pixelg
PAGED - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

PAGED [PGD]

AKTUALNY KURS: 58,40 zł (+0,05%) 12-10-2017 17:00
krewa
krewa PREMIUM
240
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 491
Wysłane: 9 stycznia 2011 16:34:28 przy kursie: 17,27 zł
no to teraz słów kilka na temat kresek. trend spadkowy średnioterminowy nie jest w najmniejszym stopniu zagrożony. linia krótkoterminowego trendu spadkowego niby została przełamana, ale towarzyszące temu wydarzeniu obroty sugerują możliwość dalszego osuwania się kursu po zewnętrznej stronie linii.
inwestorzy z żyłką spekulantów zapewne podejmą próby zakupu akcji w okolicach 16,60-70 licząc na W z zasięgiem ca. 20,5x (czyli w okolicy linii średnioterminowego trendu. ale nawet najwięksi ryzykanci pamiętać będą o bezwzględnym SL tuż pod aktualnym wsparciem na 16,50.

Czekolada
0
Dołączył: 2011-02-10
Wpisów: 16
Wysłane: 28 lutego 2011 11:13:20 przy kursie: 16,90 zł
Witam wszystkich,

Compaq100 wyniki mają być dzisiaj, a nie jutro.

Spółka wydaje się być warta zainteresowania. Poniżej znajduje się fragment artykułu odnośnie sytuacji w branży z Parkietu (z 19-20.02.2011) o poprawiającej się sytuacji finansowej działającego w tej samej branży Grajewa. Cytując za Parkietem fragment wypowiedzi prezesa Grajewa:

„Sprzedaż polskich mebli za granicą , a szczególnie w Niemczech, rośnie m.in. ze względu na problemy lokalnych producentów mebli z pozyskaniem surowca po rozsądnych cenach, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na płyty meblowe w Polsce”
Źródło: archiwum.parkiet.com/artykul/6...

Ciekawe jak przełoży się to na wyniki Pagedu za IV kwartał, które pojawią się za chwilę.Think

Pozytywnie odbieram przejęcie przez Paged 85% udziałów spółki Fabryka "Sklejka-Pisz" S.A. w grudniu 2010 roku. W myśl zasady: Co się nie rozwija, to się zwija, świadczy to o rozwoju Pagedu. W wynikach za IV kwartał powinna być przedstawiona sytuacja razem ze Sklejką-Pisz.

W lipcu zeszłego roku umorzyli 899.999 akcji. Podoba mi się polityka spółki w tym względzie, która systematycznie umarza swoje akcje podnosząc wartość pozostałych. To już czwarte umorzenie akcji. Generalnie w 2004 roku było 10.095.250 akcji, a obecnie 8.100.001. Na stronie Pagedu są informacje o kolejnych umorzeniach:
Źródło: www.inwestor.paged.pl/pl/histo...

Żeby nie było za różowo:
Największym zagrożeniem działania w branży jest wzrost cen drewna (m.in. dlatego, że część drewna trafia do elektrowni) – pytanie na ile Paged sobie z tym radzi?Think Informacja o drożejącym drewnie pojawiła się w Rzeczpospolitej w artykule : Drewno będzie na wagę złota? (z dn. 23.02.2011). Oto fragment:

„Polska jest czwartym na świecie producentem mebli, a pod względem wielkości produkcji zajmuje dziesiąte miejsce. Wartość polskiego eksportu meblarskiego przekracza 20 mld zł. Polski przemysł specjalizuje się w produkcji mebli płytowych, a to oznacza korzystanie z drewna. Tymczasem jego ceny na aukcjach, gdzie kupowane jest około połowy drewna dla firm, wzrosły o 80 – 100 proc. w porównaniu z cenami sprzed roku.”
Źródło: http://www.rp.pl/artykul/616998.html

Spółka ma znaczne zadłużenie, które może spaść, jeśli wprowadzą Sklejkę na giełdę, tak jak planują. Jednak pozyskane środki przeznaczone mają być na kupno zakładu produkującego sklejkę w Rosji lub na Białorusi (w sumie ciekawa opcja).

Paged 18 marca opuści sWIG80 oraz cechuje się niską płynnością.

A z analizy technicznej - poniżej jest link, gdzie są wyrysowane wsparcia i opory (z forum bankier.pl):
http://www.bankfotek.pl/view/900311

Wskaźniki są na poziomie: C/Z=2, C/WK=0,92, w akcjonariacie są fundusze inwestycyjne.
Odnośnie C/Z to wpływ tu ma dobry wynik z IV kwartału 2009, a w nim znajdują się jednostkowe zdarzenia jak przeszacowanie wartości nieruchomości (38mln) i rozwiązanie rezerw (14mln), bez tych czynników zysk netto w IV kwartale 2009 wyniósł 6,6mln, więc wskaźnik C/Z = 8,2 w przybliżeniu (wskazując niedoszacowanie wartości spółki).

Konkludując – uważam, że spółka ma dobre fundamenty i jest warta znacznie więcej, choć należy obserwować jak radzi sobie z m.in. drożejącym drewnem. Natomiast myślę, że na wybicie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Trochę się rozpisałam, a to jedynie moje wstępne przemyślenia Angel A co wy sądzicie?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
128
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 431
Wysłane: 4 marca 2011 13:45:24 przy kursie: 14,80 zł
Omówienie sprawozdania finansowego za IV kwartał Paged S.A.

Pomimo wzrostu przychodów o ponad 7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, spółce nie udało się poprawić zysku brutto na sprzedaży, który spadł prawie 21%. Marża zysku brutto na sprzedaży spadła z 28 do 21 procent. W porównaniu do poprzedniego kwartału rentowność obniżyła się o 4 p.p. Takiemu spadkowi rentowności winne są przede wszystkim wysokie ceny surowców i problemy z ich pozyskaniem. To przekłada się na spadek marż zarówno w segmencie meblowym jak taż w segmencie sklejki. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 18 milionów złotych

Koszty sprzedaży w ujęciu rocznym wzrosły nieco więcej od wzrostu przychodów. Jeśli poziom kosztów rozpatrywać w stosunku do poprzedniego kwartału to sytuacja wygląda znacząco gorzej. Wzrost kosztów o 10% bez wzrostu przychodów. To jak podaje zarząd wynik marketingowego wspierania sprzedaży zakładu w Jarocinie.

Koszty ogólnego zarządu wzrosły w ujęciu rocznym o 10%, natomiast kwartalnie o 5. Można by było mówić o zasadności wzrostu kosztów, bo w IV kwartale tego roku zaczęto konsolidować sklejkę Pisz, ale nastąpiło to dopiero pod koniec grudnia, więc tłumaczenie takie jest nieco naciągane. Sumaryczne koszty operacyjne z pominięciem własnych sprzedaży oraz pozostałej działalności obciążyły wynik brutto na kwotę 17 milionów.

Wynik na poziomie operacyjnym poprawiają zyski z pozostałej działalności operacyjnej o kwotę około miliona złotych, pomimo przeszacowania w dół wartości nieruchomości. Stało się tak na skutek otrzymania przez spółkę odszkodowania za powodzie na początku lata.
W przypadku spółki często dużo się dzieje na pozostałej działalności operacyjnej podobnie jak na finansowej.

Ta część rachunku wyników pchnęła zysk brutto na skraj rentowności. Wynik netto został uratowany przez odwrócenie obciążeń podatkowych. Wynik netto jest znacząco mniejszy niż rok temu, ale to skutej przeszacowań w ostatnim kwartale 2009 roku.

Poniżej znajduje się rachunek segmentowy za cały rok i wyodrębniony IV kwartał:


kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


Wynika z niego, że koniem dla wyników jest segment sklejki, który posiada co prawda mniejszą produktywność, ale znacząco większą rentowność na wszystkich poziomach RziS. Segment Handlowy także prezentuje się nie najgorzej. W tym wypadku aktywa jakby naturalnie generują dużo większą produktywność, przy niższej marży ale dzięki dźwigni wiążą mało kapitału na aktywa. Rentowność aktywów rozumiana w sposób nie do końca prawidłowy jako zdolność aktywów do generowania zysku netto, jest mniejsza niżeli dla sklejki, ale do przyjęcia jeśli chodzi o zwrot z kapitału własnego. Nie da się tego powiedzieć o najsłabszym z segmentów, czyli segmencie mebli. Widać także, że na spadek rentowności w IV kwartale na poziomie całej grupy największy wpływ miała sklejka. Trzeba też pamiętać, że tak zdefiniowane wskaźniki zawierają w sobie efekty zdarzeń na pozostałej działalności operacyjnej.

W bilansie spółki widać przede wszystkim konsolidację sklejki Pisz. W związku z przejęciem podmiotu rośnie udział długu w kapitale, rosną zobowiązania odsetkowe, ale zwiększa się kapitał obrotowy i poprawia płynność. Spółka dość mocno się zadłużyła, przez co sytuacja nie jest komfortowa, ale patrząc na razie na przepływy z działalności operacyjnej nie ma się czym martwić.

