pixelg
GETINOBLE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

GETINOBLE [GNB]

AKTUALNY KURS: 0,31 zł (+0,00%) 18-02-2020 11:24
mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 14 grudnia 2018 11:16:00 przy kursie: 0,36 zł
Przywołam słowa różnych analityków i gości ze środka (to padło odnośnie plotek że PlusBank przejmie banki Leszka, co w ogóle jest samo w sobie od czapy): "Po co komu gorący kartofel?"

Od pewnego czasu widzimy tutaj takie coś: wyniki masakra i wysyp komunikatów że spodziewają się, że analizują, teraz że szukają inwestora. Wszedł na wojenną ścieżkę, no to wiadomo że nikt teraz w kraju tego nie kupi, no chyba że chce "zaistnieć" medialnie albo zrobić aferę większą niż już była.
Sam LC zobowiązał się do dokapitalizowania a już dosypywał wiele razy. Tak czytając trochę między wierszami, to dlaczego szukają inwestora skoro mocno większościowym jest LC? Znowu wejdzie jakieś coś typu Sarl czy BV czy Ltd? I tak samo tracimy z oczu że wszystko co negatywne kręci się wokół nazw Get*

Dla lubiących spiskowe ale inteligentne teksty znalazłem coś takiego na forach
"GetIn, GetBack, GetBust, GetOut"
businessoutsiderpl.wordpress.c...
Edytowany: 14 grudnia 2018 11:22

Warren Buffett
Dołączył: 2015-10-29
Wpisów: 59
Wysłane: 14 grudnia 2018 16:11:14 przy kursie: 0,36 zł
mcmbbsqyp, wybacz najmocniej :) ale jaki jest obiektywny sens przywoływania wypowiedzi ludzi z pisu na ten temat ?
Zaznaczam, że afera KNF, jest ewidentnie polityczną sprawą, można więc śmiało, mianować ją aferą Pis-KNF. A o co mi chodzi ? bo de facto, może nie jesteś świadom (to gorzej dla Ciebie) tego bądź z premedytacją to napisałeś. Mianowicie, "ekonomista" Marian Szołucha, który stwierdził "Po co komu gorący kartofel?", jest częstym gościem Tv-pis Trwam, to człowiek Pisu, więc proszę, zachowajmy odpowiedni poziom intelektualny, bo gdy zaczniemy się posiłkować argumentami pisowskich ekonomistów, co samo w sobie jest antynomią, swoistym oksymoronem, to intelektualnie nasz dyskurs, może zejść, nie tylko piętro niżej, jeśli chodzi o poziom, ale może niechybnie stać się bełkotem.
Kolejna sprawa, widzę, że masz inklinację do teorii spiskowych, proponuję więc abyś jednak bardziej obiektywnie oglądał rzeczywistość, bo tak się po prostu lepiej żyje, jest lżej po prostu.


1ketjoW, ...L.C. chciał mógł sprzedać banki po dużo wyższych cenach i nie sprzedał...dlaczego? bo chciał jeszcze wyższą cenę, pamiętaj, L.C. za darmo nie oddaje swoich biznesów. To po pierwsze, a po drugie, co obecnie mogą dobrego powiedzieć bankowcy znacjonalizowanych banków ? Pomyśl! A odpowiedzią jest ... polityka, władzy bowiem chodzi o to by zmanipulować ciemny lud (Jak to J. Kurski mówił, ciemny lud wszystko kupi), by każdy myślał, że to jest nic nie warte. Jedni ulegną manipulacji, ci słabi, inni będą inteligentni, i będą samodzielnie myśleć, i tylko ci mają szansę na sukces. Takie jest życie, a ludzie z natury są leniwi, i nie chce im się myśleć samodzielnie bo to trudne, dlatego wolą natychmiastowe rozwiązania. Usłyszą coś gdzieś w tv i już łykają jak pelikany. Aby być ponadprzeciętnym, należy myśleć samodzielnie, ale to wymaga odwagi i wyjścia ze strefy komfortu. Taka dygresja, Leszkowi Możdżerowi, profesor kiedyś powiedział, że nic z niego nie będzie, a on mógł w to oczywiście uwierzyć, i gdzie by teraz był ? Ktoś by słyszał o nim?
To tylko pozornie nie ma związku ze sprawą, chodzi bowiem o to, że często media zadają kłam wielu sprawom, a my w to możemy uwierzyć albo nie. Jeśli uwierzymy to możemy coś stracić. W kontekście spółek L.C. może to być np. koszt utraconych korzyści, bo po prostu nie skorzystamy z czegoś. Są trzy możliwości, lokaty, obligacje i akcje. Na drugim i trzecim można stracić albo i bardzo dużo zarobić, jak to na rynku kapitałowym. Na pierwszym do 100 tyś €, można obecnie zarobić 3.9%w skali roku bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka, gdyż do tej kwoty BFG gwarantuje wypłatę, ale oczywiście, są tacy co się boją bo w coś za bardzo uwierzyli, i wolą mieć te 2% w innym banku, no ale to jest właśnie koszt utraconych korzyść, jako rezultat pewnym przekonań, w które ktoś wierzy, bo ktoś inny im coś powiedział, np w telewizji.
Osobiście znam inteligentnych ludzi, którzy rozwiązywali lokaty w bankach Czarneckiego, gdy tylko afera pis-knf ujrzała światło dzienne, teraz większość z nich ponownie pootwierała w tych bankach lokaty. Jest nawet jeden znany bloger z rynku finansowego, nie będę pisał kto, który w momencie wybuchu afery, pozamykał lokaty, po dwóch tygodniach natomiast pootwierał ponownie. Osobiście dziwią mnie takie impulsywne reakcje, zwłaszcza ludzi, którzy są, wydaje się, kumaci, a nawet znają się na rynku kapitałowym. To tylko świadczy, że większość jednak jest podatna na manipulację, a pamiętajmy, że władza, obojętnie jaka, zawsze manipuluje, ale pis wszedł na wyżyny jeśli o to chodzi. Jedno jest pewne, najlepiej w ogóle nie oglądać TV, bo wszędzie jest jakaś forma manipulacji, ale w tvpis propaganda przekroczyła już dawno poziom kabaretu. Taka próbka, i to już nawet nie jest śmieszne, ale przerażające ( w tym kontekście polecam książkę i film "Farentheit 51") :

www.youtube.com/watch?v=B38J0R...


addison...piszesz bardzo sensownie, od razu widać, że jesteś z tych silniejszych, odpornych na wszelkiej maści manipulacje. Masz dość zbieżny pogląd do mojego.Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 657
Wysłane: 14 grudnia 2018 16:52:59 przy kursie: 0,36 zł
Kolejny wyrok unieważniający kredyt frankowy

Cytat:
29 października 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (Wyrok z uzasadnieniem XXV C 590 17, SSO Piotr Bednarczyk) wydał wyrok w prowadzonej przeze mnie (Jacka Czabańskiego) sprawie, w którym unieważnił umowę kredytu d. Getin Banku na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Wyrok nakazuje jednoczesny zwrot świadczeń, to jest bank musi zwrócić kwoty zapłacone do tej pory przez kredytobiorcę a kredytobiorca musi zwrócić kwotę otrzymanego kredytu.


pomocfrankowiczom.pl/?p=1130&a...
Edytowany: 14 grudnia 2018 16:53


mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 14 grudnia 2018 16:59:01 przy kursie: 0,36 zł
Czyli co, napisz coś źle o LC i Getinach to już jesteś wyznawcą PISu? Gratulacje.
Niezależnie kto to powiedział (dla mnie mógł to być nawet emeryt-kodziarz), powtarzam, tak Getin to jest gorący kartofel. Obiektywnie patrząc wszedł na wojnę z rządem/władzą a jaka ona jest każdy widzi. Z jego spółek które w większości są już groszówkami pouciekały fundy, agencje ratingowe po wynikach pojechały równo po ratingach, zaprzestano wydawać rekomendacji.
Sprawa nagonki w TVPis to jedno, depozyty gwrantowane przez BFG większość kuma.

Wszystko co ma w nazwie Get* dorobiło się zasłużonej opinii. Lista afer jest duża: polisolokaty, franki, gruntowa, obligacje. Mało tego, to jest takie żmijowisko np. OpenFinance naciągali na franki, Idea naciągał na obligacje itd. Wszyscy skupiają się na tym że PIS czy KNF chce zniszczyć Getiny. Ale gdzieś tam w nagraniach pojawia się info że jest umoczony w kredytach walutowych i generuje ryzyko systemowe.

O różnych tych sprawach rozpisują się też portale jak PulsBiznesu czy Forbes np.
www.forbes.pl/biznes/leszek-cz...

Cytat:
Mimo że biznesmen znalazł się w ciężkim położeniu, a sam pomysł wywłaszczenia budzi niepokój, nie brakuje osób, które kibicują pomysłowi wyrugowania Leszka Czarneckiego z polskiego świata bankowego: w takim duchu wypowiadał się m.in. Jacek Kseń, były prezes BZ WBK (dziś Santander). Z założycielem Getinu kojarzy się wszystko, co toksyczne w branży: od kredytów frankowych, przez polisolokaty, a na GetBacku kończąc. Czarnecki jest postrzegany jako enfant terrible bankowości, który psuje reputację całej reszcie środowiska, ale nie jest jedynym winnym fatalnej reputacji polskich bankierów.


I dla kontrastu jak nie PIS to może Gazeta Wyborcza:
subiektywnieofinansach.pl/geti...

A przede wszystkim ginie z oczu sedno sprawy - dlaczego LC nie chce finansować już swoich banków?
Edytowany: 14 grudnia 2018 17:10

mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 14 grudnia 2018 17:07:04 przy kursie: 0,36 zł
Inklinacje w kierunku teorii spiskowych?
Wystarczy uważna lektura dokumentu KNF jak zmieniał się właściciel Getbacka Think
www.knf.gov.pl/knf/pl/komponen...

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 657
Wysłane: 14 grudnia 2018 18:08:52 przy kursie: 0,36 zł
Cytat:
Getin Holding S.A. (dalej: Emitent) informuje, że w dniu 14 grudnia 2018 r. zawarł z Getin Noble Bank S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej: Bank) umowę o kredyt obrotowy w wysokości do 114.300.000,00 zł (dalej: Umowa) z 5-letnim okresem spłaty. Pozyskane z Umowy środki Emitent przeznaczy na spłatę wszystkich zobowiązań z tytułu nabycia akcji Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie (na podstawie umowy zawartej z Bankiem w dniu 16 marca 2012 r.), których zapadalność przypada na I kwartał 2019 r.


Czyli z płynnością słabo - Leszek dokapitalizowywuje GNB kwotą 114 mln PLN. (na papierze, ale zysk będzie można wykazać). Ciekawy ruch

fadiros
Dołączył: 2018-12-14
Wpisów: 3
Wysłane: 14 grudnia 2018 23:11:46 przy kursie: 0,36 zł
Vox proponuję czytać ze zrozumieniem:
To holding jest kredytobiorcą a nie GetinBank.

007
007 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-09-04
Wpisów: 223
Wysłane: 15 grudnia 2018 13:13:13 przy kursie: 0,36 zł
@Warren Buffett
Zapewniam Cię, że w każdym obozie, w tym również w PIS, znajdziesz wartościowych ekonomistów. Jeżeli tego nie zauważasz to powinieneś się zastanowić nad sobą w kontekście myślenia typowego leminga. Ekonomia jest przecież nauką niejednoznaczną, z dwoma głównymi nurtami przeczącymi sobie nawzajem. Wszystko można udowodnić i wszystkiemu zaprzeczyć, nic nie jest do końca pewne. Dlatego rozsądniej jest oceniać ekonomistów odnosząc się do konkretnych argumentów, a nie obozu z którego pochodzą. Z ciekawości zapytam, co Twoim zdaniem jest powodem nadwyżki budżetowej na koniec listopada?

Odnosząc się do meritum wątku, zarówno GNB jak i Getin Holding wyceniane są wyjątkowo nisko, więc o ile uda się ugasić pożar szansa na solidny zysk zarówno akcjonariuszy mniejszościowych jak i potencjalnego inwestora jest całkiem spora. Najprostsze rozwiązanie, wchodzi solidny inwestor z zewnątrz, zmienia nazwę, dokłada te 1-2 mld i za rok dwa mamy szansę na nowy solidny bank. Problem polega na tym że nikt sensowny nie wejdzie jako akcjonariusz mniejszościowy i nie będzie ryzykował kapitału i renomy pozostawiając zarządzanie w rękach osób, które najwyraźniej się nie sprawdziły. LC musiałby w jakimś stopniu oddać kontrolę nad bankami, tylko czy on jest na to gotowy?

mindek
Dołączył: 2009-09-03
Wpisów: 1 078
Wysłane: 15 grudnia 2018 15:36:57 przy kursie: 0,36 zł
Ten ostatni argument o zarzadzajacych jest w według mnie już nieaktualny. Konserwatywny Pruski sprzątał w gnb, teraz sprząta w ib. Zakładam, że w obu bankach skończył się etap agresywny, ale to czas pokaże, teraz walka trwa o byt. Lizanie ran, strat jeszcze trochę zajmie. Inne banki też mają swoje przygody, franki to nie tyle wina Leszka a ówczesnej sytuacji, presji rynku w owym czasie. Bph miał 65% sprzedaży w chf!

Alior ile sprzedał funduszu ziemskiego, którego depozytariuszem był raiffeisen? 500mln... zrobili likwidację aby nie szukać winnych wśród siebie, kosztem inwestorów...

kostek-mundek
Dołączył: 2013-01-02
Wpisów: 279
Wysłane: 15 grudnia 2018 17:01:07 przy kursie: 0,36 zł
Te ostatnie wiadomości jako takie niczego nowego IMO nie wnoszą. Przecież wiadomo było od dawna, że miliard nowych środków to miała być gotówka LC, która juz sie skończyła, + obligacje zamienne (w transkrypcji służb specjalnych "chokobomsy"), na które miał łożyć ktoś z zewnątrz. Marek C stracił chęć, a potem możliwość, przepchnięcia chokobomsów do polskiego prawa, więc zostaje zwykłe podniesienie kapitału - moze z ludźmi, o których już wcześniej myślał LC przy cc bondsach.
Za addison - połączenie z IB to okazja, żeby cenę nowych akcji trochę obnizyć, polski rynek bankowy jest atrakcyjny więc chętni będą, pytanie raczej brzmi ile dostaną od LC (ile będzie musiał ustąpić ze swojego?) No i KNF będzie musiała się zgodzić.


piotrsobien
Dołączył: 2017-11-21
Wpisów: 204
Wysłane: 16 grudnia 2018 13:48:34 przy kursie: 0,36 zł
Na stronie "Parkietu" kilka tez związanych ostatnią informacją o szukaniu inwestora: www.parkiet.com/Banki/31216999...

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 657
Wysłane: 16 grudnia 2018 19:10:20 przy kursie: 0,36 zł
Cytat:
– Nie można wykluczyć, że cały proces poszukiwania inwestora zakończy się niczym i będzie służył jako argument w rozmowach z regulatorem, dotyczących przedłużenia terminu, w którym bank ma spełniać wymogi kapitałowe. Może też stanowić uzasadnienie niepodejmowania decyzji o wszczęciu procesu resolution, który według polskiej implementacji unijnych przepisów należy rozpocząć już w momencie, gdy występują przesłanki uznania, że bank nie będzie spełniał wymogów kapitałowych w przyszłości – dodaje Powierża. MR


Ten komunikat o poszukiwaniu inwestora jest takim samym komunikatem jak komunikat o "przeglądzie opcji strategicznych".
Inwestor musi być bo LC nie ma już kasy... Ale czy sie znajdzie, i po ile obejmie to już inne pytanie.
Na pewno nowy inwestor nie dokapitalizuje po 2.70... raczej blisko obecnej ceny rynkowej.
Edytowany: 16 grudnia 2018 19:11

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 733
Wysłane: 16 grudnia 2018 22:33:42 przy kursie: 0,36 zł
Nie wiem dlaczego, ale jakbym miał wchodzić w coś takiego, to za akcję wolałbym zapłacić 0,38 a nie 2,70. Zapewne nie tylko ja. Zapewne nie jeden zapłaci i 1,00 zamiast 2,70.

Ten komunikat (czytałem tez Parkiet) to jedna wielka zmyłka.

Prawdopodobnie, czeka nas oglądanie obniżenia wartości nominalnej akcji do poziomów realnych, a następnie duuuża emisja skierowana do tego (na razie mitycznego) inwestora.

Nie wiem, kto łudzi się tym, że niejaki LC zadba o interesy istniejących akcjonariuszy. Przecież to obecni akcjonariusze spowodowali te spadki (bo przecież jak można tu winić tak wspaniałego właściciela). To oni spowodowali, że LC nagle zbiedniał. I jeszcze ma o nich zadbać? Nieprawda. W aksamitnych rękawiczkach, posiłkując się najbardziej gładkimi treściami (o ochronie aktywów, itp.) obecny właściciel dokona bezwzględnej zemsty na tych, których obwinia o swoją klęskę.

Ten bank przetrwa, ale obecni akcjonariusze niewiele chyba na tym zyskają. Obecnie, powrót to notowań z okresu przed-kryzysowego wymaga 5-krotnej zwyżki akcji, a powrót do wartości nominalnej 6-7-krotnej zwyżki. Nie widzę tego w najbardziej optymistycznych analizach.

Wcześniej pisałem, że cena nie powinna raczej spaść poniżej 0,30, ale teraz, przy rozważaniu opcji inwestycyjnych, muszę założyć duże rozwodnienie obecnego akcjonariatu. Jeżeli założymy, że nowy inwestor wpłaci tylko brakujące według nadzoru 600 mln, to przy obecnej cenie, musi objąć >1,5 Mld akcji. Ponadto, obniżenie wartości akcji spowoduje dziurę w kapitale akcyjnym, i uzupełnienie jej może wymagać emisji nawet 4 Mld akcji. Nie wiem, czy ktoś w to wejdzie, ale rozwodnienie obecnego akcjonariatu może wynieść tak ok. 1:7. Ponieważ wartość rynkowa 1 akcji wtedy spadnie do ok. 0,05, to po emisji nastąpi wielkie scalenie akcji. To powinno w najbardziej korzystnych okolicznościach zając 12-18 miesięcy. To tylko scenariusz, ale kto wie.

Może się mylę, ale nie sądzę, że w taki scenariusz będzie chciał się wpisać jakiś bank europejski. Chińczycy? Ale byłoby kino.
Edytowany: 16 grudnia 2018 22:34

piotrsobien
Dołączył: 2017-11-21
Wpisów: 204
Wysłane: 16 grudnia 2018 23:55:54 przy kursie: 0,36 zł
W jutrzejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej" ma ukazać się artykuł poświęcony szukaniu inwestora. Fragment:
forsal.pl napisał(a):
Wojciech Sury, rzecznik GNB, twierdzi, że zapowiedź dokapitalizowania przez inwestora jest efektem tego, że do banku „docierają sygnały zainteresowania ze strony rynku”.

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 657
Wysłane: 17 grudnia 2018 15:48:02 przy kursie: 0,35 zł
Czarne chmury nad Getin Leasing

Cytat:
Nad firmą gromadzą się jednak czarne chmury. Jak dowiedział się Money.pl pracownicy Idea Getin Leasing przechodzą masowo do konkurencji. Takie zachowanie może dziwić każdego, kto choć trochę zna specyfikę tej pracy. Handlowcy odchodzący pod koniec roku pozbywaliby się rocznej premii, które przy rynkowych udziałach Idea Getin Leasing mogą być naprawdę wysokie.

Spółka ma mieć także problemy z pozyskaniem finansowania. Do końca roku obcięli 70 proc. środków. Dlatego nie ma pieniędzy, by sfinansować wszystkie potrzeby klientów. Część z nich szuka teraz finansowania u konkurencji – mówi pragnący zachować anonimowość rozmówca Money.pl. Z tego powodu część klientów Idea Getin Leasing szuka teraz finansowania u konkurencji.


nczas.com/2018/12/07/czarne-ch...
Edytowany: 17 grudnia 2018 15:48

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 847
Wysłane: 18 grudnia 2018 10:20:18 przy kursie: 0,41 zł
szybkość inf, jak zawsze pokazuje, że najpierw były rozmowy a potem info jak już jest krótka lista kandydatów do wejścia finansowego do banków. Raptem kilka dni temu był komunikat o poszukiwaniu inwestorów a dzisiaj w pb opisują całą krótką listę.

Teraz leszek musi się starać aby sprzedać biznes drogo wtedy kiedy musi a nie jak było do tej pory wtedy kiedy chce.

jest trochę po stronie akcjonariuszy.


Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 657
Wysłane: 18 grudnia 2018 14:50:30 przy kursie: 0,41 zł
www.bfg.pl/2018/12/18/prezes-b...

na wejscie inwestora konieczna zgoda KNF, czyż nie?

piotrsobien
Dołączył: 2017-11-21
Wpisów: 204
Wysłane: 19 grudnia 2018 18:28:45 przy kursie: 0,43 zł
Analitycy Vestor DM w raporcie z 10 grudnia podnieśli rekomendację dla Getin Noble Banku (do "kupuj") z ceną docelową 0,76 zł za akcję.

Źródło.

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 657
Wysłane: 20 grudnia 2018 11:06:33 przy kursie: 0,41 zł
ciekawe czy "inwestorzy" nie zlękną się bessy która się własnie zaczęła w USA.
wg. artykułu PB, inwestorzy są z Ameryki.

może być tak, że o ile chcieli inwestować rok temu, to teraz sami skracają pozycje w akcjach.

mindek
Dołączył: 2009-09-03
Wpisów: 1 078
Wysłane: 20 grudnia 2018 12:42:41 przy kursie: 0,41 zł
można spojrzeć i tak, że tam zamknęli bo drogo było i szukają gdzie tanio i ryzyko biznesowe a nie ryzyko spadku ceny. To są nasze spekulacje, że tak powiem rzucone z czapki.

są ryzyka i są szanse, dlatego siedzą przy stole, albo przynajmniej tak nam to sprzedają.
Edytowany: 20 grudnia 2018 12:45

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,601 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d