pixelg
ENEA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

ENEA [ENA]

AKTUALNY KURS: 5,385 zł (+2,18%) 19-10-2020 17:00
dadek
0
Dołączył: 2010-11-04
Wpisów: 190
Wysłane: 18 stycznia 2011 23:44:09 przy kursie: 22,71 zł
Jako, że przez ostatnie dwa dni mieliśmy zwałę (kilka procent na Enei uważam za zwałę bo kurs trzymał się przez dłuugi czas ponad 23,50) i otrzymaliśmy info o przekazaniu do depozytu 8 mln papierków www.bankier.pl/wiadomosc/ENEA-...
Cytat:
Na podstawie § 40 ust. 2, 3 i 4a w związku z § 2 ust. 1 i 4 Regulaminu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, po rozpatrzeniu wniosku spółki ENEA S.A., Zarząd Krajowego Depozytu postanawia przyjąć do depozytu papierów wartościowych 8.100.939 (osiem milionów sto tysięcy dziewięćset trzydzieści dziewięć) akcji zwykłych na okaziciela serii B spółki ENEA S.A. o wartości nominalnej 1,00 zł (jeden złoty) każda,

Proszę szanownych forumowiczów , znających się lepiej na sprawie o wyjaśnienie czy zaczęło się obecnie obniżanie kursu pod sprzedaż która ma nastąpić do końca marca, czy też informacja o wrzuceniu akcji do KDPW ma na to jakiś wpływ.
Edytowany: 18 stycznia 2011 23:44

plynacyzrynkiem
0
Dołączył: 2009-08-01
Wpisów: 1 349
Wysłane: 19 stycznia 2011 00:51:12 przy kursie: 22,71 zł
jesli zlozenie papierow do depozytu mialoby obnizac cene akcji, to chyba jestem za cienki w uszach ;)

mysle, ze bardziej chodzi o perspektywy prywatyzacyjne enei, co slusznie zauwazyla chocby gazeta prawna

gazeta prawna napisał(a):
Za sprzedaż swoich udziałów w Enei skarb liczy nawet na 5,6 mld zł. Do budżetu może trafić kwota o wiele niższa – ostrzegają rozmówcy „DGP”. Albo do sprzedaży w ogóle nie dojdzie. Powód – piątkowa decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zablokował zakup 84 proc. udziałów Energi przez PGE, chcąc uniknąć dalszego wzmocnienia pozycji tej ostatniej na rynku energii.


link

jednym slowem SP liczyl na 24 zl za akcje, a rynek juz nie uwaza, ze to realna wycena
Edytowany: 19 stycznia 2011 02:51

dadek
0
Dołączył: 2010-11-04
Wpisów: 190
Wysłane: 22 stycznia 2011 20:57:53 przy kursie: 22,28 zł
Wycena realna - poprostu ktoś wcześniej wiedział, że w piątek wejdą toksy do obrotu i się zaczęło ewakuowanie:
www.parkiet.com/artykul/24,101...
Cytat:
W piątek do obrotu weszło 8,1 mln akcji Enei, stanowiących niecałe 2 proc. kapitału. To walory przyznane osobom, które pracowały lub pracują w Elektrowni Kozienice (zakład ten należy do grupy kapitałowej Enei).

Widzę, że sektor energetyczny na forum chyba jest trochę zaniedbany :) Sam niestety nie miałem czasu, żeby sprawdzić to wcześniej :(


rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 1 marca 2011 18:42:37 przy kursie: 22,02 zł
Omówienie wyników za q4 ‘2010 dla Enea SA.

Spółka tym razem nieco zawiodła. Co do tego gdzie – zdania są podzielone. Moja opinia będzie więc kolejną z już opublikowanych w sieci. W sumie to tym gorzej, ponieważ oznacza, że słabość pojawiła się na kilku frontach.


Ze względu na sezonowość rachunek wyników będę omawiał porównując tylko czwarty kwartał 2010 do jego zeszłorocznego odpowiednika.

Rozczarowanie przyszło już na poziomie sprzedaży. Konsensus rynkowy na poziomie 2,07mld zł oznaczał zachowanie analogicznej dynamiki, co kwartał pierwszy (+7%), niestety dynamika wyniosła jedynie +4%. Konieczność prawna sprzedaży większej części energii w warunkach publicznych spowodowała przesunięcie się kwot przychodów do segmentu wytwarzania. Zagadką jest jednak ujemna (sic!) sprzedaż obszaru „pozostałych segmentów”. Nie znalazłem komentarza na ten temat, więc wyślę pytanie do Spółki.
Drugim spostrzeżeniem jest zakup energii do sprzedaży. Koszt wzrósł o 95m mimo mniejszej sprzedaży segmentów handlowych. To również pokłosie obowiązku sprzedaży większej części energii poprzez szeroki rynek.

Na Infostrefie znalazłem opinię, że firma pokazała słabszy wynik ze względu na utworzenie znacznych rezerw. Owszem, w bilansie np. pojawiło się dodatkowe 46m rezerwy na świadectwa pochodzenia energii, a w cash flow 50m pozostałych rezerw. Myślę, jednak że nie tu jednak trzeba szukać clue sprawy. Gdy patrzę na porównanie poszczególnych kosztów z analogicznym kwartałem 2009, kwoty nie uderzają wyjątkowo mocno. Równie duży wpływ mają np. podatki i opłaty. A te mają charakter powtarzalny.

Generalnie firma nieco poprawiła rentowność operacyjną, a linia finansowa sprowadziła wynik brutto do poziomu porównywalnego z q4’2009. Tak więc znów mamy w zasadzie niewielkie zmiany ilościowe. Jakościowo jednak firma bardziej zależy od szerokiego rynku i mniej bazuje na bilateralnych kontraktach na dostawę energii. To będzie wpływać na rachunek segmentowy, ale potencjalnie również na końcowe wyniki. Przede wszystkim bardziej uzależni je od wahań rynkowych.

Tak więc podsumowując: mamy zagwozdkę w sprzedaży segmentowej i potencjalny wzrost ryzyka co do przyszłych poziomów sprzedaży oraz lekko negatywne tendencje w kosztach. Dwa ostatnie czynniki mają charakter powtarzalnych. Razem to pogarsza obraz spółki.

Bilans.

Ponieważ koniec końców wynik nie wprowadza jakichś wielkich turbulencji bilans jako całość również nie. Zwracam tylko uwagę na kilka spraw.

Znacząco wzrosły wartości niematerialne i prawne. Przyczyną jest zaksięgowanie praw do emisji CO2. Można tę pozycję potraktować, jak magazyn. Wzrosły aktywa finansowe dostępne do sprzedaży. To wynik aktualizacji wartości (w tym akcji Bogdanki). W aktywach obrotowych trwa kumulowanie gotówki. Będzie potrzebna. Inwestycje obecnie są na poziomie odtworzeniowym. Wydatki w cash flow o tylko o ok. 100m rocznie przekraczają kwotę amortyzacji. Tymczasem Zarząd pisze, że bazowa wersja programu inwestycyjnego wymaga 18,7mld złotych. W pasywach nieco spadło zadłużenie kredytowe, kontynuując trend. Globalna struktura pasywów w zasadzie jest stała. Fluktuacje zachodzą tylko wewnątrz poszczególnych sekcji.

Cash flow.

Operacyjny przed zmianami w kapitale pracującym, ale po podatku dochodowym nieco słabszy, niż rok temu: 515m vs. 543 (-5%). To dobrze pokazuje tę subtelną słabość wyników. Zmiana kapitału pracującego odwraca obraz o 180 stopni. Tutaj też widać wspomniane wyżej rezerwy. Mogą one jednak nie być ani jednorazowe, ani bezgotówkowe. Konieczność rozliczania się ze świadectw pochodzenia energii jest jak najbardziej powtarzalna i wymaga wydatków. Firma spory nacisk kładzie na wykorzystanie OZE, ale po pierwsze ich udział wciąż jest mały, po drugie to również wymaga wydawania prawdziwych pieniędzy. CF inwestycyjny to, poza w/w inwestycjami, mielenie nadwyżek . CF finansowy, to obsługa źródeł kapitału: spłata kredytów i dywidenda. W kontekście cashu przypomnę ponownie o programie inwestycyjnym. Firma pisze: „Należy podkreślić, że Spółka nie będzie w stanie z własnych środków zrealizować założonego, nawet minimalnego planu rozwojowego na lata 2010 – 2020, zakładającego potrzeby inwestycyjne na poziomie ok. 18,7 mld zł. Zarząd ENEA S.A. zdaje sobie sprawę, że finansowanie ww. inwestycji tylko środkami własnymi oczywiście nie jest optymalnym rozwiązaniem, stąd kluczowym jest pozyskanie zewnętrznych źródeł współfinansowania inwestycji.” Z drugiej strony wciąż nierozwiązana jest kwestia odszkodowań za KDT oraz akcyzy. Tam są spore pieniądze.

