pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

erbe

erbe

Ostatnie 10 wpisów
Witam,

Nie chcę tworzyć specyficznego wątku tylko dla mojego pytania. W związku z tym postanowiłem założyć temat, w którym można byłoby komentować i opisywać formacje wykresów w obecnej chwili. Krótka analiza forum nie wykazała, żeby taki temat powstał wcześniej.

Zaczynamy:
Otóż ponieważ jestem inwestorem pasywnym i inwestuje m.in. w fundusze indeksowe często patrzę na podstawowe wskaźniki jak P/E czy P/BV.
I porównałem teraz mwig40 do jego PE i wyszedł taki wykres (celowo na google drive, bo imageshack nie jest stabilnym źródłem):

drive.google.com/file/d/1z8XSJ...

Jak wytłumaczyć takie przecięcie w 2016 roku. Ceny rosną, a wskaźnik ulega zmniejszeniu, czyli zyski muszą spadać lub są w miarę stabilne (trzeba by było sprawdzić). Z drugiej strony nasze PKB stale rośnie, i zgodnie z danymi NBP widać znaczące ożywienie inwestycji głównie publicznych. (Raport i inflacji - Marzec, s.19; www.nbp.pl/home.aspx?f=/polity...). Niestety GUS jeszcze nie podał informacji odnośnie nakładów inwestycyjnych za 2017 rok.

Obecnie wskaźnik P/E sektora średnich przedsiębiorstw jest dla mnie zbyt wysoki, pytanie kiedy zyski pociągną ceny za sobą.

czemu kurs stoi? tak samo widzę jest z Fasing'iem i jest ta sama data?

Ok, dzieki. Znalalazlem swoj blad w rozumowaniu co do ROA.

Co mówi wskaźnik zysk netto/wartość księgowa zakładając ze wartość księgowa są to aktywa pomniejszone o wartości niematerialne i prawne. Na amerykańskich www znalazłem wyjaśnienie, że to ROE. (Na moje oko to ROA materialne.). Jak to jest? Drugi wskaźnik to zn/sprzedaż.

Ps. Czy stockwatch myśli o dostosowaniu forum na urządzenia mobilne. Komunikat ciasteczek nie chcę się wyłączyć na Asus Zenfone 5 Android z przeglądarką Uc browser. Edition: Udało się wyłączyć podczas przeglądania forum. Forum da się przegladac jest responsywne, nie ma tego podczas pisania.

Hej, czy na prawdę firmy w USA płacą dywidendę raz na kwartał, 4x w roku? Link do przykładowej spółki www.nasdaq.com/symbol/spw/divi... ?

Co do WK dlatego napisałem Rzeczowe WK - tj. po wykluczeniu WNiP, a o ile pamięć mnie nie myli to przejęcia są również w WNiP pod pozycją Wartość firmy?

Rzeczywiście masz rację co do Current Ratio, więc może warto Aktywa Obrotowe > Z. ogółem?

Czy to co mówisz o ROE w 100% pokrywa się z praktyką? Czyli co, nie brać ROE pod uwagę? Czy nie będę wtedy brał samych szrotów jeżeli ROE < 10%. Jak sprawdzić niegotówkowe zyski? Dopisać do bezpieczeństwa dodatnie przepływy operacyjne? Właściwe nie widziałem w książkach wzmianek o ROE w ocenie stabilności, raczej o EPSach tylko. Jak rozwiązać ten problem?

I tych tysięcy godzin zabrakło mi przy opcjach binarnych, ale koniec końców, dzięki bonusom, straciłem jedynie 2,5 zł, a darmowych kont demo nie ma :(

Cóż, mogę tylko napisać OK :)

A czemu pomijacie oprocentowanie lokat a myślicie o obligacjach SP? O ile mi wiadomo, jest to stopa bez ryzyka ze względu że BFG, KNF i inne instytucje czuwają? Tak z zajęć z oceny efektywności inwestycji kojarzę, że braliśmy lokaty, ale może chodziło o ułatwienie..

Grecja pokazała, że obligacje SP nie są tak wolne od tego ryzyka :)

Witaj, jakie wskaźniki chcesz przeliczyć? Bo jeżeli są to podstawowe typu C/Z, C/WK, ROE to czy jest sens jeżeli wszędzie jest to na Internecie? Najważniejsze to umieć je zastosować, umieć interpretować. Jeżeli jesteś nowy w AF to radziłbym CI raczej wypożyczyć książkę odnośnie czytania sprawozdań, zobaczenia czym charakteryzuje się Bilans, czym Rachunek Zysków i Strat i jak czytać Przepływy Pieniężne (zawsze to ignorowałem, ale jak poznałem o co chodzi to na prawdę daje on dużo informacji, choć właściwe wystarczy mi analiza 8 przypadków, które znajdziesz na Wikipedii).

Na marginesie patrząc na to co napisałeś odnośnie C/Z, to ty liczysz C/ZO (do zysku operacyjnego) czy zwykły C/Z czyli do Zysku netto.

Witam, zakładam ten temat, ponieważ chciałbym opracować z Waszą pomocą strategię wyboru akcji odnośnie inwestowania wartościowego.

Są pewnie osoby zainteresowane inwestowaniem w wartość. Same założenia filozofii są moim zdaniem słusznie.

Myślę, aby strategia ta opierała się na sloganie: Stabilnie (solidnie), bezpiecznie, tanio (SBT).

Poprzez stabilnie rozumiem inwestowanie w stabilne spółki tj:
- duża wartość aktywów
- duża sprzedaż
- stabilne zyski (nie muszą być stosowane być sztywne reguły typu wartość nie może w ciągu 5 lat spaść dwukrotnie więcej niż 5% - ważne aby były zyski, a ogólny trend był wzrostowy)
- ROE powyżej 10%
- wysoki Piotroski Score
- brak strat w ciągi 10 lat
- długi staż na rynku (no w Polskich warunkach to te 7-10 lat)
- rynki Wig30, Wig50.

Bezpiecznie, tj.
- wysoka płynność bieżąca <1,5-2>
- aktywa obrotowe > zobowiązań (teraz się zastanawiam czy ogółem czy bieżących)
- ...

Tanio, tj:
- rzeczowe P/BV < 1.2 (czyli aktywa ogółem - WNiP - zobowiązania) [hello Mr Graham]
- P/E mniejsze od 10
- dodatkowy atut: C/WK Grahama =< 2/3

Obiekcje, komentarze, spostrzeżenia, adnotacje, informacje, krytyka mile widziane.

Pozostaje także opracowanie strategii zarządzania portfelem.

Pozdrawiam

A czy nie chodzi o rok1+rok2/2, rok2+rok3/2 itd.. i wtedy najwyższe średnie P/E?

Tak rzeczywiście brzmi to jak magiczny napar. Jest to jedna z ocen niedowartościowania. Ogólnie masz 10 takich wskazówek i w zależności od Twojego nastawienia dobrze spełnić.. 7. Ogólnie takie sztywne reguły wydają mi się odbiegać od wartościowego podejścia (w kontekście filozofii inwestowania). Poza tym czemu równe a nie mniejsze? Wydaje się, że chodzi tutaj o akcje drugorzędne, czyli że kiedyś spółka była popularna, a teraz ma jakiś zator. Jeżeli sytuacja z płynnością i zyskownością jest dobra to powinna być doceniona.

A masz gdzieś linki do tych backtestów, bo ciekawią mnie założenia. Jeżeli Graham to był tylko Aktywa net net (CWK grahama), to mogło nie działać, poza tym wydaje mi się, że z Grahamem to się po prostu czeka na hossę, ostatnia była 8 lat temu, a rynek przed nią był za młody na backtesty.

Sam teraz myślę nad opracowaniem własnej strategii inwestowania w wartość. Myślę o:
- stabilnych firmach (wig30 i wig50, może warto pomyśleć o NYSE bo o ile pamiętam chyba dawał tam dostęp Deutsche Bank)
- z wysoką płynnością (Current Ratio) <1,5-2>
- z dodatnimi przepływami operacyjnymi i ujemnymi finansowymi (to już zależy od innych czynników czy będę zwracał na to uwagę),
- ROE > 10,
- Aktywa/Zobowiązania > 2
- C/Z mniejsze od 10
- rzeczowe P/BV < 1.2 (czyli aktywa ogółem - WNiP - zobowiązania)
- ze stabilnymi zyskami (może nie tak ostrymi jak graham), ale żeby były dodatnie
- 0 strat w ciągu 10 lat
- długi staż na rynku (7 lat minimum),
- a i dorzuce Piotroski Score na dokładkę + zobacze co tam Altman przewiduje,
- pomyślę co jeszcze ze zobowiązaniami
- coś jeszcze warto zauważyć?
W skrócie: stabilnie, tanio, bezpiecznie.

Jeszcze zrewiduję swoje poglądy na te sprawy, ale ogólnie poszukuję strategii.

Cóż tylko Graham pozostał, na spekulacji się nie sprawdzam (próbowałem opcje binarne ale to hazard jak dla mnie). Graham brzmi rozsądnie.

A już tak frywolnie zapytam, wiecie jak tam z płynnością ETFów jest, np S&P500, oraz jak uzyskać dostęp do rynków S&P500, DJIA? Bo Polska jako kraj przedsiębiorczy mi się nie podoba - nie w tej sytuacji politycznej.

Przepraszam za składnię, ale myślę o 3 rzeczach na raz, i może być coś mało zrozumiane.

Wyczytałem w książce, że jedno z kryteriów oceny niedowartościowania spółki jest to:
Cytat:

Stosunek ceny do zysku powinien równać się 4/10 najwyższego średniego C/Z osiągniętego przez daną akcję w ostatnich 5 latach

Nie za bardzo rozumiem, czy PE = 4/10 x średnie P/E z 5 ostatnich lat czy PE = 4/10 x najwyższe P/E z ost. 5 lat ? Już pomijam co gdy jest większe czy mniejsze...

ta

Jak obliczyć stopę zwrotu z własnego portfela akcji, żeby porównać go np z WIG20 lub funduszem?

...biuro maklerskie upada? Co wtedy dzieje się z moimi akcjami, gdy korzystałem z rachunku maklerskiego tego biura?

Czy w Stockwatch jest możliwość oglądania wskaźników, jak kształtowały się w przeszłości (głównie w latach, a nie koniecznie w kwartałach)? ROE, ROA, W. Altamana, zadłużenie, i inne?

O nic, tylko kiedyś pisałeś, że zastanawiasz się nad tym czy Graham stosowałby wskaźnik do sektora finansowego, to przez przypadek znalazłem takie coś.

WD, gdzieś pisałeś, że nie stosowałbyś tego wskaźnika w sektorze finansowym. W Inteligentnym Inwestorze wyczytałem na stronie 326, że (dotyczy sektora finansowego) "(...) do wybranych firm z tego sektora można odnieść te same normy arytmetyczne dla cen w odniesieniu do zysków i wartości księgowej, jakie zalecaliśmy przy inwestowaniu w akcje spółek przemysłowych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej."[1] Jak dobrze pojmuje chodzi tu o C/Z i C/WK :)

Przypisy:

[1] Graham B., Inteligentny Inwestor, Studio EMKA, Warszawa 2007, s. 326

Witam, założyłem taki topic, w którym można będzie zapytać, zaopiniować i wyrazić swoje zdanie na temat artykułów itp. bo nie wiedziałem gdzie zadać swoje pytaniebinky.

Pytanko, czy StockWatch opublikował jakiś artykuł o top najniżej zadłużonych spółkach? Nie mogę nic takiego znaleźć.

Pozdrawiam

jestem za

Wybaczcie ten konkretyzm:

1. Jakieś platformy godne polecenia do inwestowania w USA?
2. Co do wirtualnego portfela to dobry pomysł. Dla mnie wystarczyłoby gdyby był prywatny oraz żebym mógł sobie wpisać ile mam akcji i PO JAKIEJ CENIE KUPIŁEM, bo w innych portalach jakoś tego nie widziałem i mnie teraz denerwuje, że w grze mam inne wartości niż w realu, a chciałbym tę grę wykorzystać jako swoisty kalkulator zysków i strat

Pozdro

Pytanie jak pytanie, tu nikt nikogo nie zmusza czy nagania do kupowania danych akcji. To są tylko opinie użytkowników i każdy może przecież je wyrazić. Jeżeli jakaś osoba je wykorzysta w głupi sposób, no to brutalnie rzecz ujmując jej problem. Zawsze możesz dopisać, że jest to jedynie Twoja opinia, a nie rekomendacja do zakupu :) Pozdro

Co do terminu to właśnie nie wiem jak w Polsce, bo na świecie, np taka Toyota wydaje się dobrą inwestycją na długi okres :)

Witam, jakie Waszym zadaniem spółki na GPW są dobrą inwestycją w terminie:

a) 5 lat
b) 10 lat
c) 15 lat
d) 20-25 lat ?

Mile widziane także uzasadnienie odpowiedzi

anty_teresa: rozumiem, że porównujesz początek z końcem okresu (bo rozumiem, że licząc na koniec okresu, ROE się nie zmieni)? Tylko teraz pytanie, jak wyliczać powinno się ROE, gdy się analizuje ten wskaźnik na przestrzeni lat?

Trzeba brać przy liczeniu ROE początek i koniec okresu jednego roku, potem drugiego, trzeciego i tak dalej?

Biore ROE z SRSF, czyli prawdopodobnie z końca badanego okresu, ale czy ma to znaczenie do analizy, jeżeli biore średni ROE z okresu 7 lat w swoich analizach?

Później opisze o co mi chodzi, bo muszę jeszcze raz przestudiować pozycje w bilansie. Ogólnie moje pytanie jest proste, czy ROE przy sprzedaży akcji/udziałów (z zyskiem) się zmieni, jeżeli powiedzmy, w bilansie powiedzmy tylko dwie pozycje: Kapitał podstawowy i zysk... I teraz zaczynam rozumieć o co chodzi Ci ROE z początkiem i końcem okresu.

Dobra, na razie muszę się skupić na innej pracy, wrócę wieczorem lub na dniach

salute

WD nie do końca odpowiedziałeś na moje pytanie. Chodzi mi konkretnie o odpowiedź:
Czy ROE zwiększy się, ze względu na sprzedaż akcji/udziałów, przy założeniu że reszta zysków i innych elementów nie uległa żadnej zmianie. Mi się wydaję, że nie. Jeżeli się mylę to proszę o wyjaśnienie.

Bo jeżeli w roku 2010 zysk był na poziomie 1 i KW na poziomie 1 to ROE = 100%, w 2011 sprzedano udziały, zysk wzrósł o 1. Ponieważ zysk ze sprzedaży udziałów stanowi element KW, to KW też wzrośnie o 1 (czyli o zysk). W takim wypadku wygląda to tak:

zysk 2010: 1
kw 2011: 1
zysk 2011 = 1 (rok 2010) + 1 (rok 2011)
kw 2011 = 1 (rok 2010) + 1 (rok 2011)
ROE = 2/2 * 100% = 100%

ROE nie uległo zmienie.

Z drugiej jednak strony patrząc na Emperię (taka sytuacja miała tam miejsce), ROE z ~10% wzrosło do ~50%. I teraz pojawia mi się pytanie związane wyżej. Jeżeli to co przedstawiłem wyżej jest prawdziwe to wzrost ROE tej spółki został spowodowany przez inne czyniki, co pozytywnie świadczy o spółce. Jeżeli nie, to czy ROE z z. operacyjnego (a raczej "OPOE" (Operatnion profit) jest zasadne w stosowaniu?

Z NOPAT muszę się jeszcze zapoznać, więc na razie pominimy jego temat.

szmalik napisał(a):
Witam
Wie ktoś, czy i gdzie można znaleźć schemat według, którego można wycenić spółkę jedną z metod (może to byc DCF lub porownawcza). Chcialbym dokonac wyceny pewnej spolki na wlasna reke w oparciu o dane historyczne, ale nie za bardzo wiem od czego zaczac. Znam teorie, ale potrzebowalbym jakiegos narzedzia. Moze ktos moglby mi pomoc i podrzucic jakiegos linka lub program, ktore mogloby mnie naprowadzic po kolei na przejscie przez ten proces. Zalezy mi na podejsciu etap po etapie, a ze wzgledu na ogrom zmiennych ktore trzeba uwzglednic, nie wiem w czym najpierw rece zamoczyc...
Mialem nadzieje, ze pakiet w abonamencie umozliwi pobranie takiej wyceny, ale dostepne sa jedynie wyniki ostateczne.
Z gory dzieki za pomoc :)

Najprostsza to metoda likwidacyjna według mnie, lub cenowo-dochodowa. Pzdr

Witam!salute

Jak zachowa się ROE, jeżeli spółka sprzedała duży pakiet akcji i udziałów? Czy powinno mieć taki sam poziom, bo zyski wliczają się do Kapitału Własnego?

I drugie pytanie, trochę inne, ale dotyczy pośrednio ROE. Czy zasadne jest wyliczane w powyższym przypadku ROE z zysku operacyjnego, jeżeli ten jest bardziej stabilny na przestrzeni kilku lat?

Pozdrawiam, erbe

Owszem, ale ja liczę wskaźnik. W rachunku wariant kalukalcyjny są koszty ogólnego zarządu, o te właśnie mi chodzi, bo piszę pracę licencjacką i chodzi mi o wskaźniki. Już mało mnie trochę to obchodzi czy to zgodne z prawdą czy nie, bo moj wspaniały promotor i tak nic nie pomaga i czepia się tylko bzdur...

Wracając do pytanie pierwszego, to będę brał przychody ze sprzedaży. Dzięki :)

i jeszcze jedno jak obliczyc koszty administracyjne (zarządu), jeżeli stosuje się rachunek wyników, wariant porównawczy?

Bardzo proszę pilnie o odpowiedź bo kończy mi się czas na napisanie pracy.

Otóż, szukam w internecie co to jest sprzedaż netto. Czy jest to to samo co zysk netto ze sprzedaży? Liczyłem dla Lotosu wg wzoru (jako zysk ze sprzedaży): zysk ze sprzedazy brutto - koszty sprzedaży - koszty ogólnego zarządu.

Próbuję wyliczyć teraz rotację należności w dniach ze wzoru: należności/sprzedaż netto * 360,(wskaznik z książki Tarczyńskiego) i coś mi tu się nie zgadza bo wyniki są ogromne np. 637 dni, a raz nawet jest wynik ujemny. Jak robie wzór sprzedaż netto/należności to wyniki mi wychodzą w stylu 0,05, ni jak to sie ma do przedziału 7-10.

Proszę o pomoc

Witam, czy wskaźnik grahama jest przydatny w analizie sektora paliwowego?

a na co zwrócić uwagę przy analizie PKN ORLEN? Bo muszę to w pracy licencjackiej zawrzeć. Myślę, tak to zrobić;

1. Charakterystyka spółki - podległe spółki, cele i takie tam info ze sprawozdania
2. Analiza wskaźnikowa branży
3. Analiza wskaźnikowa orlenu + interpretacje
4. porównanie spółki z branżą..

Wiem, że dałoby się lepiej ale przewiduje około 5ciu dni na to...

jak jest w tysiącach do do zysku netto dodaj jeszcze 3 zera, zeby dobrze sie dzielilo przez liczbe akcji, a i z tego co mi wiadomo P/E powinno się liczyć za minimum 4 kwartały

A takie buty, dzięki za odpowiedź!

Witam, prosto i na temat: co to jest i czym charakteryzują wartości kroczące - np. kroczące C/Z?

Jak dla mnie to juz po KGHM-ie

Jakie kryteria bierzecie w ocenie stabilności firm? Pytanie kieruje głównie do inwestorów długoetrminowych.

Oto wyjaśnienie do ROC wg tej książki:

Cytat:
ROC obliczamy, dzieląc zysk za dany okres przez sumę pasywów (kapitał własny + zobowiązania) z początku tego okresu. Zwrot z kapitału jest trafną miarą tego, jaki zysk firma wypracowuje całym swoim kapitałem. Wysoki ROC może świadczyć o tym, że spółka jest w stanie w dużej mierze finansować swój wzrost zyskiem zatrzymanym. I w tym przypadku powinniśmy zwracać uwagę na trend: na przestrzeni kilku kolejnych lat ROC nie powinien spadać. Stabilny zwrot z kapitału oznacza, że kierwnictwo firmy zadowalająco reinwestuje zyske w rozwój działalności. Rosnący zwrot z kapitału to dla mnie sygnał, że zarządzający nadzwyczaj skutecznie reinwestują zyski firmy w rozwój. Jednak trend spadkowy wskaźnika ROC jest ostrzeżeniem, że menedżerowie nienajlepiej dbają o rozwój frimy, a zysk jest reinwestowany z coraz niższą rentownością. Firma idealna to taka, która wykazuje zapotrzebowanie na kapitał i jest w stanie reinwestować go przy wysokiej rentowności. Niestety często jest inaczej. Zwykle, każda kolejna złotówka reinwestowana w firmę daje zwrot niższy niż poprzednia."
Źródło Christopher H. Browne - Mała Książeczka o Inwestowaniu w Wartość, 2007, Wyd, polskie MT Biznes, Warszawa 2007, s 115-116

I jeszcze jedno: jak obliczmy wartość księgową na akcję?

Wartość księgowa = aktywa - zobowiązania / liczba akcji - ź. sindicator.net
czy
Wartość księgowa = aktywa - aktywa nierzeczowe - zobowiązania/ liczba akcji (ściślej aktywa - aktywa nierzeczowe - zobowiązania - zobowiązania z tyt. emisji pap. innych niż akcje zwykłe) Ź. Janet Lowe - Inwestowaniw w Wartość, Wyd. Liber, 1997 ?

Tak zgadzam się, Korwin dobry ideolog, ale słaby polityk

nie ma opcji: nie interesuje mnie to :(

no offence

Warren Buffet powiedział: "Tym co uważamy za najważniejsze, w kręgu naszych zainteresowań, jest wygenerowanie jak najwyższych dochodów z zainwestowanego kapitału" Jak to zmierzyć? Bliski tego jest ROIC gdyby nie 'Return'

W "Małej książece o inwestowaniu w wartość" a Christophera H. Browne wyczytałem: "ROC obliczamy dzieląc zysk za dany okres przez sumę pasywów z początkuu tego okresu". Niestety nie wyjaśniono o jaki zysk chodzi (operacyjny czy netto) i jak jest do końca z tym okresem. Rozumiem, że jak mam raport roczny to brać zysk z 31.12, natomiast pasywa z 01.01. Tylko co jak spółka tego tak nie podzieliła? Ew. rozwiązaniem było by podzielic lata co dwa: tj. 2000 i 2001; 2002 i 2003; itd. albo po prostu sprawdzić 1Q i roczny.

Jak Wy uważacie i czy ktoś korzysta z tego wskaźnika?

a co do filmiku to wysluchaj wypowiedzi od 1:02

"Ja nie mówię, że lubie Hitlera, bo nienawidzę żadnego socjalisty"

1. Hitler = socjalista - nie mógł go chwalić,
2. Nie wiem, za mały na to byłem
3. Jest przeciwko UE i ma dobre powody, bo UE to Twór socjalistyczny,
4. On jest przesiąknięty Liberalizmem (posłuchaj wypowiedzi) i nienawiścią do socjalizmu
5. Posłuchaj jego wywiadów o Balcerowiczu to się dowiesz

w Polsce jest tylko jeden indeksowy prawda?

manoa napisał(a):
Wyraziłem się mało precyzyjnie i postaram się dokładniej opisać moje pytanie.
Wybieram spółkę którą chce potraktować jako lokatę na pare lat.
Ale zawsze jak akcje idą w górę czy w dól to jest to ruch z korektami chodzi mi o to że kurs skacze o kilka procent i wiadomo że na takie wachania dzienne stopa ustawić nie moge, ale czy ktoś z was robił kiedyś porównanie w perspektywie paru lat co jest bardziej opłacalne ?

- Kupno i trzymanie że tak powiem bez oglądania kursów przez lata, kryzys nie kryzys akcje mam

- Czy bardziej ustawienie stopów ale na te ruchy czy poziomy wsparcia na podstawie wykresów kilkuletnich, że jak już przebija pewne ekstrema to sprzedaje i kupuje na dołku.

Dzięki za pomoc, pozdrawiam

Krótko: moim zdaniem bezużyteczny. Po prostu sprzedajesz jak wszyscy gadają o lukratywnych zyskach na GPW, a kupujesz gdy wszyscy widzą tam ponurego żniwiarza. Ja postanowiłem kupić akcje, kiedy mój ojciec, który kompletnie nie zna się na giełdzie, spytał się mnie czy mam zamiar kupić akcje, bo akcje straciły po 20%. Hehe stary poczciwy staruszek, ledwo kojarzy co to giełda, ale wie kiedy należy kupować, a kiedy sprzedawać :)

A dla większego bezpieczeństwa dobrze swoje analizy aktualizować, kiedy pojawia się nowy raport roczny.

Z drugiej strony gdyby było go więcej w mediach, może ludzie polubiliby go za szczerosc i prostote - ciezko ocenic

notworthy nocnygracz notworthy

Nie do końca, bo jak np mówił o łapówkach aby nie karać tego, który daje (gdy dawca jest "wolny" nie ma żadnego interesu by bronić tego co przyjmuje łapówki) to w TVP napisali, że Korwin jest przeciwko zwalczaniu korupcji.

Donald liberał ponoć, ale niestety albo nie może wprowadzić liberalizmu w Polsce, albo stwierdził, że mu się nie opłaca. Tak czy siak - mojego głosu nie ma

JKM jest za zniesieniem podatku dochodowego, ponieważ uważa, że ten podatek karze ludzi za pracę. Popieramthumbright . Nie po to spędzam czas nad analizą spółki pare godzin, inwestuje własne pieniądze i podejmuje ryzyko, by potem jakieś państwo mi zabierało ot tak sobie 19% i dawało potem żulom w PUPach.

fuck belka!

Witam, będę pisał licencjata nt. AF i teraz mam pytanko, czy znacie może jakąś książke, w której zawarty jest opis każdej z pozycji bilansu oraz rachunku zysków i strat?

Zaraz, w takim razie należy od marży brutto ze sprzedązy (i tak nie rozumiem jak można odjąć od wskaźnika) odjąć koszty stałe, bo pozostałe koszty operacyjne to co innego niż w cytowanym z ksiązki akapicie?

A jak obliczyć koszty stałe w takim razie, jeżeli są one troszkę w kosztach ze sprzedaży?
Jeżeli dobrze zrozumiałem koszty ze sprzedaży zawierają amortyzacja produkcyjnych środków trwałych a koszty ogólnego zarządu: amortyzacja nieprodukcyjnych środków trwałych, koszty księgowe, obsługi informatycznej, wynajmu, wynagrodzenia pracowników nieprodukcyjnych w tym zarządu. Czyli koszty stałe to suma amortyzacji produkcyjnych środków trwałych oraz amortyzacji nieprodukcyjnych środków trwałych, kosztów księgowych, obsługi informatycznej, wynajmu, wynagrodzenia pracowników nieprodukcyjnych w tym zarządu?

Niestety, w Skonsolidowanym rocznym RZiS nie widzę niestety tak klarownego podziału kosztów ze sprzedaży i kosztów zarządu.

>>
Cytat:
Sorki, chyba nie zrozumiałem wcześniejszej wypowiedzi...

No więc tak...

CRM należałoby faktycznie wyjąć z aktywów, bo jeśli zastanowić się czym one są, to ma to sens. Ubezpieczenie samochody ciężko jest spieniężyć :). W Orlenie też są. Zerknij do raportu rocznego gdzie są wszystkie noty. Rozliczenia międzyokresowe czynne tkwią w pozostałych należnościach. nota 15

Jeśli zaś chodzi o drugą część to chyba autor miał na myśli koszty ogólnego zarządu, bo to tam są koszty zarządu i utrzymania siedziby. Dla uporządkowania:

RZIS wygląda mniej więcej tak w układzie kalkulacyjnym:

1. Przychody
2. Koszty własne sprzedaży, czyli sprzedanych materiałów i wytworzonych produktów, czy usług
3. Zysk brutto na sprzedaży= 1-2
4. Koszty ogólnego zarządu
5. Koszty sprzedaży
6. Zysk na sprzedaży = 3-4-5
7. Pozostałe przychody operacyjne
8. Pozostałe koszty operacyjne
9. Zysk operacyjny = 6+7-8
10. Przychody finansowe
11. Koszty finansowe
12. Zysk z działalności gospodarczej = 9+10-11
13. Zdarzenia nadzwyczajne
14. Zysk brutto = 12-13
15. Podatek
16. Zysk netto = 14-15

Teraz chcemy aby nasz wynik był jak największy i miał jak najniższy próg rentowności. Pierwsze wymusza jak najniższe wszystkie koszty. Drugie jak najniższe koszty stałe.
Teraz gdzie są koszty stałe?
Ano troszkę jest ich w kosztach własnych sprzedaży - amortyzacja produkcyjnych środków trwałych, kosztach ogólnego zarządu - amortyzacja nieprodukcyjnych środków trwałych, koszty księgowe, obsługi informatycznej, wynajmu, wynagrodzenia pracowników nieprodukcyjnych w tym zarządu. Koszty sprzedaży powinny być ogólnie zmienne zależne od sprzedaży.
POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE SĄ TO wszelkie odpisy na przeterminowane należności, zapasy, aktualizacje wartości środków trwałych i wnipów, zwiększenia rezerw, zapłacone odszkodowania. Czasem pojawiają się tutaj także straty na derywatach. Te koszty w związku ze swoim charakterem są zmienne.

Tam nie ma o RM, ale w dwóch innych źródłach są.

W drugim właśnie chciałem wyjaśnić to odejmowanie od marży brutto, ale teraz widze, że najważniejszym zdaniem w tym akapicie jest stwierdzenie: "Im niższy procent sprzedaży stanowią pozostałe koszty operacyjne, tym lepiej"

Ja też mam Małą książeczkę ale o inwestowaniu w wartość napisana przez Christophera H. Browne. Piszę tutaj, żeby nie tworzyć już osobnego tematu i zaśmiecać forum.

Znalazłem coś takiego: Rozdział 12. s. 105.:
1. "Oprócz wskaźnika płynności bieżącej istnieje tak zwany wskaźnik płynności szybkiej. Obliczamy go, dzieląc aktywa obrotowe pomniejszone o zapasy przez zobowiązania krótkoterminowe. Inaczej mówiąc usuwamy z równania zapasy. (...) Wskaźnik płynności szybkiej pokazuje czy firma w razie potrzeby mogłąby w bardzo krótkim czasie spłacić swoje zobowiązania."

Myślałem, że to błąd bo niema krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych, ale np. w bilansie PKN ORLENU takich nie widziałem.

Tego natomiast nie rozumiem: Rozdział 13. s.113
"Jeśli od przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i usług odejmiemy koszty sprzedanych dóbr, uzyskamy zysk ze sprzedaży. Zysk ze sprzedaży podzielony przez przychody daje marże brutto ze sprzedaży. (...) Następnie od marży brutto ze sprzedaży odejmujemy pozostałe koszty operacyjne: ogólne koszty bieżacego funkcjonowania firmy. Są to wszystkie koszty stałe firmy, w tym koszty zarządu, koszty utrzymania siedziby i koszty wynagrodzeń pracowników, które nie dają się odnieść wprost do ilości wytworzonych dóbr. Im niższy procent sprzedaży stanowią pozostałe koszty operacyjne, tym lepiej."

Pogrubione: raz, że nie bardzo rozumiem to zdanie przez interpunkcje - pozostałe koszty operacyjne to ogólne koszty bieżącego ... ? Jeżeli tak, to dlaczego koszty zarządu są ukazane oddzielnie w rubryce w PKN ORLEN?
Dwa, jak od marży brutto mam odjąć pozostałe koszty operacyjne jak marża brutto wychodzi mi w postaci: x,yy: czyli: 0,92; 0,96; 1,30 itd?

Ajj, nie mogę edytować wcześniejszego postu.

Robił ktoś może AF do tej spółki ? Mi wyszło troszkę nieciekawa dana:

Zadłużenie kapitału własnego:

2000 r: 2,40
2001: 2,68
2002: 0,76
2003: 0,76
2004: 0,53
2005: 0,73
2006: 1,10
2007: 1,04
2008: 1,29
2009: 1,26
2010: 1,11

Plus taki, że trend jest spadkowy.

Nie porówynwałem do konkurencji, więc nie wiem czy ten sektor po prostu tak ma.

Przepraszam za stylistykę i estetykę postów, ale po prostu już nie wyrabiam ze zmęczeniasleepy2. Spokojnej nocy życze cya

prowizja 3 zł + akcje 107 = 110 zł.

Ja i tak inwestuję długoterminowo, więc spodziewam się większego zysku, który przebije te prowizje.

Witam, mam pytanko do bardziej zorientowanych osób co do PKN ORLEN. Pytanie podstawowe, ale chodzi mi o konkurencje Orlenu. Czy do konkurencji PKNu można zaliczyć cały WIG-PALIWA czy trzeba jakieś spółki odjąć bądź dodać?

I drugie pytanie nie związane do końca z tematem, ale sytuacja zdarzyła się przy zakupie tychże akcji. Otóz kupiłem 3 akcje (na tyle mnie narazie stać, ale pomalutku tu 100 zł tam 100 zł i sie uzbiera hehe). W mBanku ustawiłem: liczba akcji: 3, limit ceny 38,00. I kase mi zżarło (114 zł) a za sekunde widze, że mam 3 akcje, których wartość łączna wynosi 107 zł (35,72 za akcję). Rozumiem, że ktoś wystawił oferte sprzedaży za 35,72. Ja wystawiłem oferte kupna za 38 zł. Więc dlaczego to mi zżarło więcej? Na logike wydaje mi się, że jeżeli ktoś dał sprzedaż za 35,72 to albo bardzo się bał i chciał szybko sprzedać, albo zrobił to wcześniej - więc to on powinien ponieść tę stratę. A może po prostu niespójność danych między mBankiem a portalem?

Jestem początkujący, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Pozdrawiam

Witam rówieśnika, mnie też teraz czeka praca licencjacka.. Nawet jeszcze tematu nie mam, ale będę raczej coś pisał o EFS (Europejskim Funduszu Społecznym) ze względu na odbywane praktyki i tok studiów. W następnym roku będę prawdopodbnie coś napiszę dot. GPW. Może o inwestowaniu wartościowym? Zobaczymy..

Gdzie można znaleźć informacje dotyczące zarządu? Ile akcji posiada, ile $ zabiera zarząd, itp?

Dzięki za poprzednie i następne odpowiedzi :D

Pozdrawiam

e tam gadanie

jak to fundamentalnie stoi?

[z 28 grudnia 2010]: POLNORD fundamentalnie wygląda ładnie, jeżeli chodzi o c/z i c/wk, ale już gorzej jeżeli obejrzymy jego zysk na akcję: średnia na lata 2001-2009 wynosi coś ok. -2,2. Natomiast średnia z lat 2001-2003 to -0,26, 2004-2006: -10,02, 2007-2009 : 3,51, a z IIIQ 2010 wynika 0,88. Oczywiście to są wyliczenia własne, i jakiś błąd mógł się wkraść.

To tyle co o POLNORDZIE wiem :D

salute

robertkajzer napisał(a):
Wskaźnik ten pozwala wyszukac naprawde atrakcyjne spolki (pod warunkiem, ze dana spolka ma zdrowe fundamenty, a tego 1 wskaznik nie pokaze).

Poza tym tak jak to juz wczesniej zostalo wspomniane moze sie zdarzyc, ze zadna spolka nie bedzie sie charakteryzowac odpowiednia wartoscia tego wskaznika.

Oczywiscie zachowanie odpowiedniej relacji tego wskaznika wskazuje na super okazje, ale trzeba pamietac, ze jeden wskaznik nie pokazuje calej sytuacji firmy. Osobiscie nigdy nie podjalbym decyzji inwestycyjnej na podstawie 1 wskaznika wyrwanego z kontekstu.

Myśle, że ten kto by podjął decyzje kupienia firmy na podstawie jednego wskaźnika, byłby 100% spekulantem.
Sam Graham używał wskaźnika do szukania firm niedowartościowanych przez rynek, ale nigdy nie kupił jakiejś firmy, jeżeli margines bezpieczeństwa był za mały. Musiał poznać jeszcze firmę i określić jej stabilność. Dla Grahama 10 lat to minimum. Optymalnie jest 50 lat hehe. Szkoda tylko, że nasz rynek dopiero co zaczął mówić..

Czy ktoś używa na tym forum technik stosowanych, a właściwie filozofii Grahama, czy jestem sam wave ? Nie ukrywam, że chciałbym z takim kimś nawiązać kontakt, bo sam się na Grahamie opieram, a być ktoś ma już doświadczenie i pewne spostrzeżenia dot. tej filozofii :)

Cytat:
Co do wyliczeń i Grahama - nie wydaje mi się by to była najlepsza w tym miejscu metoda oceny

Dlaczego? Oczywiście wiem, że badanie jednego wskaźnika nie daje pełnego obrazu, ale nie rozumiem dlaczego nie jest to dobra metoda oceny w TYM miejscu - a w jakim?

Zainteresowałem się ponownie tą spółką ze względu na niski C/WK i C/Z. Tak więc taka mała analiza fundamentalna wsk. C/Z z mojej strony. Jestem początkujący więc nie gwarantuję, że jest ona dobrze w 100% wykonana, ale żeby zmniejszyć ryzyko pomyłki wypiszę co zrobiłem:

C/Z spółki ASSECOPOL:

Wg. danych z money.pl z 15 stycznia 2011 C/Z spółki ASSECOPOL wynosi 10,51x. Całkiem ładnie, ale z nauk Grahama dowiedziałem się, że najlepsze odzwierciedlenie tego wskaźnika jest stosunek ceny do średnich zysków na akcję z 7 lat. I o to co mi wyszło:

Najpierw Zysk na jedną akcję (EPS) z 8 lat w zł:

2002: -7,53]
2003: 0,11-]
2004: 1,40-] SOFTBANK
2005: 1,93-]
2006: 2,96-]
2007: 3.48----]
2008: 5,43----] ASSECOPOL
2009: 5,47----]

Średnia EPS za 7 lat: 2,97 zł
C/Z = 18.56x
Średnia EPS za 8 lat: 1,66 zł
C/Z = 33,27x !

Jeżeli wyliczyłem i spisałem EPS bezbłędnie to wg. AF nie ma co kupować ASSECOPOL na długi termin (chociaż Graham dla inwestora defensywnego ustawiał pułap C/Z do 25x)

Jeżeli ktoś miałby czas, prosiłbym o weryfikację binky

Marcin - jak to napisała Kasia - rispekt! Dzięki za odpowiedź.

Ale, żeby nudno nie było to mam coś jeszcze przygotowane:

1. "Po najwyższej cenie inwestorzy wycenili VA Linux za 12,7 mld dolarów. Czy ta firma była tyle warta? To nie mające nawet pięciu lat przedsiębiorstwo, sprzedało oporogramowanie i usługi za 44 mln dolarów, a straciło przy tym 25. W ostatnim kwartale fiskalnym, VA Linux wygenerował 15 mln dolarów obrotów, ale podniósł 10 mln dolarów kosztów. A zatem, ten interes przynosił niemal 70 centów straty z każdego zainwestowanego dolara." Dodatkowo "Łączny defictyt VA Linuksa wyniósł 30 mln dolarów)". - Komentarz do r. 6, Jason Zweig w B. Graham i D. Dodd "Inteligentny Inwestor"

Jak on obliczył 70 centów straty z każdego zainwestowanego dolara?

Tego jeszcze nie szukałem, ale może warto się spytać, bo w USA większe prawo do roszczeń mają posiadacze obligacji niż akcjonariusze - a jak jest w polskim prawie?

Oto mój przepis dla początkującego w dziedzinie gpw, jeżeli chodzi głównie o Analizę Fundamentalną. Ten przepis został sprawdzony tylko przeze mnie i tylko na mnie. Główny zarys wygląda następująco:

1. Zapoznaj się z podstawami: co to akcja, co to indeks, na czym ten caly system gieldowy polega
2. Dowiedz się krótko na czym polega Analiza Techniczna, a na czym Analizę Fundamentalna oraz wybierz, która bardziej Tobie odpowiada. Jeżeli wybrałeś A. Fundamentalną, przejdź to pkt 3.
3. Zapoznaj się, ze wskaźnikami analizy fundamentalnej, głównie c/z, c/wk, roe, roa
4. Ściągnij najlepiej "Skonsolidowany Raport Roczny Spółki" jakiejś spółki. Możesz wejśc np na stronę spółki POLNORD SA, wejść w Relacje Inwestorskie, potem w Raporty Okresowe. Tam będą Raporty Roczne.
5. Przelicz sobie wskaźniki z bilansu. Pooglądaj bilans oraz rachunek zysków i strat, jakie są tam pozycje itd.
6. Teraz powinieneś móc spokojnie czytać książki dotyczące Analizy Fundamentalnej. Ja polecam na początek: "Mała książeczka o inwestowaniu w wartość" Christopher H. Browne. Czytałem ją 3x, bardzo mi się podoba. I "Inwestowanie w wartość" Janet Lowe. Są to książki co prawda dla inwestorów długoterminowych typu Warren Buffett, ale uczą m.in. jak wybrać stabilną firmę. Potem można bez większego trudu czytać biblię giełdy, czyli "Inteligentnego Inwestora" Grahama i Dodda.

Ja jestem właśnie na czytaniu biblii i mam plan kupić za dwa dni pierwsze akcje. Jak ktoś chciałby coś dodać to śmiało, jestem otwarty na wszelkie propzycje :)

WItam. Czy ktoś może mi wyjaśnić lub podać źródło wyjaśniające inwestowanie w obligacje - notowania, na co zwracać uwagę przy wyborze obligacji (wiem, że rating, ale czytałem parę postów wcześniej, że w Polsce z ratingiem cienko) - coś ogólnie dla początkującego w tym temacie. Na akcjach już jakąś wiedzę posiadam i sam próbuję robić analizy spółek, natomiast na obligacjach (głównie korporacyjnych) nie znam się w ogóle.

Słyszałem pogląd, że Chiny nie mogą być większą potęgą od USA, bo są od USA w wysokim stopniu uzależnione..

Witam, może ktoś posiada te książki i ich nie potrzebuje. Na allegro są one dość drogie, dlatego szukam m.in. tutaj. Stan może być przeciętny, byleby się kupy trzymała i dało się ją czytać. Interesują mnie:

Głównie ta: Robert G. Hagstrom - "Na sposób Warrena Buffetta", ale przy okazyjnej cenie chętnie wsysnę i tę: Robert G. Hagstrom - "Portfel Warrena Buffetta"

Tylko, że u góry masz napisane Procentowa zmiana w stosunku do poprzedniego poziomu. Czasem tym poprzednim poziomem nie będzie 1965 r?

Cytat:
Czy da się coś powiedzieć na temat prawdpodobnego tempa inflacji? Tabela nie podsuwa żadnej gotowej odpowiedzi w tej kwestii - pokazuje tylko różne ewentualności. Warto jednak poszukać wskazówek, w dość spójnych danych z ostatnich 20 lat. Przeciętny roczny wzrost poziomu cen detalicznych wyniósł w tym okresie 2,5%, w pięcioleciu 1965-1970 średnio 4,5% a w samymym 1970 roku 5,4%. Graham, David Dodd: Inteligentny Inwestor

Tak brzmi tekst, który jest zamieszczony przed tabelką.

Jeszcze drugie pytanie, co do Grahama:

Cytat:
Wzrost wskaźnika DJIA, od średnio 77 w roku 1915, do średnio 753 w roku 1970, oznacza roczną stopę wzrostu cen akcji bliską 4%

A jak to obliczył? Ze wskaźnika DJIA? Czy miał przed sobą dokładniejsze dane w trakcie pisania książki?

To ja mam inne pytanie, wydaje mi się, że banalne. Czytam sobie "Inteligentnego Inwestora" Grahama i Dodda (trzecie podejście i tym razem wytrwam do końca, bo zacząłem go rozumieć, hehe), jednak analizując tabelkę dot. inflacji nie wiem jak to został obliczony roczny poziom cen detalicznych w okresie 20 lat, w piecioleciu 1965-1970, i roku 1970. Tabelka w linku.

Tabela inflacji - Graham, Dodd

kliknij, aby powiększyć

Roczny poziom cen det w okresie 20 lat ma wyjść 2,5%, 1965-1970 średnio 4,5%, w 1970 5,4% - jak to obliczyć?

Prosiłbym również o wyjaśnienie punktu (a)

ROS: zysk netto/przychody ze sp. * 100%

2009: 63634/209502 * 100 = 30,38%
2008: 41904/197419 * 100 = 21,23%

Interpretacja w skrócie (nie mam już sił): 1 zł przynosi 30,38 zł zysku ze sprzedaży w roku 2009, w roku bazowym 1 zł przynosiła 21,33 zł zysku ze sprzedaży.

ROE: zysk netto/kapitał własny * 100%

2009: 63634/1126670*100 = 5,65%
2008: 41904/934046*100 = 4,49%

Interp: 1 zł przynosi 5,65 zł zysków z wniesionego kapitału własnego w 2009, w 2008 1 zł przynosił 4,49 zł z wniesionego kapitału własnego

Na dniach jeszcze dopisze moją własną amatorską analizę :)

Pozdrawiam

Witam, mam jutro zaliczenie z Analizy Ekonomicznej. Muszę zanalizować Current Ratio, Quick Ratio, Rotacja zapasów, Rotacja należności, ROE,ROA, ROS. Wybrałem tę spółkę, ponieważ miała dość dobry wskaźnik c/z i c/wk. Łączę obowiązki z zainteresowaniami (analizę ekonomiczną z gpw).

Prosiłbym o poprawienie mojej analizy, jeżeli będą jakieś błędy. Prosiłbym też szczególnie o zwrócenie uwagi na słowa, ponieważ są bardzo ważne dla mojego wykładowcy (np. % to nie wartość, a poziom w przypadku ROE itp.)

POLNORD S.A.:

2009: Current Ratio = Aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe = 1544220/446742 = 3,45
2008: 1499587/359986 = 4,16

Interpretacja:

Analizując Wskaźnik Bieżącej Płynności w przedsiębiorstwie POLNORD SA w latach 2008-2009 dostrzega się, że: wskaźnik w roku 2009 w stosunku do roku bazowgo uległ nieznacznej poprawie (o 17,7%), jednak jego wartość jest za wysoka w stosunku do wartości normatywnej. Przedsiębiorstwo niewykorzstuje efektywnie swoich aktywów - występuje nadpłynność. Powodem poprawy płynności w roku 2009 jest zwiększenie zobowiązań krótkoterminowych. Rekomenduje się zoptymalizowanie stuktury kapitałowej*

* zadanie to jest wzięte żywcem z notatek

Quick Ratio = (aktywa obr - zapasy - krótk. term rozliczenia miedzyokresowe)/zobowiąz. krótk.

2009: (1544220 - 1300613 - 15394) / 446742 = 0,5
2008: (1499587 - 1339490 - 12907) / 359986 = 0,4

Interpretacja:

Analizując Wskaźnik Szybkiej Płynności w przedsiębiorstwie POLNORD SA w latach 2008-2009 dostrzega się, że: wartość wskaźnika jest za niska w stosunku do wartości normatywnej. WSP (QR) uległ nieznacznej poprawie w roku 2009 w stosunku do roku 2008. Powodem poprawy wskaźnika jest redukcja zapasów (wartości zapasów? w końcu jest w [zł]). Porównująć wysoką wartość (wysoki stan?) wskaźnika Bieżącej Płynności do niskiej wartości WPS, można stwierdzić znaczne zamrożenie środków w zapasach. Rekomenduje się zmniejszenie zapasów.

Wskaźnik Płynności Natychmiastowej (środki pien. i ich ekw. / zobowiązania krótkoterminowe)

2009: 59112/446742 = 0,13
2008: 31158/359986 = 0,09 = 0,1

Interpretacja:

Analizując Wskaźnik Płynności Natychmiastowej w przedsiębiorstwie POLNORD SA w latach 2008-2009 dostrzega się, że wartości wskaźnika w badanym okresie można uznać za wzorcowe. Przedsiębiorstwo jest w stanie na pokryć zobowiązania w 10% w roku bazowym oraz 13% w roku 2009.

Rotacja zapasów w razach (przychody netto ze sprz. mat, tow, prod / zapasy)

2009: 209502/1300613 = 0,16 (0)
2008: 197419/1339490 = 0,15 (0)

Rotacja zapasów w dniach ((zapasy * 365)/przych netto ze sprz.)

2009: 1300613*365/209502 = 2265,96 (2266)
2008: 1339490*365/197419 = 2476,52 (2477)

Interpretacja:

Wskaźnik Rotacji Zapasów w razach w przedsiębiorstwie POLNORD SA w roku 2009 wynosił 0,16, natomiast Wskaźnik Rotacji Zapasów w dniach 2476,52. Oznacza to, że firma obracała swoimi zapasami 0,2 razy średnio co 2477 dni. W roku 2009 dane miały się następująco: WRZwr 0,15, WRZwd 2265,96. Przedsiębiorstwo obracało swoimi zapasami 0,15 razy co 2266 dni. Sytuacja firmy w roku 2009 w stosunku do roku bazowego uległa nieznacznej poprawie. Powodem tej poprawy było zmniejszenie zapasów oraz wzrost przychodów netto ze sprzedaży. Rekomenduje się redukcję zapasów.

Rotacja Należności w razach (przych ze sprzedazy / naleznosci krotk)

2009: 209502/63342 = 3,31
2008: 197419/69463 = 2,84

Rotacja należności w dniach (nal. kr. x 365 / przych netto)

2009: 63342 * 365 / 209502 = 110,36
2008: 69463 * 465 / 197419 = 163,61

Interpretacja:

W latach 2008-2009 w przedsiebiorstwie POLNORD SA wskaźniki rotacji należnościami w razach wynosił odpowiednio: 3,31 i 2,84. Wskaźnik rotacji należności w dniach wynosił: 110,36 i 163,61. Oznacza to, że firma w roku 2008 otrzymywała swoje należności 3 razy co 163 dni. W roku 2009 firma otrzymywała swoje należności 3 razy co 110,36 dni. Zauważa się, że polepszenie sytuacji firmy pod względem ściągania należności w dniach. Rekomenduje się, zwiększenie ilości razy ściągania należności oraz skrócenie okresu spłacania należności.

ROA = wynik finansowy netto (zysk netto) / aktywa ogółem * 100%

2009: 63634/1544220 * 100 = 4,12%
2008: 41904/1499587 * 100 = 2,79%

Interpretacja: Poziom Wskaźnika Rentowności Aktywów w latach 2008-2009 był następujący: 2,79% (2008) i 4,12% (2009). Wskaźnik w roku 2009 w stosunku do roku 2008 uległ umiarkowanej poprawie. W roku 2008 jeden złoty przynosił 2,79 zł zysku, natomiast w 2009 jeden złoty przynosił 4,12 zł zysku (z aktywów?)

bB86 piszesz dość profesjonalnym językiem, ale zrozumiałem co chciałeś przekazać. Wiem, że stabilność firmy to m.in. aktywa/zobowiązania > 2.

Zmieniając lekko temat, natknął się ktoś na stabilne spółki, które są teraz niedowartościowane i którymi warto się zainteresować?

analizując Twoją odpowiedź, postanowiłem, że kupie kreditin jak cena/zysk zejdzie do 10

Minusy spolki:

- 3 lata istnienia
- wysoki C/Z

Plusy:

- 2010-07-02 17:29:00 Kredyt Inkaso przeznaczy cały zysk dla akcjonariuszy
WZA Kredyt Inkaso zdecydowało o przeznaczeniu całego zysku z 2009 roku, w wysokości 5,5 mln zł, dla akcjonariuszy. Źródło: money.pl

- niskie c/wk
- niskie c/zo
- niskie c/wk(g) = 0,7 (bliskie 0,67)

niby tak, ale z drugiej strony kryzys był, wszystko wygląda na to, że sytuacja wraca powoli do normy. Jednak nie można mieć żadnej pewności co będzie za rok, dwa, piec. Moim celem jest inwestycja długoterminowa, nawet 10 lat (max moglbym kupic poki co 10 akcji tej firmy :D - studenckie życie..), jednak jeżeli wzrosty będą znaczne w krótkim terminie to nie będę się zastanawiał nad sprzedażą

Liczyłem na szybko i C/Z wyszło mi 12,9. To trochę dużo..

a przy jakim kursie ją zakupiłeś?

Ja chyba się skuszę na jej zakup, ale muszę jeszcze się upewnić..

Czy ta spółka nie wygląda Wam na niedowartościowaną?

C/ZO = 6,69
C/WK = 0,73
C/WK(g) = 0,7

Aktywa/zobowiązania = ~3

Cytat:
AMBRA RB 14/2010 Informacja o dywidendzie
2010-10-05 18:21
Zarząd AMBRA S.A. informuje, iż w dniu 5 października 2010 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Ambra S.A. podjęło Uchwałę nr 8/2010 w sprawie podziału zysku netto Spółki za rok obrotowy 2009/2010. Ustalona została dywidenda dla akcjonariuszy w łącznej kwocie 7.561.993,20 zł, to jest 0,30 zł na jedną akcję. Dzień dywidendy został ustalony na 18 października 2010 r. a dzień wypłaty dywidendy na dzień 3 listopada 2010 r.

oraz

AMBRA RB 2/2010 Nabycie akcji przez osobę zarządzającą.
2010-01-25 17:10
Zarząd AMBRA S.A. informuje, że w dniu dzisiejszym został poinformowany o nabyciu w dniu 20 stycznia 2010 r. przez Członka Zarządu AMBRA S.A., Pana Piotra Alberta Kaźmierczaka, 11.542 akcji AMBRA S.A. po średniej cenie 6,60 PLN za akcję.

Wszystkie transakcje zakupu miały miejsce na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W wyniku tych i wcześniejszych transakcji Pan Piotr Albert Kaźmierczak posiada obecnie 62.432 akcje AMBRA S.A.

i

2010-06-02 17:12
Zarząd AMBRA S.A. informuje, że w dniu dzisiejszym został poinformowany o nabyciu w dniu dzisiejszym przez Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej AMBRA S.A., Pana Dr Wilhelma Seiler, 3.000 akcji AMBRA S.A. po średniej cenie 7,77 PLN za akcję.

Wszystkie transakcje zakupu miały miejsce na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W wyniku dzisiejszych transakcji Pan Dr Wilhelm Seiler posiada obecnie 3.000 akcji AMBRA S.A.

Źródło StockWatch

Za rok obrotowy 2008/2009 dywidenda wynosiła 0,10 gr.
Insiderzy kupili, ciekaw jestem jak wskaźniki wyglądają i jakich wzrostów oni oczekują.

Ja mam pytanie co do emisji nowych akcji.

Powiedzmy, że posiadam 100 akcji spółki X. Spółka X wyemitowała 1000 akcji, tak więc moje udziały to 10%. Jeżeli spółka wyemituje kolejną serie (B) składającą się z 1000 akcji to jak będzie wyglądał mój scenariusz:

a) moje udziały się zmniejszą ?
b) moje udziały będą takie same, bo z emisją nowej serii wiąże się split?
c) inne ?

Pozdrawiam

erbe

Do lekkiej lektury zaliczyłbym jeszcze: Christopher H. Browne - "Mała Książeczka o inwestowaniu w wartość"

Trochę odskoczę od tematu pytaniem, ale nadal pozostanę przy inwestowaniu wartościowym:

Jaki przyjmujecie bądź jaki warto przyjąć margines bezpieczeństwa?
Najbardziej zapamiętałem, że aktywa obrotowe powinny być 2x większe niż zadłużenie, aby w razie problemów, firma mogła szybko spłacić zadłużenie.

Drugim (chyba) było, że kapitał własny, a może rezerwowy(?), powinien być 2x większy od zadłużenia.

Trzecia metoda to sprawdzenie zysku na jedną akcję w okresie 10 lat; zysk na akcję, który przez ten cały czas rósł, zapewnia 100% stabilności firmy. Sam Graham dopuszczał maksymalny spadek zysku na akcję o 5%. Taki spadek mógł się przydarzyć nie więcej niż 2x w 10-letnim okresie.
Można także porównać średnią zysku na jedną akcję z 10 lat i porównać ją do średniej z 3 ostatnich lat (z roku 8,9,10). Jeżeli średnia z 3 ostatnich lat jest większa od średniej z 10-u lat to oznacza, iż warto zainteresować się tą spółką. [to do końca marginesem bezpieczeństwa nie jest, ale jest pomocnym narzędziem do określenia wartości spółki]

A jaki Wy sobie wyznaczacie margines bezpieczeństwa?

w iście spekulacyjnym charakterze, ale spekulować raczej nigdy nie będę.

Cytat:
"If you reinvest the dividends, you get a "double compounding" effect. On the one hand, with reinvested dividends, your dividends pay dividends. On the other hand, the dividends Altria pays get bigger every year".

Trafne spostrzeżenie

Osobiście, też wolałbym, żeby spółka wypłacała dywidendy, bo jak wypłaci to jest 100% pewności, że mam te pieniądze, a jak je sobie weźmie to wtedy tej pewności nie ma.

Cytat:
To był już naprawdę mój ostatni wpis na tym mało obiektywnym forum.

Co Ty gadasz, to forum potrzebuje kogoś z odmiennym zdaniem :)

Hmm a jak oceniacie wypowiedź Buffetta (z książki "Inwestowanie w wartość" Janet Lowe):

"Jest to prawie regułą, że naprawdę dobra firma potrafi zarobić dużo więcej pieniędzy (przynajmniej w kilku początkowych latach), niż potrafi wydać na swoje potrzeby. Te pieniądze mogą zostać w firmie i być zainwestowane zwiększając jej wartość firmy lub też mogą być wypłacone akcjonariuszom w postaci dywidend. Tak czy inaczej pieniądze trafiają do akcjonariuszy."

WatchDog napisał(a):
W Asseco to znalazłeś?

Nie, nie, czytalem fool.com

bB86 napisał(a):
Terminal value to po prostu przyszła wartość przedsiębiorstwa, np. w ostatnim roku obejmowanym daną wyceną z użyciem DCFu. Wartość za jaką analityk oczekuje, że będzie można sprzedać 100% firmy za X lat.
Tak na dobrą sprawę słowo terminal bierze się tylko z tego, że chodzi o coś końcowego.

Ludzkim językiem:
Wycena w oparciu o model DCF (przyszłe przepływy pieniężne zdyskontowane do dzisiejszej wartości) opiera się na tym ile gotówki firma wygeneruje w roku np. 2011, 2012... 2019, oraz ile będzie warta jako całość w 2020 [jaka będzie jej terminal value - wartość końcowa].

Jeśli w 2010 kupuję firmę XYZ, to moją korzyścią z inwestycji jest wszelka gotówka wygenerowana przez tę firmę w 2011-2019 oraz różnica między kwotą za jaką ją odsprzedam w 2020, a kosztem jaki płacę dziś, w 2010. Gotówkę z lat 2011-2019 mogę wypłacać sobie jako dywidendę, lub reinwestować, celem powiększenia terminal value w 2020. Pytanie czy wolę stałe przychody, czy zwiększoną terminal value.

Terminal value też jest dyskontowana do dzisiejszej wartości z użyciem tzw. stopy dyskontowej.

[Krytykę całego pojęcia stopy dyskontowej Ci oszczędzę :)]

Kasia Stefanska napisał(a):
A, czyli taka residual value. Dziękuję

Dzięki za odpowiedźi occasion5

Wiki: en.wikipedia.org/wiki/Terminal...(finance)

"terminal value - In finance, the terminal value (continuing value or horizon value) of a security is the present value at a future point in time of all future cash flows when we expect stable growth rate forever."

2. www.fool.com/investing/beginni...

"There are two ways to measure liquid assets. The first is terminal value -- how much the company would return to shareholders if, at some future point, it closed down all its operations and turned everything into cash. The second is tangible shareholder value -- the returns on invested capital generated by the company's operations."

Czy może ktoś wie co to jest terminal value w aktywach obrotowych?

haha rzeczywiście czytałem coś innego: Skonsolidowany Raport Roczny Grupy Kapitałowej Asseco za okres zakończony 31.12.2009. d'oh!

Dzięki, następnym razem będę czytał uważniej

Kasia Stefanska napisał(a):
Bo kapitał mniejszości będzie występował tylko w sprawozdaniu skonsolidowanym. Ale nie znajdziesz go w samym bilansie. Szukaj w zestawieniu całkowitych dochodów, zestawieniu zmian w kapitale własnym i pod rachunkiem wyników. No i mogło się tak zdarzyć, że go nie było ale to mało prawdopodobne.

Jou wave

[Pomijam rok 2001, bo jak wspomniał WD, nie było jeszcze ASSECO.]

Patrzyłem i niestety w skonsolidowanym raporcie rocznym 2009 nie ma, tak samo zysku operacyjnego. Co do zysku jest tylko wzmianka w środku tekstu: "Wynik operacyjny jest wyższy o 6,3% od osiągniętego rok wcześniej i wynosi 525,5 mln zł". Więc jeżeli wynik = zysk (a może tak być to znaczy, że znalazłem - i teraz rozumiem, że jeśli w raporcie są podane dane w tysiącach, a chce obliczyć wskaźniki to ten wynik musiałbym zapisać w formie 525500). Natomiast kapitału mniejszości nie widziałem w raporcie rocznym, może są w jakimś skonsolidowanym kwartalnym, ale czy można tak mieszać daneThink ? Jest tylko podany kapitał własny w pasywach, potem są zobowiązania itd. salute

WatchDog napisał(a):
Sprawdź czy w 2001 tworzyli grupę kapitałową. Może nie mieli mniejszości?
Czy to się nie nazywało wtedy Softbank?

Hmm raport jest skonsolidowany, a spółka rzeczywiście nazywała się SOFTBANK

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 30 kwietnia 2018 09:09:54
Liczba wpisów: 120
[0,03% wszystkich postów / 0,03 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 7,993 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +156,51% +31 301,11 zł 51 301,11 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło