Dlaczego kobiety nie inwestują na giełdzie ? - Kozetka - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

Dlaczego kobiety nie inwestują na giełdzie ?

Ammianus
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 298
Wysłane: 22 września 2015 09:45:12

Dalej, uważam ( po paru latach doświadczeń ), że płeć nie ma znaczenia, jeśli chodzi o sukces w inwestowaniu.

Nie wiem czy ma, ale sam temat wątku wskazuje, że jest problem z miarodajną "próbą" na podstawie której można to stwierdzić. Masz "parę lat doświadczeń" na giełdzie, czy w analizowaniu tych spraw? Bo jeśli tylko to pierwsze, to obawiam się, że teza nie ma zupełnie żadnych podstaw.

Ciekawie byłoby zobaczyć jakiś konkurs typu "milion", ale w którym poza Panią Sylwią Jaśkiewicz znalazło by się znacznie więcej pań, a poziom wiedzy i doświadczenia uczestników zbliżony.
Z 1 strony byłoby to też kulawe, ale z 2, jak wyciągać miarodajne wyniki na podstawie działania tłumu, w którym są i zawodowcy i ludzie, którzy rachunek otworzyli przed 2h inwestując na górce.

Jak dla mnie to czysta sofistyka. Choć zdziwiłbym się gdyby nie było jakiejś zachodniej literatury, czy przynajmniej art.traktujących to zagadnienie.

aurora80
Wpisów: 424
Wysłane: 22 września 2015 10:17:10
Zwróćcie uwagę, ile kobiet śledziło notowania w Chinach. Na zdjęciach dokumentujących ostatnia panikę rzucała się w oczy ilość inwestujących kobiet. Nasz rynek jest niereprezentatywny w tym zakresie, ponieważ indywidualni się wykruszyli juz dawno. Należy patrzeć poza nasz grajdolek i wtedy oceniać.

Ann
Wpisów: 703
Wysłane: 23 września 2015 00:09:46
Ammianus napisał(a):

Dalej, uważam ( po paru latach doświadczeń ), że płeć nie ma znaczenia, jeśli chodzi o sukces w inwestowaniu.

Nie wiem czy ma, ale sam temat wątku wskazuje, że jest problem z miarodajną "próbą" na podstawie której można to stwierdzić. Masz "parę lat doświadczeń" na giełdzie, czy w analizowaniu tych spraw? Bo jeśli tylko to pierwsze, to obawiam się, że teza nie ma zupełnie żadnych podstaw.

Ciekawie byłoby zobaczyć jakiś konkurs typu "milion", ale w którym poza Panią Sylwią Jaśkiewicz znalazło by się znacznie więcej pań, a poziom wiedzy i doświadczenia uczestników zbliżony.
Z 1 strony byłoby to też kulawe, ale z 2, jak wyciągać miarodajne wyniki na podstawie działania tłumu, w którym są i zawodowcy i ludzie, którzy rachunek otworzyli przed 2h inwestując na górce.

Jak dla mnie to czysta sofistyka. Choć zdziwiłbym się gdyby nie było jakiejś zachodniej literatury, czy przynajmniej art.traktujących to zagadnienie.

Myślę, że konkurs typu "milion" nie dałby miarodajnej odpowiedzi. Trzeba pamiętać, że inwestują tam wirtualnie. Faktem jest, że Pani Jaśkiewicz ma świetne wyniki...ale gdyby to był jej własny prywatny milion, to jakby inwestowała ? Może wrzuciłaby to na lokatę, bo po co ryzykować...
Dalej, uważam że miarodajną próbą jest grupa złożona nie tylko z inwestorów o większym doświadczeniu, bo właśnie w przeciwieństwie do Ciebie myślę, że właśnie "tłum" ( czyli zróżnicowana grupa - doświadczeni i Ci nowi, bo taki ogół realnie znajdują się na rynku ) poniekąd ustala jakiś kurs.
Jedynym realnym i racjonalnym możliwym sposobem porównania wyników inwestowania Pań i Panów, to porównanie stóp zwrotu ...powiedzmy z ostatnich dziesięciu lat podanych przez biura maklerskie, czyli np. przez ostatnie 10 lat Panie zarobiły / straciły tyle a tyle i to samo jeśli chodzi o Panów...ale na takie dane się nie natknęłam.

Ann
Wpisów: 703
Wysłane: 23 września 2015 00:27:48
aurora80 napisał(a):
Zwróćcie uwagę, ile kobiet śledziło notowania w Chinach. Na zdjęciach dokumentujących ostatnia panikę rzucała się w oczy ilość inwestujących kobiet. Nasz rynek jest niereprezentatywny w tym zakresie, ponieważ indywidualni się wykruszyli juz dawno. Należy patrzeć poza nasz grajdolek i wtedy oceniać.

No właśnie to nasz rynek jest bardziej "reprezentatywny". Na rynku chińskim była ( może mimo spadków jeszcze jest ), bańka spekulacyjna, którą pompowali indywidualni, często nawet z niższych warstw społecznych, czyli przysłowiowi " fryzjerzy".
Na tą chwilę, to na naszym rynku jest "normalnie" i jak dla mnie jest jak najbardziej" reprezentatywny" i tu trzeba patrzeć. W Chinach szaleństwo i tam patrzeć nie należy.

bardzo
Wpisów: 1
Wysłane: 28 września 2015 20:26:42
Kobiety stanowią 17% inwestujących na GPW i ta liczba rośnie z roku na rok. king
W Wielkiej Brytanii to ok 40%.

W Polsce inwestuje góra 5-7% całej populacji.

W przypadku obu płci problemem jest brak dostępu do wiedzy, brak kultury i nawyku inwestowania, brak motywacji i postaw inwestujących w swoim otoczeniu, i co najważniejsze - brak kapitału, tzn. oszczędności, które można ryzykować. Kiedy te oszczędności się pojawiają - pojawia się potrzeba inwestowania.

Prawdopodobnie, i pewnie słusznie, dla polskich kobiet lepszą inwestycją są wymagające finansowo dzieci i rodzina niż giełda.

Bo kwestie emocji zostawmy specjalistom od emocji :)

Kobiet na giełdzie jest więcej i więcej - pojawiła się nawet na Facebooku grupa "Kobiety na giełdzie", która łączy społeczność inwestorek. Polecam, bo jest dosyć kameralnie i ciekawe rozmowy się toczą.
Edytowany: 1 października 2015 08:49

ucofb
Wpisów: 1 131
Wysłane: 14 stycznia 2016 18:33:59
@bardzo

Teraz wiem gdzie szukać swojej żony thumbright
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 14 stycznia 2016 18:40

mrk
Wpisów: 1 863
Wysłane: 14 stycznia 2016 21:40:38
bardzo napisał(a):
Kobiety stanowią 17% inwestujących na GPW i ta liczba rośnie z roku na rok. king
W Wielkiej Brytanii to ok 40%.

W Polsce inwestuje góra 5-7% całej populacji.

W przypadku obu płci problemem jest brak dostępu do wiedzy, brak kultury i nawyku inwestowania, brak motywacji i postaw inwestujących w swoim otoczeniu, i co najważniejsze - brak kapitału, tzn. oszczędności, które można ryzykować. Kiedy te oszczędności się pojawiają - pojawia się potrzeba inwestowania.

Prawdopodobnie, i pewnie słusznie, dla polskich kobiet lepszą inwestycją są wymagające finansowo dzieci i rodzina niż giełda.

Bo kwestie emocji zostawmy specjalistom od emocji :)

Kobiet na giełdzie jest więcej i więcej - pojawiła się nawet na Facebooku grupa "Kobiety na giełdzie", która łączy społeczność inwestorek. Polecam, bo jest dosyć kameralnie i ciekawe rozmowy się toczą.

te dane dla UK to dotyczą jednej platformy tradingowej, a nie całego rynku inwestorów, bo wydaje mi się, że mówisz o danych ze strony akcjonariat obywatelski. Rynek w UK może trochę bardziej rozwinięty niż nasz, ale zachowania kobiet i mężczyzn takie same, więc nie wierzę, że jest tam 40% inwestorów kobiet. Kobiety mają po prostu większą awersję do ryzyka i wybierają na ogół bardziej bezpieczne inwestycje co potwierdzają zarówno badania jak i moje osobiste obesrwacje (chociaż przyznam, że próba nie była zbyt duża).

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 445
Wysłane: 18 stycznia 2016 19:48:01
kobiety nie inwestują na giełdzie, bo są mądrzejsze od mężczyzn.
na giełdzie się raczej traci niż zyskuje za ostatnie 10 lat :-)
od 2007 mamy trend spadkowy z krotka korekta wzrostowa 2009-2011.

emoskala
Wpisów: 4
Wysłane: 31 maja 2016 12:19:38
Analitycy twierdzą, że odestek pań na giełdzie będzie rósł. Na zachodzie ta dysproporcja jest niewielka - w USA to już prawie 50/50

krystynaa
Wpisów: 3
Wysłane: 14 czerwca 2016 19:59:51
Nieprawdą jest, że kobiety nie posiadają ducha ryzwalizacji. Jednak mamy zapisane w genach dążenie do stabilizacji i bezpieczeństwa, a gra na giełdzie niesie za sobą spore ryzyko. Rozważam wykupienie akcji, ale ciągle z tyłu głowy siedzi mi dobry chochlik, który studzi zapał i chęci. To wszystko ze strachu przed przegraną.

czexon
Wpisów: 16
Wysłane: 22 grudnia 2016 23:59:37
Może dlatego, że całą energię marnują na obgadywanie innych kobiet i rywalizację z nimi??? blah5 king

trepidou
Wpisów: 1
Wysłane: 24 stycznia 2017 14:46:39
Nie znam ani jednego mężczyzny zainteresowanego inwestycjami. W moim kręgu znajomych jako jedyna prowadzę chociażby budżet domowy, nie mówiąc już o regularnym zasilaniu konta oszczędnościowego. Szczerze mówiąc jeśli już powinniśmy mówić o jakiejś winie, to chyba brak kultury zainteresowania finansami i inwestowaniem.

nitka45
Wpisów: 2
Wysłane: 11 lutego 2017 20:24:50
Dlaczego nie inwestują? Moze ze strachu?

Merlin
Wysłane: 27 marca 2017 15:25:12
ja też tak uważam, kobiety niestety bardzo kierują się emocjami
decyzje są pochopne i złe wybory

józef00
Wysłane: 18 stycznia 2018 20:51:48
nie lubię wszelkich uogólnień i założenia z góry, że kobiety są gorszymi inwestorami niż mężczyźni
Każdy z nas ma inny poziom ryzyka, który jest gotowy podjąć.

timon
Wpisów: 198
Wysłane: 19 stycznia 2018 00:06:50
Pieniądz lubi ciszę :) Kobiety pewnie inwestują, zarabiają i się z tym nie obnoszą tak jak faceci :)

Silverr
Silverr PREMIUM
Wpisów: 178
Wysłane: 20 stycznia 2018 15:31:37
Kobiety też inwestują. Kiedyś na zajęciach w trakcie studiów widziałem nawet badania które mówiły, że statystycznie są lepszymi inwestorami niż mężczyźni ponieważ ostrożniej podchodzą do procesu inwestycyjnego, co w długim terminie daje im wyższe stopy zwrotu przy niższym ponoszonym ryzyku.

lobaki1
Wpisów: 4
Wysłane: 7 sierpnia 2018 11:46:54
Mozliwe ze sa ostrozniejsze

inka71
Wpisów: 3
Wysłane: 26 sierpnia 2018 20:00:36
Silverr napisał(a):
Kobiety też inwestują. Kiedyś na zajęciach w trakcie studiów widziałem nawet badania które mówiły, że statystycznie są lepszymi inwestorami niż mężczyźni ponieważ ostrożniej podchodzą do procesu inwestycyjnego, co w długim terminie daje im wyższe stopy zwrotu przy niższym ponoszonym ryzyku.

Tyle, że nie mają na to czasu i w tym jest problem

wilkze_street
Wysłane: 8 lutego 2019 12:05:21
Może się bojąShhh

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4