pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

stoqq

stoqq

Ostatnie 10 wpisów
Witajcie! hello1

Być może ktoś z Was już pracuje jakiś czas w tym sektorze, być może ktoś Was zastanawia się nad pójściem w tym kierunku... Czy zawód maklera, analityka, zarządzającego funduszem ma szanse przetrwać w najbliższej przyszłości? Czy postępująca robotyzacja sprawi, że jednak staniemy się niepotrzebni,a wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej, doboru instrumentów do portfela zostanie dokonany poprzez algorytmy, które pozbawione emocji, mogąc analizować ogromne ilości danych w ciągu sekundy podejmą właściwe decyzje i zastąpią nas w przyszłości?

Co o tym sądzicie? Jakie macie przemyślenia? Czy warto iść w tym kierunku, robić licencje? Think

Witajcie!

Taka sytuacja: duńska spółka debiutuje na giełdzie i znajduję komunikat "Zgłaszanie transakcji dokonywanych przez osoby pełniące obowiązki zarządcze i osoby blisko z nimi związane", w którym to osoby z zarządu spółki sprzedają akcje cyt. "Sale of shares as part of the IPO" po cenie ofertowej. Czy wiecie może, dlaczego te osoby sprzedają te akcje podczas debiutu? Czy to jest normalna sytuacja? Think

Pozdrawiam!

W sumie, to może nawet warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę... Póki co, innego wyjścia nie mam.

No tak. Jednak warto zadbać czasem o wygodę.

Dla kogo? Dla mnie czy dla rynku pracy?

No właśnie, obrotów 10k+ to póki co nie będę mieć... Szkoda, że w dzisiejszych czasach, gdzie dosłownie do wszystkiego wyszły apki, DM nie wypuściły jeszcze sensownych narzędzi ułatwiających handel- poza tymi, które wymieniliście. Chodzi o to, że bardzo mało czasu spędzam w domu i przydałaby mi się aplikacja, bezpłatna najlepiej- bo obrotów zbyt wielkich to nie mam na razie- gdzie loguję się, mam portfel- widzę jego zmiany, notowania wszystkich instrumentów z wykresami, wskaźnikami i jednym kliknięciem sobie kupuję i sprzedaję co chcę. Są takie apki- ale notowania nie są w czasie rzeczywistym no i nie można na nich handlować. Dobra, za te notowania to wszędzie kasują, niech już nawet tak będzie, ale niezacinająca się, z przyjaznym interfejsem aplikacja przydałaby się pewnie nie jednej osobie.

W google play rzucił mi się w oczy Metatrader stąd moje pytanie. Ok, dzięki za odpowiedzi!

Miłego weekendu wave

No faktycznie, zdania są mocno podzielone na temat Degiro...

A co z platformami typu Metatrader, Amibroker- czy w tym przypadku, aby kupować za ich pośrednictwem, DM musi być jakoś z nimi "połączony"? Czy mając konto maklerskie w obojętnie jakim DM można za ich pośrednictwem kupować/sprzedawać instrumenty?

No fakt, mają nawet taniej. Szkoda, że aplikacja faktycznie trochę okrojona. A jak oceniacie jakość ich usług? Wszystko gra czy bywają momenty, że coś nie działa, albo źle przelicza?

Dzięki za odp.
Ciężko mi zrezygnować z prowizji 0,19% i nie wiem czy mogę jakoś to obejść, ale chyba bez przeniesienia do innego DM, to nie ma innych rozwiązań? sad10

Witajcie!

Mam takie pytanko: czy istnieje jakaś apka na adroida, przez którą mogę kupować/sprzedawać akcje, ale też i inne instrumenty i widzieć na bieżąco wycenę swojego portfela? Mam konto maklerskie db makler, niestety bank na tą chwilę nie oferuje żadnej takiej aplikacji. Czy macie może jakieś doświadczenia? Może jakieś inne banki oferują coś takiego i są przystępne cenowo?

Pozdrawiamwave

Witajcie salute

Czy orientuje się ktoś, gdzie znajdę świeże dane na temat spełniania przez kraje UE kryteriów konwergencji? Chodzi mi o aktualne dane dot. inflacji, zadłużenia w porównaniu do wartości referencyjnych. Ostatni raport o konwergencji na stronie naszego MF został wydany w marcu 2016, a na stronie EBC w czerwcu 2016. Szukam od godziny i za nic nie mogę znaleźć ;/

Chwała temu, kto wie gdzie szukać i podeśle linka! thumbleft

Może i się rozwija, niestety cała grupa Leszka Czarneckiego z każdym dniem traci w oczach klientów...

Postawili na agresywną sprzedaż i teraz nie dość, że mają bardzo złą opinię jako pośrednik finansowy (wystarczy sprawdzić w necie), to będą musieli płacić kary finansowe za swoje działania i ukrywanie informacji przy sprzedaży produktów (sprzedaż 10-15 letnich polisolokat bez poinformowania o kosztach wcześniejszego wyjścia z produktów)

Osobiście uważam, że pośrednicy są potrzebni chociażby ze względu na ogromną ilość informacji, którą trudno przetworzyć (pracując w innej branży nikomu się nie chce czytać o tym o chodzić po bankach), jednak jeśli robią to w sposób agresywny, cały rynek pośrednictwa finansowego traci, bez względu na to czy to Open czy to Expander...

No tak, to wiadomo, że o pracę najłatwiej w Warszawie, bo tam też znajduje się GPW i centra większości firm powiązanych z rynkiem kapitałowym. Ale studia można odbyć też poza Wa-wą. Oczywiście SGH jest numerem jeden, ale nie każdego na nią stać, jeśli pochodzi z innego miasta. W moim przypadku właśnie kasa zadecydowała o studiach w Poznaniu, a nie w Warszawie i szczerze przyznaję, że nie żałuję wyboru.

Btw, właśnie uruchamiają na UEPie podyplomówkę "Mistrzowie rynków finansowych" prowadzoną przez praktyków : Wojciecha Białka (CDM Pekao), Pawła Homińskiego (Noble Funds), Kamil Jaros (Efix DM), Tomasz Kasowicz (DM BZWBK), Jarosław Niedzielewski (Investors TFI), Grzegorz Zalewski (DM BOŚ i inne).

Studiuję na UE w Poznaniu finanse i rachunkowość i śmiało mogę polecić ten kierunek. Większość przedmiotów pokrywa się z zagadnieniami, które musisz znać, żeby zdać egzamin na doradcę inwestycyjnego. Na UEP na Wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej jest fajny kierunek Inżynieria Finansowa, na którym uczą budowy złożonych strategii inwestycyjnych, prognozowania cen instrumentów finansowych,projektowania, analizowania i tworzenia instrumentów finansowych, wyceny instrumentów finansowych, zarządzania ryzykiem inwestycji finansowych. UEP jest dobrą uczelnią, drugą po SGH pod względem renomy. Polecam thumbright

takie dane znajdziesz tutaj

Z reguły na każdej stronie giełdy znajdziesz takie dane. Większość w języku angielskim.

Pozdrawiam

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a USA, wg której od dywidend pobierany jest 15% podatek.info

Jedyna opcja to pewnie zgłoszenie się do biura podatkowego/firmy, który się zajmuje takimi sprawami i odzyskanie podatku od amerykańskiego fiskusa. Potrzebny będzie też numer SSN/ITIN link

Być może jest ktoś na forum, kto już przerabiał takie rzeczy w praktyce i bardziej pomoże Think

Arsenij Jaceniuk, który właśnie zasiadł w fotelu premiera, też nie klepie biedy. Ma willę, basen, ogród w Nowych Pietrowcach, tam gdzie usytuowane jest głośne Meżyhorie obalonego Wiktora Janukowycza.

Dzięki @Szutnik :)

Z pewnością wezmę pod uwagę to, o czym napisałeś. Zazdroszczę Twojej wiedzy wynikającej z doświadczenia. Ja niestety jeszcze nie grałam na krótko, ale uważam, że to nie powód, aby nie pisać o tym w pracy. Chciałam, żeby ta praca i mnie czegoś nauczyła :)

Promotor tylko zrobił minę, że może coś innego, najlepiej z analizy technicznej albo instrumentów pochodnych. Akurat o derywatach to miałam licencjat i nie chciałam, żeby to była kontynuacja mojej wcześniejszej pracy. Zresztą nikt mi nie będzie narzucał, o czym mam pisać ;)

Dziękuję Wam jeszcze raz za wskazówki.

Mam nadzieję, że nie macie dość studentów z pytaniami, ankietami, itd. :)

Pozdrawiam wave

Też o tym właśnie myślałam, nawet żeby zahaczyć o historię sprzed i po kryzysie- jakie zastosowano regulacje, jak to wpłynęło na wolumen transakcji, itd. Ale w tym przypadku zostałyby wzięte pod uwagę inne rynki, bo w Polsce... wiadomo. A nie wiem czy udałoby się uzyskać dane z NYSE sprzed 2009 roku (bo tylko do tego roku znalazłam), pewnie trzeba będzie do nich napisać.

Masz rację, odezwę się do GPW. Też mnie nurtuje, dlaczego tak słabo wygląda u nas krótka sprzedaż.

W każdym razie dziękuję bardzo za odpowiedź.

P.S. Wiem, że mój nick na to nie wskazuje, ale jestem dziewczyną pirate

Witajcie,

Czy Waszym zdaniem temat krótkiej sprzedaży nadaje się na przedmiot rozważań w pracy magisterskiej?

Chcę w niej poruszyć takie aspekty, oczywiście oprócz samej istoty działania tej strategii, jak ona funkcjonuje na rynkach zagranicznych i w Polsce (wolumen transakcji, regulacje prawne, dopuszczone instrumenty, itd.), jak wpływa na efektywność transakcyjną rynku kapitałowego, jakie niesie ryzyko i przynosi zyski w okresie spadków.

Wiem, że transakcje krótkiej sprzedaży na GPW to jakieś 1,5% i najlepiej, żeby jej wcale nie było, jednak zamierzam podjąć się napisania takiej pracy.

Czy jest jakaś kwestia, którą warto byłoby jeszcze poruszyć? Co Was interesowałoby, gdybyście chcieli przeczytać taką pracę? Mogę liczyć na jakieś wskazówki i uwagi od Was? Angel

Pozdrawiam

GPWInfoStrefa->archiwum notowań-> wg dnia/instrumentu

www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...

A ja polecam American Hustle, w rolach głównych: Christian Bale, Robert de Niro, Bradley Cooper :)
Może nie jest typowo o giełdzie, ale warto obejrzeć wave

Sprawdź DM Deutsche Bank - 0 zł za prowadzenie rachunku, prowizja 0,19 %, platforma ePromak Plus.

A oto i kolejny pomysł z serii OFE:

Tym razem to Pan Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze, wyszedł naprzeciw z następującym pomysłem:

Cytat:

Osoba, która wybrałaby przejście z OFE do ZUS, miałaby zapisywane na subkoncie w ZUS albo wartość swoich aktywów w OFE, albo dotychczas przekazaną na jego konto w OFE składkę waloryzowaną o konto w ZUS. Celem takiego zabiegu byłaby ochrona ubezpieczonych przed spadkami na giełdach. W związku z tym, gdyby ktoś miał w OFE aktywa warte 100 tys. zł i złożyłby deklarację przejścia do ZUSu, w przypadku spadków na giełdzie, nadal miałby te 100 tys. a nie np. 80 tys. zł. Osoby, które zostałyby w OFE, mogłyby zdecydować o przejściu do ZUSu nie wcześniej niż za 3 lata i nie później niż za 6 lat.

Właścicielem aktywów w OFE miałby zostać Fundusz Rezerwy Demograficznej. PTE zarządzające OFE miałoby stworzyć dla funduszu FIZ i kierować do niego aktywa osób, które przeszły do ZUS. Wszystkie aktywa poza akcjami i niewielka część gotówki trafiałyby do FRD, co spowoduje spadek długu publicznego, ponieważ Eurostat nie wlicza do niego wzajemnych zobowiązań w sektorze publicznym. Akcje zostałyby w FIZ, który docelowo – po okresie przejściowym – będzie mógł być przekazany w zarządzanie innemu OFE czy nawet biuru maklerskiemu lub TFI.

Według Grabowskiego to rozwieje obawy, że akcje trafią do ZUS, a ten będzie je wyprzedawał, powodując panikę na giełdzie. Fundusz zamknięty ma zarządzać akcjami w sposób pasywny, jak to robi FRD. To oznacza dopasowanie się do indeksu WIG. Innymi słowy fundusz powinien mieć tyle akcji danej firmy, w jakiej proporcji są one uwzględniane przy tworzeniu WIG. Takie zarządzanie jest tańsze, co oznacza niższe opłaty niż dziś w OFE. Propozycja Grabowskiego przewiduje też, że gdy osoby, które trafiły do ZUS, będą się zbliżać do emerytury, FIZ stopniowo zacznie wyprzedawać akcje, a gotówka trafi do ZUS.

Tak skomplikowana konstrukcja ma zminimalizować niekorzystny wpływ zmian w II filarze na rynek kapitałowy.

F

co sądzicie o tym pomyśle?

My tu gadu gadu, a Tusk z Rostowskim robią nowelizację budżetu 2014...

Cytat:
Rząd przyjął korektę ustawy o finansach publicznych i zawiesił działanie pierwszego progu ostrożnościowego (dług w wysokości maksymalnie 50 proc. PKB) w 2013 i 2014 r. Chce też wprowadzić nową regułę fiskalną.

Jak widać, robią co im się tylko podoba. A Wy co sądzicie o zawieszeniu działania pierwszego progu ostrożnościowego? Czy zwiększenie deficytu o 16 mld zł przełoży się faktycznie na ożywienie w naszej gospodarce? Premier twierdzi, że podjęcie tych antycyklicznych decyzji sprawi pojawienie się "pierwszych jaskółek" w 2014 roku... Wierzycie w to, że te pieniądze zostaną racjonalnie wydane?

Tymczasem, zamiast dyskutować o OFE, dyskutują o uboju rytualnym.

Ponadto, resort finansów zabiega, by jego służby mogły z zaskoczenia i bez ograniczeń kontrolować firmy w wielu sprawach podatkowych. Z kolei resort spraw wewnętrznych lobbuje za przyznaniem policji pełnego dostępu do akt podatników. Zaproponowana została likwidacja obowiązku ostrzegania z siedmiodniowym wyprzedzeniem o planowanych kontrolach...

A wszystko to, aby żyło się lepiej Whistle

Gratuluję wytrwałości :) Ja niestety zmagam się z brakiem motywacji ostatnio... Jakoś niczego mi się nie chce, a w końcu lato jest Eh?

Cytat:
Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego Geting Holding zawarł warunkową umowę nabycia akcji Białoruskiego Banku Małego Biznesu (BBMB) z siedzibą w Mińsku. Wartość transakcji to 4,86 mln EUR.

Dodatkowo, Grupa Getin uruchomiła spółkę do zarządzania flotą samochodową. Za pięć lat chce być w pierwszej piątce. Sposobem dla oszczędnych i alternatywą dla leasingu, zdaniem szefa Getin Fleet, jest wynajem samochodów - w Polsce daleko mniej rozwinięty niż w Europie Zachodniej. U nas przy rocznej sprzedaży samochodów na poziomie 300 tys. około 170 tys. trafia do firm. Z tego tylko 40 tys. sztuk jest wynajmowanych.
PB

buldi napisał(a):
W KGH największym problemem są płace darmozjadów związkowców, których jest tam bez liku. To jest prawdziwy plecak z cegłami odziedziczony po państwowym zarządzaniu. Gdyby ich ta na zbity pysk wywalić nie dosyć że spadła by średnia zarobków to jeszcze skończyły by się strajki.

Masz rację. Możliwe, że to się zmieni
Cytat:
Posłowie zaczną w przyszłym tygodniu zbierać podpisy pod ustawą, która uderza w związki zawodowe. Ogranicza ona m.in. liczbę etatów związkowych w firmach oraz pozbawienia związki prawa do pomieszczenia na terenie przedsiębiorstwa.

Michał Jaros (PO), szef Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, ocenił, że związkowcy powinni traktować swoją działalność nie jako zawód, a działalność społeczną. Projekt szef OPZZ Jan Guz ocenił, że w ten sposób władza realizuje zapędy dyktatorskie, a rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski mówi o "politycznej zemście". Ostrzegł, że działalność związkowa w Polsce będzie zagrożona.
Rzeczpospolita

Cytat:
Dwie największe centrale związkowe w KGHM Polska Miedź S.A. domagają się podwyżek wynagrodzenia dla robotników pracujących pod ziemią. Żądania dotyczące podwyżki płac jakie do władz KGHM skierowała Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność poparł także lewicowy, a jednocześnie największy w KGHM Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego.

Miedziowa Solidarność napisała do władz lubińskiego holdingu, że domaga się natychmiastowych rozmów oraz decyzji dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla robotników pracujących pod ziemią.[...] Obecnie, jak poinformował Wyborski, średnie wynagrodzenie w całym KGHM liczone z nagrodą za zysk w roku 2012 wyniosło 9 396 zł. ZZPPM i Solidarność to dwa największe w KGHM-ie związki, które skupiają około 80 procent osób spośród 18 tysięcznej załogi lubińskiego holdingu.
PB

Jeśli spółka A jest większościowym akcjonariuszem spółki B, a spółka A znajduje się w stanie likwidacji, to akcje spółki B, które stanowią w tym przypadku majątek spółki A w przypadku likwidacji ulegają podziałowi między wierzycieli. To czy zostaną przeniesione na jednego czy wielu wierzycieli będzie pewnie zależało od indywidualnej sytuacji. To z pewnością odbije się na spółce B.

@anty_teresa cofam wyrażenie "z pewnością". Faktycznie akcje DUDY znacząco nie wzrosły.

Upadłość likwidacyjna spółki prowadzi do zbycia majątku dłużnika, podziału uzyskanych środków między wierzycieli i wykreślenia spółki z KRS. Dla inwestorów ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki wiąże się z dematerializacją akcji, a z chwilą zniesienia dematerializacji akcji powstaje stan zawieszenia w sferze obrotu akcjami. Stan ten utrzymuje się do czasu wydania dokumentu akcji akcjonariuszom. Spółka wtedy traci status spółki publicznej i następuje wycofanie z obrotu jej akcji. W przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej spółki, jej akcjonariusze muszą liczyć się z ryzykiem, że po zakończeniu postępowania upadłościowego spółka nie będzie dysponowała już żadnym majątkiem, który mógłby zostać podzielony pomiędzy akcjonariuszy. W takim przypadku akcjonariusze nie dostaną nic za swoje akcje.Akcjonariusz nie jest wierzycielem spółki z tytułu posiadanych w niej akcji, dlatego w przypadku upadłości likwidacyjnej nie ma możliwości wypłaty jakichkolwiek kwot akcjonariuszom spółki, którzy nie są jednocześnie wierzycielami tej spółki z innego tytułu.

Upadłość układowa z kolei prowadzi do restrukturyzacji zobowiązań upadłej spółki poprzez zawarcie układu z wierzycielami. W przypadku upadłości układowej akcje spółki publicznej nie zmieniają swojego charakteru i dalej są notowane, stanowiąc przedmiot obrotu.

Propozycje układowe mogą obejmować odroczenie wykonania zobowiązań, rozłożenie spłaty długów na raty, zmniejszenie sumy długów czy konwersję wierzytelności na akcje. Jeśli nie dojdzie do zawarcia układu, sąd będzie zobligowany do zmiany upadłości układowej na upadłość likwidacyjną i powołania syndyka, który obejmie majątek upadłego i będzie nim zarządzał do czasu likwidacji spółki.

Tak więc, restrukturyzacja przedsiębiorstwa i przeprowadzenie spółki przez postępowanie upadłościowe zakończone powodzeniem spowoduje z pewnością wzrost wartości posiadanych akcji spółki.

W zależności od preferencji, akcje można sprzedać i w ten sposób zarobić na inwestycji lub pozostać akcjonariuszem spółki i otrzymywać dywidendę w przypadku, gdy spółka osiąga już zysk.

Jednak, gdy nie ma już żadnej nadziei na uratowanie spółki i wiesz, że z jej majątku nic nie zostanie, to... lepiej się tych akcji pozbyć :)

Najbardziej mi się spodobał komentarz na blogu G.Zalewskiego pod artykułem ZUS II hedge fund
Cytat:
Słyszałem że David Copperfield przyjeżdża w następnym miesiącu na warsztaty do Vincenta.
Toteż Tusk dał aż dwa miesiące na "konsultacje" ws. OFE

To, że rodzina i znajomi są na "podium" wcale mnie nie dziwi. Ale dziękuję za przybliżenie całej sytuacji na rynku DI. To w sumie lepiej chyba zrobić CFA i nauczyć się porządnie chociaż dwóch języków obcych :) Zresztą do konsultacji trafiła III transza zawodów do deregulacji,a wśród nich makler oraz doradca inwestycyjny. Być może osoby z doświadczeniem 4-5 letnim będą miały szansę dostać pracę bez zdawania egzaminu w przypadku DI.

Ponieważ trwają rozmowy na temat OFE i ZUSu, pozwolę sobie zadać pytanie: czy nie uważacie, że likwidacja OFE wpłynie na rynek pracy DI? Sporo osób jest zainteresowanych licencją DI, ale nasuwa się pytanie czy nadal warto?

Wszystko jest podane na wykresach GPW, zwane wolumenem. Jeśli jednak będziesz chciał znać ilość transakcji w jakimś szerszym przedziale czasowym, niezbędny będzie program np. Amibroker.

@ Salak

Cytat:
korupcja i kolesiostwo rzadzi w tym kraju niezmiennie, a zwykly obywatel moze sie temu tylko biernie przygladac...bo co zrobi? wyjdzie z proca na ulice?
a co ty zrobisz?
owszem, jako jednostka nic nie zrobię. Ale jako naród już jakieś szanse mamy. Wystarczy przekonać ponad 50% ludzi (demokracja), że trzeba to wszystko zmienić i zacząć działać. Pewnie zostaną nam manifestacje i zamieszki, bo ktokolwiek by się dostał do rządu i lobby, to by mu się spodobało... No ale trzeba spróbować i zacząć walczyć. Owszem, takich deklaracji jest masa w internecie, na forach, powstało pełno organizacji, które w jakiś sposób próbują walczyć, ale to wciąż nie jest większość. Wiem, że każdy boi się po prostu o swoją przyszłość. O rodzinę, dzieci, pracę, woli się nie wychylać. No ale nikt nie mówił przecież, że będzie łatwo. Więc albo będziemy walczyć o swoje, albo pójdziemy na obce.

Pytanie tylko jakie byłyby też konsekwencje takiej walki. Jakie by przyniosła efekty w krótkim i dłuższym czasie. Skoro jesteśmy państwem zadłużonym i potrzebujemy rolować nasz dług, to jak stracimy rating państwa inwestycyjnego, kapitał obcy odpłynie, a my nie będziemy mieli kasy na finansowanie długu, to co wtedy...

Może faktycznie lepiej jest wynieść się z tego kraju i zmienić obywatelstwo. Ale jak to mówią, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma :)

@ Salak

Cytat:
przeciez nasz system wyborczy zostal tak skonstruowany ze nie wybiera sie ludzi tylko partie ( tzw jedynki na listach)
- to oczywiste

Cytat:
ile calych programow wyborczych ty przeczutales (bez ujmy dla niekogo)? poza tym nawet jak czytasz program to czytasz program tylko "swojej partii" czy wszystkich co stratuja zeby miec dobre porownanie. no i jeszcze trzeba miec swiadomosc ze program a to co potem partia robi z programem to sa dwie zupelnie rozne rzeczy
- trzeba czytać programy wszystkich partii, na tym polega wybieranie. A to co partia robi później- no właśnie, trzeba zmienić to przyzwolenie na robienie co się chce. Skoro się zobligowały, to niech będą rozliczane z tego. Czemu im z pensji nie zabiorą za brak wyrobienia planu, tak jak to ma miejsce w niektórych firmach.

Cytat:
i na koniec sugerujesz ze jakos polacy miedzysobna mieliby wybrac swoich glosujach ktorzy beda wybierali tych u wladzy? czy moze chcesz zmierzyc iloraz inteligencji wszystkich polakow i potem zabronic glosowac tym z ilorazem ponizej sredniej? a moze wiekowo, mocherom nie dajemy glosowac bo sa za starzy, a mlodzierzy nie dajemy glosowac bo maja siano we lbie? cos chyba kolega za bardzo kombinuje ;)
- z mierzeniem ilorazu inteligencji różnie jest. Podobno Doda ma wysoki, a jakoś nie wydaje mi się, żeby potrafiła sterować tym państwem. Sugeruję, że potrzebni są ludzie - specjaliści, fachowcy, którzy znają się na rzeczy. Każdy powinien podejmować decyzje świadomie, niestety nie każdy tak robi. Może niech najpierw napiszą test sprawdzający przed głosowaniem odnośnie programów partii. Niech głosowanie będzie faktycznie czymś, co ma zmienić ten kraj, a nie bezmyślnym zaznaczeniem krzyżyka i wrzuceniem do urny.

Cytat:
jest jak jest czyli do dupy i zmian na horyzoncie nie widac
- z takim podejściem faktycznie niczego nigdy się nie zmieni

Co do szkolnictwa wyższego:

Cytat:
Jak wynika z 8. edycji globalnego badania "Niedobór talentów", przedstawionym przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup, 32 proc. pracodawców ma trudności ze znalezieniem kandydatów do pracy.

"Jak pokazują wyniki badania, problem niedoboru talentów deklarowany jest przez 35 proc. przebadanych pracodawców na świecie. W Polsce natomiast trudności w znalezieniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach odczuwa jeden na trzech pracodawców (32 proc.)" - głosi komunikat agencji.

W Polsce brakuje współpracy między uczelniami wyższymi a zakładami pracy. O ile łatwiej byłoby kształcić młodzież na wybranym kierunku, na którym wykładowcami również są praktycy. Wtedy nie byłoby trudności ze znalezieniem odpowiednich osób na poszczególne stanowiska. Dodatkowo, państwo mogłoby wprowadzić jakieś ulgi podatkowe lub inne profity dla takiego pracodawcy. Studenci mogliby brać udział w różnych projektach, odbywać praktyki (z prawdziwego zdarzenia) w firmach, które faktycznie by ich przygotowywały do wybranego zawodu.

Zdaję sobie jednak również sprawę, że większość firm to przedsiębiorstwa z kapitałem obcym, które w każdej chwili mogą się stąd wynieść do innych krajów, gdzie będzie taniej, dlatego oprócz współpracy z uczelniami, ważne jest, aby zatroszczyć się o to, by Polska była krajem sprzyjającym inwestowaniu ale i wspierała rodzimy biznes.

Pytanie, czy to jest do zrobienia przy pomocy rządów PO, PiS, itp. itd. Prawda jest taka, że faktycznie nie ma programów długofalowych, wykraczających poza termin następnych wyborów. Moim zdaniem, dopóki nie zmieni się skład osób zasiadających w sejmie, niczego dobrego nie można się spodziewać. Niech osoby z odpowiednim doświadczeniem, wykształceniem kierują losami tego państwa.

Może i to będzie polityczne pytanie, ale czy uważacie, że udział w wyborach powinni brać wszyscy Polacy? Czy tylko pewna część, która jest świadoma wyboru? Bo prawdę mówiąc, ilu jest takich, którzy poszli zagłosować, a nie przeczytali żadnego programu wyborczego, tylko sugerowali się mediami lub prasą?

Wszelkie info typu wymagania sprzętowe znajdziesz po tym linkiem. Niestety, nie wiem czy jest godna polecenia. Najczęściej spotykanym jest chyba Statica, która odpali nawet na Androidzie, iPhonie, Blackberry czy Windows Phone.

W Raiffeisen Brokers za prowadzenie rachunku nic nie płacisz do końca 2013 roku, aczkolwiek chodzą słuchy, ze i w 2014 nie będzie opłat. Prowizje są na poziomie 0,38% przy zleceniu składanym przez internet, min. 4 zł, chyba,że jesteś studentem wtedy 0,25%. Wszystko znajdziesz na ich stronie.

Co do inwestycji na rynkach zagranicznych, BZ WBK daje taką możliwość. Za prowadzenie w pierwszym roku kalendarzowym nic nie zapłacisz, później kasują 55zł rocznie. Prowizja za zlecenia składane przez internet 0,39%, min. 5zł, zagraniczne rynki 0,49% - przy standardowych instrumentach oczywiście.

To tak z mojego doświadczenia, ale myślę, że jeśli planujesz tylko zakup np. akcji i trzymanie ich na rachunku, to polecam Raiffeisen Brokers- nic nie płacisz za prowadzenie, a prowizja też nie jest zła.

Mogę z przyjemnością powiedzieć, że jednak teza poruszona przez Pana G. Zalewskiego [zachowania rynku w związku z decyzjami podejmowanymi przez RPP są użytecznym wskaźnikiem do inwestowania w kontrakty] nie jest słuszna. W średnim i długim okresie sprawdzalność wyniosła niespełna 50%, a taki wynik do niczego nie przekonuje. No i oczywiście chciałam oznajmić, że w książce są błędy w obliczeniach (procentowa zmiana), a sam autor oszukuje, wybierając w niektórych przypadkach daty, które pomogły mu uzyskać wynik 71% w latach 1998-2003. Myślałam, że jak zmienność jest badana na 4 tygodnie czy 12 tygodni, to trzymamy się tego okresu, a nie wybieramy dzień przed lub po, bo wtedy akurat było na + czy - sad10

Faktycznie. Dzięki za pomoc :)

Wiecie może jak w Amibrokerze można sprawdzić procentową zmianę kursu dla wybranego odcinka czasu na wykresie? Czy można np. narysować dwie horyzontalne linie w wybranych miejscach notowania, a w oknie obok czy na pasku będzie widoczna %zmiana dla wybranego okresu?

Pozdrawiam

To chociaż obalę tą tezę tongue Z przyjemnością podzielę się wynikami :)

Zainstalowałam i wszystko śmiga :) Dzięki wielkie za pomoc. A interwał dzienny w zupełności wystarczy. Sprawdzałam dane historyczne dla kontraktów na stronie GPW i wcześniej niż w roku 2000 otwierały się puste arkusze excela, stąd też nie mogłam sprawdzić wcześniejszych notowań dla wybranych grup kontraktów.

Ogólnie, to te dane są mi potrzebne do pracy, którą piszę.
Zaintrygowała mnie kwestia wpływu decyzji RPP w sprawie stóp procentowych na kontrakty indeksowe. A dokładniej, czy zachowania inwestorów w pierwszym tygodniu po ogłoszeniu decyzji RPP na kontraktach na WIG20 mogą być wskazówką dla dalszej koniunktury, czyli takim sygnałem inwestycyjnym. Oczywiście, cały pomysł został już opisany przez G. Zalewskiego w książce "Kontrakty terminowe w praktyce". Jednak tam dane sięgały lat 1998-2005. Chciałam sprawdzić to założenie dla lat 1998-2013.

Czy uważacie, że mogę coś takiego w pracy zrobić? W sumie to nie powinien być plagiat, tylko potwierdzenie słuszności tezy dla większej liczby przypadków. Autor książki w ostatnim zdaniu napisał

Cytat:
Czy jednak ta zależność zostanie utrzymana, okaże się, gdy zostanie zbadana odpowiednio duża liczba przypaków

Mam jeszcze jedno pytanie: Czy wklejanie wykresu,a w zasadzie screena z programu, którym jest Amibroker do pracy, wymaga szczegółowego opisu? Muszę wpisać źródło wykresu, a jak wpiszę program, to pytane jeszcze o bazę danych, z której korzystałam. Czy wystarczy wpisać źródło: Amibroker, baza danych bossa.pl z dnia XX.XX.XXXX roku?

Dzięki wielkie za odpowiedź.
No właśnie widziałam, że na Stooq jest taki wykres, tylko nie mogę wybrać konkretnych odcinków czasu, no i interwał też był problemem, bo był z góry ustalony w zależności od okresu wstecz. Spróbuję zatem z Amibrokerem.

Pozdrawiam

Historyczne notowania rentowności obligacji wybranych państw są dostępne tutaj oraz tutaj

Nie da się ukryć, że najwięcej informacji znajdziesz w serwisach zagranicznych. Dobrym pomysłem będzie np. porównanie dwóch serii danych (rentowność obligacji państwa X i oceny ratingowe dla tych papierów) na jednym wykresie oraz wyciągnięcie wniosków.

Chyba, że znalazłby się ktoś, kto w formie screena taki wykres by mi udostępnił? Niestety, posiadam rachunek maklerski w Raiffeisen Brokers i mogę korzystać z wykresów ISPAG, w którym nie mam dostępu do notowań archiwalnych sad10

Witam,

Znacie może jakieś narzędzie, które ułatwi tworzenie wykresów kontynuacyjnych dla kontraktów terminowych FW20? Potrzebuję utworzyć wykres dla danych od 1998 roku do teraz. Nie wiem czy w ogóle są jakieś programy, bo w excelu to będzie długa przeprawa ze względu na dodatkowe odejmowanie różnic cenowych kontraktów. Danych jest sporo, a nie chcę żeby powstała luka cenowa.

Pozdrawiam

Witajcie,

Warszawska GPW wychodzi z inicjatywą dla początkujących na rynku instrumentów pochodnych i uruchamia darmową platformę do gry na derywatach, a dokładniej na kontraktach terminowych. Warto spróbować swoich sił, zanim zaczniecie prawdziwą przygodę ;)

Platforma dostępna pod linkiem http://www.gpwtrader.pl/

Owszem, masz rację. Na szczęście i na spadkach zarabiać można ;)

Pozdrawiam

Faktycznie :) Cóż za przeoczenie...

No właśnie, a gdzie jest sprawozdanie finansowe za rok 2012?

Zgodnie z informacjami z Catalyst:

kliknij, aby powiększyć

Cytat:
Emitent został zawiązany w lipcu 2011 roku. W grudniu 2011 roku Emitent nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości – kamienicy zlokalizowanej w Warszawie przy ul. Poznańskiej 37. Spółka zamierza przeprowadzić na tej nieruchomości projekt deweloperski zakładający renowację i modernizację budynku. Kamienica zostanie przeznaczona na rezydencję z apartamentami na sprzedaż bądź budynek o przeznaczeniu biurowym. Dotychczas została przeprowadzona szczegółowa analiza techniczna stanu budynku, oraz uzyskano dwie decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Emitent obecnie osiąga przychody z wynajmu części lokali w posiadanej nieruchomości (700 tys. zł przychodu w 2012 r.), jednakże głównie z uwagi na istotne koszty obsługi zadłużenia Spółka poniosła w 2012 r. stratę w wysokości 3,1 mln zł. Emitent w celu wykupu obligacji zamierza do końca roku 2013 sprzedać cześć lokali znajdujących się na parterze posiadanej nieruchomości oraz pozyskać środki z innego finansowania dłużnego.

Informacje o wyemitowanych dłużnych instrumentach finansowych podlegających wprowadzeniu na Catalyst:

14.000 obligacji serii A, o oprocentowaniu stałym i terminie wykupu 29.12.2013 r. Oprocentowanie obligacji wynosi:

12,5% p.a. w okresie od dnia emisji do dnia 31.03.2012 r.
24% p.a. w okresie od dnia 1.04.2012 r. do dnia 31.12.2012 r.,
20% p.a. w okresie od dnia 1.01.2013 r. do dnia wykupu obligacji.

Cele emisji

Sfinansowanie nabycia nieruchomości oraz realizacja projektu deweloperskiego.

Zabezpieczenia obligacji

Obligacje są zabezpieczone na:

nieruchomości przy ul. Krasickiego w Warszawie, której właścicielem jest p. Krzysztof Perłowski (wartość przedmiotu zabezpieczenia wynosi 3 mln zł)
nieruchomości przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku której właścicielem jest Brewis Investment Ltd - właściciel 100% udziałów Emitenta (wartość przedmiotu zabezpieczenia wynosi 1,4 mln zł)
zastawem rejestrowym na udziałach w Okólnik Sp. z o.o., których właścicielem jest Brewis Investment Ltd. (wartość przedmiotu zabezpieczenia wynosi 15,7 mln zł)
poręczenie wierzytelności z obligacji do kwoty 20 mln zł udzielone przez Emanuela Grykina – Prezesa Zarządu Emitenta. Poręczyciel złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji co do zobowiązań wynikających z umowy poręczenia
poręczenie wierzytelności z obligacji do kwoty 20 mln zł udzielone przez Krzysztofa Perłowskiego. Poręczyciel złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji co do zobowiązań wynikających z umowy poręczenia

Fakultatywnym zabezpieczeniem obligacji jest m. in. hipoteka na nieruchomości Poznańska 37, jednakże z uwagi na trwające postępowanie w sprawie wpisu Emitenta jako właściciela nieruchomości do księgi wieczystej, zabezpieczenie to nie zostało ustanowione.

A Warren Buffet ostrzegał przed inwestycją w złoto, w zamian proponując inwestycje w spółki kolejowe, które stały się "antyzłotem", co potwierdza poniższy wykres.

kliknij, aby powiększyć

Owszem, moja wcześniejsza wypowiedź dotyczyła jak najbardziej klienta indywidualnego.

Co do rozwoju sieci:
z doświadczenia wygląda to tak: jest jedna CZT w Ostrowie Wlkp. w woj. Wielkopolskim i niestety, nadal 3/4 powierzchni nie jest wynajęta... Pewnie w większych miastach wygląda to inaczej, bo jest więcej osiedli mieszkaniowych, które sprzyjają budowie takich pasaży. Niemniej jednak, zamiast takich pasaży powstają galerie handlowe, których jest mnóstwo i ludzie jednak wolą jechać do galerii na zakupy. Na osiedlach dobrze sprawdzają się małe dyskonty typu Biedronka czy Lidl, plus mniejsze sklepy spożywcze.

Oprócz Alior Banku wśród najemców z branży finansowej jest również PKO BP, Credit Agricole czy SKOK.

Tak, chodzi właśnie o zwiększenie zmienności. Ciekawe kiedy pomysł wejdzie w życie i czy faktycznie na kontraktach zrobi się gorąco Think

Z tą Czerwoną Torebką to jest tak: klient może kupić lokal, który sobie sam wybierze. Inwestor zapewnia przez 15 lat opiekę nad jego funkcjonowaniem, klient nie musi się martwić o najemców, a jednocześnie inwestor zobowiązuje się płacić klientowi to 8%. Po 15 latach lokal jest jego, w KW jest wpisany właściciel-klient i może z nim robić, co zechce.

A oto wczorajsza wypowiedź A. Maciejewskiego:

Cytat:
Obserwujemy spadek zainteresowania kontraktami na WIG20. Zdajemy sobie sprawę z wielu przyczyn tego trendu. Są wśród nich relatywnie niska zmienność WIG20 i koszty. Kontrakty na WIG20 przy mnożniku 10 zł są po prostu drogie. Żeby były tanie, konieczne jest drastyczne obniżenie opłat po stronie GPW, KDPW i DM lub zmiana mnożnika na np. 50-100 zł. Ale wiemy, że to jest zbyt ryzykowne, dlatego giełda proponuje:

- WIG30 (faktycznie spełniający rolę wskaźnika i nowy kontrakt FW30 z mnożnikiem 100 zł (nowy produkt, dla większych graczy, przez swoją wielkość odpowiednio tani)

- WIG5 - jako indeks typowo produktowy i kontrakt FW5 z mnożnikiem 10 zł (tak jak teraz FW20)

Cała idea wprowadzenia indeksu WIG30 powstała już za "rządów" L. Sobolewskiego. No i owszem, myślę że jest pewien sens. Nie widzę jednak potrzeby wprowadzenia indeksu, w skład którego ma wchodzić tylko 5 spółek. A. Maciejewski- obecny prezes GPW oznajmił, że w momencie wprowadzenia tych indeksów, WIG 20 nadal by istniał. Indeksy zamierza wprowadzić jeszcze w tym roku, więc... Jakie spółki byście wrzucili do koszyka WIG30?

Ostatnio głośno było na temat manipulacji akcjami Boryszewa. Spółka najprawdopodobniej wypadnie z koszyka WIG20. Na jej miejsce chcą BZ WBK...

GPW rozważa wprowadzenie WIG5 - skład: PKO BP, PEKAO, PZU, KGHM, PKN ORLEN i WIG30,w skład którego ma wchodzić reszta blue-chipów i innych spółek. Co sądzicie o tym pomyśle? Czy faktycznie jest potrzeba tworzenia indeksu tylko z pięciu spółek?

Pozdrawiam

To oczywiste, ale po to są wystawiane przez agencje ratingi, które w jakiś sposób ułatwiają podjęcie decyzji inwestycyjnych. W końcu ocena wiarygodności kredytowej państwa jest w dużej mierze uzależniona od wymienionych przez Ciebie danych makro.

Jako finansująca to pewnie jen lub dolar. Patrząc na rentowności obligacji zagranicznych, to nasze faktycznie wypadają nieźle, nawet przy ratingu A-. Łakomym kąskiem dla inwestorów są jeszcze australijskie 10-latki z rentownością 3,13 i ratingiem AAA.

link

Nic tylko czekać na kolejną obniżkę :)

Szukanie odpowiedzi trochę czasu zajęło, ale analitycy zgodnie twierdzą, że inwestorzy już wcześniej zdyskontowali możliwość obniżenia stóp, ponadto Polska pomimo niskiej rentowności obligacji, nadal zostaje wiarygodnym państwem pod względem alokacji kapitału, dlatego inwestorzy jednak nie wycofują swojego kapitału, wręcz czekają na jutrzejszy przetarg obligacji SP.

Witam serdecznie.

Czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego jak RPP obniżyła w dniu dzisiejszym stopy procentowe o kolejne 0,25 pkt, złoty się umocnił?

Myślałam, że gdy RPP obniża stopy, to kurs waluty spada, a złoty się osłabia, bo inwestorzy przerzucają swój kapitał na rynki, gdzie stopy są wyższe i inwestycje są bardziej opłacalne. Nawet rentowność obligacji w naszym kraju jest rekordowo niska, co również powinno sprawić że złoty się osłabia, tymczasem dzisiaj się umocnił.

Pozdrawiam

Informacje
Stopień: Obeznany
Ostatnia wizyta: 6 października 2018 20:14:49
Liczba wpisów: 67
[0,02% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,968 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +167,94% +33 588,33 zł 53 588,33 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło