pixelg
KOGENERA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

KOGENERA [KGN]

AKTUALNY KURS: 34,40 zł (+1,18%) 06-12-2019 09:00
Idaho
Wpisów: 12
Wysłane: 14 sierpnia 2009 11:17:17 przy kursie: 82,45 zł
Chciałbym sprowokować dyskusję na temat tej spółki.

Nie ukrywam, ze branża jest mi mało znana, ale o ile się orientuję ceny węgla importowanego są niskie a opłaty za elektryczność rosną. Dla firmy oznaczać to może większe zyski. Tylko czy moje zyski pokryją większe rachunki za prąd Whistle

OFE PZU i skarb państwa pozbyły się niedawno trochę akcji, to mogło mieć wpływ na kurs ...

Od początku sierpnia kurs jest dosyć stabilny, gdyby nie małe obroty to spodziewałbym się wybicia

Na razie czekam...

ps. jestem tu początkujący więc z góry przepraszam za ignorancję... binky

ltxx
Wpisów: 7
Wysłane: 31 sierpnia 2009 22:58:18 przy kursie: 82,80 zł
Bardzo dobra i solidna spółka. Bessę przeżyła bez większych trudności, a już 2-3 miesiące po ogólnym dole pobiła swoje historyczne maksyma. W stały sposób zwiększają przychody i zyski. - zobaczcie dzisiejszy raport !!!!
Branża bardzo perspektywiczna. Ceny prądu i ciepła będą rosnąć. Głęboko wierzę że po hossie IT i nieruchomościowej czas na hossę energetyczną....

Problemem jest natomiast płynność. Nie ma możliwosci ustawienia stopa bo praktycznie natychmiast zwali się kurs na dolne widły.....Spółka dla cierpliwych średnio i długodystansowców.
Edytowany: 31 sierpnia 2009 23:00

jakub8174
Wpisów: 16
Wysłane: 23 listopada 2009 18:10:34 przy kursie: 77,00 zł
Zauważyliście wzmożony ruch na tej spółce?
Od piątku ktoś kupuje te spolke po 77zl (w piatek za ok 14mln i dzis za kolejne 4,5mln). To niespotykane obroty na tej spolce, tym bardziej, ze ma niski FF.

Czy ktos doswiadczony moze wyjasnic co moze oznaczac ten wzmozony ruch?

Wyglada to na wymiane pakietow lub wejscie jakiegos funduszu.

SirHoe
Wpisów: 709
Wysłane: 23 listopada 2009 20:02:29 przy kursie: 77,00 zł
spółka bardzo ciekawa. mimo iż nie posiadam akcji i w najbliższym czasie nie planuje zakupu to śledzę kurs i komunikaty.

miałem dłuższy post na forum o niej napisać, ale jakoś brakuj czasu. to będzie krótko.

- spółka antykryzysowa. w czasie kiedy totalna zwała ogarnęła indeksy tutaj kurs utrzymywał się na podobnym poziomie. jak spadł to straty szybko były odrobione z nawiązką.

- ostatnie sprawozdanie wykazało stratę kwartał do kwartału, ale w poprzednim roku w tym samym kwartale również była strata. narastająco od początku roku solidny zysk. przydałaby się opinia kogoś biegłego w sprawozdaniach.

-z At można wyczytać solidne wsparcie na poziomie 76-77 od którego odbija się kurs od dłuższego czasu. odbija się coraz niżej, co w połączeniu z konkretnymi obrotami na ostatnich dwóch sesjach daje szanse na wybicie w górę.

- wybrane komunikaty z bliskiej przeszłości (i spodziewam się kolejnych):
2009-06-30

Zarząd KOGENERACJI S.A. podaje do wiadomości wykaz akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% liczby głosów na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w dniu 25 czerwca 2009 roku:
Elektrociepłownia Kraków S.A.: % w ogólnej liczbie głosów: 17,74 %
EDF International S.A.: % w ogólnej liczbie głosów: 16,67 %
EnBW Energie Baden Wurttemberg AG : % w ogólnej liczbie głosów: 15,59 %
Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień": % w ogólnej liczbie głosów: 12,15 %
Legg Mason Akcji Fundusz Inwestycyjny Otwarty:% w ogólnej liczbie głosów: 7,17 %

2009-08-05

Przed zmianą udziału ING PTE S.A. posiadało 744 000 sztuk akcji, co stanowiło 4,99 % kapitału zakładowego
Na dzień sporządzenia zawiadomienia tj. 5 sierpnia 2009 r. ING PTE S.A. posiada 796 000 sztuk akcji co stanowi 5,34 % kapitału zakładowego spółki

2009-08-05

Przed zmianą udziału OFE PZU "Złota Jesień" posiadał 2 097 980 sztuk akcji, co stanowiło 14,08% kapitału zakładowego Spółki
Na dzień sporządzenia zawiadomienia tj. 10 sierpnia 2009 r. OFE PZU "Złota Jesień" posiada 1 552 505 sztuk akcji, co stanowi 10,42% kapitału zakładowego Spółki i uprawnia do wykonywania 1 552 505 głosów, co stanowi 10,42% ogóln

2009-10-08

Zarząd KOGENERACJI S.A. informuje, że w dniu 8 października 2009 r. na posiedzeniu Rady Nadzorczej KOGENERACJI S.A. wpłynęła pisemna rezygnacja Pana Michaela Kowalika z pełnienia funkcji Członka Zarządu KOGENERACJI S.A., ze skutkiem na dzień 8 października 2009 r.
Będąc Członkiem Zarządu Pan Michael Kowalik pełnił jednocześnie funkcję Dyrektora Handlu i Rozwoju.

2009-10-08

Zarząd KOGENERACJI S.A. informuje, że Rada Nadzorcza, na swoim posiedzeniu w dniu 8 października 2009 r., powołała Pana Romana Traczyka na funkcję Członka Zarządu KOGENERACJI S.A.
Pełniąc funkcję członka zarządu KOGENERACJI S.A. pan Roman Traczyk będzie nadal członkiem zarządu i dyrektorem ds. handlu i jakości w Elektrociepłowni "Zielona Góra" S.A.
Jednocześnie pełni również funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki zależnej PPO Siechnice Sp. z o.o.
Działalność ta nie jest konkurencyjna w stosunku do pełnionej funkcji.

2009-10-28

Przed zmianą udziału OFE PZU "Złota Jesień" posiadał 1 517 767 sztuk akcji, co stanowiło 10,19 % kapitału zakładowego Spółki
Na dzień sporządzenia zawiadomienia tj. 28 października 2009 r. OFE PZU "Złota Jesień" posiada 1 457 820 sztuk akcji, co stanowi 9,78 % kapitału zakładowego Spółki

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 603
Wysłane: 23 listopada 2009 23:55:14 przy kursie: 77,00 zł
Siedziałem, siedziałem - nic nie wydumałem.
Strona analityczna świeci pięknie i zachęcająco:
www.stockwatch.pl/gpw/kogenera...

Niestety, do porządnej analizy sprawozdań potrzebny jest ekspert rynku energetycznego.
Od mojej, ogólnofinansowej strony, jest tylko jedno wielkie ryzyko: zobowiązania pozabilansowe (poręczenia) na olbrzymią kwotę ponad 7 mld złotych. W razie czego nie do udźwignięcia.
Ja w każdym razie wysiadam. Nigdy nie pracowałem w tej branży i pojęcia nie mam, jak rozplątać finanse spółki. Ale chętnie zapłaciłbym komuś, kto by to zrobił - bo potrzeba analizowania spółek energetycznych jest, a mi i współpracownikom po prostu brakuje na ten temat wiedzy. Pisać "przychody wzrosły o tyle, a zysk spadł o tyle" to niech sobie piszą analitycy z domów maklerskich i dziennikarze-przeklejacze. Ja się chcę dobrać do mięsa z chirurgiem, który się porządnie zna na tym temacie.
Edytowany: 23 listopada 2009 23:55

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 280
Wysłane: 26 listopada 2009 02:36:56 przy kursie: 77,45 zł
Ja tam ekspertem w energetyce nie jestem, ale znam się na finansach. Jak powiedział Robert Redford w "Havanie": "Na niewielu rzeczach w życiu się znam, ale na tym, na czym się znam, znam się dobrze" :)
No więc krótki przegląd spółki:
1. Z punktu widzenia rachunkowości, sprawozdawczości MSR i podstawowych finansów spółka bardzo spokojna, stabilna, regularna itp. (zabrakło mi synonimów). Rzekłbym - nudna (to jest komplement). Ciekawiej robi się, gdy się wgryźć w szczegóły sprawozdań.
2. Firma działa w klasycznej energetyce. Implikacje w punkcie 4c. Zgodnie z opisem na SW oraz nazwą, core business to produkcja ciepła i energii elektrycznej w tzw. skojarzeniu, czyli kogeneracji właśnie. Idea jest taka, że jak się produkuje prąd, to potrzebna jest para. A że para jest gorąca, to się ją wtłacza w rury i sprzedaje ludziom. No i odwrotnie, jak się sprzedaje parę, to można mieć też prąd. W Kogeneracji jest i tak i tak. We Wrocławiu przeważa produkcja ciepła, a w Zielonej Górze - produkcja prądu. Z kogeneracji ma się jeszcze certyfikaty żółte, które można sprzedać.
3. Tutaj uwaga: Grupa finansowa jest trochę bardziej skomplikowana, niż to opisano na stronie głównej StockWatch'a. Rzeczywiście Kogeneracja SA to dwie elektrociepłownie - we Wrocławiu i w Siechnicach (dla zmylenia przeciwnika to się nazywa EC Czechnica; jak ktoś chce sobie popatrzeć to na Google Maps są sympatyczne impresje fotograficzne :) ). Oprócz tego są jeszcze spółki zależne. W tym EC Zielona Góra (czyli trzecia elektrociepłownia) i parę innych podmiotów. Cytat z raportu w tej kwestii: "Jednostką Dominującą Grupy Kapitałowej KOGENERACJA S.A. („Grupa”, „Grupa Kapitałowa”) jest Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. (KOGENERACJA S.A., „Spółka Dominująca”, „Spółka”) - spółka akcyjna zarejestrowana w Polsce. Siedziba Spółki Dominującej mieści się we Wrocławiu przy ul. Łowieckiej 24, a działalność Spółki prowadzona jest w zakładach produkcyjnych we Wrocławiu i w Siechnicach (koło Wrocławia)." EdF nie jest także akcjonariuszem mniejszościowym, bo ma nad KGN kontrolę. Znowu cytat: "EDF International S.A., EnBW AG z siedzibą w Karlsruhe i Elektrociepłownia Kraków S.A. (spółki Grupy EDF) łącznie posiadają ponad 50% ogólnej liczby głosów w Spółce Dominującej." Jak by byli mniejszościowi, to by nie wstawili tam na szefa expata za 1,4m zł rocznie (raport za 2008). Nie to, żebym mu żałował. Człowiek robi dobrą robotę. Tylko stwierdzam fakt.
4. Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:
a. EC Zielona Góra korzysta z rekompensat za rozwiązanie KDT. Dostali w przeszłości jakieś zaliczki na dopłaty gazowe, które im się nie należały i teraz muszą oddać. Zrobili na tę okoliczność korektę poprzedniego okresu sprawozdawczego, ale w cashu to będzie widać.
b. Firma twierdzi, że odczuwa efekt cieplarniany. Może coś w tym jest, bo zabezpieczają się od niekorzystnej pogody (w tym przypadku ocieplenia). Posiada derywat pogodowy. I rozliczenie tego derywatu na koniec 2007 i 2008 było korzystne dla firmy. Czyli dostali odszkodowanie za to, że było cieplej, ale kwota to peanut. Mimo to przychody oscylują wokół 820m.
c. Ja bym się skupił raczej na tym, że spada produkcja prądu. Ten spadek wiążą z mniejszą produkcją ciepła (ale ciepło się wacha, a prąd stale spada), oraz koniecznością ograniczenia wytwarzania bez skojarzenia. A to wymusza myślenie o źródłach odnawialnych. Co firma zresztą czyni. I to jest powszechny problem polskiej energetyki - modernizacja w kierunku ekologii i większej sprawności. Pytanie, jak to się przełoży na przyszły cash flow, bo kasa wydana na środki trwałe wzrosła już w 2008, a w 2009 też jest wysoka. KGN generuje stabilny cash flow operacyjny, z którego płaci stabilne odsetki. Reszta jest do podziału między capex i de facto nadwyżkę dla akcjonariuszy. Jeśli intensywnie będą teraz inwestować w ekologię, to chwilowo może skończyć się dywidenda. A inwestować w ekologię muszą, bo chociażby dopłacają do nademisji CO2. Z drugiej strony większa "ekologiczność" wygeneruje więcej certyfikatów (żółtych i nawet zielonych). Temat pod rozwagę.
d. Za ostatnie 4 lata średnie przychody to ok. 820m zł, ale jeśli w tym roku proporcje H1 i Q3 do całego roku będą takie same, jak w 2008, to mogą zrobić ponad 900m (a nawet prawie miliard). Ale to jest gdybanie na podstawie proporcji. Zobaczymy. Nie patrzyłbym jednak w tej firmie na wyniki w pojedyńczych kwartałach. Raczej na wynik skumulowany i porównywał do odpowiednich poprzednich okresów YTD. Co do straty w Q3, to w raporcie jest wprost opisane, że to sezonowe i planowane. Tyle w odpowiedzi na pytanie post SirHoe.
e. W rachunku segmentowym widać, że te siechnickie szklarnie, to kamień u szyi. No ale chcą to sprzedać. To w ogóle jest fajny temat. Na Zachodzie niektóre firmy z nadwyżką ciepła odpadowego inwestują w szklarnie, żeby sobie dorabiać na ogrodnictwie. W ten sposób mają dodatkowy cash i nie wywalają gigadżuli w komin. Tak robią np. cukrownie. A u nas to nie wychodzi. Pozornie wychodzi za to, że KGN jest w pewnym sensie przeinwestowana, skoro lokuje ciepło w szklarniach. Tak naprawdę jednak, przejęli to cudo za długi. Drugim wspólnikiem jest Skarb Państwa. Przy sprzedaży chcą się oczywiście zabezpieczyć kontraktem długoterminowym na odbiór ciepła. Cała procedura zaś idzie, jak po grudzie. Gorzej będzie, jak to to zbankrutuje...
f. Zobowiązania pozabilansowe. WD ma rację - ogromne! Tylko, że to pod kredyt w Zielonej Górze. Tyle, że napisali to tak, że nie wiadomo, czy "Spółka" oznacza EC ZG, czy KGN, jako Grupę. Spora różnica, bo jak by się wysypało, to albo mamy domino, albo tylko Zielona Góra marznie :) Tyle, że to głównie chodzi o zabezpieczenie budowy bloku gazowo-parowego, więc jeśli mieliby tego nie spłacić, to będzie widać dużo wcześniej w raportach, że biznes się sypie. Mało prawdopodobne, moim zdaniem.
g. Jeszcze jedna ciekawostka. Firma posiada we Wrocałwiu coś, co się nazywa "Stara Elektrownia" ( www.kogeneracja.com.pl/content... ). Szukają inwestora, bo chcą to sprzedać. A więc może pojawić się kasa, której nie widać w bilansie (zakładam, że wartość bilansowa tego obiektu jest w okolicach zera). Moje przemyślenia: łódzka Manufaktura (mall) robi furorę, łódzki Księży Młyn (lofty) poszedł podobno w parę godzin, a drugi etap sprzedał się sam (z listy rezerwowej). A jak oni szukają kupca! Spróbujcie to znaleźć na ich stronie bez linku, który dałem powyżej! Ja wiem bańka w nieruchomościach już pękła, ale to chyba tym bardziej trzeba się postarać. Niedawno na parkiet.com reklamowali lofty w Żyradowie. Jak wszedłem z ciekawości, to spora część była już sprzedana. Czyli na mój gust słabo sie starają z tą elektrownią.

Reasumując: firma o porządnych finansach, pozytywnych perspetywach, choć niepozbawiona różnych problemów związanych z zaszłościami w branży. Problemy te są moim zdaniem przejściowe i kontrolowane przez spółkę. Jest też szansa na ekstra pieniądze. Conajmniej w 2010 r. może zaistnieć konieczność zaciśnięcia pasa, jeśli chodzi o generowane przepływy. Jak bardzo, nie wiem. Oni na pewno mają budżet i wiedzą. Okaże się przy deklarowaniu dywidendy. Ale uważam, że ewentualne poświęcenie powinno się opłacić w dalszej przyszłości.
Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 5 grudnia 2009 18:45

pop
Wpisów: 3 427
Wysłane: 26 lutego 2010 09:15:17 przy kursie: 94,30 zł
Tu dopiero jest wzrost zysku...
mojeinwestycje.interia.pl/news...

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 26 lutego 2010 17:10:07 przy kursie: 94,30 zł
Kogeneracja ( www.stockwatch.pl/gpw/kogenera... ) – raport kwartalny za Q4’2009.
Panie i Panowie – to był bardzo dobry rok. thumbright

Spółka przez cały rok pokazywała sprzedaż lepszą, niż w okresach porównywalnych. W q2 i q3 – minimalnie (ale lepszą), w kwartałach kluczowych, czyli q1 i q4 – dużo lepszą. W całym roku zadziałała opisywana przez mnie proporcja i przychody sięgnęły 970m pln ze „zwykłej” sprzedaży. Do tego doszło 18m tytułem rekompensat za KDT. Tutaj wskazówka dla dociekliwych – dane porównawcze za 2008 są zmodyfikowane ze względu na zmianę prognoz. Detale na str. 67 – Korekty poprzednich okresów.

Pisałem, że Kogeneracji nie należy rozpatrywać kwartalnie, lecz rocznie, ale muszę skomentować dwie rzeczy. Po pierwsze wynik q4 jest bardzo dobry, ale z cyklu sezonowego widać, że następujący q1 jest zawsze jeszcze lepszy! A wszyscy wiemy, jak wyglądała tegoroczna zima. Po drugie firma wypracowała bardzo fajny model działania. Kwartały słabe są jednakowo słabe, natomiast kwartały dobre są coraz lepsze. Do tego dochodzi praktycznie liniowa zależność rentowności do sprzedaży i w efekcie firma ma coraz lepsze wyniki.

Firmie rosną zobowiązania, ale w połączeniu z tempem wzrostu całej firmy udział tychże maleje. Nie podoba mi się jednak spadek udziału zobowiązań długoterminowych w zobowiązaniach ogółem. Wychodzi, że redukowany jest wpływ właśnie długu długoterminowego.

Cash flow znacznie lepszy, niż zwykle, mimo, że sporo gotówki ugrzęzło w kapitale pracującym. Kasa powinna zacząć się uwalniać latem – w sam raz pod inwestycje i remonty. Z dywidendą problemów być nie powinno. No chyba, że dowiemy się o uruchomieniu jakiejś poważnej budowy.

Czynniki kształtujące wynik, to wg Zarządu, wzrost wolumenu ciepła oraz wzrost cen energii, a także wzrost wolumenu i cen certyfikatów. Szczegóły: dla Kogeneracji – str. 59, dla EC ZG – str. 62. Moja uwaga do tego: firma pozyskuje certyfikaty ze współspalania biomasy z drewna. Drewno będzie trzeba w przyszłości zastąpić roślinami energetycznymi. Btw – pewnie dlatego PEP tak się pcha w pelety z siana. Zarząd pisze, że musi ograniczać produkcję prądu ze względu na limity emisji, ale bilans CO2 się poprawił – rozwiązano część rezerwy.

Segmenty. Oczywiście wynik zrobiony głównie przez produkcję. Nieźle wyszła też dystrybucja, ale nie rozumiem tu jednej rzeczy. Segment nie wykazał sprzedaży wewnętrznej, za to wykazał koszty tej sprzedaży. Trzeba przyznać, że koszty te są mocno ograniczone w stosunku do 2008, ale mimo wszystko – hydrozagadka. Think A rolnictwo więdnie.

W kosztach rodzajowych widać potężne oszczędności na podatkach – to efekt przerzucenia akcyzy z producentów na dystrybutorów. Teraz daje to ekstra marżę (38m!), ale pewnie z czasem się skurczy. Przy okazji – to jest przykład, że fajnie, jak firma pokazuje wynik kalkulacyjny i uzgodnienie do rodzajowego. Po prostu więcej wiadomo. Widać też, ile płacimy podatków puke_l

Cóż wyceny są tutaj: www.stockwatch.pl/gpw/kogenera... , oby tylko publika nie przereagowała, gdy latem wyniki sezonowo spadną.

Powyższa treść przez 45 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Padre Ricco
Padre Ricco PREMIUM
Wpisów: 29
Wysłane: 3 marca 2010 10:21:36 przy kursie: 92,40 zł
Moją uwagę zwrócił fakt, że KGN stale i konsekwentnie zwiększa marżę operacyjną. W zeszłym roku wzrost rentowności był wręcz skokowy (z 14% w 2008 do 23% w 2009). Czy ktoś ze znawców tematu mógłby się wypowiedzieć, jakie są przyczyny tego zjawiska? Czy to jest stała tendencja, czy też efekt nadzwyczajnych okoliczności, które nie muszą się powtórzyć w przyszłości?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 814
Wysłane: 3 marca 2010 11:23:40 przy kursie: 92,40 zł

Padre Ricco
Padre Ricco PREMIUM
Wysłane: 27 kwietnia 2010 12:05:19 przy kursie: 112,00 zł
W związku z tym, że nie jestem stałym bywalcem forum, dopiero teraz odnoszę się do odpowiedzi anty_teresy. Chciałbym Cię prosić o wskazanie, w którym miejscu kolega rafsty napisał ze szczegółami, co dlaczego, i czy tak będzie. Ja znajduję tylko taką uwagę "Teraz daje to ekstra marżę (38m!), ale pewnie z czasem się skurczy". Chodziło mi jednak o bardziej wyczerpującą analizę postawionego przeze mnie zagadnienia. Może coś przeoczyłem? Jeśli tak, proszę o pomoc i wskazanie właściwego fragmentu.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 27 kwietnia 2010 13:21:38 przy kursie: 112,00 zł
Cytowany przez Ciebie fragment dotyczy akcyzy (co jest zresztą napisane). Proponuję skupić się na tym fragmencie:
"Pisałem, że Kogeneracji nie należy rozpatrywać kwartalnie, lecz rocznie, ale muszę skomentować dwie rzeczy. Po pierwsze wynik q4 jest bardzo dobry, ale z cyklu sezonowego widać, że następujący q1 jest zawsze jeszcze lepszy! A wszyscy wiemy, jak wyglądała tegoroczna zima. Po drugie firma wypracowała bardzo fajny model działania. Kwartały słabe są jednakowo słabe, natomiast kwartały dobre są coraz lepsze. Do tego dochodzi praktycznie liniowa zależność rentowności do sprzedaży i w efekcie firma ma coraz lepsze wyniki.". Pozdrawiam.

Padre Ricco
Padre Ricco PREMIUM
Wysłane: 11 maja 2010 11:56:42 przy kursie: 106,80 zł
OK, rozumiem Cię, ale nie o to mi chodziło, kiedy umieszczałem swojego pierwszego posta.
To, że zależność jest liniowa albo, że "kwartały słabe są jednakowo słabe, natomiast kwartały dobre są coraz lepsze", to każdy może wyczytać z raportów bez zbytniego zagłębiania się w nie. Mi chodziło o analizę, która powie, skąd się bierze ta liniowa zależność rentowności do sprzedaży i dzięki jakim czynnikom firmie udaje się coraz bardziej polepszać kwartały dobre.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 11 maja 2010 14:21:21 przy kursie: 106,80 zł
Główny składnik recepty na taki sukces? Jakość kontroli kosztów. Tylko tyle i aż tyle. Z własnej praktyki dorzucę jeszcze jedną zasadę - "budżetując staraj się jak najmniej dzielić na 12" :) Zwłaszcza w takim cyklicznym biznesie, jak KGN. "Bez zbytniego zagłębiania się" odpowiedź może Ci się wydać trywialna, ale zaręczam Ci, że tak nie jest.

Padre Ricco
Padre Ricco PREMIUM
Wysłane: 11 maja 2010 15:00:28 przy kursie: 106,80 zł
Twoja odpowiedź jest całkowicie słuszna i nie sposób się z nią nie zgodzić.
Jednak mnie wciąż nurtuje pytanie, czy w tym biznesie jest możliwe długoterminowe utrzymanie marży operacyjnej na poziomie 23%. Jeśli nie, to jaki jest ten poziom przy bardzo dobrej polityce zarządzania kosztami? Żeby udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie, wg mnie trzeba jednak zagłębić się w temat.

Padre Ricco
Padre Ricco PREMIUM
Wysłane: 11 maja 2010 15:16:03 przy kursie: 106,80 zł
rafsty napisał(a):
Cytowany przez Ciebie fragment dotyczy akcyzy (co jest zresztą napisane). Proponuję skupić się na tym fragmencie:
"Pisałem, że Kogeneracji nie należy rozpatrywać kwartalnie, lecz rocznie, ale muszę skomentować dwie rzeczy. Po pierwsze wynik q4 jest bardzo dobry, ale z cyklu sezonowego widać, że następujący q1 jest zawsze jeszcze lepszy! A wszyscy wiemy, jak wyglądała tegoroczna zima. Po drugie firma wypracowała bardzo fajny model działania. Kwartały słabe są jednakowo słabe, natomiast kwartały dobre są coraz lepsze. Do tego dochodzi praktycznie liniowa zależność rentowności do sprzedaży i w efekcie firma ma coraz lepsze wyniki.". Pozdrawiam.

Kogeneracja opublikowała dziś raport za 1 kwartał 2010. Jak widać nie sprawdziła się ani zasada, że q1 jest zawsze lepszy od q4, ani zasada, że kwartały dobre są coraz lepsze, ani rentowność już nie ta co q1 2009. Nie pomogła nawet sroga zima...
Właśnie o to mi chodziło, kiedy pisałem pierwszego posta z pytaniem o marżę KGN. Liczby i trendy to nie wszystko. Żeby zrobić rzetelną prognozę, trzeba zagłębić się w szczegóły i poznać przyczyny osiąganych wyników.

P.S. Sądząc po dzisiejszych notowaniach, wielu kupowało pod ten "cudowny" pierwszy kwartał. Teraz sprzedają... :(

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 11 maja 2010 23:21:02 przy kursie: 106,80 zł
Będą na rano... Od paru godzin próbuje się przegryźć, ale trafiam na opory :)
O spadku rentowności też będzie :)
Edytowany: 11 maja 2010 23:59

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 12 maja 2010 01:00:10 przy kursie: 106,80 zł
Omówienie wyników kwartalnych GK Kogeneracja S.A.

Grupa uzyskała w zasadzie identyczne przychody co w roku poprzednim, ale spadła mocno rentowność sprzedaży. W pierwszym kwartale zeszłego roku rentowność brutto sprzedaży wyniosła 43%, a obecnie 37. Może nieco dziwić brak wzrostu sprzedaży, bo w raportowanym okresie była naprawdę sroga zima, a do tego na przestrzeni roku wzrosły ceny ciepła i energii. Co więc się takiego stało? Odpowiedz na pytanie łatwiej będzie uzyskać analizując przychody dwóch głównych podmiotów grupy, czyli EC Wrocław i EC Zielona Góra.

W pierwszej z nich czyli Kogeneracji przychody wzrosły o 10 milionów. Sprzedano o 4% więcej ciepła, ale 5% mniej energii elektrycznej na skutek awarii. Wobec tej awarii całkowita ilość sprzedanej energii wzrosła tylko o 1,5%. Ponadto energia elektryczna była relatywnie tańsza, na skutek przeniesienia akcyzy z producentów na dystrybutorów.
Na zysk wpływu to mieć nie powinno, ale już na przychody i owszem.
Dodatkowo sprzedaż wsparły sprzedane certyfikaty energetyczne. Przychody z tego tytułu były prawie dwukrotnie wyższe niż w roku poprzednim. Energia zielona, czyli współspalanie biomasy stanowi ponad 10% w sprzedaży energii elektrycznej. Dużo wyższe koszty zmienne, czyli koszty węgla spowodowały spadek rentowności. To jest podstawową przyczyną spadku rentowności. Nie było wzrostu sprzedaży, ale wzrost kosztów własnych sprzedaży... W roku poprzednim sytuacja była odwrotna. Ceny głównego surowca na skutek spowolnienia gospodarczego i spadku produkcji przemysłu spadały. Obecnie mamy wzrost 20% rok do roku co doskonale widać w kosztach paliwa.
W przypadku EC Zielona Góra wzrostu sprzedaży w zasadzie nie było. Stało się tak z powodu zmniejszenia rekompensat kosztów osieroconych oraz jak podaje spółka - postoju bloku węglowego związanego z wymianą filtra. Nie chce się to jakoś pogodzić z ogólnym wzrostem cen energii i informacją w sprawozdaniu o połączeniu EC ZG z podmiotem dystrybucyjnym ZEC. Ponadto jeśli EC ZG przejęła podmiot dystrybucyjny to nadal powinna w kosztach wykazywać akcyzę, a tego w tym kwartale nie robi. Nie da się więc wytłumaczyć spadku przychodów pomimo wzrostu cen przeniesieniem akcyzy. Widzę tu pewną niejasność w sprawozdaniu. Wychodzi na to, że przedstawione wyniki nie obejmują spółki ZEC.
W przypadku tej spółki nie widać takiego spadku rentowności, co związane jest z innym paliwem. Większość energii pochodzi z bloku gazowego, a tylko niewielka część z bloku węglowego.
Za brak wzrostu przychodów odpowiada wyłączenie akcyzy z kosztów energii w Kogeneracji oraz spadek sprzedaży energii elektrycznej w obydwu głównych podmiotach. Czy to może być spowodowane? Być może limitami emisji CO2, ale prawdopodobnie też koniecznością modernizacji bloków energetycznych. Na naprawy wydano w obecnym kwartale znacząco więcej niż przed rokiem. W sprawozdaniu jest napisane, że grupa nie odnotowała znczących niepowodzeń, ale za takie należy uznać spadek sprzedaży energii elektrycznej.
Spadek zysku na sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku wynosi 20 milionów, czyli 14%. Im bardziej w dół rachunku tym dysproporcja się zmniejsza, aby na poziomie netto osiągnąć 12% różnicy. Tu trzeba oddać zarządowi, że kontroluje koszty. Bardzo ciężko jest zmniejszać koszty szybciej niżeli następuje erozja wyniku. O ponad milion większe są pozostałe przychody operacyjne. Mimo utworzenia rezerw na należności, udało się utrzymać dodatni wynik dzięki transakcji swapowej na certyfikaty emisyjne CO2. Mniejsze są koszty sprzedaży oraz koszty zarządu. Większa pozycja gotówkowa pozwoliła też zarobić więcej na odsetkach bankowych.
Automatyczne wyceny po raporcie się wiele nie zmieniły i można je znaleźć w monitorze spółki:
www.stockwatch.pl/gpw/kogenera...
Pomimo spadku zysków wygenerowano minimalnie większy cashflow operacyjny – prawie 215 milionów. W całości potwierdza zyski nawet bez zmian w kapitale obrotowym. Przepływy gotówkowe z działalności inwestycyjnej są ujemne. Spółka wydała ponad 60 milionów na aktywa trwałe. Działalność finansowa pochłonęła prawie 100 milionów gotówki. Spłacono część kredytów, ale przede wszystkim dokonano wykupu obligacji. W kasie grupy pojawiło się dodatkowe 55 milionów złotych.

Zmiany aktywów trwałych to promile. Troszkę brakuje wzrostu aktywów trwałych. Wydano na nie ponad 60 milionów, a amortyzacja wyniosła tylko 20 milionów. Znacząco spadły zapasy, ale temu po sezonie grzewczym nie ma się co dziwić. Ściągnięto prawie 60 milionów należności, a jak już wspomniałem przy rachunku przepływów pieniężnych w kasie pojawiło się dodatkowe 50 milionów. Zmiana kapitału własnego jest efektem wyłącznie zaraportowanego zysku. Delikatnie zmniejszył się udział kredytów długoterminowych, natomiast zadłużenie krótkoterminowe spadło bardzo poważnie-ponad 80 milionów złotych.

Spółkę pomimo tego, że spadły jej w ostatnim kwartale zyski należy uznać za dobrze zarządzaną. Wydaje się, że zarząd kontroluje wydatki na które ma oczywiście wpływ. W ogóle sytuacje spółki jest dość mocno uzależniona od URE. Z jednej strony urząd wyznacza ceny produktów(pośrednio), a z drugiej kontroluje koszty części materiałów i surowców-gaz. Wbrew pozorom spółce nie sprzyja ożywienie gospodarcze, bo rośnie jej wtedy cena podstawowego paliwa czyli węgla. Spółka wymaga też sporych nakładów inwestycyjnych. Widać, że rosną koszty napraw bloków energetycznych, ale także przydałoby się jeszcze zwiększenie udziału OZE. Dzięki inwestycjom w ograniczanie emisji i produkcję zielonej energii w przychodach coraz większą rolę odgrywają świadectwa. Wydaje mi się też, że ceny biomasy mogą być stabilniejsze niżeli ceny węgla. Aby jednak dostosować kotły i resztę instalacji potrzebne są nakłady inwestycyjne.
Spółka podaje w raporcie, że jej wyniki mocno zależą od pogody, co oczywiście jest zrozumiałe. Natomiast nie kontynuuje zabezpieczania jej wpływy instrumentami pochodnymi. To akurat w tym kwartale wyszło jej na zdrowie, ale nie zawsze tak być musi.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 12 maja 2010 04:08:09 przy kursie: 106,80 zł
@kasiear:

A propos zasady nr 1
Q1'2010 był gorszy od q4'2009?
Przychody: q1=346m q4=319m
Zysk akcjonariuszy dominujących: q1=91m q4=66m.
Chyba nie mówimy o tej samej spółce.

A propos zasady nr 2.
Spółka wyjaśnia: po pierwsze cena paliwa, po drugie awarie i przestoje. "Taki czas zdarza się raz na sto lat", jak śpiewał bodajże Kazik. Nie wykorzystali go w 100%? Coś się zepsuło? Przeciągnęła się wymiana filtra? Bywa! "Solidna analiza" z pewnością by to przewidziała na lata wcześniej. Podobnie, jak przewidywalne było obciążenie wyniku BP z powodu wycieku ropy... Poza tym to raport kwartalny, więc nie ma gwarancji, że wszystko tu rachunkowo gra na tip-top. AT ma rację, coś tu nie gra choćby z tą akcyzą.

A propos prognoz.
Nie sporządzam(y) prognoz. Skąd ten pomysł?! Opisuję to, co widać w wynikach. A w wynikach KGN widać sezonowość i umiejętne zarządzanie kosztami. W czasie, kiedy pisałem swój tekst, widać było, też że jest zimno i śnieg, a więc logicznym wnioskiem było spodziewanie się dobrej sprzedaży i wyniku za q1. Żadna gruntowna analiza nie jest do tego potrzebna. Wystarczy termometr za oknem. Ale na przyszłość widzę, że lepiej zachowywać takie (myślałem, że oczywiste) spostrzeżenia dla siebie. Przyjdzie odwilż i będzie na mnie.

A propos "normalnej" marży.
Miej na uwadze następujący fakt - marża operacyjna za 2009 w naszych giełdowych spółkach energetycznych bez ekstremów ma rozrzut o jakieś 10p.%. Jak to możliwe?! Tak, że nie ma "normalnej" marży. Każdy zarząd inaczej radzi sobie z generowaniem wyników. Istota inwestowania, to poszukiwanie tych, które radzą sobie najlepiej i kupowanie tanio ich firm. Ja poszukuję takich, co sobie radzą z kosztami (zboczenie zawodowe). I takie kupuję. Staram się tanio. Broń Boże nie traktuj tego, jak porady! Znowu będziesz miał pretensje.

A propos trendów.
Opisane powyżej rzeczy wychodzą tylko poprzez analizę trendów. Zwłaszcza, kiedy chce się coś kupić tanio. Tutaj może zwrócę uwagę na to, że w tym niby-fatalnym kwartale KGN miała najniższe od co najmniej 9-ciu kwartałów (procentowo) koszty sprzedaży i overhead'y. Ale to tylko statystyka i głupie trendy właśnie. No ale skoro ludzie tam pracujący dobrze robią swoją robotę od paru lat, to czemu zakładać, że od jutra przestaną się starać? Z drugiej strony - firma zaczyna cierpieć wskutek cen węgla. To daje do myślenia. Ale myślenie to obowiązek każdego inwestora, więc na tym poprzestanę i zagłębiać się nie będę.

A propos zagłębiania się.
Sprawozdania KGN czytam akurat praktycznie w całości. Ale po pierwsze - nie ma szans, żeby opisywać wszystko, co wyczytam; po drugie - o szczegółach na temat KGN całkiem sporo już napisałem w listopadzie; po trzecie - cokolwiek napiszę i tak nie będzie to jednoznaczna recepta na temat 'jak oni to robią', a tym bardziej 'jak będzie im szło' i 'czy warto w nich inwestować'. Szukasz Świętego Graala.

Co do istoty analizowania spółek.
Piszesz: "Liczby i trendy to nie wszystko. Żeby zrobić rzetelną prognozę, trzeba zagłębić się w szczegóły i poznać przyczyny osiąganych wyników.". Otóż gruntownie i fundamentalnie się z Tobą nie zgadzam. Uważam, że na firmę należy patrzeć przede wszystkim przez pryzmat liczb i poprzez liczby zgłębiać zachodzące w niej procesy. Ileż to razy inwestorzy karmieni są bullshitem o "dywersyfikacji, intensyfikacji, poprawie, poszerzaniu oraz pogłębianiu"? A liczby są do bani. Uważasz, że jest inaczej? Masz prawo, ale coś mi mówi, że wtopiłeś na tych akcjach, więc sądzę, że mnie nie przekonasz. Poza tym ponownie - szukasz Świętego Graala.

Co do spadku ceny giełdowej.
Nie jest to jedyna spółka, którą tłum kupił pod spodziewane, cudowne wyniki. Na wykresie od 1/12/2009 rysowała się piękna parabola, więc widać (jak zwykle po fakcie), kto w to wchodził i na jaki termin. Część pewnie nie kupowała nawet pod "cudowny kwartał", tylko "bo rośnie". Ciekawe, ilu z nich wzięło pod uwagę komunikat NWR z 14/4/2010 o kontraktacji węgla. Ciekawe, ilu z nich w ogóle wiedziało, że KGN zużywa węgiel. Teraz ci ludzie uciekają. No i co z tego? Jak się biega w tłumie, trzeba się liczyć z ryzykiem stratowania.

Padre Ricco
Padre Ricco PREMIUM
Wysłane: 12 maja 2010 09:02:16 przy kursie: 109,50 zł
Widzę, że sprowokowałem Cię do dłuższej i bardzo interesującej wypowiedzi. Dzięki za nią.
Nie ze wszystkim się zgadzam, ale chyba nie ma sensu dalej męczyć tego tematu...

Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3