pixelg
HUSSAR GRUPPA (Catalyst) - Notowane instrumenty - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

HUSSAR GRUPPA (Catalyst)

Kalashnikov
0
Wpisów: 537
Wysłane: 13 kwietnia 2014 23:23:29
Witam forumowiczów

Od pewnego czasu trwa emisja spółki logistyczno-spedycyjnej, konstrukcja pozwala na niską kwotę wejścia każdemu inwestorowi (1000 zł) oraz o w miarę sensownym oprocentowaniu (stałe 8,5%). Przejrzałem memorandum - nic nadzwyczajnego nie znalazłem. Bilans wygląda "na oko" też w miarę dobrze - spółka funkcjonuję trochę krótko, a do tego nie ma sprawozdania za ubiegły rok.
Firemka wyemitowała wcześniej obligacje - czy ktoś brał udział w emisji? Czy ktoś przymierza się do zapisu na tą serię?
Pozdrawiam
Edytowany: 21 lipca 2020 12:52

tuscer
0
Wpisów: 8
Wysłane: 14 kwietnia 2014 14:44:27
Generalnie Panowie majs problemy z placeniem za uslugi, poczytaj w necie. Ja osobiscie nie jestem przekonany ze w przypadku obligacji nie bedzie podobnie, wiec bym nie ryzykowal

Kod:
Mod: Bez podania źródła informacji powyższa wypowiedź to insynuacje. Proszę brać odpowiedzialność za swoje słowa.
Edytowany: 21 kwietnia 2014 12:57

kajet
0
Wpisów: 144
Wysłane: 14 kwietnia 2014 15:26:59
@Kalashnikov

Spółka została przekształcona, stąd "krótka historia":

KRS napisał(a):
SPÓŁKA HUSSAR GRUPPA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE (SPÓŁKA PRZEKSZTAŁCANA) ZOSTAŁA PRZEKSZTAŁCONA W SPÓŁKĘ AKCYJNĄ POD FIRMĄ HUSSAR GRUPPA SPÓŁKA AKCYJNA (SPÓŁKA PRZEKSZTAŁCONA) W TRYBIE ART. 551 PAR. 1 K.S.H. PROTOKÓŁ Z PODEJMOWANIA UCHWAŁ PRZEZ WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI HUSSAR GRUPPA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA W WARSZAWIE Z DNIA 23.08.2011 OBJĘTY AKTEM NOTARIALNYM SPORZĄDZONYM PRZEZ NOTARIUSZA BARBARĘ SKOCZYŃSKĄ-SOROKO, PROWADZĄCĄ KANCELARIĘ NOTARIALNĄ BARBARA SKOCZYŃSKA-SOROKO W WARSZAWIE, UL. LĄDOWA 1/3 LOK. 6,00-759 WARSZAWA, REP. A NR 4507/2011, ZAWIERAJĄCY UCHWAŁĘ NR 1 W PRZEDMIOCIE PRZEKSZTAŁCENIA SPÓŁKI W SPÓŁKĘ AKCYJNĄ

remix1977
0
Wpisów: 425
Wysłane: 14 kwietnia 2014 23:40:14
@tuscer - nie znalazłem nic w necie, natomiast w memorandum znalazłem informację, że na dzień sporządzenia memorandum brak jest zobowiązań przeterminowanych.

@kalashnikov - rzeczywiście ta oferta wydaje się być ciekawa, jednak nie bez wad.

Pozwoliłem sobie zadebiutować na blogu - jak ktoś ma ochotę poczytać parę zdań analizy o tej spółce - zapraszam :)

http://rynekobligacji.blogspot.com/

Ramapanga
0
Wpisów: 4
Wysłane: 15 kwietnia 2014 17:51:55
Tuscer ma racje
index.forum.gazeta.pl/szukaj/f...
deportacja kierowców z belgii
wylaczenie pradu w garazu w belgii
plu polecam KRD plus nieegzekwowalne nakazy komornicze
ale przeciez wiadomo czyim wychowankiem jest prezez wiec nic im nie mozna zrobic;)

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 15 kwietnia 2014 18:12:48
Napisaliśmy artykuł o tej emisji obligacji:

Cytat:
- Rok 2013 zamknęliśmy bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Jest to rezultat trafnie obranej strategii rozwoju w zakresie wysokomarżowej obsługi transportu drogowego. Działamy głównie na drogach Europy Zachodniej, obsługując polskie i zagraniczne firmy transportowe i w tym zakresie nie mamy konkurencji. Naszym celem jest stać się w ciągu trzech lat najlepiej zarządzaną, średniej wielkości specjalistyczną firmą dostarczającą kompleksowe rozwiązania dla spedycji i transportu. Posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie do dalszego rozwoju i w tym zakresie potrzebujemy kapitału z emisji obligacji. – mówi Konrad Kąkolewski, prezes zarządu Hussar Gruppa SA.

Całość: wiadomosci.stockwatch.pl/do-30...

Kalashnikov
0
Wpisów: 537
Wysłane: 19 kwietnia 2014 13:48:31
Witam serdelecznie wszystkich w okresie (przed) świątecznym

tuscer napisał(a):
Generalnie Panowie majs problemy z placeniem za uslugi, poczytaj w necie. Ja osobiscie nie jestem przekonany ze w przypadku obligacji nie bedzie podobnie, wiec bym nie ryzykowal

Czytałem opinie "pracowników" w internecie - dużo mało pochlebnych, autorzy kilku rzeczowych opinii wydają się być przekonywujący. Pytanie - na ile zaufamy że to faktycznie byli pracownicy których firemka wyd... a na ile może to być dywersja konkurencji? Gdybym brał pod uwagę tylko same opinie w internecie o firmie, to nigdy nie zainwestowałbym w nic blackeye

Ramapanga napisał(a):

Tuscer ma racje
index.forum.gazeta.pl/szukaj/f...
deportacja kierowców z belgii
wylaczenie pradu w garazu w belgii
plu polecam KRD plus nieegzekwowalne nakazy komornicze
ale przeciez wiadomo czyim wychowankiem jest prezez wiec nic im nie mozna zrobic;)

Czytałem o tym. Zainteresowałeś mnie - czyim wychowankiem jest prezes?

kajet napisał(a):

@Kalashnikov
Spółka została przekształcona, stąd "krótka historia":

Wiem, wiem czytałem że wcześniej byli Sp. z o.o. Sp. k. :) Chopdziło mi oczywiście o historię sprawozdawczości, a ta jak wiadomo wcześniej była pewnie zerowa (przed przekształceniem w S.A.)

remix1977 napisał(a):

@kalashnikov - rzeczywiście ta oferta wydaje się być ciekawa, jednak nie bez wad.

No właśnie - praktycznie wszystkie moje wątpliwości poruszyłeś na blogu. Chciałem zapisać się na kilka sztuk, ale odpuściłem. Analizując co prawda spółkę, mamy chociaż jakiś bilans, są przychody, biznes jest tyle o ile rentowny - w przeciwieństwie np. do takiego Zortraksu bez historii wolałbym chyba już Hussara king Zastrzeżenia audytora dały mi do myślenia, że spółka ukrywa za dużo informacji. Nie znając powodów - zakładam te najgorsze, więc nie inwestuje king

Pozdrawiam!

czosnek
1
Wpisów: 332
Wysłane: 19 kwietnia 2014 17:26:45
też miałem się zapisywać ale poczytałem opinię audytora do sprawozdania finansowego za 2012 i od razu mi się odniechciało. Tak z tej lektury audytu wynika że w tej spółce chyba ktoś ma nierówno pod sufitem, jak można kapitał własny zawyżyć o 2 mln nie mówiąc już o innych pozycjach bilansowych i rzs, trzeba mieć niezły tupet żeby z takim pasztetem startować po kasę z obligacji, toż to jawne kpiny są albo jakiś trochę spóźniony żart prima-aprylisowy Boo hoo!

kajet
0
Wpisów: 144
Wysłane: 19 kwietnia 2014 20:35:11
hussar-gruppa.com/Hussar%20Gru...

Polecam lekturę str. 91-92, szczególnie punktu 5 na stronie 92.

Opinia z 7 zastrzeżeniami, z czego jedno dotyczy wątpliwego aktywowania ponad trzech baniek w aktywach (zamiast wrzucenia ich w koszty), do tego bez odpisania w roku 2012 ani złotówki, mimo że sama spółka obiecała odpisywać to aktywo przez 3 lata????

Z opinii audytora przekaz jest następujący: pomieszanie kreatywnej księgowości z bałaganem (zaksięgowanie innego kapitału zapasowego niż wynika z uchwały WZA jest wręcz komiczne).

Emisja albo dla insiderów, moim zdaniem, albo dla nikogo. Po prostu na podstawie publicznie dostępnych informacji nie da się oszacować poziomu ryzyka.

czosnek
1
Wpisów: 332
Wysłane: 19 kwietnia 2014 20:55:53
dokładnie tak jak napisał kajtek ta ich księgowość jest po prostu komicznaLiar Ja myślę że duża część osób decydujących się na zakup obligacji po prostu nie wczytuje się dokładnie w dane finansowe nie mówiąc już o opiniach audytorów, wiele osób jak już coś czyta to poprzestaje np na warunkach emisji czy prezentacji inwestycyjnej która to akurat zamieszczona na ich stronie robi bardzo dobre wrażenie. I faktycznie ta emisja robi wrażenie jakby była skierowana albo do insiderów albo do nikogo albo... do osób które nie czytają memorandum.

remix1977
0
Wysłane: 20 kwietnia 2014 22:30:42
i za to uwielbiam to forum. Wnikajmy głębiej i wymuszajmy wyższe standardy od spółek. Ideałem w tym przypadku byłoby przesunięcie emisji i anex ze zaudytowanymi wynikami za 2013 rok.

Bardzo ciekawy jestem jak ta emisja się skończy i jeśli się uda kto ją obejmie. Fundy czy indywidualni zachęceni reklamami i prezentacją. Zobaczymy po ilości inwestorów i średnim zapisie, jeżeli taki będzie podany.

Jednakże tak jak napisał Kalashnikov, z tych dwóch i tak wybrałbym Hussara, a nie Zotrax, bo przynajmniej jakieś ryzyko idzie szacować :).

gauss
0
Wpisów: 111
Wysłane: 21 kwietnia 2014 19:50:29
Gdzie można zobaczyć raport i opinię audytora? Poratuje ktoś linkiem?

kondorek
0
Wpisów: 49
Wysłane: 21 kwietnia 2014 20:03:37

PIB-Finanse
0
Wpisów: 102
Wysłane: 22 kwietnia 2014 16:19:39
remix1977 napisał(a):
i za to uwielbiam to forum. Wnikajmy głębiej i wymuszajmy wyższe standardy od spółek. Ideałem w tym przypadku byłoby przesunięcie emisji i anex ze zaudytowanymi wynikami za 2013 rok.

Bardzo ciekawy jestem jak ta emisja się skończy i jeśli się uda kto ją obejmie. Fundy czy indywidualni zachęceni reklamami i prezentacją. Zobaczymy po ilości inwestorów i średnim zapisie, jeżeli taki będzie podany.

Jednakże tak jak napisał Kalashnikov, z tych dwóch i tak wybrałbym Hussara, a nie Zotrax, bo przynajmniej jakieś ryzyko idzie szacować :).

Fundusze nie kupią emisji bez poznania aktualnych sprawozdań finansowych. W tym wypadku (zastrzeżenia do SF 2012) wydaje się, że bez opinii audytora sprawozdania za 2013 mogą okazać sie niewystarczające dla instytucji finansowych.
PIB - Finanse z sensem

remix1977
0
Wysłane: 22 kwietnia 2014 20:09:00
oczywiście mówisz o świecie idealnym, modelowym :)

Dexterowski
0
Wpisów: 55
Wysłane: 23 kwietnia 2014 10:35:32
Moim zdaniem to inwestycja dla lubiących emocje. Lektura raportu za 2012 nie pozostawia złudzeń - nie nalezy się tego dotykać bo tak naprawdę nie wiadomo co w spółce siedzi. Dziwi tylko fakt, że taki poziom sprawozdawczości (opinia biegłego raczej miażdżąca) zaakceptował prezes, który ma bogate doświadczenia i wiedzę w zakresie rachunkowości (patrz cv). Więc z mieszaniny bałagan i kreatywna księgowość wybieram to drugie.
Poza tym mam - tak już osobiście - mam uraz do firm obsadzonych przez family and friends (mam Orła - właśnie w upadłości)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 600
Wysłane: 23 kwietnia 2014 11:03:11
Rozliczanie napraw w czasie to jest naprawdę autorskie podejście do rachunkowości...

Rozumiem, jakby zawiązywano stopniowo rezerwy i je wykorzystywano w momencie wystąpienia naprawy, ale rozliczanie w czasie kosztów napraw to jest absurd. Inaczej mówiąc wynik roku 2012 jest pod wodą, a kapitał własny o 1/3 mniejszy niż wykazano...

Hussar Gruppa SA
0
Wpisów: 4
Wysłane: 23 kwietnia 2014 13:50:29
Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż wszelkie informacje dotyczące Spółki oraz oferty publicznej obligacji serii S znajdują się na stronie internetowej Emitenta.

Z poważaniem,
Zarząd Hussar Gruppa S.A.
Edytowany: 23 kwietnia 2014 15:04

remix1977
0
Wysłane: 23 kwietnia 2014 14:18:17
Dziękuję za informację.
Czy mogą Państwo również potwierdzić, że równolegle nie jest prowadzona druga emisja obligacji?
Pozdrawiam

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 600
Wysłane: 23 kwietnia 2014 15:08:50
Hussar Gruppa SA napisał(a):

Zastrzeżenie nr 1, strona 93 Memorandum Informacyjnego
Została przeprowadzona pełna inwentaryzacja w zakresie stanu należności, w tym należności krótkoterminowych, oraz stanu zapasów i zasobów Emitenta zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości. Biegły rewident przeprowadzający badanie sprawozdania finansowego za 2012 rok nie miał czasu oraz środków finansowych na pokrycie kosztów wyjazdu do Belgii, gdzie Emitent posiada magazyn. Wobec powyższego Emitent nie stwierdza wystąpienia ryzyka nieprawidłowości w saldach należności.

Zaraz, zaraz! Przecież uwaga dotyczy należności, a nie zapasów. Do tego nie trzeba wyjazdu. Salda przecież potwierdza się "papierami".

Zastrzeżenie nr 5, strona 93 Memorandum Informacyjnego
W odniesieniu do pozycji długoterminowych oraz krótkoterminowych rozliczeniach międzyokresowych kosztów, które Emitent rozlicza w koszty przez okres 36 miesięcy wskazać należy, iż Spółka stosuje kapitalizację kosztów zgodnie z zasadami rachunkowości. Przedmiotowa kapitalizacja kosztów nie dotyczy zwykłych napraw, które są bezpośrednio ujmowane w koszty, a badań rozwojowych i wytworzenia nowych technologii. Kapitalizowane pozycje dotyczą przede wszystkim inwestycji deweloperskich w technologie oprogramowania nawigacyjnego oraz systemów logistycznych zamontowanych w ciężarówkach. Hussar Gruppa S.A. jest deweloperem informatycznym opisywanych systemów, dzięki którym posiada istotną przewagę konkurencyjną m.in. możliwość wykonywania 15 załadunków na dzień, skracać termin przewozu np. na trasie Bordeaux - Manchester o jeden dzień, co znacznie podwyższa rentowność prowadzonej działalności. Systemy te umożliwiają m.in. zdalną nawigację pojazdami z biura w Warszawie. Koszty skapitalizowane w latach ubiegłych podlegają standardowemu rozliczaniu w czasie i są zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości, ujmowane w rachunku wyników jako koszty, zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów.

No dobrze, ale prace badawcze, także powinny pójść w koszty okresu, a Państwo je skapitalizowali. Poza tym zastrzeżenie dotyczy także braku dokumentacji, a to ona jest podstawą do uznania wydatków za prace rozwojowe...

Zastrzeżenie nr 6, strona 93 Memorandum Informacyjnego
Ponadto wskazać należy, iż punkt ten został dodany do opinii biegłego rewidenta, ponieważ dokumentacja przygotowana została w oparciu o belgijskie standardy.

Ale skoro spółka pomimo, że się nazywa Grupa, to nie tworzy grupy kapitałowej w rozumieniu UOR, zrobiła dokumentację pod belgijskie standardy, a nie polskie?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3