pixelg
CIECH - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

CIECH [CIE]

AKTUALNY KURS: 32,40 zł (-1,82%) 25-01-2021 17:01
wzielj
0
Dołączył: 2008-10-13
Wpisów: 8
Wysłane: 13 listopada 2008 20:42:54 przy kursie: 26,00 zł
Duza spolka chemiczna. Ostatnio mocno przeceniona po publikacji wynikow. Obecnie bardzo blisko historycznego minimum.

Plany dosc mocarne - jeden z przyszlych konsolidatorow rynku chemicznego. W perspektywie przejecie Anwilu do spolki z ZA Tarnow i Pulawy.

W przyszlym roku niemaly zysk ze sprzedazy PTU.

25% udzialu maja fundusze, jednak nie sadze, zeby byly jakies zawirowania z tego powodu
Skarb Panstwa ok 37% - co "oni" wymysla to jeden Bog wieangry7

Osobiscie sadze, iz przy tej wycenie jest to bardzo ciekawa spolka na dluzszy termin.

Rozumiem, ze w zwiazku z publikacjami raportow oczy wszystkich skierowane sa w inna strone jednak bede bardzo wdzieczny za wasze opinie o spolce.
Edytowany: 13 listopada 2008 20:48

raul07
0
Dołączył: 2008-10-25
Wpisów: 198
Wysłane: 14 listopada 2008 20:23:20 przy kursie: 25,40 zł
Cytat:
07:04 14.11.2008 Nr 3787, kolumna 1
Banki wyprowadziły setki przedsiźbiorstw w pole?
Opcje walutowe mocno uderzyły w eksporterów
Michał Śliwiński
Bartłomiej Mayer
Adam Roguski

Nie tylko Ciech, ale i inne firmy chemiczne, jak Police czy Puławy, a także liczni eksporterzy z pozostałych branż zawierali opcje walutowe, które przynoszę im straty. Zarabiaję banki


Eksporterzy tracęcy z powodu osłabiania siź złotego? Brzmi niedorzecznie, ale jest możliwe w przypadku zakupu wyrafinowanych opcji walutowych.

Skusiły siź na nie duże giełdowe spółki. Efekt? Ciech poinformował już o 38,6 mln zł strat i zapowiedział, że mogę siź one zwiźkszyæ. Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy, nie zaprzeczył, że spółka zawarła feralne transakcje, jednak szczegółowe informacje obiecał przekazaæ dzisiaj. Komentarza od zarzędu Polic nie udało nam siź uzyskaæ. Dowiedzieliœmy siź jednak nieoficjalnie, że również poniosły straty na opcjach walutowych. Bźdę jednak mniejsze niż w przypadku Ciechu i nie wpłynę istotnie na wyniki finansowe. Dzisiaj Police publikuję sprawozdanie finansowe za III kwartał.

Z naszych informacji wynika, że kłopoty maję też setki innych przedsiźbiorstw, w tym spoza giełdy, które banki w ostatnich miesięcach namówiły na opcje.

Wielu eksporterów, którzy zawarli opcje walutowe chcęc siź zabezpieczyæ przed spadkiem kursu euro, już ma poważne problemy. Wszystko przez to, że zgodzili siź jednoczeœnie ubezpieczyæ banki na wypadek wzrostu kursu euro, i to w odniesieniu do znacznie wyższych kwot, nierzadko przewyższajęcych ich przychody z eksportu. NajwyraŸniej firmy nie analizowały dostatecznie bardzo skomplikowanych umów albo nie brały pod uwagź innego scenariusza niż umocnienie złotego. W grź wchodzi też chźæ błyskawicznego podreperowania wyników, któremu towarzyszyło duże, ale wtedy jeszcze tylko potencjalne, ryzyko aprecjacji naszej waluty.

Teraz firmy za to płacę - euro, wbrew oczekiwaniom, silnie zdrożało i banki zaczźły domagaæ siź pieniźdzy. Przedsiźbiorstwa nie tylko ksiźguję wysokie straty, ale niektóre maję problemy z płynnoœcię i grozi im bankructwo.


Rozumiem ogólne zasady działania opcji, ale nie rozumiem jak można było się zabezpieczyć w taki sposób aby na tym stracić?? w takim wypadku po co się zabezpieczać?? czy można prosić o wytłumaczenie jak doszło do straty na opcjach ??
Edytowany: 14 listopada 2008 20:29

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 14 listopada 2008 23:07:00 przy kursie: 25,40 zł
Raport Ciechu zawiesza mi Acrobata :(
To co widzę ze swojej przeglądarki, to nie tylko wywałka na instrumentach finansowych, to także słabe przychody (wyłamujące się z trendu sezonowego, słabe i tyle) oraz bardzo słabe marże na sprzedaży. Coś tu poszło źle.
Przepływy są w porządku, tak to już jest, kwartał temu był wykazany zysk, ale przepływy ujemne, teraz odwrotnie, bo skutki działalności handlowej, czyli płacenie i otrzymywanie pieniędzy za towar jest odsunięte w czasie. Sytuacja gotówkowa firmy jest dobra (93 mln), zadłużenie praktycznie bez zmian, niestety znów spadł kapitał obrotowy na ujemny i pociągnął w dół rating. Wypłacili dywidendę bo mieli z czego. Ot słaby kwartał dla bogatej spółki, poniekąd nic się nie dzieje, o ile zjawisko nie zacznie się powtarzać.

Co do straty na instrumentach, o którą pytasz: w teorii to jest tak, że po prostu zakładasz się z bankiem (czy też innym graczem za pośrednictwem banku), że kurs się ruszy w jakąś stronę. Jeśli tak będzie, wygrywasz na instrumencie i jednocześnie druga strona przegrywa. Ale robisz to po to, że jednocześnie np. masz mniejsze przychody z zagranicy bo złoty się nadal umacniał, więc wygraną na kontrakcie zasypujesz dziurę w przychodach. Gdy natomiast przegrywasz, to tracisz kwotę wydatkowaną na instrument, no ale masz większe przychody bo powodem przegranej była droższa waluta, która włożyła Ci do kasy więcej złotówek. Proste jak się to wyobrazi.
Tak z grubsza działa kontrakt. Natomiast opcje są dużo trudniejsze w działaniu jak i w wytłumaczeniu. Jest to prawo, a nie obowiązek nabycia czegoś (np. waluty, ale może być też miski smalcu albo koła od samochodu) w określonym dniu za określoną cenę.
Jeżeli bank wystawił opcję, a Ciech ją kupił, to mogła być ona albo typu call, czyli dająca prawo kupna waluty (gdyby chciał mieć na import towarów), albo typu put, czyli dająca prawo sprzedaży waluty (gdyby chciał spieniężyć posiadane wpływy z eksportu). Ponieważ jest to prawo a nie obowiązek, wcale nie trzeba realizować opcji w dniu czy przedziale czasu jej obowiązywania. Dlatego nie traci się na niej więcej niż wynosi koszt nabycia, tak zwana premia. Zatem musieli nakupić od cholery tych opcji na spadek, nieważne czy put czy call, i potem ich nie zrealizować.
Może jest to w raporcie, ale wykłada mi Acrobata :(


raul07
0
Dołączył: 2008-10-25
Wpisów: 198
Wysłane: 14 listopada 2008 23:20:56 przy kursie: 25,40 zł
raul07 napisał(a):
[quote]07:04 14.11.2008 Nr 3787, kolumna 1


Wielu eksporterów, którzy zawarli opcje walutowe chcęc siź zabezpieczyæ przed spadkiem kursu euro, już ma poważne problemy. Wszystko przez to, że zgodzili siź jednoczeœnie ubezpieczyæ banki na wypadek wzrostu kursu euro, i to w odniesieniu do znacznie wyższych kwot, nierzadko przewyższajęcych ich przychody z eksportu. NajwyraŸniej firmy nie analizowały dostatecznie bardzo skomplikowanych umów albo nie brały pod uwagź innego scenariusza niż umocnienie złotego.

chodzi mi o ten fragment, jak można zgodzić się na ubezpieczenie banku na wypadek wzrostu kursu euro??przecież to jest działanie na własną szkodę i w takim wypadku wykorzystywanie opcji jest bezsensu. niedość , że płacę premię opcyjną to jeszcze mam płacić bankowi kasę jak euro wzrośnie, przecież to jest bezsensu, w ten sposób nigdy nie pokryjemy strat z różnic kursowych. a może po prostu ja nic nie czaje.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 14 listopada 2008 23:25:44 przy kursie: 25,40 zł
Są dwie możliwości:
1. Albo zatrudnieni tam finansiści są niedouczeni i nie czytali umów dokładnie - mieli polecenie zabezpieczyć kurs, więc załatwili instrument, podpisali papier i tyle. Co tam jest okazało się jak kurs poleciał do nieba.
Opcje to nie zabawa. Na zgłębienie modelu wyceny Blacka-Scholesa można spokojnie poświęcić dwa semestry, a potem siada się do stołu z bankiem i... okazuje się, że nic się nie kuma.
2. Albo ci sami finansiści, być może z decydentami, postanowili zagrać va banque. Sam pamiętam wczesnym latem, że cała Warszawa mówiła "dolar spadnie na 1,8 do końca roku, gram na krótko, tamto i owamto". Księgowi, prawnicy, finansowi, prawie wszyscy byli jednogłośnie przekonani że będzie dalej spadać. Łatwy zarobek, nie. No jednak nie.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
129
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 432
Wysłane: 15 listopada 2008 17:49:09 przy kursie: 25,40 zł
pozostaje jeszcze kwestia wiarygodności artykułu... Może sami coś pokręcili. Tam wspomina się, że jest b. dużo takich firm.

opennetpr
0
Dołączył: 2008-09-09
Wpisów: 688
Wysłane: 16 listopada 2008 02:48:49 przy kursie: 25,40 zł
Przyglądam się chemii po trochę, jeszcze nie czas na chemię, on nadejdzie pewnie prędzej czy później, ale jeszcze nie w tym momencie. Na zabezpieczeniach walut się nie znam, z tego co widziałem na wykresie okiem amatora, na euro zabezpieczenie trzeba robić na bardzo długi dystans, jest to oczywiście spory kłopot na krótki dystans jak i w przypadku silnego lewarowania zabezpieczeń. Wykres nieubłaganie mówi, euro musi spaść, pytanie kiedy i jak długo będzie spadało, na to to już muszą odpowiedzieć ci spece finansowi i oby sobie spółki zatrudniły dobrych, by nie przegapili momentu w którym euro znów powróci do trendu spadkowego po korekcie. Oczywiście pytanie czy spadnie do złotego akurat też jest aktualne. Dla mnie, tak zakładam, pomimo oporu index dolarowy w długiej perspektywie up, index euro down. Jak się zachowa złotówka w tym przypadku.
Edytowany: 16 listopada 2008 03:22

Jarbas
0
Dołączył: 2008-07-30
Wpisów: 1 169
Wysłane: 18 grudnia 2008 23:20:05 przy kursie: 21,80 zł
"siekierezada"
Aż serce boli bo mieszkam w miejscowości gdzie są zakłady chemiczne grupy...
Znam osoby które tam pracują i z tego co opowiadają roboty po pachy.
A kurs leci lotem poniżej poziomu lamperii...

Cat
0
Dołączył: 2008-12-24
Wpisów: 17
Wysłane: 24 grudnia 2008 15:10:51
Natomiast opcje są dużo trudniejsze w działaniu jak i w wytłumaczeniu. Jest to prawo, a nie obowiązek nabycia czegoś (np. waluty, ale może być też miski smalcu albo koła od samochodu) w określonym dniu za określoną cenę.
Jeżeli bank wystawił opcję, a Ciech ją kupił, to mogła być ona albo typu call, czyli dająca prawo kupna waluty (gdyby chciał mieć na import towarów), albo typu put, czyli dająca prawo sprzedaży waluty (gdyby chciał spieniężyć posiadane wpływy z eksportu). Ponieważ jest to prawo a nie obowiązek, wcale nie trzeba realizować opcji w dniu czy przedziale czasu jej obowiązywania. Dlatego nie traci się na niej więcej niż wynosi koszt nabycia, tak zwana premia. Zatem musieli nakupić od cholery tych opcji na spadek, nieważne czy put czy call, i potem ich nie zrealizować.Ciech prawdopodobnie nie tyle kupowal od banku posrednika opcje call czy tez put ale sam wystawial opcje zapewne put lub put i call i to dopiero spowodowalo duze straty. Na poczatku jest pieknie bo bank kupujacy opcje placi tzw. premie, gorzej gdy cena zaczyna spadac a najgorzej gdy jest to jeszcze polaczone z duzymi wachaniami kursow, rosnie wowczas tzw. volatility, czyli zmiennosc kursow co bardzo mocno przekalada sie na wycene opcji. W przypadku PLN mielismy doczynienia z tym ostatnim najgorszym wariantem stad takie ogromne straty na wycenach. Tym wieksze ze spolki daly sie namowic na spekulacje na dluzsze okresy czasu do 24 miesiecy. Co jest juz gluuupota!

Ciekawi mnie jak na to zareguja urzedy skarbowe - ta spekulacja na walucie trudno zaliczyc do kosztu uzyskania przychodu, choc moze wicepremier Pawlak wesprze sila swojego autorytetu nasze krajowe biedne firmy?

Jarbas
0
Dołączył: 2008-07-30
Wpisów: 1 169
Wysłane: 1 marca 2009 11:36:20 przy kursie: 16,65 zł
RSI 18
I tyle wiem o spółce, mimo że jej spora część działa w mojej miejscowości ;)


gb
0
Dołączył: 2009-01-09
Wpisów: 1
Wysłane: 3 marca 2009 01:51:53 przy kursie: 16,80 zł
Zwrócił ktos moze uwage na koszty finansowe roku 2007 (328 000 tys) pokazane w raporcie za 4 kw. 2008? Dziwne bo w raporcie skonsolidowanym (jak również w raporcie audytora) za 2007 koszty finansowe wynoszą trochę ponad 58 mln, a zysk netto skonsolidowany 241 mln (w bieżącym raporcie 4kw. w danych za 2007 pokazana jest strata netto 29,7 mln). Niechlujstwo? A jeszcze w RB 11/2009 zarzekają się, że wszystkie dane są poprawne...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
32
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 13 maja 2009 20:21:26 przy kursie: 32,40 zł
Wbrew temu co mówił dzisiaj prezes, w Ciechu wcale nie jest różowo. Przede wszystkim widocznie spadły mu przychody, niby parę procent, ale 60 mln zł - a pamiętajmy że w Q1 złoty był wyjątkowo nisko toteż sprzedaż eksportowa dawała znaczne zastrzyki. Tutaj mamy też niewysoką jak na Ciech marżę.
Spółka czas też boryka się z kosztami finansowymi z opcji walutowych. Wyszedł na mały zysk za I kwartał, przepływowo też jest na plusie operacyjnym, ale jednocześnie alarmująco słabnie mu struktura finansowa. Znów wzrosły kredyty, tym razem do ponad 1,8 mld zł, z nich większość jest po stronie krótkoterminowej. Oraz spadła wartość księgowa, z której odpisano kolejną porcję strat opcyjnych.
Mimo bardzo marnego ratingu, tutaj akurat nie obawiam się o krótkoterminową stabilność spółki. Rynek też nie, bo wycenia ją teraz praktycznie w punkt.

mun23
0
Dołączył: 2009-05-27
Wpisów: 1
Wysłane: 27 maja 2009 20:49:33 przy kursie: 30,80 zł
Mam pytanie
czy uważacie, że opłaca się kupić akcje Ciech w krótkiej (3M) i długiej perspektywie (12M)?

arekw99
0
Dołączył: 2009-03-31
Wpisów: 102
Wysłane: 4 czerwca 2009 23:33:12 przy kursie: 33,00 zł
jesli wezmiesz pod uwage skale dzialan firmy i perspektywy konsolidacji branzy oraz wejscia inwestora strategicznego to pewnie sie oplaca. niebezpieczenstwem jest zadluzenie, ale to w koncu s-ka ... panstwowa wiec nie upadnie

na razie sie kisi po sporych wzrostach i odbija od oporu na 34.5.

faja
0
Dołączył: 2009-04-25
Wpisów: 10
Wysłane: 24 czerwca 2009 21:05:03 przy kursie: 27,78 zł
Czy przeoczylem jakas negatywna informacje, ze kurs tak spadl? Pamietam, ze bylo podane cos w sprawie dywidendy, ze jesli wyplaca to beda mieli problemy ze splatami w bankach. Czy ktos wie cos co mi umknelo?

doncarlos
0
Dołączył: 2008-09-23
Wpisów: 1 244
Wysłane: 24 czerwca 2009 21:30:00 przy kursie: 27,78 zł
Po pierwsze rekomendacja Citigroup "sprzedaj" co samo w sobie nie jest żadnym wskaźnikiem, ale widocznie pomogło. Po drugie prezes w maju twierdził, że II kwartał będzie udany i z zyskiem a dzisiaj twierdzi, że jednak nie i o zysk bedzie ciężko..przez miesiąc mu się mocno odmieniło.. do tego korekta ostatnich wzrostów i mamy co mamy..

kliknij, aby powiększyć

Czterema najdroższymi słowami na giełdzie są: "Tym razem będzie inaczej"..
Fala wzrostowa rodzi się w strachu, rośnie w wątpliwościach, dojrzewa w optymizmie i umiera w euforii..
„All animals are equal but some animals are more equal than others“

faja
0
Dołączył: 2009-04-25
Wpisów: 10
Wysłane: 24 czerwca 2009 23:03:52 przy kursie: 27,78 zł
No i wszystko na temat. Dzieki! Tak to jest jak nie sledzisz wiadomosci na biezaco i nie ustawiasz stoplosow.

Swierszczu
0
Dołączył: 2009-03-31
Wpisów: 299
Wysłane: 3 lipca 2009 08:45:14 przy kursie: 26,50 zł
Cytat:
3.7.Warszawa (PAP) - Grupa Ciech zanotowała w drugim kwartale tego roku pozytywny wynik netto, a przychody były jedynie nieznacznie niższe niż rok wcześniej w tym samym okresie - poinformował PAP Ryszard Kunicki, prezes Ciechu.
"Zysk netto za drugi kwartał 2009 będzie zdecydowanie pozytywny, a przychody tylko nieco niższe niż w rekordowym 2008 roku. Oczywiście, nie mogę podać szczegółów" - powiedział prezes Ciechu.

Ryszard Kunicki dodał, że chociaż w drugim kwartale pogorszyła się koniunktura w sektorze chemicznym, to grupie udało się uzyskać dobre wyniki między innymi dzięki redukcji kosztów.

"W ostatnim kwartale znacznie pogorszyły się warunki funkcjonowania w sektorze chemicznym. Do niedawna mieliśmy pewne obawy, że tak znaczny spadek koniunktury zachwieje naszymi wynikami za drugi kwartał. Teraz, mając już dane za zakończony właśnie okres, mogę powiedzieć, że dzięki podjętej odpowiednio wcześnie redukcji kosztów, nawet w tak trudnych warunkach uzyskaliśmy dobre wyniki" - powiedział.

Jego zdaniem korzystne wyniki drugiego kwartału 2009 są też zasługą efektywnego działania zakładów sodowych.

"Z raportu niezależnego, renomowanego doradcy rynku chemicznego wynika, że zakłady produkcyjne Sody Polskiej Ciech w Janikowie i Inowrocławiu są liderami pod względem efektywności i niskich kosztów produkcji jednej tony sody. To daje efekty" - dodał Kunicki.

Prezes poinformował też, że do końca tego miesiąca powinna być gotowa strategia dla grupy trzech zakładów chemicznych, które Skarb Państwa zamierza wspólnie sprzedać.

"Wyznaczono nam rolę koordynatora procesu sprzedaży Azotów Tarnów, ZAK-u i Ciechu w części dotyczącej przygotowania wspólnej strategii dla tych firm. Kończymy właśnie prace nad ich wspólną strategią. Będzie gotowa przed końcem lipca. W ten sposób wspieramy Naftę Polską prowadzącą proces prywatyzacji w imieniu Skarbu Państwa" - powiedział Kunicki.

"Liczymy, że umowa o sprzedaży trzech firm zostanie podpisana zgodnie z oczekiwaniami właścicieli, czyli do końca tego roku" - dodał.

Łukasz Pawłowski (PAP)


Maciek1981
0
Dołączył: 2009-06-05
Wpisów: 469
Wysłane: 22 lipca 2009 13:08:07 przy kursie: 27,80 zł
co sądzicie, czy sprzedaż 36% udziałów skarbu państwa będzie miała duży wpływ na kurs?
deadline przetargu to połowa września br.

traxx
0
Dołączył: 2009-07-23
Wpisów: 1
Wysłane: 23 lipca 2009 11:40:49 przy kursie: 28,24 zł
Panowie, możecie mnie dopuścić do tego wątku? bardzo mnie interesuje ta spółka - ostatnio trochę tego kupiłem i nie wiem czy dobrze zrobiłem:)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,408 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,50% +31 699,53 zł 51 699,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d