pixelg
IDMSA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91

IDMSA [IDM]

AKTUALNY KURS: 1,52 zł (-4,40%) 04-05-2021 10:20
discopolo
0
Wpisów: 1 035
Wysłane: 7 września 2010 20:28:40 przy kursie: 633,60 zł
Przy okazji poruszyłeś dwie kwestie:
1.Ludzie zmieniają pracę więc wycena w oparciu o ludzi wcale nie jest do końca przekonująca.
2.To nie najgorzej że luksemburskie są oparte na indeksach. Jak wiadomo z tym pobijaniem indeksów przez profesjonalistów różnie bywa.
Z resztą trzebaby geniusza żeby wygrał prowadząc fundusz z podatkiem i wysokimi kosztami zarządzania gdy konkurentem jest fundusz nisko kosztowy i bez podatku.

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 7 września 2010 22:37:07 przy kursie: 633,60 zł
Skoro ludzie zmieniają pracę to może przyszłość tkwi w autorskich TFI? Przykład Prof. Buczek czyli Quercus. (jeżeli ktoś zna rynek funduszy to zaraz poda kilka przykładów gdzie "na swoim" zarządzającym nie wyszło - jednak to nie ten wątek, choć wystarczy wspomnieć o Robercie Nejmanie niegdyś gwiazda funduszy akcyjnych a dziś w Gandalfie delikatnie mówiąc rynku rynku nie pobił)

Z podbijaniem indeksów to masz rację. Najśmieszniejsze jest to, że w czasie silnej hossy mało komu się udaje. Dlaczego? Fundusz musi mieć od 5-10 proc. w płynnych aktywach (np. bony skarbowe) żeby realizować wypłaty, dlatego nawet jakby kupili cały WIG20 to z racji wartości portfela są w plecy.

Temat TFI jest niezwykle pasjonujący, jednak wycena takiej spółki to skomplikowana sprawa. Moim zdaniem trzeba brać tutaj pod uwagę sporą wartość aktywów niematerialnych czyli zespół zarządzających, sieć dystrybucji czy markę.

Henryk_Anatol_Rzezucha
0
Wpisów: 179
Wysłane: 7 września 2010 22:44:51 przy kursie: 633,60 zł
TomKo napisał(a):
Henryk_Anatol_Rzezucha napisał(a):

Wchodzic i zobaczyc jak spada do 2.4 po skupie. Uwagi kolegow o analizowaniu sa w teorii sluszne ale dotra do Ciebie dopiero gdy sie na czyms sparzysz.

jeśli już podjąłeś się odpowiedzi, to chociaż nie wciskałbyś koledze kitu. kurs może oczywiście spaść do 2,4 ale nie przez zakończenie skupu. wczorajsza i dzisiejsza sesja pokazały że nie miał za dużego wpływu na notowania. wczoraj idm skupował średnio po 3,12 czyli już po odpale

bez obrazy wave

Nie obrazam sie. Nie chce mi sie nawet rozwijac bo widze sytuacje podobnie jak disco-tadek. To nie jest pierwszy skup na IDM, nie pierwsza przerwa w takowym. Zrob sobie wykres dni okresy skupu-okresy zamkniete. W tej chwili IDM jest tani ale nie absurdalnie tani, wiec duzi inwestorzy dadza sobie spokoj. Zawsze gdy duzi zapominaja o tym papierze to powoli opada az sobie przypomna.

nocnygracz
0
Wpisów: 2 104
Wysłane: 8 września 2010 08:49:22 przy kursie: 633,60 zł
Henryk_Anatol_Rzezucha napisał(a):
W tej chwili IDM jest tani ale nie absurdalnie tani, wiec duzi inwestorzy dadza sobie spokoj. Zawsze gdy duzi zapominaja o tym papierze to powoli opada az sobie przypomna.

Znam sporo spółek, które nie są ani trochę tanie, a duzi inwestorzy pompują je jeszcze bardziej.

Mam wrażenie, że IDM został przez większych inwestorów dopiero co zauważony, a Ty już prorokujesz, że będzie spadać, bo dadzą sobie spokój. Nie tak szybko. Poczekamy, zobaczymy.

nocnygracz
0
Wpisów: 2 104
Wysłane: 8 września 2010 09:20:04 przy kursie: 624,00 zł
A jeszcze w temacie: gdyby duzi inwestorzy mieli kupować tylko to co jest "absurdalnie tanie" co w ogóle by im na GPW zostało? Jedna, dwie spółki? A może nic?

Ponadto jeśli coś jest "absurdalnie tanie" można założyć, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak zakupów dokonywanych przez grubasów. Czyli niekoniecznie jest tak, że grubi kupują to, co jest absurdalnie tanie, a na pewno jest tak, że coś jest absurdalnie tanie, bo grubi dotąd tego nie kupowali (ew. więcej sprzedawali niż kupowali).

Wreszcie: gdzie na IDM są Twoim zdaniem granice między "absurdalnie tanio" a "tanio"?

zjk
0
Wpisów: 923
Wysłane: 8 września 2010 09:37:35 przy kursie: 624,00 zł
nocnygracz napisał(a):
A jeszcze w temacie: gdyby duzi inwestorzy mieli kupować tylko to co jest "absurdalnie tanie" co w ogóle by im na GPW zostało? Jedna, dwie spółki? A może nic?

Ponadto jeśli coś jest "absurdalnie tanie" można założyć, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak zakupów dokonywanych przez grubasów. Czyli niekoniecznie jest tak, że grubi kupują to, co jest absurdalnie tanie, a na pewno jest tak, że coś jest absurdalnie tanie, bo grubi dotąd tego nie kupowali (ew. więcej sprzedawali niż kupowali).

Wreszcie: gdzie na IDM są Twoim zdaniem granice między "absurdalnie tanio" a "tanio"?

Kazdy stosuje wlasna wycene, dla jednych tanio to wk/c < 1 dla innych wk/c<2
dla innych tanio to gdy spolka jest przeceniona o n % wzgledem 6 miesiecznej sredniej...

Skupmy sie jednak na faktach, IMDSA przestal skupowac akcje, przez co kurs delikatnie opada. Czy i kiedy zacznie skupowac spowrotem akcje ?

discopolo
0
Wpisów: 1 035
Wysłane: 8 września 2010 09:53:24 przy kursie: 624,00 zł
Moim zdaniem poniżej 3.0 - bardzo tanio, a w okolicach 2.5 już lekko absurdalnie,
3.0-3.5 tanio, 3.5-4.0 tak sobie, powyżej to już drogawo.
Ale to wizja dla osób nie o zwiększonej tolerancji na ryzyko bo papier jest bardzo wrażliwy na koniunkturę. Pogorszenie w gospodarce łatwo sprawi że 2.5 będzie za drogo.
Z kolei jednoznaczne pożegnanie z kryzysem światowym 7.0 by uczyniło ceną fair.

marhabal
0
Wpisów: 116
Wysłane: 8 września 2010 09:53:49 przy kursie: 624,00 zł
Nie no bez żartów IDM przestał skupować i kurs lekko opada. Po pierwsze po takich wzrostach korekta należy się jak psu buda. Po drugie to ilość skupowanych przez nich papierów nie miała żadnegow wpływu na kurs przed wczoraj obrót ponad 50 baniek wczoraj ponad 60 baniek jaki to ma zwiazek z ich skupem ktory raptem wynosi 270 koła dziennie o ile sie nie mylę. Z taką śrdenią to 2,80 nie przebiliby przez dobry miesiąc jak nie dłużej. Pytanie jest tylko czy grubasek sie najadł przez ostatnie dwa dni czy ma jeszcze apetyt?

zjk
0
Wpisów: 923
Wysłane: 8 września 2010 11:10:03 przy kursie: 624,00 zł
marhabal napisał(a):
Nie no bez żartów IDM przestał skupować i kurs lekko opada. Po pierwsze po takich wzrostach korekta należy się jak psu buda. Po drugie to ilość skupowanych przez nich papierów nie miała żadnegow wpływu na kurs przed wczoraj obrót ponad 50 baniek wczoraj ponad 60 baniek jaki to ma zwiazek z ich skupem ktory raptem wynosi 270 koła dziennie o ile sie nie mylę. Z taką śrdenią to 2,80 nie przebiliby przez dobry miesiąc jak nie dłużej. Pytanie jest tylko czy grubasek sie najadł przez ostatnie dwa dni czy ma jeszcze apetyt?

Bez zartow, skup akcji ktory odbywal sie zazwyczaj okolo godziny przed zamknieciem sesji, stablizowal kurs zamkniecia. Nie twierdze nigdzie ze to dzieki nie mu kurs rosl, ale dzieki skupowi utrzymywany byl przynajmniej staly poziom.

Pozatym z jakiegos powodu zaprzestano skupu i ktos rzucil swoje sily na ten walor, tylko dlaczego ?

Kiedy prezes przekroczy 10% i czy beda to tylko akcje z pierwszego skupu ?

TomKo
0
Wpisów: 139
Wysłane: 8 września 2010 13:31:16 przy kursie: 624,00 zł
zjk napisał(a):

Pozatym z jakiegos powodu zaprzestano skupu i ktos rzucil swoje sily na ten walor, tylko dlaczego ?

tylko wczoraj nie było komunikatu o skupie, może sami byli zdziwieni co się dzieje i się przyczaili w koncie. nie zapominajmy o możliwości grania na krótko- właśnie tym może byc podyktowany fakt, że przeważnie kupują pod koniec sesji. w ten sposób czyhają na potencjalnego sypacza blackeye

white_eagle
0
Wpisów: 300
Wysłane: 8 września 2010 13:52:13 przy kursie: 624,00 zł
#zjk
skąd masz info, że skup zazwyczaj odbywał sie w ost. godzinie sesji?

#TomKo
na moje to coś takiego jak "zdziwienie" nie miało absolutnie miejsca. tam na górze zbyt wiele ważnych kwestii dzieje się w sprawie przyszłosci grupy, moim zdaniem każdy ruch był wcześniej przemyślany. odpowiedzi mogę tylko wywróżyć z fusów, dlaczego akurat tak

- co do gry na krótko - wątpię, chocby po tym, jak rzadko jest ten instrument wykorzystywany do tej pory, poza tym po co więksi mieliby to robić akurat teraz, gdy na giełdach mamy odbicie, a idm sie rozwija i wreszcie awansował na swój "neutralny poziom"

a jsk prezes przekroczy 10% to co to zmieni? chyba niewiele.

poza tym wyprowadzcie mnie z błędu, bo wydaje mi się że przy przekroczeniu progu 10% później w wypadku Zarządu obowiązują inne zasady i trzeba informować o każdym kolejnym przekroczonym punkcie procentowym?
każdy swoim sterem i żeglarzem.

marhabal
0
Wpisów: 116
Wysłane: 8 września 2010 14:13:21 przy kursie: 624,00 zł
Zgadzam się że skup stabilizował kurs ale przy obrotach rzędu 5 baniek na sesji. W ostatnich dwóch dniach to czy IDM skupował czy nie było bez znaczenia z uwagi na obrót. Mam tylko nadzieje ze grubasek zrobi sobie pare dni przerwy aż sie papier troche schłodzi a potem wygłodniały przystąpi do dalszej konsumpcjiDancing

TomKo
0
Wpisów: 139
Wysłane: 8 września 2010 15:18:00 przy kursie: 624,00 zł
white_eagle napisał(a):

skąd masz info, że skup zazwyczaj odbywał sie w ost. godzinie sesji?

ostatnio kurs szedł jak po sznurku w górę, patrząc na komunikaty o średniej cenie nabycia akcji można stwierdzić że nie kupowali po cenach z otwarcia tylko jak kurs był na znacznie wyższych poziomach. oczywiście nie wiadomo jaką mają strategię, tzn czy średnia cena to naprawdę średnia z całej sesji czy poszło jedno zlecenie po stałej cenie

Henryk_Anatol_Rzezucha
0
Wpisów: 179
Wysłane: 8 września 2010 16:29:24 przy kursie: 624,00 zł
nocnygracz napisał(a):

1. Duzi instytucjonalni inwestorzy maja preference do spolek gdzie jest stabilny cashflow, aktywa ktorych nie mozna latwo wziac pod pache i zwiac, powtarzalna, przejrzysta dzialalnosc operacyjna i niskie wskazniki - to wynika z biurokracji (w instytucjach nikt nie chce brac odpowiedzialnosci wiec lubia zwalac odpowiedzialnosc na pseudo-obiektywne wskazniki). Moje slowa o "absurdalnie tanich" maja sens tylko w przypadku spolek takich jak IDM (nie spelniajacych tych kryteriow). Nawet takie spolki jak IQP i Orzel Opony, gdzie ewidentnie kupuje sie zlotowke za 30groszy (obie dostaly bezzwrotne unijne dotacje w wysokosci 200% kapitalizacji) jakos nie maja grubasow w akcjonariacie bo owych wlasnie dotacji, stuprocentowo pewnych, jeszcze nie zaksiegowano. Mi to nie przeszkadza w kupowaniu tych akcji. Instytucjonalnym owszem.

2. Grubasi nie maja czasu siedziec z palcem na klawiszu kup/sprzedaj IDM caly czas. Jak nie kupuja to nie znaczy koniecznie ze jest dla nich za drogo. Moze znaczyc ze ostatnio temat IDM byl odlozony na bok.

3. Dlugookresowo IDM dobije oczywiscie do 5zl i wyzej. Krotkookresowo mam ranking podobny do disco.

666
0
Wpisów: 319
Wysłane: 8 września 2010 17:06:16 przy kursie: 624,00 zł
Grubasi to jak siądą na papier to sami sobie robią wzrost i udają że trafili okazję. Standard. Fundusz kupuje np 4%, a potem jednym procentem który mu został do meldunku powoli robi trend i uczy tego trendu tzw rynek. Wskaźniki ważne żeby były takie sobie, a uzasadnienie tzw rynek sam sobie dopowie. Przykładem niepłynne molochy z w40, które wszystkie powinny być wywalone na dwa fiksy, bo handel tam to fikcja. Idm przynajmniej zachowuje się jak normalnie handlowana spółka, a nie Kernele, Cinemakina i inne dziwolągi.

joooo
0
Wpisów: 12
Wysłane: 9 września 2010 09:12:37 przy kursie: 624,00 zł
pb.pl/2/a/2010/09/09/IDMSA_chc...

IDM w WIG20? wcale nie takie nierealne. akcje musiałyby kosztować około 7 pln. Dużo? nie bardzo, bo gdyby przyjąć ŚREDNIE wyceny firm z branży finansowej tyle właśnie powinien teraz kosztować IDM.
Większość się zawsze myli, czyż nie?

tOfi
0
Wpisów: 387
Wysłane: 9 września 2010 09:18:32 przy kursie: 624,00 zł
Sobolewski mówił coś o stworzeniu wig30, więc to nie całkiem niemożliwe dla IDMu się tam dostać za jakiś czas.

mrk
20
Wpisów: 1 956
Wysłane: 9 września 2010 09:33:12 przy kursie: 624,00 zł
v3nom rysowałeś jakieś kreseczki dla idm? Siedzisz jeszcze? Ja wyprzedałem się za 3,3 może szału nie ma ale mi wystarczy. Tak myślę żeby się zaczaić jeszcze na 3,1 albo 3 o ile tam spadnie.

v3nom
0
Wpisów: 3 045
Wysłane: 9 września 2010 10:06:29 przy kursie: 624,00 zł
mrk napisał(a):
v3nom rysowałeś jakieś kreseczki dla idm? Siedzisz jeszcze? Ja wyprzedałem się za 3,3 może szału nie ma ale mi wystarczy. Tak myślę żeby się zaczaić jeszcze na 3,1 albo 3 o ile tam spadnie.

Mrk, rysowałem i to nie raz. Stare analizy z poprzedniej strony nadal aktualne. Moje kreski się nie dezaktualizują co 5 minut Angel

Tak jak pisałem, ja widzę wybicie z trójkątów, zasięgi nie zrealizowane. Z takim impetem przebiliśmy poziom 3 złotych, że będzie moim zdaniem stanowił silne wsparcie. Czekam na rozwój wydarzeń.

EDIT: Doji z 7 września wyznaczyło bezpieczny zakres wahań.
Klika się i sprzedaje ;-)
Edytowany: 9 września 2010 10:07

666
0
Wpisów: 319
Wysłane: 9 września 2010 10:39:21 przy kursie: 624,00 zł
Im większy indeks tym dla spółki gorzej. W40 już jest obniążony futami, chociaż w porównaniu z w20 to i tak niewiele, ale indeks dla spółki to minus, dla głównych udziałowców powód do dumy. Inna rzecz, że byłby to outsider w rodzaju biotonu albo tvn. Główne ustawiacze są poza zasięgiem. Boryszew też był w w20 i robił za folklor. hello1

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91