pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

harbul

harbul

Ostatnie 10 wpisów
Mnie zastanawia czy te nowe kontrakty z ostatnich kilku dni były uwzględnione w ostatniej prognozie przychodów na 2020. Ktoś coś więcej doczytał się na ten temat?

A tak z innej beczki to 29.09 na giełdę wchodzi Palantir. W USA inwestorzy już sobie ostrzą zęby a mnie ciekawi jak ostatecznie ukształtuje się wycena zweryfikowana przez rynek po pierwszej sesji. Może to być ciekawy punkt odniesienia dla akcjonariuszy i potencjalnych akcjonariuszy DataWalk.

Długo wyczekiwana próba wybicia właśnie się realizuje. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jak słusznie już ktoś zauważył na tym forum, pandemie trwają rok dwa i koniec. A spółki dywidendowe kupuje się nie na rok dwa tylko do emerytury. Brak potencjału wzrostu to jedno ale drugie sporym wyzwaniem będzie utrzymanie obecnej bazy klientów przy stale rosnącej pozycji streamingów internetowych. Raczej bym się spodziewał w perspektywie kilku lat że jakość połączenia internetego przeciętnego Kowalskiego się zwielokrotni niż na odwrót. Zależy po ile będą sprzedawać ale biorąc pod uwagę że mamy hossę, nie spodziewałbym się tu żadnych fajerwerków w długim terminie. Są lepsze spółki/branże pod dywidende niż branża która ewidentnie jest pod ogramną presją kurczenia się.

Czy to ta sama liga czy inna tego chyba nie wiemy. Trudno porównywać skoro Datawalk jest kilka lat za Palantirem pod względem choćby pozyskiwania kontraktów czy rozpoznawalności marki. Czas pokaże w jakiej lidze gra Datawalk.

Natomiast jeśli chodzi o wynagrodzenia to nie wiem skąd masz dane, ale 16k miesięcznie jakiś czas temu (1,2,3 lata) to chyba jednak sensowne pieniądze? Nie mówię, że topowi programiści nie zarabiają więcej, ale jeszcze rok temu znałem dane na rynku krakowskim i wydaje mi się, że to byłyby zarobki zdecydowanie ok. Mówimy tu z tego co rozumiem o rynku wrocławskim, więc powinno być porównywalnie. Oczywiście, że Palantir zapłaci więcej bo zatrudnia w USA ale nie jest prawdą że najlepsi wyjadą za granicę albo znajdą pracę zdalną dla zagranicy :) to akurat wiem na pewno. Tak więc zupełnie nie zgadzam się z argumentem, że za 16k miesięcznie w PL powstanie gorszy produkt niż za XXk USD w Stanach.

Co do wyceny 80x to jest to to może być punkt odniesienia nie za miesiąc ani rok ale długoterminowo. Owszem może skończy się sprzedażą za 1mld USD. Myślę że i w tym wypadku żaden z inwestorów nie byłby niezadowolony.

Trzeba zauważyć jeszcze jedną rzecz. Spółki takie jak Palantir, Splunk itp. wyceniane są obecnie w USA po mnożnikach 20-30x przychody. Nie wnikam czy jest to oderwane od rzeczywistości czy nie ale jest to fakt. Jeśli DW mial w maju pipeline 15mln USD a po obecnych konktraktach podpisanych od maja, strzelam - np. 30mln USD (podobno wcześniej zwiększyli pipeline 7-krotnie w 18 miesięcy więc powiedzmy że jest to strzał na chybił trafił) to mamy przychody za rok dwa rzędu 30*4 = ponad 100mln PLN. Przyjmując teraz mnożnik 30x tak jak w powyzszych, jest wycena 3x wyzej niz dzis i zblizajaca sie do wspomnianego 1mld USD. Jak dla mnie nie chce byc inaczej.

Logika jest dość prosta. Spółka z sukcesem konkuruje z palantirem a skoro konkuruje to ma potencjał dorosnąć do ich rozmiaru. Jeśli zaś chodzi o sam rynek na którym działają, tutaj znowu można odwołać się do palantira wycenianego na 20mld usd. Zakładając że spółka faktycznie pójdzie ścieżka palantira i odbierze im część wciąż rosnącego rynku, potencjał do wzrostu jest na dzień dzisiejszy dokładnie taki - 1mld pln vs 20mld usd - 80krotny wzrost. Nalozyc na to niepewność tej ścieżki i jest wytłumaczenie aktualnej wyceny na poziomie 500x obecne (zeszloroczne) przychody.

Czy ktoś jeszcze obserwuje spółkę? Zarząd informuje o skokowym wzroście sprzedaży i szansach wyjścia na plus już wkrótce. Mowa jest o 30 tys. licencjach sprzedanych w 2020 w tym 12 tys. tylko w czerwcu. Jednak nie umiem się doszukać jak ta ilość licencji może przełożyć się na przychody w konkretnych liczbach. Ktoś wie coś więcej?

Podaje linka do artykułu. Nie znalazłem takowego w Stockwatch. Co dziwne nie przyszło mi też powiadomienie chociaż obserwuję spółkę.

inwestycje.pl/biznes/silvair-s...

Nie sądzę. Dla tego typu spółki emisje są w cenach jeszcze przez dobrych kilka lat.

ML System z umową strategiczną z Guardian Glass. Akcje rosną 30% Whistle

Wtajemniczeni wiedzą i kupują. Zgodnie z komunikatem członek Rady Nadzorczej kupował wczoraj po cenie 109zł.

biznes.interia.pl/gieldy/rapor...

Palantir - główny konkurent i firma do której Datawalk ciągle się porównuje - ogłosił że na jesieni będzie chciał wejść na giełdę. Podał również, że oczekuje w tym roku przychodów na poziomie 1mld USD co po raz pierwszy w 16 letniej historii pozwoli wejść na plus. Nie jest jasne na ile zostanie wyceniony. Ostatni raz prywatni inwestorzy wyceniali go w 2015 na 20mld USD.

Kto wie, może jako publiczna spółka będą zainteresowani przejęciem Datawalk.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 31 października 2020 00:29:06
Liczba wpisów: 128
[0,04% wszystkich postów / 0,04 postów dziennie]
Punkty respektu: 2

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,410 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +132,22% +26 443,67 zł 46 443,67 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d