potem byly pomysly na rozwoj impexmetalu, nawet byl rozwazany zakup grupy kety.. plany dotyczace nieruchomosci.. teraz miedzy wierszami plany zaistnienia na rynku surowcow..

spolka nie jest smieszna, tylko nie do konca mozna polegac na obranej wizji rozwoju, bo zbyt czesto Karkosikowi sie zmieniaja priorytety..

ps ja od poczatku twierdzilem, ze cala ta jesienna zwala to noralny standardowy krach i gieldy odrobia wiekszosc strat.. no moze poza gpw, bo to banan, ale nigdy nie wiadomo kiedy zagraniczny kapital zrobi sobie rajd na wig20..

kliknij, aby powiększyć

Info jest stare w sensie, ze zamiar zakupu jest znany od jesieni 2011.. a ze kupili to niech sie ciesza, ze chinczycy, etc. nie byli tym zainteresowani.. w zasadzie te dwa ostatnie przejecia to sa dosc marginalne firmy..
Boryszew chwali sie poziomem przychodow.. pochwalili by sie lepiej rentownoscia tej czesci imperium..;)

ps ja obserwuje ta cala metamorfoze boryszewa juz od kilku lat i jestem pelen podziwu jak z firmy, ktora musiala nie tak dawno temu pozyczyc od Karosika 20 mln zl na splate kredytow i w tym celu przeprowadzic emisje akcji a potem przypadkowego kupna maflowa nagle boryszew przeistacza w miedzynarodowy koncern w branzy automotive.. Whistle
boryszew ma dobrego marketingowca.. potrafi sciemniac.. dzisiaj dla przykladu na 1/3 strony glownej parkietu jest mega reklama boryszewa..

kliknij, aby powiększyć

Fakty sa takie, ze boryszew to nie jest juz tania spolka..
Taurus pamietasz dobrze kiedy to kupowalismy.. C/WK 0,20.. teraz jest 1,40 bez komentarza.. Trzecia emisja to byla oczywista sprawa, o tym juz dyskutowalismy - nie bylo sensu wchodzic.. warto bylo wrocic na krotko przy 40 kilku droszach o czym meldowalem na watku..
Teraz powiem szczerze spolka interesuje mnie tylko ze wzgledow sentymentalnych, poza tym ze nadaje sie dosc dobrze do spekulacji..
Pioneer zmienil zarzadzajacego.. byc moze pod nowym przewdonictwem skonczy sie jego rola antywskaznika..
Wielkiej kariery boryszewowi w wigu 20 nie wroze, ale tym razem wg mnie pozycja fundamentalna boryszewa jest o niebo lepsza niz w czasie poprzedniego epizodu z wig20 i spolka pozostanie w indeksie na dluzej.. kurs jest mocno uzalezniony od koniunktury a teraz nawet podwojnie i powtorze co pisze juz od jakiegos czasu.. branza motoryzacyjna odbije sie jeszcze boryszewowi czkawka, kwestia czasu..
Przypuszczam, ze przejmowane firmy moga byc poteznym zrodlem problemow w przypadku kolejnego standardowego zalamania koniunktury jezeli boryszew nie zoptymalizuje kosztow i nie zejdzie z kredytow..

co do wig20 to ze gpw to bananowa gielda nie podlega dyskusji.. wg mnie jest jednak bardzo duze prawdopodobienstwo mocnej fali wzrostowej w najblizszych miesiacach.. krach przyjdzie imo z innego poziomu niz ten.. na razie zakladam, ze przynajmniej do konca tego mtygodnia bez roztrzygniecia..

kliknij, aby powiększyć

Nie przywiazywalbym do tej rekomendacji wiekszego znaczenia, podobnie bylo w przypadku wczesniejszych rekomendacji BRE.. obie niekoniecznie trafione.. wracajac do BZWBK argumentacja nieco naciagana, bo opiera sie w duzej mierze na stwierdzeniu:
Cytat:
Autorzy raportu przewidują znaczny spadek zysku netto Boryszewa w tym roku, głównie przez wyniki grupy Impexmetalu

w wersji umiarkowanej spadek zysku impexmetalu szacowany jest o ok 20 mln zl, co daje kilka procent roznicy w wyniku netto boryszewa.
Tylko, ze impexmetal moze zrobic sztuczke ksiegowa i w przypadku uzyskania pozwolenia na budowe wiezowca przy ulicy Luckiej w Warszawie przeszacowac wartosc nieruchomosci, co dalo by papierowy zysk i teoretycznie zysk za 2012 zarowno impexmetalu, jak i boryszewa przynajmniej na poziomie netto moze byc wyzszy niz w 2011 roku.. potem pozostaje kwestia kiedy przjdzie znowu dekoniunktura..Think
Analiza fundamentalna przy wyborze akcji nie spelnia zadnej roli poza ustaleniem wzglednej wartosci akcji, wokol ktorej kurs mniej wiecej oscyluje.. raz niedowartosciowany, raz przeszacowany.. glownie liczy sie aspekt techniczny rynku, generalnie koniunktura.. fundamenty sa tylko tlem.. na ich podstwie mozna wybrac obiekt do kupna, ale nie do konca moment wejscia, czy wyjscia poza przypadkami naglej zmiany sytuacji fundamentalnej, ale wtedy rynek reaguje na nowa informacje a nie historyczne dane finansowe.. inaczej mowiac zmieniaja sie oczekiwania co do spolki, przynajmniej w krotkim okresie.. co to ma do boryszewa? tyle tylko, ze fundamentalnie boryszew jest optymalnie wyceniony i pozostaje tylko uzaleznienie od koniunktury rynkowej i decyduje aspekt techniczny, gdzie, po ile i kiedy..
jedyne pod co mozna zagrac, to pod rynek i ewentualnie w przypadku nowego programu sciemniania wladz spolki moze wypadnie jakis as z rekawa..
Ja technicznie widze w tej chwili istotne wsparcie na 74-75 potem poziom 71-70 techniczne opory strefa 82-84 potem 95-97 wykres wrzuce pozniej..

kliknij, aby powiększyć

A ja tradycyjnie powtorze to co mowie od miesiaca.. sytuacja jest nadal bez zmian.. no prawie..;)
doncarlos napisał(a):
Ciekawe ilu fanow "portalu spolecznosciowego" zrozumialo co poeta technik mial na mysli..;) Whistle

Wsparcie niby sie broni, ale wg mnie nie ma ono az tak wielkiego znaczenia jak sie niektorym wydaje.. mysle, ze znaczenie 79 gr sie zdeaktualizowalo.. opor jest podwojny na 83 gr a patrzyc na wykres az sie prosi o test 74-75 gr.. linia trendu na liniowym juz padla.. wg mnie za dlugo stoi na poziomie 80 gr.. szanse na ruch 83-87 i 75-74 sa wg mnie 50:50..
srednioterminowo wg mnie nadal polnoc w kierunku 1 zl.. z jakiego poziomu okaze sie w ciagu max 2 tygodni..Think

ps uprzedzajac watpliwosci fundamentalistow.. fundamentalnie nie ma o czym pisac, wszystko jest w cenach..

I jw. fundamenty nie maja w tej chwili z tymi ruchami nic wspolnego.. nie mam w tej chwili czasu, sprobuje pozniej wrzucic wykres i napisac cos wiecej.. problem jest mniej wiecej taki, ze kurs nie "moze" spasc ponizej 74-75 bo wtedy z korekty robi sie konkretna wywalka, ale nadal wg mnie wszystko pod kontrola.. rekomendacja nie ma wiekszego znaczenia imo poza pewnym wymuszonym ruchem nerwowej spekuly.. generalnie nie zmienia sie nic dopoki kurs jest w przedziale miedzy 75-74 a 82-84

kliknij, aby powiększyć

BartekZwyczajny napisał(a):

witam
a czy po roku czasu od zawiedszenia nie powinna nastąpić reaktywacja techmexu?
rok mija jutro/pojutrze z tego co kojarze
czy ktoś wie co wtedy z akcjami?
pozostały mi one tylko na pamiątkę?
:)
pozdrawiam

Nadaja sie tylko na strate podatkowa, tylko trzeba je sprzedac, zeby moc ja rozliczyc a ze nie sa notowane na gieldzie, to trzeba je sprzedac na podstawie umowy cywilno-prawnej..

kliknij, aby powiększyć

GG Parkiet przedstawila ciekawy test oparty na zasadach wyboru akcji wg regul Grahama i Buffeta. Lista spolek z gpw jest niezbyt dluga.. obejmuje jedynie 10 spolek, w tym relpol..

Cytat:
Akcje, które przeszły rygorystyczne testy

www.parkiet.com/artykul/32,120...

kliknij, aby powiększyć

Anginsan napisał(a):
Czy wiadamo wam coć na temat wezwania na akcje relpol? Na innym forum przeczytalem taki wpis:

"Troche poczytałem, przeanalizowałem podobne wezwania z ostatnich lat, sprawdziłem jak zachowuja sie duże fundusze przy takich wezwaniach tzn za jaką cene są sklonne oddąc akcje. Relpol to dobra spólka, dobrze zarządzana, nie zadłuzona i r/r poprawiajaca wyniki finansowe. Aby IDM oddał akcje Ambroziakowi cena w wezwaniu musi byc conajmniej równa wartości ksiegowej tj, 6,60zł. Jednak aby wezwanie sdoszło do skutku zazwyczaj cena jest z bonusem min. 10%. (+ dodatkowe 0,66zł ) Tylko taka cena daje minimim gwaracji ze wezwanie sie powiedzie.
Dalej jednak twierdze ze wezwanie to gorsze wyjscie dla posiadaczy akcji. Osobiscie wolałbym aby wezwania nie było a spóla po roku dała mi zwrot z inwestycji okoo 50-70% (przy założenie ze na GPW wraca koniunktura)"

Co o tym myśleć?

Tja.. powyzszy cytat to myslenie zyczeniowe, ale mozna sprobowac rozwazyc scenariusze alternatywne.. tak teoretycznie spekulujac na temat mozliwosci wezwania, to sa dwie opcje kiedy bylo by to mozliwe:
1) spolke przejmuje Pan Ambroziak - ta opcja wydaje sie logiczna, ale niekoniecznie korzystna dla akcjonariuszy mniejszosciowych, gdyz Ambroziak bedzie dazyl do przejecia spolki po jak najnizszej cenie i nawet gdy zaproponuje 30-40% premie od obecnej ceny - zeby wezwanie mialo szanse powodzenie sadze, ze cena 7 zl byla by minimum od ktorego Supernova moze sie zastanawiac nad sprzedaza - to nadal bedzie to atrakcyjna cena zakupu dla Ambroziaka.. a dlaczego? tutaj w gre wchodzi druga opcja

2) spolke przejmuje inwestor branzowy - inwestor branzowy moglby wejsc do spolki na dwa sposoby.. pierwsza mozliwosc to proba zdjecia spolki bezposrednio z gieldy w drodze wezwania w stylu jak zdjeto spolke elstar oil - cena musialy by podobnie jak w pierwszym wypadku byc minimum 7 zl zeby byl odzew, ale przy cenie ponizej 10 zl wg mnie Ambroziak nie sprzeda swojego pakietu i tutaj w gre wchodzi
druga mozliwosc - tj. inwestor branzowy przejmuje spolke od najwiekszego akcjonariusza a na reszte akcji oglosza wezwanie i wycofuje spolke z gieldy - zdjecie spolki w styli optopola..

Jest tylko jeden problem - zalozenie opiera sie na tym, ze relpol utrzymuje przynajmniej dotychczasowa rentownosc z tendencja do poprawy wynikow w przyszlosci..
Hipotetycznie cena sprzedazy spolki generujacej zysk na poziomie 7-10 mln rocznie powinna byc w granicach 10 P/E co daje cene na poziomoe ok 10-12 zl.. zakladajac powtarzalnosc wynikow..

Druga sprawa, to brak zainteresowania relpolem funduszy - spolka na to oczywiscie zasluzyla, bo ma niestety niezbyt ciekawa przeszlosc - epizod z Wiaderkiem i Ponarem, emisja akcji za 52 mln zl z ktorych prawdopodobnie nie zostala ani zlotowka, ale przynajmniej posplacali zadluzenie i zlikwidowali wszystkie nierentowne spolki..
Po tym okresie polityka informacyjna spolki pozostawia wiele do zyczenia.. dla przykladu ostatni raz prezes zabral glos w listopadzie..
W tym akurat nie ma nic dziwnego, bo spolka nie robi konferencji prasowaych po wynikach a sami dziennikarze niekoniecznie pamietaja, ze istnieje w ogole taka spolka jak relpol..

Tuataj musze niestety nadmienic, ze portale gieldowe, ktore na rynku informacyjnym probuja dopiero zaistniec maja tendencje do podazania za tlumem.. ida bezmyslnie za masa.. tam gdzie jest glosno i wiele szumu, czesto bezmyslnego wrzasku a nie potrafia wylowic sami czegos z tej metnej wody.. brakuje kreatywnosci i myslenia perspektywicznego.. sztuka jest cos stworzyc a nie nasladowac.. byc przed a nie za..

Wracajac do tematu wezwania - caly problem rozbija sie o plany Ambroziaka co dej spolki i funduszu Supernova a przypomne, ze za tym funduszem stoi Pan Maciej Zientara, ktory z reguly inwestuje w dosc perspektywiczne spolki, z ktorych z reguly wychodzi z pokaznym zyskiem.. byl m.in. w akcjonariacie unimilu i viscoplastu, ktore zostaly zdjetze z gieldy..Think

Zakladajac, ze spolka wyczyszcila swoj bilans i nie ma juz zadnych trupow w szafie - dla przypomnienia prawie 40 mln strat przez kilka lat, w wiekszosci odpisy.. spolka chyba juz odpisala wszystko co bylo nierentowne.. niski poziom zadluzenia (o ile w ogole mozna mowic o jakimkolwiek zadluzeniu) i generowana gotowka sprawia, ze moim zdaniem sa jeszcze dwa sposoby w jaki spolka moze "uciec do przodu".. spolka stoi przed koniecznoscia albo inwestycji i rozbudowy mocy produkcyjnych, albo musi wybrac droge przejec.. druga droga jest oczywiscie bardziej ryzykowna, ale moze radykalnie wplynac na wartosc firmy.. na pewno nie w taki sposob jak boryszew, czy garbarnia (skotan) ale w takim przypadku, gdyby sie to rzeczywiscie powiodlo, to przy dobrej koniunkturze patrzac na historyczne przyklady wartosc firmy wzrasta znaczaco.. wg mnie bardziej prawdopodobne jest jednak, ze zanim to mogloby nastapic spolka faktycznie zniknie z gieldy.. na razie trwa kolejna wymiana akcjonariatu, miejmy nadzieje, ze tym razem wyjdzie to spolce na dobre..

kliknij, aby powiększyć

kokospl napisał(a):
Bardzo dobre informacje ,a rynek zaczyna się osuwać - przypomina się sytuacja z sierpnia...

Fait accompli..

kliknij, aby powiększyć

Jedna z nielicznych analiz relpola - nota informacyjna BM BGZ

pulsinwestora.pb.pl/2568925,85...

Cytat:
Rok 2011 Relpol moze z pewnością zaliczyć do udanych. W wyniku restrukturyzacji procesów operacyjnych, podwyzek cen oraz osiągnięciu lepszych warunków w kontraktach z dostawcami oraz duzego popytu na przekaźniki elektromagnetyczne Grupa sprzedaje coraz więcej, realizując przy tym wyzsze marze. Na korzyść europejskich producentów przekaźników elektromagnetycznych przemawia coraz mniejszy udział w rynku tanich dostawców z Dalekiego Wschodu. Presja na podwyŜszenie płacy minimalnej w Chinach wraz z postępującą automatyzacją procesów produkcji u rodzimych producentów przekaźników w
znaczący sposób zredukowała wpływ dalekowschodnich dostawców na warunki rynkowe

kliknij, aby powiększyć

Na razie gpw mozna powiedziec, ze opada sila wlasnego ciezaru.. ale jest mocniejsza od gield zagranicznych.. na wielu spolkach sytuacja jest taka, ze w zasadzie nie ma zbyt wielu chetnych ani do sprzedazy, ani do kupna.. tzn. krew sie (jeszcze) nie leje.. imo sytuacja jest na tyle dobra, ze w przypadku 2-3 sesji korekcyjnych na zachodzie, gpw moze gwaltownie wyskoczyc do przodu w momencie pierwszych sygnalow poprawy i tym razem jest szansa na atak na opory.. ale korekta prawdopodobnie potrwa do wygasniecia kontraktow.. wiec zakladam, ze czwartek-piatkowe otwarcie mogloby byc przystankiem i budowa jakiegos punktu odniesienia do jakiego poziomu zjedzie dax i usa.. a maja jakies 5% wolnego miejsca do najblizszych wsparc, bo praktycznie dopiero dzis zostal wygenerowany sygnal do wywalki, chyba ze rynek znowu gwaltownie zawroci, ale raczej robimy klasyczna korekte..

kliknij, aby powiększyć

Na liniowym mam na mysli wykres liniowy a nie skale.. inaczej mowiac w cenach zamkniecia.. tj. jak sie zgasi swieczki..;)) wave

kliknij, aby powiększyć

Ciekawe ilu fanow "portalu spolecznosciowego" zrozumialo co poeta technik mial na mysli..;) Whistle

Wsparcie niby sie broni, ale wg mnie nie ma ono az tak wielkiego znaczenia jak sie niektorym wydaje.. mysle, ze znaczenie 79 gr sie zdeaktualizowalo.. opor jest podwojny na 83 gr a patrzyc na wykres az sie prosi o test 74-75 gr.. linia trendu na liniowym juz padla.. wg mnie za dlugo stoi na poziomie 80 gr.. szanse na ruch 83-87 i 75-74 sa wg mnie 50:50..
srednioterminowo wg mnie nadal polnoc w kierunku 1 zl.. z jakiego poziomu okaze sie w ciagu max 2 tygodni..Think

ps uprzedzajac watpliwosci fundamentalistow.. fundamentalnie nie ma o czym pisac, wszystko jest w cenach..

kliknij, aby powiększyć

OK masz racje.. Shhh zwracam honor..

Think ale nadal cos mi tutaj nie gra, bo linia trendu jest w nieco innym miejscu.. Think

kliknij, aby powiększyć

A ja mam taka koncepcje..Think byc moze jestesmy mniej wiecej tutaj..Think

kliknij, aby powiększyć

pozostaje tylko kwestia, czy juz jestesmy na szczycie i "zaraz" bedzie porzadna wywalka na rynkach, czy tez jeszcze czeka nas 2 sesje blow-off i dwa tygodnie spadkow do poziomu
1) jezeli z tego szczytu to pod 1300
2) jezeli z powyzszego scenariusza, to nie nizej niz 1340-1335..

reasumujac zgodnie z zasadami powinna byc krotka wywalka na rynkach do mniej wiecej 16 marca.. i potem 2 miesieczna fala wzrostowa do konca maja - czerwiec..?

opinie?

kliknij, aby powiększyć

pablo_n napisał(a):
Bardzo ciekawy wykres ale mam jedno pytanie dlaczego autor tego wykresu linie wsparcia prowadzi jak chce? Z czego to wynika?

Linie wsparcia sa teoretycznie poprowadzone zgodnie z regulami.. pierwsza linia w cenach zamkniecia, druga po dolkach.. zeby linia byla wiarygodna zasada jest taka, ze powina byc oparta o przynajmniej 2-3 dolki/szczyty..

tak na marginesie analiza stockwatch jest niestety niewiele warta, bo jest przeprowadzona w skali liniowej.. zdecydowana wiekszosc graczy uzywa skali logarytmicznej..;)

kliknij, aby powiększyć

A ja tradycyjnie powtorze to co napisalem 21.lutego.. sytuacja bez zmian.. istotne wsparci 78 gr.. gdyby to padlo to niestey spadamy do 73-74 gr.. ostatecznie nie nizej niz 70-71.. czynnikiem prospadkowym moglaby byc fala realizacji zyskow na swiatowych rynkach.. w ubieglym roku pierwsze dwa tygodnie marca byly spadkowe.. do wygasniecia kontraktow.. Think pytanie jaka pozycje maja "wielcy" na kontraktach;)Whistle
wracajac do brs.. sytuacja bez zmian.. mamy test wsparc.. wczesniejszy kanal wzrostowy byl nie do utrzymania.. wczoraj byla proba powrotu powyzej SK20 ale mozna to bardziej traktowac jako ruch powrotny do wczesniejszego wsparcia po ktorej z reguly nastepuje kolejna fala korekcyjna.. teoretycznie kurs poiwnien po czyms takim spasc w okolice 77 gr i odbicie.. wg mnie na 20wigowym brs sytuacja w duzej mierze zalezy od tego kiedy powroci zagranica na nasz rynek i w koncu zaatakuja poziom 2450.. dopiero wtedy mozna by oczekiwac fali wzrostowej do poziomow, o ktorych pisze ponizej..Think salute zasadnicze pytanie: czy zdyskontowalismy juz wyniki i nie ma pod co grac? niestety na to pytanie nie znam odpowiedzi.. zalezy, od reakcji spekuly, ale generalnie spolka jest przed wybiciem na nowe szczyty imo.. z jakiego poziomu zobaczymy wkrotce.. 78 czy 71 nie ma wg mnie dla spekuly zadnego znaczenia..salute
doncarlos napisał(a):

kliknij, aby powiększyć

W tej chwili jest konsolidacja pod szczytem (2) podobna do tej z listopada 2011 (1) ale niekoniecznie oznacza dystrybucje i rozpoczecie podebnej fali spadkowej jaka nastapila w listopadzie.. pierwsze wsparcie jest na 82 gr nieco nizej znajduje sie linia trendu obecneej tendencji wzrostowej 78 gr srednioterminowo najbardziej prawdopodobne jest wg mnie przetestowanie tych wsparc i fala w kierunku oporow 95 gr i psychologicznego poziomu 1 zl..
Dzisiaj wyniki podaje hutmen - maja byc dobre.. jutro impexmetal - oczekiwania sa na poziomie nieco powyzej 100 mln zl.. za tydzien wyniki brs i pod to moze vbyc zagranie, ale nie liczylbym na jakies fajerwerki zwiazane z wynikami a bardziej na akcje sciemniania ze strony zarzadu i Karkosika na temat nowych starych planow, etc..
Hamulcowym bedzie korekta na rynkach zagranicznych i fakt, ze wig20 nadal nie moze sie przebic powyzej ubieglorocznych szczytow korekty, dopiero ruch powyzej 2450 moze napedzic kapital na duze spolki i tym samym 20wigowy boryszew.. imo...Think

kliknij, aby powiększyć

Co to ma wspolnego z Boryszewem? Na razie to prywatna inwestycja.. poza GK BRS..

Od dwoch miesiecy wiadomo, ze Karkosik chce wejsc w rynek surowcow.. zadna niespodzianka.. nie widze w tej informacji nic nadzwyczajnego.. maly krok we wspomnianym kierunku.. byc moze dzieki tej spolce Karkosik bedzie mial mozliwosc wejscia w prawdziwy interes poprzez ktoras z jego spolek.. imo nie boryszew..

kliknij, aby powiększyć

Jako ze impexmetal jest spolka, ktora nigdy nie podaje wiadomosci w sposob na tyle konkretny, ze wiadomo o co chodzi, kiedy i jak, etc.. Stockwatch pokusil sie o interpretacje wypowiedzi Pana prezesa Szeligi..

wiadomosci.stockwatch.pl/impex...

i wg mnie nie ma racji.. bo prezes zmienil nieco swoje stanowisko i raczej podgrzewa atmofere a nie chlodzi jak sugeruje kolega ze Stockwatch.. raczej ratuje troche swoje ostatnie czarnowidztwo i lekko czaruje, ze moze nie bedzie az tak zle jak wczesniej twierdzil..
Wyniki na poziomie ponad 100 mln nie byly juz od kilku miesiecy zadnym zaskoczeniem i wszyscy oczekiwali wyniku netto na poziomie ok 105 mln zl.. prognoza na 2012 BRE jest znana tez od pewnego czasu i zapowiada spadek zysku netto do ok 80 mln zl w 2012.. w wywiadzie z paczatku lutego prezes pytany o wynik netto w 2012 w odniesieniu do prognozy DI BRE, ktora to prognozuje, że zysk netto grupy Impexmetalu skurczy się w tym roku do 80 mln zł... stwierdzil:

Cytat:
Uważam, że to mimo wszystko dość optymistyczne założenie, szczególnie w kontekście intensywnego umacniania się złotego, jakiego jesteśmy świadkami.

a obecnie prezes juz oczyma wyobrazni marzy o podobnych wynikach do ubieglorocznych, ale..
Cytat:
"Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby w 2012 r. udało się powtórzyć wynik netto grupy z 2011 r, ale obawiam się, że będzie to bardzo trudne. Bardziej skłaniam się do prognozy DI BRE, który ostatnio dobrze przewidywał nasze wyniki, a tym razem oszacował nasz zysk w 2012 r. na ok. 80 mln zł" - podkreślił Szeliga.

Przekaz jest juz inny.. pierwsza wypowiedz byla dosc negatywna, obecna ma juz charakter umiarkowanie pozytywny.. nawiazuje do tego w kontekscie moich wczesniejszych postow na temat "niemedialnosci" prezesa Szeligi.. uzywam okreslenia, ze prezes nie potrafi "sciemniac".. nie chodzi mi tutaj o opowiadanie jakichs tam bajek i wprowadzanie inwestorow w blad poprzez podawanie nieprawdziwych informacji a bardziej o pozytywny marketing i umiejetnosc "sprzedawania" nawet zlych infoprmacji w taki sposob, zeby przekaz byl w miare pozytywny.. sprzedajac np nieruchomosc nie sprzedajemy tylko dzialki, czy domu, ale pewne mozliwosci, szanse, wizje, etc.. i klient kupuje w pewnym sensie wyobrazenia.. podobnie z akcjami.. przeszlosc i stan obecny znamy, interesuje nas przyszlosc i szanse.. i to powinien "sprzedawac".. oczywiscie w granicach zdrowego rozsadku..
Wystarczy popatrzec na przekazy medialne boryszewa oraz wypowiedzi Karkosika w kontekscie spolki boryszew i porownac z przekazem jaki wysyla prezes impexmetalu.. byc moze ja to inaczej odczytuje, ale wg mniue prezes zawsze palnie cos, co zniecheca do spolki.. pomijajac juz sam fakt, ze spolka jest zalezna od "dobrej woli" boryszewa i plany strategiczne sa budowane pod boryszew a raczej "strategiczna stagnacja" pod rozwoj boryszewa.. ale wracajac do PR spolki.. komunikacja z rynkiem jest nieco chaotyczna.. rynek oczywiscie i tak wie swoje i dlatego tak wycenia akcje ipx, ale cos wg mnie w tym jest..Think

Wracajac do tematu podgrzewania nastrojow.. impexmetal zaczyna kusic dywidenda.. nie wiem, czy to jest tylko gra prezesa, czy rzeczywiscie spolka tym razem naprawde chce przekazac caly zysk netto i wiecej na dywidende, ale widac wyraznie, ze spolka deklaruje juz konkretnie brak jakichkolwiek wiekszych inwestycji i jasno widac, ze priorytetem jest boryszew i jego plany rozwoju..
Zastanawiam sie tylko, czy nie bylo by bardziej rozsadne z ekonomicznego punktu widzenia, zeby impexmetal sam przejal cos dla boryszewa niz oddawanie prawie 50% zysku akcjonariuszom mniejszosciowym.. mowiac konkretnie: jezeli boryszew ma zamiar np kupic jakas firme za 100 mln zl i chce wziac na to dywidende z impexmetalu, dajmy na to ze zechca sobie wyplacic caly ubiegloroczny zysk netto plus czesc z lat ubieglych w wysokosci 100 mln.. boryszew dostaje wtedy tylko 52 mln zl.. spolka pozbywa sie 100 mln kasy, czesciowo bedzie musiala wziac kredyt na wyplate dywidendy jednorazowo w gotowce.. dla kursu akcji ipx prawdopodbnie krotkoterminowa podbitka i nadal kiszonka na poziomach 0,7 C/WK..
Alternatywa bylo by przejecie czegos przez impexmetal.. wszystko pozostaje i tak w rodzinie.. potem boryszew moglby sobie to po cichu w ramach reorganizacji grupy przesunac do spolki boryszew.. oficjalnie odkupic, byc moze nawet za zakupione akcje wlasne i w ten sposob zjadamy ciastko i mamy ciastko.. zyskuje zarowno impexmetal jak i boryszew oraz akcjinariusze mniejszosciowi..
Think

ps zna ktos adres mailowy Karkosika? mialbym kilka innych ciekawych pomyslow..;) Shhh

kliknij, aby powiększyć

Rzut oka na technike.. bylo dobrze, jest prawie zle.. na razie udalo sie z matematyczna dokladnoscia odkaczyc 50% fibo na 4,25 i koniec rajdu..
W zasadzie nic by sie nie stalo, gdyby kurs w cenach zamkniecia byl powyzej 4,03.. i byl do fixingu a na fixingu jak juz wczesniej wspominalem "animator" papieru ustawil kurs ponizej 4 zl.. i w ten sposob jest kolejny sygnal sprzedazy.. najblizsze wsparcie i zarazem gora wczesniejszej konsolidacji jest na 3,90 - teoretycznie obecny spadek mozna by rozpatrywac jako ruch powrotny do przelamanego wczesniej oporu, ktore powinno powstrzymac dalsze spadki.. 3,90 jest jednoczesnie dolem kanalu wzrostowego, w ktorym kurs porusza sie od konca grudnia.. i kolejny raz znowu na 3,90 jest SK20.. ktora juz dwukrotnie zatrzymywala korekte.. reasumujac cala seria wsparc, ktora powinna powstrzymac podaz, ale w przypadki impexmetalu jak znam zycie nie ma to najmniejszego znaczenia..;) poziom kluczowy 3,90 Jezeli kurs wyjdzie dolem z kanalu, tj. spadnie ponizej 3,90 to spadki moga sie zatrzymac dopiero na 3,71.. a w panice kurs moze zaliczyc nawet 3,60..
najblizszy opor 4,03.. potem 4,25 i 4,53 i to jest zasadniczo poziom docelowy tej fali wzrostowej..

kliknij, aby powiększyć

Jedyne wsparcie fundamentalne w tej chwili to "nadzieja" na dywidende, ale polityka informacyjna jest chwilowo taka:
1. niewiadomo, czy bedzie dywidenda..
2. na dywidende mamy zamiar przeznaczy caly zysk jednostkowy - 28gr na akcje..
3. decyzje podejmie oczywiscie Karkosik..
4. moze sobie wyplaci nawet wiecej - zyski zatrzymane z lat ubieglych..
5. ale na razie nic nie wiemy.. tak sobie tylko gdybamy..

ps gdyby impexmetal rzeczywiscie przeznaczyl caly zysk jednostkowy na dywidende i wyplacil 28 gr na akcje, to daje to przy obecnym kursie stope dywidendy na poziomie 7%
gdyby boryszew zdecydowal sie siegnac glebiej do kieszeni impexmetalu (a mozna, bo w zasadzie ipx i tak niewiele robi w kwestii inwestycji) to stopa dywidendy mogla by byc nawet zblizona pod 10% co wg mnie przy obecnej wycenie rynkowej jest dosc atrakcyjne.. pozostaje tylko pytanie czy i ile? sama spolka juz wielkokrotnie co innego deklarowala a decyzje w ostatniej chwili i tak podejmuje Karkosik na WZA.. niekiedy wbrew woli zarzadu ipx.. trzeba czekac na info ze strony brs imo.. i jezeli bedzie faktycznie skasowanie kursu ponizej 3,90 to wyceny w granicach ~3,6x wydaja mi sie dosc atrakcyjne.. Think salute

kliknij, aby powiększyć

Technicznie potwierdzone przez fundamenty kurs moglby spokojnie powrocic nawet powyzej 5 zl.. ale.. no wlasnie ale.. akcjonariat jest przestraszony i zadowala sie kilkoma procentami.. te akcje nie sa po prostu na tapecie.. na razie jest pierwszy sygnal techniczny - wybicie z konsolidacji - wsparcie jest na 3,95 dzisiaj zostalo wlasnie przetestowane.. opor dopiero pod luka, ale.. patrzac na arkusz zlecen i transakcje to widac jakies dziwne transakcje po 128, 129, 130, 132, 133, etc.. ktos sie bawi.. zamkniecia nie jestem pewny.. moze byc fixing cudow.. w obie strony..Think srednioterminowo spolka nie nadaza za rynkiem.. silnie skorelowana z wig20..

ps jeszcze wracajac do tematu dywidendy:
Cytat:
"Nie planujemy, co prawda, dużych inwestycji ani akwizycji, a przy obecnych cenach także trudno spodziewać się także buy-backu, więc wypłata dużej dywidendy jest możliwa. Mimo to nie spodziewam się, by ewentualna wypłata części rezerw była wysoka, ponieważ nikt nie zechce podważać bardzo stabilnej i solidnej sytuacji spółki" - powiedział Szeliga

Zastanawia mnie dlaczego prezes, do tego niepytany mowi o dywidendzie z zysku zatrzymanego z lat poprzednich.. nie sadze, zeby Karkosik az tak sie garnal do oddania czesci kasy mniejszosciowym..Think

ps2 transakcje nadzwyczaj dziwne.. cigle leca mini pakiety po 100 do 600 akcji..Think

kliknij, aby powiększyć

andryus prezes jest typem ksiegowego a nie artysty jak Pani Iwanejko z Boryzsewa.. spolka jest w miare dobrze zarzadzana, ma sie nie wychylac, w miare dobrze zarabiac i kiedys posluzy Karkosikowi za sejf z kasa.. wystarczy popatrzec na obroty i wiadomo kto gra na spolce..

ps impexmetal zakladajac nawet zalamanie na poziomie operacyjnym moze miec w 2012 roku nawet duzo powyzej 100mln zl w kierunku 130 mln zysku netto.. w jeden sposob.. przeksieguja wartosc nieruchomosci w Warszawie po otrzymaniu pozwolenia na budowe..;) ale to jest jedna z opcji na deser..

kliknij, aby powiększyć

Uderz w stół a nożyce sie odezwą..;)

mtrader przeciez to sie kupy nie trzyma.. to nie jest zadna proognoza, tylko pobozne zyczenia Speak to the hand mowie o tym juz od dawna, ze polityka informacyjna spolki jest tragiczna a prezes nie potrafi sciemniac..
Cytat:
"Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby w 2012 r. udało się powtórzyć wynik netto grupy z 2011 r, ale obawiam się, że będzie to bardzo trudne. Bardziej skłaniam się do prognozy DI BRE, który ostatnio dobrze przewidywał nasze wyniki, a tym razem oszacował nasz zysk w 2012 r. na ok. 80 mln zł" - podkreślił Szeliga.

tja.. przynajmniej byc moze wyplaca dywidende..
Cytat:
Zarząd Impexmetalu zarekomenduje wypłatę całego zysku jednostkowego spółki za 2011 r., w wysokości 56 mln zł, na dywidendę, wynika z wypowiedzi prezesa spółki Piotra Szeligi. W jego ocenie, nie można także wykluczyć wyższej dywidendy, jeśli właściciele zdecydują o wypłacie części z 650-mln zysku zgromadzonego w latach poprzednich.

stooq.pl/n/?f=574806&searc...

kliknij, aby powiększyć

Wyniki wplynely na kurs tradycyjnie w sposob odwrotny niz na normalnych spolkach, bo po 20% zwyzce od dna bessy nie mozna przeciez mowic o zdyskontowaniu faktow..
Dywidenda bedzie zalezala od nastroju boryszewa.. jakby chcieli to moga wyplacic caly zysk, bo i tak w nic nie inwestuja..
co tu duzo pisac.. generalnie spolka jest OK ale ma beznadziejnie slaby akcjonariat..

kliknij, aby powiększyć

Bardzo dobrze..;)

kliknij, aby powiększyć

Pytanie kiedy szcyt hossy.. hmm.. my sie glowimy a polski Nouriel Roubini vel Prof. Krzysztof Rybinski liczy na zarobek dzieki Eurogeddon..
www.ekonomia24.pl/artykul/7055...
Cytat:
-Chroniąc swoją rodzinę przed przewidywanymi skutkami kryzysu, ulokowałem znaczną część naszych oszczędności w 100-procentowo państwowym banku na zielonej wyspie, w dolarach. Ponadto od mniej więcej roku utrzymuję krótką pozycję na indeksach giełdowych i planuję ją utrzymać jeszcze przez co najmniej rok. To powinno moją rodzinę zabezpieczyć przed konsekwencjami czarnego scenariusza, czyli kryzysu finansowego o biblijnych proporcjach – tłumaczył „Parkietowi" Rybiński.

Spekulantem Rybinski nie jest, psychologii rynkow finansowych nie rozumie, ogolnie rynkow Rybinski imo nie czuje.. utrzymywanie pozycji krotkiej dla samej racji (ktora moze na on marginesie nawet kiedys miec, ale byc moze jak juz bedzie bankrutem) nie jest zbyt rozsadne.. czy powierzylibyscie mu swoje pieniadze? Think ja nie..
Profesor jest nieco uparty jezeli chodzi o swoje racje.. problemem jest timinig.. pamietam jak Peter Schiff przekonywal, ze na DJ bedzie krach i spadnie do 3000 pkt.. a fakt byl taki, ze DJ wzrosl wtedy ok 100% i dopiero po tym spadl.. zagranie pod guru moglo kosztowac majatek.. wieszczenie krachu przez 10 lat w koncu przynioslo efekt i w 2008 Peter Schiff stal sie guru inwestorow.. Speak to the hand
zapewne to samo bedzie z Prof. Rybinskim, ale to tego czasu gra wg jego strategii moze doprowadzic do bankructwa.. przy okazji przegapimy zapewne kilka hoss i baniek spekulacyjnych.. co spekulanci kochaja najbardziej..;) salute

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

W tej chwili jest konsolidacja pod szczytem (2) podobna do tej z listopada 2011 (1) ale niekoniecznie oznacza dystrybucje i rozpoczecie podebnej fali spadkowej jaka nastapila w listopadzie.. pierwsze wsparcie jest na 82 gr nieco nizej znajduje sie linia trendu obecneej tendencji wzrostowej 78 gr srednioterminowo najbardziej prawdopodobne jest wg mnie przetestowanie tych wsparc i fala w kierunku oporow 95 gr i psychologicznego poziomu 1 zl..
Dzisiaj wyniki podaje hutmen - maja byc dobre.. jutro impexmetal - oczekiwania sa na poziomie nieco powyzej 100 mln zl.. za tydzien wyniki brs i pod to moze vbyc zagranie, ale nie liczylbym na jakies fajerwerki zwiazane z wynikami a bardziej na akcje sciemniania ze strony zarzadu i Karkosika na temat nowych starych planow, etc..
Hamulcowym bedzie korekta na rynkach zagranicznych i fakt, ze wig20 nadal nie moze sie przebic powyzej ubieglorocznych szczytow korekty, dopiero ruch powyzej 2450 moze napedzic kapital na duze spolki i tym samym 20wigowy boryszew.. imo...Think

kliknij, aby powiększyć

Psychologicznie powinno to przynajmniej pomoc licznej grupie stojacych z boku na podjecie decyzji o wejsciu w rynek.. tylko, ze jest za wysoko..
Moment do korekty doskonaly, ale nadal czeka za duzo graczy na nizsze poziomy..Think i kolo sie zamyka.. inaczej mowiac, rynek moze sobie jeszcze tak troche cykac zanim sie wyklaruje jakis konkretny ruch..

kliknij, aby powiększyć

Cytat:
No i co? Gdzie jest rakieta po zatwierdzeniu pomocy dla Grecji?

Wymien mi chociaz jeden powod dlaczego miala by byc z tego powodu jakas euforyczna reakcja, czyt: rakieta..?

kliknij, aby powiększyć

poltrade napisał(a):
Panowie Doncarlos, mdtrade broker_ns co myślicie o aktualnej sytuacji? Jakie sa wasze opienie?

Boryszew już kolejny raz prezentuje podobna sytuacje, po konkretnym wzroście, minimalna korekta, a w zasadzie konsolidacją, pytanie czy uda się wybić po raz kolejny z tego.Na wykresach czarne świeczki; na szerokim lekki korekcyjny; wzrost obrotów, niespodzianka?

Ja podtrzymuje nadal to co napisalem jakis czas temu.. sytuacja jest bez zmian..
doncarlos napisał(a):
doncarlos napisał(a):

kliknij, aby powiększyć

Wg mnie sytuacja jest taka - pierwsze wsparcie mamy na 70 gr.. dosc prawdopodbne jest wg mnie kolejne podejscie pod SK50 (przyp: aktualnie 82 gr) gdyby to sie udalo kurs powinien pojsc w okolice 1 zl.. co preferuje osobiscie
...
Tak na biezaco, to bym powiedzial gra pod wyniki, podbitka powyzej 85 niewykluczona i kolejna konsolidacja do nastepnego pretekstu.. srednioterminowo jestem generalnie optymistycznie nastawiony do rynku, bedzie jakas fala realizacji zyskow, ale po niej powinna byc wlasciwa silna fala wzrostowa, ktora wyniesie wig20 na poziomy powyzej 2500.. Think salute

..

Do scenariusza granego obecnie dodam, ze pierwszy opor jest w tej chwili na 85 gr wsparcie 78 gr.. w tym kanale kurs porusza sie juz od 2 miesiecy.. nastepna strefa oporow jest dopiero na 90-95 gr.. poziom 1 zl jest psychologiczny.. jezeli uda sie na dobre przejsc powyzej 85 gr to teoretyczny zasieg tej fali szacuje na 1,15.. w miedzy czasie moze byc jakas korekta, ale kurs nie powinen sie zbytnio oddalic od poziomu 80 gr .. max 75 gr.. Think salute

kliknij, aby powiększyć

czyli konsolidacja przed kolejna proba ataku na szczyty.. w przyszlym tygodniu wyniki i sa dwie opcje
1- wyniki zostana wykorzystane do podbitki i wyjscia.. wtedy po wyskoku powyzej 90 gr zaczela by sie korekta, ale z zasiegiem do max 78-80 gr.. albo
2- wyniki zostana wykorzystane do podbitki i wyjscia na wyzsza polke przed atakiem na psychologiczne poziomy 1,xx taki scenariusz bylby mozliwy, gdyby gpw zaczela w koncz nadrabiac zaleglosci do gield zachodnich, ale wyrunkiem koniecznym jest skorektowanie ostatniego wzrostu, rozwiazanie na jakis czas sprawy greckiej i jakis show medialny ze strona Karkosika..
Srednioterminowo sa spelnione warunki do wyjscia wig20 powyzej 2500.. zobaczymy wkrotce, czy Grecy znowu nie pokrzyzuja tych planow.. imo dla gospodarki najlepsze byloby wywalenie Grecji z UE ale rynki zapewne "nieco" by sie skorektowaly.. nie chce uzywac sformulowania krach, ale na krotka mete bylo by mozliwe tzw oczyszczajace zalamanie..

kliknij, aby powiększyć

jtb napisał(a):
A kto ich w ogóle czyta ?

Tja.. disco polo tez nikt nie slucha..;)) czytaja ci wlasnie, ktorzy robia za mieso armatnie..

Korekta bedzie pewnie dopiero w przyszlym tygodniu.. w poniedzialek nie gra USA, konczy sie sezon wynikow, pewnie jeszcze jakies pare procent podbitki pod wyniki i wg mnie mogla by sie zaczac korekta.. 2-3 tygodnie lekko w dol i nadal kierunkek polnoc.. tylko jak tak wszyscy na to licza, to pewnie nie bedzie wcale..Think tzw korekta w locie az do krachu..

kliknij, aby powiększyć

Zastanawialem sie, gdzie to umiescic.. w zasadzie kwalifikuje sie do innego tematu.. humor, lub cos w tym stylu..d'oh!
Tytul dosc dramatyczny..
Cytat:
Rynki ruszyły w dół. Złoty leci na łeb

pierwszy komentarz nadzwyczaj merytoryczny..;))
Cytat:
Dziś rano rynki rozpoczęły od wartości na minusach. Złoty osłabił się na otwarciu o 20 gr. w stosunku do dnia wczorajszego. WIG20 także otworzył się na minusie.

Cytat:
Kiepsko wróży na dzień dzisiejszy poranne zachowanie złotówki. Na otwarciu notowań traciła 16 gr do euro w stosunku do dnia wczorajszego. Teraz osłabia się już o 22 gr. Za euro trzeba obecnie zapłacić 4,22 zł.

a cala ta tragedia na zywo odgrywa sie tutaj:
finanse.wp.pl/kat,102634,title...

Pisze o tym celowo, zeby pokazac jak media manipuluja informacjami i w jaki sposob kreuja rzeczywistosc..

ps czy w Polsce nie ma juz porzadnych dziennikarzy, tylko sami idioci.. d'oh! czy ja mam moze jakies nieaktualne dane..Think ;))

http://stooq.pl/q/?s=eurpln Think

kliknij, aby powiększyć

szooler napisał(a):
doncarlos napisał(a):
Frog napisał(a):
@doncarlos

Dobrze prawisz. Zbyt byczo się robi aby dalej rosło bez korekty.

PS. Gdzie to przeczytałeś?
"Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii.."

Na jednym z zagranicznych serwisow gieldowych.. moja polska wersja..;)

Poziomy na ktorych moglby nastapic punkt zwrotny na zagranicznych gieldach sa juz w zasadzie testowane.. punkt zwrotny mam na mysli jedynie korekte w trendzie, ktory jest chwilowo nie do zatrzymania.. na DJIA jest to poziom ok 13000 na DAX 7000 SP500 1370.. WIG20 okolice 2480..

od 13-tu lat dla indeksu S&P takim feralnym poziomem,w zasadzie nie do przejścia jest 1350.

Wg starej zasady gieldowej, jak cos nie ma sily rosnac, to musi spasc.. ale nadal nie ma na wykresach definitywnego sygnalu potwierdzajacego, ze jest to juz TA korekta.. punkt kryrytczny jest jest w zasadzie testowany DAX 6630 DJIA 12735 SP500 1333 WIG20 2290.. przelamanie tego uruchmilo by stopy i daje szanse na skorektowanie calej fali wzrostowej, ale w tym przypadku powrot na rynek bedzie dopiero byc moze w okolicach DAX 6480 (DAX troche ciezko prognozowac, bo gdyby powodem korekty byly wieksze "problemy" w UE moglby spasc pod 6200-6300) DJIA 12340 SP500 1305-1300 WIG20 2247
chyba, ze znowu tylko postrasza i okaze sie, ze to kolejna konsolidacja przed ruchem na poziomy we wczesniejszym poscie.. imo trzeba obserwowac podane wyzej pierwzse poziomy wsparc - tam sie zedecyduje.. w zasadzie wlasnie zapada decyzja, czy korekte czas zaczac..Think salute
polski rynek gdyby wychodzil z zalozenia, ze jest to korekta, mote tym trazem isc w pewnym stopniu pod prad.. tj. wczesniej zacznie odwrot..Think

kliknij, aby powiększyć

Inne bo stockwatch podaje zysk za ostatnie 12 mcy.. trzeba odlliczyc ostatni kwartal 2010 i bedzie sie zgadzalo..;)

kliknij, aby powiększyć

Jakby nie patrzec jest wybicie gora z konsolidacji.. teoretyczny zasieg wybicia 4,60 ale pierwsze opory 4,13.. 4,35 4,60 jezeli nie bedzie to falszywe wybicie i ceny utrzymaja sie dzisiaj powyzej 4 zl, to wsparcie zakladajac ruch powrotny jest na 3,90..

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Pan Ambroziak dobil wlasnie do 33%.. od poczatku stycznia kupil prawie 300tys akcji.. i zamierza nadal kupowac..Think
Cytat:
Po zmianie i rozliczeniu sesji z dnia 7 lutego 2012 r. p. Adam Ambroziak posiada 3.171.000 akcji Relpol S.A, które stanowią 32,9996% kapitału zakładowego spółki oraz dają prawo do 3.171.000 głosów na WZ, co odpowiada 32,9996% (w zaokrągleniu 33%) ogólnej liczby głosów na WZ.

Jednocześnie p. Adam Ambroziak poinformował, iż ma zamiar zwiększać ilość posiadanych przez siebie akcji w zależności od osiąganych wyników przez spółkę Relpol S.A.

demo.e-pap.pl/espi?plik=dane/2...

WD orientujesz sie jak to jest z przekroczeniem progu 33%? Teoretycznie jezeli kupilby wiecej niz 10% w ciagu 60 dni powinien oglosic w terminie 3 miesiecy wezwanie na akcje do 66%.. ew gdy po przekroczeniu 33% gdy nabedzie wiecej niz 5% w ciagu 12 mcy? Czy nastapily jakies zmiany?

kliknij, aby powiększyć

broker_ns napisał(a):

To ja tak jedynie zapytam skromnie kolegów czy nie obawiają się scenariusza podwójnego szczytu, któty tu sie może wyrysować na wykresie?
Bo wg mnie popyt może jeszcze raz spróbować zaatakować op6ry na 0,89-0,9 ale na więcej może mu nie starczyć sił. Jeśli to się to w czasie zbiegnie z nadchodząca korekta na światowych rynkach (USA już proszą się o silniejszą korektę) to może z tego wyjść ładna formacja podwójnego szczytu?? Choć fundamentalnie Borek jest solidny i powinien pochwalić się dobrymi wynikami za VIQ

Podwojnego szczytu nie do konca, bo jest to szeroki trend boczny.. czyli mozliwe jest teraz faktycznie cofniecie do poziomu ok 75 gr.. i dopiero po korekcie kolejna proba wyjscia gora, ale do tego zarzad i Karkosik musza troche sie przylozyc.. tj. bez wiekszego sciemniania na temat przyszlosci spolki i konkretnych danych na poziomy 1 ,xx szybko nie wroci..salute

kliknij, aby powiększyć

To co napisalem wczesniej.. czesciowa sprzedaz faktow.. porozumienie jest juz dawno w cenie, ale byc moze nie na tyle, zeby zakonczyc definitywnie ten rajd.. dopoki dax jest powyzej 6750 i wig20 2350 trwa konsolidacja..

kliknij, aby powiększyć

Frog napisał(a):
@doncarlos

Dobrze prawisz. Zbyt byczo się robi aby dalej rosło bez korekty.

PS. Gdzie to przeczytałeś?
"Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii.."

Na jednym z zagranicznych serwisow gieldowych.. moja polska wersja..;)

Poziomy na ktorych moglby nastapic punkt zwrotny na zagranicznych gieldach sa juz w zasadzie testowane.. punkt zwrotny mam na mysli jedynie korekte w trendzie, ktory jest chwilowo nie do zatrzymania.. na DJIA jest to poziom ok 13000 na DAX 7000 SP500 1370.. WIG20 okolice 2480..
Sytuacja jest taka, ze jest oczekiwana korekta i gieldy moglby w zasadzie nadal rosnac bez zadnej korekkty az do mementu pojawienia sie jakichs bardzo dobrych informacji, ktore byly by kropka nad i.. czytaj: sprzedaz faktow.. obecnie jest pytanie, czy na obecnym poziomie, ktory jest na wielu rynkach i spolkach dopiero sygnalem zmiany trendu -kupna mozna zakladac, ze nastapi przesilenie i realizacja zyskow.. gdyby tak to na niewiele nizszych poziomach czeka mnostwo kasy do wejscia w rynek..Think co bedzie w znacznym stopniu ograniczalo zasieg teoretycznej korekty.. reasumujac rynek wcale nie musi wejsc w tej chwili w wieksza korekte, moze nieco zjechac i pojsc jakis czas bokiem.. zobaczymy, czy bedzie skasowanie stopow..Think

kliknij, aby powiększyć

Porozumienie rzekomo jest, dobre dane z USA, czyli jeszcze jeden wyskok i korekte czas zaczac? Think

kliknij, aby powiększyć

Conger nie mozna powiedziec, ze zarzadowi nie zalezy na spolce.. spolka jest w miare dobrze zarzadzana i zyskowna, ale mozna powiedziec raczej, ze zarzad dziala pod glownego akcjonaiusza i jest problem w przekazie wobec akcjonariuszy mniejszoscioych..
Spolka generalnie zmierza w kierunku likwidacji i sprzedazy wszystkiego, co nie jest zwiazane z centrum biznesu, czyli kiedys pozostanie tylko spolka Aluminium Konin i kilka spolek scisle z nia zwiazanych.. reszta w tym hutmen i baterpol pojda pod mlotek.. i tutaj jest pies pogrzebany, bo zarzad i glowny akcjonariusz (Karkosik) w miare zdaja sobie sprawe co posiadaja i ile za to chca dostac.. nie ma tutaj presji czasu, gdyz nie chodzi o sprzedaz dla samej sprzedazy - chociaz tutaj nie mam wcale pewnosci, gdyz impexmetal probowal sprzedac kilka lat temu baterpol za 115 mln zl i gdyby orzel bialy mogl sfinalizowac wtedy ta transakcje, to juz by mu sie ona zwrocila..;)
I problem prespektywy sprawia wlasnie, ze to co dla Karkosika jest dobre, nie jest koniecznie dobre dla akcjonariusza mniejszosciowego, gdyz w zasadzie nie wiadomo w ogole co bedzie z cala spolka za kilka lat.. plany dotyczace poszczegolnych spolek zaleznych i "strategii" rozwoju zmieniaja sie jak w kalejdoskopie..
Gdyby przynajmniej impexmetal byl spolka dywidendowa i placil stabilna dywidende.. a tutaj w kwestii dywidendy jest podobna sytuacja.. zarzad zaklada sobie jakies tam plany i stwierdza, ze trzeba zatrzymac zyski w spolce a boryszew na walnym wyplaca sobie dywidende, bo potrzebuje akurat kasy..
itd..itd..

kliknij, aby powiększyć

W "Podlodze" jest artykul o boryszewie i jego ambicjach znalezienia sie w wig20.. na marginesie - z tego powodu prawdopodobnie sa w ostatnich tygodniach takie ruchy na papierze.. perpetum mobile.. obroty robia swoje;)
wracajac do impexmetalu - spolki titanic, ktora nie wie dokad zmierza.. o ile boryszew ma sie dobrze, to impexmetal ze wzgledu na ceny metali, kursy walut i sytuacje makro pomimo wzrostu sprzedazy w ujeciu ilosiowym w 2012 ma odnotowac spadek zysku.. logiczne, nie mam zastrzezen, ALE.. tutaj dochodzi kwestia strategii (nie?)rozwoju spolki impexmetal.. i co ciekawe..
Grupa Kety spolka dzialajaca w branzy aluminium podala wlasnie wyniki za 2011 - niezle..powiedzialbym, ze nawet bardzo dobre.. impexmetal pokaze prawdopodobnie rownie dobre wyniki, wiec na tym poziomie jest OK ale Kety sa w stanie pomimo wahan cen metali, kursow walut i niepewnej sytuacji makro prognozowac wyniki na 2012 a prognozuja wzrost zysku netto w 2012 o 1% (z 103 na 104 mln zl) podobnie o 1% wzrost sprzedazy.. a impexmetal "prognozuje" nieformalnie slowami prezesa miedzy wierszami spadek zysku netto o ok 25% z teoretycznie ponad 100 mln zl w 2011 na ponizej 80 mln zl w 2012..
Ciekawi mnie jak grupa Kety jest w stanie prognozowac wzrost zyskow i sprzedazy o 1% w 2012 skoro konkurent z branzy zaklada zalamanie o jedna czwarta..Think
Oczywiscie przesadzam.. inna jest struktura grupy, kosztow, etc.. ale impexmetal przechodzi do porzadku dziennego rzucajac haslo: 2012 bedzie slaby i koniec.. zadnego wyjasnienia, zadnych konkretow, co zamierza spolka zrobic, aby poprawic ten stan.. o ile mozna sie jeszcze pomylic prognozujac wyniki za 2012? Jezeli zakladaja zalamanie (spadek o jedna czwarta nazywam juz zalamaniem) zysku netto z poziomu ok 100 mln zl do ponizej 80 mln, to nie jest wg mnie trudne oficjalne prognozowanie wynikow na 2012.. o ile mozna sie jeszcze pomylic..d'oh! wg mnie +/-10-15% przy takim wyniku nie robi zadnej roznicy..

ps hutmen jest wezwany przez Skarb Panstwa do zwrotu ponad 20 mln zl pomocy publicznej, wyrok jest prawomocny, ale spolka wniosla kasacje do SN.. teoretycznie i praktycznie powinni zawiazac na ta sume rezerwy, ale spolka twierdzi, ze ma sprawe wygrana.. ale znajac polskie sady mozna przypuszczac, ze racje bedzie mial SP i spolka bedzie musiala zwrocic 21 mln zl z odstetkami.. to tyle w temacie solidnych wynikow na plusie grupy hutmen w 2012.. na razie trzeba czekac na roztrzygniecie sadu, ale ciekawi mnie jak kwota ta wplynie generalnie na wyniki impexmetalu..Think

kliknij, aby powiększyć

doncarlos napisał(a):

kliknij, aby powiększyć

Wg mnie sytuacja jest taka - pierwsze wsparcie mamy na 70 gr.. dosc prawdopodbne jest wg mnie kolejne podejscie pod SK50 (przyp: aktualnie 82 gr) gdyby to sie udalo kurs powinien pojsc w okolice 1 zl.. co preferuje osobiscie
...
Tak na biezaco, to bym powiedzial gra pod wyniki, podbitka powyzej 85 niewykluczona i kolejna konsolidacja do nastepnego pretekstu.. srednioterminowo jestem generalnie optymistycznie nastawiony do rynku, bedzie jakas fala realizacji zyskow, ale po niej powinna byc wlasciwa silna fala wzrostowa, ktora wyniesie wig20 na poziomy powyzej 2500.. Think salute

..

Do scenariusza granego obecnie dodam, ze pierwszy opor jest w tej chwili na 85 gr wsparcie 78 gr.. w tym kanale kurs porusza sie juz od 2 miesiecy.. nastepna strefa oporow jest dopiero na 90-95 gr.. poziom 1 zl jest psychologiczny.. jezeli uda sie na dobre przejsc powyzej 85 gr to teoretyczny zasieg tej fali szacuje na 1,15.. w miedzy czasie moze byc jakas korekta, ale kurs nie powinen sie zbytnio oddalic od poziomu 80 gr .. max 75 gr.. Think salute

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Cytat:
Zastanawiająca jest jednak swoista stabilność rekomendacji BRE tak znacząco odbiegająca od bieżącej ceny.

Ja sadze, ze ta wycena jest jak najbardziej rzetelna.. to odpowiada C/WK nieco powyzej 1
BRS jest notowany wyzej, srednia dla rynku jest ok 1,3 C/WK..

ps moradrin boryszew jest a w zasadzie byl duzo gorszy pod wzgledem stretegii.. brs nie mial zadnej i miotal sie miedzy roznymi pomyslami, az Karkosik przypadkowo kupil Maflow i postawil na automotive..;)

kliknij, aby powiększyć

Impexmetal perelka? Dla Karkosika moze i tak, ale dla inwestorow gieldowych cos w stylu (nie zawsze) pewnej lokaty..
To jest spolka bez strategii.. tzn ma wiele strategii, ale zadnej do tej pory sie nie udalo zrealizowac..
dla przykladu..
2006 - impexmetal planuje fuzje u boryszewem.. efekt - oczywiscie nic z tego nie wyszlo..
2007 - impexmetal chca rzekomo kupic wlosi.. Palladio Finanziaria proponuje Romanowi Karkosikowi ponad miliard zl.. Tak na marginesie - "Małgorzatya Iwanejko, prezes Boryszewa potwierdziła gotowość sprzedaży posiadanego pakietu akcji impexmetalu- Prezes dorzuciła mimochodem, że jej zdaniem, akcje spółki są niedowartościowane i powinny kosztować około 18, a nie 9 zł za sztukę. A zainteresowany inwestor (według „PB” jest nim włoska Palladio Finanziaria) nie może liczyć na cenę niższą niż 16 zł". celowo podkreslam, bo pokazuje to jak mysla ludzie Karkosika - najzabawniejsze jest jednak wytlumaczenie dlaczego tak drogo -
Cytat:
Na czym Małgorzata Iwanejko opiera swoje szacunki? Na wycenie porównawczej, której punktem odniesienia są notowane na GPW spółki o kapitalizacji powyżej 250 mln EUR (tzw. Segment 250 Plus). Ich średni bieżący wskaźnik cena do zysku sięga 23-24. Dla Impexmetalu wynosi niespełna 12, stąd wniosek, że wycena powinna być dwukrotnie wyższa.

Szkoda tylko, że prezes zapomniała, iż zgodnie z przyjętą przez nią metodologią o 60 proc. niższa powinna być wycena Boryszewa, dla którego mnożnik cena do zysku sięga obecnie 56. Do tego można dodać, że średni wskaźnik C/Z dla giełdowego sektora metalowego, do którego zakwalifikowano Impexmetal, wynosi 8,3, a relacja ceny do wartości księgowej na akcję to 2,8 (przy 1,8 dla Impexmetalu). Punkt widzenia zależy więc od punktu siedzenia (tu: od grupy odniesienia)

www.pb.pl/1310693,90193,impexm...
kilka miesiecy pozniej akcje kosztowaly 1,1 zl..:)Speak to the hand potencjal spolek byl taki, ze aluminium konin zamiast zyskow mialo ponad 100 mln strat, etc.. Speak to the hand
2008 - impexmetal chce uruchomić produkcję w strefie dolarowej, czyli na Dalekim Wschodzie.. Trwają już analizy różnych lokalizacji, przy czym ważna jest dla nas bliskość złóż, np. boksytów czy rudy miedzi - mówi w "Pulsie Biznesu" Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu.
efekt jak zawsze.. nic..
2009-2012 - strategia jest coraz bardzeij mglista..
-ipx ma zamiar sprzedac baterpol, ale UOKIK blokuje transakcje..
-ipx rozwaza wprowadzenie baterpolu na gielde, ale tylko rozwaza..
-ipx juz nie rozwaza wprowadzenia baterpolu na gielde, sa chetni do kupna calej spolki, ale cena jest za niska..
-ipx ma zamiar budowac wiezowiec w warszawie, ale nie ma na razie pozwolenia..
-ipx ma zamiar budowac nowa fabryke za 500 mln zl, ale liczy na dotacje UE, etc.. niestety dotacji nie bedzie, wiec i fabryki nie bedzie..
-ipx ma zamiar zwiekszyc moce produkcyjne o kilka procent.. rzekomo zwieksza..Think
-ipx prowadzi skup akcji wlasnych, ale raz jest za drogo, innym razem wycena gieldowa sie poprawia, wiec nie ma skupu..moze kiedys wznowia.. czas jest do 2015..

Reasumujac ipx jest zyskowny, ale nic z tego nie wynika.. polityka dywidendy jest chaotyczna, bo sama spolka chce niby inwestowac, ale Karkosik chce zeby te inwestycje byly jak najmniej kapitalochlonne.. ostatecznie jak mu trzeba kasy, to decyduje sam czy wyplacic dywidennde, czy nie.. dla przykladu - w ubieglym roku spolka deklarowala niewyplacanie dywidendy a WZA zdecydowalo ze dywidenda bedzie.. tutaj nie ma zadnego wspolnego poziomu komunikacji z inwestorami.. to jest wg mnie problem, bo spolka nawet gdyby chciala w jakis czytelniejszy sposob komunikowac sie z rynkiem ,to zawsze jest jeszcze nieobliczalny glowny akcjonariusz, ktory w zasadzie podejmuje wazne decyzje dotyczace ipx, ale jak zapytac boryszew jakie sa plany w tamacie impexmetalu, to pada odpowiedz, ze za to odpowiedzialna jest spolka impexmetal.. i tak w kolo macieju..
Ja osobiscie musze przyznac, ze po ostatnim wywiadzie prezesa skonczyla sie mi cierpliwosc do spolki a konkretniej jej enigmatycznej wizji (nie)rozwoju i nie widze za bardzo powodow, zeby inwestorzy powaznie traktowali ipx skoro sam prezes nie jest przekonany, ze inwestycja w akcje ipx jest oplacalna..Think taka jest moja opinia..
Technicznie powinna byc teraz korekta pod 3,60 i ostateczna proba wyjscia z konsolidacji gora, ale to nie jest papier do spekulacji jak boryszew..
czyli generalnie perelka, ALE.. Whistle

kliknij, aby powiększyć

W temacie AT

Wskazniki sa mocno wykupione, Stochastic na najwyzszym poziomie od kilku lat, az sie prosi o korekte.. pierwsze wsparcie jest na 3,70 do strefy 3,60 gdzie jest SK50 i SK100
SK50 jest o wlos od przebicia od dolu SK100 i wygenerowania sygnalu kupna.. mozliwe to bedzie po wybiciu powyzej 4 zl, co bylo by rownoznaczne z wybiciem z dosc szerokiej konsolidacji (3,20-4,00), w ktorej jest kurs od pamietnej zwaly z jesieni ubieglego roku.. wybicie powyzej 4 zl generuje sygnal kupna i daje szanse na ruch w kierunku luki spadkowej i 61,8% fibo na 4,5-4,6 co jest rowniez teoretycznym zasiegiem wynikajacym z formacji.. jak padnie 3,60 to kurs moze jeszcze raz zjechac na minima obecnej bessy - 3,16..
Tja.. technicznie poparte fundamentami jest wg mnie mozliwe jednak wybicie gora, zwalaszcza, ze caly rynek rosnie.. moze fundy zachecone dywidenda i "rekomendacja";)) oraz spekula zagra jednak na zwyzke..Think zobaczymy wkrotce.. generelnie papier jest beznadziejnie slaby.. widoczna jest silna korelacja z wig20..

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

W dzisiejszej "Podlodze" jest wywiad z prezesem impexmetalu Piotrem Szeliga.. tak ogolnie przekladajac to na oczekiwania inwestorow, to powiedzialbym, ze przeslanie prezesa jest mniej wiecej takie jak rekomendacja sprzedaj.. pisalem juz kiedys, ze prezes nie potrafi sciemniac i jakos tak od kilku juz lat po jego wywiadach odnosze wrazenie, ze jego glownym zadaniem jest zniechecenie inwestorow do spolki..

Podsumowujac wywiad jest tak: (moja interpretacja:))
-w 2011 spolka raczej zarobi prognozowane przez BRE (BRE wie lepiej) 100 mln zl, ale..
-w 2012 spolka bedzie miala gorsze wyniki..
-skupu akcji nie bedzie, bo nie..;) pozatym kurs odbil sie od dolka na 3,20 i rosnie "wspierany rekomendacjami analitykow".. (jeszcze).. dla przypomnienia wspierany jedna rekomendacja DI BRE z cena docelowa 5,70 ktora jest na marginesie lekko przestarzala, bo rekomendacja kupuj byla juz przy kursach powyzej 5 zl a przy kursie 3,46 nie robi na razie wiekszego wrazenia..
-w temacie prognoz - prezes mowi, ze analitycy dobrze rozpoznaja biezaca sytuacje gospodarcza i prognozuja lepiej niz sama spolka..;) d'oh! a prognozuja spadek zysku netto w 2012 do 80 mln zl.. ale wg prezesa jest to "dosc optymistyczne zalozenie".. czytaj: bedzie gorzej..;) o ile gorzej bedzie spolka poda byc moze w marcu-kwietniu..
-pozwolenia na budowe nadal nie ma.. ale kiedys bedzie..
-baterpolu nie zamierzaja na razie sprzedawac, bo jest gorsza koniunktura i pogarszaja sie wyniki..
-generalnie jest niby lepiej, ale spolka nie wie na ile lepiej..;) d'oh!
-jedynym plusem jest fakt, ze hutmen zakonczyl rok na solidnym plusie i prezes liczy na rownie dobry 2012 rok..
-spolka tradycyjnie juz od kilku lat realizuje swoja wielka "strategie" (nie)rozwoju i juz kolejny rok rozboduwuje moce produkcyjne.. (o kilka procent) oczwiscie zadnych wiekszych inwestycji nie bedzie, bo jest kryzys..
-a skoro nie bedzie inwestycji, to spolka ma zamiar wyplacic dywidende..thumbright
-no i najciekawsze.. w temacie zakupu przez Karkosika zloz kobaltu i niklu.. prezes nie ma zielonego pojecia o tym projekcie.. ale "jezeli to bedzie zgodne ze strategia Pana Karkosika impexmetal chetnie wlaczy sie w ten projekt".. uff..

wg mnie wydzwiek wywiadu bardzo negatywny, co widac juz po kursie, ale nadal obstawiam wybicie z konsolidacji gora (powyzej 4 zl) i ruch w kierunku luki spadkowej.. wiecej tutaj na razie nie bedzie imo..salute
Speak to the hand

kliknij, aby powiększyć

Mysle, ze moglby to sfinansowac jedynie poprzez impexmetal, ale kosztem inwestycji..
Cytat:
Nikt nie chce spekulować ile Karkosik może wydać w Indonezji, ani przez którą ze spółek mógłby zrealizować transakcje. Możliwości ma sporo. Na majątek biznesmena i jego żony Grażyny, wyceniany na grubo ponad miliard dolarów, składają się akcje kilku spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, w tym Boryszewa, Impexmetalu, Skotanu i Alchemii. Kopalnia niklu i kobaltu pasowałaby do portfela każdej z nich.

kliknij, aby powiększyć

W ramach OT.. USA jest najbardziej niedemokratycznym krajem wsrod demokratycznych krajow.. pokazcie mi drugi "demokratyczny" kraj z tak idiotycznym prawem? No moze jeszcze Polska, ale to spadek po komunie..;)

kliknij, aby powiększyć

mdtrader napisał(a):

Bez zadnej zlosliwosci odnioslem sie do Twojego posta-bo akurat wpadl mi w reke,gdy chcialem wrocic na strone gdzie byla mowa o przejeciach Meteora i SG. Piszesz,ze za cienki - na przejecie Meteora fundusze spokojnie by sie znalazly,ale jak pisalem wczoraj i pokazalem na przykladzie Rui Group-nie warto przejmowac gdy jest wiecej ryzyk niz szans powodzenia tego przejecia. Analizujac takie przejecie efekt zamierzony ma byc wzrost wartosci firmy i zysku na akcje w okreslonym terminie,efekt skali,obnizka kosztow etc.

Trader ja nie polemizuje z Toba, zgadzam sie nawet, ze hindusi i chinczycy przeplacili, ale chinczycy kupili sobie rynek i marke a hindusi po prostu chyba sie przeliczyli..
Brs wg mnie nie powinien wchodzic w tak duze inwestycje, bo utonie.. to jest zbyt chwiejny rynek, zbyt duza wrazliwosc na zmiany koniunktury..

kliknij, aby powiększyć

katepel napisał(a):
Hej Don Carlos! Jak przewidujesz sytuacje na Boryszewie. Kiszonka na 72-74 gr. az do wynikow?
Pozdrawiam. Kasia

Witam, ostatnio nie interesuje sie za bardzo boryszewem, bo kurs jest w dosc rozleglej konsolidacji i nadal nie ma sygnalu do wiekszego ruchu, ale sytuacja jest ciekawa imo..
Popatrz na miejsce, w ktorym trwa obecna konsolidacja - nie sa to przypadkowe poziomy..

kliknij, aby powiększyć

Na poczatku ostatniej hossy (04.2009) kurs zmagal sie z SK50 az cztery miesiace.. jej pokonanie rozpoczelo silna fale wzrostowa, ktora zostala zatrzymana na dluzej na SK200 - kolejne cztery miesiace postoju.. potem byla ostatnia fala hossy, konsolidacja i silna korekta (sygnal wyjscia z rynku w momencie przelamania SK50 przy kursie ok 90 gr), ktora skonczyla sie dokladnie na wczesniej wspomnianej SK200.. (40 gr) a nastepnie gwaltowne odreagowanie do wczesniejszego wsparcia - tj. do SK50 - kolejny raz okolice 90 gr i pierwsza proba wyjscia ponownie ponad SK50 zgodnie z teoria nieudana.. stad tez obecna korekta, ktora jak kiedys pisalem nie powinna przekroczyc pozimu 60gr (na marginesie bylo dokladnie 60 gr na dolku;)) i kolejna proba podejscia pod SK50..
Wg mnie sytuacja jest taka - pierwsze wsparcie mamy na 70 gr.. dosc prawdopodbne jest wg mnie kolejne podejscie pod SK50 gdyby to sie udalo kurs powinien pojsc w okolice 1 zl.. co preferuje osobiscie, ale trzeba wkalkulowac ryzyko korekty na rynkach zagranicznych i w wariancie pesymistycznym nie wykluczylbym nawet powrotu pod 70 gr w kierunku 60 gr.. temu scenariuszowi daje chwilowo mniejsze szanse.. ciekawe moga byc wyniki i zapowiedziane inwestycje.. Think oczywiscie nie ma to zadnego wiekszego przelozenia na fundamenty, ale do spekulacyjnej podbitki moze wystarczyc.. technika daje podstawy do odrobiny optymizmu..Think do 45-40 gr na razie raczej nie wrocimy..;) ale patrzac na wykres to az sie prosi o taki ruch w przyszlosci..Think ;))

ps osobiscie, to obstawiam bardziej impexmetal.. licze, ze tam bedzie realizowana jakas wieksza inwestycja - ewentulanie przejecie w grupie.. jakies zagrywki ksiegowe w przypadku uzyskania pozwolenia na budowe.. w ten sposob takze brs moze sobie zaksiegowac spokojnie kilkadziesiat milionow papierowego zysku..Think

kliknij, aby powiększyć

Trader jezeli mnie juz cytujesz i podkreslasz jakas dawna wypowiedz, to dodalbym to co napisalem kilka stron dalej..
doncarlos napisał(a):
Trudno przewidzieć.. ale biorąc pod uwagę z kim boryszew ma do czynienia w przetargu, to jeżeli chodzi o skalę działalności i posiadane kapitały, to boryszew wydaje się być na przegranej pozycji. Konkurenci są silniejsi i zamożniejsi.. tak mi się przynajmniej wydaje w oparciu o ogólnodostępne informacje.. chociaż niczego nie można wykluczyć, może to są tylko pozory, są zadłużeni po uszy, jadą na kredytach, nie wszystko złoto co się świeci..

Moim zdaniem tutaj dużą rolę gra polityka i strach przed chińczykiem.. indyjska firma też chyba nie budzi entuzjazmu.. gdyby syndyk nie był pod presją załogi i lokalnych władz sprzedałby być może SG firmie, którą "wyszukał"(?) były szef SG.. i było by po sprawie.. ale załoga z tego co ostatnio przedostało się do prasy nie jest zbyt entuzjastycznie nastawiona do opcji azjatyckiej.. w tym jest szansa dla brs.. bo finansowo boryszew to cienki bolek;)

Utrzymuje moja opinie, ze boryszew jest finansowo cienki, ale Karkosik raz juz sie prawie przejechal na kredytach i nie ma ochoty tego bledu poetorzyc, gdy swiat znowu sie zawali..
w temacie "opcji azjatyckiej" aktywnej ostatnio w EU i generalnie na swiecie.. imo azjaci sa niezbyt dobrymi inwestorami strategicznymi, gdyz w przypadku jakichkolwiek klopotow podwijaja ogon i uciekaja.. wystarczy przyklad z naszego podworka .. fso.. autostrada..;)
Niestety polltycy maja w oczach tylko dolary a potem placi i tak za wszystko podatnik..

kliknij, aby powiększyć

Dodam swoje 3 grosze.. zalozenie bylo takie: DJIA rosnie do max 12750 DAX 6450 i nastepuje przynajmniej krotka korekta, ktora sprowadza DJIA nie nizej niz 11950 i DAX nie nizej niz 6000 optymalnie 12300 i 6200 potem idzie ostatnia fala wzrostowa przed bardziej zlozona korekta DJIA cel powyzej 13000-13100 DAX min 6600

Reasumujac potrzebujemy w tej chwili jakichkolwiek zlych informacji, ktore zostana wykorzystane do wykreowania ruchu spadkowego, ale generalnie nie ma wiekszego znaczenia jakie beda to informacje, gdyz obecny impuls wzrostowy jeszcze sie nie skonczyl..salute takie jest moje zdanie.. najciekawsze przed nami..

kliknij, aby powiększyć

Sprawa jest prosta.. jezeli Ambroziak, lub ktos inny przekroczy prog 33% musi w ciagu trzech miesiecy oglosic wezwanie na akcje w wielkosci powodujacej osiagniecie 66% albo zejsc ponizej 33%..
Reasumujac powyzej 33% tylko wezwanie..salute

ps przy obecnej cenie wg mnie bylo by to chyba oplacalne.. tj.. utrzymanie obecnych poziomow do max 6 zl a potem ogloszenie wezwania na akcje do 66% w podobnych cenach +10-20% premii.. potem przekracza 66% i oglasza wezwanie na 100% i ma spolke po wartosci ksiegowej..;) i inwestycja zwraca sie po kilku latach z nawiazka.. Think pieniadz robi pieniadz.. dwa lata temu podobne zagranie zrobil canon z optopolem..

kliknij, aby powiększyć

Impexmetal ma prawie 66% akcji hutmena jezeli chce nadal kupowac akcje powinien oglosic wezwanie.. kiedys juz o tym wspominalem, ze najlepszym wyjsciem dla ipx bylo by wlasnie wycofanie hutmena z gpw a przy obecnej wycenie dajac nawet premie za akcje mozna za kilkadziesiat milionow zl zdjac firme z gieldy.. biorac pod uwage plany zbycia nieruchomosci we Wroclawiu - przyp 20ha w dobrej lokalizacji wartych teoretycznie 3 razy tyle co obecnie cala spolka, oraz rozwazana likwidacja spolki hutmen, ewentulanie wchlaniecie spolek zaleznych i zmiana struktury grupy, to wykup akcji hutmena - tj. wezwanie i zdjecie z gieldy jest jedynym logicznym rozwiazaniem.. tylko, ze Karkosik ma inne wazniejsze sprawy - rozwoj boryszewa i nie za bardzo kontroluje sytuacje w pozostalych spolkach.. nawet impexmetal szczerze mowiac niewiele robi poza rzucanymi co kilka miesiecy planami, wizjami quasi rozwoju, strategie i inne bajki, z ktorych nic nie wynika..Speak to the hand

nie wiem kiedy my sie tutaj doczekamy na jakies konkretne CZYNY nie slowa..d'oh!

kliknij, aby powiększyć

Odnosnie pomyslu przeprowadzenia wywiadu..
Cytat:
W dniu 10.01.2012 r. Adam Ambroziak nabył 33.198 akcji Relpol S.A. po średniej cenie 4,66 zł za jedną akcję.

Istotna sprawa w kwestii przyszlosci spolki jest odpowiedz na pytanie jakie plany ma wobec niej Pan Ambroziak..Think byc moze lepiej zapytac samego zainteresowanego na temat jego planow..Think

Ambroziak zwieksza konsekwentnie udzial w relpolu od 2008 roku praktycznie o zera do 30,4% obecnie.. co ciekawe bez wiekszego wplywu na kurs..
Z tego co udalo mi sie ustalic Ambroziak związany jest z Unią Hurtowni Elektrycznych El-Plus, jest właścicielem firmy SEA (wchodzi w skład Unii), która prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną artykułów elektrotechnicznych i elektroinstalacyjnych. Adam Ambroziak, w strukturach El-Plus, piastuje funkcję członka rady nadzorczej (wcześniej był także w zarządzie tej firmy).

ps intersuje sie tym przekaznikiem jeszcze ktos poza mna? ;) salute

kliknij, aby powiększyć

OK. pewnie ten wczorajszy atak popytu jest czesciowo spowodowany nowa-stara rekomendacja.. za kilka dni DIBRE poda rekomendacje oficjalnie.. na razie dla wybranych..;) zastanawialem sie kiedy zetna cene w dol, ale korekta wyceny do 5,70 jest wg mnie optymalna.. na razie wieksza spekula omija spolke, OFE odkupily troche akcji na ostatniej wywalce.. argumenty fundamentalne DIBRE uzupelnilbym tylko o ostatni wywiad Karkosika i potencjalne przejecie.. problemem jest tylko, ze ipx nie jest spolka na ktorej gra spekula tak jak brs.. tutaj ida czesto ustawiane pakiety.. technicznie powoli sie klaruje jakies wieksze odbicie.. pozyjemy, zobaczymy.. Think

kliknij, aby powiększyć

compaq link nie dziala, w dibre nie ma jeszcze oficjalnie nowej aktualizacji, ostatni raport miesieczny grudzien podtrzymal rekomendacje kupuj i wycene 6,30 ale wyceny wycenami a rynek i tak wie swoje.. jak podajesz jakies linki, czy infa to cytuj jakis konkretny fragment i podawaj zrodlo.. mniej chaosu i konkretniej..salute

kliknij, aby powiększyć

Tutaj masz wszystkie istotne informacje:
www.stockwatch.pl/gpw/relpol,w...

raport jest planowo 28.lutego 2012

Pan Ambroziak jak juz wspominalem przekroczyl poziom 30% i w ostatniej korekcie raportu biezacego dodal nowy tekst do swojego juz na marginesie nudnego tekstu o dokupowaniu akcji..

Cytat:
Jednocześnie p. Adam Ambroziak poinformował, iż ma zamiar zwiększać ilość posiadanych przez siebie akcji w zależności od osiąganych wyników przez spółkę Relpol S.A."

technicznie kurs wyszedl powyzej istotnego oporu 4,95 i tym samym nastapilo wybicie powyzej linii szyi formacji ORGR.. obecnie moze miec miejsce ruch powrotny do ww poziomu max 4,80 i powinna pojsc fala wzrostowa w kierunku kolejnej strefy oporow 5,50 6,00 6,50.. najblizsze wsparcie ww strefa 4,95-4,80

czekamy na wyniki i jakies infa ze spolki..
ps czy stockwatch zastanowil sie nad pomyslem wywiadu z prezesem spolki?

kliknij, aby powiększyć

onochi napisał(a):
Nie pamiętam który to gadał. Oni wszyscy do siebie podobni i gadają to samo.

ps. Tak cudownie jest na naszym bananie że normalnie mam ochotę zabrać drobniaki i iść do innej piaskownicy.

Od miesiecy wspominam, ze gpw jest bananem i jezeli ktos chce grac z rynkiem, to niestety prawdziwa gra jest za granica.. chociaz gpw wg mnie da niezle zarobic, ale przelozenie dane makro UE/USA na gpw na razie nie dziala i chcac zagrac np pod to co sie dzieje w USA czy DE to niestety przecietny inwestor na gpw moze byc lekko podirytowany.. sa wg mnie jednak ciekawe spolki i trzeba patrzec na rynek bardziej selektywnie..salute

kliknij, aby powiększyć

Na dwoje babka wrozyla.. z jednej strony rewizja indeksu powoduje koniecznosc dopasowania skladu portfela przez czesc funduszy, ktore inwestuja glownie w spolki wig20, wiec teoretycznie powinno to spowodowac dodatkowy popyt na akcje, ale wszystko zalezy wg mnie od momentu wejscia i koniunktury.. jak branza bedzie na cenzurowanym to niewiele to brs pomoze.. druga sprawa - jezeli brs faktycznie trafi do wig20 to moze w koncu wieksza liczba anali zacznie analizowac GK BRS.. ale rekomendacje sa z reguly niewiele warte.. wg mnie licza sie fundamenty i aktualna sytuacja techniczna rynkow i samej spolki.. wejscie do wig20 zmienia tylko kaliber spolki.. zaczna sie nim byc moze - chociaz niekoniecznie - oficjalnie interesowac fundy..salute

kliknij, aby powiększyć

Wczoraj przy zwiekszonym wolumenie zostal pokonany podwojny opor - linia trendu spadkowego i SK100 k
obecnie pierwsze istotne wsparcie jest na poziomie 3,55-3,50 spadek ponizej tego poziomu neguje pozytywny sygnal.. kolejnych wsparc wtedy trzeba niestety szkac ponownie w okolicach 3,40 ale mozna chyba powoli zakladac, ze popyt pokusi sie o przetestowanie gory konsolidacji w okolicy 3,95-4,1 i atak na najwazniejsza strefe oporu tym razem przy sprzyjajacym rynku moze byc udany.. Think niestety w okolicy 4,15 jest SK200 ktora w trendzie wzrostowym byla kilkakrotnie silnym wsparciem.. dopiero gdyby udalo sie przejsc ten poziom mozna mowic o klarownym sygnale kupna i powrocie w okolice 4,6-5 ale to na razie odelgla przyszlosc..;_) na razie licze na potwierdzenie pierwzsego sygnalu kupna i utrzymanie poziomu powyzej SK100 a potem przynajmniej proby zdobycia poziomu 4 zl..
imo tym razem ta proba moze sie powiesc z kilku fundamentalnych wzgledow..
1) do konca stycznia Karkosik ma zdecydowac o potencjalnym przejeciu jakies spolki zwiazanej z surowcami - wg mnie pasuje to raczej do ipx niz brs..
2) powinna w koncu zostac wydana decyzja na pozwolenie na budowe wiezowca przy Luckiej - byc moze bedzie przeszacowanie wartosci nieruchomosci - czytaj paierowy zysk..
3) niedlugo wyniki - koniec lutego i powinien sie uaktywnic prezes i spolka medialnie - jakies nowe pomysly, prognozy, etc..
4) w akcjonariacie jest 5 OFE ktore maja ponad 15% akcji..
5) Karkosik zwiekszyl zaangazowanie w spolce, sama spolka ma juz 6 mln akcji wlasnych na ktorych ma zamiar zarobic sprzedaja cje wyzej..;)
6) wyceny spolki sa w okolicach 5-6 zl.. podobnie WK - rynek moze szukac tanich akcji do spekulacji..Think
7) baterpol do sprzedazy?
Reasumujac fundamenty sa na tak.. technika - maly plus.. wybicie z konsolidacji 3,2-4 daje ok 20% potencjal wzrostu.. czas na spekule..Think salute

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Adam Ambroziak poinformował, że w dniach 4 i 5 stycznia 2012 r. nabył w sumie 100.320 akcji Relpol S.A. po średniej cenie 4,58 zł za jedną akcję.

Cytat:
Przed zmianą p. Adam Ambroziak posiadał 2.628.417 akcji Relpol S.A, które stanowiły 27,35% kapitału zakładowego spółki oraz dawały prawo do 2.628.417 głosów na WZ, co odpowiadało 27,35% ogólnej liczby głosów na WZ.

Po zmianie i rozliczeniu sesji z dnia 5 stycznia 2012 r. p. Adam Ambroziak posiada 2.886.553 akcje Relpol S.A, które stanowią 30,04% kapitału zakładowego spółki oraz dają prawo do 2.886.553 głosów na WZ, co odpowiada 30,04% ogólnej liczby głosów na WZ.

Dzisiaj mamy wreszcie wybicie ponad 5 zl.. niedlugo wyniki.. patrzac na kurs euro i ceny surowcow, oraz wczesniejsze dane ze spolki powinny byc bardzo dobre.. salute thumbright

kliknij, aby powiększyć

W temacie wig20 - kluczowy opor jest na 2250.. wg mnie wig20 moze spasc jeszcze w okolice 2060-2070 i z tego poziomu mogla by pojsc fala na ok 2320 pkt i powrot na 2200.. i dopiero wtedy fala wzrostowa pod 2500 pkt..

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

doncarlos napisał(a):
Nasza gielda troche panikuje, ale wg mnie nadal idzie wzrostowa fala c na zachodzie i obecnie korygujemy ostatnie wzrosty.. wig20 nie analizuje, ale dax powinien lekko spasc ponizej 6000 i po tym atak na 6450.. reszta sie dostosuje.. reasumujac nie ma co panikowac, byki maja nadal sytuacje pod kontrola..salute oczywiscie wszystko w szerokim boczniaku i po odhaczeniu gory kanalu powinna byc kolejna wieksza wywalka na gieldach.. i tak w kolko..;) do maja;)
co do eurusd na dniach powinien byc odwrot..Think

Prognoza z czwartku 5.stycznia.. DAX z matematyczna dokladnoscia odhaczyl 5987 i jest ponownie pod oporem 6200 ktorego pokonanie otwiera droge do 6450 i byc moze nawet 6600 pkt..

kliknij, aby powiększyć

mimo wszystko oczekuje odwrotu z tego poziomu i kontynuacji boczniaka.. punkt zwrotny w USA prognozowalem na dzis-jutro (10-11.01) z poziomow 125xx max 12750 i 6-7% korekta do lekko ponizej 12000 pkt.. dax w takiej sytuacji zszedlby ponownie ponizej 6000 pkt.. pytanie tylko, czy najpierw bedzie atak na szczyty obecnej fali, czy dopiero po korekcie..Think salute zalezy czy beda jakies niespodzianki z frontu UE..;)

ps w temacie wig20 - kluczowy opor jest na 2250.. wg mnie wig20 moze spasc jeszcze w okolice 2060-2070 i z tego poziomu mogla by pojsc fala na ok 2320 pkt i powrot na 2200.. i dopiero wtedy fala wzrostowa pod 2500 pkt..Think

kliknij, aby powiększyć

Moze tym razem..Think w czwartek na relpolu byly najwyzsze obroty od listopada 2010 przy zdecydowanej przewadze kupujacych. Dzisiaj nastapilo otwarcie z luka i kurs zmierza w kierunku kluczowego oporu 4,96
Na wykresie uksztaltowala sie w ostatnich miesiacach formacja ORGR z linia szyi na 4,96 uklad srednich kraczacych jest typowy dla trendu wzrostowego.. reasumujac pokonanie oporu 4,96 otwiera droge do szczytow z 2010 - 6,50 podobny jest zasieg ORGR
Wsparcia sa odpowiednio na 4,50 - 4,30

kliknij, aby powiększyć

w dlugim terminie kurs moze zmierzac w kierunku gory dlugoterminowego kanalu wzrostowego - ok 8 zl

kliknij, aby powiększyć

Dol kanalu jest nieco powyzej 4 zl.. Think salute

kliknij, aby powiększyć

Jutro jest pelnia ksiezyca a to zapowiada punkt zwrotny..;-) przynajmniej krotkoterminowo..Boo hoo!

kliknij, aby powiększyć

Szutnik jestem pesymistycznie nastawiony tylko krotkoterminowo.. mysle, ze beda wzrosty, ale patrzac na wykres DJIA przejscie linii trendu +/- poziom 12500-12700 z marszu jest maloprawdopodobne.. potrzebna jest przynajmniej lekka korekta, wyczyszczenie stopow.. szczyt tego cyklu wypada gdzies w tym tygodniu, po tym powinna byc lekka korekta i druga polowa-trzeci tydzien stycznia dolek tej korekty po ktorym mogla by pojsc kolejna fala wzrostowa.. Z drugiej strony nie do konca to pasuje, bo luty marzec powinien byc w teorii znowu spadkowy i dopiero kwiecien - maj nowe szczyty?? Think

Reasumujac wg mnie beda wzrosty, ale brakuje mi jeszcze jednej mocniejszej korekty.. niestety dla wig20 mogloby to oznaczac spadek w okolice 1900-1950 i z tego poziomu poczatek hossy..Think niestety gpw jest bardzo slaba na tle glownych rynkow i na razie nie widac kapitalu, ktory moglby to zmienic..

Szanse widze w zachowaniu EURUSD tam jest podobna sytuacja jak na zlocie powyzej 1900.. przekonanie o spadkach jest tak wielkie, ze oczekiwalbym jeszcze tapniecia, medialnej nagonki na EURO, wyczyszenia stopow i ostrego odbicia powyzej 1,30 EURUSD.. Think co sadzisz?

kliknij, aby powiększyć

Szutnik jestem pesymistycznie nastawiony tylko krotkoterminowo.. mysle, ze beda wzrosty, ale patrzac na wykres DJIA przejscie linii trendu +/- poziom 12500-12700 z marszu jest maloprawdopodobne.. potrzebna jest przynajmniej lekka korekta, wyczyszczenie stopow.. szczyt tego cyklu wypada gdzies w tym tygodniu, po tym powinna byc lekka korekta i druga polowa-trzeci tydzien stycznia dolek tej korekty po ktorym mogla by pojsc kolejna fala wzrostowa.. Z drugiej strony nie do konca to pasuje, bo luty marzec powinien byc w teorii znowu spadkowy i dopiero kwiecien - maj nowe szczyty?? Think

Reasumujac wg mnie beda wzrosty, ale brakuje mi jeszcze jednej mocniejszej korekty.. niestety dla wig20 mogloby to oznaczac spadek w okolice 1900-1950 i z tego poziomu poczatek hossy..Think niestety gpw jest bardzo slaba na tle glownych rynkow i na razie nie widac kapitalu, ktory moglby to zmienic..

Szanse widze w zachowaniu EURUSD tam jest podobna sytuacja jak na zlocie powyzej 1900.. przekonanie o spadkach jest tak wielkie, ze oczekiwalbym jeszcze tapniecia, medialnej nagonki na EURO, wyczyszenia stopow i ostrego odbicia powyzej 1,30 EURUSD.. Think co sadzisz?

kliknij, aby powiększyć

Nie wiem co zrobi wig20 w tej sytuacji, ale DJIA nie wyjdzie powyzej 12500.. nawet jezeli uda sie przebic najblizszy opor 12500 to powinen teraz - mysle max ok srody zaczac korekte spadkowa i spasc w bezpiecznym wariancie na 11950.. opor 12500 jest za silny zeby go przejsc z biegu.. wzrostow nie potwierdzaja obroty.. mi to wyglada na pulapke i nawet jak wybije sie powyzej 12500 to max 12700-12750 czekaja nas prawdopodobnie przynajmniej 6-7% spadki..

kliknij, aby powiększyć

jak spadnie ponizej 11950 to mozemy testowac nawet pazdziernikowe dolki.. 10500.. Think

reasumujac obecne wybicie w gore to sciema i niedlugo spadamy.. Think ???

dopiero po nadchodzacej korekcie - w wariancie pesymistycznym nawet ponizej 11000 mozliwe beda wzrosty powyzej 12700.. potrzebny jest tylko jakis czynnik zapalny, ktory spowoduje ostre spadki.. Think a o te w obecnej sytuacji chyba nie bedzie trudno.. Whistle

kliknij, aby powiększyć

Dlugoterminowo wg mnie opcja jest taka - jezeli kryzys zostanie w miare sprawnie opanowany to czeka nas korekta w okolice 11000 i potem hossa do 15500..

jezeli nie to czekaja nas spadki do ok 9000 i potem hossa do 15500..

kliknij, aby powiększyć

Think

kliknij, aby powiększyć

Nasza gielda troche panikuje, ale wg mnie nadal idzie wzrostowa fala c na zachodzie i obecnie korygujemy ostatnie wzrosty.. wig20 nie analizuje, ale dax powinien lekko spasc ponizej 6000 i po tym atak na 6450.. reszta sie dostosuje.. reasumujac nie ma co panikowac, byki maja nadal sytuacje pod kontrola..salute oczywiscie wszystko w szerokim boczniaku i po odhaczeniu gory kanalu powinna byc kolejna wieksza wywalka na gieldach.. i tak w kolko..;) do maja;)
co do eurusd na dniach powinien byc odwrot..Think

kliknij, aby powiększyć

Cytat:
Przy okazji czy ktoś wie czemu leci Unicredit na giełdzie Włoskiej?

onochi masz internet? Anxious

Cytat:
UniCredit, największy włoski bank pod względem aktywów ustalił cenę dla praw poboru w ramach podwyższenia swoich kapitałów. Wywołało to gwałtowną przecenę akcji spółki - donosi Reuters.
Wyznaczona ona została na poziomie 1,943 EUR za akcję, w stosunku 2 do 1, co daje 43-proc. dyskonto względem teoretycznej ceny bez prawa. W efekcie cena akcji banku na giełdzie w Mediolanie spadła o 9,9 proc. do najniższego poziomu od co najmniej dekady, przebijając dołek z początku 2009 r.

W ramach operacji bank zamierza pozyskać z rynku 7,5 mld EUR. Wcześniej podwyżkę kapitału przeprowadził mniejszy włoski bank Banca Popoplare di Milano. W jego przypadku dyskonto wyniosło 40 proc. W przypadku niemieckiego Commerzbanku, podobna operacja z maja 2011 r. odnotowała 30-proc. zniżkę.

www.pb.pl/2539530,21352,unicre...

kliknij, aby powiększyć

onochi napisał(a):
Sezon ogórkowy się kończy. Włochy jak koszmar nie dają o sobie zapomnieć. PMI za grudzień gorsze od oczekiwań. 44,5 wobec oczekiwanego 45,3.

Link

I już DAX i CAC40 na czerwono. A było tak pięknie. Nowa hossa i w ogóle. Myślę że dopóki Merkoza nie przejdzie od słów do czynów w najlepszym wypadku czeka nas boczniak.

Dax byl od poczatku sesji na czerwono, ale to jest jedynie korekta ostatniej fali wzrostowej, ktora jeszcze sie nie skonczyla i ma szannse dojsc nawet do 6450-6600..

wig20 od kilku miesiecy jest relatywnie slabszy od dax a generalnie bylo odwrotnie.. wiec jezeli pojawilby sie kapital zagraniczny byla by szansa na odwrocenie tej tencencji i powrot do "normalnosci"..

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Wg mnie byc moze sa dwa powody, dlaczego boryszew tak szybko skupuje akcje wlasne..
po pierwsze..

Karkosik: "Taniej nie będzie, ja już kupuję akcje"
www.parkiet.com/artykul/7,1174...

Cytat:
Jeśli chodzi o wyceny spółek to „szorujemy już po dnie", więc nie spodziewam się, by było jeszcze taniej. Ceny są na tyle atrakcyjne, że tylko przebierać. Ja wykorzystuję ten moment i kupuję.

po drugie..
Karkosik ma na celowniku jakies wieksze przejecie, byc moze nawet dwa..

Cytat:
Mamy coś dużego na oku, ale na razie jesteśmy w fazie analiz.
..nic więcej nie mogę powiedzieć, myślę że w ciągu miesiąca zapadnie decyzja, czy „wchodzimy" w nowy temat, czy też nie.
Pracujemy nad różnymi projektami. Interesuje nas zwłaszcza rynek surowców.
Nie mogę powiedzieć nic więcej, oprócz tego, że jest to kierunek azjatycki. Też poczekajmy jeszcze z miesiąc.

Rynek surowcowy bardziej mi pasuje do impexmetalu, zwlaszcza, ze Krezel i Szeliga wspominali o poszukiwaniach spolek do przejecia, ew. wspolpracy.. kierunek sie zgadza.. byc moze zarowno boryszew jak i impexmetal maja jakies wieksze spolki na celowniku i z tego moze wynikac chec kupna akcji wlasnych na obecnych poziomach.. zarowno boryszew jak impexmetal ma w programie skupu akcji wlasnych zapis, ze akcje te moga byc wykorzystane do sfinansowania przejec - rozwoju grupy kapitalowej..Think salute

kliknij, aby powiększyć

siekoo napisał(a):
warto dorzucic, zw Europa jest duzo lepiej przygotowana do problemow wysokiej ceny ropy, poniewaz w kazdym zachodnim wiekszym miescie komunikacja publiczna jest rozwinieta dobrze lub bardzo dobrze, w przeciwienstwie do miast Ameryki Polnocnej. wiele osob w duzych miastach dojezdza do pracy czy po mniejsze zakupy komunikacja publiczna i rowerami. wiele osob wrecz nie posiada auta, bo jest to zwyczajnie klopotliwe - parkowanie, oplaty, ubezpieczenia itd. rozwijaja sie tez systemy spoleczne, gdzie spora grupa osob korzysta wymiennie z jednego pojazdu - zaleznie od potrzeb od Smarta po Vito i koszt to oplata czlonkowska ponizej 10 Euro miesiecznie + koszt wyjezdzonego paliwa, czyli bez porownania do standardowej wypozyczalni. co wiecej, mozna sobie takie autko wynajac np. w Dreznie a zostawic w Bremen. chyba nawet dziala to juz pomiedzy Niemcami a ich sasiadami (za wyjatkiem tych wschodnich).

Tja.. tylko, ze w Niemczech litr benzyny kosztuje 1,50 EURO a w USA ok 0,7 EURO.. czyli o ponad polowe mniej.. inaczej mowiac amerykanie maja nadzywyczaj niskie ceny paliw.. nawet jak ceny wzrosna u nich o 100% to nadal beda nizsze, niz te obecnie w Europie.. a jak w Europie ceny wzrosna o 50% to bedzie krach..salute co ciekawe amerykanie obecne ceny uwazaja za horendalnie wysokie..Speak to the hand w Niemczech 1,40 EURO wydaje sie mega promocja..

kliknij, aby powiększyć

We wtorek 27.grudnia byla ostatnia szansa.. niestety juz za pozno..

kliknij, aby powiększyć

Od dluzszego juz czasu powtarzam, ze gpw to bananowa gielda.. i w koncu nawet Stockwatch to potwierdza..:)
wiadomosci.stockwatch.pl/niemi...

Cytat:
Powstaje pytanie dlaczego tak jest. To temat na długą rozmowę dotyczącą strategii polskiego rynku kapitałowego, jakości zarządzania w polskich spółkach, ich realnych przewag konkurencyjnych i kapitału intelektualnego tworzącego wartość dodaną. A także jakości ładu korporacyjnego, skuteczności nadzoru i struktury inwestorów na GPW. Wyceny rynkowe mówią, że spółki są wyceniane niżej, czyli są mniej warte. A dynamika wycen mówi, że wartość wykreowana w debiucie nie jest trwała. Dla porównania, po zamknięciu handlu we wtorek 20 grudnia, wskaźnik C/Z dla WIG wyniósł 8,4 (źródło: gpw.pl), zaś dla DAX 14,4

gram prawie od dwoch lat na daxie i moge potwierdzic, ze wiele niemieckich firm jest wskaznikowo duzo drozsza od polskich, ale trendy sa klarowne.. i najwazniejsza rzecz - plynnosc..

imo jezeli chcemy grac - spekulowac w oparciu o swiatowe trendy, dane makro, etc.. to nie mamy czego szukac na gpw.. szczyt hossy jest gdzie indziej.. salute

kliknij, aby powiększyć

Jak patrze na notowania dax, sp500 i wig20 to niestety widac dokladnie, ze gpw to bananowa gielda..

kliknij, aby powiększyć

Dane makro: totalny kryzys.. produkcja przemyslowa +8,7%..

www.parkiet.com/artykul/7,1154...

Cytat:
Najbardziej w ciągu roku wzrosła produkcja w działach proeksportowych: produkcji mebli – o 20,8 proc., metali – o 19,2 proc., wyrobów z metali – o 18,6 proc., czy pojazdów samochodowych – o 14,9 proc.

to wyjasnia chyba poziom kursu impexmetalu.. Boo hoo!

kliknij, aby powiększyć

Wykres kolego.. jak piszesz technicznie to z wykresem.. wyobraznie mam wielka, ale inni moze by chcieli zobaczyc kreski..;) ktore zreszta sa nieco inne niz Twoje..:) 61,8% fibo jest prawie 10 zl nizej..

kliknij, aby powiększyć

Robie za animatora watku..;) nikt sie spolka nie interesuje, na co spolka sama ciezko zapracowala, ale wg mnie jest ciekawa na inwestycje srednioterminowa.. a chwilowo moze byc jeszcze taniej, chociaz sytuacja przypomina mi grudzien 2009 i 2010..

kliknij, aby powiększyć

czyli wsparcie jest na 3,25 chociaz po dolkach wlasnie padla linia trendu, ale na liniowym jeszcze nie.. mi te spadki wygladaja na cos w stylu boryszew po 39 gr ale tutaj nie ma akurat obrotow..

kliknij, aby powiększyć

Stockwatch pokusil sie o AT impexmetalu..

wiadomosci.stockwatch.pl/impex...

w zasadzie nic nowego.. to samo co napisalem dwa posty wyzej, tylko bardziej techniczne;)
generalnie slabosc papieru bije po oczach.. podsumowac to mozna tak jak w ostatnim zdaniu AT..
Cytat:
znikomy wolumen nie potwierdza siły podaży
ale to akurat zadna pociecha, bo niedlugo moze byc jeszcze taniej..
statystycznie rzecz ujmujac w ostatnich 14 latach akcje impexmetalu zawsze mialy mniej lub bardziej spadkowy grudzien, ale w 12 przypadkach na 14 w drugiej polowie grudnia/poczatek stycznia byla przynajmniej kilkunastoprocentowa fala wzrostowa.. idac tym tropem z bardzo duzym prawdopodobienstwem mozna zakladac odbicie w krotkim terminie - pokonanie sk100 i przynajmniej powrot do gory konsolidacji.. 4 zl..

Na razie byc moze jest presja na wykorzystanie niskiego kursu akcji do wykazania straty w celach podatkowych, wiec kurs niekoniecznie bedzie rosl..Think tylko to raczej w ustawianych transakcjach, bo przy tej plynnosci nie ma zsans ani na sprzedaz wiekszej ilosci a tym bardzej na odkupienie potem po podobnych cenach..

kliknij, aby powiększyć

Cos jak srednia 20 sesyjna.. licza srednie oboty z ostatnich 20 sesji i z tego max 25%.. ale o ile dobrze pamietam, to zapis byl chyba od 25 do 50%?
zreszta niewazne.. dziwi mnie tylko jedno.. przy wartosci ksiegowej C/WK 1 impexmetal uwazal, ze zakup akcji wlasnych przy tych poziomach nie ma sensu, gdyz sa zbyt drogie.. zaczeli skupowac dopiero przy 0,7.. a boryszew przy C/WK powyzej 1 uwaza, ze akcje sa mocno niedowartosciowane.. i jest sklonny nawet kupowac po 1,5-2 C/WK.. dla mnie nielogiczne.. z jednej strony nie maja kasy i robia emisje na splate zadluzenia.. z drugiej strony wywalaja bez sensu kase na skup akcji wlasnych.. ta spolka dziala nadzwyczaj chaotycznie i niestety nie wiadomo o co tutaj chodzi..

kliknij, aby powiększyć

Prawie to samo.. prawie, bo DIBRE preferuje Impexmetal kosztem Boryszewa.. nowe jest stwierdzenie, ze nalezy sie przsiasc z drogiego brs na tani ipx..

Zobaczymy.. ja tam analitykom z reguly nie wierze, ale ciekawe jest jak analitycy juz od dawna preferuja "tani" impexmetal a rynek gra zawsze "drogi" boryszew..;) ile mozna sie mylic..d'oh!

kliknij, aby powiększyć

DIBRE nadal rekomenduje kupuj impexmetal, cena docelowa 6,30 zl..

www.dibre.pl/ds-server/4616?ti...

strona 82

DIBRE zaleca zamiane akcji boryszewa na tanszy impexmetal..Whistle
Z ciekawostek.. intersujaco moze wygladac sprzedaz Baterpola.. wg DIBRE baterpol moze miec w 2011 35 mln zl zysku.. gdyby baterpol byl sprzedany po 10 P/E dawaloby to 350 mln zl.. prawie polowe obecnej kapitalizacji impexmetalu..

kliknij, aby powiększyć

Raport miesieczny DI BRE dosc krytycznie o brs.. redukuj cena docelowa 65 gr - co w zasadzie juz mamy, wiec..??

Cytat:
- Mimo poprawy wyników finansowych w trzecim kwartale, struktura rezultatów jest raczej mało zadowalająca. Około 30 proc. wyniku spółka zawdzięcza transakcji jednorazowej, a przepływ gotówki z działalności operacyjnej wyniósł w trzecim kwartale -73,6 mln zł, mimo że w tym samym czasie konsolidowany Impexmetal wygenerował 47,9 mln zł gotówki z działalności operacyjnej – pisze Jakub Szkopek, analityk DI BRE. Jego zdaniem to właśnie akcje Impexmetalu są tańsze i warto się na nie „przesiadać” z Boryszewa.

www.dibre.pl/ds-server/4616?ti...
strona 74

kliknij, aby powiększyć

Kilka miesiecy temu, gdy zaczalem obserwowac ta spolke w maju 2011 kurs byl na podobnym poziomie a Ambroziak mial 2.150.537 akcji tj. 22,38% obecnie po kilku miesiacach ma juz 2.764.753 akcje tj. 28,77% czyli 614216 akcji wiecej..
I teraz ciekawostka.. jak spojrzec na laczne obroty w tym okresie to Pan Ambroziak odpowiada za ok 40% wszystkich obrotow..Whistle przy czym w okresie wrzesien-listopad aktywnosc ta wzrosla juz do 54%..Think

ostatnie zakupy - w nawiasie obrot na sesji i procentowy udzial Ambroziaka w obrocie:
30 listopada 2011 - 19.885 akcji 4,88 zł za jedną akcję. (27887 - 71,3%)
23 do 28 listopada 2011 17.403 akcje po średniej cenie 4,79 zł za jedną akcję. (32211 - 54%)
14 do 17 listopada 2011 72.483 akcje po średniej cenie 4,66 zł za jedną akcję (163792 - 44,3)
20 do 24 października 2011 64.106 akcji po średniej cenie 4,34 zł za jedną akcję. (95293 - 67,3%)
17 do 19 października 2011 30.667 akcji po średniej cenie 4,18 zł za jedną akcję. (36548 - 83,9%)
07 do 12 października 2011 15.503 akcje po średniej cenie 3,97 zł za jedną akcję. (31244 - 49,6%)
5 października 2011 9.500 akcji po średniej cenie 3,90 zł za jedną akcję. (24704 - 38,5%)
27 do 29 września 2011 6.088 akcji po średniej cenie 3,89 zł za jedną akcję. (12879 - 47,3%)
14 do 19 września 2011 12 635 akcji po średniej cenie 3,94 zł za jedną akcję. (39026 - 32,4%)
Razem w tym okresie 248270 akcji z 463365 akcji przehandlowanch na tych sesjach co stanowi 54% obrotu..

Teatr jednego gracza.. jest jeden kupujacy, ktory odpowiada za ponad polowe obrotow.. w maju spolka miala 1 mln zysku i kurs ok 4,7.. obecnie spolka ma prawie 5 mln zysku.. kurs ok 4,7.. Ambroziak zwiekszyl w tym okresie swoj udzial o prawie 7% do 29%.. neutralizujac ostatni krach gieldy..
Poza Ambroziakiem nikt nie interesuje sie spolka, niestety sytuacja na gieldzie nie sprzyja inwestycjom, ale gdyby spolka utrzymala dotychczasowa tendencje sprzedazy i rentownosc, to byla by to wg mnie ciekawa inwestycja srednioterminowa..Think

kliknij, aby powiększyć

Technicznie nadal bez zmian.. konsolidacja po spadku.. obecnie kurs jest na dolnym ograniczeniu i mozna zakladac, ze odbije sie w kierunku przynajmniej sk100 3,76 potem gora konsolidacji 4 zl.. spadek ponizej 3,35 oznacza testowanie minimow ostatniej mini bessy.. 3,16..

kliknij, aby powiększyć

Z innych informacji.. medialna cisza.. spolka skupila 6 mln akcji wlasnych tj. 3%..
w grudniu mialo byc pozwolenie na budowe wiezowca przy Luckiej w Warszawie.. na razie trwaja biurokratyczne procedury..
DI BRE Bank nadal obstawia Impexmetal jako faworyta w przypadku powrotu dobrej koniunktury.. co ciekawe do tej pory nie obnizyli rekomendacji kupna ipx z cena docelowa 6,30..Think ktora wydaje sie obecnie nieco abstrakcyjna, ale kto wie..Think

Cytat:
Liczę, że strefę euro uda się uzdrowić

Cytat:
Jakie walory kupować?
W pozytywnym scenariuszu sądzę, że dobrą lokatą mogą być papiery spółek surowcowych, zwłaszcza KGHM i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kolejna branża to banki. Przede wszystkim te mniejsze i dotychczas mocno przecenione, np. Getin i Millennium. Poza tym spółki z całego sektora przemysłowego, który na ożywieniu gospodarczym powinien korzystać najszybciej. Chodzi mi głównie o spółki, które dużo eksportują. Spośród nich dobrze rokuje zwłaszcza Świecie i Impexmetal.

www.parkiet.com/artykul/113857...

kliknij, aby powiększyć

A biedni Grecy znowu przelali miliardy euro do Szwajcarii.. od wrzesnia skromne 14 mld..

Jak czytam newsy o sytuacji w Grecji, to nie ma wg mnie wiekszych szans na poprawe w tym kraju.. tysiace Grekow musi zostac ponownie przebadanych, czy rzeczywiscie niedowidza.. gdyz jest podejrzenie, ze nieslusznie pobieraja rente dla niewidomych.. zwlaszcza, ze jeden z owych niewidomych jest taksowkarzem..;)

kliknij, aby powiększyć

Frog napisał(a):
Możliwe że jest.
Ale kryzys to fakt obiektywny. Widać, że jest on wykorzystywany dla wzmocnienia pozycji dolara. I w sumie rozumiem Amerykanów. Sam bym doradził władzom w USA wykorzystanie wszelkich metod, aby osłabić pozycję Euro na świecie. Ale nie doradzałbym rozwalenia Unii Europejskiej.

"Nadgryźć, osłabić,
ale tak aby nie zabić".

Taki prawdopodobnie plan mają Amerykanie w stosunku do UE.

Frog umocnienie dolara nie jest w interesie USA. Kryzys w strefie euro powinien prowadzic do oslabienia euro, co jest niekorzystne dla USA a dobre dla UE.. przynajmniej dla eksportu..
A jest na razie tak, ze od polowy 2010 gdy kryzys przybiera na sile wcale nie umacnia sie dolar.. mozna by przewrotnie zarzucic europejskim politykom, ze celowo tak nieudolnie prowadza akcje ratunkowe, zeby oslabic euro.. co wbrew logice nie nastepuje.. gdzie macie zatem tutaj spisek? na poziomie wymiany walut tego nie widac:)

kliknij, aby powiększyć

Frog napisał(a):
Zauważcie, że:

Inwestorzy to z reguły ludzie w miarę inteligentni.
Ludzie inteligentni powinni opierać swoje decyzje na wiarygodnych źródłach.
Agencje ratingowe przestały być wiarygodne już w 2008 roku.
Inwestorzy nadal opierają swoje decyzje inwestycyjne na ocenach tych agencji. d'oh!

Problemem jest chyba to, że mimo oczywistych przykładów braku obiektywizmu i profesjonalizmu tych agencji, są one nadal (niestety) bardziej wiarygodne niż politycy i prezesi wielu firm.

Frog to nie ma nic wspolnego z poziomem inteligencji i wiarygodnosci informacji.. Decyzje inwestycyjne w skali dnia, czy nawet minut nie musza byc wcale podejmowane na podstawie wiarygodnych zrodel.. zreszta na podstawie tej samej informacji jeden inwestor podejmuje decyzje kupna, inny sprzedazy.. zalezy od strategii, celu inwestycyjnego, etc.. jest takie oklepane haslo: kupuj pogloski, sprzedawaj fakty.. w krotkim terminie nie jest naprawde istotne, czy dane info jest prawdziwe, czy nie.. czy to wiarygodna informacja, czy plotka.. w dluzszym terminie inwestorzy podejmuja decyzje juz w oparciu o dane fundamentalne, ale moment wejscia czesto jest juz wskazany czesto przez czynnik techniczny.. gdyby gielda byla racjonalna, to wiekszosc inwestorow bylaby milionerami.. czesto nie ma sensu analizowanie krotkoterminowych tendencji.. salute

kliknij, aby powiększyć

O ile jeszcze bedzie do czego wchodzic.. nie wiem jak gospodarka, ale wiekszosc zwyklych ludzi dostanie po kieszeni po wprowadzeniu euro.. inflacja, podwyzki cen, etc.. w Niemczech w wielu przypadkach, zwlaszcza drobnych rzeczy.. to co kiedys kosztowalo 1 DM po wprowadzeniu euro kosztowalo 1 euro.. a kurs wymiany byl 2DM za 1E.. dla mnie wszystko jedno, ale zrobienie z tego sposobu na kryzs przez rzad to lekka przesada.. zwlaszcza, ze PIS niczego PO nie zablokowal, bo gdy rzadzil PIS i tak nie bylo ani mozliwosci ani woli politycznej do wprowadzenia euro, wiec Tusk bredzi..

kliknij, aby powiększyć

Niemcom chyba bardziej oplaca sie uratowac euro niz wracac do marki.. Nie wiem na ile mozna wierzyc takim analizom, ale koszt powrotu do DM niemieccy ekonomisci szacuja na ok 60 mld euro rocznie.. przy czym Niemcy mogly by sie znalezc w sytuacji Szwajcarii.. na dluzsza mete dla DE chyba jednak lepiej wywalic kilka krajow ze strefy i w ten sposob wzmocnic euro..Think

kliknij, aby powiększyć

Dla mnie najistotniejsza jest proba odpowiedzi na pytanie do czego prowadza konkretne dzialania? Do czego - w sensie jakie jest przelozenie na rynek w srednim terminie.. nie interesuje mnie piatek, tylko sredni termin kilka tygodni.. trendy na rynkach.. jesli mamy jakis konkretny impuls, trend to zrozumienie tego i zajecie odpowiedniej pozycji jest celem gracza.. a nie pisanie poematow ekonomicznych..

wg mnie szanse sa takie, ze robimy teraz korekte ostatniej fali wzrostowej (dax 5800) a potem atak na opory (6200-6300) ew. jeszcze jedno podejscie pod 62xx i cofka do +/-5900-6000 a potem do polowy stycznia wzrosty.. 6600 Think wig20 nie analizuje bo to banan..;) generalnie znajac polskich spekulantow bedzie problem z 2400..

kliknij, aby powiększyć

sevenseas napisał(a):
[quote=doncarlos][quote=mdtrader]Seveanseas

Niemcy - kurs euro zostaje jak jest. Grecja dewaluje o polowe w stosunku do EURO niemieckiego, itd. Teraz wytlumacz mi czego tutaj nie rozumiesz? Teraz wiesz dlaczego bezrobocie w niemczech wzrosnie, czy nadal nie?

Nie mam pojecia o czym mowisz.. Jak bedzie recesja to wzrosnie na bank..

Nie ma szans na sztywne ustalenie kursu walut w stosunku do czegos w stylu niemieckiego euro = marka i nowego/starego? euro czy tez drachma, liry etc.. kurs greckiego euro/drachmy do marki nie bylby na pewno 1,5 a moze np 20..

kliknij, aby powiększyć

mdtrader napisał(a):
Seveanseas

Cytat:
Gdyby Niemcy chcieli zakonczyc europejski kryzys to by pozwolili krajom polodnia zdewaluowac EURO o polowe i bilans w handlu zaczal by sie odwracac. Ale to tez oznacza wieksze bezrobocie w Niemczech i bankructwa na rynku. Wiec mowienie ze to wina GREKOW i innych, a nie obu stron jest zwyklym klamstwem. Obie strony wiedzialy co robia i wiedzialy JAK sie to skonczy.

Troche nie rozumie twojego postu,moze dlatego ze juz dosc pozno. Jak niby mieliby pozwolic zdewaluowac euro o polowe?obnizyc wartosc euro o polowe,tak?jesli tak,to dlaczego Niemcy mialaby miec [edit] wyzsze bezrobocie?

Seveanseas nie chce mi sie dyskutowac na tematy akademickie, ale oslabienie euro dajmy na to nawet do 1:1 zwieksza teoretycznie konkurencyjnosc calej gospodarki UE [przynajmniej eksport) a nie tylko poludnia i ponawiam pytanie mtradera dlaczego Niemcy mieli by wieksze bezrobocie?

Rozumiesz gdzie palnales glupote, czy nadal nie? Angel Whistle

kliknij, aby powiększyć

sevenseas napisał(a):
"Niemcy powinny pozwolic Grecji zdewaluowac Euro o polowe "

Zagladnij moze do mojego posta i powiedz w ktorym miejscu napisalem ze "Grecji". Jak na to patrze to widze ze napisalem "krajom polodnia". Czyli tym zadluzonym, ktorzy mogli by odzyskac konkurencyjnosc na rynku, zdewaluowac koszty pracy i ruszyc eksport. To spowoduje kurczenie sie nadwyzki handlowej Niemiec (eksport spadnie). Jako ze Niemcy sa gospodarka eksportowa, to spowoduje to wyzsze bezrobicie, proste chyba? Sytuacja sie odwroci, kapital zacznie plynac w druga strone, co prawda bedzie bolalo i potrwa to troche czasu, ale tak sie stanie, bo BILANS HANDLOWY MUSI SIE WYROWNAC.

Przeciez napisalem: "Ale to tez oznacza wieksze bezrobocie" ?

d'oh! d'oh! d'oh!

sevenseas wiesz co to jest dewaluacja waluty?

Piszesz bzdury.. Jak Niemcy moga pozwolic krajom poludnia zdeawaluowac euro? a Grecy moga sobie zdewaluowac drachme jak zrezygnuja z euro, to jest jedyne rozwiazanie tego problemu jezeli to Grecja mialaby cos dewaluowac.. pozostali podobnie..

dewaluacja euro oznacza oslabienie waluty i korzystaja na tym WSZYSCY eksporterzy ze strefy euro a w pierwszej kolejnosci Niemcy.. gospodarka eksportowa.. jak moze spasc nadwyzka handlowa Niemiec w wyniku dewaluacji euro?? rozumiesz niedorzecznosc Twojej teorii? klaniaja sie podstawy ekonomii.. d'oh!

kliknij, aby powiększyć

kokospl napisał(a):

To Ty piszesz bzdury, w tym przypadku my nie mamy do czynienia z świnką grypą ale z dżumą...
Tu wystarczą podstawy makroekonomii żeby wiedzieć ,że ten plan doprowadzi do głębokiej recesji.
Powtórze co napisałem wcześniej:
Z jednej strony dąży się do stworzenia federacji ,a z drugiej nie dopuszcza się pomysłu o euroobligacjach bo nie jest to w interesie Niemiec- czyli integracja tam gdzie jest to wygodne...

Czy eurobligacje to rozwiazanie fundamentalne, ze ich wprowadzenie uratuje europe i wszyscy beda zyc dlugo i szczesliwie?
Potrzebna jest zmiana polityki w poszczegolnych krajach, wzrost gospodarczy i redukcja zadluzenia a nie przepakowanie dlugu w eurobligacje.. Intergracja integracja, ale to nie prowadzi do niczego dobrego.. najlepszym rozwiazaniem bylo by bankructwo, ale tego nie da sie w tak skonstruowanej unii przeprowadzic bez efektu domina.. zatem..??? trzeba kupic czas i postawic wszystkich pod sciana, zeby wzieli sie w koncu za konieczne reformy..

kliknij, aby powiększyć

Informacje
Stopień: Wykładowca
Ostatnia wizyta: 16 sierpnia 2019 15:28:10
Liczba wpisów: 1 244
[0,34% wszystkich postów / 0,28 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,579 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +149,55% +29 910,11 zł 49 910,11 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d