Portfel fundamentalny prezesa - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

Portfel fundamentalny prezesa

pprezes
Wpisów: 203
Wysłane: 2 lutego 2016 11:05:20
Przedstawiam swój portfel który prezentuję na forum Danks na bankierze pod nickiem prezes, jestem facetem ale mam żeński nick na stockwatch gosiado, od blisko 2 lat pokazuję większość ruchów i osoby mnie naśladujące powinny być zadowolone.
A teraz krótko o mnie (przepisane z forum):
Na rynku czynnie jestem od 2000 roku, przeglądam kilkaset raportów kwartalnych firm, śledzę większość komunikatów ebi/espi i staram się wyłapywać ciekawe firmy, perspektywiczne i niedowartościowane (czyli takie które analizujemy) a jako że szanuję swoje pieniądze nie spekuluję. Posiłkuję się analizą techniczną i korzystam z portalu attrader.pl gdzie na bieżąco mam analizy. Nie stosuję stop lossów a na jedną przeznaczam maksymalnie 25%. Mój najlepszy strzał to lata 2005-2006 Mostostal Warszawa gdzie kupiłem akcje po 5zł a sprzedałem po 35, zarobek 600%, choć wzrost był do 80 (wzrost o 1500%), ciekawostka że na mostostalu robi się podobna sytuacja (było niedawno 5 a jest 15), największa strata to kiedyś kghm około 35%.
Na forum Danksa (możecie prześledzić wpisy) w ostatnim czasie przewidziałem ruch wzrostowy oczywiście nie w takim zakresie jaki był, mam problem że zawsze za wcześnie wychodzę z inwestycji dlatego sami musicie decydować kiedy wychodzić, ja momentu wyjścia na forum nie podaję. Rainbow tours z 17 do 27,89 (65%), duon z 1,65 do 3,66 ( 120%), prolog to na forum prologu z 9 do 18,90 (100%), talex z 13 do 29 (120%), ferro z 8,50 do 12,85 (50%), atlanta poland z 6 do 8,80 (45%), dekpol 14 do 20 (40%), eurocent z 3 do 11zł (250%) i wiele innych, co do straty to tylko leasing expert strata 10%, strata w tym przypadku wynika z kłamstwa prezesa i głównego.
A teraz krótko o wynikach w 2015 (przepisane z forum) :
Jako że rok giełdowy 2015 za nami to chciałbym go krótko podsumować z mojej perspektywy, pomimo ciężkiej i spadkowej końcówki roku na gpw to cały rok okazał się dla mnie rekordowy pod względem stopy zwrotu: na całym moim portfelu jaki posiadam zarobiłem około 120% ( w poprzednich 3 latach stopy zwrotu miałem 70-80%) a w tym na rachunku IKZE 220% i odnośnie rachunku IKZE teraz kilka słów, w 2014 i 2015 wpłaciłem łącznie 9.200 zł a obecnie mam 47.000 zł (49.500zł stan na 01.02.2016) czyli wzrost o 420%.
Jako że trochę mi się w życiu osobistym pokomplikowało to w 2016 będę inwestował tylko na rachunku IKZE (na zwykłym rachunku maklerskim mam tylko 50.000 akcji Danks i jak sprzedam akcje powyżej 1zł już więcej na tym rachunku nie będę inwestował). Moim celem na rachunku IKZE jest uzyskanie w ciągu 30 lat 11.000.000 zł co w pierwszym odruchu wydaje się nierealne ale w mojej ocenie jest do wykonania – wystarczy zarabiać 20% rocznie i cel zostanie osiągnięty. Do takiego wyzwania tchnął mnie blog longterm.pl na którym Albert podaje swoje pozycje a chce w 30 lat z 30.000 zł zrobić 20.000.000 zł czyli musi zarabiać 24% rocznie. https://www.longterm.pl/Spolki-Prowzrostowe-Na-Tydzien-28-31-12-2015.html
A teraz meritum wątku czyli mój portfel (przepisane z forum wpis z 02.01.2016) :
Celem budowy mojego portfela jest osiągnięcie jak największej stopy wzrostu w terminie 30 lat (do emerytury) a konkretnie chciałbym pomnożyć 47.000 zł (dzisiaj 49.500) do kwoty 11.000.000 i aby ten cel zrealizować powinienem osiągać roczny zysk na poziomie 20%. Portfel mój prowadzony jest na rachunku IKZE dzięki czemu nie płaci się żadnych podatków dochodowych w przypadku dywidend czy osiągniętych zysków a dopiero kończąc 65 lat płaci się 10% podatku, wcześniejsze wycofanie pieniędzy wiąże się z zapłatą 19% podatku dochodowego (mam nadzieję że do tego nie dojdzie ale życie może splatać nam figla ). Lepszym rachunkiem „emerytalnym” może być rachunek IKE w którym nie ma 10% podatku przy wyjściu, wcześniej można go zamknąć oraz są częściowe wypłaty jednak ja już otworzyłem IKZE i tak na razie niech zostanie.
Spółki które wybieram do portfela analizuję głównie pod kątem fundamentalnym, szukam spółek tanich z c/z w okolicach 5, osiągających w ostatnich kwartałach czy latach wzrosty przychodów i zysków, najlepiej jakby były w trendzie wzrostowym, wybierając spółki staram się też znaleźć jakieś wydarzenie (przejęcie, wysoka dywidenda) czy czynnik który powinien spowodować skokowy wzrost kursu, najbardziej lubię spółki dywidendowe. Każdą potencjalną spółkę do portfela analizują (czytam raporty finansowe czy EBI/ESPI) do 3 lat wstecz aby nie zaskoczyła mnie uchwalona emisja akcji czy inny czynnik który może negatywnie wpłynąć na zysk z inwestycji. Inwestuję zarówno na rynku głównym GPW jak i newconnect i mam świadomość że newconnect jest bardziej ryzykowny, trudniej jest wejść jak i wyjść po dobrym kursie z inwestycji, jednak potencjalny zysk z inwestycji może być znacznie wyższy niż na GPW. W moim portfelu nie ma miejsca na spółki spekulacyjne, z wycenami wręcz z kosmosu (c/z np. 50 czy 100) , nie interesuje mnie kupno spółek pod kontrakty, otwarcie jakiejś linii produkcyjnej czy innowacyjnego produktu gdyż tego nigdy się nie da policzyć i przewidzieć wpływu na wyniki finansowe, przykład to AEDES, mała firma podała że zawarła 3 kontrakty na 115 mln i wówczas kurs w kilka miesięcy urósł o 400% , po roku jednak okazało się że kontrakty są deficytowe, firma jest na skraju bankructwa a kurs od szczytu spadł o 90%. Co kwartał przeglądam raporty finansowe wszystkich spółek jest ich z 700 więc jest co robić a włożona praca jak mi się odwzajemni jedną „perełką” która przyniesie solidny zarobek to będę szczęśliwy. Jako że kilka osób na forum chciało abym pokazał w jakie spółki inwestuję a ja się na to zgodziłem, chcę ustalić zasady aby w przyszłości nie było nie porozumień oraz pretensji w stosunku do mnie że ktoś stracił pieniądze na podstawie moich inwestycji. Na forum w przypadku zakupu akcji spółki będę informował – ile kupiłem akcji i po jakim kursie, dlaczego ją kupiłem, jaki horyzont inwestycji i jaki zysk spodziewam się osiągnąć, zarówno w przypadku kupna jak i sprzedaży akcji będę się starał podać tą informację na forum tego samego dnia. Uwaga, podam taką informację jak sprzedam lub kupię cały zamierzony pakiet, jeżeli będę częściowo wchodził lub wychodził z inwestycji nie będę tego pisał na forum. Aha, ważne, nie spodziewajcie się że będzie dużo transakcji, może to być jedna czy dwie transakcje w okolicy wyników czy dywidendy ale może też być sytuacja że w danym roku nie będzie żadnej transakcji gdyż np. wszystkie spółki będą stabilnie rosły, poprawiały wyniki i nie będzie potrzeby tego zmieniać. Z organizacyjnych rzeczy to mam rachunek w bossa.pl , prowizja od transakcji 0,29 % (zniżka z tytułu członkostwa w SII ), nie stosuję stop lossów gdyż uważam że inwestycja fundamentalna jest obarczona mniejszym ryzykiem niż spekulacja i wcześniej lub później powinna przynosić zyski, nie inwestuję w żadne instrumenty powiązane z dźwignią finansową (forex, kontrakty) gdyż jest to dla mnie gra zbyt obciążająca psychicznie a i poniosłem kilka bolesnych strat dlatego inwestuję tylko i wyłącznie w akcje spółek polskich, dobrze odczytuję kierunki ruchu akcji ( w tym roku w okolicach 95% trafności) ale niestety zbyt wcześnie zazwyczaj wychodzę z pozycji, korzystam z pomocy technicznej na attrader.pl i fundamentalnej stockwatch.pl gdzie mam wykupione abonamenty, na IKZE inwestuję dosyć agresywnie tzn. prawie cała gotówka jest w akcjach ale nie muszę posiadać akcji za wszelką cenę, jak nawet ktoś mi podpowie że jest okazja inwestycyjna to muszę najpierw ją dobrze przeanalizować nawet kosztem wzrostu kursu i stracenia „okazji”, jest 700 spółek na gpw i zawsze wcześniej czy później „perełka” się trafi, do końca tego roku prawdopodobnie jeszcze będę miał dużo wolnego czasu i dzięki temu mogę dużo śledzić wiadomości i komunikatów giełdowych które mogą mieć wpływ na mój portfel. Pamiętajcie że jest to tylko i wyłącznie moja inwestycja, a moje transakcje po to Wam podaję żeby pokazać/nauczyć jak można pomnażać pieniądze bez nadmiernego ryzyka, inwestując w spółki stabilne, rozwojowe i fundamentalnie zdrowe. Doskonale znam ryzyko inwestycji w przedstawione przeze mnie spółki i wiem że mogę stracić większość pieniędzy dlatego jeżeli ktoś z czytelników forum kupi omawiane przeze mnie akcje na podstawie mojego wpisu czy transakcji musi też mieć świadomość iż może stracić całość pieniędzy, sam powinien podjąć decyzję o zakupie czy sprzedaży po uprzednim zapoznaniu się z wszystkimi raportami czy komunikatami tych firm a moja analiza nie jest i nie może być żadną rekomendacją do kupna tych akcji. Każdy inwestor musi pamiętać o dywersyfikacji swojego „portfela” którego kształt jest zależny od wielu różnych czynników, a każdy inwestor powinien mieć zbudowany inaczej swój „portfel”. Pamiętajcie że każda inwestycja niesie za sobą wiele ryzyk, są sytuacje czy informacje których nie możemy przewidzieć gdyż nie „siedzimy w firmie” a obecnie dochodzi jeszcze ryzyko globalnej bessy która potrafi nawet i najlepsze firmy mocno przecenić. Będę moje inwestycje podawał w tym samym wątku dlatego powyższa regułka o nie ponoszeniu odpowiedzialności za wasze decyzje inwestycyjne dotyczy wszystkich spółek podawanych w późniejszym terminie. Prośba : pomimo 15 lat doświadczenia na rynku finansowym na pewno nie wiem wszystkiego, jestem i mogę być omylny lub niedokładny dlatego gdyby zaszła sytuacja że znacie jakieś istotne informacje na temat spółki którą zakupiłem a ja tej informacji nie znam lub nie wyłapałem to proszę poinformujcie mnie o tym na forum, dzięki czemu uniknę jakiejś nieprzewidzianej straty. No dobra, sporo się napisałem więc pora przejść już do meritum czyli obecnego portfela który w większości już znacie bo jak kupowałem to pisałem na forum.

Eurotax – 4000 akcji po 2,66 – inwestycja do 6-12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-75%, firma tania c/z 5,02, dywidendowa, co kwartał poprawiająca przychody i zyski ,wypłacająca w ostatnich latach blisko 100% zysku, przewiduję stopę dywidendy około 20%, przychody w 100% w walutach obcych a obecnie słaby PLN znacząco powiększa zyski
Vindexus – 1500 akcji po 5,81 – inwestycja do 3-5 lat, oczekiwany wzrost roczny 20%, tania c/z 4,68, dywidendowa, co kwartał poprawiająca przychody i zyski, branża wierzytelności bardzo perspektywiczna gdyż banki będą duże ilości tańszych wierzytelności sprzedawać z powodu wycofania BTE wprowadzenia podatku od aktywów a spłaty dzięki bogaceniu się społeczeństwa czy nawet wprowadzeniu programu 500+ na dziecko powinny się poprawić
LSI Software – 1750 akcji po 4,02 - inwestycja do 6-12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%, firma z ujemnym c/z spowodowanym odpisami w 4 kw 2014 z tytułu nie trafionej inwestycji, w obecnym roku po 3 kw są rekordowe wyniki bo ponad 50% wzrostu zysku i po wynikach za 4 kw które powinny być dobre przewiduję że c/z spadnie poniżej 4, branża informatyczna, bardzo perspektywiczna dzięki nowej turze dopłat z Unii Europejskiej, firma dodatkowo stara się o 8 mln dotacji,
Eurocent – 700 akcji po 7,56 – inwestycja do 3-5 lat, oczekiwany wzrost roczny 25-50%, firma tania c/z 4, co kwartał poprawiająca przychody i zyski, dzięki zmianie sposobu finansowania odnotowała skokowy wzrost przychodów i zysku, od 4 kwartału 2015 zwiększa zakres swojej działalności na całą Polskę, wg planu motywacyjnego dla zarządu za 3 lata zamierza zwiększyć zyski o 100% do 9 mln, co przy obecnym kursie da c/z 2.
Stalexport – 1500 akcji po 3,23 – inwestycja do 12 lat, c/z 7,11, jest to nietypowa inwestycja ale bardzo bezpieczna, gdyż prawdopodobny okres jej trwania to 2027 i wtedy w związku z wygaśnięciem koncesji autostradowej firma zostanie zamknięta, akcje zostaną skupione i wycofane z giełdy, tutaj trzeba szacować ile firma może zarabiać rocznie przez 12 najbliższych lat, jaki zostanie majątek trwały przy likwidacji i jak to się może przełożyć na kurs akcji, według moich ostrożnych szacunków dzięki taniemu paliwie, wzroście o 10% rocznie ruchu na autostradzie i wzrostowi o ponad 10% od marca 2015 stawek za przejazd autostradą firma powinna rocznie zarabiać pomiędzy 100 a 150 mln, co powinno dać wzrost kurs o 150-200% (około 15% rocznie), firma rocznie generuje 150 mln gotówki, pięknie.
Quercus - kupno 900 akcji po 4,69 - inwestycja do 6 miesięcy, oczekiwany wzrost 20-50%, firma c/z 11,52, firma wypłacająca 100% zysku, od 2 lat w formie skupu w bardzo wysokimi cenami : w 2015 to 9,30 w 2014 to 8,5 a następnie obniża kapitał zakładowy o skupione akcje. Szacuję że firma zarobiła w 2015 minimalnie 41 groszy na akcję czyli o 6 groszy mniej niż w 2014. W 2015 w okolicach skupu kurs urósł do 8 zł dlatego przy założeniu trochę niższego kursu skupu np. 8,50 kurs ma szanse urosnąć do 7-7,50zł .
Presco – kupno 300 akcji po 5,52, inwestycja do 12 miesięcy, oczekiwany wzrost 20-100%, firma c/z 43,33 (uwaga 10 razy droższa niż większość moich inwestycji), już ją podawałem na forum jako inwestycja pod przejęcie przez KRUKA całego portfela wierzytelności (był już 25% zarobek), teraz po oficjalnej sprzedaży inwestuję pod informację co Presco zrobi z pozostałą kasą a będzie jej miało całą górę, i znowu szacuję : 215 mln kasa od kruka – minus 45 mln spłata obligacji i zobowiązań – minus spłaty dłużników 20 mln pozostaje 140 mln gotówki przy kapitalizacji 110 mln. Jako że Presco przestanie być firmą windykacyjną a zostanie firmą udzielającą pożyczek pozostaje szacowanie ile przeznaczy pozostałej kasy na pożyczki czy ewentualnie przejęcie jakiejś firmy pożyczkowej i tutaj przyjmuję że zostawi między 30 a 63 mln złotych i resztę wypłaci akcjonariuszom np. w formie dywidendy lub skupu z cena 3 razy wyższą niż obecny kurs. Przy 63 mln pozostawionych na pożyczki (wariant pesymistyczny) na dywidendę lub skup przeznaczy 77 mln co da stopę dywidendy aż 70% i wówczas kurs powinien mocno wystrzelić w górę. Główni akcjonariusze Presco już kilka lat temu chcieli wyjść z inwestycji w Presco dlatego uważam iż będą starali się jak największą kwotę wypłacić sobie i innym.
Briju – kupno 143 akcji po 14,06, inwestycja 3-15 miesięcy, oczekiwany wzrost roczny 25-50%, firma tania c/z 4,48 i niedowartościowana, w 2015 otworzyła 20 nowych salonów jubilerskich, zrezygnowała z pośrednika przy sprzedaży zegarków (będzie kupować od producentów i dzięki temu zwiększy marżę), wg prezesa w 4 kw byli zadowolenie ze sprzedaży, rekomendacja BM BPS z potencjałem wzrosty ponad 50%
Gotówka – 4000 zł

Przedstawione powyżej spółki są na rachunku IKZE i o nich będę pisał, natomiast posiadam jeszcze na zwykłym rachunku maklerskim 50.000 akcji Danksa po 68 groszy, i w przypadku tej firmy wzrosty mogą być w granicach 40-250%, to może być prawdziwy hit 2016 roku ale zależy to tylko od Zarządu / właściciela firmy i sposobu podziału zysku za 2015 i części za 2014 oraz tego czy uzyskają dofinansowanie z UE na przejmowane start-upy.

bankrucik
Wpisów: 3 779
Wysłane: 2 lutego 2016 14:35:39
@gosiado
wyniki portfela które podajesz są w % rewelacyjne.
z chęcią poczytam kronikę
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

pprezes
Wysłane: 2 lutego 2016 17:58:22
Rozumiem że nie dowierzasz w wyniki ale to rozumiem, zrobiłem około 250 transakcji i zbyt dużo czasu zajęłoby ich przepisywania ale krótko: przez mój portfel w 2015 przewinęło się wiele firm np. enea, simple, ccs, dekpol, bbidev, rainbow, ferro, tfone, atlanta poland, danks, eurocent, prolog, egb, novina, jsw, gwarant, presco, getinoble, lsi, hawe, pzu. Największe zyski które mi przyniosły to Atlanta Poland, pierwsze kupno po 5,91 a ostatnia sprzedaż po 9,35 czyli ponad 55% wzrostu oraz Eurocent gdzie za jakieś 20.000 kupiłem akcji w przedziale 3,02-3,20 a sprzedawałem sukcesywnie od poziomu 5 do 10,90(wzrost 260%), wielokrotnie podane akcje kupowałem i sprzedawałem i nie jest tak że np. atlanty poland akcje utrzymałem od 5,91 do 9,35 ale wykorzystywałem trend wzrostowy i skalpowałem ile się da.

flesz
Wpisów: 1 448
Wysłane: 2 lutego 2016 19:08:11
odnosnie tego celu 30 letniego (11 mln).

Weź pod uwagę jedno - obracając kapitałem 50 tys jesteś jakoś w stanie rocznie wykręcać te kilkadziesiąt czy nawet ponad 100%. Ale im wyzszy kapitał masz do pomnożenia w tym bardziej płynne instrumenty musisz inwestować, a te bardziej płynne mają to do siebie że nie wszystkie rosną po 100% rocznie.
Jak już dojdziesz np do miliona, to będziesz zadowolony z zysku 15-20% rocznie.
Moim zdaniem zarobienie 11 mln z 50 tys nawet w 30 lat nie jest realne.

tomus12300
Wpisów: 10
Wysłane: 2 lutego 2016 19:47:19
@gosiado

Z zainteresowaniem będę śledził wątek. Tym bardziej, że z tego co przeczytałem mam bardzo zbliżone podejście do rynku ale o kilka lat krótsze doświadczenie i z pewnością dowiem się kilku interesujących rzeczythumbright

pprezes
Wysłane: 2 lutego 2016 21:52:21
Do flesza : coś źle zrozumiałeś i liczysz, aby dojść w 30 lat z 50 tysi do 11 mln potrzeba zarabiać 20% rocznie a nie 50 czy 100%, przeliczysz to sobie w jakimkolwiek kalkulatorze inwestycyjnym. Głównym moim celem jest pomnożenie pieniędzy a cel 11 mln jest może przewrotny ale realny a aby go zrealizować celowo mam go na ikze (żałuję że nie na ike) i nie mam pokusy wypłacać i przejadać zarobionych środków. Z płynnością masz zupełną rację, łatwiej się zarządza 10 tysiącami niż 1 mln i wymaga to większej pracy i dywersyfikacji. Obecnie największą bolączką naszej giełdy jest brak kasy i inwestorów indywidualnych i jeszcze 5 lat temu trudno było znaleźć firmę z c/z poniżej 10 a obecnie nie na nawet chętnych na te z c/z 5.
Do tomus 12300 : nie spodziewaj się że będzie dużo propozycji gdyż inwestuję zawsze pod konkretne wydarzenie/cel i wtedy zamykam pozycję np. Quercus marzec-czerwiec podanie ceny skupu, presco informacja jak rozdysponują kasę, lsi rekordowe wyniki za 4 kwartał czy eurotax gdzie stopa dywidendy może być na poziomie 20%. Jutro podpowiem wam jak można w tym roku zarobić bezpiecznie minimum 30%.

Tarantino
Wpisów: 36
Wysłane: 3 lutego 2016 08:18:53
gosiado kiedy kupiłeś akcję Danksa w cenie 0,68 gr?

pprezes
Wysłane: 3 lutego 2016 10:27:49
Dokładnie mam średnią po 0,65 a kupiłem 40.000 akcji po 62 gr w nowej emisji akcji a 10.000 po 73/74 gr na rynku, nawet dzisiaj można PDA Danksa kupić po 72/75 grosze. Moja propozycja właśnie będzie dotyczyła Danksa ale jest niestety z pewnymi ograniczeniami gdyż dotyczy raczej mieszkańców Warszawy i okolic a opłaca się przy większym wejściu, powyżej 20.000zł.

flesz
Wpisów: 1 448
Wysłane: 3 lutego 2016 10:49:30
Żeby policzyć procent składany nie potrzeba żadnych kalkulatorów inwestycyjnych :) Chodziło mi właśnie o to, że mając do zainwestowania X milionów i bessę na rynku bardzo trudno będzie wykręcić owe 20%. Sukcesem będzie nie stracić.

Mamy podobny styl inwestowania więc oboje wiemy, ze najlepsze stopy zwrotu dają małe spółki z NC, a w takie często nie da się zainwestować nawet 50tys bo nie ma płynności.

pprezes
Wysłane: 3 lutego 2016 12:11:19
Oczywiście ale bessa ma to do siebie że kiedyś się kończy (w Polsce trwa już 9 miesięcy) i wówczas nastaje hossa, niestety skutkiem bessy jest mniejsza liczba indywidualnych inwestorów którzy mogli jej nie przetrwać (ich portfel). Dlatego staram się inwestować w spółki dzielące się zyskiem lub skrajnie niedowartościowane (c/z 3/5), odnotowujące wzrosty na poziomie przychodów i zysku gdyz wcześniej czy później zostaną dostrzeżone i kurs urośnie.

Załączam krótką analizę Danksa na którym liczę w tym roku na zarobek 40-250% (mój kurs zakupu to 65 groszy) ! :-)

Danks S.A. – Europejskie Centrum Doradztwa Podatkowego S.A., księgowość, doradztwo finansowe, audyty. Aktualnie po emisji akcji i notowane są od wczoraj prawa do akcji w liczbie 2 mln czyli liczba wszystkich akcji to 10.335.485 sztuk. Jest to firma wypłacająca 100% zysku w formie dywidendy i skupu (zakładam że to się nie zmieni) 50% na jedno i drugie. Godziwy zarobek przewiduję właśnie na podzieleniu się zyskiem i niskim kursie. Jako że firma z końcem robiła nową emisję akcji to nie zdążyła zrobić skupu akcji i według deklaracji Zarządu (czytaj właściciela firmy ) zrobi ten skup w tym roku i obejmie nim też akcje nowej emisji. Moja prognoza zysku netto to minimum 2 mln złotych (po 3 kw ma 1,699 mln) a gotówki na koncie powinno być aż 6,3 mln !!!! (na koniec 3 kw 4,6 mln + 1,086 mln zwróci prezes do kasy + 1,2 mln z nowej emisji akcji – 917 tys wypłacona dywidenda)a c/z będzie niskie 3,87.
Założenia zysku , kupno akcji czy pda akcji po 75 groszy, liczba akcji 10.335.485 , 1 mln na dywidendę oraz 1,87 mln na skup (1 mln z zysku za 2015 + 870 tys z 2014).
Będziemy mieli 9 groszy dywidendy na akcje czyli stopa dywidendy 12%, natomiast skup przewiduję że będzie po 1,12 ( w 2014 był po 1,18 tych skupach uczestniczy też Prezes firmy który obejmował akcje po 62 grosze i po 70 groszy 2 lata temu i jemu to się opłaca ), przy kwocie skupu 1,87 mln i założeniu że wszyscy przystępują będzie redukcja 83% to zysk wyjdzie na akcje 7 groszy.
Wyszło chyba niezbyt czytelnie dlatego w skrócie napiszę jak to widzę w praktyce, pogrywam na Danksie od 4 lat i zarobiłem jakieś 150 % brutto więc można nazwać że jestem „znawcą”. Dywidenda w wysokości 9 groszy na akcję oraz skup za 1,87 mln po cenie 1,12 z redukcja 70% powinien wynieść kurs w okolice 1-1,10 (tak się działo w ostatnich latach i zakładam że tak będzie) i to są podstawy do 30% zarobku. Uwaga !! Skup ten jest utrudniony gdyż robiony w formie umowy cywilno-prawnej i trzeba się pofatygować do Warszawy do notariusza dlatego małej liczbie inwestorów, szczególnie tym co mają 5-10 tysięcy akcji), nie kalkuluje się to.
Jest też wersja optymistyczna zakładająca nawet 150-200% zysku, gdyby przeznaczyli cały zysk z 2015 na dywidendę (2 mln) to byłoby to 18 groszy na akcję, na skup za 2014 kwotę 870 tysięcy a w międzyczasie otrzymali dofinansowanie na 3 start-upy które kupują z nowej emisji i chcą uzyskać od 1 mln do 5 mln bezzwrotnego dofinansowania z UE wówczas realny jest wzrost kursu w okolice 1,5 zł czy nawet 2zł (w zależności od przyznanego dofinansowania). Jako że są powiązani z Adamem Osińskim (EBC Solicitors) który takich dofinansowań uzyskał kilkadziesiąt milionów jest to wszystko realne.

Podsumowując : kupując akcje czy PDA Danks po 75 groszy można uczestniczyć w dywidendzie ze stopą dywidendy 12% oraz dużym skupie w okolicach 1,12 czyli 50% wyżej niż zakup.

Żeby było czytelniej załączam link do strony http://inwestujzkarolem.pl/ na której jest analiza firmy z września 2015r.

bankrucik
Wpisów: 3 779
Wysłane: 3 lutego 2016 12:53:07
dla mnie firma która emituje akcje a potem je zaraz skupuje... jest co najmniej dziwna..
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

pprezes
Wysłane: 3 lutego 2016 14:02:08
Masz rację, jest to dziwne i z pozoru nie ma to sensu (po co emisja na 1,2 mln jak w kasie jest 5-6 mln gotówki a następnie skupować nowe akcje) ale znaleźli sobie taki sposób na zarabianie (liczą że niewielka liczba inwestorów przystąpi do skupu i mają wtedy większy zysk niż z dywidendy) i ja się pod to podłączam. Tutaj dodatkowo są 2 ciekawostki: pierwsza to za 3 firmy które chcą kupić (kasa z emisji) chcą zapłacić po 200 tysięcy a kolejne po 200 tysięcy chcą im pożyczyć na procent, a druga to iż PIS przed wyborami obiecywał obniżkę (podobno ma być od 2017) podatku CIT do 15 %dla firm o przychodach do 5 mln i Danks na tym zyskałby 100 tysięcy rocznie.
Ważne, skup może się tylko odbywać przez zwykłe rachunki maklerskie, IKE i IKZE nie.

pprezes
Wysłane: 4 lutego 2016 17:48:06
Wreszcie zaczęło się coś dziać na rynku, dzisiaj na przyzwoitych obrotach w górę Quercus o 3,92% i Vindexus 2,68%, jeszcze 20% i trzeba zamykać :-)

pprezes
Wysłane: 7 lutego 2016 10:51:32
Dase – kupiłem trochę akcji po 32 i czekam jeszcze aby dokupić po 31 groszy, jest to inwestycja fundamentalna z odrobiną spekulacji (czyli do 5-7% kapitału), od środy kurs znacznie spadł (ponad 30%) bo prawdopodobnie sprzedaje gościu 90.000 akcji o których pisał na forum (czwartek i piątek sprzedał 50.000 akcji). Dase podobnie jak LSI wykazał w 4 kw 2014 stratę za sugestią biegłego i utworzył rezerwy na spółki zależne, wg zarządu było to jednorazowe i obecnie nie ma co już odpisywać. Dase głównie zajmuje się prowadzeniem franczyzowych placówek mbanku i trochę produkcją płyt i wydawniczą, działalność bankowa jest rentowna i generuje regularne zyski. Po obecnych spadkach i przy kursie 30 groszy kapitalizacja firmy to tylko 1,5 mln a zysk po 3 kw 2015 wykazuje 485 tys i szacuję że za cały 2015 r, będzie 600 tys zysku a wówczas firma będzie bardzo tania, c/z 2,5. Przychody firmy spadły r/r o jakieś 12% a jest to spowodowane tym iż w 2014 sprzedawali mieszkania z kamienicy który kupili i wyremontowali – jest to inwestycja ale mają tam też biuro czy punkt bankowy. Bilans firmy jest prawidłowy (zawsze mógłby być lepszy) a zobowiązania które przekraczają aktywa obrotowe (to źle) składa się jeszcze 843 tysięcy do spłaty i jest to pokryte środkami trwałymi 1,762 mln, wykazywane należności 1,154 mln to są rozliczenia z mbankiem i nie ma ryzyka do ich nie spłacenia, przepływy operacyjne prawidłowe 448 tysięcy. Ważne, aktualnie jest wdrożony program motywacyjny na 3 lata i przy przekroczeniu zysku rocznego ponad 400 tysięcy to będzie przyznane 500 tysięcy akcji sprzedanych po 10 groszy nominału, czyli kapitały z 5.168.000 mogą się zwiększyć do 6.668.000 (złe info). Zarząd nie wyklucza wypłaty dywidendy i przy założeniu że przeznacza 50% zysku na nią to stopa dywidendy wyniosłaby 20% przy kursie 30 groszy. Ciężko mi określić jaki może być wzrost kursu, jednak przy zysku 600 tys (który przewiduję) kapitalizacja 1,5 mln to zdecydowanie za mało, powinna być przynajmniej 50% większa.

pprezes
Wysłane: 8 lutego 2016 17:57:55
ED Invest – kupiłem 750 sztuk po 2,08, inwestycja fundamentalna (dywidendowa) na okres 3-9 miesięcy, oczekiwany zysk 15-50%, firma tania c/z 4,70, C/WK 0,54, C/ZO 3,77, C/P 0,62, WOZ 50, bilans ładny gdyż aktywa obrotowe 98 mln są prawie o 48 mln wyższe od zobowiązań 50 mln, ładne przepływy operacyjne 9,4 mln. Jest to mała firma deweloperska która wszystkie swoje prace wykonuje w powiązaniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową Gocław (na jej gruntach), w obecnym roku notuje znacznie lepsze wyniki niż rok wcześniej, przychody wzrosły o 13 % do 29 mln a zysk netto o 70% do 3,649 mln. Szacuję że firma zarobiła 5 mln i tak jak w ubiegłym roku przeznaczy na dywidendę 70% zysku co da 3,5 mln dywidendy czyli 28 groszy na akcję (stopa dywidendy to 13%). W ostatnim czasie segment deweloperski notuje wysokie wzrosty kursów ze względu na rekordową sprzedaż mieszkań, biura maklerskie wydają rekomendacje kupna deweloperów spodziewając się iż 2016 będzie też bardzo dobry (niskie stopy %, program mdm, spadek bezrobocia) i jestem przekonany iż ED Invest też miał dobry 4 kw i dobry ten rok będzie.

Uwaga – zrezygnowałem z dodatkowego kupna Dase po 31 i z tych pieniędzy kupiłem ED Invest, nie mam więcej wolnej kasy dlatego te pozycje są dosyć skromne, po 3% wartości portfela. Lsi Software dzisiaj podał że przyspiesza znacznie raport za 4 kw co może oznaczać świetne wyniki (firmy lubią się szybko chwalić)i kurs już wzrósł o 10%.
Zbieram kasę i czekam na niewielki spadek kursu Polwaxu, chciałbym go kupić w okolicach 15zł, ciekawa firma.

Domis
Wpisów: 78
Wysłane: 9 lutego 2016 21:27:43
Witam.

Nosze się z zamiarem otwarcia IKE bądź IKZE.

Proszę opisz w wolnej chwili w 3 zdaniach plusy i minusy każdego.

Widzę że żałujesz swojego wyboru formy oszczędzania na emeryturkę - opisz cosik więcej.

Dzięki i 11 baniek życzę.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wpisów: 214
Wysłane: 10 lutego 2016 00:09:47
gosiado napisał(a):

Zbieram kasę i czekam na niewielki spadek kursu Polwaxu, chciałbym go kupić w okolicach 15zł, ciekawa firma.

Polwax b fajny, ale jednak walor typowo defensywny. Patrząc na Twój portfel wydaje się, że grasz bardziej agresywnie, jaki masz pomysł na tę spółę?

pprezes
Wysłane: 10 lutego 2016 13:37:02
@ Domis
Każdy sposób oszczędzania jest dobry na emeryturę (pod warunkiem że zarobionej kasy Państwo nie zabierze :-). Założyłem IKZe bo chciałem korzystać z odliczenia od podatku przy składanym PIT (wpłacając max 4750 zł przy I progu zwrot podatku to 855 a przy II progu to aż 1520zł) co jest dodatkową korzyścią "premia na start", jak widać opłaca się osobom świetnie zarabiającym.
Jednak nie spodziewałem się że mogę mieć takie duże wzrosty portfela - ponad 100% rocznie przy oczekiwanych 10%. Z perspektywy czasu założyłbym IKE gdyż :
- większy limit wpłat rocznych - 12.186 do 4.866
- brak podatków od dywidend i od zysków - w obydwóch tak jest, to jest duży plus bo można całą dywidendę reinwestować, w zwykłym maklerskim dostać pomniejszoną o 19% belkowego
- W IKE możliwość częściowej wypłaty (nawet 99% wpłaconych pieniędzy) w trakcie trwania "umowy" w IKZE brak możliwości (tylko całkowita likwidacja)
- IKE trwa do 60 roku a IKZE do 65
- przy wypłacie po dotrzymaniu tego terminu w IKE wypłacasz całą kasę bez żadnych podatków (ani belka ani dochodowy), w IKZE trzeba zapłacić 10% podatku od całej kwoty
- dziedziczenie w przypadku śmierci w IKE całość przejmuje rodzina a w IKZE trzeba zapłacić 10%

@ PeasantInvestment
Polwax chciałem kupić jak był 10% niżej ale czekałem aż mi się kasa zwolni i się nie doczekałem. Generalnie to spółka z tych pewnych które nie zaskakują na minus wynikami, notują regularne wzrosty na poziomie 10% zarówno przychody jak i zysk (podane szacunki przez firmę), wypłacająca około 60% dywidendy czyli aktualna stopa dywidendy około 8%, dość tania c/z 7,28 (po wynikach 6,80), z sezonowej produkcji zniczy przechodzi na całoroczną produkcje wosku do przemysłu odlewniczego. Nie chcę zdradzać wszystkich swoich tajemnic ale Polwax to byłaby inwestycja na krótki termin (do dywidendy), nie pogardziłbym zarobkiem w okolicach 5-10%, jest to firma bezpieczna i tutaj nawet w przypadku dużych zawirowań na rynku niżej niż 13 zł kurs by nie spadł. Czekam na kurs w okolicach 15zł, jak nie spadnie to trudno, nie kupię .

pprezes
Wysłane: 15 lutego 2016 10:06:54
Sprzedałem część akcji LSi Software, tak jak przewidywałem dobre wyniki, od mojego wejścia w listopadzie kurs urósł ponad 50% (i tyle łącznie gdzieś zarobiłem), ja dzisiaj sprzedałem średnio po 5,25 czyli od ostatniej informacji o stanie zarobek to 30%.
Sprzedałem też Dase średnio po 31 groszy, strata 3% ale to był malutki pakiecik, niestety firma mnie zawiodła i nie ma miejsca w moim portfelu.
Najbardziej dzisiaj oczekuje na wyniki Euro-Tax gdyż mam największy pakiet, jeżeli wyniki mnie zaskoczą na plus to będę jeszcze powiększał pozycję.

pprezes
Wysłane: 15 lutego 2016 14:02:08
Kupiłem Modecom (producent sprzętu elektronicznego) - inwestycja za 4% kapitału (może zwiększę w zależności od dzisiejszych wyników innych firm) po 8,85, inwestycja 3-18 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%, firma tania, c/z tylko 3, ładny wzrost r/r bo przychody o 14% a zysk o 80%, bilans prawidłowy aktywa obrotowe wyższe o 15 mln niż zobowiązania, przepływy operacyjne 1,9 mln i mogłyby być wyższe (może wynikać to z faktu iż duże sklepy za sprzęt sprzedany przed świętami zapłaciły w nowym roku), kapitalizacja 10 mln więc malutka, na 8,85 jest jakaś ukryta sprzedaż, więcej danych wrzucę za kilka dni jak na attrader.pl lub stockwatch.pl wprowadzą dane do systemu

Aqua Poznań - chciałem wejść poniżej 12 zł i się udało - inwestycja za 4 % kapitału po 11,11, inwestycja od 1 dnia do 12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%, świetne wyniki (realizują kontrakt Pern), tania firma bo c/z 3,5, bilans ładny gdyż aktywa obrotowe 17,589 mln są o 80% wyższe od zobowiązań, firma pięknie wygenerowała gotówkę bo aż 8,395 mln i ma w kasie aż 9,120 mln co przy kapitalizacji 10,5 mln jest ewenementem, tutaj mogą być duże wzrosty i dlatego nie ma chętnych do sprzedaży i podaż jest wysoko ustawiona, więcej danych wrzucę za kilka dni jak na attrader.pl lub stockwatch.pl wprowadzą dane do systemu

Euro-Tax podał bardzo dobre wyniki i byłyby lepsze gdyby premia dla zarządu 180 tysi i impreza integracyjna 40 tysi (dobrze im), szacuję stopę dywidendy na 17% :-)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6