pixelg
IDMSA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

IDMSA [IDM]

AKTUALNY KURS: 1,46 zł (-3,95%) 18-06-2021 17:00
discopolo
0
Dołączył: 2009-08-28
Wpisów: 1 035
Wysłane: 9 września 2010 13:16:47 przy kursie: 624,00 zł
Leszczyński brutalnie ściemnia z tym WIG20(30).
Twierdzi że wejdą najdalej za 2-3 lata. To całkowicie niemożliwe bo sektor finansowy jest i będzie reprezentowany tylko przez 5 instytucji.
Kapitalizacja najmniejszego z tej piątki Getinu jest 10 razy większa niż IDMu.
Wszystko na temat.

Dużo ciekawsze jest to czemu prezio plecie takie rzeczy. Nagania?

white_eagle
0
Dołączył: 2008-10-06
Wpisów: 300
Wysłane: 9 września 2010 14:14:30 przy kursie: 624,00 zł
szarlatan, fantasta...
a może ambitny gość po prostu:)

każdy może sobie to tłumaczyć jak chce, fakt - że rynek to kupuje. i zapewne będzie kupował.
dziś po przeczytaniu artkułu w pb omal nie dostałem szkwałem cukru po oczach:)

zastanowiła mnie opcja ewentualnych 20 baniek pozyskanych z akcji pracowniczych. tam pracuje max kilkaset osób. za mało chłonny rynek na taką sumę.
każdy swoim sterem i żeglarzem.

zjk
0
Dołączył: 2009-02-06
Wpisów: 923
Wysłane: 9 września 2010 14:38:49 przy kursie: 624,00 zł
Niesadze, wez pod uwage ze wiekszosc tych akcji, pojdzie do glownych akcjonariuszy (a zarazem pracownikow IDMSA).

Oni maja na tyle kapitalu lub mozliwosc jego pozyskania aby wykupic ten pakiet w wiekszosci. Biorac pod uwage ze niedano jeden z nich poinformowal o zamiarze przekroczenia 10% akcji.

Niezdziwilbym sie jakby to prezes wykupic okolo 20-30% tej puli. Tym samym zabezpieczaja sie przed wrogim przejeciem wladzy - pamietajmy o wysokim FreeFloat.
Edytowany: 9 września 2010 15:47

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


tomo
0
Dołączył: 2009-05-09
Wpisów: 69
Wysłane: 10 września 2010 20:16:14 przy kursie: 624,00 zł
Pakiety poszły coś się szykuje.

Lazi
0
Dołączył: 2009-05-11
Wpisów: 6
Wysłane: 10 września 2010 20:33:44 przy kursie: 624,00 zł
tomo napisał(a):
Pakiety poszły coś się szykuje.

Jakieś info na powyższy temat? Czy wyłapałeś na sesji?
EDIT: Już znalazłem, www.gpw.pl/zrodla/gpw/spws/spw...
Edytowany: 10 września 2010 20:37

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Dołączył: 2009-06-08
Wpisów: 270
Wysłane: 10 września 2010 20:48:24 przy kursie: 624,00 zł
Czyżbyśmy mieli nowego inwestora instytucjonalnego? Ewentualnie powiększenie pakietu przez Norges.
W każdym razie informacja chyba pozytywna.

mrk
20
Dołączył: 2008-08-30
Wpisów: 1 956
Wysłane: 10 września 2010 22:09:59 przy kursie: 624,00 zł
www.bankier.pl/wiadomosc/DM-ID...
pogonili 8 mln akcji pewnie do jakiejs instytucji. Chyba nawet coś na tym zarobili chociaż dokładnej kwoty nie znam. Z drugiej strony za taki rok pewnie wzięliby więcej.

rafsty
rafsty PREMIUM
10
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 304
Wysłane: 11 września 2010 00:10:53 przy kursie: 624,00 zł
Omówienie wyników finansowych IDM SA za H1’2010.

Chętnych do samodzielnej pracy przestrzegam – Spółka to już duże zwierzę z miliardem złotych sumy bilansowej i o kilku obliczach. Pracochłonne w analizie i oswajaniu. Jej działalność można podzielić na 3 duże obszary:
- działalność finansowa związana z rynkiem kapitałowym (dom maklerski i TFI, doradztwo),
- działalność finansowa związana z rynkiem pieniężnym (windykacja, obrót wierzytelnościami, pożyczki, w tym hipoteczne),
- działalność w sferze gospodarki realnej (usługi i produkcja), przy czym tutaj mamy poziom spółek zależnych (konsolidowanych metodą pełną) oraz poziom spółek stowarzyszonych (konsolidowanych metodą praw własności).
Sprawozdanie czyta się dobrze, ale o klarowne wnioski już trudniej.

Żeby ogarnąć temat od razu przechodzimy do rachunku segmentowego. Zarząd zidentyfikował segmenty nieco inaczej, niż powyższe wyliczenie, dzieląc aktywność Spółki na: działalność maklerską i doradczą, zarządzanie funduszami, obrót wierzytelnościami, obsługę podmiotów służby zdrowia (zaniechana), obrót wierzytelnościami hipotecznymi oraz działalność ochroniarską. Nie wypada z tym polemizować, ponieważ MSSF 8 każe identyfikować segmenty tak, jak są monitorowane i zarządzane.


kliknij, aby powiększyć


W oczy od razu rzuca się fakt, że w porównaniu do H1’2009 firma zanotowała znaczący wzrost przychodów we wszystkich segmentach (+43%), ale szczególnie w obszarach związanych z rynkiem kapitałowym. To natychmiast każe zastanowić się nad perspektywami indeksów giełdowych i zadać sobie pytanie, czy taka dynamika jest do powtórzenia w drugiej połowie roku oraz dalszych okresach? Udział segmentów „giełdowych” w sprzedaży to 46,7%.

Porównując dalej półrocza:
- Widać rozwój TFI.
- Widać też, że wynik firmy stoi na obrocie wierzytelnościami, a ostatnio jest wspierany przez działalność „wokółgiełdową”.
- Co do obrotu wierzytelnościami dwie sprawy:
> „standardowy” obrót utknął – portfel wzrósł raptem o 4%, ale przychody rosną szybciej (a co za tym idzie wyniki również). To ciekawe w kontekście porównań do Magellana i MW Trade.
> intensywnie rozwija się segment hipoteczny – aktywa się podwoiły. Wyników to na razie nie daje, ale portfel się buduje.

W obliczu ostatniego punktu wypada mi natychmiast odesłać Czytelników do opisu ryzyk. Z uznaniem przyznaję, że jest to napisane solidnie. Gdyby jeszcze publikowali oddzielnie SF wszystkich konsolidowanych spółek, to… prawie, jak Berkshire Hathaway.

Na forum zamieszczę zestawienie segmentów, aby każdy mógł spróbować wycisnąć z tego coś na własną rękę.

Przechodząc do globalnego rachunku wyników.
Widać duży udział przychodów z działalności maklerskiej w całości (34,5%). Nota 8.17 pokazuje, że wzrost osiągnięto dzięki prowizji z tytułu oferowania papierów wartościowych. Powraca pytanie, czy to jest do utrzymania?

W kosztach działalności podstawowej połowa to wynagrodzenia, widać jednak działania w kierunku racjonalizacji. Niestety zaliczyliśmy „wystrzał” w „pozostałych kosztach rzeczowych” (cokolwiek miałoby to znaczyć). W związku z rosnącą sprzedażą udało się jednak zwiększyć rentowność działalności podstawowej z 15,6% do 32,5% (pomijam działalność zaniechaną).

Tak więc w działalności podstawowej jest dobrze, ale już na tym poziomie biznes jest skomplikowany i prowokuje kilka pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, zanim się kupi lub sprzeda akcje. Mówimy tak naprawdę o kilku biznesach o różnej specyfice, różnym stopniu udziału i rozwoju w Grupie, a co za tym idzie różnej rentowności i dynamice.

Idąc dalej mamy jeszcze:
- Wynik z operacji instrumentami do obrotu i obosieczny wpływ aktualizacji. Saldo to +6m, ale ruchy w obie strony w okolicach 20mzł (a w H1’2009 były większe). Bilans tych instrumentów, to 340m zł.
- Wynik z operacji instrumentami do sprzedaży. Tym razem w wyniku to peanut, ale w bilansie siedzi 75m zł, a w comprehensive income mamy +5,5m (+4,5m netto).
- Pozostałe przychody / koszty operacyjne – brak noty.
- Przychody finansowe – ⅔ to „pozostałe” - oraz koszty finansowe – odsetki i odpis z tytułu utraty wartości jednostek stowarzyszonych. Tu warto zauważyć, że to odpis w koszty, co oznacza, że wartość spadła poniżej początkowej.

Powyższe pokazuje, że generatorów marży w Grupie jest wiele: składa się ona z wyniku na działalności maklerskiej, podstawowej, operacji kapitałowych oraz operacji finansowych. Dochodzą jeszcze ruchy na pozostałej działalności operacyjnej oraz przychody / koszty finansowe. Patrząc na wyniki historyczne, trudno mi wyrokować o wzajemnej korelacji. Do tego dodajmy, że istotny wpływ na wynik mają co najmniej segmenty: związany z działalnością maklerską, a także z obrotem wierzytelnościami; Grupa zaś wchodzi do sektora bankowego i… stopni swobody robi się naprawdę dużo. Teoretycznie można by oczekiwać, że poszczególne składowe będą się po części znosić, a Zarząd wypracuje taki model biznesu, że wypadkowa będzie rozsądnie dodatnia. Właściwie to nawet działa; tyle, że wpadka w 2008 r. była potężna. No i trzeba będzie nad tym wszystkim nadal panować. Zarząd identyfikuje tę konieczność jako jedno z ryzyk działalności, a za ilustrację, o czym mowa, niech posłuży porównanie rentowności na poziomie wyniku podstawowego, netto i całkowitego dochodu.

Bilans to właściwie obraz portfela inwestycyjnego. Zwrócę tylko uwagę, że goodwill wynosi 270,8m (24% sumy bilansowej), a kolejne 57,9m to znak towarowy.

Cash flow operacyjny i inwestycyjny to wypadkowa stopnia komplikacji i różnorodności, o którym rozwodziłem się powyżej. Finansowy zaś to rolowanie zadłużenia. Tu trzeba zauważyć, że spore saldo środków pieniężnych to w dużej części środki klientów. W długim terminie kwartalne odczyty całkowitego CF oscylują wokół zera.

Z-score twardo tkwi na poziomie AAA. Trudno, aby było inaczej, skoro firma dba o rozsądny poziom zadłużenia, kapitał obrotowy jest bardzo dodatni, a zyski operacyjne są. Nie przeszkadza nawet minus w zyskach zatrzymanych.

A więc trudno o jakieś jednoznaczne wnioski poza tym, że to złożony biznes. Po zakupie WestLB będzie jeszcze bardziej. O ile rozumiem chęć budowania grupy finansowej, o tyle okraszanie jej spółeczkami ze sfery realnej rozprasza zasoby (widać choćby ile stron zajmują w samym sprawozdaniu, a ile wnoszą kwot), zaciemnia obraz i ciągnie biznes w kierunku konglomeratu. A to w zarządzaniu strategicznym już przebrzmiała melodia.

Perspektywy? Jeśli nie ma się zbyt wiele czasu i zapału do jednoczesnego monitorowania, analizowania i prognozowania kilku segmentów sektora finansowego, to tylko zgadywanie. Niech każdy położy swoje „za” i „przeciw” na własnej wadze, a przede wszystkim upewni się, że wie, w co gra. Historyczne wyceny znajdują się w serwisie: www.stockwatch.pl/gpw/idmsa,wy...


Moim zdaniem, z punktu widzenia indywidualnego inwestora fundamentalnego, to tygiel i ciężki kawałek chleba.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 11 września 2010 09:50

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 11 września 2010 09:44:24 przy kursie: 624,00 zł
O IDMie można czytać, myśleć, kombinować, a patrząc z zewnątrz nadal się nic nie wie.
Rynek też ma z tą spółką niemały kłopot, bo dodajmy fakt skupu akcji własnych, który jest zagrywką taktyczną, nie związaną z zarządzaniem strukturą finansowania.
Wg mnie jedynym w miarę fundamentalnym rozsądnym wskaźnikiem jest tutaj C/WK. Może należałoby odchudzić WK o WNiP i byłby w ręku jakiś prosty kompas.

nocnygracz
0
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 2 104
Wysłane: 11 września 2010 10:13:55 przy kursie: 624,00 zł
WatchDog napisał(a):

Rynek też ma z tą spółką niemały kłopot, bo dodajmy fakt skupu akcji własnych, który jest zagrywką taktyczną, nie związaną z zarządzaniem strukturą finansowania.


Skupione akcje własne już sprzedali jakiejś instytucji.

Szybko to poszło. Chłopaki mieli z tym skupem najwyraźniej rację. Wbrew wielu opiniom. Łatwo zarobione pieniądze.


tombo
0
Dołączył: 2010-08-29
Wpisów: 6
Wysłane: 11 września 2010 10:32:27 przy kursie: 624,00 zł
W ciągu minionego tygodnia znaleźli się nowi inwestorzy, którzy wydali łącznie około 100 mln zł kupując akcje za 3 zł lub więcej. W świetle dobrych perspektyw spółki na najbliższe kwartały jestem spokojny o jej przyszły kurs. Sądzę, że zejście poniżej 3 zł jest obecnie bardzo mało prawdopodobne.
Ciekaw jestem jednak reakcji rynku w poniedziałek.

nocnygracz
0
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 2 104
Wysłane: 11 września 2010 12:54:53 przy kursie: 624,00 zł
tombo napisał(a):
W ciągu minionego tygodnia znaleźli się nowi inwestorzy, którzy wydali łącznie około 100 mln zł kupując akcje za 3 zł lub więcej. W świetle dobrych perspektyw spółki na najbliższe kwartały jestem spokojny o jej przyszły kurs. Sądzę, że zejście poniżej 3 zł jest obecnie bardzo mało prawdopodobne.
Ciekaw jestem jednak reakcji rynku w poniedziałek.


W razie gdybyś nie napisał tego do końca świadomie, powinieneś wiedzieć, że obrót to nie to samo co nowy inwestor, który kupił za 100 mln zł. (po 3 zł. lub więcej). Jakiś nowy kapitał tu oczywiście ostatnio wszedł, ale nie wiemy jaki.

Czysto teoretycznie mając kilka milionów zł. obrót przez Ciebie wzmiankowany można w ciągu kilku sesji (no dobra, czysto teoretycznie to nawet w ciągu jednej sesji) wygenerować w kółko kupując i sprzedając te same akcje.
Patrząc teraz czysto praktycznie zachowanie wyżej opisane mija się z celem, a jeśli już ktoś kilkukrotnie kupuje i sprzedaje na jednej sesji należy najprawdopodobniej do kategorii "drobnica" a nie "grubasy". Abstrahuję tu od przypadków przekładania akcji "z rączki do rączki" na petrolinvestopodobnych czy karkosiko-/patrowiczolubnych spółkach, gdzie główni akcjonariusze miewają swoje zachowania niekiedy dość odbiegające od standardów.
Wracając do IDM wiemy jednak, że nie było to wyłącznie przekładanie papierków z jednego koszyczka do drugiego. Wniosek taki możemy wyciągnąć choćby z faktu, że - zgodnie z informacjami z pierwszej ręki - ktoś zabrał akcje koledze discopolo, który wcześniej je miał, a teraz nie ma.

Edytowany: 11 września 2010 12:56

tombo
0
Dołączył: 2010-08-29
Wpisów: 6
Wysłane: 11 września 2010 13:15:23 przy kursie: 624,00 zł
Charakter obrotów z dwóch dni o największym obrocie nie wskazuje raczej na transakcje typu DT lub transakcje animatora - gdyby IDM sam od siebie kupował mielibyśmy już komunikat o transakcjach spółki.
Jestem dobrej myśli i zakładam, że za zakupami stali więksi inwestorzy.

Oxfordczyk
Oxfordczyk PREMIUM
0
Dołączył: 2010-09-02
Wpisów: 31
Wysłane: 11 września 2010 15:49:14 przy kursie: 624,00 zł
discopolo napisał(a):
Leszczyński brutalnie ściemnia z tym WIG20(30).
Twierdzi że wejdą najdalej za 2-3 lata. To całkowicie niemożliwe bo sektor finansowy jest i będzie reprezentowany tylko przez 5 instytucji.
Kapitalizacja najmniejszego z tej piątki Getinu jest 10 razy większa niż IDMu.
Wszystko na temat.

Dużo ciekawsze jest to czemu prezio plecie takie rzeczy. Nagania?


To nie jest niemożliwe. IDM nie będzie bankiem. I nie będzie się zaliczał do sektora BANKI. (nie ma sektora Finanse). Sądzę, że 300 mln zysku netto powinno dać miejsce w W20. I tu tylko widzę trudność ;)bo łatwe to nie będzie. pzdr

PAWCIOPS
0
Dołączył: 2009-04-19
Wpisów: 33
Wysłane: 13 września 2010 14:25:17 przy kursie: 681,60 zł
ładne paczki wchodzą na IDM po 150-200k :-)
czyżby się zaczęło? :-)

v3nom
0
Dołączył: 2009-03-06
Wpisów: 3 045
Wysłane: 13 września 2010 16:09:53 przy kursie: 681,60 zł
Przypominam, że radosna twórczość giełdowych komentatorów na tym forum ma tendencje do znikania, szczególnie jak nie jest podparta żadnymi konkretami czy analizami.


Wracając do meritum, zasięg z małego trójkąta nadal niezrealizowany. Po drodze opór na poziomie 3,63 thumbright
Klika się i sprzedaje ;-)

white_eagle
0
Dołączył: 2008-10-06
Wpisów: 300
Wysłane: 13 września 2010 16:18:20 przy kursie: 681,60 zł
zgadza się,
taki techniczny poziom należy sforsować, pewnie trochę techników przemieli akcji.
ale konia z rzędem temu kto powie o co tu chodzi:)
kto się zainteresował i czy to tylko 1 większy podmiot. jeśli wciąż będzie tak pazeerny to pewnie wkrótce się dowiemy, chyba że zakotwiczy na głębokości peryskopowej
każdy swoim sterem i żeglarzem.

Klincewicz
0
Dołączył: 2010-01-29
Wpisów: 69
Wysłane: 13 września 2010 16:28:11 przy kursie: 681,60 zł
dzis wybicie z chorągiewki z oporem 3,47 , ktory przelamalismy zreszta.Idealne zachowanie wolumenu, najwieksza swieca z wasem= najwiekszy wolumen, kolejne sesje wygasanie wolumenu i dzis wystrzal. Teraz trzeba patrzec na ekstrema lokalne z 2008 roku. Pewnie tam beda lekkie przystanki.

liczbero
0
Dołączył: 2008-10-09
Wpisów: 123
Wysłane: 13 września 2010 16:41:31 przy kursie: 681,60 zł
Niesmialo zasugeruje, ze gdyby policzyc wybicie z duzego trojkata, to otrzymujemy wartosc ktora zadowolila by samego Leszczynskiego (ok. 5.00- 5.20). Na razie sa to poziomy o ktorych mozemy pomarzyc, ale nie ma rzeczy niemozliwych.
Pamietam jak jeszcze niedawno nikt nie wierzyl w besse i poziomy do ktorych nas doprowadzila, a teraz niewielu wierzy ze to juz hossaShhh .
Poki sie nie przekonamy czy to juz "TO" potrzeba tylko zimnej krwi i dynamicznych SLi

pio355
0
Dołączył: 2009-03-09
Wpisów: 237
Wysłane: 13 września 2010 21:58:09 przy kursie: 681,60 zł
Nie mam pojęcia co się dzieje na tym papierze, ale ponieważ takie euforie przeżyłem już 2 razy , nieśmiało zasugeruję, że co szybko rośnie to zapewne wkrótce spadnieBoo hoo!
a najbardziej pożądany byłby jakiś aktualny wykresik AThello2
Piękne słowa nie zawsze są prawdziwe, a prawdziwe nie zawsze są piękne...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,502 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,16% +33 632,53 zł 53 632,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło