pixelg
DOMDEV - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

DOMDEV [DOM]

AKTUALNY KURS: 96,80 zł (+1,89%) 09-07-2020 16:36
Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 243
Wysłane: 18 marca 2010 20:29:02 przy kursie: 54,20 zł
Witam serdecznie, wave
Zapraszam do zapoznania się z moim omówieniem rocznego sprawozdania finansowego Dom Development. www.stockwatch.pl/gpw/domdev,w...


Na początku muszę powiedzieć, że nie podoba mi się komunikacja spółki wobec inwestorów. Głoszenie naokoło, że jest pięknie i że spółka sobie świetnie z kryzysem poradziła jest moim zdaniem nie do końca uczciwe. Dobrze wiemy, że całe to rynkowe zamieszanie może jeszcze mieć drugie dno i tak naprawdę to nie wiemy, jak i kiedy to się może skończyć. I niejedna spółka może się jeszcze przejechać na swoich zapewnieniach. A w szczególności dotyczy to rynku budowlanego, w którym cały cykl przetworzenia i wykonywania czynności jest bardzo długi. Think

Z drugiej strony pozytywnie należy się odnieść do tego, że spółka przez bardzo długi czas utrzymywała wysoki stan środków pieniężnych. Na złe czasy bardzo się przydały. Faktycznie kredyty mogliby spłacić, ale dziś kto ma gotówkę, ten jest królem. Tym bardziej, że struktura zadłużenia nie jest zła, przeważają te długoterminowe.

Przychody ze sprzedaży w ciągu całego roku nie były zadowalające. W 4q2009 utrzymały się na tym samym poziomie, co w pierwszym i w drugim kwartale tego roku. Nie udało się wykonać odbicia od ocenianego jako bardzo niski poziomu sprzedaży z 1q2009. Niepokojące są za to duże zmiany rentowności na przestrzeni kwartałów 2009 roku. Ta rentowność była cały czas na plusie ale wahała się od 17 do 37%. Think

W tym miejscu muszę jeszcze przypomnieć, że zgodnie ze zmienionymi MSR spółka sprzedająca mieszkania rozpoznaje przychody w momencie faktycznego przekazania ryzyk na kupującego. Najczęściej w rozumieniu spółek oznacza to podpisanie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Domdev podaje ten moment jako podpisanie protokołu odbioru.

No i teraz przechodzę do rzeczy. Od momentu rozpoczęcia budowy mieszkania i podpisania umowy przedwstępnej do podpisania aktu notarialnego mijają niecałe 2 lata (przyjmuję takie założenia). Oznacza to, że spółka – rozpoznając przychody pod koniec 2009 roku – zakańcza proces rozpoczęty 2 lata wcześniej. I jeśli teraz nie mamy informacji o nowych rozpoczynanych projektach (wysoki pozytywny Cash flow za 4q2009 to za mało, żeby to potwierdzić), to co będzie się działo z przychodami za kolejne 2 lata? Ano chyba ich nie będzie albo będą zdecydowanie niższe? d'oh!

Znalazłam jeszcze jedną rzecz, która przykuła moją uwagę, a mianowicie wartość zapasów. Na zapasach spółka wykazuje zarówno mieszkania już wybudowane oraz te dopiero powstające. Jeśli chodzi o mieszkania czekające na nabywców, to ich wartość wzrosła w porównaniu do 2008 roku ponad 5-ciokrotnie! Warte były na koniec 2009 roku ponad 500 milionów zetongów. Masakrycznie dużo, bo przy średniej cenie mieszkania 700 kafli to daje nam jakieś 730 mieszkań czekających na swoje lepsze czasy. Z drugiej strony w pozycji półprodukty lub produkcja w toku mamy wykazane skumulowane nakłady na nowo powstające domostwa. I tu też sytuacja nie wygląda najlepiej, bo ta wartość z kolei spadła w porównaniu do 2008 roku o połowę. Czyli Domdev po prostu buduje coraz mniej lub coraz wolniej. Do tego jeszcze dwukrotnie wzrósł w porównaniu do zeszłego roku odpis aktualizujący wartość tych zapasów. Taka struktura nie wróży dobrze na przyszłość. Shame on you

Podsumowując bilans spółki, to z lotu ptaka nie wygląda on źle. Struktura aktywów i pasywów jest poprawna i nie zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich lat. To samo można powiedzieć o rachunku wyników. Jednak nie tu jest pies pogrzebany.

Pod względem wartości informacyjnej dotyczącej sytuacji spółki w zakresie sprzedaży mieszkań, to sprawozdanie jest dużo uboższe niż np. to Ronsona. Nie zawiera ono informacji o poszczególnych inwestycjach – rozpoczętych i zakończonych – oraz podpisanych umowach sprzedaży – wstępnych i przekazania lokalu. To rozróżnienie pozwoliłoby nam na ocenę, ile mieszkań spółka ma jeszcze do sprzedaży, czyli jakie przychody ma zapewnione z wysokim prawdopodobieństwem. Z drugiej strony można by oszacować, ile przychodów spółka rozpozna w najbliższym czasie na podstawie podpisanych umów przedwstępnych. Brak takich danych trochę nas odcina od wiedzy od faktycznej sytuacji spółki. A to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Shame on you


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 278
Wysłane: 19 marca 2010 03:27:04 przy kursie: 54,20 zł
Sprzedaż w momencie protokołu odbioru? To ciekawe. A kto płaci np. podatek za grunt albo ubezpieczenie? Transakcje na nieruchomościach bez aktu notarialnego są nieważne z mocy prawa, ale przecież pomysłowość ludzka nie zna granic. puke_l

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 243
Wysłane: 19 marca 2010 10:07:22 przy kursie: 54,20 zł
rafsty napisał(a):
Sprzedaż w momencie protokołu odbioru? To ciekawe. A kto płaci np. podatek za grunt albo ubezpieczenie? Transakcje na nieruchomościach bez aktu notarialnego są nieważne z mocy prawa, ale przecież pomysłowość ludzka nie zna granic. puke_l


Najczęściej rozwiązane jest to w ten sposób, że wszelkie koszty do momentu podpisania aktu ponosi deweloper, a później są one przenoszone na kupującego.


Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 243
Wysłane: 6 maja 2010 13:22:15 przy kursie: 55,40 zł
Omówienie kwartalnego skonsolidowanego sprawozdania Dom Development za 1 kwartał 2010


W porównaniu do danych na 31.12.2009 nieznacznie zmniejszyła się wartość księgowa DD. Widać w aktywach uszczuplenie wartości zapasów o około 66 mln PLN. W tej pozycji bilansowej spółki deweloperskiej prezentują nakłady na budowane ale jeszcze nie sprzedane mieszkania. Na spadek wartości składały się wzrost produkcji w toku o 25 mln PLN (nowe budowy) oraz spadek wyrobów gotowych o 112 mln PLN (gotowe mieszkania).

Widoczne jest także zmniejszenie wartości środków pieniężnych. Po stronie pasywów za to zauważalne jest zmniejszenie się wartości kredytów. I to także widoczne jest w rachunku przepływów pieniężnych – te z działalności finansowej są ujemne. DD nie zaciąga nowych kredytów a jedynie spłaca te wcześniej zaciągnięte. Ujemne są także przepływy z działalności operacyjnej, głównie ze względu na spłaty zobowiązań i niższą sprzedaż.

Wartość przychodów ze sprzedaży w 1q2010 jest mniejsza w porównaniu do 1 kwartału 2009 roku o około 16%. Automatycznie wynik na sprzedaży (na poziomie zysku brutto ze sprzedaży) pogorszył się ale znacząco, bo o około 50%. Oznacza to, że istotnie spadła rentowność mieszkań, które w 2010 roku zostały przekazane nabywcom. Przy spadku przychodów widoczny jest jednocześnie wzrost kosztu własnego sprzedaży. W konsekwencji zysk na akcję spadł prawie 3-krotnie.

Przypominam, że zgodnie z MSR DomDev może rozpoznać przychody ze sprzedaży w momencie przekazania klientowi mieszkania oraz przeniesienia na niego ryzyk z nim związanych. Najczęściej oznacza to podpisanie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Sprzedaż jest niższa i dużo mniej rentowna niż w 1 kwartale 2009 roku. Mieszkania sprzedawane są ze stratą ale w związku z tym nie dokonano odpisu ich wartości. W analizowanym kwartale DomDev rozpoczął budowę łącznie 738 mieszkań. Jednak poniesione na nie nakłady w wysokości 25 mln PLN świadczą o powolnym tempie postępowania inwestycji. Nie podano niestety danych dotyczących nowo podpisanych umów przedwstępnych sprzedaży nowych i istniejących mieszkań.

Takich wyników niestety nie można ocenić pozytywnie. Widać, że DomDev cały czas cierpi z powodu ogólnego kryzysu ekonomicznego i spowolnienie w zakresie sprzedaży mieszkań dotyka spółki w sposób znacząco wpływający na jej wyniki.


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

pop
Dołączył: 2008-12-30
Wpisów: 3 427
Wysłane: 6 maja 2010 13:45:09 przy kursie: 55,40 zł
Pani Kasiu,nie jestem zainteresowany Domdev.,bo kurs wydaje mi się za wysoki,ale z ciekawości zerknąłem na komentarz widząc Pani wpis.No i jak zwykle profesjonalizm,ja czytam zawsze chetnie te analizy,bo przy okazji sam się uczę ,a czyta się naprawdę fajnie,przyjemnie ,bo wszystko jest jasno i ciekawie opisane.
Gratuluję i pozdrawiamwave

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 243
Wysłane: 25 sierpnia 2010 00:26:40 przy kursie: 47,95 zł
Omówienie półrocznego sprawozdania finansowego Dom Development

Spółki deweloperskie nie miały w ostatnich miesiącach łatwego życia. Nie dość, że zostały dotknięte kryzysem, to jeszcze temat jest non stop na świeczniku gazet, czyli kiedy ceny mieszkań spadną lub wzrosną.

www.stockwatch.pl/gpw/domdev,w... – pod tym linkiem jak zwykle najświeższe wyliczenia wskaźników.

Od razu też zaznaczam, że sprawozdanie DomDev znacząco odbiega wartością informacyjną od moich oczekiwań i standardów wyznaczonych przez np. Ronsona. Nie uda mi się więc przedstawić tak dokładnej analizy ale postaram się!


Suma bilansowa nieznacznie zmniejszyła się w porównaniu do końca 2009 roku. Ale zysk odnotowany za połowę 2010 roku jest dużo mniejszy niż ten wypracowany za pierwsze półrocze 2009 roku. Zysk na akcję zmniejszył się ponad dwukrotnie.
Wszystko to jest wynikiem cały czas niskich przychodów ze sprzedaży mieszkań. Spadek przychodów ze sprzedaży o 21% połączony jest z jednoczesnym wzrostem kosztów sprzedaży o 30%. Wzrost kosztów sprzedaży jest zrozumiały, bo coraz trudniej uplasować na rynku kolejne mieszkania. Tak samo przychody – mieszkań sprzedaje się dużo mniej ale z większym dyskontem.
O sytuacji na rynku świadczyć może dodatkowo fakt, że wszystkie nowo rozpoczęte projekty pozycjonowane są w segmencie „popularnym”. Jest to w sumie 915 mieszkań z przewidywanym terminem oddania w latach 2012 – 2013. Przychody z ich sprzedaży oraz najprawdopodobniej także rentowność będą niższe od średniej wcześniej realizowanych.
W sumie „w realizacji” DomDev posiada około 1 500 mieszkań na różnym jej etapie. Tylko w analizowanym półroczu spółka nie zakończyła żadnej inwestycji. Są to wszystko lokale w rejonie Warszawy, więc można oczekiwać średniej ceny sprzedaży metra kwadratowego na poziomie 7 500 PLN. Jeśli przyjmiemy, że średnio mieszkanie sprzedawane w stolicy ma jakieś 65 m2, to łatwo obliczyć, że planowane przychody ze sprzedaży tylko tych mieszkań wyniosą 731 mln PLN.
Do tego należy dodać jeszcze wartość niesprzedanych ale już gotowych mieszkań. Ich wartość w zapasie to 308 mln a dotychczas realizowana średnia rentowność na poziomie zysku brutto ze sprzedaży 24%, co daje przychody ze sprzedaży o wartości około 380 mln PLN. W związku z tym wyliczone przeze mnie (przy wprowadzonych założeniach) przychody wyniosą razem około 1,1 mld PLN i rozłożone będą na najbliższe 3 lata.
Oczywiście moje założenia mogą być błędne albo przyjąć własne, które wynik zmienią. Przeprowadźcie sobie jednak taką kalkulację. Moje wyliczenia mówią o raczej niskich przychodach ze sprzedaży w porównaniu do poprzednich lat. W latach 2007 – 2008 DD sprzedawał mieszkania o wartości około 250 mln PLN kwartalnie. Obecnie jest to kwota 150 mln PLN. Wychodzi mi więc na to, że przychody spółki jeszcze spadną.Cały czas dość wysoka jest wartość mieszkań niesprzedanych i wydatków na kolejne inwestycje. Stanowią one prawie 80% całego skonsolidowanego bilansu firmy, czyli ponad 1 mld 200 mln PLN. Z tej kwoty ponad 308 mln PLN stanowią mieszkania gotowe, które nie zostały przekazane ostatecznie klientom. Mogą być na nie podpisane umowy przedwstępne sprzedaży i mogą być nawet w pełni opłacone przez nabywców. Ale tu niestety DomDev nic nie ujawnia a po samym cash flow się nie zorientujemy.
Pozostałe 900 milionów złotych to wydatki na projekty w czasie realizacji. W tym znajduje się także wartość banku ziemi a nie tylko nakłady na już rozpoczęte budowy.Firma ma cały czas dość ładny rating i nie jest nadmiernie zadłużona. Wartość kredytów krótkoterminowych na koniec półrocza spadła w porównaniu do zeszłego roku i nie przekracza nawet wartości gotówki. Czyli DD powinno bez problemu spłacić swoje zobowiązania.
Płynność spółki też jest zadowalająca. Przede wszystkim dodatnie były w tym półroczu przepływy operacyjne, a w poprzednim (pierwszym 2009) to niekoniecznie. Emisje obligacji pozwoliły też na zachowanie dodatnich przepływów finansowych. Czyli DD ponownie się zadłuża, aby móc budować i spłacać wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Póki wartość środków pieniężnych pozwala na realizację tych planów a obsługa zadłużenia ich nie wyklucza, to uważam, że wszystko jest w porządku.Podsumowując: deweloperka jest w ostatnim czasie w zdecydowanym odwrocie. Spadek odnotowanych przychodów oraz wstrzymanie wcześniej inwestycji właśnie teraz się w branży odbijają czkawką. A ponieważ spółki nie są w stanie szybko zareagować na ewentualne poprawy na rynku, taka sytuacja utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Do tego budowanie inwestycji w segmentach o niższej rentowności też nie przyczynia się pozytywnie do oceny przyszłości DD. Z drugiej strony trzeba spółce przyznać, że ma ciekawe zapasy gotówki i nie jest nadmiernie zadłużona. To nawet przy obniżonej rentowności projektów nie powinno spółce zagrażać.
Wskaźniki wyliczone pod linkiem wskazanym powyżej zdecydowanie mówią o przewartościowaniu DD w porównaniu do innych spółek sektora. Mimo to od początku lipca kurs Dom Development powolutku rośnie. Widoczna jest korelacja z zachowaniem się WIGu.


Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 25 sierpnia 2010 14:53:32 przy kursie: 46,00 zł
Sytuacja techniczna:


kliknij, aby powiększyć


Zakres 9M. Interwał 1D. Od maja na DomDev rozpoczęły się spore spadki. W lipcu osiągnięto dołek. Następnie nastąpiło odreagowanie wcześniejszych spadków. Zwyżka dotarła do poziomu 38,2% zniesienia Fibo liczonego od szczytu do dołka w lipcu.Jak do tej pory nie udało się przebić tego poziomu. Wsparciem jest poziom 23,6%, który był kilkukrotnie testowany. Osobiście radziłbym poczekać na wyjaśnienie sytuacji oraz na zachowanie się notowań przy fioletowej linii.

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 243
Wysłane: 4 listopada 2010 22:51:52 przy kursie: 45,50 zł
Zapraszam do zapoznania się z wynikami Dom Development za 3 kwartał 2010 roku

DomDev jest polskim deweloperem a ten sektor notuje ostatnio słabsze wyniki. Ogłaszanie zakończenia kryzysu w tej branży jest jeszcze przedwczesne, co wyniki spółki niestety potwierdzają.

www.stockwatch.pl/gpw/domdev,w... – pod tym linkiem znajduje się przeliczenie wskaźników na podstawie omawianych właśnie przeze mnie wyników kwartalnych.

Przychody ze sprzedaży systematycznie spadają: w porównaniu do 2q2010 o 20% natomiast w porównaniu do 3q2009 o 13%. Mimo to rentowność brutto na sprzedaży utrzymała się na zbliżonym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału, czyli 26% a nastąpiła wyraźna poprawa wobec wyników odnotowanych rok wcześniej. Mimo utrzymania stabilnej marży na sprzedaży spadła masa zysku brutto. Jest to pokłosiem niższych przychodów, czyli mniejszej wartości mieszkań przekazywanych nabywcom zarówno w stosunku do 2q2010 jak i 1q2010.

W bilansie widać spadek wartości zapasów w porównaniu do danych na koniec 2009 roku (nie ma odniesienia do danych półrocznych) o około 70 mln PLN. Wartość wyrobów gotowych, czyli gotowych mieszkań czekających na odbiór kluczy spadła z kolei o ponad połowę, czyli 270 mln PLN. Mieszkania pozostające do przekazania mają wartość 230 mln PLN, czyli licząc w kategoriach 2010 roku jest to prawie 9-miesięczna sprzedaż tej spółki. Wzrosła natomiast produkcja w toku o około 200 mln PLN. Widać więc większe nakłady na budowę nowych mieszkań.

Dużo lepiej – w porównaniu do wszystkich poprzednich kwartałów 2010 roku – wyglądają także przepływy z działalności operacyjnej. Może to świadczyć o większej ilości wpłat zaliczek przez klientów na zakup mieszkań. W sposób bezpośredni jednak wynikają one z mniejszej ilości zapasów w bilansie.

Przepływy z działalności finansowej były w 3q2010 ujemne. Nastąpił spadek ogólnej wartości kredytów i zobowiązań z tytułu obligacji. Ale pogorszyła się ich struktura, ponieważ więcej jest kredytów krótkoterminowych. Ogólnie rzecz biorąc płynność DomDev jest bezpieczna. Spółka posiada zdolność do rolowania swojego zadłużenia i dodatkowo zmniejsza jego wielkość dzięki dodatnim przepływom operacyjnym. Jest to sytuacja godna pozazdroszczenia. Jednak w dłuższej perspektywie przepływy operacyjne uzależnione są od bieżących wpłat zaliczkowych nabywców na nowe mieszkania. DD musi więc zapewnić stopniową sprzedaż nowych mieszkań.Podsumowując: sytuacja spółki jest bardzo stabilna w zakresie zadłużenia i przepływów. Najpoważniejszy jest jednak spadek wartości przychodów. Wskaźnikowo spółka jest przewartościowana na tle pozostałych deweloperów. Niedowartościowanie wskazuje wskaźnik C/P przy spadku przychodów, co źle świadczy o rynku ogółem. Tak jak pisałam w ogólnej analizie deweloperów – jeszcze nie nadszedł czas żniw dla tej branży. Póki co nie liczyłabym więc na istotne i stabilne wzrosty kursu.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 5 listopada 2010 08:10:29 przy kursie: 45,50 zł
Sytuacja techniczna:

Uwaga! Treść tego wpisu jest dostępna tylko dla posiadaczy abonamentu.

Zamów abonament aby uzyskać natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 700)


sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 30 lipca 2012 08:23:05 przy kursie: 26,39 zł
Analiza techniczna Dom Development w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/chlod...


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 28 października 2012 11:42:41 przy kursie: 28,71 zł
Spółka DomDevelopment wydaje się mało popularna wśród inwestorów indywidualnych, ale zamieszczam omówienie, aby wyrobić sobie perspektywę na inne podmioty segmentu. Widać z ilości wpisów Dom nie cieszy się zainteresowaniem użytkowników jak Gant, czy Polnord, co szczerze powiedziawszy może nieco dziwić. Dom wygląda naprawdę dobrze i powinien stanowić wzór dla innych spółek deweloperskich.

Dom jest spółką skoncentrowaną na segmencie mieszkaniowym. Wartość majątku(suma bilansowa) wynosi ponad 1913 mln złotych, ale aktywa obrotowe to aż 1905. Spółka w zasadzie nie ma majątku trwałego:

kliknij, aby powiększyć

Wszystkie posiadane grunty mamy w zapasach, co implikuje wycenę w cenie nabycia, albo jeśli cena rynkowa jest niższa w cenie możliwej do uzyskania. Dom przeszacowuje swoje grunty, ale tylko w dół. Tak się stało w roku 2008(-7M) i w 2009(-14M). W sprawozdaniach spółki nie znajdziemy takiej pozycji jak aktualizacja wartości nieruchomości! Owszem w sprawozdaniach są zdarzenia jednorazowe, ale nie decydują one o wyniku spółki. Pewną filozofię działania można dostrzec także w podziale zapasów gdzie nie ma pozycji Towary. Mówi nam to, że wszystkie grunty Domu są przeznaczone na działalność deweloperską. Gant, czy Polnord traktują grunty także jako przedmiot obrotu handlowego.
Proszę zwrócić uwagę na finansowanie majątku spółki. Udział długu w kapitale to 57%. Sporo, ale nie odbiega od rynkowego standardu. Ważniejsza jest jednak struktura zadłużenia. Wśród zobowiązań długoterminowych mamy w zasadzie kredyty i obligacje natomiast na zadłużenie krótkoterminowe składają się zobowiązania handlowe(wobec firm budowlanych) oraz wpłaty od klientów(łącznie 88% zobowiązań krótkoterminowych). Najbardziej istotny jest jednak fakt, że 89% zobowiązań krótkoterminowych może być spłacone natychmiast gotówką!(po likwidacji lokat) Dług netto jest bliski zera i to w dodatku ujemny. Sytuacja pod względem płynności jest po prostu komfortowa. W obliczu tak silnego bilansu nowa ustawa deweloperska nie jest żadnym problemem dla spółki. Bieżący wskaźnik płynności nie jest najlepszym wskaźnikiem dla spółek deweloperskich, gdyż zapas nie jest tak naprawdę płynny. Wskaźnik płynności szybki to 0,93, co oznacza, że aktywami obrotowymi z pominięciem zapasów Dom jest w stanie spłacić 93% zobowiązań krótkoterminowych.
Zadłużenie długoterminowe jest dość rozłożone w czasie.

kliknij, aby powiększyć

Obecny bilans nie wskazuje żeby mogły się pojawić jakiekolwiek problemy z płynnością spółki nawet przy znaczącym pogorszeniu koniunktury, które już się niestety zaczęło i to wcale nie wczoraj tylko wcześniej.
Na poniższym wykresie zaprezentowałem ilość podpisanych umów przedwstępnych(prawa oś) w odniesieniu do posiadanej oferty(lewa oś)

kliknij, aby powiększyć

Od początku tego roku spadła ilość podpisanych umów przedwstępnych(q/q). O ile jeszcze w pierwszym półroczu mniejszą sprzedaż można było tłumaczyć zmniejszeniem oferty to już w trzecim kwartale jest ewidentnie gorzej, bo oferta jest najwyższa w historii spółki. Lepiej to widać na poniższym obrazku:

kliknij, aby powiększyć

Zamieściłem także wykresik, który mówi o procentowym udziale mieszkań gotowych w aktualnej ofercie. To także nieco mówi o koniunkturze. W okresach prosperity ludzie kupują mieszkania na coraz wcześniejszych etapach budowy i odwrotnie. W czasach niepewnych rośnie ostrożność nabywców. Dodatkowym czynnikiem jest znaczna podaż mieszkań na rynku. Klienci mają coraz większy wybór mieszkań gotowych, które oczywiście niosą ze sobą mniejsze ryzyko dla inwestora.

Pogarszające się otocznie makro widać także w wynikach spółki.(przychody rozpoznawane dopiero po przekazaniu kluczy) gdzie od dłuższego czasu spadają marże:

kliknij, aby powiększyć

Nadal są to jednak marże wysokie! W ciągu ostatnich trzech lat najniższa marża wyniosła 20%. To wartości o których konkurencja może na razie tylko marzyć. Z czego to wynika, że Dom pokazuje wynik na sprzedaży ze sporą marżą a konkurenci miewają z tym problemy? Wytłumaczenia są dwa. Po pierwsze Dom ma znacznie korzystniejszą strukturę zadłużenia z mniejszym udziałem kredytów, przez co na zapasie kapitalizuje się mniej odsetek(zapas w bilansie jest relatywnie tańszy). Kolejna sprawa to wspomniany brak przeszacowań. Grunty wiszą w cenie nabycia, nawet te kupione okazyjnie, czyli znów mamy tańszy zapas. Pokazywana marża uwiarygadnia także wartość bilansową, co skutkuje wiarygodną wyceną kapitału własnego. U konkurencji bywa z tym różnie. Wynik brutto 3q robiony jest ilością rozpoznanych przychodów, a więc przekazań mieszkań.
Klucze oddano aż 736 nabywcą co stanowi prawie półroczną sprzedaż. W związku z tym ciężko oczekiwać, że taki poziom zostanie utrzymany w kolejnych kwartałach. Sam IV kwartał może nie być jeszcze zły pod tym względem na co wskazuje planowany termin rozpoczęcia przekazań z dwóch projektów w listopadzie.

Spółka generuje gotówkę operacyjną. W ciągu 9 miesięcy poziom CF wyniósł 144,5M złotych, natomiast po usunięciu zmian w kapitale obrotowym około 83 milionów. To pokazuje, że zysku są gotówkowe i namacalne. W roku poprzednim CF był ujemny, co miało związek ze zwiększaniem oferty i tym samem wzrostem kapitału obrotowego, który pochłonął około 130M( i teraz wraca). Po wyłączeniu tych zmian mamy około 90M gotówki z działalności operacyjnej.

Zysk netto za ostatnich dwanaście miesięcy wynosi 105M złotych, co implikuje wyższe od aktualnego kursu wyceny automatyczne:
www.stockwatch.pl/gpw/domdev,w...
Potencjał zmiany sięga 60%, ale to wynika z założenia w wycenach powtarzalności wyniku. Ten niestety może się popsuć ze względu na oczekiwany w 2013 dołek na rynku mieszkaniowym. Pozostaje pytanie o zasięg tego spadku. Dom powinien ratować się rozpoznaniem wyższych przychodów przy oczekiwanym spadku średniorocznej marży. Aktualna wycena jest niższa także od wartości księgowej spółki. Majątkiem są grunty i mieszkania w budowie, przy wiarygodnej wycenie bilansowej. W związku z tym notowania kursu znacząco poniżej WK nie mają raczej uzasadnienia skoro na kryzysie w branży Dom może raczej skorzystać. Mamy nadpodaż mieszkań i spadające marże. Część deweloperów z pewnością tego nie wytrzyma i padnie, dzięki czemu można zwiększyć udział w rynku i podnieść ponownie marże. Okres ten przetrwają podmioty silne, do których zalicza się DOM.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

harbul
harbul PREMIUM
Dołączył: 2012-12-03
Wpisów: 121
Wysłane: 12 lipca 2013 17:17:54 przy kursie: 41,30 zł
Czy ktoś umie wytłumaczyć dzisiejszy 6% ruch w górę? Przez prawie miesiąc kurs praktycznie nie wykraczał poza przedział +/- 1,5%.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 4 407
Wysłane: 12 lipca 2013 17:48:45 przy kursie: 41,30 zł
Sentyment dla developerów poprawił się już od jakiegoś czasu. Dziś widocznie podaży było nie wiele a popyt przycisnął i stąd większy ruch w góre. Z punktu widzenia techniki taka dłuższa konsolidacja po dojściu do oporów (szczyty z lutego 2012) to nic dziwnego.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" >>> Link <<<

kliknij, aby powiększyć

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 25 października 2013 08:49:42 przy kursie: 45,00 zł
Deweloper z diamentem w koronie - analiza techniczna Dom Development porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/dewel...

pmag
Dołączył: 2013-11-12
Wpisów: 45
Wysłane: 12 listopada 2013 09:33:35 przy kursie: 48,05 zł
Gdzie znajdę pełną informację za Q3?
Znalazłem tylko: WSTĘPNA INFORMACJA O WYNIKACH ZA III KWARTAŁ 2013 - inwestor.domdevelopment.pl/upl...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 12 listopada 2013 10:28:28 przy kursie: 48,05 zł

pmag
Dołączył: 2013-11-12
Wpisów: 45
Wysłane: 28 listopada 2013 10:36:12 przy kursie: 51,55 zł
Dziękuję. Już sprawdzałem i czytałem raport.

Stabilnie w spółce i rosnący kurs. Cieszy. Od pewnego czasu interesują mnie poza branżą nieruchomości tematy opcji menadżerskich (w raporcie jest nawiązanie), ale akurat to na inny wątek na forum ogólnym.

pmag
Dołączył: 2013-11-12
Wpisów: 45
Wysłane: 28 listopada 2013 11:55:20 przy kursie: 51,55 zł
ładnie się prezentuje


kliknij, aby powiększyć

analiza techniczna za stockwatch
www.stockwatch.pl/forum/defaul...

pmag
Dołączył: 2013-11-12
Wpisów: 45
Wysłane: 9 grudnia 2013 12:05:11 przy kursie: 52,53 zł
straszna cisza o spółce, a spółka dalej pracuje na swoje - widać po kursie
ostatnia ciekawa informacja na jaką trafiłem to:

- z końca października 2013 Deweloper z diamentem w koronie – analiza techniczna DOMDEV na stockwatch wiadomosci.stockwatch.pl/dewel...
- ogólnie komunikaty (ostatni z 5tego listopada 2013): www.stockwatch.pl/gpw/domdev,k...

Czy ktoś trafił na inne informacje?

aurora80
aurora80 PREMIUM
Dołączył: 2010-05-29
Wpisów: 433
Wysłane: 26 sierpnia 2015 12:13:29 przy kursie: 46,75 zł
Otoczenie zewnętrzne nie sprzyja zakupom, ale Dom Development pokazał fajne wyniki a perspektywy na kolejne pół roku równie dobre.

W zasadzie poprawiło się wszystko, od marży po strukturę zadłużenia. Trochę gorzej z gotówką operacyjna.

Gdyby tylko sytuacja była inna, to mógłby to być niedlugo dobry kandydat do portfela.

Czy można prosić o krotki komentarz do wyników bardziej zorientowanych w temacie?
Edytowany: 26 sierpnia 2015 12:15

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,693 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +127,89% +25 578,82 zł 45 578,82 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d