pixelg
Kiedy dno bessy? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kiedy dno bessy?

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 1 599
Wysłane: 16 maja 2021 22:03:01
Trochę danych na temat współczynnika dzietności:

2016 r. - 1,36
2017 r. - 1,45
2018 r. - 1,44
2019 r. - 1,42

Program 500+ działa od 1 lipca 2016 r,

Wskaźnik dzietności za:
2011 r. - 1,29
2012 r. - 1,29
2013 r. - 1,26
2014 r. - 1,29
2015 r, - 1,29

Coś tam 500+ zwiększył dzietność. Nie jest to jednak zmiana fundamentalna. Tu trzeba zmiany podejścia w społeczeństwie i wspierania rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Tego brakuje.

dzieciwpolsce.pl/analiza/3/uro...
Edytowany: 16 maja 2021 22:03

mihumor
mihumor PREMIUM
41
Dołączył: 2021-01-30
Wpisów: 181
Wysłane: 16 maja 2021 22:32:24
Potrzeba przede wszystkim zmiany dostępności i kosztu bardzo wielu usług. W mojej gminie jest jedno przedszkole publiczne, dosyć małe. Łatwiej jest się dostać na Harvard niż umieścić tam swoje dziecko. Tymczasem gmina w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła znacznie ilość mieszkańców ( klasyczny przypadek gminy leżącej blisko dużego miasta). A to tylko drobna i tylko jedna kwestia. Usługi publiczne raczej leżą bo z drugiej strony mamy wysyp przedszkoli prywatnych, które na dziś są bardzo dobrym biznesem. To zrozumiałe, że łatwiej i dużo szybciej jest dać ludziom kasę do ręki oraz nazwać ten proces chwytliwym hasłem niż zbudować dobry system dostępnych i tanich usług publicznych. Mojej wyobraźni nie przekracza prowadzenie obu takich programów jednocześnie. Trudno decydować się na dzieci w nieprzyjaznym i trudnym otoczeniu i tu pieniądze choć się przydają nie załatwiają tej sprawy.

resor
23
Dołączył: 2009-03-18
Wpisów: 395
Wysłane: 16 maja 2021 22:47:27
pis ci nie zbuduje przedszkola ale samorząd juz tak. jakie masz kryteria rekrutacji?

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


lesgs
lesgs PREMIUM
31
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 871
Wysłane: 17 maja 2021 06:51:58
Obudziłem się dzisiaj bardzo wcześnie. Mózg się resetował przez całą noc i z przerażenia nie mogłem spać. Naprawdę, zaczynam się bać po raz pierwszy w życiu. Nawet w stanie wojennym, bez pracy, z wilczym biletem i dużą rodziną , czułem się lepiej.
To co zostało zaprezentowane w nowym programie gospodarczym mało, że jest patologią – to czysta kradzież naszego życia (razem z księżycem).
Poruszę tylko kilka narzucających się kwestii:
Brak pozwoleń budowlanych – nieprawdopodobne źródło chaosu, cofnięcie naszego rozwoju zagospodarowania przestrzennego do lat przedwojennych – przykładowym skutkiem będzie powstawanie domków kurzych stopek obudowanych fawelami. Nad tym nikt nie zapanuje i będzie to źródłem nieustannych wymuszeń i szantażu wobec właścicieli.
Zerowy wkład własny – budować każdy może, ale własne mieszkanie lub dom + kredyt +koszty użytkowania + opłaty, na pewno w trakcie naszego życia będą kosztować co najmniej 1 Mln w czasie. (dla wątpiących 1 tys. czynszu + opłaty przez 40 lat to 500 tys. zł). Jeżeli założymy sobie dobrze sytuowaną rodzinę, zarabiającą 2 x 8000 zł i 20% na obsługę mieszkania/domu (1 Mln), to taka rodzina wychodzi na czysto po ok. 26 latach, jeżeli wszystko idzie gładko. Zwracam uwagę, że PiS już prawie upaństwowił sektor bankowy, więc banki poprzez udzielone kredyty będą ściśle kontrolować nieustannie zadłużone społeczeństwo. To banki będą w przyszłości źródłem władzy PiS. Podskoczysz – stracisz pracę – całe życie domowe do piachu. Więc, siedź cicho i płać, skoro myślałeś, że własny dom czy mieszkanie to świadectwo wolności. To nowa, nowoczesna forma zniewolenia i kontroli przez władze. Szansą na wolność są tylko takie układy, gdzie twoja niewola finansowa trwa nie więcej niż 5-7 lat – Timeo Danaos et dona ferente.
Podatki – Wszystko, co się odlicza od wynagrodzenia to podatek, nieważne jak to nazywasz. Tworzenie podatków celowych o specjalnych warunkach płatności to omijające rozwiązania ustawowe sposoby na dowolne kształtowanie danin i ich zmiana w ukryty sposób może naruszać Konstytucję. To jest niebezpieczne i przede wszystkim nieelastyczne. Stwarza spore pole do nadużyć. Zwiększenie obciążeń podatkowych dla dobrze zarabiających jest jednym z najważniejszych czynników negatywnie wpływających na rozwój gospodarczy. Dotyka najbardziej aktywnych i twórczych. Co więcej, to oni właśnie najszybciej zareagują i pójdą tam, gdzie będą bardziej rozsądne warunki pracy – czyli emigracja najbardziej zdolnych i wykształconych. Takie ukryte zwiększenie obciążeń podatkowych zabija prywatną inicjatywę i powoduje powrót do struktur państwa socjalistycznego. Promuje miernoty i posłuszeństwo (takie jest zresztą morał bajki o kradzieży księżyca).
Służba zdrowia – Co bardziej twórczy i zdolni wyjadą (w tym lekarze). Obciążenia lepiej zarabiających składkami zmniejszą ich potencjał w korzystaniu z prywatnej służby zdrowia. Ponieważ tylko prywatna służba zdrowia zapewniała nowoczesną opiekę (po wysokich kosztach), jakość opieki zdrowotnej spadnie, dostępność do dobrych terapii będzie mniejsza, a „pozornie” wyższe składki, jak zwykle wchłonie i zmarnuje państwowy moloch.
Emerytury – czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli pracuję po wieku emerytalnym i nie biorę emerytury to mam nie płacić podatku. Emerytury dostanę np. 4 tys. Tak więc, opłaca mi się to tylko, jeżeli oszczędzę 4 tys. na podatkach, czyli musiałbym zarabiać ok. 20 tys. zł miesięcznie (podatek 19%), ale wtedy wchodzę w prób podatkowy (120 tys.) i już nie obowiązuje niepłacenie podatku. To się w ogóle nie zgadza i nie kalkuluje chyba, że na emeryturze będzie zakaz pracy zarobkowej, co stanowi utratę jednych z większych zdobyczy społecznych. Poza tym, jeżeli jest to praca w ramach własnej działalności, to przy takim poziomie zarobków można wejść w VAT.

PiS zdoła w ten sposób odtworzyć państwo socjalistyczne, z państwowymi bankami, państwową energetyką, państwową służbą zdrowia, uzależnionym społeczeństwem, zduszoną prywatną inicjatywą i dość dużą szarą strefą.

Moja ocena projektów infrastrukturalnych jest taka, że zapewnią one niezbędne odtworzenie niszczejących struktur i stworzą zaledwie niewielką wartość dodaną. Są one bardzo mocno uzależnione od dotacji UE. Plany infrastrukturalne są bardzo ambitne i chyba trochę skopiowane z planu Bidena. To generalnie ucieczka do przodu. Dobrym przykładem w przeszłości był ten gość, co budował autostrady w ramach planów infrastrukturalnych po to ludzie mogli jeździć po ich ludowymi samochodami. Wiadomo czym się to skończyło.
Generalnie – a jest to ocena tylko pobieżna z mojej strony – to wszystko nie ma prawa się spiąć finansowo i doprowadzi do bardzo wysokiego wzrostu inflacji w okresie realizacji planu. Inwestycje infrastrukturalne wymagają wysokiego zastrzyku finansowego z chwili rozpoczęcia i regularnego finansowania w trakcie realizacji. Na to nie stać polskich banków, nawet w ramach konsorcjum. Finansowanie zagraniczne będzie bardzo drogie i nie zawsze dostępne. To stworzy dodatkowe napięcia w realizacji.Czy ktoś coś wie o górnikach w tym planie?

Kakarotto
37
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 1 105
Wysłane: 17 maja 2021 07:14:27
Ma rządzić jedna i niepodzielna partia! Wiwat wódz naczelny! Koleś odjechał, próbuje odtwarzać lata swoje młodości. Po drodze robi nowa kastę. Najgorsze w tym wszystkim jest to że jest to często to kasta miernot i nieuków. Przypomina mi się jak partyjniacy robili kariery na uczelniach rolniczych, z matmy sobie rady nie dawali to pchali się w łąkarstwa i uprawy ziemniaków.

Emerytki i tak na nich zagłosują. To są ci sami ludzie którzy mają w głowach, że obywatele mogą dostać tylko pieniądze od państwa. Bo tylko tak można mieć pieniądze. To zapamiętały z młodości swojej i czasów gdy był nakaz pracy i każdy miał zajęcie. Na forum takim jak to jest to trudne do przetrawienia ale tak właśnie emerytki myślą. Tutaj siedzą ludzie którzy swoimi siłami chcą się dorobić.

Partia chce teraz dać 100zl każdemu na etacie, ale celem głównym zdaje się być kolejny krok ku centralizacji. Zabiorą tą reformą grube miliony samorządom. Partia ponad wszystko! Dancing

lesgs
lesgs PREMIUM
31
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 871
Wysłane: 17 maja 2021 07:21:35
Jeszcze jedna uwaga:

Taki dostęp finansowania mieszkaniowego stworzy duży nawis kredytów trudno lub słabo spłacalnych. Wymusi to na obciążonych bankach państwowych (bo prywatne, te które się ostaną i tak będą chciały wkładu własnego) potrzebę redukcji ryzyka. Aż się proszą takie rozwiązania, które doprowadziły do kryzysu w USA w latach 2007-2009. U nas będzie to jeszcze wzmocnione inflacją.

I pomyśleć że to wszystko firmuje facet, który kiedyś był prezesem dużego prywatnego banku.

resor
23
Dołączył: 2009-03-18
Wpisów: 395
Wysłane: 17 maja 2021 08:31:38
a pamiętacie jak pis zniszczył gospodarkę wprowadzeniem 500+, jak sie patologia zachlala i kraj stanal bo przestano pracować a budzet zrujnowano na lata? a pamiętacie jak mieszkanie plus stworzyło setki tysięcy paskudnych osiedli pełnych zachlanej patologii?

no wlasnie, pewnie nie pamiętacie bo nic takiego sie nie stalo oprocz internetowych wyzygow debili dla innych debili zamkniętych w tvnowskich bankach informacyjnych

domy 70m wciaz musza spełniać wymogi mpzs, no ale antypis zobowiązuje do wypisywania bredni bez czytania, wiec spoko luz

Joker
116
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 2 020
Wysłane: 17 maja 2021 08:45:05
Zwracam uwagę, że gdyby nie 500+ to mielibyśmy zrównoważony budżet, a mieszkanie+ to jeden wielki niewypał póki co.

Kakarotto
37
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 1 105
Wysłane: 17 maja 2021 08:48:46
Resor, Ty chyba w jakimś innym świecie żyjesz. A nie pamiętasz już jak po wprowadzeniu 500 + momentalnie pojawiło się pełno kartek na drzwiach drobnych sklepów z napisem 'przyjmę do pracy'?

Wpisz sobie jeszcze w Google frazę 'pato deweloperka'.

Ping-Pong
12
Dołączył: 2015-03-14
Wpisów: 62
Wysłane: 17 maja 2021 08:57:26
lesgs napisał(a):
Jeszcze jedna uwaga:

Taki dostęp finansowania mieszkaniowego stworzy duży nawis kredytów trudno lub słabo spłacalnych. Wymusi to na obciążonych bankach państwowych (bo prywatne, te które się ostaną i tak będą chciały wkładu własnego) potrzebę redukcji ryzyka. Aż się proszą takie rozwiązania, które doprowadziły do kryzysu w USA w latach 2007-2009. U nas będzie to jeszcze wzmocnione inflacją.

I pomyśleć że to wszystko firmuje facet, który kiedyś był prezesem dużego prywatnego banku.


Jak ten gosc zostal prezesem banku, bo tatus mu posadke załatwił :)
Teraz ma ważniejsze sprawy. Przepisane na zone, ale jednak.


resor
23
Dołączył: 2009-03-18
Wpisów: 395
Wysłane: 17 maja 2021 09:11:25
Kakarotto napisał(a):
Resor, Ty chyba w jakimś innym świecie żyjesz. A nie pamiętasz już jak po wprowadzeniu 500 + momentalnie pojawiło się pełno kartek na drzwiach drobnych sklepów z napisem 'przyjmę do pracy'?

Wpisz sobie jeszcze w Google frazę 'pato deweloperka'.


pokaz wykres z zatrudnieniem i zaznacz ten spadek aktywności. kartki na drobnych sklepach to nie jest dla mnie argument.
ja pamiętam za to jak lidle biedy podnosiły wynagrodzenie min ze względu na 500+, po co pracować w sklepiku jak można w lidlu? niekoniecznie ludzie rzucili robotę moze wzięli kredyt i zmienili prace?
sam sobie wymyslasz rzeczywistość której nie ma
Edytowany: 17 maja 2021 09:17

BearHand
46
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-10-03
Wpisów: 752
Wysłane: 17 maja 2021 09:14:32
Cytat:
Historia ludzkości przypomina spacer po linie nad przepaścią. Jesteśmy o włos od katastrofy, ale po mistrzowsku potrafimy jej unikać.

Artykuł o nieco innej tematyce, ale w sedno opisuje pewne skłonności ludzkie, ktore występują globalnie.

forsal.pl/swiat/artykuly/81629...

Maupa_w_niebieskim
28
Dołączył: 2016-02-29
Wpisów: 930
Wysłane: 17 maja 2021 09:15:11
Zbliżamy się wielkimi krokami do gospodarki centralnie sterowanej, którą ja miałam wątpliwą przyjemność poznać w czasach młodości. Zastanawia mnie tylko, że jeszcze 'waadza' nie wpadła na pomysł odtworzenia tzw 'zjednoczeń' czyli "czap" dla swojaków które to 'czapy' miały zajmować się teoretycznie koordynacją poszczególnych gałęzi gospodarki (socjalistycznej i centralnie planowanej). Tyle nowych ciepłych stołków dałoby się wykroić.. Ale jeszcze nic straconego, zawsze można wersję 2.0 ogłosić. A to, że koszty tych nowych fanaberii poniosą nie prawdziwe rekiny finansowe (ileż to podatku katastralnego musiałby zapłacić od swoich włości Don Orleone gdyby taki podatek miano wprowadzić?) ale zarabiający równowartość 1500-2000 euro/miesiąc to klasyczne danie po d...ie średniakom, którzy co najwyżej będą mogli wnioskować o dyplom dumnego sponsora tego bajzlu.
A co z tego wszystkiego zrozumiał "Suweren" którego głos liczy się tak samo przy urnie wyborczej jak głosy piszących tutaj? Ano zrozumiał, że będą dawać pieniądze.
twitter.com/zKaszebe/status/13...
Trzeba jednak zauważyć, że Suweren liczył na „żywą gotówkę” w stylu podniesienia 500+ czy 13 emerytury, tu się trochę rozczarował.

Większosći są obce pojęcia zrównoważonego budżetu itp bzdur, większoścv niestety interesuje tu i teraz.

resor
23
Dołączył: 2009-03-18
Wpisów: 395
Wysłane: 17 maja 2021 09:25:07
odnośnie budzetu, eu zbliża sie do przesunięcia limitu w gore dla państw członkowskich ze względu na pandemie.

Izabelin
Izabelin PREMIUM
5
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-09-21
Wpisów: 5
Wysłane: 17 maja 2021 09:28:26
januszw napisał(a):
Mieszkania stoją puste ,obecne prawo jest po myśli Ikonowicza ,chroni najemcę ,jak prawo chroniłoby właścicieli mieszkań byłoby za dużo,w nowo wybudowanych mieszkaniach ludzie płaca niski czynsz i opłatę abonememtowa za prąd i obserwują jak ceny rosną.


Przestań wypisywać farmazony. Mamy najniższy odsetek pustostanów w UE. Pewien odsetek pustostanów w gospodarce zawsze będzie, tak samo jak zawsze będzie jakieś minimalne bezrobocie. Ot niektóre mieszkania są remontowane/czekają na remont/czekają na najemcę. Jeśli ktoś z premedytacją trzyma puste mieszkanie to najczęściej dlatego, ze zarabia po 20 000 - 30 000 miesięcznie i te 1500 zł z najmu to dla niego frytki. Sam znam takie przypadki.

Obecne prawo chodzi wynajmujących, bo jako jedno z nielicznych krajów w Unii Europejskiej nie mamy podatku katastralnego, a dochody z wynajmu są opodatkowane preferencyjnie tj. 8,5%, a wzrost wartości o ile sprzeda się po 5 latach na 0%. Dodatkowo jeśli ktoś chce się lewarować kredytem to spłaca kredyt hipoteczny o de facto ujemnym oprocentowaniu.

Dla odmiany wzrost wartości akcji to 19%, a zyski z dywidend to kolejne 19%. Zyski z pracy to 17/32%. Zyski z JDG to 19%.

Nikt w Polsce nie jest tak preferowany jak wynajmujący mieszkania.
Edytowany: 17 maja 2021 09:31

Kakarotto
37
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 1 105
Wysłane: 17 maja 2021 09:31:15
resor napisał(a):

ja pamiętam za to jak lidle biedy podnosiły wynagrodzenie min ze względu na 500+, po co pracować w sklepiku jak można w lidlu?


I nie widzisz tego że sklep musiał podciągnąć ceny bo 500+ trzymało ludzi w domu? Sam piszesz to co ja ale tego nie widzisz.

Przypomniała mi się koleżanka z pracy, dobrze ustawiona bo mąż dobrze zarabia. Stwierdziła że te 500+ mogą sobie wsadzić, czemu nie zrobili żłobków i przedszkoli, bo nie ma z kim dzieci zostawić. Jak widać są ludzie którzy chcieliby pracować i rozwijać się ale wódz zabroniły.

resor
23
Dołączył: 2009-03-18
Wpisów: 395
Wysłane: 17 maja 2021 09:45:48
jeszcze raz, pokaz ten wykres aktywności zawodowej od momentu wejścia 500.

co do przedszkoli, mozesz za 500 sfinansować polowe koszty prywatnego przedszkola oczywiście w zależności od miejscowości sa tansze i drozsze. pytalem o kryteria rekrutacji i nie odpowiedziałeś, zakładam ze w ogole nie masz pojecia o czym piszesz

placzecie ze pis centralizuje ale akurat publiczne przedszkola powinien bo prywatne kosztują. poziom dyskusji jak w komentarzach na Onecie

BearHand
46
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-10-03
Wpisów: 752
Wysłane: 17 maja 2021 13:47:15
W temacie inflacji proponuję odejść od polityki i spojrzeć na dwa wykresy::


kliknij, aby powiększyć


oraz


kliknij, aby powiększyć


Pierwszy prezentuje notowania zezwoleń emisji CO2 i dotyka członków Unii Europejskiej w tym Polski a drugi obrazuje globalny wzrost cen surowców co przekłada się na wyższe ceny produktów i usług na całym globie.

