pixelg
DOMDEV - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

DOMDEV [DOM]

AKTUALNY KURS: 92,20 zł (+0,22%) 13-12-2019 11:27
Jarbas
Wpisów: 1 169
Wysłane: 16 kwietnia 2009 17:17:04 przy kursie: 29,10 zł
Deweloper...

Zaciekawił mnie bo nikt tu nic o nim nie pisze ;)

Albo niewarty uwagi albo tym bardziej przeciwnie z uwagi na ciszę...

Przeanalizować trzeba.

pio355
Wpisów: 241
Wysłane: 16 kwietnia 2009 21:13:01 przy kursie: 29,10 zł
ja również chętnie przeczytam; może WD się zainteresuje, pomimo że wielokrotnie pisał o deweloperce;
z mojej obserwacji: małe obroty, chyba dobre zarządzanie ( są znani z wyciskania z podwykonawców/projektantów max efektywności) olbrzymimi onegdaj zyskami i kapitałem operacyjnym (i tu może być problem), akcjonariat zdominowany przez głównego rozdającego , dość dziwny target - high-end w Śódmieściu a obok tania Białołęka ( chyba wyłącznie aglomeracja warszawska), silna pozycja prezesa Szanajcy ( czy to dobrze rokuje?)\
hm..
Piękne słowa nie zawsze są prawdziwe, a prawdziwe nie zawsze są piękne...

Piotr74
Wpisów: 31
Wysłane: 17 kwietnia 2009 07:25:00 przy kursie: 29,10 zł
Cytuje analizę z końca marca:

"Dom Development SA - Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest działalność na rynku budownictwa mieszkaniowego. Spółka realizuje swe prace wyłącznie na rynku krajowym, przede wszystkim w regionie warszawskim.

ANALIZA DYNAMIKI BILANSU – AKTYWA
Pozytywne tendencje
Aktywa trwałe: średni wzrost o 6,76% rocznie.
Aktywa obrotowe: średni wzrost o 34,29% rocznie.
Zapasy: średni wzrost o 38,96% rocznie.
Należności krótkoterminowe: średni wzrost o 12,36% rocznie.
Inwestycje krótkoterminowe: średni wzrost o 0,10% rocznie.
Środki pieniężne: średni wzrost o 27,15% rocznie.
Aktywa razem: średni wzrost o 33,67% rocznie.
Negatywne tendencje
Rzeczowe aktywa trwałe: średni spadek o 3,60% rocznie.

ANALIZA DYNAMIKI BILANSU – PASYWA

Pozytywne tendencje
Kapitał własny razem: średni wzrost o 49,64% rocznie.
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej: średni wzrost o 49,65% rocznie.
Pasywa razem: średni wzrost o 33,67% rocznie.
Pozytywną wiadomością dla inwestorów jest wzrostowa tendencja zysku operacyjnego, który wykazuje w ostatnich latach średni wzrost o 32,53% rocznie.

Jaki poziom przychodów i zysku netto odnotowała spółka w ciągu ostatnich 12-miesięcy?
Przychody netto ze sprzedaży wynoszą 698 162tys.zł.(poprzednio 878 753tys.zł.), a zysk netto kształtuje się na poziomie 136 940tys.zł.(poprzednio 200 643tys.zł.).

Jaki wzrost przychodów i zysku netto odnotowała spółka?
Spółka na przestrzeniu ostatnich lat wykazuje średni wzrost(13,35%) przychodów netto ze sprzedaży, co jest informacją pozytywną. Dodatkowo zysk netto spółki wykazuje średni wzrost o 36,22% rocznie, co jest także informacją pozytywną.

Analiza tendencji wskaźników rentowności
Pozytywne tendencje
Rentowność sprzedaży: średni wzrost o 25,81% rocznie.
Rentowność działalności operacyjnej: średni wzrost o 24,90% rocznie.
Rentowność brutto: średni wzrost o 30,99% rocznie.
Rentowność netto: średni wzrost o 31,02% rocznie.
Rentowność aktywów (ROA): średni wzrost o 15,42% rocznie.
Rentowność operacyjna aktywów: średni wzrost o 9,32% rocznie.
Negatywne tendencje
Rentowność kapitału własnego (ROE): średni spadek o 1,80% rocznie.

Porównanie wskaźników rentowności ze średnimi w sektorze
Pozytywne różnice
Rentowność sprzedaży: większa od średniej w sektorze o 22,08%.
Rentowność kapitału własnego (ROE): większa od średniej w sektorze o 50,43%.
Rentowność aktywów (ROA): większa od średniej w sektorze o 61,19%.
Rentowność operacyjna aktywów: większa od średniej w sektorze o 6,07%.
Negatywne różnice
Rentowność działalności operacyjnej: mniejsza od średniej w sektorze o 56,97%.
Rentowność brutto: mniejsza od średniej w sektorze o 37,95%.
Rentowność netto: mniejsza od średniej w sektorze o 34,62%.

Analiza tendencji wskaźników zadłużenia
Pozytywne tendencje
Wskaźnik ogólnego zadłużenia: średni spadek o 13,00% rocznie.
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego: średni spadek o 26,50% rocznie.
Wskaźnik pokrycia zobowiązań kapitałami własnymi: średni wzrost o 30,34% rocznie.

Porównanie wskaźników zadłużenia ze średnimi w sektorze
Pozytywne różnice
Wskaźnik ogólnego zadłużenia: mniejszy od średniego w sektorze o 10,34%.
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego: mniejszy od średniego w sektorze o 27,20%.
Wskaźnik pokrycia zobowiązań kapitałami własnymi: większy od średniego w sektorze o 25,13%.

Pozytywną tendencją jest wartość wskaźnika informująca inwestorów o zdolnościach spółki do wywiązywania się z bieżących zobowiązań. Wskaźnik bieżącej płynności wykazuje średni wzrost o 30,12% rocznie.
Dodatkowo badany wskaźnik w porównaniu z średnią w sektorze zachowuje się pozytywnie, ponieważ jest większy od średniego w sektorze o 112,04%.

Wnioski:
Ogólnie podsumowując przedsiębiorstwo pod względem badanego profilu analitycznego, spółka charakteryzuje się obiecującymi wartościami.

Analiza techniczna

PERSPEKTYWA KRÓTKOTERMINOWA

Od lutego bieżącego roku kurs porusza się w trendzie wzrostowym. Ponieważ występuje presja popytowa, należy spodziewać się dalszego wzrostu kursu w rejon 30,00 i w dalszej perspektywie 40,00. Przed spadkami broni poziom 17,50. Przełamanie w/w poziomu oznaczałoby spadki do poziomu 15,00.

PERSPEKTYWA DŁUGOTERMINOWA

W ujęciu długoterminowym pozostajemy w trendzie bocznym. W minionych sesjach nastąpiło wybicie kursu z trendu spadkowego. Obecnie występuje presja popytowa, dlatego w najbliższych dniach handlu należy spodziewać się testu poziomu 25,70. Przełamanie w/w poziomu oznaczałoby dalsze wzrosty kursu kolejno w rejon 44,00 i 70,00. Poziomem wsparcia jest 15,00.

Wnioski:

Dopiero przełamanie poziomu 25,70, oznaczałoby szanse na wygenerowanie fali wzrostowej sięgającej poziomu 44,00 i w dalszej perspektywie 70,00.

Dane dostarczono przez Centrum Analiz Finansowych EBIT www.rsg.pl
Kontakt z analitykiem: kwanczyk@sii.org.pl"

Moja opinia: firma bardzo dobra ale nie mam jej w portfelu (celuje w bardziej niedocenione spółki).
Zróżnicowany target klientów: i dla biednych i dla bogatych. Ma prestiżowy wizerunek - w przeciwieństwie do JWC.
Zatrudnia dobrych architektów. Korporacja z bardzo mocną pozycją prezesa.
Pio355 napisał o max efektywności - to naturalne że wyciskają z podwykonawców co się da - chyba każdy tak robi ? :)
Pamiętaj że w projektach - za wysokie współczynniki (efektywność) = mieszkania tanie (mniej klatek schodowych, dłuższe korytarze, więcej mieszkań dostępnych z tej samej klatki, szerszy budynek (tzw trakt) co powoduje słabe doświetlenie wnętrza, ciemne kuchnie i mało funkcjonalne mieszkania). DD wydaje się tu zachowywać zdrowy umiar i jak oglądam ich mieszkania - są dobrze zaprojektowane. Uważam że DD będzie rósł w siłę.

Powodzenia !

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 604
Wysłane: 12 maja 2009 19:38:32 przy kursie: 35,78 zł
DOMDEV wraca do formy, jeszcze nie tej z 2007 roku, ale po fatalnym IV kwartale wyciągnął się na jako-takie poziomy przychodów i przerwał spadki. Wykazał ładny zysk prawie 42 mln zł, który jednak w sporej części poszedł na spłatę zadłużenia krótkoterminowego. Tutaj ważne jest tylko jedno: jakie będą ceny rynkowe mieszkań w odniesieniu do kosztów budowy i czy ludzie będą dostawać na nie kredyty.

666
Wpisów: 321
Wysłane: 12 maja 2009 20:38:01 przy kursie: 35,78 zł
Dom Development nie powtórzy w kolejnych kwartałach wyniku z I kw.

12.5.Warszawa (PAP) - Ze względu na relatywnie większy udział
tanich mieszkań, które będą przekazywane klientom w następnych
kwartałach jest mało prawdopodobne, aby wynik z pierwszego
kwartału został powtórzony - poinformował na wtorkowej konferencji
prasowej Jarosław Szanajca, prezes spółki.

"Przy dużej liczbie przekazywanych mieszkań popularnych w
następnych kwartałach, poprawienie wyniku z pierwszego kwartału,
kiedy ich udział w liczbie oddanych mieszkań był mniejszy, nie
jest możliwe w tym roku" - powiedział Szanajca.

W pierwszym kwartale Dom Development miał 41,6 mln zł zysku
netto, 53,5 mln zł przychodów i 53,5 mln zł EBIT.

Szanajca poinformował, że kwiecień był lepszy w sprzedaży
mieszkań niż poprzednie miesiące.

W całym pierwszym kwartale deweloper sprzedał netto 106 mieszkań.

"W kolejnych miesiącach spodziewamy się niskiego popytu. Liczymy
się też ze sporymi rezygnacjami w 2009 roku" - powiedział prezes.

W pierwszym kwartale klienci zrezygnowali z kupna 20 mieszkań.

Prezes zaznacza, że cały czas rynek mieszkaniowy jest w kryzysie.

"Nie widać realnej perspektywy, aby coś się w branży poprawiało.
Kredyty cały czas są drogie i trudno dostępne, a to zniechęca
klientów" - powiedział. (PAP)

kamil1289
Wpisów: 8
Wysłane: 29 maja 2009 17:23:35 przy kursie: 39,00 zł
Czy może mi ktoś to wytłumaczyć jak to się stało że spółka cały dzień stała na poziomie ok 35,5 zł a przed zamknięciem ktoś kupuje ponad 11k akcjna za 39zł. Moje pytanie jest po co skoro mógł nabyć te akcje znacznie taniej. Jaki to może mieć wpływ na przyszły kurs??

Joker
Wpisów: 1 500
Wysłane: 22 sierpnia 2009 14:33:24 przy kursie: 33,90 zł
Najwyższa pora na wybicie. Obstawiam wyjście górą. SL<32 zł
Pytanie czy ruszą także pozostali deweloperzy. Np. Gant

kliknij, aby powiększyć

Joker
Wysłane: 22 sierpnia 2009 14:34:58 przy kursie: 33,90 zł
Ja zajmuję pozycję w tym przypadku wewnątrz formacji. Buy>36 dla ostrożnych

m13czu
Wpisów: 136
Wysłane: 25 sierpnia 2009 16:10:47 przy kursie: 37,00 zł
kupilem przy 36.00 pakiet.
Lecimyhello1

dziubek_INV
Wpisów: 3
Wysłane: 25 sierpnia 2009 18:58:39 przy kursie: 37,00 zł
rzeczywiście dzisiaj niezła rakieta ; tym niemniej ciekawa sprawa wyniki do kitu - potem konferencja prasowa szanajcy o gruszkach na wierzbie (pt. zbudoujemy 2 "polskie") i kurs szybuje - wiem że taki nagrzany rynek szuka tylko pretekstu aby ześwirować tym niemniej brawa dla szanajcy niezły lis -

www.money.pl/gielda/wiadomosci...

przecież to jest komunistyczna nowomowa : "spółka podejmie decyzje - co może oznaczać że nie będą budować - ponadto kto teraz na poważnie myśli o budowie 800 mieszkań - może podejmie może wybuduje mniej wiecej jeden projekt do końca roku" - a ludzie łykają jak pelikany ...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 25 sierpnia 2009 19:38:49 przy kursie: 37,00 zł
Wyniki są jakie są, najważniejsze że bliższe rzeczywistości, niż były wcześniej. Spółka nie uznaje już sobie przychodów procentowo wg własnego uznania (tzw. "zaawansowania sprzedaży i budowy") tylko w momencie faktycznej sprzedaży związanej z przekazaniem kluczy nabywcy. Zobaczmy, że analizując pierwsze półrocze od tej strony, nie jest wcale dużo gorzej niż rok wcześniej. Ten spadek jest z poziomów fantazji zarządu do realnych poziomów sprzedaży na rynku. Wykazanie przy tym niezłego zysku jest dla mnie dobrym testem rentowności modelu biznesowego spółki. Tylko uwaga, bo ta zmiana działa też w tył: spowodowała, że zysk za rok 2008 spadł o 100 mln zł. No i teraz zrobiło się jeszcze bardziej realnie, bo przepływy operacyjne za cały 2008 r. (i 2007 r. też) były mocno ujemne - bo sufitowe przychody wchodziły na rozliczenia międzyokresowe.
W tej sytuacji dywidenda nie jest za bardzo na miejscu, ale spółka ma dużą nadpłynność, a z tymi pieniędzmi nie za bardzo jest teraz co robić. Mogłaby natomiast zejść z kredytów, które utrzymuje na poziomie ponad 300 mln zł, mając w kasie 149 mln zł gotówki.
Kryzys jednak nie daje się spółce we znaki. Jest zadłużona na zaledwie 56% sumy bilansowej, chociaż dalej bym to redukował, tym bardziej posiadając własną gotówkę.

dziubek_INV
Wpisów: 3
Wysłane: 26 sierpnia 2009 12:21:50 przy kursie: 39,90 zł
www.money.pl/gielda/wiadomosci...

wycena : 25 PLN

jestem leszczem,
ale mam nadzieję pokornym leszczem

nawet nie przypuszczałem że dd to będzie dla mnie fantastyczny materiał do nauki
jestem za cienki aby na obecnym etapie mojego rozwoju umysłowego właściwie skomentowaqć tę sytuację

dlatego z przyjemnością zapoznam się z waszymi ocenami

Joker
Wysłane: 26 sierpnia 2009 16:13:17 przy kursie: 39,90 zł
Kolejny ładny strzał z DomDevelopment. Miałem jednak nadzieję że podąży wspólnie z Gantem..

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 238
Wysłane: 9 listopada 2009 10:48:32 przy kursie: 46,00 zł
Cześć! wave Widzę, że ostatnio mało aktywności, wiec może omówienie sprawozdania coś pomoże.

Ponieważ wcześniej nie omawiałam sprawozdania Dom Development w tym roku, pozwolę sobie na krótkie scharakteryzowanie zmian w zasadach rachunkowości w zakresie rozpoznawania przychodów. Spółka rozpoznaje obecnie przychody zgodnie z MSR 18 „Przychody” (tak jak sprzedaż zwykłego produktu – np. butów) a nie jak dotychczas z MSR 11 „Umowy o usługę budowlaną” (na zasadzie procentowego zaawansowania ponoszonych kosztów w stosunku do budżetu).
Skutkiem, który widać w sprawozdaniu od razu, jest większa różnica pomiędzy rachunkiem wyników a przepływami. W trakcie budowania spółki muszą wydawać kasę na materiały i usługi ale zbierają ją od nabywców w formie rat. Natomiast przychód rozpoznają dopiero w momencie przekazania produktu (czyli w tym przypadku mieszkania) klientowi. Potwierdzone jest to aktem notarialnym albo protokołem odbioru. Czyli przychody ze sprzedaży całego mieszkania rozpoznajemy w momencie podpisania takiego dokumentu ale gotówkę dostajemy w ratach wcześniej. Rachunkowo oznacza to też przesunięcie w czasie rozpoznania zysku i przeznaczenia go na potencjalną dywidendę.
WatchDog jest zdecydowanym amatorem zastosowanego przez DD rozwiązania  Nie mogę jednak się zgodzić z argumentacją, że pod rządami MSR 11 przychody rozpoznawane były wg uznania zarządu. Rozpoznaje się je na podstawie podpisanych umów o wykonanie usług i załączonych kosztorysów. Nie ma tu pełnej dowolności a niektórzy audytorzy wręcz specjalizują się w wycenie kontraktów budowlanych. To pewnie nadaje się na odrębny opis i wątek na forum „Analiza fundamentalna”.

Przychody ze sprzedaży oraz cały rachunek wyników za rok 2008 zostały dostosowane do nowych zasad. I dlatego obawiam się, że porównywanie przychodów w poszczególnych kwartałach mija się z celem. W każdym kwartale mogli przekazywać klientom inną liczbę mieszkań/produktów a to ma bezpośrednie przełożenie na rozpoznawanie przychodów. Dlatego dla celów analitycznych dobrze by było wiedzieć, ile produktów i o jakiej wartości zostało przekazanych w poszczególnych kwartałach. <marzenie ściętej głowy> Jeżeli chodzi o wskaźniki rentowności i zysku na akcję, to zmiana doprowadziła do ich poprawy.
Za większość sumy aktywów odpowiadają zapasy – i to przede wszystkim produkcja w toku. Ich wartość nie zmieniła się znacząco ani w porównaniu do półrocza 2009 ani końca 2008 roku. Druga największa pozycja to środki pieniężne – na koniec 3q2009 wyniosły prawie 170 baniek wg bilansu. W nocie jest jednak informacja, że stan gotówki pomniejszony jest o kredyt w rachunku bieżącym o wartości ponad 30 baniek. Jest to dość nietypowa prezentacja, bo zazwyczaj spółki pokazują oddzielnie ile mają gotówki do dyspozycji a w zobowiązaniach wysokość kredytu. Taki obraz jest bliższy prawdzie, bo pokazuje czym spółka faktycznie dysponuje. DD w jakiś sposób ukrył to, że ma jeszcze możliwość skorzystania z 30 baniek. Shame on you

Wartość zobowiązań długoterminowych praktycznie się nie zmieniła. Mniej korzystna, bo coraz bliższa jest za to struktura wymagalności kredytów długoterminowych. Bardzo duża jest tabela na zestawienie zmian w kapitale własnym. Tam dobrze opisane i widoczne są przekształcenia na kapitałach związane ze zmianą zasad rachunkowości – dla zainteresowanych.
W kapitałach uwaga: spółka wyliczyła rozwodnienie zysku na akcję. Jest to bardzo rzadko spotykane na polskiej giełdzie (a jeśli nie, to proszę poprawcie mnie i wskażcie przykłady) i dlatego się o tym rozpiszę. Rozwodnienie w skrócie oznacza, że spółka uważa, że jest możliwość podzielenia zysku na inną liczbę akcji niż ta w obrocie. W tym przypadku wynika to z programu opcji managerskich. Rozwodnienie obniżyło zysk na akcję o 1 grosz, więc nie jest istotne.

Mimo wysokiego zysku netto przepływy netto z działalności operacyjnej są istotnie ujemne. Wynika to przede wszystkim ze znaczącego wzrostu zaangażowania kapitału obrotowego w rozliczenia międzyokresowe. Na tę pozycję nie ma notki niestety. Sam trzeci kwartał 2009 ma jednak przepływy dodatnie – ponad 10 baniek. Działalność inwestycyjna ma w przepływach minimalny udział. Działalność finansowa wygenerowała dodatnie Cash flow: jest nadwyżka kredytów zaciąganych nad spłacanymi. Dodatkowo In minus zadziałała wypłata dywidendy – ta jednak została wypłacona jeszcze w 2q2009.

Ogólnie to o samym sprawozdaniu lub zawartości informacyjnej niewiele mogę złego powiedzieć. Informacje są raczej szczegółowe. Ale przy tak wielkiej spółce sprawozdanie jest agregatem ogromnej ilości danych, więc na pewno szczegółów się tu nie dopatrzymy.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 821
Wysłane: 9 listopada 2009 12:29:18 przy kursie: 46,00 zł
Kasia Stefanska napisał(a):
...
Mimo wysokiego zysku netto...

Nie mogę się zgodzić z tym sformułowaniem... W IIIq spółka zarobiła 4,5 bańki na 132 bańkach przychodów. Rentowność jest słaba jak na branże 3,5%. Spadek przychodów rdr to połowa, po przkształceniu MSRów. Zysk 4,5 wobec 76... Nie można tego nazwać wysokim zyskiem. Spółka wzrosła raczej po wypowiedzi prezesa, który mówi o wysokich rentownościahch w przyszłości... Wskaxniki sugerują poprawę wyników dwókrotną, a mnie się wydaje iż o to będzie ciężko. Teraz mieszkania są gotowe i wykończone, więc wedle MSR 18 nie powinno być dużych opóźnień

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 238
Wysłane: 9 listopada 2009 17:50:16 przy kursie: 46,00 zł
Ok, w tym zdaniu wysoki zysk miał raczej oznaczać, że spodziewałam się także dodatnich przepływów z działalności operacyjnej. Wysoki w liczbach bezwzględnych a nie względnych.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 20 grudnia 2009 20:36:37 przy kursie: 43,00 zł
Pogadaliśmy z prezesem:
www.stockwatch.pl/artykuly/pos...

pio355
Wysłane: 20 grudnia 2009 23:19:54 przy kursie: 43,00 zł
WatchDog napisał(a):
Pogadaliśmy z prezesem:

w tym wywiadzie brakuje refleksji nt. agresywnego marketingu, bo czym innym jest nazwa "Osiedle Saska Kępa" zlokalizowana na Gocławiu?; Pan Szanajca jak zwykle w doskonałym humorze, nie dopuszcza dalszego spadku cen mieszkań na rynku(Liar ) a potrzeby narodu szacuje na 1,5 mln lokali; Think
dz za wywiad WD

pio355
Wysłane: 20 grudnia 2009 23:43:06 przy kursie: 43,00 zł
a propos " Osiedla Saska Kępa" - przejrzałem właśnie ofertę lokali - dominują całkiem skromne rozkłady 2-pokojowe i trochę 3,4-pokojowych; projektanci zostali zmuszeni ( nareszcie) do uzyskania racjonalnych powierzchni mieszkalnych( 2pok do 55mkw, 3 pok do 70 mkw) budynki zostały zaprojektowane na trakcie o rozsądnej głębokości - ok 11 metrów. Wynika z tego, że firma wyciąga wreszcie wnioski z mniej racjonalnych inwestycji ( Wilanów, Grzybowska) - oferta ewidentnie skierowana na rynek trudny kredytowo;
strasznie mnie mierzi ten marketing - być może skuteczny ( kto wie), ale nieuczciwy i kropka.

mkk
Wpisów: 479
Wysłane: 8 stycznia 2010 09:37:20 przy kursie: 44,87 zł
Janusz Zalewski, wiceprezes firmy, w porannym wywiadzie dla Reutersa mówi same piękne rzeczy. W IV kwartale sprzedali 300 mieszkań netto. Wydadzą 180 mln zł na nowe grunty w tym roku, chcą wypłacić dywidendę. Jednym słowem miłe rzeczy dla ucha inwestorów.

Podobnie ich zadowalał kilka dni temu prezes Budimeksu. Wtedy lud uwierzył i były wzrosty...
Więc? DD walczy przy linii trendu wzrostowego, ciężko jest, ale jak czytamy powyższe, to cuda mogą się zdarzyć ;)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3