W serwisie:
- wyceny: www.stockwatch.pl/gpw/enea,wyk... .
- porównanie do sektora: www.stockwatch.pl/Stocks/Secto...
Enea wyceniana jest podobnie, jak PGE. W okolicach WK i znacznie powyżej ZO. Dla mnie to racjonalne, biorąc pod uwagę, że obie te firmy to molochy, które z jednej strony raczej nie upadną (choćby ze względu na specyfikę utilities), ale jednocześnie mają wszystkie atrybuty „narodowych czempionów” ;)


Moim zdaniem ostatni raport jest słaby nie tyle dlatego, że wyniki jednorazowo wyszły poniżej oczekiwań. Uważam raczej, że powoli pojawiają się pewne słabości operacyjne. Jak choćby związane z regulacją rynku energii. Do tej pory spółka trzymała prywatyzacyjny fason. Ale ile można prężyć muskuły?
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 2 marca 2011 20:07:06 przy kursie: 22,10 zł
W nawiązaniu do powyższego omówienia zainteresowanych informuję, że otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie o ujemne przychody w rachunku segmentowym:

Cytat:
Przychody netto dla klientów zewnętrznych w segmencie pozostałej działalności są w takiej wartości, ponieważ w IV kw. 2010 r . wzrosły obroty między spółkami w grupie, a spadły z podmiotami zewnętrznymi co wpłynęło na zwiększenie kwoty wyłączeń.
Wpływ na taką kwotę ma również wartość sprzedanych środków trwałych przez spółki zależne do grupy, która w IV kwartale mocno wzrosła.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 30 sierpnia 2011 17:00:03 przy kursie: 17,25 zł
Omówienie wyników GK Enea za 1-sze półrocze 2011r.
Gdy porównuje się wyniki do analogicznego kwartału 2010r. wybija przede wszystkim jeden czynnik kosztowy.


Jest nim koszt zakupu energii na potrzeby sprzedaży. Reszta to dodatek. W związku z prawnym obowiązkiem firma sprzedaje znacznie więcej energii na wolnym rynku, nie zaś własnym spółkom dystrybucyjnym. Widać to w spadku sprzedaży międzysegmentowej obszaru Wytwarzania. Nie jest to jednak clue tego raportu, ponieważ mimo powyższego segment dystrybucji radzi sobie dobrze. Powiedziałbym w sposób niezakłócony. Wbrew temu, co można przeczytać w komentarzach „przepołowienie” wyniku nie jest zaskoczeniem, jeśli porównamy to do zeszłego roku.


kliknij, aby powiększyć


Zaskoczeniem jest słaby wynik obszaru Obrotu, czyli sprzedaży do klientów końcowych. Moim zdaniem mamy tu kumulację negatywnych czynników – spadek obrotów, co za tym idzie niewątpliwie presję kosztów stałych oraz (sądząc po dobrych wynikach Dystrybucji) przesunięcie marży (transfer kosztów nabycia energii). Dla porównania odsyłam do omówienia wyników Tauronu: www.stockwatch.pl/forum/wpis-n... .

Osobiście dopatruję się tu długofalowej gry, na końcu której będzie podwyżka cen energii dla końcowych odbiorców. Stąd dążenie, aby najsłabsze wyniki pokazało ostatnie ogniwo łańcucha wartości. Choć jestem przekonany, że w odpowiedzi każda z firm argumentowałby to koniecznością zachowania rygorów transfer pricing.
Wyłączenia segmentowe pokazują dobitnie, że wpływ na wynik jest znikomy.

Istotny w tym raporcie jest fakt, że słabnie sama sprzedaż w segmencie Obrotu i tutaj trzeba by się dopatrywać przyszłych zagrożeń. To, co może niepokoić, to fakt, że spadło zużycie w grupach taryfowych, w których generowany jest największy wolumen i znajduje się największa liczba klientów biznesowych. To potencjalnie zły znak, jeśli chodzi o kondycję gospodarki. Firma podaje, że spadek wolumenu to 551 GWh, a wzrost ceny to 1,6%. Daje to odpowiednio spadek o (minus) -144m i wzrost o +32m zł w przychodach.

Pozostałe segmenty radzą sobie stabilnie. Nie sądzę, aby był to aż tak (tu znów cytat) „mały pozytyw”, bo przecież uwzględniając uwarunkowania sezonowe (czyli w porównaniu do kwartału analogicznego, a nie poprzedniego) nominalne dokonania reszty organizacji niemal zniwelowały złe wrażenie po Obrocie (+56m vs. -60m).

Gdybym miał się czegoś czepiać, kosztów zarządu. Wzrosły w porównaniu do kwartału poprzedniego i analogicznego. A 10m różnicy, to dużo.

Załączam jeszcze link do wycen w serwisie: www.stockwatch.pl/gpw/enea,wyk...


Jak się przyjrzeć, całościowe wyniki nie są tak złe, jak je malują. Z drugiej strony przyszłość jest niepewna. Ale tak to przeważnie bywa.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

idlaw
0
Dołączył: 2012-01-20
Wpisów: 4
Wysłane: 23 stycznia 2012 20:01:05 przy kursie: 18,15 zł
Witam,

Czy Ktoś z kolegów/koleżanek ma informacje na temat potencjalnych spółek do przyszłej akwizycji Eane S.A. i czy wśród nich jest Bogdanka ?

lucznik
0
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 216
Wysłane: 2 kwietnia 2012 10:11:21 przy kursie: 16,98 zł
Witam
proszę o omówienie wyników GK Enea SA za rok 2011
The Dogs of deal.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 2 kwietnia 2012 15:21:41 przy kursie: 16,98 zł
Zrobimy. Może jeszcze dziś. Na pewno do jutra.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 3 kwietnia 2012 18:05:14 przy kursie: 16,85 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników rocznych za 2011 dla GK Enea.

Sam kwartał sprawia słabe wrażenie, ale wpisuje się w cykliczność funkcjonowania Spółki.


kliknij, aby powiększyć


Analiza kosztów rodzajowych pokazuje wyraźną ekspansję kosztów zużycia materiałów (itd.) oraz nabycia energii przeznaczonej do dalszego obrotu (jak było już wspomniane wcześniej, firma ma obowiązek sprzedaży części energii poprzez rynek publiczny).

kliknij, aby powiększyć


Ekspansja ta nie stanowiła jednak zagrożenia dla rentowności biznesu. Przyrost przychodów netto (po potrąceniu akcyzy) wyprzedzał sumę w/w kosztów:

kliknij, aby powiększyć


W ujęciu rocznym biznes jawi się jako stabilny. Globalna rentowność operacyjna nieco spadła; z 10,4% do 10,1%. Jak widać poniżej, odpowiedzialny za to jest segment obrotu.

kliknij, aby powiększyć


Uwagę przyciąga wzmożony ruch w liniach pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, ale to sprawozdanie kwartalne i noty nie znalazłem.

W bilansie widać wzrost wartości środków trwałych, jednak struktura bilansu nie uległa znaczącym zmianom. Rating od wielu kwartałów utrzymujący się na poziomie AAA dobrze świadczy ( www.stockwatch.pl/gpw/enea,wyk... ). W szczegółach jednak widać spadek dwóch ważnych składowych związanych z poziomem kapitału własnego oraz kapitału obrotowego.

Słaby cash flow kwartalny nie zepsuł właściwie dobrego obrazu za cały rok. Spółka ponownie wygenerowała ponad miliard gotówki operacyjnej. Pozornie skromnie wygląda CF inwestycyjny. Wynika to jednak z obrotu instrumentami finansowymi (firma posiada portfel instrumentów pieniężnych). Inwestycje materialne w 2011r. sięgnęły prawie 1,2mld złotych. Cash flow finansowy zdominowany przez wypłatę dywidendy. Przy wydajności gotówkowej w okolicach miliarda złotych rocznie obecnie nie stanowi to dla firmy problemu. Kwestią otwartą są plany inwestycyjne – 18,7mld zł do 2020 roku. Najbliższe lata powinny być zrównoważone: firma planuje ok. 2mld zł na lata 2012-2014, ale potem na dywidendę może nie być miejsca.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


lucznik
0
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 216
Wysłane: 24 maja 2012 15:25:24 przy kursie: 14,47 zł
Witam
Prosze o omówienie wyników GK Enea za 1 kwartał 2012
The Dogs of deal.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 24 maja 2012 22:33:00 przy kursie: 14,47 zł
Omówienie wyników za 1-szy kwartał 2012 dla GK Enea.

Firma opublikowała kolejne sprawozdanie za kolejny kwartał, co pozwala na ocenę w coraz dłuższej perspektywie. To z kolei prowokuje kolejne spostrzeżenia na temat procesów zachodzących w tej firmie.


W sieci pojawiło się już kilka zaniepokojonych komentarzy na temat wyników. Moim zdaniem sam kwartał niewiele wnosi. Sprzedaż rośnie, a nożyce przychodowo-kosztowe sezonowo ponownie się rozwarły. Automatycznie mamy lepszy wynik operacyjny i pozornie wszystko jest ok.

Ale nie do końca. Firma notuje bowiem stagnujący wynik operacyjny. Mimo rosnącej sprzedaży jest on w zasadzie płaski. Wystarczy rzut oka na poniższy wykres:


kliknij, aby powiększyć


Wyjaśnieniem narzucającym się w zasadzie mimowolnie jest konieczność handlu energią na rynku publicznym. Nie jest to jednak prawda. Marża uzyskiwana na sprzedaży energii (liczona po odjęciu zarówno kosztów zużycia materiałów, jak i zakupu) powoli rośnie. Rozpatrując więc sprawę całościowo, biznes u swoich absolutnych podstaw się rozwija...


kliknij, aby powiększyć


…a marża rozpływa się w innych kosztach. Innych w sensie potocznym, a nie formalnym.

Bilans tradycyjnie spokojny. Wskaźniki rotacji i płynności poprawne. Choć od jakiegoś już czasu spada płynność bieżąca i szybka.

Cash flow operacyjny o -100m słabszy, niż w okresie analogicznym. To jednak „zasługa” ujemnych przepływów wszystkich składowych kapitału pracującego (zapasy, należności i zobowiązania handlowe). Wydatki na środki trwałe większe, choć jeszcze porównywalne z zeszłorocznymi (q1’2011). I większe od amortyzacji. Znaczny obrót portfelem finansowym, ale przede wszystkim ponad -200m wydane na dywersyfikację źródeł energii. To zakup farmy wiatrowej Windfarm w Bardach (50MW). Cash flow finansowy jest pomijalny.
Razem nie wygląda to źle. Jeżeli coś miałoby zaniepokoić, to ssanie gotówki ze strony należności. Przy wzroście sprzedaży to zjawisko normalne, ale przy stałej zyskowności (nominalnej) – wygląda to już trochę gorzej.

Z-score ani myśli opuścić strefę potrójnego A: www.stockwatch.pl/gpw/enea,wyk... Tu warto wspomnieć, że komfortowa poduszka zasobów gotówkowych niedługo znacząco się uszczupli, gdyż zaliczka za Kozienice ma wynieść 0,5mld złotych.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 575
Wysłane: 13 sierpnia 2012 08:52:38 przy kursie: 16,25 zł
Nowy tydzień rozpoczynamy od omówienia sytuacji technicznej trzech spółek energetycznych.
Jest wśród nich Enea.


kliknij, aby powiększyć


Omówienie całej trójki w serwisie Wiadomości SW
wiadomosci.stockwatch.pl/trypt...
Edytowany: 13 sierpnia 2012 08:53

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 178
Wysłane: 27 września 2012 23:38:08 przy kursie: 16,54 zł
ze­fu­ją­cy kon­cer­no­wi od 2009 r. Owcza­rek po­dał się wczo­raj do dy­mi­sji. In­for­ma­cję po­twier­dzi­ły „Rz" źró­dła zbli­żo­ne do wła­ści­cie­la (Skarb Pań­stwa ma w spół­ce ok. 51 proc. udzia­łów) oraz sa­mej spół­ki. Ofi­cjal­nych in­for­ma­cji nie by­ło do za­mknię­cia te­go wy­da­nia ga­ze­ty – Enea nie opu­bli­ko­wa­ła ko­mu­ni­ka­tu, bo ja­ko spół­ka gieł­do­wa mo­gła to zro­bić do­pie­ro po za­koń­cze­niu se­sji. I tak się też stało.

W komunikacie czytamy, że decyzja Owczarka ma charakter osobisty.

www.parkiet.com/artykul/128375...
to dzisiaj juz drugi prezes ustrzelony z branży energetyczno-surowcowej
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com
Edytowany: 27 września 2012 23:42

buldi
0
Dołączył: 2009-02-21
Wpisów: 5 064
Wysłane: 28 września 2012 00:09:47 przy kursie: 16,54 zł
Budżet będą uchwalać, to szukają zaplecza pod przyszłe dojenie.
Jak który niepokorny, to na drzewo banany prostować.

John Rambofeler
0
Dołączył: 2010-12-10
Wpisów: 45
Wysłane: 2 listopada 2012 21:29:28 przy kursie: 16,14 zł
Ktoś coś może wie, bo wszędzie cisza o spółce, do wyników jeszcze 2 tygodnie a dzisiaj dzida w górę, prawie 5%.

Na ENEA rzadko kiedy się takie coś widzi.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 16 listopada 2012 15:50:55 przy kursie: 15,50 zł
Omówienie wyników za 3-ci kwartał 2012 dla GK Enea.

Tak, jak poprzednio, obraz wydaje się być uspokajający. Tym razem pokażę nieco inny wykres:kliknij, aby powiększyć


Jak widać sytuacja wygląda na ustabilizowaną. W ujęciu 12-tomiesięcznym zarówno przychody, jak i koszty związane z energią elektryczną stały się płaskie. Można utyskiwać na brak wzrostu, ale przecież taka stabilność w spółce utility powinna być w zasadzie pożądana.
Niestety wygląda na to, że tym statystyka tym razem daje nieco fałszywy obraz.

Pomału osuwa się bowiem kwartalny wynik operacyjny:


kliknij, aby powiększyć


Wydaje się, że wciąż rozpatrujemy tu, czy szklanka jest do połowy pełna, czy pusta. Ostatni odczyt znalazł się bowiem blisko linii trendu. W Spółce widać jednak jeszcze jedno niepokojące zjawisko.
Poważnie słabnie wynik segmentu wytwarzania (na tym wykresie czas biegnie w prawo):


kliknij, aby powiększyć


W ujęciu globalnym sprawę zaciemniają dwa czynniki: dystrybucja oraz wyłączenia konsolidacyjne. Jeśli jednak alokacja kosztów jest prawidłowa (a powinniśmy przyjąć, że jest), to na powyższym wykresie widać, że to właśnie dystrybucja „ciągnie” ostatnio wyniki Spółki. Jeśli dodamy do tego, że: 1. Na horyzoncie mamy spowolnienie, a więc prawdopodobny spadek wolumenów; 2. Tzw. rynek spodziewa się obniżek cen energii; 3. Ciągle wzrostową kategorią kosztów są „inne usługi”, a więc coś, co potencjalnie trudno będzie skutecznie opanować; 4. Firma kompensuje to po części kosztami robocizny…

…to obraz jest niepokojący.

Warto przy tym zauważyć, że dzieje się to w zasadzie w przededniu dużych inwestycji, które stoją przed Spółką. Timing więc również niezbyt fortunny.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

le rom
4
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 995
Wysłane: 21 marca 2013 02:43:28 przy kursie: 13,70 zł
angry3

ENA - wciąż zmierza do kursu jednocyfrowego, a najwyżej 10 zł. Mając wzgląd, że 51% akcji należy do SP i znając naturę tego akcjonariusza oraz klimat w sektorze energetycznym w Polsce, można zakładać z dość dużym prawdopodobieństwem jakiś niespodziewany "diel" i to w najbardziej nieodpowiednim momencie.
Bacząc na dość ustabilizowany poziom dywidendy Div=0,48 zł (2012/13) i porównując to z rynkiem i sektorem - to cena raczej Pm=8 zł jest tu raczej adekwatna. Nie nastrajam tym stwierdzeniem optymistycznie posiadaczy akcji, niemniej scenariuszy zawsze jest kilka, a walor jaki jest - to każdy sam ocenić potrafi.

lucznik
0
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 216
Wysłane: 22 maja 2013 13:45:37 przy kursie: 13,68 zł
Witam
proszę o podsumowanie wyników za I kwartał 2013 spółki
pozdrawiam
The Dogs of deal.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 27 maja 2013 17:42:42 przy kursie: 13,99 zł
Omówienie wyników kwartalnych za q1’2013 dla GK Enea.

Takie kolosy, jak Enea, nie powinny zaskakiwać.


A jednak Grupa pokazała nad wyraz ładny wynik operacyjny. Problem w tym, że to wcale nie jest jednoznacznie optymistyczne. Jeśli się przyjrzeć trochę dokładniej, to duży udział w poprawie wyniku miały zmiany rezerw (ok. 127m). Ich spadek zaś z kolei wiąże się z mniejszym obciążeniem z tytułu certyfikatów. A to dalej wiąże się nie tylko ze spadkiem cen tych certyfikatów, ale również perspektywą mniejszych wolumenów. (Rezerwę tworzy się na szacowaną emisję). Krótkoterminowo więc wygląda to bardzo dobrze, ale w następnych kwartałach może oznaczać po prostu mniejsze przychody ze sprzedaży energii.

Tak więc firma jest teraz trochę pomiędzy młotem, a kowadłem.

Spadające koszty zakupionej energii, certyfikatów oraz ewentualnie paliwa ładnie napędzają wynik. Bardzo dobrze wypadły segmenty obrotu i dystrybucji. Ale wytwarzanie, mimo spadku sprzedaży, również nie wypadło moim zdaniem źle.

Z drugiej strony te spadające koszty są wtórne do tego, co dzieje się po stronie podaży energii. URE „zachęca” firmy do obniżek taryf, co tylko wzmocni efekt spadających wolumenów i będzie konsumować kosztowe korzyści, które obserwujemy obecnie. Fakt owego zachęcania jest niebagatelny, ponieważ w dynamice cen za MWh widać, że Grupa podreperowuje sobie wynik kosztem mniejszych odbiorców (z grup taryfowych C i G). A stanowią oni dla Enei ponad 50% rynku.

Bardzo ciekawe, zaczerpnięte ze Sprawozdania, stwierdzenie w kontekście sezonowości, ale przede wszystkim pokazujące, że rynek staje się coraz bardziej turbulentny:
Cytat:
Sezonowość poboru energii elektrycznej przez odbiorców występuje w związku z niższymi temperaturami oraz krótszym dniem w miesiącach zimowych. Czynniki te mają jednak coraz mniejszy wpływ na wolumeny sprzedaży energii przez ENEA S.A. ze względu na bardzo dużą dynamikę zmian sprzedawcy, zwłaszcza wśród klientów z zespołów grup taryfowych A oraz B, a także w segmencie klientów przyłączonych do sieci niskiego napięcia (zespół grup taryfowych C i G). Proces zmiany sprzedawcy będzie miał w najbliższej przyszłości coraz większy wpływ na udział sprzedaży energii w poszczególnych okresach roku, a coraz mniejsze znaczenie będzie miała sezonowość poboru przez klientów.


Rynek jest trudny. Sprzedaż rozpatrywana 12-tomiesięcznie co najmniej wypłaszczyła się. Obniżka taryf i/lub wolumenów będzie tu sprawę jeszcze pogarszać. I taka sytuacja może potrwać. Tymczasem poprawa kosztów bazuje głównie na zakupach energii, certyfikatów i koszcie świadczenia usług dystrybucyjnych. Wydaje mi się, że jest to siła oparta na słabości własnej branży.

Krótkoterminowo: wynik całkiem porządny. W co najmniej średnim horyzoncie: optymistycznie nie jest. Ale wiadomo, jak to jest ze sprawdzalnością prognoz – wynosi 50/50.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,443 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +141,68% +28 336,65 zł 48 336,65 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d