Inflacja jest po prostu sposobem na walkę z długiem, który w niespotykanej skali drukowany był w ostatnim czasie.

Co ciekawe w 1Q 2021, światowy dług spadł:

Cytat:
Całkowity globalny dług spadł o 1,7 bln USD do 289 bln USD (221 bln USD bez przedsiębiorstw sektora finansowego) w pierwszym kwartale 2021 r., za sprawą spadku długu na dojrzałych rynkach


https://stooq.pl/n/?f=1421857
Edytowany: 17 maja 2021 13:48

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 1 599
Wysłane: 17 maja 2021 15:56:57
Wiecie Panie i Panowie, Wam chodzi tylko o swoje racje, nie o Polskę - to moja ocena tej "dyskusji". PO, PIS i vice versa itd. Uważacie, że jacyś politycy mają remedium, na to aby było lepiej. Muszę Was rozczarować. Jesteście tylko potrzebni do głosowania.

Rozumiem, że można mieć inne wizje przyszłości - o drodze do dobrobytu i "raju na ziemi", ale traktowanie swojego zdania jako prawdy objawionej jest zwyczajnie głupie. Dziś nie ma dialogu, nie wspominając o szacunku dla adwersarza - ale jest mowa o kulturze, szacunku o tym by ludzi nie wykluczać itd.

Czy Wasz przeciwnik polityczny zasługuje na "wieczne potępienie" na odczłowieczenie itd., bo ma inne zdanie, którego nawet nie znacie. To czyni z Was LUDZI, jak dokopiecie drugiej stronie?

Wydaje się Wam, że znacie przyszłość. Niezły żart.
Cicho wszędzie głucho wszędzie co to będzie co to będzie? - A.Mickiewicz Dziady część II.

Ważne, aby ludziom w Polsce żyło się lepiej. Priorytetem powinna być naprawa służby zdrowia i budowa wykształconego społeczeństwa - postawienie na wysoki poziom edukacji. Jakoś żadna z partii rządzących od 90-tych lat nie jest wstanie osiągnąć tych celów.

W sprawie danych gospodarczych proponuję mniej słuchać mediów, a więcej czytać danych statystycznych i NBP itd. i samemu wyciągać wnioski.

Dziś (na czym sam się łapię) gro ludzi wierzy w "fakty prasowe" (nie ważne jakiej opcji i ślepo wierzy w swoje racje). Zacznijcie SAMI sprawdzać, to co Wam mówią. Dziś ludźmi zarządza się głównie poprzez strach. DRUGA STRONA SPORU POLITYCZNEGO CHCE WAS ZJEŚĆ.

Poziom dobrobytu materialnego w Polsce rośnie ciągle. To prawda. Z drugiej strony rośnie też liczba samobójstw. Jako naród kurczymy się i karłowaciejemy. No, a teraz dowalmy drugiej stronie, bo dzień bez wylania kubła pomyj na drugą stronę to dzień stracony

resor
23
Dołączył: 2009-03-18
Wpisów: 395
Wysłane: 17 maja 2021 18:34:58
naprawa służby zdrowia czyli co? za platformy budżet nfz wynosil jakies 5x mld, teraz pewnie ze 100mld.
jest dwukrotnie lepiej? moze powinno byc 500mld?

co konkretnie jest zle i co ma sie zmienic?

tematu edukacji szkoda ruszac, nic tu nie pomoze nawet prywatyzacja nie uratuje dzieci przed nauczycielami z przypadku

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,403 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,55% +33 710,63 zł 53 710,63 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło