pixelg
BUDIMEX - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

BUDIMEX [BDX]

AKTUALNY KURS: 229,00 zł (+0,44%) 03-06-2020 15:39
DzejkobVM
Wpisów: 35
Wysłane: 3 czerwca 2011 14:02:50 przy kursie: 91,00 zł
Nic nam się nie pomyliło i nie wprowadzaj proszę w błąd, odcięcie na akcjach przecież już nastąpiło. Mylisz dzień ustalenia prawa do dywidendy z dniem notowania bez dywidendy. Dywidenda na dzień 6 czerwca, czyli trzeba posiadać akcje na dzień 1 czerwca (trzy sesje do tyłu). 2 czerwca jest pierwszym dniem notowania bez dywidendy. Jeśli źle piszę, to niech mnie ktoś z moderatorów/administratorów poprawi.

pociechap
Wpisów: 65
Wysłane: 3 czerwca 2011 14:23:56 przy kursie: 91,00 zł
zgadza sie. zapomniałem o tych 3 dniach księgowania
Edytowany: 3 czerwca 2011 14:25

ElSiete
Wpisów: 2
Wysłane: 3 czerwca 2011 14:51:36 przy kursie: 91,00 zł
Czyli dywidenda wiąże się z odcięciem tej wartości na akcjach? W rezultacie wychodzi się na 0?

brutalp
brutalp PREMIUM
Wpisów: 67
Wysłane: 3 czerwca 2011 15:06:17 przy kursie: 91,00 zł
Cytat:
Na rynku są często inwestorzy, którzy kupują akcje pod dywidendę. Kolejnego dnia po ustaleniu prawa do dywidendy wartość akcji jest pomniejszana o dywidendę. Oznacza to, że kurs na giełdzie powinien teoretycznie obniżyć się o wartość dywidendy, ale nie ma tu mowy o administracyjnej decyzji, ale działaniu zasad wolnego rynku. Korekta kursu nastąpi o tyle, o ile będą chcieli tego inwestorzy. Nie można wykluczyć sytuacji, gdy... cena pójdzie w górę, bo akurat cały rynek znajdzie się na fali wzrostowej i akcjonariusze zweryfikują swoją wycenę posiadanych papierów.

artykuł z wyborczej

simek
Wpisów: 15
Wysłane: 3 czerwca 2011 15:16:29 przy kursie: 91,00 zł
nie ma tu mowy o administracyjnej decyzji

To akurat nieprawda, bo właśnie tak działa obcięcie dywidendy - po ostatnim dniu notowań z dywidendą kurs jest automatycznie przez system giełdowy obniżany o dokładną wartość dywidendy. Oczywiście potem rynek może podciągnąć albo obniżyć kurs ile sobie chce, ale odcięcie dywidendy jest automatyczne i działa nawet jakby na danym papierze nie było w ogóle handlu.

pociechap
Wpisów: 65
Wysłane: 3 czerwca 2011 16:00:14 przy kursie: 91,00 zł
Jeśli kurs byłby obcinany o wartość dywidenty to powiedz po kiego grzyba ktowkolwiek kupowałby akcje pod dywidendę.

simek
Wysłane: 3 czerwca 2011 16:09:50 przy kursie: 91,00 zł
Niektórzy traktują dywidendę podobnie jak lokatę - wsadzasz tuż przed ustaleniem prawa, po miesiącu kasujesz, w przypadku BDX około 9% i trzymasz dopóki kurs nie urośnie na tyle, żeby wycofać się nie tracąc kapitału.

Gdy miałem akcje Assecobs to ostatni dzień notowań z dywidendą zakończył się na poziomie X(nie mam czasu dokładnie sprawdzać), a gdy później popatrzyłem na mój rachunek to wycena była mniejsza od ceny zamknięcia dokładnie o tyle ile wynosiła dywidenda. Nie wiem czy można to tłumaczyć działaniem rynku...

brutalp
brutalp PREMIUM
Wpisów: 67
Wysłane: 3 czerwca 2011 20:11:31 przy kursie: 91,00 zł
@simek

To zobacz sobie zachowania kursów innych spółek w pierwszym dniu notowań bez dywidendy, czasami jest nawet wzrost w tym dniu. Tematem dywidend niedawno się interesowałem, trochę informacji na ten temat przczytałem, analizowałem wiele kursów spółek w dzień oddcięcia dywidendy i całkowicie się zgadzam z cytatem z wyborczej, zamieszczonym przezemnie.

simek
Wysłane: 3 czerwca 2011 23:23:28 przy kursie: 91,00 zł
W artykule: www.stockwatch.pl/artykuly/pos... czytamy: Ustalenie prawa do dywidendy i jej wypłata nie ma mechanicznego przełożenia na kurs w dniu po wygaśnięciu prawa, tak jak na przykład split. Ale uwaga, tego dnia zmniejszany jest przez system kurs odniesienia.

I właśnie o ten pogrubiony fragment mi chodzi - system giełdowy odcina od kursu zamknięcia poprzedniego dnia wartość dywidendy i taka wartość jest kursem odniesienia. To ile naprawdę będzie wynosił kurs następnego dnia zależy oczywiście tylko i wyłącznie od tego za ile jeden chce kupić, a drugi sprzedać. Według autora artykułu i mnie giełda automatycznie odcina od kursu wartość dywidendy. Czy rynek to odcięcie "zaakceptuje"(a tak było na przykład w przypadku Budimexu o którym tutaj rozmawiamy) to inna sprawa. Swoją drogą to zastanawia mnie o jaką, możliwą "administracyjną decyzję" chodziło autorowi z Wyborczej? Przecież takie narzędzie nie istnieje i WSZYSTKO zależy od gry popytu/podaży, a to, jaką przeszłość pokazuje system giełdowy to tylko wskazówki.

Ciekawe, że np. serwis stooq.pl odejmuje dywidendę nawet od wyników historycznych - z wykresu dla Budimexu na tej stronie wynika, że papier nigdy nie przekroczył granicy 100zł...

Na koniec pytanie do Ciebie brutalp - naprawdę spotkałeś się kiedyś z przykładami, jakie podaje Wyborcza, żeby pierwszego dnia notowań bez dywidendy kurs rozpoczął wyżej niż zakończył poprzedniego dnia? Mówię oczywiście o sytuacjach gdy dywidenda była znacząca, paruprocentowa, bo jeżeli jej stopa wyniosła 0,3% to dużo w cenie papieru raczej nie namiesza. Nie twierdzę, że taka sytuacja nie mogła mieć miejsca, tylko zastanawiałyby mnie w niej motywacje kupujących akcje po ustaleniu praw do dywidendy drożej niż w dniu ustalenia tego prawa.
Edytowany: 3 czerwca 2011 23:42

thorin61
Wpisów: 47
Wysłane: 6 czerwca 2011 10:50:47 przy kursie: 91,80 zł
Przykładem takiej spółki może być np FUN4media. W dniu notowań pierwszego dnia bez dywidendy był większy niż kurs zamknięcia dzień wcześniej.
Pytanie tylko czy Budimex wróci do 100 zł. Powiem szczerze liczę na to :). Bo mam duży pakiecik. Może wiecie coś o sytuacji teraz w firmie ??

Greg99
Wpisów: 10
Wysłane: 8 czerwca 2011 01:17:24 przy kursie: 89,30 zł
Nie chce Cie dolowac, ale napewno nigdy nie wroci na 100 zeta, spolka jest za droga, kontraktow coraz mniej, nawet jak cos sie ruszy w energetyce, to na rynku krajowym jest cholerna konkurencja. Dziwie sie ze mali gracze jak Ty wchodzili pod diwidende, bo sie nie oplacalo chyba ze Ci sie uda odrobic na czyms innym , powodzenia.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 085
Wysłane: 8 czerwca 2011 09:58:01 przy kursie: 88,00 zł
Drogi Gregu, czy mógłbyś tezy poprzeć jakimiś argumentami?
Cytat:
napewno nigdy nie wroci na 100 zeta

dlaczego? skąd masz taką pewność?
Cytat:
spolka jest za droga

Na tle sektora wygląda na jedną z tańszych:
www.stockwatch.pl/gpw/budimex,...
Kod:
kontraktow coraz mniej

Jakiś dowód w postaci publikowanego portfela? Ja mam subiektywne odczucie, że jest zupełnie odwrotnie.
Cytat:
nawet jak cos sie ruszy w energetyce, to na rynku krajowym jest cholerna konkurencja

Akurat w tym sektorze jest mniejsza niż w tych, w których obecnie działa spółka, czyli drogowym, ogólnym i deweloperskim. Energetyczny ma większe marże.
Cytat:
Dziwie sie ze mali gracze jak Ty wchodzili pod diwidende, bo sie nie oplacalo

Tutaj prawie zgoda. Wchodzenie przed wypłatą dywidendy jest złą strategią. Co innego jeśli kupuje się spółkę na lata licząc na przyszłe dywidendy.

thorin61
Wysłane: 8 czerwca 2011 11:43:55 przy kursie: 88,00 zł
Rozumiem, czyli pozostało mi trzymać akcje co najmniej do września tak? Jak myślicie czy jest to dobry pomysł żeby dokupić teraz akcje i po prostu cierpliwie czekać?? Jakie mam możliwości w tej sytuacji??

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 8 czerwca 2011 11:49:44 przy kursie: 88,00 zł
Ja nic nie sugeruję. Napisałem tylko, że spółka nie jest w takiej sytuacji jak przedstawił poprzednik. Napisałem też, że rynek jest na tyle efektywny, że kupno akcji przed dywidendą nie ma sensu w krótkim okresie. Wydaje się, że masz jeszcze nikłą wiedzę, dlatego przed jakimkolwiek zakupami powinieneś zdobyć trochę wiedzy. Rady na forum nie mogą być podstawą decyzji inwestycyjnych, bo to prowadzi do strat. Raczej szukaj negatywnych opinii, ale z argumentacją i odnieś to do swoich wyliczeń, prognoz, oczekiwań i na końcu ruchów w portfelu.
Edytowany: 8 czerwca 2011 11:50

Gim
Gim PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 292
Wysłane: 12 czerwca 2011 22:53:48 przy kursie: 87,50 zł
No to już wiemy co tak obniżyło wycenę spółki w ostatnim tygodniu:

Budimex SA sprzedaż akcji przez podmiot blisko związany z członkiem Rady Nadzorczej

Przy dość niskiej płynności na tej spółce wypuszczenie ponad 5 tyś. akcji w rynek musiało się tak skończyć. Pytanie otwarte: czy to już koniec...

thorin61
Wysłane: 24 czerwca 2011 12:23:53 przy kursie: 88,05 zł
Zarząd Budimeksu SA informuje, że w dniu 22 czerwca 2011 z Gminą Miasta Gdańska reprezentowaną przez Gdańskie Inwestycje Komunalne Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku została podpisana umowa na wykonanie robót budowlanych w ramach przedsięwzięcia „Połączenie dróg krajowych – Trasa Sucharskiego. Zadanie I. Odcinek Obwodnica Południowa Gdańska – Węzeł Elbląska”.

* Wartość kontraktu: 137.150.121,45 złotych netto
* Termin rozpoczęcia robót: niezwłocznie po podpisaniu umowy
* Termin zakończenia robót: 18 miesięcy od daty podpisania umowy
* Okres gwarancji: 60 miesięcy
* Warunki finansowe:
o Płatność 28 dni od daty dostarczenia faktury Zamawiającemu
o Gwarancja bankowa dobrego wykonania: 10% wartości kontraktu brutto
* Kary płacone przez wykonawcę:
o 0,05% zaakceptowanej kwoty umownej brutto za każdy dzień opóźnienia zakończenia wykonania robót
o 0,05% zaakceptowanej kwoty umownej brutto za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu każdego zakresu robót określonych jako "kamień milowy"
o 10% zaakceptowanej kwoty umownej w przypadku odstąpienia przez Zamawiającego od umowy z przyczyn Wykonawcy
* Strony zastrzegają sobie prawo do odszkodowania uzupełniającego przenoszącego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody

Wartość kontraktu przewyższa 10% kapitałów własnych Budimeksu SA.

Szczególnie ostatnie zdanie mi się podoba :). 10 % to chyba bardzo dużo nie??

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 28 lipca 2011 23:12:14 przy kursie: 82,10 zł
Źle patrzysz na ten kontrakt...
Zerknij, że spółka ma prawie 5miliardów przychodów. Ten kontrakt, to mniej więcej 1/50 przychodów za ostatnie 12 miesięcy. Aby mieć co roku tyle kontraktów, co przychody to spółka musiałaby podpisywać taki co tydzień....

Odnoszenie tego do WK nie ma sensu...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 27 października 2011 00:06:31 przy kursie: 77,50 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Budimex S.A za III kwartał 2011r.

Branża budowlana została w ostatnich miesiącach mocno przeceniona, po czym można sądzić, że rynek spodziewał się mocnego spadku wyników spółek z sektora. Budimex podał wyniki jako pierwszy. Na pierwszy rzut oka wyglądają one całkiem dobrze. Przychody wyniosły 1,57 miliarda, czyli o 9% więcej niż w odpowiadającym okresie roku ubiegłego. Jak można się było spodziewać po bardzo dobrym drugim kwartale, tym razem także ustanowiono rekord sprzedaży. W ujęciu długofalowym spółka rozwija się naprawdę dobrze, pomimo tego, że jest już bardzo duża jak na nasze polskie realia.

kliknij, aby powiększyć

Nieco gorzej wygląda sprawa z rentownością zysku brutto na sprzedaży. W ostatnich kwartałach ma tendencję wyraźnie malejącą.

kliknij, aby powiększyć

Każdy kolejny kwartał ma mniejszą marżę handlową niż odpowiednik z poprzedniego roku. To zjawisko znane w branży nie od dziś. Słaby złoty nieco ogranicza zdolności konkurencyjne zagranicznych podmiotów, ale na naszym rynku konkurencja jest i tak bardzo duża. Kolejny czynnik spadku marży to zmniejszenie udziału segmentu deweloperskiego, który charakteryzuje wyższa znacząco marża handlowa.

kliknij, aby powiększyć

Te dwa zjawiska zdeterminowały spadek zysku brutto na sprzedaży aż o 25% do poziomu 118 milionów złotych. Zaskakujący dla niektórych może być fakt, że zysk operacyjny w zasadzie zmienił się niewiele, bo tak można nazwać spadek o 5%. To oczywiście efekt pozostałej działalności operacyjnej. W tym miejscy warto zwrócić uwagę na zachowanie się jednego i drugiego zysku w czasie.

kliknij, aby powiększyć

Zysk operacyjny powinien teoretycznie bardziej reagować na zmianę przychodów, bo zawiera sporo kosztów stałych. Tak się dzieje kiedy dla wyniku nie ma znaczenia działalność pozostała, czyli zawiązywanie i rozwiązywanie rezerw, tworzenie i odwracanie odpisów itd., a są w miarę stabilne koszty ogólnego zarządu.
W Budimexie działalność pozostałą ma natomiast kluczowe znaczenie dla wyniku operacyjnego i netto. Tak naprawdę duża część liczb jest uznaniowa.

W latach poprzednich spółka zawiązywała spore rezerwy. W tym także na kontrakty w których miała zamiar pokazać ujemne marże. Kwota rezerw na straty wynosi prawie 400 milionów złotych, a w tym roku spadło już o prawie 80 milionów. Pytaniem jest czy rezerwy te zostały wykorzystane, czy może rozwiązane w pewnej części.

Pewne problemy widać także w malejącym dwunastomiesięcznych przepływach operacyjnych, które szybko spadają. To efekt wstrzymania płatności dla podwykonawców pod koniec poprzedniego roku.

kliknij, aby powiększyć

Spółka pomimo, że realizuje naprawdę dużo kontraktów nie korzysta właściwie z finansowania bakowego. Jej kontakty w zasadzie sprowadzają się do udzielenia gwarancji bankowych. Wydaje się z pozoru bezpieczna. Co może się stać mocno zyskownemu podmiotowi bez kredytów? Ano trochę jednak może…

Problemem są sprawy sądowe ciągnące się niestety latami ze sporem z Okęciem na czele oraz duże zobowiązania warunkowe, którymi są głównie udzielone gwarancje. Roszczenia w pozwach wzajemnych są prawie równe wartości księgowej, co oczywiście nie jest bez znaczenia oceniając stabilność spółki.

Największą wartości spółki jest duża i regularnie płacona dywidenda. W roku 2010 wyniosła 231 milionów co przy dzisiejszej kapitalizacji daje stopę na poziomie 11%. Pytanie czy zyski są do powtórzenia. Patrząc na dzisiejszą kapitalizację można powiedzieć, że rynek oczekuje spadku rocznego zysku netto o jakieś 30%. Ten kwartał na to nie wskazuje, ale obecnie sporo zysku wzięło się z pozostałej działalności -> 20 MPLN. Warto mieć to na uwadze.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wpisów: 2 278
Wysłane: 22 czerwca 2012 20:17:24 przy kursie: 63,25 zł
Cytat:
Ofertę firmy Budimex uznano za najkorzystniejszą w przetargu na budowę 6,5 km obwodnicy Stawisk (Podlaskie) - poinformował białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Firma zaproponowała 122,7 mln zł

Miła odmiana w modus operandi Gdaki. Wprawdzie:
Cytat:
Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Hydrogeo-Polska z Warszawy (jako lider) z firmą ze Splitu w Chorwacji, które chciało zbudować obwodnicę za 98,5 mln zł.

ale
Cytat:
kierownik budowy, dyrektor kontraktu i przedstawiciel wykonawcy nie mieli wymaganego doświadczenia. W tej sytuacji oferenta wykluczono z przetargu.

Nie wierzę własnym oczom love10
Źródło: Parkiet

le rom
Wpisów: 958
Wysłane: 28 czerwca 2012 21:25:47 przy kursie: 53,30 zł
angry3
Ta spółka uważana, za wyjątek , niebawem udowodni, że wyjątkiem nie jest. Struktura kapitałowa fatalna w dodatku drenaż dywidendowy, strata 183 mln zł (ujawnione po czasie) to ścieżka już doskonale sprawdzona przez DSS i PBG. Dochodzi do tego ,że mamy 10% aktywów jako własny kapitał, a spółka ponoć nie korzysta z kredytów bankowych . Cudowna sytuacja !!!. Ciekawie jak długo hiszpanie "trik" finansowy utrzymywać zechcą i mogą. Tam sytuacja banków ujawnia poważne niedomagania.
A kurs BDX wskazuje właściwy kierunek. Niby dlaczego tylko PBG ?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8