pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 183,86 zł (+1,58%) 18-06-2021 17:04
igen
44
Wpisów: 265
Wysłane: 28 grudnia 2020 09:32:22 przy kursie: 274,00 zł
Mam wrażenie, że na CDR jesteśmy świadkami jednej z pierwszych większych batalii.

Większy kapitał z USA wyczuł krew.
Sam CDR jest mało łakomym kąskiem. Przynajmniej jako firma - wypuszczając CP2077 pokazali granice swoich możliwości - zasoby, itp.

Bardziej chyba są zainteresowani ilością powietrza, które można spuścić z tego balona (kapitalizacja).

I chyba o to idzie walka...

Ale to tylko takie moje przypuszczenia.

.
Edytowany: 28 grudnia 2020 09:41

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 592
Wysłane: 28 grudnia 2020 09:39:07 przy kursie: 274,00 zł
Poniżej ciekawa opinia o CDR Michała Sołowowa, którego mam nadzieję nie trzeba przedstawiać.

Cytat:
CD Projekt Red to niesamowita organizacja, jestem pewien że przezwyciężą chwilowe problemy – mają świetny zespół i miliony fanatycznych graczy. Uzyskali ponadnormatywne wyceny rynkowe i po korekcie raczej do nich wrócą.

businessinsider.com.pl/finanse...

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
4
Wpisów: 112
Wysłane: 28 grudnia 2020 09:49:38 przy kursie: 274,00 zł
igen napisał(a):
Mam wrażenie, że na CDR jesteśmy świadkami jednej z pierwszych większych batalii.

Sam CDR jest mało łakomym kąskiem. Przynajmniej jako firma - wypuszczając CP2077 pokazali granice swoich możliwości - zasoby, itp.

Bardziej chyba są zainteresowani ilością powietrza, które można spuścić z tego balona (kapitalizacja).

.

już bardzo dużo zostało upuszczone. Pozostaje kwestia czy aktualna wycena ma uzasadnienie - wg mnie tak.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

RedWing
2
Wpisów: 8
Wysłane: 28 grudnia 2020 09:55:03 przy kursie: 274,00 zł
igen napisał(a):

.

Balony to nie nowość - na co oni jeszcze liczą? Na wycofanie CP ze sprzedaży przez Microsoft? Na to, że po patchach gra będzie jeszcze gorsza? Co się takiego może wydarzyć, co jeszcze nie zostało uwzględnione w kursie i jest bardziej prawdopodobne, niż zderzenie Ziemi z asteroidą?

Joker
115
Wpisów: 2 018
Wysłane: 28 grudnia 2020 10:09:46 przy kursie: 274,00 zł
W Spółce nic negatywnego nie musi się wydarzyć, a wystarczy realizacja zysków na rynkach światowych po nowym roku i kurs ponownie MOŻĘ przetestować okolice 200 zł- dołek marcowy.

Co do Sołowowa, którego ktoś wyżej przytoczył. A co Pan Sołowow miał powiedzieć? To jest małe środowisko, wszyscy się znają. Musiał odpowiedzieć dyplomatycznie.
Edytowany: 28 grudnia 2020 10:11

igen
44
Wpisów: 265
Wysłane: 28 grudnia 2020 10:24:06 przy kursie: 274,00 zł
Pisałem o tym wielokrotnie....

Poziomy cen, do których dotarł CDR (i nie tylko on - generalnie duża część gamingu) były absurdalne.
Przewyższały one takie tuzy rynku jak PKN czy PKO. Te firmy zarabiają miliardy kwartalnie od wielu lat.
Ta astronomiczna wycena opierała się tylko na jednym elemencie - zaufaniu do firmy, perspektyw i możliwości.

Po wypuszczeniu bubla, jakim jest CP2077 - taka wycena przestała mieć rację bytu.

Stąd obecna przecena - mało tego - obawiam się, że na tych poziomach się to nie skończy.
Obawiam się, że ten tok rozumowania przyjął kapitał który zaczął grać agresywnie na krótko i te newsy o kancelariach prawniczych, które poczuły krew.

Przeczytałem dokładnie tekst aktu o ochronie rynków kapitałowych USA z 1934 r. (ostatnia nowelizacja 2012), - link zamieścił WatchDog - www.nyse.com/publicdocs/nyse/r...

i powiem, że nie lekceważyłbym tych pozwów....W świetle tego aktu - vs. sprzedaż akcji przez zarząd CDR na początku jesieni tego roku i wypowiedzi p. Kicińskiego po premierze CP2077 (prawdziwej aczkolwiek lekkomyślnej) są przesłanki do tego aby na prawie USA dochodzić roszczeń....

Poza tym, w tym całym zgiełku musimy wziąć pod uwagę poziomy cen na rynkach kapitałowych i ogromne ryzyko ich deprecjacji w kontekście obecnej sytuacji na świecie, o której powyżej wspomniał Joker (covid, recesja, itp). Sądzę, że korelacja czasowa tych zdarzeń nie jest przypadkowa....
Edytowany: 28 grudnia 2020 10:42

RedWing
2
Wpisów: 8
Wysłane: 28 grudnia 2020 10:27:10 przy kursie: 274,00 zł
Joker, z jednej strony masz rację, a z drugiej - kto miałby realizować zyski na CDR przy kursie 200 (nieco) +, poza fundami grającymi na spadki, które i tak muszą odkupić masę papierów?

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 28 grudnia 2020 10:47:14 przy kursie: 274,00 zł
1ketjoW napisał(a):
To jest tylko biznes dla kancelarii prawnej. Jeżeli ma umowy z którymś z funduszy grających na shorty to wie że dostanie następne zlecenia. Nawet jeżeli nie ma bezpośredniego powiązania biznesowego to może być pośrednie.

Z tego co było napisane na forum to kancelarię szukają inwestorów którzy zainwestowali min 50 tys. USD. Dla mnie to łapanka. Dość rozpaczliwa.

Nie wszystkie pozwu w USA są na setki mln USD.

Poza tym czas gra na korzyść CDR. Wypuszczą w styczniu 2021 roku patche gra wróci na konsole w sklepie Sony styczeń luty 2021 r. Sprzedaż się zwiększy. Generalnie nie widzę za dużego pola do złych wiadomości.

Dlatego teraz będzie grane ryzyko odszkodowania przez wszystkie przypadki.

Na potwierdzenie powyższych słów nie trzeba było długo czekać:

strefainwestorow.pl/artykuly/g...

Domyślam się, że wszyscy wiecie jakim specjalistą jest Dawid Van Kędzierski z kancelarii Gide Loyrette Nouel, który specjalizuje się w prawie rynku kapitałowego w USA.

Jak wiemy kwota pozwu nie została jeszcze określona ale miliardy złotych już fruwają.

Cytat:
Jeśli CD Projekt przegra sprawę przed amerykańskim sądem, może mu grozić konieczność wypłaty odszkodowań o bardzo dużej wysokości, idącej nawet w miliardy złotych. „Pozwany może zostać zobowiązany do naprawienia szkody poniesionej przez wszystkich powodów należących do klasy (grupy/zbioru), niezależnie od tego, czy faktycznie przystąpili oni do postępowania. Jest to potencjalnie bardzo duży krąg inwestorów, którzy kupili ADR-y lub akcje na OTC w USA pomiędzy 16 stycznia a 17 grudnia 2020 r. Uwzględnienie powództwa implikowałoby konieczność dokonania zapłaty odpowiadającej stracie inwestorów wynikającej ze spadku notowań” – wskazuje Van Kędzierski.

Jak na razie komunikat w sprawie pozwu ze strony CD Projekt jest lakoniczny: „Treść pozwu nie określa wartości roszczenia. Spółka podejmie aktywną obronę przed wszelkimi tego typu roszczeniami" – stwierdził CDR.

Edytowany: 28 grudnia 2020 10:50

pivovarit
pivovarit PREMIUM
57
Wpisów: 291
Wysłane: 28 grudnia 2020 10:49:50 przy kursie: 274,00 zł
W tej analizie zapomniałeś, że CP77 absolutnie nie jest bublem a raczej wyboistą drogą przed nowym rozdziałem w firmie.

Polecam zapoznać się z historią Hello Games znanych z No Man's Sky, która momentami jest bliźniaczo podobna do tego, co stało się tutaj.

https://youtu.be/O5BJVO3PDeQ

d2fan
28
Wpisów: 127
Wysłane: 28 grudnia 2020 11:03:40 przy kursie: 274,00 zł
Wsparcie w okolicach 260 zł ładnie trzyma, to zniesienie Fibo 78,6% od dołka z marca, opór w okolicach 300 - 61,8% fibo, wybiliśmy się z krótkoterminowego kanału spadkowego zarysowanego od 4-go grudnia, powoli rysuje się linia wsparcia wzrostowego - wsparcie na 260 zł, do tego RSI dwie sesje temu dzióbnął strefę wyprzedania.

xazer
21
Wpisów: 55
Wysłane: 28 grudnia 2020 11:06:19 przy kursie: 274,00 zł
1ketjoW napisał(a):
1ketjoW napisał(a):

Jeśli CD Projekt przegra sprawę przed amerykańskim sądem, może mu grozić konieczność wypłaty odszkodowań o bardzo dużej wysokości, idącej nawet w miliardy złotych.

Jeżeli skarżą posiadacze ADR to nie mogą w grę wchodzić miliardy. Za małe obroty na OTGLY. Mnie wychodzi kilkadziesiąt milionów.

krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 125
Wysłane: 28 grudnia 2020 11:12:54 przy kursie: 274,00 zł
d2fan napisał(a):
...wybiliśmy się z krótkoterminowego kanału spadkowego zarysowanego od 4-go grudnia...

Mógłbyś rozrysować ten kanał, bo mam z tym kłopot?

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 28 grudnia 2020 11:24:26 przy kursie: 274,00 zł
xazer napisał(a):
1ketjoW napisał(a):
1ketjoW napisał(a):

Jeśli CD Projekt przegra sprawę przed amerykańskim sądem, może mu grozić konieczność wypłaty odszkodowań o bardzo dużej wysokości, idącej nawet w miliardy złotych.

Jeżeli skarżą posiadacze ADR to nie mogą w grę wchodzić miliardy. Za małe obroty na OTGLY. Mnie wychodzi kilkadziesiąt milionów.

Nie ja napisałem powyższe słowa. To cytat jaki zamieściłem w swoim poście (zamieściłem również link). Proszę więc nie cytuj go jako moich słów.

d2fan
28
Wpisów: 127
Wysłane: 28 grudnia 2020 11:55:29 przy kursie: 274,00 zł
krewa napisał(a):
d2fan napisał(a):
...wybiliśmy się z krótkoterminowego kanału spadkowego zarysowanego od 4-go grudnia...

Mógłbyś rozrysować ten kanał, bo mam z tym kłopot?

proszę:

kliknij, aby powiększyć

baks
27
Wpisów: 2 591
Wysłane: 28 grudnia 2020 12:11:28 przy kursie: 274,00 zł
kholat napisał(a):
ci od pozwów mają rację, wiele wskazuje na to, że zarząd CDR kłamał, nie rozumiem tej obrony zarządu Think

Moim zdaniem oszustwo jest ewidentne i udowodniłby to nawet średnio rozgarnięty prawnik.
Prezes ewidentnie skłamał o konsolach i nie da się tego wygumkować. Czasem warto się ugryźć w język niż obiecać coś co może kiedyś będzie ale nie wiadomo kiedy.
Teraz rolą Zarządu jest możliwie szybkie zaproponowanie jakiejś ugody aby rozładować jakoś problem który może narastać. W skrajnym przypadku pozwy i odszkodowania mogą być wielkości przekraczającej znacznie PM w spółce. Myślę, że zakulisowo poza mediami powinni spróbować się dogadać z pozywającymi i zakończyć możliwie szybko tą medialną część kryzysu.
Im szybciej temat zniknie z mediów tym lepiej dla spółki.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 28 grudnia 2020 12:18:41 przy kursie: 274,00 zł
Joker napisał(a):
W Spółce nic negatywnego nie musi się wydarzyć, a wystarczy realizacja zysków na rynkach światowych po nowym roku i kurs ponownie MOŻĘ przetestować okolice 200 zł- dołek marcowy.

Co do Sołowowa, którego ktoś wyżej przytoczył. A co Pan Sołowow miał powiedzieć? To jest małe środowisko, wszyscy się znają. Musiał odpowiedzieć dyplomatycznie.

Moim zdaniem wypowiedź Sołowowa nie nie jest dyplomatyczna. Dyplomatyczna byłaby np taka:

Cytat:
Obecnie trend notowań jest uzależniony od tego jak spółka zarządzi dopracowaniem gry na konsole i odzyskaniem utraconego zaufania graczy.

To oczywiście moja subiektywna ocena, ale wypowiedź Sołowowa jest jednoznacznie pozytywna.

Co do rynków światowych. Patrząc na sentyment uważam, że korekta jest mało prawdopodobna ponieważ sporu ludzi uważa (w tym Sołowow), że szczepionka spowoduje powrót do normalności, a więc zwiększoną konsumpcję. To nie jest raczej przesłana do korekty tylko do wzrostu notowań i wzrosty na rynkach to potwierdzają. Zresztą to nie jest jedyna przesłanka za wzrostami.

spinor1
4
Wpisów: 174
Wysłane: 28 grudnia 2020 12:21:31 przy kursie: 274,00 zł
Miliardowe odszkodowania? Przecież nie ma nawet tyle akcji w ADRach, ktoś tu się mocno zagalopował, albo działa na zlecenie.

Elliott
5
Wpisów: 21
Wysłane: 28 grudnia 2020 12:33:02 przy kursie: 274,00 zł
Odnośnie wysokości sporu z ADRów ten prawnik przedstawił to w innym źródle tak:

Cytat:
What kind of risk are we talking about? Based on the plaintiff law firms' pointed indication to the 15% ADR price drop following Sony's decision to pull Cyberpunk from the PlayStation Store, the lawsuit could claim up to $384 million (PLN 1.4 bn).

[...]

Each ADR represents 1/4th of one ordinary share in CDR. This means that the ADRs represent more than 27% of all outstanding stock in CD Projekt, with a market value of PLN 7.5 billion ($2.0 bn) based on the last closing price.

źródło: Why CD Projekt can't ignore the threat of U.S. securities class action

Oczywiście nic jeszcze nie jest pewne, także to czy sąd ten pozew rozpatrzy. Think

Nadmienię tylko, że wg przytoczonego źródła, po ostatniej sprawie z 2018-2020 roku Stoyas v. Toshiba sądy w USA zaczęły stosować orzecznictwo, które stanowi, że zagraniczny emitent może podlegać prawu Stanów Zjednoczonych dotyczących papierów wartościowych, pod warunkiem że jest „wystarczająco powiązany” z transakcjami ADR - także tymi unsponsored, a więc także wydanymi bez umowy ze spółką. A jest ich w obrocie OTC sporo

Cytat:
he thing is, 110,000,000 ADRs (OTC:OTGLY) for CD Projekt's shares are currently traded on U.S. OTC markets. Out of those, 50m were issued by Citibank, 10m by Deutsche Bank, and 50m by The Bank of New York Mellon. According to the opinion of BNY Mellon's legal counsel, the ADRs are "unsponsored", meaning there is no formal agreement concerning the ADR program between CD Projekt and the depositary.

Edytowany: 28 grudnia 2020 12:55

baks
27
Wpisów: 2 591
Wysłane: 28 grudnia 2020 12:43:13 przy kursie: 274,00 zł
WatchDog napisał(a):

Dotyczą tak jak to opisano: przekazania na rynek serii informacji że gra jest ukończona, grywalna, chodzi bezproblemowo, prawie nie ma bugów, jest dobrze wytestowana, nie sprawia problemów na konsolach. Co okazało się nieprawdą, a nie doczekało się adekwatnych komunikatów, np. że (hipotetycznie) certyfikacja jest warunkowa, jakość gry zależy od 0day patcha, etc.

Ocena w/w sytuacji jest różna w różnych kulturach prawnych. Będąc po stronie pozwanych, najpierw starałbym się obalenie właściwości sądu. Bardzo bym też nie chciał dotarcia do Sekcji 20A przytoczonej ustawy, może nie będę tutaj jej cytował, ale w świetle serii ESPI z drugiej połowy września dmuchałbym na zimne.

Doskonałe podsumowanie problemu i potencjalnych zagrożeń.
Jak widać niektórzy Prezesi a może nawet większość nie dorosła do roli jaką pełnią a może im się wydaje, że siedzą gdzieś indziej niż faktycznie to mam miejsce ... niestety Prezes firmy to nie polityk i nie może powiedzieć, że powiedział coś innego niż powiedział albo ktoś go źle zrozumiał.
Spółki ponoszą odpowiedzialność za wydawane komunikaty i po to jest ESPI i inne oficjalne kanały aby tam podawać poważne informacje.
To nie prywatny kanał FB czy Twitter. Choć nawet na prywatnym kanale taki Prezes nie może powiedzieć dowolnych rzeczy.
Może ta sytuacja zmusi także innych Prezesów do większej rozwagi nad tym co mówią i obiecują .... Think

P.S.
Patrząc na przekład na stronie Stockwatch ...

w którym pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej czy działania spółki i jej członków zarządu związane z premierą gry "Cyberpunk 2077" stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez m.in. wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie.

nawet nie będąc prawnikiem można zakładać na 99% jakie będzie orzeczenie sędziego lub składu sędziowskiego ..... i już CDP powinno zrobić wszystko aby zatrudnić najlepszą kancelarię ... smutne.Think

Polemika czy Prezes kłamał czy nie wydaje się kuriozalna.
Po to jest Prezesem aby wiedział co się w spółce dzieje a jeśli nie panuje lub pozwala aby go oszukiwano to nie powinien być lub pozbyć się oszustów.
Tu nie ma wytłumaczenia nie powinien obiecywać czegoś czego nie ma. Wtedy gdy się wypowiadać nie było jeszcze patchów 0 day a płyty były już w tłoczni.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)
Edytowany: 28 grudnia 2020 12:56

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wpisów: 268
Wysłane: 28 grudnia 2020 12:48:26 przy kursie: 274,00 zł
baks napisał(a):
kholat napisał(a):
ci od pozwów mają rację, wiele wskazuje na to, że zarząd CDR kłamał, nie rozumiem tej obrony zarządu Think

Moim zdaniem oszustwo jest ewidentne i udowodniłby to nawet średnio rozgarnięty prawnik.
Prezes ewidentnie skłamał o konsolach i nie da się tego wygumkować. Czasem warto się ugryźć w język niż obiecać coś co może kiedyś będzie ale nie wiadomo kiedy.
Teraz rolą Zarządu jest możliwie szybkie zaproponowanie jakiejś ugody aby rozładować jakoś problem który może narastać. W skrajnym przypadku pozwy i odszkodowania mogą być wielkości przekraczającej znacznie PM w spółce. Myślę, że zakulisowo poza mediami powinni spróbować się dogadać z pozywającymi i zakończyć możliwie szybko tą medialną część kryzysu.
Im szybciej temat zniknie z mediów tym lepiej dla spółki.

Myślę, że Adam Kiciński nie kłamał. Widział grę na różnych etapach produkcji i to co mu pokazano (być może z zaimplementowanymi poprawkami, które na rynek trafiły dopiero kilka dni po premierze) działało "zaskakująco" dobrze, tzn. działało tak samo słabo jak wiele multiplatformowych tytułów jak Dishonored 2 na PS4, Control, Dynasty Warriors 2 (wszystkie te tytuły lubią na otwartych przestrzeniach lub w czasie walki spaść do 15-20 klatek).
Obecnie gra jest grywalna i wielu klientów jest zadowolonych ze swoich wersji PS4 i XOne.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość