pixelg
Bogdanka S.A czy warto? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Bogdanka S.A czy warto?

style
0
Wpisów: 310
Wysłane: 16 maja 2009 22:11:36
Witam!

Jak myślicie czy warto zapisać sie na akcje Bogdanki ktore to dla inwestorów indywidualnych beda trwać od 1-5 czerwca ?

Nigdy tego nie robiłem i mam w zwiazkuz tym duże wątpliwosci co do opłacalnosci takiego posunięcia.
Bogdanka z roku na rok generuje zysk a w planach ma jeszcze jego powiekszenie, co wiecej w spółce rzadzi skarb panstwa wiec i moze jakaś dywidenda bedzie......

Czy pamietacie mzoe z historii jak zachowywał sie kurs spółek panstwowych zaraz po debiucie ?

www.bogdanka.lublin.pl/pl,2,d1...

Jeśli wszystkie akcje oferowane zostaną objęte, do nowych akcjonariuszy należeć będzie prawie 30,3 proc. w kapitale zakładowym spółki.

Strategia dla sektora wydobywczego zakłada, że Skarb Państwa pozostanie strategicznym akcjonariuszem Bogdanki.

"Wiemy, że plany odnośnie sektora i samej Bogdanki będą modyfikowane. Sądzimy, takie są moje spekulacje, że rząd będzie dążyć do prywatyzacji sektora wydobywczego" - powiedział prezes Taras.

W 2007 roku przychody Bogdanki wyniosły 862,5 mln zł, EBIT 243,4 mln zł, a zysk netto 94,3 mln zł. W 2008 roku przychody wzrosły do 1,03 mld zł, EBITDA wyniosła 339,6 mln zł, a EBIT 203,45 mln zł. Spółka wypracowała też 155,8 mln zł zysku netto.

Prognoza na ten rok zakłada wypracowanie 140,6 mln zł zysku netto i 178,3 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach w wysokości 1,09 mld zł.

Spółka tłumaczy, że dobre wyniki to rezultat wysokiej efektywności.

Koszt jednostkowy sprzedaży węgla wyniósł w 2008 roku 141 zł za tonę, podczas gdy w branży było to średnio 223 zł.

"Przeprowadziliśmy restrukturyzację, mamy zdecydowanie niższe zatrudnienie niż branża, dużo niższe koszty związane ze szkodami górniczymi. Przy 5,9-procentowym udziale w produkcji węgla w Polsce, wypracowaliśmy w latach 2006-2008 około 23 proc. wyniku finansowego całej branży" - powiedziała Krystyna Borkowska, wiceprezes spółki ds. finansowych.

pozdro

Vox
66
Wpisów: 6 312
Wysłane: 16 maja 2009 23:16:10
to jest kopalnia węgla?
na longterm pewnie warto. ale nic nie wiem o spółce.
Edytowany: 16 maja 2009 23:18

Cheed
0
Wpisów: 136
Wysłane: 17 maja 2009 10:50:07
Najbardziej dochodowa kopalnia w Polsce. Można powiedzieć, że rodzinna atmosfera w spółce, stąd mniej konfliktów zarząd - związki. Kilka przyszłościowych projektów razem z ZA Puławy w tym zgazowywanie węgla. Czekam aż poznamy cenę, jeśli będzie atrakcyjna to się pakuję w nią.
Inwestycje Giełdowe - blog o skutecznym pomnażaniu pieniędzy

Vox
66
Wysłane: 17 maja 2009 12:31:12
hmm. ciekawe czy zgazowywanie węgla jest ekonomicznie opłacalne.
przy obecnych cenach surowców pewnie nie,
ale budowa instalacji potrawa kilka lat.

dariusz72
0
Wpisów: 94
Wysłane: 17 maja 2009 13:18:50
Zgazowywanie węgla jest projektem bardziej politycznym niż ekonomicznym,dziwne,że żadna prywatna spółka ani samodzielnie ani w konsorcjum nawet nie wspomina o czymś takim.Co do samego IPO warto poczekać na ustalenie ceny emisyjnej,przykład ZAT,ENA pokazuje,że SP nie jest zdeterminowany pozbywać się ciekwaszych spółek PKC,obie były w IPO drogo wyceniane i później rynek wyceny "urealnił".Pewnie podobnie będzie z Bogdanką,zwłaszcza,że jest duże zainteresowanie ze strony instytucji,a jak nie one to SP ma w zanadrzu spółki,takie jak np ZAP,które wyłożą kase i IPO tak czy siak dojdzie do skutku.Do porównania ceny będzie można wykorzystać NWR,więc pozostaje czekać na cene i policzyć sobie wskaźniki.Patrząc pobieżnie na Bogdanke to widzimy dużego producenta węgla energetycznego, a biorąc pod uwage,że nasza energetyka na węglu stoi i nieprędko się to zmieni,można uważać,że spólka ma zapeniony zbyt,pozostaje kwestia ceny węgla w przyszłości.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 574
Wysłane: 17 maja 2009 14:28:24
Jak nie wiesz czy warto to sprawdź cenę. Ile jest warta ta spółka dla Ciebie - spróbuj to ocenić i zobacz, po ile ją chcą sprzedać. Uwzględnij, że przed debiutem wyniki są wyciągane i sprawozdania szykowane tak, żeby wyceny wychodziły jak najwyżej.

Vox
66
Wysłane: 17 maja 2009 15:35:57
dlatego mam organiczny wstręt do IPO.
Pamiętam debiut LCCORP po 6 PLN.
wolę kupić spółkę która już jakiś czas jest na giełdzie.
Edytowany: 17 maja 2009 15:36

Cheed
0
Wpisów: 136
Wysłane: 17 maja 2009 18:12:42
Cytat:
Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana udziałem w ofercie publicznej Bogdanki. Po przeanalizowaniu prospektu rozważy, czy złożyć zapis na akcje lubelskiej spółki - poinformował PAP prezes PGE Tomasz Zadroga.

"Jesteśmy zainteresowani udziałem w ofercie Bogdanki, uważnie się jej przyglądamy. Musimy przeanalizować prospekt emisyjny, mamy jeszcze trochę czasu, aby rozważyć, czy weźmiemy ostatecznie udział w tej ofercie" - powiedział PAP Zadroga.

Prezes nie chciał określić, jaki pakiet akcji Bogdanki chciałby ewentualnie objąć PGE.

"Jest za wcześnie na tego typu deklaracje" - powiedział Zadroga.

Wcześniej wśród potencjalnych zainteresowanych kupnem pakietu akcji Bogdanki prasa wymieniała Eneę i Zakłady Azotowe w Puławach.

Bogdanka chce pozyskać z oferty około 450 mln zł brutto, które planuje przeznaczyć na budowę nowej i modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów, co ma umożliwić podwojenie produkcji węgla, począwszy od 2014 roku.

Emisja obejmuje 11 mln akcji serii C, z czego 80 proc. ma trafić do inwestorów instytucjonalnych.
Oferta publiczna została podzielona na transzę inwestorów instytucjonalnych, transzę inwestorów indywidualnych i transzę pracowniczą, w której zostanie zaoferowanych nie więcej niż 330 tys. akcji serii C.

Zapisy na akcje spółki w transzy inwestorów indywidualnych i pracowniczych odbędą się od 1 do 5 czerwca. W dniach 4-5 czerwca planowany jest book-building w transzy instytucjonalnej, a zapisy w tej transzy odbędą się w dniach 8-10 czerwca.

Debiut Bogdanki na GPW planowany jest na ostatni tydzień czerwca.

W 2007 roku przychody Bogdanki wyniosły 862,5 mln zł, EBIT 243,4 mln zł, a zysk netto 94,3 mln zł. W 2008 roku przychody wzrosły do 1,03 mld zł, EBITDA wyniosła 339,6 mln zł, a EBIT 203,45 mln zł. Spółka wypracowała też 155,8 mln zł zysku netto.

Prognoza na ten rok zakłada wypracowanie 140,6 mln zł zysku netto i 178,3 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach w wysokości 1,09 mld zł.

Co do zgazowywania węgla to studium wykonalności i opłacalności wykonał potentat światowy Bechtel. Sam projekt ma kosztować około 2 miliardy złotych i ma to być rozłożone na 5 lat. Jeśli wszystko się powiedzie, instalacja dostarczy 50% gazu potrzebnego Puławom, które są największym odbiorcą tego surowca w Polsce. Na tym przykładzie widać jak ważny jest mariaż ZA Puławy z Bogdanką. No cóż ja czekam na cenę emisyjną, cała otoczka zewnętrzna bardzo mi się podoba.
Inwestycje Giełdowe - blog o skutecznym pomnażaniu pieniędzy

daber
0
Wpisów: 60
Wysłane: 17 maja 2009 23:44:34
Moim zdaniem spółka warta uwagi i mój lokalny patriotyzm podpowiada mi kupuj ;) Alternatywy dla węgla na razie nie mamy, żadna jądrówka się nie buduje, ogrzewanie gazem czy elektrycznie tańsze raczej nie jest i chyba nie będzie, poza tym zgazowanie węgla, które przyciągnęło mnie i nie tylko mnie do papierów Puław. Zyskowna spółka, zadowoleni pracownicy i prawdopodobna dywidendam, czego więcej chcieć do szczęścia? :-D Tylko jedna wątpliwość - kiedy kupić? Chyba wszystkie ostatnie większe debiuty zaraz po starcie leciały na łeb na szyje. Chociaż tamte debiuty były przy trochę innych nastrojach niż teraz, ale z drugiej strony dużo osób wypatruje niedalekiego tąpnięcia, więc nastroje mogą się jeszcze zmienić. Do końca czerwca jeszcze czas. Najrozsądniej będzie chyba podzielić środki na obie ewentualności ;-)

dariusz72
0
Wpisów: 94
Wysłane: 18 maja 2009 22:01:23
Cytując za sobotnim Parkietem,jeżeli sprzedadzą swoje akcje po 41zł,to przy prognozie zysku netto na 2009r,po uwzględnieniu nowej emisji c/z wyniesie ok10.Nawiązując do dzisiejszego komunikatu z NWR,Bogdanka wydaje mi się drogą spółką,na dodatek podają,że mają "na placu" 200tyś ton węgla,w analogicznym okresie rok temu zapasy niesprzedanego węgla mieli na poziomie kilkudziesięciu tysięcy ton.Obawiam się,że może być tak jak pisze WD,prężenie klaty przed IPO.

Vox
66
Wysłane: 20 maja 2009 12:08:48
Bogdanka płacze po utracie zysku
DI
Puls Biznesu, pb.pl,20.05.2009 11:46
Czytaj komentarze (0)
Zobacz na forum ()
5125ff74-f992-4352-b3c2-7acaeed80020
Kopalnia "Bogdanka" jest bez pieniędzy z zysku. Wbrew
wcześniejszym zapowiedziom, minister skarbu zabrał, to co
górnicy z Łęcznej wypracowali w roku ubiegłym. Chodzi aż o 2/3 z
112 mln zł. Pieniądze te zamiast na rozwój zakładu trafią do
kasy państwa - poinformował IAR.

Działacze związkowi tłumaczą, że "Bogdanka" szykuje się do
wejścia na giełdę i każda złotówka jest im potrzebna. Związkowcy
chcą wysłać pismo do premiera i ministra skarbu z prośbą, aby
zastanowili się jeszcze raz nad swoim postępowaniem wobec
najlepszej kopalni węgla kamiennego w Polsce. hello1

widze wysokie dywidendy z tej spółki, jak teraz z KGHM-u.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Wysłane: 20 maja 2009 12:09:39
Jak są mocno zyskowni i mają aktywa, to przecież mogą się zadłużyć.

leonik
0
Wpisów: 45
Wysłane: 23 maja 2009 00:31:11
Pozytywna wydaje sie wydajnosc, koszty wydobycia i rejon dzialalnosci (duze bezrobocie). Szkoda, że wydobywają węgiel najgorszej jakosci, którym nikt w domu nie pali. Nadaje sie on do elektrowni i duzych przedsiębiorstw. Nie wiem jak to jest z "zielonymi" ale maja oni coraz wieksza interwencje w gopodarke. Taki wegiel jest 3x mniej kaloryczny a tyle samo negatywnych substancji odprowadza do srodowiska, wic w dluzszym terminie moze sie nie przyjac. Obawiam sie czy ktos nie chce wyciagnac poprostu z tego wiekszej kasy dzieki emisji akcji, bo wie, ze szykuja sie gorsze czasy dla branży... Mam rowniez wrażenie, ze beda wysoko siebie cenic.

Chciałbym zaznaczyć, ze jest to moja pierwsza (w pelni amatorska) proba jakiejkolwiek oceny spolki i podstawa jej sa pobierznie przejrzane informacje. Wiem, ze pewnie jest ona calkowicie bledna, jednak mam nadzieje, ze ktos sie do tego ustosunkuje w jakis sposob i bede mogl ocenic czy patrze we wlasciwy sposob...

baltar
0
Wpisów: 1
Wysłane: 1 czerwca 2009 16:20:04
www.dziennik.pl/gospodarka/art...

Ale przyszłość nie wygląda różowo.

mkk
0
Wpisów: 477
Wysłane: 2 czerwca 2009 14:35:57
baltar napisał(a):
http://www.dziennik.pl/gospodarka/article390739/Nasze_kopalnie_stoja_nad_przepascia.html

Ale przyszłość nie wygląda różowo.

To w wypadku Bogdanki nie problem. Oni wydobywają dużo taniej i do tego mają sporą premię transportową. Problem w tym, że chcą te akcje sprzedać drogo. I tu mam pewne spostrzeżenie. Otóż mBank daje właśnie na Bogdankę kredyt z lewarem 1:3. Mało. Maksymalnie w tym kredycie może być 1:10. Wysokość lewara jest wyliczana przez jakiś tam dział ryzyka kredytowego. Liczą to starannie, ponieważ podstawowym zabezpieczeniem tego kredytu są akcje. Im większy lewar, tym większy jest zwykle koszt jego obsługi, a więc by inwestor zarobił (i bank :) ) akcje muszą bardziej wzrosnąć.
Bank, dając lewar 3:1 zakłada, że przy redukcji 98 proc. akcje wzrosną co najmniej o niecałe 17 proc. w dniu debiutu, a przy redukcji 95 proc. o co najmniej 6,7 proc. To znaczy przy tych liczbach inwestor zarobi NA PROWIZJĘ :)

I tu mam pytanie do Szanownych Koleżanek i Kolegów. Jak wyglądają lewary na Bogdankę w innych DM, gdzie macie rachunki. W mBanku jest to jak mówiłem 3:1 przy prowizji 0,45 proc.

Becket
0
Wpisów: 52
Wysłane: 2 czerwca 2009 16:55:01
Ja mam w pekao s.a. i z tego co zauważyłem to Dm tego banku nie daje w ogóle kredytu pod tę emisję. Zastaw tylko pod gotówkę na rachunku.

prowizja 'promocyjna' 0,29
Edytowany: 2 czerwca 2009 16:56

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Wysłane: 2 czerwca 2009 23:22:52
dmbzwbk daje lewar x1,5, a prowizja od zlecenia 0,20%.

Miwik
0
Wpisów: 253
Wysłane: 3 czerwca 2009 08:15:44
A w DM PKOBP

Dom Maklerski PKO BP informuje, że od dnia 1 do 5 czerwca trwają zapisy na akcje Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A.

Zapisy na akcje we wszystkich Punktach Obsługi Klientów DM PKO BP oraz przez Internet -> [Dyspozycje][Zlecenia],

Kredyt Emisja* udzielany na zakup akcji "BOGDANKI" nabywanych za pośrednictwem DM PKO BP z dźwignią 300%,

Atrakcyjna prowizja maklerska 0,2 %.

*Prowizja 0,5% wartości przyznanego kredytu, oprocentowanie wg Taryfy prowizji i opłat pobieranych przez PKO BP.
Akcje są tyle warte na ile wyceni je rynek

股票是这么多的价值,市场将会尽可能多

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość