pixelg
ENEA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

ENEA [ENA]

AKTUALNY KURS: 5,31 zł (-1,39%) 20-10-2020 17:04
bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 178
Wysłane: 23 sierpnia 2015 17:35:44 przy kursie: 14,25 zł
www.parkiet.com/artykul/143807...

wtopią ąż miło ale zarząd dla ratowania stołków zrobi wszystko
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

piotrszwed
0
Dołączył: 2013-11-22
Wpisów: 74
Wysłane: 23 sierpnia 2015 22:58:12 przy kursie: 14,25 zł
Z mojego punktu widzenia obrana strategia z finalnym zakupem Bogdanki była by najrozsądniejszym rozwiązaniem zadowalającym w krótkim i długim terminie każdego. Ratowanie górnictwa (RZĄD), zabezpieczenie w własny węgiel (ENEA), wzrost wartości firmy (AKCJONARIUSZE). To akurat dobry pomysł, bo firma jest po restrukturyzacji. Wejście w KHW, bez głębokiej restrukturyzacji to podcinanie gałęzi na której się siedzi.
Jeśli jednak strategia z wywalczeniem lepszej pozycji negocjacyjnej jest tworem tego całego wydarzenia, to nie sądzę, by w dalszej perspektywie było to dla Enei korzystne. Rynek węgla też się kiedyś odwróci.

plis
0
Dołączył: 2015-03-24
Wpisów: 1
Wysłane: 24 sierpnia 2015 19:39:19 przy kursie: 12,99 zł
napewno rynek wela sie kiedys odwroci.pytanie czy polskie kopalnie dozyja tego czasu


Szutnik
39
Dołączył: 2011-10-30
Wpisów: 1 717
Wysłane: 24 sierpnia 2015 19:47:35 przy kursie: 12,99 zł
piotrszwed napisał(a):
Z mojego punktu widzenia obrana strategia z finalnym zakupem Bogdanki była by najrozsądniejszym rozwiązaniem zadowalającym w krótkim i długim terminie każdego. Ratowanie górnictwa (RZĄD), zabezpieczenie w własny węgiel (ENEA), wzrost wartości firmy (AKCJONARIUSZE). To akurat dobry pomysł, bo firma jest po restrukturyzacji. Wejście w KHW, bez głębokiej restrukturyzacji to podcinanie gałęzi na której się siedzi.
Jeśli jednak strategia z wywalczeniem lepszej pozycji negocjacyjnej jest tworem tego całego wydarzenia, to nie sądzę, by w dalszej perspektywie było to dla Enei korzystne. Rynek węgla też się kiedyś odwróci.


Ale Bogdanki nie trzeba było ratować Angel
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

lucznik
0
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 216
Wysłane: 31 sierpnia 2015 16:52:49 przy kursie: 14,20 zł
Witam, proszę o omówienie wyników ENEA SA za IIQ2015
The Dogs of deal.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 283
Wysłane: 11 września 2015 12:32:17 przy kursie: 14,09 zł
Omówienie wyników pierwszego półrocza 2015 dla GK Enea

Ostatnie omówienie opublikowaliśmy dwa lata temu, ponadto firmy tej skali, co Enea, wykazują się sporą bezwładnością. Dlatego omówienie będzie z perspektywy długoterminowej.


To, co dwa lata temu sygnalizowane było jako potencjalna słabość, okazało się wejściem firmy w... określenie „stagnacja” wydaje mi się mieć tu zbyt pejoratywny wydźwięk, użyję więc terminu „stan równowagi”.

Widać to w ujęciu kwartalnym:


kliknij, aby powiększyć


…ale jeszcze bardziej w ujęciu dwunastomiesięcznym:


kliknij, aby powiększyć


„Stagnacja” nie jest właściwym określeniem, ponieważ z punktu widzenia produktywności firma delikatnie rośnie. Sprzedaż netto po potrąceniu kosztów zużycia materiałów, zakupu energii oraz jej przesyłu wykazuje tendencję wzrostową.
Tak samo delikatnie w górę ewoluuje wynik operacyjny, co oznacza, że nad pozostałymi elementami kosztów również wykonywana jest praca mająca na celu ich racjonalizację.

Trzeba jednak przyznać, że programy oszczędnościowe w jednych obszarach są po części równoważone przez wzrosty innych rodzajów kosztów. Szczególnie pro-wzrostowa jest tu amortyzacja. Pamiętajmy jednak, że firma prowadzi zakrojony na dużą skalę program inwestycyjny. Ponadto jest to koszt, który odzwierciedla troskę o przyszłość biznesu.

W efekcie koszty wyglądają tak:


kliknij, aby powiększyć


Zadania, jakie stoją przed Zarządem nie są proste. Stagnujące przychody (tak, myślę, że same przychody można określić jako stagnujące) wymagają efektywnego zarządzania kosztami ich pozyskania. Mowa o zużyciu materiałów, kosztach zakupu energii oraz jej przesyłu. Tutaj bowiem można wykorzystać naturę tych kosztów, czyli to, że są zmienne. Marża generowana w ten sposób musi później pokryć koszty o bardziej stałym charakterze. Te zaś wymagają skrupulatnego nadzoru, aby nie rosły ponad miarę i nie psuły wyniku operacyjnego. W żadnym z tych obszarów kontroli nie można pozwolić sobie na luz.
Na razie Zarząd staje na wysokości zadania. Choć nie ulega wątpliwości, że jest trudno.

I tak wygląda moim zdaniem obecny status quo. Bez rewelacji, ale też bez tragedii. Jego znaczącej zmiany można spodziewać się dopiero po uruchomieniu gigawatowego bloku w Kozienicach. Z jednej strony będziemy mieli przyrost mocy (czytaj: możliwość generowania większych przychodów), z drugiej inwestycja będzie musiała spłacać zadłużenie, z trzeciej zaś zostaną zweryfikowane w praktyce zapewnienia o niskiej emisyjności i bezprecedensowej nowoczesności nowego bloku. Bądź, co bądź węglowego.

Jeszcze większym wydarzeniem operacyjnym byłoby uruchomienie elektrowni atomowej (Enea uczestniczy na razie w odpowiednim konsorcjum). To jednak temat tak odległy, że w zasadzie wciąż teoretyczny.

W kwestii zadłużenia – firma zaczęła zabezpieczać się przed zmiennością stóp procentowych. Dlatego w bilansie pojawiła się pozycja „instrumenty pochodne”. Dotyczy IRS’ów pokrywających ponad 2 miliardy złotych z istniejącego zadłużenia.

Poświęcając jeszcze chwilę bieżącym wynikom, warto wspomnieć, że ich porównywalność jest zakłócona ze względu na one-off’y związane z rozliczaniem KDT (+258m zł w roku 2014). Trzeba się spodziewać, że również wyniki w krótkim oraz średnim terminie będą w ten sposób zakłócane. Grupa zakończyła wprawdzie korzystanie z tego instrumentu. Mamy jednak do czynienia z niepewnością w obszarze interpretacji prawa. To zaś spowodowało, że Grupa procesuje się z URE o wysokość korekt rocznych.

A skoro mowa o niepewnym otoczeniu prawnym, wróćmy do ujęcia strategicznego.

Firma, mimo przynależności do sektora utility nie jest dla inwestorów bezpieczną przystanią. Czasy save haven skończyły się wraz z nasileniem się zmian regulacyjnych. Polityka klimatyczna wywiera na Spółkę znaczącą presję. Głównym paliwem do pozyskiwania energii jest tu bowiem węgiel.

Trzeba jednak być świadomym tego, że regulacje „klimatyczne” dotyczą nie tylko Enei i nie tylko polskich firm energetycznych. Nasza energetyka – a cena akcji Enei w szczególności - zachowuje się w tym kontekście w zasadzie nieźle. Proszę porównać sobie kursy akcji Spółki z ostatnich kilku lat z takimi firmami jak E.ON czy RWE, które dodatkowo na swoim rynku zmagają się z Energiewende.

Cele i idee przyświecające polityce klimatycznej są branży z grubsza znane. Już dziś można się w ich kierunku dostosowywać. Otwarta jest tylko kwestia, jak dana firma postrzega siebie w odniesieniu do tego procesu. Poszczególne postawy można sklasyfikować trojako:
- leaders – czyli ci, którzy pierwsi poszukują swojego miejsca w nowej sytuacji rynkowej. Dużo ryzykują, ale zbierają ewentualną premię za pierwszeństwo, jeśli dobrze „odgadną” kierunek zmian.
- followers – czyli ci, którzy ruszają później, ponieważ wolą nie ryzykować działań, które potencjalnie mogą okazać się zbędne. Ryzykują jednak konieczność nadrabiania ewentualnie straconego czasu oraz późniejszego przepychania się na częściowo już zajętym rynku.
- laggards – czyli maruderzy. Podmioty, które zmieniają się zbyt późno i / lub zbyt wolno. W średnim i / lub długim terminie – przegrani, bo takie czy inne zmiany na rynku zachodzą nieustannie.

Nie wydaje mi się dziś, aby Enea należała do trzeciej kategorii, zatem od zagrożeń płynących ze strony polityki klimatycznej bardziej niepokoją mnie przejawy legislacji lokalnej, jak ten poniżej:

Cytat:
Od 2016r . wprowadzona zostanie przez Prezesa URE tzw. taryfa jakościowa. Oznacza to, że stawki opłat w taryfie dystrybucyjnej Enea Operator (i innych OSD) będą uzależnione od jakości usług świadczonych przez te podmioty.


…jednakże…

Cytat:
Szczegółowy model taryfowania nie został jeszcze opracowany. Na obecnym etapie Spółka nie jest w stanie oszacować wpływu (…) na jej wyniki.


Przypominam, że mamy już mocno zaawansowany rok 2015. Właśnie taka opieszałość stanowi prawdziwe zagrożenie dla stabilności i przewidywalności biznesu.

Jeśli dodamy do tego nieustającą niepewność polityczną związaną z sytuacją górnictwa (vide: pomysły ratowania sektora górniczego przez energetykę), niepewność co do trendów gospodarczych (od tego zależy zapotrzebowanie na prąd i jego ceny), niepewność, jak będą zachowywały się ceny węgla itp., okaże się, że inwestowanie w energetykę wymaga sporej czujności. Choć przy sprzyjających warunkach i dobrej kontroli ryzyka może się opłacać. Nie jest to jednak samograj.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

addison
18
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 034
Wysłane: 19 października 2015 13:17:35 przy kursie: 13,71 zł
Jeszcze tutaj mała wzmianka jak ENEA stosuje podwójne standardy.

W piątek o 8:24 podała komunikat o przedłużeniu wezwania na Bogdankę do 21 października. W samym komunikacie nie ma nic co sugerowałoby, że zgłoszone akcje w przedłużonym terminie będą inaczej traktowane. Dopiero pod koniec sesji pojawia się komunikat o technicznym zamknięciu wezwania i pominięciu tych zgłoszonych od dzisiaj.

W komunikacie są suche daty, dopiero w warunkach wezwania pokazują, gdzie mają drobnych inwestorów bo to głównie oni są pokrzywdzeni. Nie mają działów prawnych i tyle czasu aby szczegółowo analizować każdy komunikat.

Czy to był ukłon w stronę funduszy aby w taki sposób przedłużyć wezwanie? Sama ENEA kompletnie nic by nie straciła na ograniczaniu podaży a tak skutecznie zabezpieczyła interesy funduszy.

pogratulować etyki Enei.

Edytowany: 19 października 2015 13:18

Greg07
0
Dołączył: 2015-10-17
Wpisów: 36
Wysłane: 14 lutego 2016 00:38:44 przy kursie: 11,47 zł
Kurs Enei wybił się z kanału trendu spadkowego zapoczątkowanego na pocz. Czerwca 2015 i rozpoczął formowanie wstęgi kanału wzrostowego, której zasięg powinien moim zdaniem osiągnąć krótkoterminowo poziom 17,54 PLN; przed korektą na ok 15 PLN; po czym widziałbym kontynuację wzrostów. Walor fundamentalnie niedoszacowany, z dobrymi perspektywami ze względu na planowane otwarcie nowego bloku energetycznego i zwiększenie nowych mocy produkcyjnych oraz przejęcie 66% Bogdanki, co powinno przynieść spółce ok 110 Mln PLN zysku w postaci dywidendy za 2015 rok, a w 2016 i dalszych latach gdy Bogdanka znajdzie się w skonsolidowanym raporcie znaczące obniżenie kosztów surowca i tym samym produkcji energii. Niewiadoma w postaci udziału firmy w PGG powinna moim zdaniem rozwinąć się w korzystnym dla spółki wariancie tj. mniejszościowe udziały i wydatek rzędu 250 mln PLN. W mojej ocenie spółka powinna wypłacić w b.r ok 5% dywidendy na akcję. Struktura akcjonariatu oraz dziedzina w której społka działa sprawiają, że w dobie niepewności w przypadku spółek z rynku oil & gas, firmy z branży "utilities" stanowią relatywnie bezpieczną inwestycję. Negatywne rekomendacje niektórych banków inwestycyjnych zwiększają w mojej ocenie atrakcyjność tej inwestycji. Oscylatory dają optymistyczne sygnały zarówno MACD, jak i Momentum, Ultimate i ATR. RSI- neutralne. Wsparcie na poziomie 11,20. Na kurs mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne jak kondycja gospodarki chińskiej, amerykańskiej oraz indeksy giełd światowych. Wydaje się jednak, że dalsze dni powinny doprowadzić do potwierdzenia zakończenia formacji odwróconej głowy i ramion i zapoczątkować nowy trend wzrostowy wyższego rzędu. To oczywiście moja subiektywna ocena, będę wdzięczny za merytoryczne komentarze lub inne opinie.

krewa
krewa PREMIUM
121
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 071
Wysłane: 14 lutego 2016 10:43:21 przy kursie: 11,47 zł
Nie widzę na wykresie kanału, zapoczątkowanego w czerwcu 2015. A nawet jeśli spróbujemy na siłę kreślić kanał od sierpnia 2015, to nie widzę też wybicia. Mógłbyś wrzucić wykres?

sasky
sasky PREMIUM
13
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 581
Wysłane: 15 lutego 2016 08:21:40 przy kursie: 11,47 zł
Migrena – analiza techniczna ENEA w porannym Wykresie dnia.kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/migre...


Greg07
0
Dołączył: 2015-10-17
Wpisów: 36
Wysłane: 16 lutego 2016 16:30:23 przy kursie: 11,30 zł
krewa napisał(a):
Nie widzę na wykresie kanału, zapoczątkowanego w czerwcu 2015. A nawet jeśli spróbujemy na siłę kreślić kanał od sierpnia 2015, to nie widzę też wybicia. Mógłbyś wrzucić wykres?


chętnie to zrobię, tylko powiedz jak tu się wkleja wykresy...

Kod:
mod: instrukcję znajdziesz tutaj www.stockwatch.pl/forum/wpis-n...
Edytowany: 16 lutego 2016 17:56

Greg07
0
Dołączył: 2015-10-17
Wpisów: 36
Wysłane: 16 lutego 2016 16:52:28 przy kursie: 11,30 zł
sasky napisał(a):
Migrena – analiza techniczna ENEA w porannym Wykresie dnia.kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/migre...


Sasky, może tak być jak pisz autor, ale dużo bardziej miarodajna byłaby równowaga wolumenu OBV, Josepha Granvilla, lub wskaźnik akumulacji wolumenu Chaikina.

Greg07
0
Dołączył: 2015-10-17
Wpisów: 36
Wysłane: 21 lutego 2016 09:48:55 przy kursie: 10,93 zł
krewa napisał(a):
Nie widzę na wykresie kanału, zapoczątkowanego w czerwcu 2015. A nawet jeśli spróbujemy na siłę kreślić kanał od sierpnia 2015, to nie widzę też wybicia. Mógłbyś wrzucić wykres?


Niestety moja prognoza nie sprawdziła się. Było blisko. Szkoda.

sasky
sasky PREMIUM
13
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 581
Wysłane: 3 czerwca 2016 08:10:01 przy kursie: 9,42 zł
Przebicie na obudowie – analiza techniczna Enei w porannym Wykresie dnia.kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/przeb...

sasky
sasky PREMIUM
13
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 581
Wysłane: 30 września 2016 13:47:30 przy kursie: 8,51 zł
W całej tej strategii nie ma nic na temat dywidendy - w zasadzie to słowo nawet się nie pojawiło w komunikacie.
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...
Edytowany: 30 września 2016 13:58

Avocado
Avocado PREMIUM
0
Dołączył: 2013-06-23
Wpisów: 370
Wysłane: 2 października 2016 21:24:23 przy kursie: 8,51 zł
Polaniec to rozumiem, ze za darmo chca kupic, bo przeciez wartosci dla wlascicieli, innej niz polityczna, w tym nie ma.

tom239
0
Dołączył: 2013-07-28
Wpisów: 73
Wysłane: 21 października 2016 09:39:31 przy kursie: 9,64 zł
Czy energetykę czeka powtórka scenariusza z spółek węglowych? AT mówi, że tak. Od 22 września na ENA wystąpiło kilka sekwencji siły. Zaś trend długoterminowy odwróciła RGR, gdzie G jest formacją podwójnego dnia. Obszar akumulacji kończy wybicie z 19 X.

Kod:
mod: usunięto treść niezgodną z regulaminem forum


Pamiętacie co myśleliście o bogdance i JSW kilka miesięcy temu. PewnieSick albopuke_l .
Więc to samo co teraz o spółkach energetycznych. A co myślicie o JSW teraz? Ktoś coś wspomni chociaż o związkach zawodowych?
Edytowany: 21 października 2016 09:55

Avocado
Avocado PREMIUM
0
Dołączył: 2013-06-23
Wpisów: 370
Wysłane: 23 grudnia 2016 08:40:11 przy kursie: 10,00 zł
ROFLMAO!!! za Polaniec chca zaplacic 10^9 PLN, a nie 10,9 PLN... przeciez to jest klasyczne wyrzucanie pieniedzy podatnikow w bloto, bo ta elektrownia jest do zaorania i zbudowania od nowa ze wzgledu na wiek i nieefektywna technologie.

le rom
4
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 995
Wysłane: 29 stycznia 2017 11:36:14 przy kursie: 10,37 zł
angry3
Francuzi są wrogiem nr 1 węgla, bowiem zakochani się w Atomie. Wszem głoszą, że węgiel to Będę a atom to Cacyyy.Rzecz w tym, że rzeczywistość pokazuje jakie koszty w Atomie i zagrożenia nie są wkalkulowane w koszty. I jakoś w Polsce na szczescie co bardziej dociekliwi nie rozpoczęli się w Atomie. A Połaniec. Kupiony za 1 mld zl aby ok. 5% mocy wytwórczych w Polsce tak unowoczesnic jak to proponują francuscy (unijne) spece od energetyki. Zbudowano kolos najwiekszy chyba w Europie a może też na świecie na biomasę.Madrosc polega na spalaniu nie węgla lecz drewna.Majac odrobinę wyobrazni można domyślić się czym to się skończy. Ano wycinka lasów. Każdy chemik nawet po szkole podstawowej wie, że wycinka lasów działanie odwrotne do zamierzonego,mając na celu zmniejszenie w przyrodzie dwutlenku węgla. REASUMUJAC. Obecna wartość El.Polaniec dla Ena to od 0 zł do 500 mln zł bowiem nikt tego oprócz Enea od Francuzów nie kupi

Nasdaq
0
Dołączył: 2010-06-09
Wpisów: 141
Wysłane: 5 lutego 2017 14:09:39 przy kursie: 10,54 zł
tom239 napisał(a):

Pamiętacie co myśleliście o bogdance i JSW kilka miesięcy temu. PewnieSick albopuke_l .
Więc to samo co teraz o spółkach energetycznych. A co myślicie o JSW teraz? Ktoś coś wspomni chociaż o związkach zawodowych?

Tyle, że JSW jest naprawdę nowoczesna, a elektrownia w Połańcu mòwiąc delikatnie nie wie co to nowoczesność, polecam kiedyś wybrać się do Połańca to zrozumiesz o czym piszę... :-)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,057 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +140,52% +28 103,85 zł 48 103,85 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d