pixelg
11BIT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11BIT [11B]

AKTUALNY KURS: 357,50 zł (+2,14%) 31-03-2020 09:11
aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 982
Wysłane: 21 lutego 2020 20:12:28 przy kursie: 467,50 zł
kunoj napisał(a):
Sekciarze na posterunku, wprawdzie baks musi ochłonąć i skonsultować tłumaczenie ale zawsze ktoś czuwa.
Trzech członków zarządu posiada w tej chwili nędzne 15,5 % akcji. We trzech. Tak dla porównania jeden Kostowski z Playwaya ma 82% udziałów w swojej spółce. Może dlatego nie musi drukować akcji w formie programów motywacyjnych jak te orły tutaj. Tak właściwie to w tej chwili ze dwa pierwsze lepsze fundy mogłyby uwolnić ich od trudów kierowania tą spółką. Oczywiście w teorii

Szczypta darmowej edukacji dla ciebie: program motywacyjny jest w 11Bit potrzebny by utrzymać zdolnych pracowników.
Twój ukochany playway tym w miarę zdolnym pozwala wejść sobie na giełdę.

GRAF78
GRAF78 PREMIUM
Wpisów: 1 108
Wysłane: 21 lutego 2020 20:14:33 przy kursie: 467,50 zł
Utnapisztim napisał(a):
O właśnie, jeszcze napisz po ile będą obejmować motywacyjne akcje na CDR bo raczej nie pół czy ćwierćdarmo.

Po 22,5 czyli za ca 1/15 ceny rynkowej. I rynek ma to gdzieś.

Interesujące będzie zobaczyć w założeniach nowego programu motywacyjnego 11b jaką cenę objęcia akcji ustalą tym razem - życzyłbym sobie min. 400zł i żeby po 3 latach znów te cfaniaki mogli je objąć za po taniosci za ćwierćdarmo.

Przeciez Ci ludzie stoją za sukcesami tych Spółek bez nich nawet 9zl by się nie utrzymało. To bardzo dobre ze uchwalili programy motywacyjne które związały kluczowych pracowników ze firmą.

GRAF78
GRAF78 PREMIUM
Wpisów: 1 108
Wysłane: 21 lutego 2020 20:24:03 przy kursie: 467,50 zł
kunoj napisał(a):
...pokażmy ile kosztowałyby akcje 11bit, gdyby spółka miała dzisiaj taką kapitalizację jak ma TSGames. Otóż jest to 928 PLN. A ile to będzie w przypadku porównania z Playwayem? Tutaj to jest dopiero - 1115 PLN. Słownie: tysiąc sto piętnaście złotych. I stało się to dosłownie w ciągu kilkunastu miesięcy. Jeżeli to nie jest dramat dla akcjonariuszy 11bit to co nim jest

a ile by kosztowały gdyby 11bit miał kapitalizacje jak CDR?

ps: w mojej ocenie obecne działanie ma na celu odbudowanie pakietów akcji przez Zarząd, o ile się nie myle obejmą oni więcej akcji niż sprzedali?

Kolczasty
Wpisów: 23
Wysłane: 21 lutego 2020 20:44:57 przy kursie: 467,50 zł
GRAF78 napisał(a):
Przeciez Ci ludzie stoją za sukcesami tych Spółek bez nich nawet 9zl by się nie utrzymało. To bardzo dobre ze uchwalili programy motywacyjne które związały kluczowych pracowników ze firmą.

Dobrze mówisz! W niektórych branżach można liczyć maszyny, tony stali czy liczbę okrętów. Tutaj liczy się talent załogi, która wytworzy i sprzeda unikatowe IP. To Ci pracownicy i zarząd jest podstawą wysokiej wartości spółki GameDev. Zasługują na program motywacyjny i na możliwość decydowania o swoim majątku po spełnieniu warunków w podpisanych umowach. Program motywacyjny musi być taniej niż cena na rynku, wielokrotnie taniej. Jaka nagroda w dawaniu pracownikom opcji na kupno po cenie rynkowej?

kunoj napisał(a):
Gdzie w końcu to przyspieszenie w budowaniu zespołów, bo chyba nikt normalny nie uwierzy, że grupa 35 ludzi skończy w 2 lata grę na wszystkie platformy, skoro z takim portowaniem gotowego Frosta brandzlowali się 1,5 roku?

Zachęcam do zapoznania się z historią takiego krakowskiego dewelopera jak Reality Pump, która w dawnych czasach robiła równoczesne premiery na PC i konsole. Tam zespół wielki nie był, ale utalentowany. Potem Ci sami ludzie tworzyli trzon krakowskiego CDR.

baks
Wpisów: 2 325
Wysłane: 21 lutego 2020 21:08:58 przy kursie: 467,50 zł
Utnapisztim napisał(a):
O właśnie, jeszcze napisz po ile będą obejmować motywacyjne akcje na CDR bo raczej nie pół czy ćwierćdarmo.

Po 22,5 czyli za ca 1/15 ceny rynkowej. I rynek ma to gdzieś.

Interesujące będzie zobaczyć w założeniach nowego programu motywacyjnego 11b jaką cenę objęcia akcji ustalą tym razem - życzyłbym sobie min. 400zł i żeby po 3 latach znów te cfaniaki mogli je objąć za po taniosci za ćwierćdarmo.

Akurat te zasady są ogólnie łatwe do przywidzenia. Dlatego spółce m.in nie zależało na "pompowaniu" ceny akcji.
W następnym programie cena akcji w PM nie może być mniejsza niż średnia z ostatniego półrocza. Jak przejrzysz sobie to średnia cena będzie trochę poniżej 400zł. Sądzę, że będzie to gdzieś w okolicy 380zł. Jak komuś się chce to może sobie policzyć .... salute

Tak więc można przyjąć, że już na dzień dobry w chwili uchwalania PM będą "do przodu" o jakąś 100-kę na każdej akcji ..... Angel
Myślę, że teraz nie ma wątpliwości co do spokoju informacyjnego.
I nie ma co się tutaj "pluć" bo to ogólnie stosowane zasady.
W nowym PM może być jeszcze jakieś dyskonto. Więc nie zdziwiłbym się gdyby cena do PM była 330-350zł. Teraz ważne aby sam program był możliwie progresywny bardziej jak ostatni.
Nie ma wątpliwości, że do programu załapie się tylko P8 a P9 i P10 będą miały wpływ na przychody w jeszcze kolejnym.
Mnie ciekawi jakie przychody i zyski założą z P8. Nie ma wątpliwości, że FP nie przyniesie chyba więcej jak 150mln przychodów w kolejnych 3 latach.
W niespełna 2 lata FP przyniósł sporą część wyników za 3 lata.
W kolejnych 3 latach da raczej około 100mln przychodów a ile zysków trudno to ocenić.
P8 powinien przynieść w ciągu 8 do 14 miesięcy ponad 100mln przychodów.
W 2017- 2019 było 127mln przychodów a zyski ponad 70 mln.
Moim zdaniem założenia powinny być ponad 2 razy wyższe.
Sam oczekiwałbym ponad 250mln przychodów i 150mln zysków w 2020-2022.
Do tego konieczna jest premiera najpóźniej w lutym 2022. Późniejsza premiera nie gwarantowałaby wyniku w 8 miesięcy 2022 wyniku 2 razy lepszego niż FP w prawie 2 lata.
Na razie nie ma pewności, że premiera będzie w 2021 a to by dawało szanse na na prawdę dobry wynik przychodów.
Jakieś wnioski będzie można wysnuć po prezentacji założeń PM.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Utnapisztim
Wpisów: 466
Wysłane: 22 lutego 2020 07:08:58 przy kursie: 467,50 zł
Podwojenie przychodów/zysków w 3 lata to byłby jednakże niezbyt ambitny cel na tle giełdowych "konkurentów" (TEN, PLW) osiągających taki wzrost w 2-krotnie krótszym czasie o ile nie szybciej. Powinni może wydłużyć okres obowiązywania programu do 4 lat żeby objąć nim także P9 - ale to się pewnie nie stanie.
Edytowany: 22 lutego 2020 07:10

Bergman
Bergman PREMIUM
Wpisów: 8
Wysłane: 22 lutego 2020 10:43:47 przy kursie: 467,50 zł
Tak się przyglądam z boku bo obserwuję 11Bit i muszę powiedzieć, że zaczyna mnie zastanawiać taka mentalność, że o pewnych spółkach można pisać dobrze albo wcale. Za każdym razem jeżeli zarząd sprzedaje akcje to nie jest to dobra informacja dla inwestora. Koniec kropka. Dobrą informacją jest zakup akcji przez zarząd, a nie się ich pozbywanie. Ta, wydawałoby się, oczywista prawda traci na publicznej nośności jeżeli zaczyna dotyczyć pewnych spółek, ale przy innych spółkach ta zasada oczywiście nadal obowiązuje (przykładowo, do dzisiaj się wytyka prezesowi Bloober Team, że parę lat temu sprzedał akcje).

Dla mnie traktowanie, bo nie tylko rzecz się tyczy 11bit, pewnych spółek jako świętych krów oznacza, że stworzyła się bańka na rynku bo tam gdzie powinna obowiązywać wycena gospodarcza pojawia się wiara w coś co nie ma uzasadnienia. 11 bit mimo, że są bardzo dobrą spółką nie potrafią potwierdzić wynikami swojej kapitalizacji. Jeżeli zarząd musi sprzedać akcje by pozyskać, jak rozumie, pieniądze na sfinansowanie programu motywacyjnego to oznacza, że nie ma tych pieniędzy z bieżącej działalności gospodarczej. No to jest sygnał alarmowy.

Patrzę i nie mogę się nadziwić tej wierze w coś co nie ma podstaw i nie dotyczy to tylko 11bit, ale również TEN i PLW (CDR akurat stawiam w nawiasie bo są JEDYNĄ spółką mającą uzasadnienie własnej wyceny i podczepianie do tej firmy wycen pozostałych spółek jest właśnie tą samą stroną ślepej wiary w gamedev).

sledzik007
Wpisów: 104
Wysłane: 22 lutego 2020 11:53:21 przy kursie: 467,50 zł
Co do cdr to ich kapitalizacja oznacza stworzenie mega hitu na poziomie może nie gta ale coś aspirującego. Gorzej będzie jak sprzedaż nie pociągnie tego to będziemy mieć lawinę. Gra cdr projektu uważam za świetną ale nie oznacza że sprzeda się świetnie bo mogą mieć wiele bugów. Co do plw to ma on wiele kiepskich gier które jednak mogą okazać sie hitami jak car mechanic czy house of fliper wiec wzrost jest możliwy i sufity jeszcze nie ma co nie można powiedzieć o cdr choć nie twierdze że możemy zobaczyć nawet 400 zł na tej spółce

11 bit powinno zrobić wysoko poprzeczke co do programu i wskoczyć na wyższym poziom

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wysłane: 22 lutego 2020 12:51:07 przy kursie: 467,50 zł
Bergman: proszę o podanie negatywnych konsekwencji sprzedaży dużych pakietów akcji przez rządzących CDR. Następnie proszę o nakreślenie zagrożeń wynikających z ostatniej sprzedaży małych pakietów przez 11Bit.

Rif
Wpisów: 707
Wysłane: 22 lutego 2020 12:54:41 przy kursie: 467,50 zł
Bergman napisał(a):
Jeżeli zarząd musi sprzedać akcje by pozyskać, jak rozumie, pieniądze na sfinansowanie programu motywacyjnego to oznacza, że nie ma tych pieniędzy z bieżącej działalności gospodarczej. No to jest sygnał alarmowy.

Z jakiej działalności gospodarczej? Myślisz, że ludzie trzymają na kontach 7mln w oczekiwaniu na sfinalizowanie swych pakietów akcji? Nie, mają zainwestowane pieniądze w różnych działalnościach.

Utnapisztim
Wysłane: 22 lutego 2020 13:27:54 przy kursie: 467,50 zł
Bergman napisał(a):
Za każdym razem jeżeli zarząd sprzedaje akcje to nie jest to dobra informacja dla inwestora. Koniec kropka. Dobrą informacją jest zakup akcji przez zarząd, a nie się ich pozbywanie.

Więc zatem sprzedaż pakietu akcji w celu sfinansowania ZAKUPU WIĘKSZEGO pakietu tańszych akcji z programu motywacyjnego i w konsekwencji ZWIĘKSZENIE UDZIAŁÓW w spółce przez czlonkow zarządu powinna być dla ciebie informacją pozytywną czy negatywną? Oczywiście nie wiem jak się zachowają po objęciu nowych akcji za kilka miesięcy ale jak dla mnie w świetle podanych motywów sprzedaży wytykanie zarządowi pozbywania się udziałów jest na chwilę obecną przedwczesne - skoro per saldo za kilka miesięcy ich udziały wzrosną.
Edytowany: 22 lutego 2020 13:29

Bergman
Bergman PREMIUM
Wysłane: 22 lutego 2020 14:07:17 przy kursie: 467,50 zł
aircanada15 napisał(a):
Bergman: proszę o podanie negatywnych konsekwencji sprzedaży dużych pakietów akcji przez rządzących CDR. Następnie proszę o nakreślenie zagrożeń wynikających z ostatniej sprzedaży małych pakietów przez 11Bit.

I właśnie o tym pisałem - sprowadzanie gamedev do wyceny CD Projekt (ale tylko wybranych spółek bo takie zasady dotyczą świętej trójcy - TEN, PLW, 11bit - lecz nie dotyczą całej reszty). Żadna spółka z gamedev nie jest w żadnym stopniu porównywalna do tej firmy. 11 bit zrobił co najwyżej 2 porządne gry co pokazują przychody, ale nigdy nie zrobił gry, która stanowiła wzór dla całego sektora AAA. Żadna inna firma również nie jest wizytówką Polski na arenie międzynarodowej jak i żadna inna nie napędza biznesu filmowego w Hollywood. To są kompletnie dwie różne miary. Jednakże któryś już raz się pojawia argument, że 11 bit wolno bo i zarząd CD Projekt też w przeszłości sprzedał akcje. Argument zupełnie absurdalny i nielogiczny bo przecież rozmowa jest o 11 bit, a nie o CD Projekt. Gdyby nie CD Projekt to niejeden w ogóle giełdą by się nie zainteresował, obroty na całym GPW byłyby mniejsze i zapewne inne byłyby wyceny gamdev. Niech najpierw zrobią w 11 bit to co robią na CD Projekt, a później rzeczywiście będzie można ich podobną miarą mierzyć.

Dla mnie zawsze sprzedaż akcji przez zarząd zapala czerwone światło bez względu na firmę i tłumaczenia. W mojej ocenie wycena 11 bit jest ślepo napędzana wyceną CDR i wolę poczekać na kolejny raport 11 bit by zobaczyć co tam się dzieje.

Cytat:
Więc zatem sprzedaż pakietu akcji w celu sfinansowania ZAKUPU WIĘKSZEGO pakietu tańszych akcji z programu motywacyjnego i w konsekwencji ZWIĘKSZENIE UDZIAŁÓW w spółce przez czlonkow zarządu powinna być dla ciebie informacją pozytywną czy negatywną?

Nie rozumiem tego argumentu. Faktem jest, że zarząd sprzedał akcje, a nie kupił. Ja nie wiem co zarząd zrobi w przyszłości, ale wiem co zrobił na dniach. Miałbym potencjalnie zainwestować w firmę bo zarząd coś tam w przyszłości być może zrobi ?

Utnapisztim
Wysłane: 22 lutego 2020 14:31:04 przy kursie: 467,50 zł
A ja nie rozumiem twojej logiki. Masz jasno podane publicznie motywy sprzedaży: w celu sfinansowania zakupu akcji z programu motywacyjnego. Więc są dwa aspekty tych transakcji: sprzedaż niewielkich pakietow i zakup większych w niedalekiej przyszłosci czego wynikiem będzie zwiększenie udziałów przez zarząd. Widzi się to co się chce zobaczyć. Pierwsze dostrzegasz drugie ignorujesz. Naprawdę widać tu wybiorczosć i złą wolę.

Co do porownan z CDR to zobacz jakie wyniki finansowe miał między W2 a W3: w 2013 miał 14 mln zysku, zaś w 2014 żałosne 5 mln zysku, 34mln w kasie a wycenę gieldową wyższa niż 1,5mld. Mniej więcej na tym etapie rozwoju jest obecnie 11b - ciagle przed swoim opus magnum i wcale nie prezentuje się gorzej niż wtedy CDR. Nie podoba ci się taka droga rozwoju - OK twoja sprawa, nie brakuje innych spółek z tej branży, może nawet ciekawszych z innymi modelami biznesowymi i dających wyżej stopy zwrotu (choćby negowanie przez Ciebie PLW i TEN)
Edytowany: 22 lutego 2020 14:38

Bergman
Bergman PREMIUM
Wysłane: 22 lutego 2020 14:56:00 przy kursie: 467,50 zł
OK, 11bit z ich aktualną wyceną jest super i kupię ich akcje bo to przyszły CDR. Mucha nie siada. Przepraszam, że wszedłem do kościoła i nie ukląkłem - już więcej nie będę.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wysłane: 22 lutego 2020 15:11:07 przy kursie: 467,50 zł
Rozumiem przekaz. "Nie mam argumentów, więc napiszę o kupowaniu akcji i kościele."
Kończąc już temat... mam nadzieję, że trzeźwo myślące osoby są w stanie ocenić kiedy sprzedaż akcji przez insiderów stanowi sygnał ostrzegawczy (biorąc pod uwagę zarówno aktualną sytuację spółki, jak i wolumen transakcji).

Rif
Wpisów: 707
Wysłane: 22 lutego 2020 15:21:04 przy kursie: 467,50 zł
Jeśli zarząd sprzedaje akcje, to nie ma mierzenia spółek inną miarą. Nieważne jaką ma spółkę kapitalizację, jaki wkład dla kultury i rozwoju GPW. W tym przypadku wiemy chociaż, co stało za daną transakcją. Oczywiście poszukiwacze teorii spadkowych (właśnie wymyśliłem, to określenie), będą pisać co im wyobraźnia podpowie.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 6 062
Wysłane: 22 lutego 2020 18:29:30 przy kursie: 467,50 zł
Utnapisztim napisał(a):
A ja nie rozumiem twojej logiki. Masz jasno podane publicznie motywy sprzedaży: w celu sfinansowania zakupu akcji z programu motywacyjnego.

A jak Panowie oceniacie taką hipotetyczną sytuację - zarząd spółki giełdowej sprzedaje posiadane akcje, by za pozyskaną gotówkę nabyć akcje nowej emisji w cenie niższej niż rynkowa. Emisja, rzecz jasna, bez PP. Czy takie postępowanie jest wg Was ok? I czym ono się różni od programu motywacyjnego? W obu przypadkach wymieniasz posiadany pakiet akcji na większy, w niższej cenie. W obu przypadkach tylko Ty jesteś beneficjentem a mniejszościowy obchodzą się smakiem.

Kolejne pytanie od laika - rozumiem program motywacyjny dla pracowników, ale nie rozumiem programu motywacyjnego dla zarządu, będącego jednocześnie akcjonariuszem spółki. Czy zwiększenie kapitalizacji, a tym samym wyceny posiadanych pakietów akcji nie jest samo w sobie motywujące dla zarządu?

Utnapisztim
Wysłane: 22 lutego 2020 18:57:57 przy kursie: 467,50 zł
W żadnym razie nie jest OK. Różni się zasadniczo tym że taka emisja zaspokaja wyłącznie egoistyczny materialny interes zarządu bo nie jest ona zależna od realizacji postawionego celu w postaci rozwoju spółki mierzonego obiektywnie osiaganymi wynikami za czym idzie wzrost wartości akcji z pożytkiem dla ogółu akcjonariuszy. Akcjonariusze tracą bo wartość przedsiębiorstwa nie wzrasta przy jednoczesnym rozwodnieniu.

Jeśli za 3 lata ci wstretni przebiegli brodacze dodrukują sobie akcji np. po 380 zł żeby objać je 4- czy 5-krotnie taniej niż owczesna cena rynkowa w ogóle nie będę czuł się pokrzywdzony tym że muszę sie obejść smakiem. Wystarczy mi że ta sama ilość moich udziałów bedzie warta kilkakrotnie więcej.
Edytowany: 22 lutego 2020 19:14

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 6 062
Wysłane: 22 lutego 2020 19:19:48 przy kursie: 467,50 zł
Dzięki za odpowiedź, ale po lekturze poniższego fragmentu u mnie powstaje kolejne pytanie - czy to nie należy do podstawowych obowiązków zarządu? I czy wykonywanie tychże obowiązków nie jest odpowiednio wynagradzane?
Cytat:
...zależna od realizacji postawionego celu w postaci rozwoju spółki mierzonego osiaganymi wynikami ...

Dla mnie każda emisja bez PP poniżej ceny rynkowej jest bardzo nie w porządku w stosunku do pozostałych akcjonariuszy. I o ile jeszcze jestem w stanie przełknąć program motywacyjny dla pracowników, tak dla zarządu będącego akcjonariuszem już nie.

Utnapisztim
Wysłane: 22 lutego 2020 20:20:12 przy kursie: 467,50 zł
Cytat:
Dla mnie każda emisja bez PP poniżej ceny rynkowej jest bardzo nie w porządku w stosunku do pozostałych akcjonariuszy.

Dla mnie nie każda, ale tylko pod warunkiem że zostanie osiagnięty założony cel programu i ten cel bedzie odpowiednio wysoko i ambitnie ustalony. Jak sobie przypominam to 3 lata temu byłem zawiedziony jak zapoznałem się z założeniami planu motywacyjnego, uznałem go za zachowawczy i chyba w praktyce przyjete targety wynikowe niewiele zostaną przekroczone (i przy tym mam nadzieję że te przesunięcia premier w zeszłym roku to nie było wyrachowane działanie ze strony zarządu). Niedługo sie dowiemy jaki bedzie kolejny, oby śmielszy, bo patrząc na rozwój innych spółek z branży to 11bit obecnie zaczyna troche robić za czerwoną latarnię w wyścigu na stopy zwrotu a był przez jakiś czas bez mała liderem.

krewa napisał(a):
Dzięki za odpowiedź, ale po lekturze poniższego fragmentu u mnie powstaje kolejne pytanie - czy to nie należy do podstawowych obowiązków zarządu? I czy wykonywanie tychże obowiązków nie jest odpowiednio wynagradzane?
Cytat:
...zależna od realizacji postawionego celu w postaci rozwoju spółki mierzonego osiaganymi wynikami ...

Nie brakuje poglądów, że w ogóle jakakolwiek forma premiowania demoralizuje nagradzanych www.money.pl/gospodarka/andrze...
W spółce akcyjnej to zdaje się akcjonariusze decydują o tego typu bonusach dla załogi i zarządu więc brodacze posiadający współnie te swoje żałosne 15% udziałów raczej sobie tego sami nie uchwalą (pod warunkiem odpowiedniej frekwecji na walnym).
Edytowany: 22 lutego 2020 20:32

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość