pixelg
ELEMENTAL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9

ELEMENTAL [EMT]

AKTUALNY KURS: 2,42 zł (+0,00%) 17-12-2020 17:00
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
120
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 418
Wysłane: 18 września 2015 17:13:48 przy kursie: 4,38 zł

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
120
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 418
Wysłane: 22 września 2015 11:47:40 przy kursie: 4,33 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Elemental Holding po II kwartale 2014 r.Elemental Holding (dalej EH) działa w segmencie szeroko pojętych surowców wtórnych. Spółka za skupuje surowce wtórne za pośrednictwem własnych punktów skupu, odzyskuje metale niezależne z ze zużytego sprzętu AGD, samochodów itd, a także prowadzi recykling urządzeń elektronicznych w tym monitorów i telewizorów. Sektor w którym działa jest dość rozdrobniony, a EH jest największym podmiotem na rynku. Swoją pozycję spółka budowała w dużej mierze przez przejęcia konkurentów, lub podmiotów prowadzących działalność komplementarną.

W II kwartale 2013 EH nabył Terra Recycling, w IV kwartale 2013 r. Collect Print. Rok 2014 także obfitował w akwizycję. W II kwartale spółka przejęła UAB EMP recycling, natomiast w IV kwartale Metal Holding s.r.o. EH nie zwolnił tempa w pierwszym półroczu, kiedy to w 1 kwartale nabył EVCİLER KİMYA, natomiast w drugim EMP Litwa. Nie może zatem dziwić wzrost przychodów.
W II kwartale sprzedaż sięgnęła 280 mln zł, co daje wzrost o 72 proc. w ujęciu r/r. Niestety nieco spadła rentowność sprzedaży, gdyż spółka odnotowała jedynie 4,6 proc. w relacji do 5 proc. przed rokiem. To właśnie dlatego zysk ze sprzedaży rośnie wolniej od samej sprzedaży – 60 proc. vs 72 proc.

kliknij, aby powiększyć

W ujęciu długoterminowym widać jednak powolne wzrosty marżowości. Rentowność za ostatnie 4 kwartały wynosi 4,3 proc., przed rokiem było to 3,9 proc., natomiast w 2 kwartale 2013 r. rentowność liczona za ostatnie 4 kwartały wynosiła tylko3 proc. Gorzej wygląda sprawa z przychodami, ale na raportowanych obrotach ważą światowe ceny metali. Jak jest z wolumenami tak naprawdę ciężko powiedzieć. Tak czy owak zysk ze sprzedaży za ostatnie 4 kwartały wynosi już 40 mln wobec 30 mln przed rokiem.
Niby wszystko fajnie, bo zysk w pierwszej linii sprawozdania rośnie, ale należy pamiętać, że akwizycje w dużej części przeprowadzane były w oparciu o emisję akcji. W ostatnim kwartale zysk ze sprzedaży na akcję wyniósł 8 groszy i był 0 57 proc. wyższy r/r, ale patrząc długoterminowo ciężko doszukać się jakiegoś istotnego wzrostu wartości dla akcjonariuszy.

kliknij, aby powiększyć

Wyniki (cały czas mowa o zysku ze sprzedaży) rzędu 6 czy 7 groszy na akcję spółka osiągała i bez akwizycji. Owszem, średnia okresowa, czyli linia regresji zysku ze sprzedaży na akcję rośnie, ale w tym ostatnim przypadku jest to efekt jedynie ostatniego kwartału. Czy spółce uda się utrzymać wzrostową tendencję w kolejnych kwartałach pewności nie ma, a na obecną chwilę ciężko doszukać się pozytywnych efektów akwizycji. Z drugiej strony wiele akwizycji miało miejsce w ostatnim czasie i być może za mało czasu upłynęło aby uzyskać synergie, które wydaje się, że są możliwe do osiągnięcia choćby w związku z rosnącą pozycją przetargową wobec dostawców i odbiorców.
Zyski w niższych partiach rachunku wyników niewiele odbiegają od rezultatu osiąganego na sprzedaży. To dość niecodzienna sytuacja tym bardziej, że EH jest graczem już także europejskim, a więc narażonym także na różnice kursowe. Eksport stanowił w pierwszym półroczu ponad połowę przychodów grupy. Przy cyklu rotacji należności na poziomie 30 dni i istotnej zmienności kursów można byłoby się spodziewać istotnych różnic kursowych. Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń, w sprawozdaniu podaje, że stosuje do zabezpieczenia derywaty, ale istotnych pozycji zabezpieczających w bilansie nie widać.
Druga kwestia to stopa podatkowa, która wynosi tylko 3-5 proc. Nawet przy optymalizacji podatkowej wydaje się to znacząco mało. I tak naprawdę wystarczy jedna zmiana w ustawie aby struktura kapitałowa EH się posypała a obciążenia wzrosły o kilkanaście procent.

kliknij, aby powiększyć


Wycena spółki www.stockwatch.pl/gpw/elementa... jest dość wysoka zarówno jeśli patrzymy na metody dochodowe czy majątkowe. Innymi słowy rynek oczekuje znaczącej poprawy wyników i to wyników w przeliczeniu na akcję a nie tylko w wartościach nominalnych.

Proces budowy grupy trwa, spółka już uchwaliła kolejną emisję akcji i podpisała umowy nabycia kolejnych spółek. EH próbuje się rozwijać poszerzając także zakres działalności o czym mówi list intencyjny podpisany ze spółką zależną Toyoty. Czy te ruchy zbudują wartość dla akcjonariuszy nie wiadomo, ale ostatnie akwizycje na razie widocznej poprawy nie zbudowały – oczywiście w przeliczeniu na akcję. Z drugiej strony spółka mało pisze o samym rynku. Wszyscy wiemy, że ceny metali spadają, ale nie wiadomo w jakim stopniu EH jest te spadki przenieść na ceny skupu czy zakupu. Być może tutaj tkwi potencjał do poprawy wyników. Cykl rotacji zapasów wynosi 30 dni, a więc na marże ma wpływ zmiany ceny w ciągu około miesiąca. Z drugiej strony spadki często są w znacznym stopniu redukowane przez wzrost kursu walutowego. Punktów swobodnych jest całkiem sporo.
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

addi
0
Dołączył: 2008-10-03
Wpisów: 1 086
Wysłane: 27 września 2015 18:51:21 przy kursie: 4,27 zł
Spółka niewątpliwie rozwija się dynamicznie thumbright . NE to ca 7,5% papiera więcej, ale co najważniejsze to cena emisyjna 4,50 zeta wydaje się być fair. Technicznie spółka znajduje się w trendach wzrostowych (zarówno w długim, srednim jak i krótkim terminie). Po zakończeniu obecnej korekty kurs spółki powinien zaliczyć nowe historyczne maxy wave .
Edytowany: 27 września 2015 18:52


UkrainianAntonov
3
Dołączył: 2015-01-09
Wpisów: 40
Wysłane: 28 września 2015 07:58:42 przy kursie: 4,27 zł
Anty_teresa dziękuję za analizę.

Addi, Kurs wzrostowy w krótkim terminie? Eh?

Ciekaw jestem wyników za Q3. Na plus przemawia potencjalna (w końcu?) konsolidacja spółek i dodanie wynikow przejętych podmiotów gospodarczych za granicą, jednak na minus kolejny kwartał spadku cen surowców co jednorazowo obniża marżę.
Edytowany: 28 września 2015 08:00

addi
0
Dołączył: 2008-10-03
Wpisów: 1 086
Wysłane: 28 września 2015 17:16:17 przy kursie: 4,43 zł
@Ukrainian
Za krótki termin na rynku akcji przyjmuje się okres zawarty pomiędzy kolejnymi sprawozdaniami a więc do 3 m-cy wave.
Edytowany: 28 września 2015 17:20

bies
1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2014-03-24
Wpisów: 20
Wysłane: 9 kwietnia 2016 00:48:37 przy kursie: 3,63 zł
Mało się tu dzieje. Spółka 18.03 pokazała wyniki. Prosiłbym o analizę.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
120
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 418
Wysłane: 21 kwietnia 2016 11:36:48 przy kursie: 3,86 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Elemental Holding SA po IV kwartale 2015 r.

Grupa Elemental działa na wzrostowym rynku, poprawia wyniki, ale w związku z przyjętą strategią należy zadać sobie pytanie czy buduje wartość dla akcjonariuszy. W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Rynek obrotu surowcami wtórnymi rośnie I prawdopodobnie będzie nadal rósł na skutek regulacji unijnych, które obligują państwa członkowskie do coraz większego udziału elementów zbieranych i przetworzonych względem sumy wolumenu urządzeń wprowadzonych na rynek, a ta sama w sobie rośnie. Problem w tym, że rynek ten jest mocno rozdrobniony. Spółka przyjęła strategię konsolidacji tegoż rynku, choć przejęcia dotyczą także aktywności komplementarnych i wydłużenia łańcucha dostaw. Podmioty zależne holdingu zajmują się nie tylko zbiórką i przetwórstwem, ale także recyklingiem. W ostatnim czasie EH coraz mocniej stawia na przetwórstwo obwodów drukowanych PCB (płytek urządzeń elektronicznych) gdzie znajdują się cenne surowce jak miedź, złoto czy srebro, oraz katalizatorów samochodowych. Co więcej, spółka wykracza poza granice polski. Elemental nie tylko jest jednym z liderów regionu, ale nawiązuje współpracę z podmiotami z dalekiego wschodu.

Rozwój grupy widać w zasadzie we wszystkich płaszczyznach. Suma bilansowa puchnie w zasadzie dość równomiernie. Na początku 2014 r. wartość całego majątku w zarządzaniu spółki nie przekraczała 375 mln zł, rok później było to już ponad 0,5 mld, a na koniec roku 2015 kwota przekroczyła 580 mln zł. W zasadzie rosną wszystkie pozycje zarówno po stronie aktywnej jak i pasywnej bilansu.


kliknij, aby powiększyć


Nieco jednak zmienia się struktura. Do połowy 2014 r. kapitał własny finansował ponad 70 proc. aktywów, natomiast obecnie tylko 61 proc. Spółka choć posiada sporo kredytów, wyemitowała obligacje, to nie jest mocno zadłużona. Na koniec 2015 r. Elemental miał 51 mln zł kredytów i pożyczek, 50 mln zobowiązań z tytułu obligacji i 10 mln z tytułu Lessingów. Razem daje to kwotę 111 mln zł zobowiązań odsetkowych w stosunku do 354 mln kapitału własnego. Dług netto (zobowiązania odsetkowe – gotówka) wynosił na koniec roku zaledwie 12 mln zł, do czego przyczyniła się emisja akcji w drugiej połowie 2015 r.


kliknij, aby powiększyć


Struktura finansowania jest prawidłowa. Kapitał własny pokrywa aktywa trwałe natomiast kapitał obrotowy jest dodatni na kwotę ponad 200 mln zł. Inaczej mówiąc finansowanie działalności jest bezpieczne co oddaje wysoki ekwiwalent ratingu spółki – AA+

Rozwój grupy widać także w uzyskiwanych wynikach finansowych. Przychody w 2015r. wyniosły 926 mln zł co daje wzrost o 20 proc. r/r. Jednak w samym IV kwartale dynamiki są już znacznie niższe. Spółka zaraportowała obroty na poziomie 231 mln zł, czyli o 5,5 proc. wyższe r/r. Co więcej, poza wzrostem przychodów obserwujemy także wzrost uzyskiwanej przez holding marży. Rentowność zysku na sprzedaży wyniosła w 2015 r. 5,84 proc. względem 4,26 proc., a w samym IV kwartale roku 6,9 proc. względem 2,7 proc. w IV kwartale 2014 r. Niestety ciężko powiedzieć na ile poprawa marży wynika z udoskonalenia procesów i poprawy wykorzystania macy produkcyjnych, wydłużenia łańcucha dostaw, czy rozszerzenia aktywności, a na ile z relacji cenowych podstawowych surowców, czyli odpadów i produktów, czyli efektów recyklingu i przetwórstwa. Sama spółka twierdzi, że jest to efekt głównie zwiększenia udziału przetwórstwa PCB i katalizatorów oraz większego wykorzystania mocyy, ale inwestorzy mogą to przyjąć tylko na wiarę, bo brakuje liczb do weryfikacji. W rachunku segmentowym znajdziemy jedynie podział geograficzny.

Jak wspomniałem wcześniej rozwój grupy odbywa się głównie za sprawą przejęć, a przejęcia te finansowane są w dużej mierze emisją akcji. Z tego powodu oceny uzyskanych wyników należałoby dokonywać przez pryzmat rozwodnienia, czyli w podziale na akcję.


kliknij, aby powiększyć


Po paru latach spadku obrotów na akcję w 2015 r. obserwujemy wzrost. W minionym roku przychód na akcję (wielkość średnioważona) wyniósł 5,76 zł w porównaniu do 4,98 zł w roku 2014. W samym IV kwartale mamy 4 proc. spadek przychodu, ale trzeba dodać, że w II połowie 2015r. miała miejsce emisja akcji, a nie wykonano jeszcze żadnej akwizycji. Do oceny tego zjawiska warto także wziąć pod uwagę, że ceny metali w 2015 r. spadały przez co wolumeny sprzedaży mają prawdopodobnie większą dynamikę od samych przychodów. Można powiedzieć, że w końcu jest lepiej.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać na powyższym wykresie rośnie także generowany zysk na sprzedaży na akcję, co nie powinno być zaskoczeniem przy wzroście sprzedaży na akcję i zwyżce marży. W IV kwartale spółka zaraportowała na tym poziomie rachunku wyników 16 mln zysku wobec 5,8 mln w okresie porównywalnym. Dynamika zaiste imponująca, ale jest to w dużej mierze efekt niskiej bazy – 4 kwartał był najsłabszy w całym 2014 r. Wysoki wynik na sprzedaży pozwolił spółce zbudować także zyski w niższych partiach rachunku wyników.


kliknij, aby powiększyć


EBIT IV kwartału zamknął się kwotą 14 mln zł, natomiast zysk netto wyniósł 13,3 mln zł. W całym 2015 r. mamy odpowiednio 52,6 mln zysku operacyjnego i 49,6 mln zysku netto na poziomie całej grupy. Zwracam uwagę, że stopa podatkowa jest w tym roku ujemna. Tak jak pisałem w poprzednim omówieniu zmiana przepisów podatkowych może skutkować rozsypaniem się mechanizmu optymalizacji. Tym nie mniej to na razie tylko ryzyko. Za to do liczenia wskaźników opartych o zysk wypada wziąć tylko zysk przypadający na jednostkę dominującą, bo akcjonariusze mniejszościowi w poszczególnych spółkach zależnych posiadają dość spore udziały. Za powtarzalny wynik można uznać kwotę 45,5 mln zł., co przy kapitalizacji 660 mln zł nie jest znów wartością taką niską. Rynek nadal spodziewa się poprawy wyników, co ma swoje uzasadnienie w branżowych regulacjach.

Niestety sprawozdanie i ocena działalności nie są pozbawione minusów. Pierwszym jest uwaga audytora. Biegły stwierdza, że spółka nie dostarczyła wystarczających dowodów na około 5 proc. przychodów i 5 proc. kosztów, co związane jest z brakiem odpowiedniej konsolidacji spółki tureckiej. O ile 5 proc. na poziomie wyniku netto nie robi większej różnicy, to w sumie warto zauważyć, że taka masa przychodów to w zasadzie cały wynik na sprzedaży spółki. A zatem biorąc pod uwagę, że przychody mogą być niższe o 5,4 proc. natomiast koszty o 4,6 cała poprawa wyników w tym roku może okazać się iluzją.

Drugi negatyw to CF. Spółka w 2015 r. „wsadziła” w działalność kolejne 16 mln zł, co wynika ze znacznego wzrostu należności. Skala wzrostu sprzedaży nie uzasadnia aż takiego wysokiego zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Co więcej przychody pomiędzy 2 i 3 kwartałem, czy 3 i 4 rosną maksymalnie o 6 mln zł, to spółka przy dość równomiernym wyniku nie generowała w tym okresie zbliżonej gotówki operacyjnej.


kliknij, aby powiększyć


Wydaje się, że popsuła się nieco efektywność działalności, co potwierdza także wskaźniki rotacji. Cykl konwersji gotówki jest wyższy zarówno względem poprzedniego kwartału jak i również względem odpowiadającego kwartału roku poprzedniego.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

figaczg
0
Dołączył: 2015-09-29
Wpisów: 14
Wysłane: 9 września 2016 14:13:18 przy kursie: 3,76 zł
Witam,

Co myslicie po ostatnich wynikach?

Pozdrawiam,
Greg

niewiernytomasz
5
Dołączył: 2012-10-19
Wpisów: 25
Wysłane: 11 września 2016 23:26:10 przy kursie: 3,76 zł
Proszę o analizę raportu. Pozdrawiam

mikey
0
Dołączył: 2009-02-25
Wpisów: 1
Wysłane: 13 września 2016 11:20:11 przy kursie: 3,79 zł
Dołączam do prośby o analizę raportu. Spółka wydaje sie być bardzo perspektywiczna w dłuższym okresie. Pozdrawiam


UkrainianAntonov
3
Dołączył: 2015-01-09
Wpisów: 40
Wysłane: 13 września 2016 14:26:14 przy kursie: 3,79 zł
To i ja się dołączę do prośby o analizę raportu. Dużo się w spółce ostatnio dzieje. Kurs akcji na wieść o fiasku przejęcia Gorenje Surovina zaliczył korektę, ponad to w ciągu ostatnich kilku sesji pojawiły się informacje o dwóch przejęciach które maja to zrekompensować.
Edytowany: 13 września 2016 14:30

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
120
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 418
Wysłane: 16 września 2016 09:03:26 przy kursie: 3,70 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Elemental Holding SA po II kw. 2016 r.


Przychody EH wyniosły w II kw. roku 255,5 mln zł i były o 8,8 proc. niższe niż przed rokiem. Spadek obrotów spółka uzasadnia zmiana miksu produktowego. Według zarządu Grupa Elemental odchodzi od nisko marżowych linii biznesowych do bardziej dochodowych działalności w zakresie recyclingu płytek drukowanych, katalizatorow samochodowych oraz sprzętu AGD. To wytłumaczenie znajduje potwierdzenie we wzroście marży zysku na sprzedaży, która wyniosła w raportowanym okresie 16,25 mln zł, co daje wzrost o 24,8 proc. Rentowność zysku ze sprzedaży wyniosła 6,4 proc. w porównaniu do 7,3 proc. kwartał wcześniej i 4,6 proc. przed rokiem.


kliknij, aby powiększyć


Przyznam szczerze, że tłumaczenie o zmianie miksu nie do końca do mnie trafia. Dlaczego spółka nie mogła zwiększyć wolumenów, tylko musiała z części zrezygnować?

W przypadku podmiotu, który rozwija się w oparciu o kolejne emisje akcji sam wzrost pozycji wynikowych nie daje odpowiedzi na pytanie dotyczące budowy wartości dla akcjonariuszy. Żeby ją uzyskać trzeba wynik odnieść do liczby akcji. W takim ujęciu uzyskany rezultat trzeba ocenić pozytywnie, bo wynik na sprzedaży także rośnie w przeliczeniu na jedną akcję. W tym kwartale wyniósł 9,5 grosza, w poprzednim 8,2 grosza natomiast przed rokiem 8,2 grosza.


kliknij, aby powiększyć


W tym kwartale spółka wykazała spore dodatnie saldo pozostałej działalności operacyjnej, dzięki czemu EBIT kwartału jest wyższy od zysku ze sprzedaży i wynosi 18,1 mln zł. Z odpowiedniej noty wynika, że spółka rozwiązała rezerwę na koszty tego roku. Zwracam uwagę, że rozwiązała, a nie wykorzystała innymi słowy przestały istnieć przesłanki i tak naprawdę kwota około 3 mln zł dotyczy poprzedniego roku kiedy ją zawiązywano, a nie obecnego.

Co ciekawe, saldo działalności finansowej było praktycznie zerowe, co ma związek z dodatnimi różnicami kursowymi na kwotę ok. 450 tys. zł. A zatem na poziomie zysku brutto spółka ma już około 3 mln zł zdarzeń jednorazowych w masie 18,2 mln zł zysku. Co ciekawe stopa podatkowa praktycznie wyniosła około zera i spółka wykazała jedynie ok. 100 tys. podatku, dzięki czemu wynik netto zamknął się kwotą 18,1 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Wynik na najniższym poziomie rachunku rośnie niezależnie czy porównujemy liczby w wartościach nominalnych, czy po przeliczeniu na liczbę akcji.

Kwartał był także całkiem udany pod względem generowanej gotówki. Przepływy operacyjne wyniosły 11,9 mln zł i to przy wzroście sprzedaży względem poprzedniego kwartału. Niestety znacznie gorzej wypadają wartości skumulowane. Za ostatnie 4 kw. na działalności operacyjnej Elemental pokazał tylko około 1,5 mln zł przy 68 mln EBITDA. Co więcej, dla takiego wzrostu zapotrzebowania na kapitał obroty nie ma wielkości przychodów. Bardzo tajemniczo wyglądają za to przepływy finansowe w 1 kw. roku kiedy to spółka zaraportowała ok. 57 mln zł wpływów z tytułu dywidendy, pomimo tego iż wszystkie spółki konsoliduje metodą pełną i ewentualna dywidenda przez nie płacona powinna być wyłączona.


kliknij, aby powiększyć


Nie można powiedzieć, że wycena spółki jest szczególnie niska. Obecny wskaźnik C/Z wynosi co prawda niecałe 11, a spółka ma charakter wzrostowy, ale niejasności w sprawozdaniu i kompletny brak komentarza do wyników rodzi dodatkowe ryzyka i nieco podważa wiarygodność liczb. Obawy te podsyca rezygnacja paru członów RN w ostatnim czasie, a także rezygnacja członka zarządu. Nie bez wpływu na ocenę pozostają transakcje kapitałowe. W pierwszym kwartale spółka zależna Collect point zbyła na rzecz zależnego Syntomu udziały w PGM, a potem została sprzedana. Problem w tym, że sprzedaż udziałów została obwarowana umową earn-out, czyli zobowiązaniem do dodatkowej zapłaty około 24 mln zł na rzecz zbywanej spółki. W efekcie Elemental Holding pokazał jeszcze większą wartość firmy dla PGM Group:


kliknij, aby powiększyć


Oczywiście komentarza na temat tej transakcji nie uświadczymy. Nie da się jej także w prosty sposób uzasadnić, co może rodzić u niektórych obawy o wyprowadzanie majątku ze spółki.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

UkrainianAntonov
3
Dołączył: 2015-01-09
Wpisów: 40
Wysłane: 16 października 2016 10:13:53 przy kursie: 3,73 zł
Cytat:
Nie bez wpływu na ocenę pozostają transakcje kapitałowe. W pierwszym kwartale spółka zależna Collect point zbyła na rzecz zależnego Syntomu udziały w PGM, a potem została sprzedana. Problem w tym, że sprzedaż udziałów została obwarowana umową earn-out, czyli zobowiązaniem do dodatkowej zapłaty około 24 mln zł na rzecz zbywanej spółki. W efekcie Elemental Holding pokazał jeszcze większą wartość firmy dla PGM Group:


Gdzie znalazłeś szczegóły transakcji sprzedaży (earn-out) spółki?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
120
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 418
Wysłane: 16 października 2016 11:41:45 przy kursie: 3,73 zł
Kawałek czasu minęło od analizy, ale wydaje mi się, że w raporcie z liczb to wynika

sasky
sasky PREMIUM
29
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 632
Wysłane: 29 marca 2017 10:41:30 przy kursie: 3,80 zł
Analitycy Michael/Ström DM przygotowali raport na temat aktualnej sytuacji finansowej grupy Elemental Holding pod kątem zdolności obsługi zadłużenia z tytułu wyemitowanych obligacji.

wiadomosci.stockwatch.pl/micha...

Martel
Martel PREMIUM
0
Dołączył: 2012-05-08
Wpisów: 11
Wysłane: 4 kwietnia 2017 16:18:06 przy kursie: 3,77 zł
Czy można prosić o omówienie raportu za 2016r. Dla mnie ciekawa, perspektywiczna spółka, wyniki bardzo dobre a kurs od ponad roku spada/ konsoliduje się. Obroty na średnim poziomie więc trudno powiedzieć, że spółka zapomniana. Niewiele z tego rozumiem.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
120
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 418
Wysłane: 21 kwietnia 2017 11:46:00 przy kursie: 3,66 zł
Recykling odpadów i kapitału – omówienie sprawozdania finansowego GK Elemental Holding SA

Strategia rozwoju spółki zakłada osiągnięcie pozycji europejskiego lidera w zakresie recyklingu katalizatorów i obwodów drukowanych, co spółka chciałaby osiągnąć do roku 2020. Ale w dłuższej perspektywie spółka zamierza rozwijać się także pionowo i rozszerzyć swoją pozycję w łańcuchu dostaw – budowa pieców do pyrolizy.
Elemental planuje osiągnąć cele między innymi dzięki akwizycjom (w tym spółek działających na terenach, na których spółka jeszcze nie jest obecna), a ten model rozwoju spółka praktykuje już od wielu lat.

Suma bilansowa na koniec roku przekroczyła już 680 mln zł. Względem stanu na koniec 2015 r. najmocniej wzrosły wartości niematerialne i prawne, w szczególności wartość firmy. Na koniec roku Elemental posiadał 247,6 mln zł wartości niematerialnych w porównaniu do 179 mln zł na koniec 2015 r. W tym miejscu wyjaśnię, że wartość firmy to nadpłata ceny nabycia podmiotu ponad wartość z wyceny aktywów netto.


kliknij, aby powiększyć


W konsekwencji udział WNIP w aktywach grupy zwiększył się do 36 proc.


kliknij, aby powiększyć


Skoro zwiększyły się WNIPy to w trakcie roku musiały mieć miejsce przejęcia. Faktycznie Elemental przejął w tym roku 3 spółki, w tym dwie zagraniczne i jedną krajową. Emitent nabył 51% udziałów recyklera katalizatorów samochodowych – firmy AWT Recycling Ltd (konsolidowana od grudnia), 51% udziałów w rodzinnej firmie Kat-Metal (konsolidowana od listopada), 51 proc. udziałów w Platinium M.M (konsolidowana od stycznia 2017)

Przeprowadzone akwizycje są oczywiście zgodne ze strategią i mają na celu zbudowanie odpowiednich wolumenów strumieni odpadów, pozwalających na podjęcie działań zmierzających do rozszerzenia procesu recyklingu o ostatni element jakim są procesy metalurgiczne (wytop czystszych związków metali)

Na powyższym wykresie można zauważyć, że znacząco wzrósł także kapitał własny. Wartość aktywów netto wyniosła na koniec roku 450 mln zł względem 398 mln zł na koniec 3 kw. (wzrost o 52 mln zł), przy zysku netto w ostatnim kwartale roku w kwocie 11,3 mln zł. Wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy są zmiany kapitałowe w grupie:

Cytat:
W związku z mającym miejsce pod koniec 2016 roku procesem reorganizacji Grupy Kapitałowej Emitenta, w tym nabyciem przez alternatywny fundusz inwestycyjnych – FINEX SICAV SIF S.A. – Private Equity VII 100% udziałów w Evciler & Elemental Recycling B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia, dokonana została korekta prezentacji opcji w niniejszym sprawozdaniu. Na skutek powyższego długoterminowe zobowiązania finansowe Grupy Kapitałowej uległy zmniejszeniu o kwotę 40 568 tys. PLN, w konsekwencji czego wzrósł skonsolidowany zysk z lat poprzednich.


Co ciekawe FINEX należy do grupy, ale nie jest konsolidowany:

Cytat:
Elemental FIZ oraz FINEX SICAV SIF S.A. – Private Equity VII nie zostały objęte konsolidacją ze względu na nieistotność danych.


Prawdopodobnie jest to zgodne z zasadami rachunkowości, bo inaczej uznany rewident dałby zastrzeżenie. Nie zmienia to jednak faktu, że część zobowiązań została wyprowadzona poza grupę, w związku z czym wzrosły kapitały własne..

Elemental pomimo przeprowadzonych akwizycji posiada dość znaczące zasoby gotówkowe – 82 mln zł. Kwota posiadanych pieniędzy pozwala od razu pokryć ponad połowę zobowiązań odsetkowych (kredyty, obligacje, leasingi). Dług netto na koniec roku wynosił 72 mln zł, co stanowi 16 proc. kapitałów własnych i 35 proc. kapitałów własnych skorygowanych o WNIP. Kapitały własne pokrywają aktywa trwałe, a kapitał obrotowy jest dodatni na kwotę 158 mln zł.

Przychody spółki w IV kwartale przekroczyły 300 mln zł i były o 30 proc. większe r/r, oraz o 15 proc. wyższe w ujęciu kw/kw. Wzrost obrotów wynika w części z przeprowadzonych akwizycji, ale także ze wzrostu cen metali na światowych rynkach. Nie mamy do dyspozycji co prawda danych kwartalnych, ale warto zauważyć, że w ujęciu rocznym spada sprzedaż na rynku krajowym:


kliknij, aby powiększyć


Na poziomie zysku ze sprzedaży wynik zamknął się kwotą 18 mln zł, co stanowi wzrost o 13 proc.(2,02 mln zł) w ujęciu r/r i 28 proc.(3,95 mln zł) w ujęciu kw/kw.


kliknij, aby powiększyć


Za to na poziomie operacyjnym mamy wynik w zasadzie tożsamy z IV kw. 2015 r. (14 mln zł) i o 1 mln zł niższy niż w poprzednim kwartale. O takim stanie rzeczy zdecydowała pozostała działalności operacyjna. Podobnie jak w przypadku układu geograficznego nie mamy danych samego IV kwartału. Jednak pewne wnioski można wyciągnąć z noty rocznej:


kliknij, aby powiększyć


W IV kwartale pozostała działalność operacyjna (netto) zabrała 4 mln zł z wyniku na sprzedaży.W ujęciu rocznym ruch na rezerwach w tym roku nie miał istotnego wpływu, ale rozwiązanie i zawiązanie rozłożyło się inaczej w czasie. W 1 połowie roku spółka rozwiązała rezerwy na kwotę ok. 3 mln zł, natomiast w drugiej połowie związała na 4 mln zł i dodatkowo odnotowała ujemy wynik na sprzedaży aktywów trwałych. Można mniemać, że wspomniane czynności miały miejsce głównie w IV kwartale roku. Z noty dotyczącej rezerw wynika, że zawiązane i rozwiązane rezerwy dotyczą kosztów roku przyszłego. Raczej nie należy tego traktować jako zdarzenia jednorazowego. Ostatecznie spółka skończyła ostatni kwartał poprzedniego roku z wynikiem netto 11,3 mln zł w porównaniu do 13,3 mln w roku poprzednim. Choć zysk netto spadł, to zniżka pochodzi od częściowo od zdarzeń jednorazowych w postaci różnic kursowych i być może sprzedaży jednostki zależnej, która miała miejsce w 2 połowie roku. Trzeba także zauważyć, że mamy znacznie większe obciążenie podatkowe:


kliknij, aby powiększyć


W całym roku grupa odnotowała zysk brutto na poziomie 57,7 mln zł, przy czym zdarzenia jednorazowe obciążyły wynik brutto kwotą 1,2 mln zł (mowa o sprzedaży aktywów trwałych, wyniku na sprzedaży jednostki zależnej i różnicach kursowych). Stopa podatkowa wyniosła tylko 4 proc. Przy normalnym obciążeniu 19 proc. wynik netto spadłby do poziomu 46,7 mln zł, natomiast skorygowany w zdarzenia jednorazowe wyniósłby o 47,7 mln zł. Oczywiście mowa o wyniku całej grupy wraz z wynikiem przynależnym akcjonariuszom mniejszościowym. Zakładając raportowaną strukturę podziału wyniku netto na akcjonariuszy mniejszościowych i akcjonariuszy Elementalu dostalibyśmy po korekcie o oneoffy i przy założeniu normalnej stawki podatkowej zysk na poziomie ok. 44 mln zł. Przy kapitalizacji na poziomie 617 mln zł nie jest to wartość szczególnie niska (C/Z skorygowany wynosi 14). Powyższe wyliczenie zakłada utratę efektywności podatkowej spółki, co w obecnych realiach wcale nie wydaje się bezpodstawne.

Oczywiście spółka zamierza dalej się rozwijać, a na wyniki 2017 r. poza konsolidacją nowych nabytków powinna mieć wpływ także nowa inwestycja. W roku 2016 rozpoczęła inwestycję w zaawansowane linie do samplingu obwodów drukowanych. Przewidywany okres oddania projektu w Bydgoszczy to przełom II i III kwartału 2017, jednak spółka planuje dojście do pełnych mocy produkcyjnych dopiero w IV kwartale.
Inwestycja ta ma pozwolić na podwojenie wolumenu przetwarzanych płytek PCB i dokładną analizę składu chemicznego kupowanego i sprzedawanego złomu. Wartość projektu to 36 mln zł, ale na razie aktywa trwałe w budowie wynosiły na koniec roku tylko 2 mln zł.

Elemental to podmiot o charakterze wzrostowym, działający w ciekawej niszy i z pomysłem na dalszy rozwój. Jednak inwestorów może odstraszać (co uwidacznia się w bieżącej wycenie) bardzo skomplikowana struktura kapitałowa, spory udział akcjonariuszy mniejszościowych w kontrolowanych jednostkach, dość niejasne ruchy wewnątrz grupy i brak pełnej konsolidacji wszystkich jednostek oraz wizja utraty efektywności fiskalnej.
Warto też zauważyć, że wynik nie jest do końca potwierdzony przepływami operacyjnymi, które wyniosły tylko 16 mln zł, przy EBITDA przekraczającej 71 mln zł.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 110 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 15 sierpnia 2017 21:25

staszekkrol
0
Dołączył: 2016-09-13
Wpisów: 2
Wysłane: 19 czerwca 2017 13:22:17 przy kursie: 3,19 zł
Witam,

Czy ktos ma pojecie czym spowodowane takie mocne spadki w ostatnim czasie?

Niby sie rozwijaja, wyniki dosc dobre, altus zwiekszyl zaangazowanie, a tu takie rozczarowanie, jesli chodzi o kurs...

Dziekuje i pozdrawiam,
sk

krewa
krewa PREMIUM
235
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 459
Wysłane: 22 lipca 2017 16:29:09 przy kursie: 3,19 zł
ELEMENTAL - analiza techniczna na życzeniekliknij, aby powiększyć

Kurs akcji spółki Elemental znajduje się w trendzie spadkowym od 2015 roku. Na chwilę obecną podaż doprowadziła do zniesienia przeszło 50% dorobku hossy i nie wygląda, by na tym miała poprzestać.
Owszem, w ujęciu dziennym nie da się nie zauważyć słabnącego impetu przeceny, ale nie oznacza to automatycznie końca spadków. Zainicjowane w drugiej połowie czerwca odbicie jets zwykłą korektą w trendzie spadkowym.

Wskaźniki techniczne nie zachęcają do angażowania się w obronę kursu. Co więcej - przymierzają się do odświeżenia zaleceń sprzedaży, tak jak chociażby linia MACD, która zdaje się zawracać spod poziomu równowagi. Linia RSI znajduje się w strefie typowej dla bessy, układ średnich prospadkowy. W tej sytuacji można jedynie spoglądać w dół wykresu cenowego w poszukiwaniu kolejnych wsparć.

Na jednym z nich notowania właśnie spoczęły - jest to poziom szczytu sprzed 4 lat (cena zamknięcia, świece tygodniowe). Jego utrata może skutkować zejściem do strefy 2,92-3,00 zł. Górny pułap tej strefy wzmacnia ekstrapolacja linii, łączącej istotne historyczne dołki.
Najbliższy opór to 3,41 zł.

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

bmdomino
0
Dołączył: 2014-06-05
Wpisów: 59
Wysłane: 15 sierpnia 2017 20:53:25 przy kursie: 2,92 zł
Trochę to dziwne, wyniki finansowe spółki są dobre a kurs nadal dołuje. Albo ktoś celowo zbija kurs chcąc skupić większą ilość (przy i tak już wykupionym rynku), albo nie wiem.... Spółki o wiele gorszej sytuacji finansowej idą w górę a tu 4 litery. Nie rozumiem powodu.
Edytowany: 15 sierpnia 2017 20:54

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,495 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,47% +30 293,47 zł 50 293,47 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d