ELBUDOWA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

ELBUDOWA [ELB]

AKTUALNY KURS: 8,00 zł (-0,50%) 16-08-2019 17:00
raul07
Wpisów: 198
Wysłane: 30 listopada 2008 20:58:33 przy kursie: 164,00 zł
pomijając sytuacje fundamentalną (wysokie wskaźniki) co sądzicie o zagraniu na krótki termin. Z punktu widzenia AT spółka porusza się od roku w trendzie bocznym. Po raz 4 testuje wsparcie na poziomie okolo 158zł. Jest szansa na zarobek, oczywiście należy ustawić stopa.
Edytowany: 30 listopada 2008 23:21

dariusz72
Wpisów: 94
Wysłane: 30 listopada 2008 21:49:32 przy kursie: 164,00 zł
Na AT to ja się nie znam,więc zamilcze,ale co do wysokich wskaźników jak twierdzisz to obecne c/z dla ELB wynosi 13,7,czy dla spółki,która nie zawala prgnoz i od kilku lat poprawia zyski i rentowność a na dodatek działa w perspektywicznej branży jaką jest sektor budownictwa energetycznego to dużo?

szooler
szooler PREMIUM
Wpisów: 2 112
Wysłane: 30 listopada 2008 23:10:58 przy kursie: 164,00 zł
Na takim rynku nie zaryzykowałbym kupna papieru.Spadło mniej niz rynek,jest w trendzie bocznym,ma dobre wyniki.To za mało.Na takim rynku.Bardziej prawdopodobne wybicie dołem.Nie mam,mniejszy stres.
Ten stop loss to,zwłaszcza tu, podstawa. ;)
"Fortuna favet fortibus"

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 691
Wysłane: 30 listopada 2008 23:57:16 przy kursie: 164,00 zł
szooler napisał(a):
Na takim rynku nie zaryzykowałbym kupna papieru.Spadło mniej niz rynek,jest w trendzie bocznym,ma dobre wyniki.To za mało.Na takim rynku.Bardziej prawdopodobne wybicie dołem.Nie mam,mniejszy stres.
Ten stop loss to,zwłaszcza tu, podstawa. ;)

Ja podzielam zdanie Darka. W Polsce budowanie/remontowanie elektrowni orz sieci przesyłowych to przyszłość. Można powiedzieć, że to strategiczny dla państwa sektor. Zerknij Szooler na profit/risk. Wynosi 4... W świetle krótkoterminowych sygnałów kupna na niektórych wskaźnikach spekulacja wydaje sie jak najbardziej uzasadniona. MACD, MACD-H, CCI, RSI wszędzie dywergencje byka. Syganły kupna z MACD i RSI. ADX zaczął opadać CO potwierdzający ruch w górę. Jak dla mnie to b.dobra okazja. Jeśli zejdzie na chwilę niżej to zmniejsza się ryzyko do stopa.

szooler
szooler PREMIUM
Wysłane: 1 grudnia 2008 00:51:24 przy kursie: 164,00 zł
Zakładajac,że masz na myśli pogrywanie,to się zgodzę,można pograć.
Nie przeceniałbym tak tych sygnałów płynących ze wskaźników,mamy ewidentny rynek niedźwiedzia.O prawdziwym inwestowaniu będzie można pomyśleć,jesli pojawi się sygnał kupna,a takim jest obecnie pokonanie 190 zł w cenie zamknięcia.
"Fortuna favet fortibus"

raul07
Wpisów: 198
Wysłane: 23 stycznia 2009 12:43:28 przy kursie: 137,50 zł
Cytat:
Prawie 70 proc. akcji budowlanej firmy, którą kieruje Jacek Faltynowicz, jest w rękach OFE. Przyciągają ich wyniki, zarząd i strategia. Oto garść rad, jak zostać prymusem dla OFE.

Fundusze kochają Elektrobudowę. OFE kontrolują ponad 67,1 proc. akcji i w ciągu roku powiększyły zaangażowanie o 17 pkt. proc. Po doliczeniu TFI okazuje się, że ponad 90 proc. akcji Elektrobudowy jest w rękach krajowych instytucji. Tym razem fundusze trafnie ulokowały uczucia. Kurs w 2008 r. spadł o 22 proc., co pozytywnie wyróżniło spółkę na tle WIG (spadek o 51 proc.).

— Nie podejmowałem żadnych działań, by fundusze zwiększały swój udział. Myślę, że długodystansowi inwestorzy wybrali Elektrobudowę, ponieważ jest spółką łatwą do przewidzenia, której kryzys nie dotyka — mówi Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy.
Czytaj poniżej
Reklama:

Miłość funduszy nie jest ślepa. Ewa Radkowska, zarządzająca ING OFE zapał instytucji do kupowania akcji tej spółki tłumaczy dobrymi wynikami. Podobnie inni.

— Elektrobudowa ma bardzo dobre wyniki, zarówno od strony przychodów, rentowności, jak i zysków. Co ważne — systematycznie je poprawiała i zdarzało się jej pozytywnie zaskoczyć rynek — Grzegorz Zubrzycki, dyrektor departamentu zarządzania aktywami PTE Allianz.

— Spółka ma skuteczny zarząd, który prowadzi otwartą politykę komunikacji z inwestorami. Publikuje prognozy i je realizuje. Rozproszony akcjonariat sprawia, że w długiej perspektywie można się spodziewać zainteresowania ze strony inwestora branżowego — dodaje Sebastian Buczek, zarządzający Quercus TFI.

Analityków postawa funduszy nie dziwi.

— Spółka ma bardzo dobry zarząd i strategię, która przynosi rezultaty, co widać po wynikach. Można liczyć na dużą dynamikę przychodów przy korzystnej rentowności, gdy ruszą inwestycje w sektorze energetycznym. Być może niektórzy woleliby w spółce inwestora branżowego, ale dotychczasową pracą zarząd udowodnił, że potrafi prowadzić firmę — mówi Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku.

— Działa w stabilnej branży, w której nie przewiduje się w najbliższych kwartałach istotnego pogorszenia koniunktury, co ma związek m.in. z planowanymi inwestycjami w sektorze energetycznym — dodaje Maciej Bobrowski z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Taka dominacja inwestorów finansowych w akcjonariacie zapewnia stabilność.

— Większość funduszy obecnych w akcjonariacie jest w spółce od dłuższego czasu i jest nastawiona długoterminowo. To dla inwestorów dobry sygnał — mówi Maciej Stokłosa.

no to wszystko jasne, skoro fundusze trzymaja tyle procent to nie dziwne ze sa niskie obroty, kurs akcji nie spadał wiele bo przy takiej plynnosci ciezko wyrzucic swoj pakiet, to zle wrozy kursowi na przyszlosc

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 24 stycznia 2009 16:02:31 przy kursie: 137,50 zł
raul07 napisał(a):
Cytat:
Prawie 70 proc. akcji budowlanej firmy, którą kieruje Jacek Faltynowicz, jest w rękach OFE. Przyciągają ich wyniki, zarząd i strategia. Oto garść rad, jak zostać prymusem dla OFE.

Fundusze kochają Elektrobudowę. OFE kontrolują ponad 67,1 proc. akcji i w ciągu roku powiększyły zaangażowanie o 17 pkt. proc. Po doliczeniu TFI okazuje się, że ponad 90 proc. akcji Elektrobudowy jest w rękach krajowych instytucji. Tym razem fundusze trafnie ulokowały uczucia. Kurs w 2008 r. spadł o 22 proc., co pozytywnie wyróżniło spółkę na tle WIG (spadek o 51 proc.).

— Nie podejmowałem żadnych działań, by fundusze zwiększały swój udział. Myślę, że długodystansowi inwestorzy wybrali Elektrobudowę, ponieważ jest spółką łatwą do przewidzenia, której kryzys nie dotyka — mówi Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy.
Czytaj poniżej
Reklama:

Miłość funduszy nie jest ślepa. Ewa Radkowska, zarządzająca ING OFE zapał instytucji do kupowania akcji tej spółki tłumaczy dobrymi wynikami. Podobnie inni.

— Elektrobudowa ma bardzo dobre wyniki, zarówno od strony przychodów, rentowności, jak i zysków. Co ważne — systematycznie je poprawiała i zdarzało się jej pozytywnie zaskoczyć rynek — Grzegorz Zubrzycki, dyrektor departamentu zarządzania aktywami PTE Allianz.

— Spółka ma skuteczny zarząd, który prowadzi otwartą politykę komunikacji z inwestorami. Publikuje prognozy i je realizuje. Rozproszony akcjonariat sprawia, że w długiej perspektywie można się spodziewać zainteresowania ze strony inwestora branżowego — dodaje Sebastian Buczek, zarządzający Quercus TFI.

Analityków postawa funduszy nie dziwi.

— Spółka ma bardzo dobry zarząd i strategię, która przynosi rezultaty, co widać po wynikach. Można liczyć na dużą dynamikę przychodów przy korzystnej rentowności, gdy ruszą inwestycje w sektorze energetycznym. Być może niektórzy woleliby w spółce inwestora branżowego, ale dotychczasową pracą zarząd udowodnił, że potrafi prowadzić firmę — mówi Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku.

— Działa w stabilnej branży, w której nie przewiduje się w najbliższych kwartałach istotnego pogorszenia koniunktury, co ma związek m.in. z planowanymi inwestycjami w sektorze energetycznym — dodaje Maciej Bobrowski z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Taka dominacja inwestorów finansowych w akcjonariacie zapewnia stabilność.

— Większość funduszy obecnych w akcjonariacie jest w spółce od dłuższego czasu i jest nastawiona długoterminowo. To dla inwestorów dobry sygnał — mówi Maciej Stokłosa.

no to wszystko jasne, skoro fundusze trzymaja tyle procent to nie dziwne ze sa niskie obroty, kurs akcji nie spadał wiele bo przy takiej plynnosci ciezko wyrzucic swoj pakiet, to zle wrozy kursowi na przyszlosc

Nie zgadzam się... To, że tego nie wywalają oznacza iż uważają za lepszą inwestycję. OFE wywalać nie muszą... Raczej na zakupy sie zanosi... TFI już wywalały na innych papierach, a ten trzymają... Oczywiście może i spaść ale mniej niż rynek

szooler
szooler PREMIUM
Wysłane: 24 stycznia 2009 16:32:45 przy kursie: 137,50 zł
Na moje,za mała premia w stosunku do ryzyka. :(
Ale główna linia trendu niezagrożona,82 zł
"Fortuna favet fortibus"
Edytowany: 24 stycznia 2009 16:34

martinezo
martinezo PREMIUM
Wpisów: 498
Wysłane: 29 stycznia 2009 13:52:57 przy kursie: 139,00 zł
Spółka, która w ciągu 2008 roku straciła "tylko" 20%. Akcjonariat w 50% to fundusze. Wskaźniki ma b.dobre ale jest też bardzo droga. Po 2000 roku, gdy nastąpiła naprawa spółki z roku na rok szybko się rozwija, podpisuje dużo kontraktów. Najnowszy z 27.01.2009:
"Treść raportu:
Zarząd ELEKTROBUDOWY SA informuje, że w dniu 27.01.2009 roku Spółka podpisała umowę z ALSTOM Power Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Przedmiotem umowy jest wykonanie montażu urządzeń, instalacji elektrycznych i AKPiA oraz pomiarów pomontażowych na Bloku Parowym 858 MW w BOT Elektrowni Bełchatów S.A.
Wartość przedmiotu umowy wynosi: 35.556.360 zł + VAT.
Termin zakończenia prac: październik 2010 r."

Prognozy jakie spółka podaje na swojej stronie:

"Prognoza wyników na 2008 rok:
ELEKTROBUDOWA SA:

- Otrzymane zamówienia 911,3 mln zł
- Przychody ze sprzedaży 809,3 mln zł
- Wynik netto 53,4 mln zł

Grupa Kapitałowa ELEKTROBUDOWA SA:

- Przychody ze sprzedaży 837,3 mln zł
- Wynik netto 57,6 mln zł
- Wynik netto przypadający na akcjonariuszy Spółki 57,3 mln zł.

Co do raportów to niech wypowie się ktoś bardziej doświadczony. Ja dopiero "macam" na oślep. Ale mam nadzieję że kiedyś zacznę więcej coś z tego rozumieć:binky:

Powoli do celu

dariusz72
Wysłane: 29 stycznia 2009 17:40:33 przy kursie: 139,00 zł
Wskaźniki ma b.dobre ale jest też bardzo droga,ja nic nie kumam z tego co tu piszesz,myślę,że wymaga to dalszych wyjaśnień od autora postu wyżej.

martinezo
martinezo PREMIUM
Wpisów: 498
Wysłane: 29 stycznia 2009 19:54:27 przy kursie: 139,00 zł
dariusz72 napisał(a):
Wskaźniki ma b.dobre ale jest też bardzo droga,ja nic nie kumam z tego co tu piszesz,myślę,że wymaga to dalszych wyjaśnień od autora postu wyżej.

Co tu do kumania? Wskaźniki bardzo dobre bo: sEVA 12,80% ;Z"score 7,66, Kapitał własny rośnie. Poza tym ROA, ROE, rentowność operacyjna, netto, brutto rośnie od 2000 roku, o czy sam wyżej pisałeś.
Droga, bo C/WK jest 2,88.

Powoli do celu

dariusz72
Wysłane: 29 stycznia 2009 21:24:36 przy kursie: 139,00 zł
Spisałeś wskaźniki z monitora spółki,tylko są sprzed trzech miesięcy,3kw 2008r,był super,teraz już tak różowo nie będzie,aby zapełnić portfel zamówień na ten rok w obliczu zaciskania pasa przez pt. zleceniodawców,do pozomu przychodów z 2008 tj.840 mln zł spółka bedzie musiała obniżyć marże,co zapewne odbije się na rentowności.Myślę iż rynek już dawno uwzględnił w cenie dobre perspektywy dla ELB,ja osobiście rozstałem się z tą spółką pod koniec 2008,dobre wyniki za 3kw posłużyły do realizacji zysków i kurs powoli opada.Bardzo ciekawą sprawą jest powołanie spółki zależnej w Arabii Saudyjskiej,Saudi Elektrobudowa,ma to być wstęp do ekspansji na rynkach Bliskiego Wschodu,a wiadomo iż tam są pieniądze i inwestycje,mimo wszystko uważam i na obecną chwile akcje nie mają potencjału wzrostu,no chyba iż instytucje podciągną kurs pod kwartalne strojenie okienek,co już nie raz robiły.

majama
majama PREMIUM
Wpisów: 1 072
Wysłane: 29 stycznia 2009 22:07:53 przy kursie: 139,00 zł
Widziałem wczoraj własnie ogłoszenie o zatrudnieniu na stanowisku kierownika budowy w tej spółce (przypadkiem bo to akurat mój zawód). I to chyba dobry znak że chca zatrudniac w czasach gdy inni zapowiadaja masowe zwolnienia.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

wkm3
Wpisów: 468
Wysłane: 30 marca 2010 20:28:20
cisza, a spółka fundamentalnie pierwsza klasa, przyglądam się i czekam na jakąś korektę, żeby wejść średnioterminowo.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 19 maja 2010 20:04:51
Omówienie wyników za pierwszy kwartał 2010r. GK Elektrobudowa S.A.
Wskaźniki po raporcie:
www.stockwatch.pl/gpw/elbudowa...

To był pierwszy od ponad roku kwartał kiedy spółce udało się poprawić wynik na poziomie przychodów ze sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Pierwsza jaskółka pojawiła się już w poprzednim kwartale kiedy to tempo spadków wyniku wyhamowało z 27% utraty przychodów w I kwartale poprzedniego roku do poziomu -2%. W obecnym kwartale udało się zwiększyć przychody o 5,5%. Sytuacja na poziomie sprzedaży zaczyna się poprawiać. Baza do porównań jest jednak niska. Spółka charakteryzuje się znaczącą sezonowością, co wynika głównie z czynników pogodowych. Spadek przychodów w porównaniu do poprzedniego kwartały wyniósł 42%. Wynik ten wygląda lepiej w porównaniu z kwartałami na przełomie 2008/2009 roku, kiedy spadek ten wyniósł ponad 46%. Można zatem sądzić, że poprawa nie wynika tylko z niskiej bazy.

Niestety koszty własne sprzedaży rosną szybciej niżeli przychody. Zjawisko to spółka tłumaczy przede wszystkim agresywną konkurencją firm zagranicznych, co powoduje utratę marży w walce o kontrakty. Tych jest na rynku nie dużo, bo opóźniają się duże przetargi w energetyce. Nie bez znaczenia są ceny surowców. Do przesyłu energii używa się przewodów wysokonapięciowych o dużej przewodności, aby zminimalizować straty. Do najlepszych przewodników należą złoto, srebro i miedź. Spółka jest więc narażona na ceny metali kolorowych, ale także stali i materiałów budowlanych.
Ostatecznie rentowność brutto na sprzedaży wyniosła raportowanych okresie 8,5%. W pierwszym oraz ostatnim kwartale roku poprzedniego marża wyniosła ponad 11%. Spadek jest więc istotny.

Spadają koszty sprzedaży i zarządu, co oczywiście jest jak najbardziej pożądanym zjawiskiem. W obecnym kwartale pozostała działalność operacyjna nie wpłynęła w zasadzie na wynik. Rok temu zaraportowano w tym miejscu ponad 3 miliony zysku, co stanowiło około 25% wyniku na poziomie operacyjnym. Spadek w ujęciu rocznym sięga na poziomie operacyjnym prawie 50%.
Spółka nie wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z całkowitych odchodów osobno działalności finansowej. Elektrobudowa jest eksporterem i posiada bardzo dużo gotówki. Powinny więc się pojawić w sprawozdaniu różnice kursowe i odsetki otrzymane. Do zabezpieczania przepływów pieniężnych stosuje kontrakty Forward, ale nie stosowała do tej pory rachunkowości zabezpieczeń i zmianę z wyceny powinna odnieść na wynik finansowy.
W świetle powyższych faktów brak finansowej części rachunku wydaje się abstraktem. Koszty i przychody z tego tytułu kryją się w działalności pozostałej.

Spółka nie posiada żadnych zobowiązań kredytowych. Taki stan miał także miejsce w raporcie rocznym, więc nie jest to nierzetelność sprawozdawcza. Zasłużenie jak na branżę jest stosunkowo małe i wynosi 32% biorąc stan z końca marca. Są to zobowiązania handlowe oraz zobowiązania z tytułu umów o usługę budowlaną. W porównaniu do poprzedniego kwartału poziom istotnie spadł. Zobowiązania spadły ze 185 do 139 milionów złotych. Zmiana wartości księgowej sugeruje, że działalność finansowa była nieistotna, bo zaraportowanemu zyskowi odpowiada zmiana wartości księgowej.

Spółka posiada udziały w innych podmiotach, ale bez możliwości sprawowania kontroli. Sprawozdani nie są konsolidowane dla takich podmiotów, a wykazywane w bilansie jako inwestycje w jednostkach stowarzyszonych. Z bilansu wynika, że wartość tych udziałów spadła. Elektrobudowa posiada różne mikroskopijne udziały w innych podmiotach. Wynikają one często z konwersji należności. Większość jest przeznaczona do sprzedaży i jak wskazuje pozycja bilansowa sprzedaż się powiodła, lub część spółek upadła. W związku z dodatnimi przepływami z działalności inwestycyjnej najprawdopodobniej mamy do czynienia pierwszym wariantem. To największa zmiana w aktywach trwałych, wynosząca niecałe 4 miliony złotych.

W aktywach obrotowych widać zmniejszenie stanu należności o ponad 66 milionów oraz należności z umów o usługę budowlaną o ponad 15 milionów. Najważniejszą jednak pozycją jest gotówka. Pieniążki stanowią około 25% aktywów i ich udział się zwiększa. Trzymanie takich kwot nie ma dla mnie uzasadnienia. Rentowność aktywów wynosi 11%. Rentowność gotówki to niecałe 3. Obserwowany od paru kwartałów spadek rentowności aktywów jest pokłosiem wzrostu udziału gotówki w sumie bilansowej. Podobnie ma się sprawa z rentownością kapitałów własnych. Zwiększanie udziału mniej rentownego aktywa psuje wynik. Ja nie potrafię znaleźć wytłumaczenia dla takiego poziomu cashu. Jeśli nie ma przejęć to powinno to wrócić do akcjonariuszy. W części spółka to robi, bo płaci dywidendę, ale wydaje się, że za małą. Być może gotówka jest potrzebna na przyszłe przetargi.

Przepływy z działalności operacyjnej są dodatnie, większe od zysku, ale po uwolnieniu dużej ilości gotówki z należności apetyt był większy. Przepływy z działalności inwestycyjnej są bliskie znikome. Środki ze sprzedaży udziałów w spółkach stowarzyszonych poszły na zakup środków trwałych. Przepływy z działalności finansowej wynoszą 0, co nieco dziwi jeśli w notach podaje się kwoty odsetek z lokat.

Ten kwartał może być początkiem zmian na lepsze. W końcu wzrosły przychody. Portfel zamówień jest większy o 11% niżeli przed rokiem. Martwi spadek rentowności. Zarząd co prawda obiecuje działania w sprawie poprawy rentowności, ale z tych obietnic trzeba będzie go rozliczyć. Spółka jest wyceniana wysoko.
www.stockwatch.pl/gpw/elbudowa...

Rynek liczy na wzrosty zysków i płaci sporą premię. Te zyski mogą się wziąć z przetargów w energetyce, bo jeśli konkurencja jest tak silna jak pisze spółka w sprawozdaniu to o poprawę rentowności będzie ciężko. To bardzo bezpieczna spółka z potencjalnym dużym rynkiem. Infrastruktura energetyczna wymaga w Polsce dużej poprawy. Pewnie większość z nas pamięta awarie trakcji z zimy i lata poprzedniego roku

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 19 maja 2010 20:15

rafsty
rafsty PREMIUM
Wpisów: 2 243
Wysłane: 16 listopada 2010 16:30:54 przy kursie: 171,00 zł
Omówienie wyników za q3’2010 dla Elbudowa.

Firma kontynuuje odrodzenie sprzedaży. W kwartale były one o 7,8% wyższe, niż w analogicznym okresie. Wynik relatywnie świetny, choć tak naprawdę wpisujący się w schemat sezonowy. Przede wszystkim to q3’2009 był gorszy, niż wynikałoby to z sezonowości. Widać to na wykresie:

kliknij, aby powiększyć

Zarząd pochwalił się, że portfel zamówień to 638,7m i „pozwala na pozytywną ocenę ogólnego klimatu koniunktury”. Rozkręca się biznes w Arabii Saudyjskiej, prześcignął rynek turecki i zniwelował straty na rynkach Zachodniego i Nowego Świata. Nie powinno być też problemów z realizacją budżetu sprzedaży (patrz komentarz na str. 28 „Sezonowość sprzedaży’)

Niestety rentowność zawiodła kompletnie. 7%. Zarząd tłumaczy to tak, jak zwykle, czyli tekstem: „Niezwykle twarda i silna konkurencja oraz działania podejmowane przez firmy zza granicy, które chcąc wejść na polski rynek stosują rażąco niskie ceny”. Ciekawie za to brzmi sformułowanie, że „głównymi problemami w branży (oprócz powyższego) są „wysokie koszty pracy i obsługi administracyjnej”. Wobec czego: „Priorytetem dla podmiotów grupy kapitałowej w okresie kolejnych miesięcy 2010 roku jest poprawa wyników działalności i efektywności operacyjnej. Oprócz poprawy efektywności grupa kapitałowa skupiać się będzie na doskonaleniu procesu doboru dostawców i współpracowników.” A więc co? Restrukturyzacja? Czy będziemy szukać tańszych i pewnie gorszych pracowników na przyszłość? Jeśli restrukturyzacja, to oznacza przejściowe dodatkowe koszty i wymaga zdrowego pogłówkowania na wstępie. Jeśli to drugie, to na efekty specjalnie nie liczę. Ale ładnie brzmi.

„Odnotowano korzystne zmiany w kosztach sprzedaży, kosztach ogólnego zarządu (…)”. Sprawdźmy: w wartościach skumulowanych Q3’2010 = 12’085; Q3’2009 = 12’411. Lepiej o 2,8%. Tylko, że w samym kwartale: q3’2010 = 4’460; q3’2009 = 4’439 – praktycznie na tym samym poziomie, czyli tendencja chwilowo wygasła. A może nie było jej wcale? „(…)i pozostałych kosztach operacyjnych” – rzeczywiście tutaj mamy spory plus. Następny plus pochodzi z udziałów w jednostkach stowarzyszonych. Potwierdzałoby to poprawę koniunktury nie tylko w samej Elektrobudowie. Dzięki temu wynik kwartalny jest taki sam, jak rok temu 11m zł. W wartościach skumulowanych jest gorzej o 4m. To wciąż nie jest źle, ale trzeba pamiętać, że zapatrywania Zarządu na marże są pesymistyczne.

W bilansie…

Rośnie sprzedaż, więc rosną też należności handlowe, a także wynikające kontraktów budowlanych. To drugie oznacza, ze firma ma co robić. Na względnie stałym poziomie utrzymywane są zobowiązania, więc cykl konwersji gotówki stracił minus i wynosi teraz +26 dni. Gearing utrzymuje się pomiędzy 35%, a 40%, a jak było to już opisywane w poprzednim omówieniu, firma cierpi na nadpłynność. Doprowadzenie lewarowania np. do 50% uwolniłoby ok. 130m zł i zmusiłoby Zarząd do zaciągnięcia kredytów, a co za tym idzie zwiększania rentowności i cięższej pracy. Podręcznikowy przykład zastosowania banku do rozwiązywania tzw. agency problem. Kosztem odsetek oczywiście, ale nie ma nic darmo. W akcjonariacie sami inwestorzy finansowi, więc oczekiwałbym, że się na tym znają. To oczywiście wariant agresywny, ale firma na koniec kwartału posiadała ok. 52m gotówki oraz ok. 30m w jednostkach funduszy inwestycyjnych (z raportu półrocznego (str. 58): SICAV Templeton Global Total Return Fund zarządzanym przez instytucję Franklin Templeton Investments, AVIVA Inwestors FIO Ochrony Kapitału i Stabilnego Inwestowania oraz ING FIO Stabilnego Wzrostu i Zrównoważony). Nie są to fundusze wyłącznie rynku pieniężnego, a nawet dłużne, więc trąci mi to umiarkowanym pogrywaniem pieniędzmi akcjonariuszy, a to już lekka przesada. W poprzednim komentarzu padło pytanie, czy może gotówka potrzebna jest pod nowe przetargi. Cóż, jednostki kupiono w tym roku, w okresie wzrostu sprzedaży oraz portfela zamówień, więc jakoś mi się to kłóci z tą koncepcją. Powiedzmy sobie szczerze, firma dysponuje kwotą ok. 80m zł, a z co najmniej 30m chyba nie wie, co zrobić. Moja rada: oddać akcjonariuszom! Analizę akcjonariatu pozostawiam Czytelnikom.

Cash flow.

Podobnie, jak w poprzednim komentarzu, zwracam uwagę, że Zarząd (raczej Główny Księgowy) traktuje sekcję finansową cash flow analogicznie do zestawienia zmian w kapitale własnym. Z tą różnicą, że tam mamy do czynienia z finansowaniem kapitałem własnym, a tu z finansowaniem w ogóle. Reszta jest odnoszona na operacje.

Operacyjny – bardzo dobry w kwartale. W 2/3 oparty o zobowiązania. W wartościach za trzy kwartały widać zaś, że firma zainwestowała w zapasy oraz rozpoczęte kontrakty budowlane. Sporo pieniędzy ściągnięto od odbiorców.

Inwestycyjny – jeszcze intensywniejsze, niż przed rokiem inwestowanie w majątek trwały oraz opisany powyżej zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.

Finansowy – okrojony tylko do wypłaty dywidendy.

Reasumując:

Wraca koniunktura w zakresie popytu. Mimo wzrostu sprzedaży rentowność core businessu spadła. Komentarz Zarządu? Ja osobiście nie czuję wielkiej woli walki na tym polu. Firma przetrzymuje gotówkę, co dało jej możliwość spokojnego życia w trakcie spowolnienia, a całą firmę czyni bezpieczną z intuicyjnego punktu widzenia. W serwisie są też aktualne parametry liczone automatycznie: www.stockwatch.pl/gpw/elbudowa...
Obecnie jednak sposób wykorzystania gotówki może budzić kontrowersje. Powstaje też pytanie, czy każda firma powinna utrzymywać w kasie małą fortunę na wypadek, gdyby nadszedł kryzys. Czy po pierwsze nie powinno się szukać rozwiązań w zakresie poprawy jakości zarządzania? A jeśli takich Zarząd nie znajdzie, to czy każda firma musi żyć wiecznie? Kryzys podobno oczyszcza gospodarkę.

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

wkm3
Wpisów: 468
Wysłane: 22 listopada 2010 22:39:20 przy kursie: 164,00 zł
mocny bilans, rentowność, wysokie kwalifikacje w branży w której szykują się inwestycje = szanse na znaczne wzrosty zyskowności i wskaźników w najbliższych latach/ jak dla mnie ciekawa spółka z branży która mnie interesuje - wykonawcy projektów energ. Jakie minusy widzicie? i dlaczego taka cisza na forum?
ps. ciekawy wywiad z prezesem
:http://www.tvncnbc.pl/elektrobudowa-przebije-prognozy,7520295,20,klip.html#

le rom
Wpisów: 688
Wysłane: 6 listopada 2013 01:28:34 przy kursie: 164,90 zł
Eh?
Zaprzeczanie przyznania tytułu własności środków w OFE ich członkom tj. osobom fizycznym, jest paradoksalnym wykpieniem się z 16 mln obywateli. Dochodzi także do paradoksalnego paraliżu myślowego o własności. Do kogo należy pakiet kontrolny spółki ELB ?.
Tu rządzi OFE (ponad 60 % akcji). Władztwo naszego kraju utrzymuje ,że środki z OFE to majątek publiczny, a wiec oznaczałoby to, że dokonano nacjonalizacji majatku spółki ELB(co jest procesem odwrotnym do prywatyzacji).
A wiec na przykładzie ELB widzimy niedorzeczność takiego myślenia.
(Po co zatem było prywatyzować np.Zywiec po 70 zł za akcje, aby go potem nacjonalizować po 400 zł za akcje ?) Jeśli to ten sam pieniądz publiczny jak twierdzi m. in. P. Wiktorow i szereg innych "znakomitości" myśli ekonomicznej w tym kraju.

Ostatnim ratunkiem i zarazem rozstrzygającym, że mamy środki prywatne a nie publiczne jest Trybunał Konstytucyjny. Ale można mieć dwie wątpliwości, czy Prezydent skieruje ustawę zmian w OFE do TK , i czy TK nie ugnie się wielkiej presji POLITYKI obecnej ekipy.

Pozostaje jeszcze prawo unijne.
Ale czy wobec zapaści finansów publicznych w większości krajów strefy euro zechcą to rozstrzygać (pamiętamy Grecje i te 20 mld do EBC z NBP) - a dyć to chodzi tylko o polskich obywateli.

A wiec , czeka nas ciekawy test. Co zwycięży - prawo czy interesy.

mrk
Wpisów: 1 863
Wysłane: 30 grudnia 2013 14:11:28 przy kursie: 110,00 zł
Ciekawy wykres (nie w kontekście kupna):

kliknij, aby powiększyć

Ze 166 na 103 zł. Sensowny wolumen pojawił się dopiero na poziomach 100-110 złotych.
Ciekawe czy to faktycznie podaż OFE czy tylko strach przed ich podażą?
Widać do czego może doprowadzić zamieszanie z OFE w przypadku niektórych walorów, chociaż trzeba dodać, że Elektrobudowa z udziałem 70-80% OFE w akcjonariacie jest przypadkiem dosyć skrajnym.

kazekc
Wpisów: 76
Wysłane: 24 marca 2014 20:17:31 przy kursie: 105,30 zł
Firma której oberwie się przez aneksję Krymu. Jak pisze PAP: "Elektrobudowa zamierza przenieść swoją spółkę zależną Elektrobudowa Ukraina z Sewastopola na terytorium pozostające pod kontrolą rządu z Kijowa - poinformował Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy..."

link

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7