Z działalności operacyjnej spółka wygenerowała porządny CF, zarówno w roku jak też w kwartale. Część kosztów jak się można było spodziewać była papierowa. Ujemne przepływy z działalności inwestycyjnej wynikają z zapłaty za akwizycję, natomiast dodatnie finansowe z wpływów na finansowanie tego przedsięwzięcia.

Najważniejszym wydarzeniem tego kwartału jest przejęcie sklejki Pisz. Zapłacono za nią 65 milionów złotych, niestety głównie długoterminowymi obligacjami. Można się zastanawiać czy przyniesie to pozytywny efekt ekonomiczny. Nie ma niestety podanych kwot marży do stawek wibor, ale dla wstępnych rachunków oszacujemy stopę odsetkową na 10%. Nowe aktywo będzie więc potrzebowało 6,2 miliona zysku brutto aby uzyskać próg rentowności netto.

Kapitał własny sklejki Pisz na koniec 2009 roku wynosił 53 miliony złotych.
prywatyzacja.msp.gov.pl/portal...
Ze sprawozdania Pagedu wynika, że premia ponad wartość aktywów netto wyniosła około 17 milionów, w związku z czym można domniemywać, że wartość księgowa obniżyła się do okolic 48 milionów co daje prawie 10% spadek. Nie znamy powodów tak mocnego tąpnięcia w dół, ale premia płacona przez PGD nie wydaje się mała za teoretycznie stratne przedsiębiorstwo. Z drugiej strony sklejka pisz miała około 100 milionów złotych przychodów, co po restrukturyzacji przy obecnej rentowności segmentu sklejki Pagedu powinno dać około 11 milionów zysku na sprzedaży. Dalej ciężko szacować koszty sprzedaży i zarządu, ale nawet uwzględniając płacone odsetki da się złapać ekonomiczny plus. Podstawowe pytanie ile kosztować będzie restrukturyzacja, bo od tego zależą przyszłe wyniki, a tym samym wyceny.

Automat wycen na portalu www.stockwatch.pl/gpw/paged,wy...
wskazuje na potencjał wzrostu. Metody majątkowe dają potencjał wzrostu, ale trzeba zauważyć, że w bilansie pagedu znalazła się obecnie wartość firmy, a dodatkowo miękka jest wycena nieruchomości inwestycyjnej. Renta wieczysta wskazuje także na możliwość wzrostu kursu, ale tu także są powody do dyskonta. Dużo, bardzo dużo w spółce się dzieje na pozostałej działalności operacyjnej, przez co nie do końca można określić powtarzalny wynik. Dodatkowo w związku z przejęciem wzrosną spółce obciążenia odsetkowe i wzrosną koszty. Spółka jest warta obserwacji, ale musi udowodnić swoje kompetencje w konsolidacji i restrukturyzacji.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


compaq100
compaq100 PREMIUM
0
Dołączył: 2010-12-05
Wpisów: 607
Wysłane: 4 marca 2011 19:11:19 przy kursie: 14,80 zł
Z uwagą zapoznałem się z treścią komentarza anty_teresy wyników 4Q spółki PAGED.Zgadzam z jednym z wątków komentarza,że spółka jest warta obserwacji po zrealizowaniu przez ZARZĄD planu naprawczego,który nie jest skomplikowany i możliwy w trybie natychmiastowym do wdrożenia jego realizacji.
Spółka za wyniki 4Q od inwestorów dostała zimny prysznic ,który ma odzwierciedlenie w wycenie kursu.
Spółka osiągneła dołek/dzisiaj/,przy zwiększających się obrotach i dlatego należy się bacznie przglądać.Po przedstawieniu przez ZARZĄD planu i perspektywy działań na rok 2011 spółka może być atrakcyjna .

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
128
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 431
Wysłane: 4 marca 2011 19:24:48 przy kursie: 14,80 zł
Cytat:
Po przedstawieniu przez ZARZĄD planu i perspektywy działań na rok 2011 spółka może być atrakcyjna .

Tu nie trzeba planu, tylko działania. Plan działania mogę wymyślić i opublikować za 5 minut. Taki plan to ja mam zawsze :)

Parafrazując słowa Premiera DO Roboty! thumbright

mankomaniak
0
Dołączył: 2008-10-04
Wpisów: 572
Wysłane: 4 marca 2011 21:56:01 przy kursie: 14,80 zł
Ta spółka rzeczywiście jest ciekawa, i to nie tylko pod kątem fundamentalnym, ale także... technicznym. Technicznym w sensie ruchu kursu. Mam wrażenie, że kurs tej spółki to żywa istota. Albo ciągle rośnie, albo ciągle spada, czyli stopy zwrotu są mocno skorelowane. Na dodatek porusza się bardzo dużymi susami. W konsekwencji rzadko kiedy na tej spółce się ogląda się nudy (nie mówiąc już o braku nudów przy zarabianiu lub traceniu). W tym momencie więc jest bardzo duże ryzyko inwestowania.

Warto zwrócić uwagę, że pomimo dużego spadku zysku w 2010 w por. do 2009 (spadek z. operacyjnego o ponad 70%), to jednak po pierwsze przychody wzrosły o prawie 3%, czyli w zasadzie realnie nie zmieniły się, a przepływy pieniężne są dodatnie, w tym przepływy operacyjne. W 2009 r. były ujemne. Dużo inwestują, bo przepływy inwestycyjne są bardzo silnie ujemne (5,5 raza więcej ujemne w stos do 2009). Wartość księgową podwyższyli o 27%. ROE spadło z 30 do 7%. Nie zdziwiłbym się w sumie gdyby kurs szybko spadł do 10 zł :0 Chrupki przygotowane.
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]

Wildthing
0
Dołączył: 2009-07-16
Wpisów: 130
Wysłane: 5 marca 2011 20:03:40 przy kursie: 14,80 zł
Manko, cos w tym jest. Ta społka juz kilka razy dała zarobić. Niezawodnie faluje. Tym razem też trzeba troszkę poczekać, kupić i czekać aż podejdzie o parę zł. Ja juz sie czajęblackeye

mankomaniak
0
Dołączył: 2008-10-04
Wpisów: 572
Wysłane: 5 marca 2011 20:16:20 przy kursie: 14,80 zł
Tak, ja też. Każdy może na niej zarobić, bo dzienne stopy zwrotu są dość mocno skorelowane. Dokładniej rzecz biorąc, w trendzie wzrostowym od lutego 2009 do marca 2010 współczynnik korelacji liniowej wyniósł 0,21 (+/- 0,06), zaś później (od marca 2010) w trendzie spadkowym 0,14 (+/- 0,06) i w obu przypadkach był istotny statystycznie. Mała próbka nieco ponad 250 danych - a jednak. Dla porównania taki Synthos w tym samym okresie (od marca 2010) miał zaledwie 0,1 i był nieistotny st. a WIG i WIG20 nawet nieco poniżej 0, także nieistotne korelacje.

Ponieważ najprawdopodobniej także tygodniowe i miesięczne stopy zwrotu są skorelowane, to dopiero jak wyjdzie z trendu spadkowego, tzn. pokona linię trendu spadkowego i się utrzyma ponad nią, to rajd się zacznie na dobre.
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]
Edytowany: 5 marca 2011 20:22

krewa
krewa PREMIUM
240
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 491
Wysłane: 5 marca 2011 20:51:52 przy kursie: 14,80 zł

kliknij, aby powiększyć

kanał jak ta lala ;)
gdyby nie to, że zamknięcie nastąpiło poniżej dolnego ograniczenia kanału i obroty na ostatnich sesjach wyraźnie wzrosły - ryzykowałbym zagrania pod odbicie.
ale ulubiony wskaźnik v3noma mówi, że jeszcze nie pora.
wybaczcie tę garść fusów.

compaq100
compaq100 PREMIUM
0
Dołączył: 2010-12-05
Wpisów: 607
Wysłane: 6 marca 2011 10:34:12 przy kursie: 14,80 zł
Do analizy anty_teresy i AT krewy dodam,że takim znaczacym dla PAGEDU był termin sierpień wrzesień 2010.
W dniu 2010-08-30 ukazał komunikat ESPI którego fragment cyt."Aby zwiększyc przejrzystość spółki i poprawić efektywność jej komunikacji z rynkiem kapitałowym ZARZĄD PAGED S.A. wprowadził również zmiany w obszarze finansów-rekomendujac Radzie Nadzorczej wybór nowego audytora/f-ma Deloitte/ oraz dokonując zmiany osoby odpowiedzialnej za obszar finansów".Następnie w formie komunikatu ESPI w m-cu wrzesniu nastapiła korekta prognozy wynikow 2010.
W.g mnie firma ma najgorsze już za sobą zdyskontowane min.w kursie.
Firma jest branży budowlanej specjalizującej się w gałęzii przemysłu drzewno-meblarskiego produkujący duży asortyment sklejek budowlanych,a obecnie jest w branży dobra koniuktura z uwagi na rozpoczynający się sezon budowlany.


areko
0
Dołączył: 2010-08-25
Wpisów: 4
Wysłane: 7 kwietnia 2011 09:41:28 przy kursie: 14,08 zł
Ciekawy link dotyczący między innymi Pagedu:

gospodarka.dziennik.pl/news/ar...

compaq100
compaq100 PREMIUM
0
Dołączył: 2010-12-05
Wpisów: 607
Wysłane: 18 maja 2011 22:06:16 przy kursie: 15,47 zł
WatchDog mozna prosić omówienie wyników rocznych i 1Q 2011

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 21 maja 2011 18:57:34 przy kursie: 15,40 zł
Paged to jedna z modelowych spółek, których problemem jest trwała utrata zaufania ze strony rynku. Paged praktycznie od dziesięciu lat próbuje coś dużego zrobić. Najpierw był to plan połączenia z Yawalem, potem zapowiedzi akwizycji, oraz prognozy lepszych wyników. Tymczasem z konkretów, mieliśmy do czynienia z bardzo dużym spadkiem wartości księgowej, która z powodu zobowiązań opcyjnych tąpnęła przed dwoma laty o 85 mln zł.
Z końcem kwietnia ukazał się niezły raport roczny, choć spółka nie zrealizowała wcześniejszych prognoz i odwoływała je na jesieni. W połowie3 zeszłego roku udało się natomiast sfinalizować duże przejęcie: nabycie Sklejki Pisz, tj. 85% akcji za 65 mln zł i zobowiązanie zainwestowania 10 mln zł w spółkę.

Wyniki roczne były już komentowane w serwisie, a oto co wynika z raportu za I kwartał 2011 r., gdzie konsolidowana jest już nabyta spółka.

Na poziomie grupy mamy widoczny wzrost przychodów o ponad 50%. Spółka twierdzi, że wzrost bez uwzględnienia nowej spółki wyniósłby około 15%. Trzeba zauważyć, że Paged nie był w stanie przez ostatnie lata rosnąć organicznie i te 15% nic by nie zmieniło. Jeśli wniknąć w strukturę przychodów i kosztów (str. 28 sprawozdania), widzimy że:
- marża na sprzedanych towarach i materiałach jest około 10%, pogorszyła się mimo wzrostu przychodów,
- marża na produktach jest około 12%, nieco się polepszyła.
Biznes produkcyjny performuje więc nadal równie słabo co dotychczas. Mimo że przez 3 lata poprzedzające przejęcie, grupa wydała 80 mln zł gotówki inwestycyjnej, nie przełożyło się to na wzrost sprzedaży ani marżowość. Typowo w handlu hurtowym powinno się osiągać marże 15-20%, a w produkcji 20-30%. Tutaj jest o wiele za mało. Może mieć to uzasadnienie przy odpowiednio dużej skali, gdy wygenerowana kwota marży wystarczy z zapasem na koszty ogólne i przynosi odpowiedni zwrot z zaangażowanego kapitału. Ale to też nie jet niestety ten przypadek.

Po stratach opcyjnych Paged zaczął ratować wynik operacjami, o których wcześniej pisaliśmy. W omawianym I kwartale też miała miejsce jednorazówka, choć bardzo miła: umorzenie około 6,5 mln zł kredytu, co wpisano w przychody finansowe. Zmniejszyło to zobowiązania, natomiast przepływy operacyjne za I kw. są ujemne.

Przejęcie zostało sfinansowane dwiema emisjami obligacji. Szczegóły w raporcie rocznym, ale nie wszystkie - trudno doszukać się oprocentowania, tj. wszędzie widnieje jako WIBOR plus marża. W I kwartale, jak wynika z noty 9 na str., 32, zapłacono 1,4 mln zł odsetek, co wskazywałoby na oprocentowanie 6,36%, czyli marża około 2%. Są to jednak tylko szacunki. Obligacje są zabezpieczone, stąd racjonalny jest niższy poziom oprocentowania. Nie mogłem jednak doszukać się czarno na białym wartości marży oraz warunków wypłaty odsetek.

Z racji zaciągnięcia tak dużych zobowiązań oraz cały czas sporego poziomu kredytów tj. 74 mln zł, ogólne zadłużenie grupy jest znaczne i wynosi 60%. Rating utrzymał poziom B, a wskaźnik Altmana nieco się nawet poprawił - dzięki dobrym wynikom operacyjnym i wzrostowi kapitałów własnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sytuacja jest napięta, a obsługa długu jest dość kosztowna. Rosnące stopy procentowe zwiększą koszt gotówkowy dla spółki.

Przejęcie Sklejki Pisz jest raczej pyrrusowym zwycięstwem, bo gdyby podchodzić racjonalnie do tej inwestycji, powinna ona generować przynajmniej 10% w skali roku od zaangażowanego kapitału, czyli dodatkowe 7,5 mln zł zysku netto. Trudno będzie o to przy tak niskich marżach, jak te z którymi mamy do czynienia.

Władze spółki zdają sobie z tego sprawę, dlatego deklarują wejście w nowe biznesy. Jeden z nich to nieruchomości i budowa centrum handlowego na działce na warszawskim Okęciu. Nie znam się, ale lokalizacja jest trudna - tuż obok stoi duże centrum Metro AG, tj. Real, Media i Praktiker, nieopodal jest też Castorama. Osiedla są marne i rzadkie, po drugiej stronie ulicy zaczyna się pas startowy lotniska, blokowisk brak - czyli trzeba dojeżdżać.
Drugi pomysł to zarządzanie wierzytelnościami. Brak szczegółowych planów, więc trudno o komentarz.
Trzeci wątek to debiuty: wprowadzenie spółki wspomnianej spółki Paged Property na New Connect, oraz być może upublicznienie "segmentu sklejkowego" na GPW.
Jedno jest pewne: grupa potrzebuje gotówki na bieżąco, oraz zbudowania biznesu w ciągu najbliższych 2-3 lat, czyli do wykupu obligacji. Jak na razie rynek notuje akcje znacnie poniżej wartości księgowej. Część problemu to wspomniane wcześniej papierowe zyski, druga część to zbyt niska rentowność i brak wzrostu biznesu. W tej sytuacji debiut spółki zależnej z core business'u nie byłby korzystny, bo trudno by ją było sprzedać choćby po wartości księgowej, skoro grupa jest notowana po około 70 gr za złotówkę kapitałów własnych. Można skorygować te 183 mln zł o wartości niematerialne prawie 33 mln zł i jeszcze ze 20 mln uznaniowego zysku niegotówkowego, otrzymując 130 mln zł - to już dużo bliżej aktualnej kapitalizacji.

Kurs akcji nieco się poprawił przez ostatni miesiąc, ale długoterminowy trend jest spadkowy. Spółka od debiutu straciła niecałe 4%, choć dwa razy wypłaciła niedużą dywidendę. Wskaźniki sugerują nieduże niedowartościowanie, przy czym najmocniej niedowartościowane są kapitały własne - pamiętajmy iż mowa o kwocie nie skorygowanej. Wycena samych aktywów rzeczowych netto jest już rozsądniejsza. Niedowartościowane są też przychody, ale pamiętajmy jak nisko rentowne one są. Gdyby wziąć same zyski, tj. wyceny dochodowe, mamy 20 złotych na akcję, ale w nich z kolei są zdarzenia jednorazowe. Czyli nic nowego pod słońcem, dopóki coś się istotnie nie zmieni, kurs nie ma powodów by rosnąć. Paged to druga Jutrzenka: spółka bez jasnej strategii, bez zaufania akcjonariuszy, o zbyt słabych wynikach. Dodatkowym powodem awersji jest to, że jeden ze znaczących akcjonariuszy i lider grupy, chyba nie wie co zrobić z Pagedem, albo jak już sygnalizował, ma już go dosyć.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

krewa
krewa PREMIUM
240
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 491
Wysłane: 21 maja 2011 19:56:39 przy kursie: 15,40 zł

