DEGIRO - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

DEGIRO

Marek Aureliusz
Wpisów: 143
Wysłane: 4 września 2014 09:16:04
Wczoraj przeczytałem, że DEGIRO wchodzi na polski rynek. Prowizje przedstawiają się jak na polskie warunki ciekawie:

*Dla polskich spółek wynosi 1zł + 0,08% wartości transakcji.
*Na rynku amerykańskim to 0,5 EUR + 0,004 USD za akcję.
*Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Hiszpania, Włochy, Austria to 4 EUR + 0,04%
*Niemcy to 2 EUR +0,02%
*ETF to prowizja 2 EUR + 0,02%

Istnieje haczyk: jeśli inwestor chce korzystać z pełnej palety instrumentów to zgadza się na pożyczanie przez DEGIRO swoich akcji.

Więcej informacji na stronie: https://www.degiro.pl/
Polecam zapoznać się z Centrum Dokumentów.
I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air
They fly so high, nearly reach the sky
Then like my dreams they fade and die
Fortune's always hiding, I've looked everywhere
I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air

_Tomo_
Wpisów: 47
Wysłane: 19 stycznia 2015 00:07:16
Czy ktoś z forum ma jakieś doświadczenia z tym brokerem ?
Ceny wyglądają bardzo atrakcyjnie. Może to przyzwyczajenie, że musi być drogo, powoduje szukanie problemów i innych haczyków.

timon
Wpisów: 198
Wysłane: 19 stycznia 2015 11:50:46
Haczyki, które ja widzę to:
- brak rozliczenia PIT 8C na koniec roku, bo to nie jest polski broker i nie ma obowiązku tego wysyłać
- brak rynku Catalyst

_Tomo_
Wysłane: 19 stycznia 2015 23:35:11
No tak, z tym, że brak PIT-8C wynika akurat z prawa państwa na terenie którego działa DeGiro.
Przykre jest to, że będąc uczciwym i rozliczając wszystkie podatki jak należy i tak człowiek obawia się kontroli.

Edytowany: 19 stycznia 2015 23:39

bism
Wpisów: 7
Wysłane: 21 stycznia 2015 13:11:07
timon napisał(a):
Haczyki, które ja widzę to:
- brak rozliczenia PIT 8C na koniec roku, bo to nie jest polski broker i nie ma obowiązku tego wysyłać
- brak rynku Catalyst

Dodam kolejny: w "Warunkach świadczenia usług maklerskich" punkt 4.5 brzmi:
Klient zezwala niniejszym DEGIRO na uzgodnienie tego zabezpieczenia lub prawa do korzystania przez inne podmioty. Prawo do wykorzystania przez dany inny podmiot oznacza, że na poziomie tego podmiotu nie ma mowy o wyodrębnieniu aktywów Klienta. Ogłoszenia upadłości tego podmiotu może zatem spowodować powstanie strat u Klienta.

michalmotyka
Wpisów: 63
Wysłane: 21 stycznia 2015 15:40:34
Rónież wczoraj przeczytałem tego maila zachęcajace stawki robią wrażenie. Tak jak poprzednicy zauważyłem, że jest pare kruczków które przyciemniaja obraz tej świetlistej gwiazdy ;)

ja korzystam z DB MAKLER stawki sa 0,19% od transakcji kupna i sprzedazy. serwis bdb jestem zadowolony.

foxx
Wpisów: 26
Wysłane: 28 stycznia 2015 22:32:22
Z ciekawostek: jeśli nie zgodzisz sie na pożyczanie papierów to opłaty generalnie są takie same poza... dywidendą 1 eur + 3% (max 10%).

Najciekawszy jest ten brak PIT-8C... trzeba będzie wszystko samemu policzyć.

Lukasz Konopko
Grupa: Bus Driver, SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 466
Wysłane: 25 lutego 2015 22:44:17
W najbliższym czasie zorganizujemy dyskusję z przedstawicielem Degiro. Miejmy nadzieję, że wyjaśni niejasności dotyczące oferty oraz wytłumaczy funkcjonujące tam procedury.

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 502
Wysłane: 26 lutego 2015 16:47:48
Cytat:
W najbliższym czasie zorganizujemy dyskusję z przedstawicielem Degiro. Miejmy nadzieję, że wyjaśni niejasności dotyczące oferty oraz wytłumaczy funkcjonujące tam procedury

nie ma potrzeby - degiro to przekret.
masz u nich rachunek - ale oni dysponuja twoimi akcjami bez twojej wiedzy (np biora pozyczki pod ich zastaw)
to taki nowy WGI.

niezalezna.pl/45935-afera-wgi-...

P.S
Powyzsza opinie wyrobilem czytajac anglojezyczne fora poswiecone degiro (wypowiadaja sie klienci)
Edytowany: 26 lutego 2015 16:49

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 26 lutego 2015 17:40:39
Wiesz, w tym linku który podałeś, nie ma nic o DeGiro.
Mógłbyś podać namiary na fora, o których wspominasz? Sprawa jest potencjalnie *bardzo* ważna.

tuvok
Wpisów: 20
Wysłane: 16 marca 2015 00:08:33
Ciekawa dyskusja. W sumie wynika z niej, że jak ktoś oferuje niskie prowizje to od razu oznacza to jakiś przekręt. Według mnie jest odwrotnie, ale patrzę na Degiro z nieco innej strony - dla mnie to jedyny uczciwie działający na polskim rynku broker dla kogoś kto chce inwestować na rynkach innych niż GPW. Bo jak nie nazwać złodziejstwem prowizje w stylu 1% + 100USD za nabycie akcji na NYSE (tu dbMakler, ale przykłady można mnożyć)? Ciekaw jestem czy jest ktoś na tym forum, kto handluje na giełdzie amerykańskiej płacąc takie prowizje?
Mam w Degiro konto praktycznie odkąd wszedł do Polski i jestem bardzo zadowolny. Serwis co prawda dość ubogi ale za to stabilny. Bywało, że eMakler nie działał a Degiro owszem. Bardzo dobra obsługa klienta - na maile odpowiadają praktycznie "od ręki" i załatwiają sprawy tak samo szybko. Z wad mogę wymienić złodziejskie prowizje przy zapisach na IPO na NYSE przy czym złodziejskie w tym wypadku oznacza stawkę 50EUR a więc i tak niższe niż "standardowe" u innych "polskich" brokerów przy zakupie akcji z NYSE - jak np. to co wymieniłem na wstępie. Jeszcze co do IPO - to zdarzało się, że po debiucie akcje nowych spółek nie były od razu dostępne na platformie transakcyjnej, ale wystarczał jeden mail do obsługi klienta i kilka godzin później można było już handlować - dla mnie bomba.
Mnie w Degiro nie skusiła niska prowizja na GPW bo biorąc pod uwagę wszystkie poprzednie wypowiedzi zgadzam się - nie ma sensu ryzykować dla paru czy parudziesięciu złotych żeby hadlować na GPW. Prawdziwy potencjał tego brokera widać kiedy się chce dywersyfikować swój portfel papierami spoza GPW - i jak dla mnie wtedy to ryzyko ma sens bo to już nie jest różnica kilku zł ale co najmniej kilkuset dolarów w tygodniu (przy założeniu daytradingu na NYSE).
Polecam wszystkim bo różnice jakościowe w funkcjonowaniu giełdy w USA a w Polsce są gigantyczne i widać to na każdym kroku. Zaczynając od płynności a na szerokim wachlarzu papierów w każdej praktycznie branży kończąc. Jak ktoś jest technikiem tak jak ja to też doceni przejście z GPW na NYSE. Tam po prostu technika działa i to działa "w trybie rzeczywistym". Na GPW też grałem (i gram) korzystając w 90% z techniki ale wszelkie zasady mam wrażenie działają tam jakby w zwolnionym tempie. Na realizację formacji którą widać na pierwszy rzut oka czasami trzeba czekać dniami albo tygodniami. Na NYSE te formacje się kształtują i trzeba być cholernie szybkim bo po chwili jest już za późno na wejście.
Na koniec mała refleksja do PIT 8C. Uważam, że jego brak w Degiro to z jednej strony wada ale z drugiej strony tak jak ktoś słusznie zauważył nie jest to polski broker więc nie ma się co dziwić. Jak założycie konto u cypryjskiej brokera FX to też o picie 8C możecie zapomnieć. Jest to pewien dodatkowy koszt jaki trzeba ponieść prowadząc własny arkusz transakcji na podstawie którego trzeba później samemu wszystko obliczyć. Taki arkusz prowadzę zresztą nie tylko dla konta w Degiro ale dla wszystkich brokerów bo bardzo pomaga to w bieżącej ocenie własnego performance'u. Natomiast bardzo jestem ciekaw jak skarbówka przy ewentualnej kontroli zweryfikuje to wszystko. Bo nawet mając dostęp do rachunku brokerskiego trzeba mieć sporo samozaparcia żeby przejrzeć setki jeśli nie tysiące transakcji z całego roku i wszystko to policzyć od nowa. Miałem raz do czynienia z tymi ludźmi i wierzcie mi, że nie są zbyt lotni w tym co robią więc życzę im powowdzenia :)

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 326
Wysłane: 16 marca 2015 09:31:41
Cytat:
Ciekaw jestem czy jest ktoś na tym forum, kto handluje na giełdzie amerykańskiej płacąc takie prowizje?

Są też inne tańsze możliwości handlu w USA. Np. tamtejszy broker albo forex. Nawet nasza gpw oferuje certyfikaty pod niektóre akcje (coś dla IKEowców).

Cytat:
Na GPW też grałem (i gram) korzystając w 90% z techniki ale wszelkie zasady mam wrażenie działają tam jakby w zwolnionym tempie. Na realizację formacji którą widać na pierwszy rzut oka czasami trzeba czekać dniami albo tygodniami. Na NYSE te formacje się kształtują i trzeba być cholernie szybkim bo po chwili jest już za późno na wejście.

Wolniejszy rynek to raczej plus a nie minus. Sądzę że masz większe pretensje do zmienności na naszym rynku - ale to wynika z siły hossy na rynku amerykańskim a nie samej specyfiki.

Cytat:
Natomiast bardzo jestem ciekaw jak skarbówka przy ewentualnej kontroli zweryfikuje to wszystko. Bo nawet mając dostęp do rachunku brokerskiego trzeba mieć sporo samozaparcia żeby przejrzeć setki jeśli nie tysiące transakcji z całego roku i wszystko to policzyć od nowa. Miałem raz do czynienia z tymi ludźmi i wierzcie mi, że nie są zbyt lotni w tym co robią więc życzę im powowdzenia :)

Gdy coś się wg US nie zgadza to ty musisz udowadniać że nie jesteś wielbłądem a nie oni ;)
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Lukasz Konopko
Grupa: Bus Driver, SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 466

SebastianSK
Wpisów: 36
Wysłane: 18 marca 2015 14:07:26
Szkoda, ze takie ''niedorobione'' podrobki maklerow reklamowane sa z podkresleniem jedynie malej czesci prawdy!!

Skadac zlecenia mozna JEDYNIE na 1 dzien. Znamy plynnosc na GPW, czasem trzeba kilku transakcji (chyba, ze mowimy o handlowaniu na wcziaz plynnymWIG20/30), abe zakupic pozadana liczbe papierow, wiec prowizja wtedy wynosci 1pln + 0.08% KAZDORAZOWO!

Zaczalem uzywac Degiro, na szczescie przelalem jedynie kilkanascie tysiecy PLN, ale szczerze mowiac, interfejs oraz ograniczenia se NIE DO STRAWIENIA|!!!

Faktem jest, ze tel. do obslugi odbierany jest natychmiastowo, a doradcy raczej dobrze przeszkoleni, jednak ODRADZAM dla rynku polskiego mniej plynnych spolek, bo to, co tansze, jest drozsze (tak jak chinskie skarpetki.... bede probowal rynek niemiecki...fingers crossed!

Pozdawiam

_Tomo_
Wysłane: 11 maja 2015 23:48:47
Czy ktoś mógłby podzielić się wrażeniami jak wygląda podsumowanie transakcji za poprzedni rok (do rozliczenia PIT) ?
Czy jest to informacja podobna do cityindex, gdzie mamy rozpisane wszystkie transakcje włączenie z zestawieniem kursów rozliczeniowych NBP itp?
Czy może wygląda jak w AM, gdzie mamy przychód kosztu uzyskania przychodu i koniec informacji ?

Ogólnie minęło kilka miesięcy od wprowadzenia oferty.
Czy są już jakieś opinie ?
Zwłaszcza w zakresie ETFów i opcji na DAX ?
Edytowany: 11 maja 2015 23:50

Szutnik
Wpisów: 1 666
Wysłane: 12 maja 2015 20:26:32
Marek Aureliusz napisał(a):
Wczoraj przeczytałem, że DEGIRO wchodzi na polski rynek. Prowizje przedstawiają się jak na polskie warunki ciekawie:

*Dla polskich spółek wynosi 1zł + 0,08% wartości transakcji.
*Na rynku amerykańskim to 0,5 EUR + 0,004 USD za akcję.
*Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Hiszpania, Włochy, Austria to 4 EUR + 0,04%
*Niemcy to 2 EUR +0,02%
*ETF to prowizja 2 EUR + 0,02%

Istnieje haczyk: jeśli inwestor chce korzystać z pełnej palety instrumentów to zgadza się na pożyczanie przez DEGIRO swoich akcji.

Więcej informacji na stronie: https://www.degiro.pl/
Polecam zapoznać się z Centrum Dokumentów.

Cytat:

To więcej niż haczyk. To potencjalna pięta achillesowa firmy, bo nie wiesz i nie masz możliwości sprawdzić, w co tak naprawdę DG się wpakuje i czy nie zrobi np. jakichś ostro lewarowanych transakcji z zabezpieczeniem w postaci...Twoich akcji.

Wiara w rozsądek zarządu, albo w to, że to znana firma? MF Global też był znany i duży i miał renomę, a popłynął na ponad 1 mld USD na ryzykownych transakcjach, zabezpieczanych (a jakże by inaczej?) pieniędzmi nieświadomych niczego klientów.
Czy klient będzie wiedzieć na co DeGiro przeznaczy pożyczone akcje?

To potencjalnie bardzo niebezpieczna sprawa i np. brytyjski FSA zaleca unikanie firm tak podchodzących do pieniędzy lub papierów zdeponowanych na rachunkach klientów, a od brokerów w swojej jurysdykcji zazwyczaj wymaga, by pieniądze klientów znajdowały się na osobnym rachunku, do którego broker ma jedynie ograniczony dostęp.

W razie gdyby SW zrobił czat lub Q&A z przedstawicielem DG proszę o zadanie w moim imieniu pytania o stosowane przez firmę zabezpieczenia pożyczonych z rachunku klientów akcji i czy firma stosuje zastawy na akcjach klientów w swoich własnych operacjach finansowych (proprietary trading)?
"Od gry na giełdzie należy się powstrzymać w dwóch przypadkach:
kiedy nie ma się pieniędzy lub kiedy ma się pieniądze."

Mark Twain

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 750
Wysłane: 12 maja 2015 22:04:02
Mieliśmy w marcu tydzień z Degiro, gdzie przedstawiciel spółki odpowiadał na pytania użytkowników serwisu:
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...
Cytat:
Pytanie:
Obawy inwestorów budzi możliwość pożyczania przez DeGiro papierów wartościowych, które są własnością inwestorów posiadających u Państwa rachunek. Ryzykiem wynikającym z takiej transakcji obarczony jest inwestor, a nie broker.
Proszę o dokładne wyjaśnienie na czym polega ten proces, do czego i na jaką skalę wykorzystuje go DeGiro, czy i jak inwestor może nie wyrazić zgody na takie działania, jakie są tego konsekwencje dla inwestora.
Odpowiedź:
Wykorzystywanie i pożyczanie aktywów przez inne podmioty” łączy się z działalnością DeGiro - praktyką, która jest powszechnie znana i stosowana przez zachodnie domy maklerskie. Poprzez pożyczanie akcji należy rozumieć ich pożyczenie stronom trzecim, najczęściej w celu zajęcia pozycji krótkiej. Jeśli strona trzecia pożycza od DeGiro akcje, musi ona wpłacić depozyt w wysokości 104% wartości pożyczonych akcji. Wysokość depozytu aktualizowana jest codziennie. W przypadku niewypłacalności strony trzeciej DeGiro wykorzystuje wpłacony depozyt w celu odkupienia akcji dla klienta. Pożyczki papierów nie stwarzają żadnych problemów. W dalszym ciągu klient korzysta z wszystkich praw jakie dają akcje (np. dywidenda) oraz może w każdej chwili dokonać sprzedaży posiadanych akcji. Klient wybierając profil Basic/Active/Trader wyraża zgodę by jego instrumenty finansowe były dostępne do wypożyczenia stronom trzecim. Klient nie odczuwa momentu wypożyczenia jego aktywów, nie jest to widoczne na jego koncie w żaden sposób. Jeśli nie chcemy by nasze papiery wartościowe były dostępne do wypożyczenia należy podczas rejestracji wybrać profil Custody. W tym profilu opłaty za transakcje są takie same jak w przypadku profili Basic/Active/Trader. Jedyną różnicą jest opłata za realizację dywidend i kuponów oraz brak darmowych kursów rzeczywistych dla GPW

Cytat:
Pytanie:
Czy wpłacone na rachunek inwestycyjny w DEGIRO pieniądze inwestora są w każdym momencie przypisane jednoznacznie do tego rachunku inwestycyjnego? Czy inwestor (właściciel rachunku i wpłaconych pieniędzy) nie rezygnuje w żadnym aspekcie, w żadnym niuansie z praw związanych z byciem właścicielem tych pieniędzy? Czy DEGIRO jest upoważnione do lokowania środków inwestorów w inne instrumenty, waluty, lokaty, czy też do czerpania pożytków w jakiejkolwiek formie z pieniędzy inwestorów (poza pożytkiem w formie prowizji maklerskiej od transakcji)?
Odpowiedź:
Degiro inwestuje depozyty klientów w jednostki bezpiecznego funduszu rynku pieniężnego Fundshare Cash Fund. Dzieje się tak dlatego, że Degiro nie może ich przechowywać jako depozytu, ze względu na brak licencji bankowej. De facto, przelewając pieniądze do Degiro, kupujemy jednostki funduszu, który inwestuje w polskie papiery skarbowe. Jeśli potem złożymy zlecenie kupna akcji, wtedy liczba jednostek funduszu na rachunku maleje, a część środków jest przeznaczona na zakup akcji. Wartość jednostki funduszu nie zmienia się, wypłacając jedynie odsetki, więc nie rodzi to problemów natury podatkowej. W przypadku, gdyby inwestycje w papiery skarbowe spowodowały spadek wartości jednostki funduszu poniżej wartości nominalnej, wtedy Degiro pokrywa tą różnicę. Jednostki funduszu są przechowywane u oddzielnego depozytariusza, dlatego w przypadku niewypłacalności Degiro, środki pozostają nietknięte. W praktyce klienci cały czas mają dostęp do swoich środków, a lokowanie depozytów w jednostki funduszu jest dla nich niezauważalne. Środki są cały czas przypisane do danego rachunku, a klient nie rezygnuje z praw związanych z ich posiadaniem.

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 502
Wysłane: 13 maja 2015 21:43:40
@WatchDog

Cytat:

Chyba nie trzeba rozwijac? Sorry ze tak pozno odpowiadam ale zuplenie przeoczylem ze ten watek wciaz zyje.

Generalnie, to jest takie fajne biuro maklerskie, ktore pozycza sobie twoje akcje komu uzna za stosowne (!)
Jesli cos pojdzie nie tak... Tracisz wszystko.
To jest kuriozum, jakby bylo malo ryzyka na rynku, to masz dodatkowe... Za te pare groszy prowizji mniej.
To jest potencjalny przekret, inaczej tego nazwac nie mozna.

Cytat:
Degiro nie może ich przechowywać jako depozytu, ze względu na brak licencji bankowej. De facto, przelewając pieniądze do Degiro, kupujemy jednostki funduszu

Buhahaha.... brak licencji bankowej... I jeszcze trzymanie kasy w kolejnym funduszu... ale piramida.
Wszystko sie bedzie krecic, dopoki DeGiro nie utraci plynnosci...

Darmowa rada dla inwestorow - zaloz rachunek w solidnym biurze i spij spokojnie.
Edytowany: 13 maja 2015 21:53

DEGIRO Polska
Wpisów: 21
Wysłane: 14 maja 2015 10:34:49
W nawiązaniu do powyższych informacji, chcielibyśmy poinformować, iż DEGIRO jest licencjonowanym brokerem pozostającym pod stałym nadzorem holenderskich organu nadzoru finansowego, wypełniając wymogi kapitałowe określane przez Holenderski Bank Centralny. Spełniając warunki określone w dyrektywie MiFID, DEGIRO ma możliwość oferowania swoich usług we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Obecnie usługi DEGIRO oferowane są w 16 państwach.

DEGIRO nie wykorzystuje aktywów klientów do inwestowania na własnych rachunek. Oferowana jest natomiast możliwość krótkiej sprzedaży instrumentów finansowych. W przypadku wypożyczenia akcji na ten cel, wymagany jest depozyt w wysokości 104% wartości pozycji. Klienci posiadający długie pozycje zawsze będą mieli możliwość ich zamknięcia. Krótka sprzedaż jest powszechną praktyką europejskich brokerów i banków. Jednakże w przypadku kiedy klient preferuje rachunek, na którym nie ma wyraża zgody na wypożyczanie papierów wartościowych, DEGIRO oferuje rachunki typu Custody, na których wypożyczanie papierów wartościowych nie jest możliwe.

Ponadto DEGIRO przechowuje aktywa klientów w oddzielnym podmiocie prawnym. W przypadku problemów płynnościowych, aktywa klienta nie mogą być wykorzystane w celu uregulowania zobowiązań DEGIRO. W przypadku dalszych pytań odnośnie bezpieczeństwa struktury DEGIRO prosimy o kontakt z Centrum Obsługi Klienta.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość