pixelg
ZEPAK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

ZEPAK [ZEP]

AKTUALNY KURS: 8,84 zł (+1,38%) 03-07-2020 17:00
bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 039
Wysłane: 9 października 2012 10:39:22
- Jutro opublikowany zostanie prospekt emisyjny ZE PAK. Spółka zadebiutuje na GPW do listopada - powiedział wiceminister skarbu, Paweł Tamborski

Wczoraj KNF zatwierdziła prospekt PAK-u.

W 2011 skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 2,69 mld zł, EBITDA 769,4 mld zł, a skonsolidowany zysk netto przypadający akcjonariuszom dominującym - 316,9 mln zł. Wartość aktywów spółki na 31 grudnia 2011 wynosiła 5,33 mld zł. Dane nie obejmują kopalni Adamów i Konin kupionych przez ZE PAK w lipcu br.


www.ekonomia24.pl/artykul/7054...

głównym akcjonariuszem był/jest ELEKTRIM
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 039
Wysłane: 9 października 2012 16:24:40
wiadomosci.stockwatch.pl/ofert...

jest na to szansa.. oby tylko cena była rozsądna
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 562
Wysłane: 10 października 2012 12:14:43
Przygotowaliśmy analizę wskaźnikową debiutu.
Niestety spółka nie podała prognoz, więc idąc na skróty, bierzemy pierwsze półrocze x2.
Trochę to zawyża wynik, bo ten rok jest magicznie dużo lepszy niż poprzednie.
Na tej podstawie wychodzi ciekawy obraz: majątkowo PAK jest sporo tańszy niż polskie elektrownie, w przeliczeniu fundamentów na akcję, za to dochodowo i przez EV/EBITDA, już wcale nie.
Szczegóły:
www.stockwatch.pl/ipo/zesp-ele...

Na jutro będzie przygotowane omówienie prospektu (lektura 950 stron trochę trwa).


Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 006
Wysłane: 10 października 2012 19:00:42
Wygląda to całkiem atrakcyjnie wskaźnikowo. Tym bardziej że cena maksymalna dla drobnych może okazać się niższa niż dla instytucjonalnych (pewny zysk).

Nie wgryzałem się jeszcze w prospekt, ciekawe czy istnieje tu ryzyko podaży akcji pracowniczych? Think

Johnny Bravo
Dołączył: 2010-10-19
Wpisów: 260
Wysłane: 10 października 2012 19:21:25
Vox napisał(a):
Wygląda to całkiem atrakcyjnie wskaźnikowo. Tym bardziej że cena maksymalna dla drobnych może okazać się niższa niż dla instytucjonalnych (pewny zysk).

Nie wgryzałem się jeszcze w prospekt, ciekawe czy istnieje tu ryzyko podaży akcji pracowniczych? Think

nie ma akcji pracowniczych. ponadto wcale nie jest powiedziane, że będzie jakikolwiek pewny zysk:
konkurencja napisał(a):
Bloomberg poinformował, że przedział cenowy akcji ZE PAK, sporządzony na potrzeby inwestorów zagranicznych, wynosi od 26 do 33 zł za jedną akcję.

cena dla małych to górne widełki przedziału dla instytucjonalnych. na pewno będzie zwrot zainwestowanego kapitału, bo będzie prowadzona stabilizacja kursu

jak doczytam coś ciekawego w prospekcie to jeszcze napiszę :)
Trade what you see, not what you think! - Joe Ross

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 126
Wysłane: 11 października 2012 22:22:19
Grupa Kapitałowa Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin S.A (GKZEPAK)to podmiot znacząco różniący się od dużych spółek energetycznych już notowanych na głównym parkiecie.

Przede wszystkim spółka nie prowadzi działalności dystrybucyjnej i obrotu, przez co porównywalnymi spółkami powinny być raczej Kogeneracja oraz Będzin niż PGE, Tauron, czy Enea. Do lipca 2012 GKZEPAK prowadził jedynie działalność wytwórczą na bazie elektrowni w Adamowie, Pątnowie i Koninie. Wytwarzanie energii opiera się w elektrowniach grupy przede wszystkim na węglu brunatnym. W Pątnowie GK posiada dwa ośrodki wytwórcze: Pątnów I oraz Pątnów II, przy czym drugi podmiot nie wchodzi w skład ZE, ale stanowi spółkę zależną.

W lipcu GK nabyła od Skarbu Państwa dwie kopalnie węgla brunatnego czym dokonano integracji pionowej. Wcześniej kopalnie te (KWBA i KWBK) dostarczały paliwo do Elektrowni GK. Inaczej z resztą być nie mogło, bo ten rodzaj paliwa jest nieopłacalny przy dłuższych trasach transportu. Elektrownie muszą być zlokalizowane blisko kopalni.

Aktywa wytwórcze grupy podobnie jak to ma miejsce w całej polskiej energetyce nie należą do najnowszych i najbardziej wydajnych. Już w roku 2018 roku wycofane zostaną wszystkie bloki elektrowni Adamów, podobnie w 2018r zostaną zamknięte bloki węglowe elektrowni Konin. Zostanie jedynie około ¼ mocy z bloku opalanego biomasą. Planuje się w miejsce bloków węglowych budowę bloków gazowych z wysokosprawną kogeneracją(żółte certyfikaty). Elektrownia Pątnów II jest stosunkowo młoda, do tego wybudowano ją w technologii na parametry nadkrytyczne dzięki czemu ma znacznie większą sprawność niż bloki w Pątnowie I.We wszystkich elektrowniach ZEPAK wytwarzane jest także ciepło w kogeneracji, lecz w elektrowni Pątnów I niestety sposób wytwarzania nie pozwala na otrzymywanie czerwonych certyfikatów. Ciepła nie produkuje się na bloku z parametrami nadkrytycznymi.

Wycena tej spółki metodami dochodowymi nie jest prosta. Dostępne sprawozdania GKZEPAK nie zwierają jeszcze efektów skrócenia łańcuch dostaw, czyli nabycia KWBA i KWBK. Przychody spółki w ostatnich latach wynoszą około 2,6 mld złotych – 2,69 w roku 2011. Z tego udało się wygenerować 566M zysku brutto na sprzedaży, a po odjęciu kosztów sprzedaży i zarządu 466M, co można uznać za wynik na działalności operacyjnej. Sporo działo się w linii finansowej sprawozdania. Zaprezentowano prawie 60 milionów przychodów z czego 23M to przychody z wyceny opcji, 12M to różnice kursowe. W kosztach(135M) mamy za to 80M ujemnych różnic kursowych, co należałoby wyłączyć jeśli zakładamy powtarzalny wynik do wyceny. Dalej jest problem z kapitalizacją kosztów odsetek na aktywach trwałych, które po wybudowaniu obciążą wynik. Tutaj trzeba dorzucić pewnie drugie tyle. Dostajemy wtedy około 400 milionów zysku brutto, czyli po uwzględnieniu podatku dochodowego 320M złotych na poziomie netto. Niby tanio, ale trzeba wziąć pod uwagę przyszłość, która niestety nie rysuje się różowo. W latach 2008-2012 spółka otrzymywała darmowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. W związku z faktyczną mniejszą emisją udawało się nawet poprawić wynik. Od roku 2013, czyli już za chwilę w życie wchodzą nowe przydziały uprawnień. W roku 2013 spółka dostanie darmowe uprawnienia na 8,1 mlna ton, podczas gdy emisja w roku 2011 to 13,1 mln. Zabraknie więc około 5 mln ton do emisji. W pierwszym roku efekt zostanie nieco zniwelowany, bo nadwyżka za rok 2012 nie została sprzedana. Emisja jednej tony wymaga jednego uprawnienia EUA, którego cena wynosi obecnie 7,91Euro. W przypadku braku 5 milionów ton mamy w perspektywie koszt około 150 milionów. Jakby tego było mało to ilość przyznanych limitów będzie dość szybko spadać do roku 2020. Dużo szybciej niż planowana redukcja emisji w planie inwestycyjnym. Z tego powodu obecna „taniość” jest pozorna. Brak odpowiedniej redukcji da o sobie znać już w przyszłym roku. Żeby nie było dramatycznie to dodam, że większość wytwórców stoi przed tym problemem, co oznacza, że koszty zostaną prawdopodobnie przeniesione na klienta. To nie jedyny problem z jakim GKZEPAK musi się zmierzyć. Zmienia się także ustawa o OZE, która zmniejsza ilość certyfikatów dla współspalania biomasy, dodatkowo spółka aby uzyskać certyfikat będzie musiała zwiększać udział biomasy w paliwie, w związku z czym można oczekiwać wzrostu cen. W krańcowym stopniu wspóspalanie stać się może nie opłacalne, a koszty inwestycji w części już poniesiono.

Jak wspomniałem spółka w lipcu nabyła dwie kopalnie, których wynik nie jest uwzględniony w sprawozdaniach finansowych. W 2011 roku wypracowały około 20M zysków na poziomie netto, ale w sprawozdaniach tych kopalni spory udział ma pozostała działalność, do której nie ma not, więc ciężko wycenić wartość dochodową. Wygląda na to, że PAK kupił te aktywa w rozsądnej cenie, ale tego właśnie należało oczekiwać. Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia muszą żyć w symbiozie. Kopalnia nie sprzeda węgla nikomu innemu, a elektrownia od nikogo innego nie kupi. To jeden organizm.

Dla oszacowania wpływu nabycia zaprezentowano w prospekcie dane proforma na podstawie których wyliczono parametry oferty:

www.stockwatch.pl/ipo/zesp-ele...

Z pewnością po nabyciu KWBA KWBK ulegnie pogorszeniu sytuacja z zadłużeniem. Kopalnie finansują się długiem w 80%! Struktura wymaga restrukturyzacji. Z resztą to nie jedyne miejsce gdzie należałoby poprawić efektywność. W kopalniach rządzą związki zawodowe i często były w sporze z właścicielem. W ostatnich dniach GKZEPAK nabyła także za 120M spółkę Elektrim Volt, która zajmuje się obsługą odbiorców końcowych. Niestety danych na ten temat nie ma żadnych, poza faktem że zmniejszą się koszty sprzedaży, bo do tej pory prowizje dla Voltu były w tym miejscu prezentowane. Jaka jest wartość tego przedsiębiorstwa pozostaje zagadkę.

Spółka wyceniania jest raczej tanio, jak cała nasza energetyka. Ma to uzasadnienie w obawach o przyszłość i presji na redukcję limitów emisji gazów. Nie wiadomo także jak sobie PAK poradzi z restrukturyzacją nabytych kopalni. Spółka planuje nawet podczas sporego programu inwestycyjnego wypłacać 30% zysku w formie dywidendy. Na niekorzyść przemawia pogarszanie się historyczne wyników spółki, w szczególności spadek przychodów i zysku operacyjnego.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 11 października 2012 22:22

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 4 039
Wysłane: 11 października 2012 23:58:35
jeżeli dobrze widzę to nie ma żadnych preferencji dla małych inwestorow?
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 126
Wysłane: 12 października 2012 07:18:01
Preferencja jest niby taka, że cena dla instytucji może być wyższa niż 33PLN. Dodatkowo MOGĄ być podjęte działania stabilizacyjne, mogą choć nie muszą

Ammianus
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2011-12-05
Wpisów: 428
Wysłane: 12 października 2012 20:12:15
Ciekawe czy cieniem na zainteresowaniu dodatkowo nie polozy sie ostatni temat zwiazany z budowaniem akcjonariatu spolecznego pt. "JSW"?

magikkj
Dołączył: 2012-09-01
Wpisów: 7
Wysłane: 15 października 2012 18:45:16
coś sceptycznie wszyscy podchodzą do tematu... Zastanawiam się sam czy się zapisać...


kazekc
Dołączył: 2008-12-13
Wpisów: 76
Wysłane: 15 października 2012 19:58:20
Jeżeli coś należy do firmy "Elektrim" - to trzeba spojrzeć na historie i zachować ostrożność!

Three08
Dołączył: 2011-02-24
Wpisów: 2
Wysłane: 17 października 2012 10:50:48
Skoro większość widzi to pesymistycznie, bo Solorz, bo JSW-pamiętamy, to może na debiucie bedzie jednak wzrost 10%, w kolejnym dniu 5%, żeby pokazać, że jednak da się, a akcjonariat obywatelski nie jest tylko oszukiwany, a czasem nawet ochłap mu spadnie.

19r20
Dołączył: 2010-12-15
Wpisów: 497
Wysłane: 17 października 2012 20:20:09
na tym forum jest trochę osób z doświadczeniem i raczej wiedzą co piszą
skoro małych wyrąbali na BGZ czy szczególnie JSW to nie oznacza że teraz tak też nie zrobią
mali są od dostarczania kapitału

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 126
Wysłane: 18 października 2012 08:27:48
kazekc napisał(a):
Jeżeli coś należy do firmy "Elektrim" - to trzeba spojrzeć na historie i zachować ostrożność!


Do Elektrimu należało przez bardzo długo Rafako... Nie ma co patrzeć na spółki ZSŻ tylko przez pryzmat króla spekulacji. Przypomnę, że na GPW notowany jest Cyfrowy Polsat. Jak spółka jest zdrowa to nic złego się nie dzieje. ELEK miał bardzo dużo problemów, wielu na nim straciło, ale to król spekulacji na GPW. PAK takim być nie musi. Powiedziałbym, że to mało prawdopodobne

kazekc
Dołączył: 2008-12-13
Wpisów: 76
Wysłane: 18 października 2012 16:00:55
witam, jedna z dwóch przejętych kopalni jest dosyć zadłużona, a druga niedoinwestowana bez perspektyw. PAK czekają inwestycje i restrukturyzacje. Zrobi to pani Muszkat po pozbyciu się udziałowca - skarbu państwa, który nie mógł pozwolić ze względów społecznych na zbyt daleko idące i bolesne zmiany. W krótkiej perspektywie można założyć niewielki zysk po debiucie, szczególnie przy niskiej cenie, a w perspektywie dłuższej, kiedy PAK zostanie sprzedany np Kulczykowi - można założyć zarobek większy - ale to trochę potrwa. Dokładając do tego możliwości jakie ma "król spekulacji" i historie elektrimu może być ciekawie. Solorz napewno na tym nie straci i skarb państwa też zyska, po stracie przy sprzedaży kopalń. Solorz potrzebuje pieniędzy i w końcu je wyciśnie z PAK-u.
Edytowany: 18 października 2012 16:03

stafi
Dołączył: 2010-06-08
Wpisów: 28
Wysłane: 18 października 2012 20:25:58
ciekawe jak będzie z pakietem stabilizacyjnym - ponoć może wynosić do 10% akcji (emisja)
ja chyba na jeden pakiecik się zapisze, tym bardzie, że jest dużo pesymistów co zazwyczaj dobrze wróżyło

pacpaw
Dołączył: 2008-07-30
Wpisów: 202
Wysłane: 18 października 2012 23:25:34
kazekc napisał(a):
witam, jedna z dwóch przejętych kopalni jest dosyć zadłużona, a druga niedoinwestowana bez perspektyw. PAK czekają inwestycje i restrukturyzacje. Zrobi to pani Muszkat po pozbyciu się udziałowca - skarbu państwa, który nie mógł pozwolić ze względów społecznych na zbyt daleko idące i bolesne zmiany. W krótkiej perspektywie można założyć niewielki zysk po debiucie, szczególnie przy niskiej cenie, a w perspektywie dłuższej, kiedy PAK zostanie sprzedany np Kulczykowi - można założyć zarobek większy - ale to trochę potrwa. Dokładając do tego możliwości jakie ma "król spekulacji" i historie elektrimu może być ciekawie. Solorz napewno na tym nie straci i skarb państwa też zyska, po stracie przy sprzedaży kopalń. Solorz potrzebuje pieniędzy i w końcu je wyciśnie z PAK-u.


Z drugiej strony p. Solorz raczej stara się skupić na królowania w mediach więc po co mu interes z boku. Sprzedał ubezpieczalnie, finalizuje sprzedaż OFE, o Invest Banku chodzą plotki sprzedażowe (chociaż osobiście uważam, że To sobie pozostawi) a może teraz kolej na PAK? W końcu ma sporo do zapłaty za Polkomtela więc cash potrzebny. A Ruski już raz celował w Polski zakład? Może po celuje drugi raz?

stefanek
Dołączył: 2009-11-04
Wpisów: 132
Wysłane: 19 października 2012 12:08:00
Myślicie że jest szansa zagrania na krótko?:) W dniu debiutu będą się chyba starali o dobry wynik, żeby się w mediach pochwalić. FB też zyskiwał w 1 dniu:)

lucznik
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 216
Wysłane: 19 października 2012 18:06:58
anty_teresa napisał(a):
Preferencja jest niby taka, że cena dla instytucji może być wyższa niż 33PLN. Dodatkowo MOGĄ być podjęte działania stabilizacyjne, mogą choć nie muszą


Do analizy:
a)CO2> jak słusznie zauważyłes problem dotyczy całej branży więc zbiorowo przerzucą to na klienta końcowego
B)biomasa> ustawa nie jest gotowa to tylko projekt, w dodatku tak krytykowany przez silne lobby i to nie tylko pustymi słowami ale w grę wchodzą pozwy na grube kwoty o prawa nabyte i korzyści utracone.Negatywnym beneficjentem byłyby też firmy państwowe.Nie przejdzie.Pawlak zapomniał ,że branża nie jest sprywatyzowana.
C)Przeczytałem na Stockwatchu ale nie w Twojej analizie opinie analityka ,że Pak jest tani ale tylko majątkowo, bo dochodowo już nie. Veto.Przyrównałem mix wyników zeszłorocznych i półrocznych Paku skorygowanych o konsolidację kopalń do najtańszego w branży Tauronu. Tauron pomijając skalę bardzo przypomina Pak , to jedyne firmy w sektorze co maja dług netto w dodatku w identycznej relacji (dł.n./ebitda=1.2),ponadto podobny stopień zamortyzowania i żywotności bloków.Oto co wychodzi jesli zastosować wartości wskazników Taurona do Paku :

P/E> 1a = 45 pln
P/Ebit> 1a = 41,3 pln
P/BV> 1a = 34,4 pln
EV/S> 1a = 35,7 pln
EV/Ebitda> 1a = 40,1 pln

Ważona średnia lub mediana waha się w przedziale 37,4-38,3 pln.
Dyskonto do widełek cenowych od 13 do 43%, Pak jest tani tak czy siak.
The Dogs of deal.

19r20
Dołączył: 2010-12-15
Wpisów: 497
Wysłane: 20 października 2012 21:54:41
pojawiło się gdzieś jakieś info ilu indywidualnych się zapisało?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,283 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,36% +25 071,75 zł 45 071,75 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d