kliknij, aby powiększyć


kowal konia kuje a żaba nogę podstawia, czyli ja ze swoją AT.
kurs po ponad półrocznej wędrówce kanałem spadkowym dokonał cudu na miarę swoich możliwości - wybił górą. zasięgu takiego "wybicia" akurat może wystarczyć na dotarcie do oporu, na który składa się poprzedni szczyt i linia rocznego trendu spadkowego. właśnie, trendu! w związku z tym chciałem kategorycznie sprzeciwić się porównaniu przez WD Pagedu do Jutrzenki, wszak tu przynajmniej trend istnieje. wyraźny Anxiouscompaq100
compaq100 PREMIUM
0
Dołączył: 2010-12-05
Wpisów: 607
Wysłane: 29 sierpnia 2011 20:14:48 przy kursie: 11,50 zł
PAGED komunikat ESPI- raport nr.20/2011 z dnia29.08.2011 w sprawie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Akcjonariuszy na dzień 05.10.2011r.
"...podjęcie uchwały w sprawie programu motywacyjnego dla menadżerów spółki...oraz z warunkowym podwyższeniem kapitału Zakładowego w drodze emisji akcj seri F...."
Edytowany: 29 sierpnia 2011 20:18

compaq100
compaq100 PREMIUM
0
Dołączył: 2010-12-05
Wpisów: 607
Wysłane: 11 listopada 2011 11:47:35 przy kursie: 12,33 zł
PAGED z AT wynika,że spółka zaliczyła pod koniec września 2011"dołek", kurs akcji na poziomie 9.14 i po konsolidacji kursu znajduje się w trendzie wzrostowym.
Z AT wyniak,że najbliższy opór znajdował się na poziomie 12.06zł.i w dniu wczorajszym został przebity przy zwiększających się obrotach ustalając kurs na poziomie 12.33zł.
W dniu 14.11.2011 zostaną opublikowane wyniki za 3Q 2011 potwierdzenie prognozowanych dobrych wyników,moze utwierdzić trend wzrostowy i przełożyć się pozytywnie na wzrosty kursu PAGEDU.
Grupa PAGED jest z sektora drzewno- meblarskiego, zajmuje się produkcją min. sklejek dla budownictwa.
Eksportuje wyroby drewniane zagranicę, gdzie obecnie na wyroby drewniane popyt wzrasta przy zwiększających się cenach.
Spółka posiada również dobre fundamenty-np.wskaznk P/BV /cena do wartości księgowej-0.67

compaq100
compaq100 PREMIUM
0
Dołączył: 2010-12-05
Wpisów: 607
Wysłane: 14 listopada 2011 22:50:57 przy kursie: 12,90 zł
Komunikat ESPI wyników za 3Q 2011 grupy PAGED
Wybrane dane:
-Przychody netto 402599tys. zł.
-Zysk brutto 27524tys. zł.
-Zysk nett 20164tys. zł.
Wzrostowa dynamika przychodów i zysku w stosunku do roku 2010!

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 23 listopada 2011 17:37:16 przy kursie: 13,29 zł
Omówienie wyników Pagedu za III kwartał 2011 r. i sytuacji spółki.

Zacznę od końca: z Pagedem są co najmniej trzy problemy, które ciągną się już jakiś czas:
- biznes oparty jest o wynik na segmencie sklejkowym, reszta leży
- zmobilizowane są znaczne aktywa, z których tylko część pracuje. Nieruchomości są nieaktywne, w segmencie meblowym rentowność jest ujemna
- zadłużenie grupy może nie jest znaczne (60 mln zł pożyczek i kredytów - uwaga - plus 87 mln zł obligacji ukrytych w pozycji "Pozostałe" daje DN/EBITDA prawie 3), ale jego obsługa zjada niemałą część generowanego wyniku operacyjnego

Mimo tej sytuacji, Paged w ostatnim roku generuje zysk ekonomiczny i buduje wartość wewnętrzną. Jednak omawiając sytuację spółki trzeba uwzględnić, że od 2011 r. konsolidacją objęto przejętą fabrykę Sklejka-Pisz. Dlatego część wzrostów to po prostu nabycie tego przedsiębiorstwa, więc porównanie wyniku do 2010 nie jest miarodajne.
Druga, bardzo niemiła rzecz to korekta wartości wykazanych w roku 2010. Należą do nich przeszacowania, które firma nazywa "błędami", a chodzi tak naprawdę o podbicie wyceny posiadanych aktywów: wartości niematerialnych, aktywów rzeczowych i wyniku lat ubiegłych o łącznie około 20 mln zł w górę. Ta kwota pojawiła się na kapitałach własnych i nawet nie została porządnie opisana w tabeli zmian.

W takim razie, wyceniając ostrożnie aktywa netto, musimy zdjąć tę wartość, oraz zastosować dyskonto do wartości posiadanych nieruchomości - spółka już przeszacowała je w dół z 62 mln do 57 mln zł, nie podając stosownej noty, ale zdejmijmy jeszcze 20% dla ostrożności, bo cena jest z roku 2005. Proponuję też odjąć w całości wartości niematerialne i prawne. Zostaje w ten sposób 117,5 mln zł, czyli 14,50 zł na akcję. Rynek wycenia spółkę niewiele niżej.

Patrząc natomiast na stronę dochodową przedsięwzięcia i na jej biznes, widać że generuje dość dobre przepływy operacyjne, które się zresztą polepszają. I to bez szkody dla kapitału obrotowego, który został jakiś czas temu wyciągnięty na plus. Maleje też zadłużenie z tytułu kredytów i pożyczek. Dzięki tym dobrym tendencjom rating spółki trzyma się w okolicach B, co jest znaczną poprawą od 2009 roku, kiedy to miał dużo gorszy poziom CCC. Warto byłoby jednak dalej go poprawiać, choć nie będzie łatwo, bo jego wielkość jest odwzorowaniem cały czas znikomego kapitału obrotowego netto (3 mln zł) i niedużego zysku operacyjnego (36,6 mln zł) w odniesieniu do aktywów ogółem (477 mln zł).

Za ostatnie 12 miesięcy działalność wygenerowała 26,9 mln zł zysku netto. W stosunku do kryzysowego roku 2008 i 2009, rentowność się poprawiła:
Rentowność sprzedaży 22,47%
Rentowność działalności operacyjnej 7,45%
Rentowność brutto 6,50%
Rentowność netto 5,47%

Dobrze wygląda też ROE i ROA, toteż można mówić o zdrowiejącej spółce, której biznes staje na nogi. Ale tylko kawałek, bo jak widać w rachunku segmentowym, na dobrą sprawę trzeba by pozostawić tylko fabryki sklejki, a resztę zamknąć bądź sprzedać. Paged ma inny pomysł: po pierwsze trzyma nieruchomości licząc na poprawę w tej branży i zyski z tego co zbuduje. Po drugie wchodzi w obrót wierzytelnościami poprzez spółkę celową zawiązaną z partnerami finansowymi.
Moim zdaniem nie jest to dobre, bo firma mająca kompetencje zupełnie gdzie indziej i nie generująca wcale dużych nadwyżek (za to sama korzystająca z faktoringu) wchodzi w zupełnie nowy dla siebie segment, nie powiązany z tym co dotychczas robi. Do tego transakcja jest wielopoziomowa i na dobrą sprawę nie wiadomo jakie ryzyko przypisać temu nowemu segmentowi.
Prawdopodobnie w samym Pagedzie też nie ma zgody co do strategii, czego wyrazem są zmiany w zarządach. No a jedyny konkretniejszy pomysł to wprowadzenie spółki zależnej produkującej sklejkę na giełdę.

Niestety, uchwalono program motywacyjny dla menedżerów obejmujący do 400 tys. szt. akcji. Nie dziwię się, że to nie pomaga kursowi, który czeka na coś nowego - nie tylko wizję, ale też konkretne działania.

Do kompletu jeszcze próba wyceny po EV/EBITDA. Wartość EBITDA poprawiła się do 52 mln zł i wygląda na powtarzalną, mimo że prognozy zależą wprost od cen drewna. Gdyby tak było, to po ostrożnym mnożniku 5 EV wyniesie 260 mln zł minus dług netto 137 mln zł (uwzględniłem schowane obligacje) daje 123 mln zł czyli 15 zł na akcję. Tak to też widzą rekomendacje domów maklerskich.

Ubolewam, że sprawozdanie finansowe jest tak okrojone i niesie mało informacji analitycznych. Typowa robota księgowa po linii najmniejszego oporu. Spółka stoi przed wielką zmianą, a na dobrą sprawę nic o niej nie mówi.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

zdroju
0
Dołączył: 2009-04-30
Wpisów: 9
Wysłane: 25 listopada 2011 12:00:37 przy kursie: 12,70 zł
Czy orietuje sie ktos z was z jakich pozycji wynika strata 4030 tys. PLN w 3 kw. na roznicach kursowych ?

Szukam, ale nie moge znalezc info o zabezpieczeniach walutowych PAGED'a. Moze ktos z czytajacych forum ma jakies dane na ten temat i pomoze mi w tym wzgledzie :)


Z gory dziekuje zyczliwym za odpowiedz.anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
128
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 431
Wysłane: 25 listopada 2011 15:11:53 przy kursie: 12,70 zł

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,533 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,21% +31 642,98 zł 51 642,98 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d