pixelg
ODLEWNIE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

ODLEWNIE [ODL]

AKTUALNY KURS: 4,94 zł (+1,44%) 04-12-2020 09:28
Riddick
0
Dołączył: 2009-04-02
Wpisów: 25
Wysłane: 4 listopada 2010 18:06:34 przy kursie: 3,09 zł
no ladnie pieknie, kurs rosnie.. ale co ze splata opcji przeciez to nie 5 zl? a obciazenia sa dosc spore... Think

del-20140106
0
Dołączył: 2010-04-02
Wpisów: 84
Wysłane: 10 listopada 2010 11:41:46 przy kursie: 3,31 zł
Jak ktoś może to niech odniesie się do raportu bierzącego i wyceny akcji na chwile obecną bo po popycie widać ,że rynek kupił raport,ale co dalej ? Jak myślicie , jakie wasze spostrzeżenia ?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
102
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 368
Wysłane: 11 listopada 2010 19:50:43 przy kursie: 3,31 zł
Omówienie sprawozdania kwartalnego Odlewni Polskich S.A. za III kwartał 2010 r.

Na początek drobny rys historyczny. Odlewnie bardzo ciężko przeszły 2008 rok pomijając nawet to co zdarzyło się w IV kwartale. Rentowność działalności operacyjnej spadła poniżej zera. Do tego spółka nie była w stanie wygenerować pozytywnego cash flow z działalności operacyjnej. Jeszcze przed wybuchem afery opcyjnej zadłużenie spółki wynosiło około 50%, z czego kredyty stanowiły 15 milionów. Potem wypłynęły opcje i zobowiązania spółki przekroczyły wielkość aktywów, co oznaczało, że kapitał własny stał się ujemny. Na koniec roku kredyty finansowały 25% aktywów, więc można sądzić i zabezpieczenie na majątku było większe. Spółka została postawiona w stan upadłości. 2009 rok także nie był dobry i spółka podobnie jak w roku poprzednim nie była w stanie wyjść na operacyjny plus. Pozytywem było natomiast wygenerowanie dodatniego cash flow operacyjnego na sporą kwotę. Oczywiście nie z działalności podstawowej, ale z uwolnienia kapitału obrotowego. Zaczęto rozmowy w ramach układu o restrukturyzacji zadłużenia. Ostatecznie banki zgodziły się na umorzenie połowy zobowiązań. Z reszty połowa miała być normalnie spłacona, a połowa spłacona poprzez emisję akcji. Do wspomnianej emisji doszło w pierwszej połowie obecnego roku. Banki objęły akcje nowej emisji po cenie nominalnej równej 3 PLN, czyli znacznie poniżej wartości na akcji na rynku.

Wielu inwestorów upatrywało w tym wielkiej szansy wysnuwając argumenty typu: „Skoro banku objęły akcje po 3 złote i miały wgląd w majątek spółki, to oznacza wielkie dyskonto i szansę na zarobek”. Oczywiście banki miały wgląd i były w stanie oszacować zdolność spółki do restrukturyzacji oraz zarabiania pieniędzy, ale to nie koniecznie miało wpływ na cenę akcji w emisji dla banków. Spółka była w upadłości a emisję wydano po cenie nominalnej, więc w zasadzie emisja po cenie niższej nie była możliwa. Pozostaje więc pytanie dlaczego bankom opłacało się objąć akcje po cenie 3 PLN, gdy na rynku były notowane o połowę niżej. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę, fakt, że przy upadłości najpierw spłaceni zostaliby wierzyciele zabezpieczeni na majątku spółki, pracownicy, ZUS i US. Dla banków mogłoby zostać mniej niż tyle co dostali z układu, czyli 25% w gotówce i licząc po cenie rynkowej 12-13% w akcjach. Otrzymali wobec tego kwotę poniżej 40%. W kalkulacji przy ogłoszeniu upadłości mogło wyjść najzwyczajniej mniej.
Wobec nowej emisji, kapitał własny spółki wzrósł do 12 milionów złotych.

Obecnie spółka ma nadal spore zadłużenie. Na koniec III kwartału aktywa były w 84% finansowane zobowiązaniami. Kredyty wymagalne w ciągu najbliższych 12 miesięcy stanowią 27% wszystkich zobowiązań. Spółka cały czas obniża stock, czym oczywiście zwiększa swoją płynność i obniża koszty magazynowania. Wskaźnik rotacji zapasów spada od początku roku i obecnie wynosi 62 dni.
Natomiast wskaźnik bieżący płynności wynosi 1,14. Trochę nisko i w dodatku się pogorszył w stosunku do półrocza. Z płynnością nadal w spółce nie jest za dobrze.

Wyniki osiągnięte przez 9 miesięcy są ciut lepsze od zaraportowanych w ubiegłym roku.
Przychody wzrosły o 22%, ale spadła rentowność brutto na sprzedaży, wobec czego gross profit zwiększył się tylko o 17%. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszym kwartale roku poprzedniego funkcjonował zakład w Niemczech, który potem został zlikwidowany. Wzrost przychodów LFL jest więc tak naprawdę ciut większy. Widać, że zaczął się ruch w interesie, bo wolumen sprzedaży jest większy o ponad 50%. Wzrost ten nie przełożył się na wzrost przychodów, raz ze względu na przychody generowane w Niemczech, a dwa ze względu na osłabienie się EUR w stosunku do złotówki. Spółka z eksportu osiąga ponad 70% przychodów.

Wzrost wolumenu tłumaczy wzrost kosztów sprzedaży, ale już wzrost kosztów ogólnego zarządu uważam za skandal. Co prawda kwotowo to tylko 200 tysięcy, ale jak się ma problemy to się szuka oszczędności. Ponadto koszty bez restrykcji kosztowych powinny spaść z tego samego powodu, dlaczego nie wzrosły dynamicznie przychody, czyli oddziału w Niemczech.

Zysk z działalności operacyjnej wygląda lepiej niż zysk netto ze sprzedaży w wyniku rozliczenia dotacji w kwocie ponad 600 tysięcy złotych. EBIT pomimo polepszenia się koniunktury wzrósł tylko o 6%, a trzeba pamiętać, że zlikwidowano nierentowną jednostkę oraz znacznie ulepszono zarządzanie zapasami, co powinno wygenerować oszczędności. Zarządzanie kosztami wygląda bardzo słabo. Niby wolumen sprzedaży rośnie o 50%, ale zysk operacyjny w zasadzie jest bez reakcji. Dodatkowo należy wspomnieć że rozwiązano odpisy aktualizacyjne na należności w kwocie ponad 2 milionów złotych. Jeśli uznać to za zjawisko jednorazowe, to spółka znów spada poniżej progu rentowności EBIT.

Odlewniom udaje się generować gotówkę pochodzącą z działalności operacyjnej, która jest tylko nie wiele większa od amortyzacji. Raportowany zysk tkwi sobie w należnościach. Firma pomimo problemów i nie najlepszej płynności nadal inwestuje. W bieżącym okresie wydała ponad dwa miliony na zwiększenie aktywów trwałych, o czym świadczą przepływy z działalności inwestycyjnej. Cash flow z działalności finansowej mówi, że spłacono troszkę kredytów.

Analiza samego trzeciego kwartału pokazuje dużo lepszy obraz niż wynika to z prezentowanych danych za okres 9 miesięcy. Przychody wzrosły o ponad 50%, Zwiększyła się rentowność brutto na sprzedaży do poziomu 13%, czyli więcej aż o 4 punkty procentowe, co zaowocowało wzrostem gross profit o 127%. To pozwoliło nieco ukryć wzrost kosztów zarządu i to dość znaczący.
Widać poprawę, choć na oko nie wynika ona z działalności spółki tylko poprawy otoczenia.

Niby sytuacja się poprawia, rośnie zysk netto itd., ale nie ma to przełożenia na cash flow. Jest on co prawda nadal dodatni, ale prawie trzykrotnie mniejszy niż można by oczekiwać z raportowanego zysku i amortyzacji. Powiedzmy jednak, że przy rozwoju może się tak zdarzyć. Wzrost obrotów, wymaga wzrostu kapitału obrotowego, czyli między innymi wzrostu zapasów i należności
Nie czepiam się.

Rentowność aktywów spółki zostawia dużo do życzenia, nawet jak wypadnie słaby 4 kwartał poprzedniego roku. Przy dużej dźwigni finansowej jaka ma miejsce, powinno być znacznie lepiej na rentowności kapitału własnego. Nie znajduję uzasadnienia do płacenia takiej premii przez rynek:

Faktem jest, że sytuacja może się w branży sporo polepszyć i spółka z pewnością to odczuje, ale premia płacona przez rynek powyżej WK jest mało uzasadniona. Tym bardziej, że po wpadce z opcjami przestano zabezpieczać się przed zmianą kursu walut. Nie widać w spółce reżimów kosztowych, co przy problemach z płynnością jest bardzo niepokojące i świadczy o nie najlepszym zarządzaniu.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
102
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 368
Wysłane: 10 marca 2012 13:49:39 przy kursie: 2,17 zł
Spółka nie cieszy się dużym zainteresowaniem na forum, ale w związku z poprawą wyników postanowiłem jej się bliżej przyjrzeć.

Wyniki w roku 2010 nie były do końca zadowalające, przynajmniej finansowo. Należy jednak docenić restrukturyzację, jaką udało się spółce wdrożyć. W 2010 roku popyt na produkty się odbudowywał, co poskutkowało wzrostem wolumenu sprzedaży, przy jednocześnie nadal malejących cenach produktów.
Przychody względem 2009 wzrosły o 24%, natomiast wolumen sprzedaży wzrósł o 45%. Spółce jednak udało się poprawić rentowność. Jednostkowy koszt własny spadał w tempie 16%, natomiast jednostkowa cena sprzedaży o 14%. Dzięki wzrostowi wolumenu udział kosztów stałych w sprzedaży zmniejszył się. Warto zauważyć, że Odlewnie obniżyły koszty pracownicze o 10%. To dobrze rokowało na przyszły 2011 rok, co widać w raportowanych obecnie wynikach.


kliknij, aby powiększyć


Przychody w minionym roku wzrosły o 37%, przy wzroście wolumenu o 26% i wzroście kosztów własnych o 24%. Tym razem popyt spowodował zwyżkę cen produktów poza zwyżką wolumenu. Jednostkowy koszt produkcji trochę wzrósł, ale nie mamy jeszcze raportu rocznego aby stwierdzić dlaczego. Tak czy owak nadal marża jednostkowa rośnie. Rynek wybitnie pomaga spółce, a ona sama wydaje się dbać obecnie o poziom obciążeń.
Gorzej wygląda zarządzanie kosztami operacyjnymi. Koszty sprzedaży rosną bardziej od wolumenu. Niewiele, ale rosną. Jest to w pełni usprawiedliwione, bo transport znacząco zdrożał, a to wydaje się, że spółka zleca zewnętrznym podmiotom, których cenniki poszły w górę. Udaje się pewnie coś urwać ze względu na zwiększenie skali. Nie do końca rozumiem za to wzrost kosztów ogólnego zarządu o prawie milion złotych. Tak czy owak wynik na sprzedaży rośnie i ma wysoką dynamikę. Przyrost wyniku operacyjnego jest mniejszy, ale to akurat dobrze, że maleją salda na pozostałej działalności. Wtedy raportowany wynik jest najczęściej zdrowszy. Różnicę w pozostałych przychodach robi rozwiązanie odpisów aktualizacyjnych na należności. Podobnie maleją nieco salda na działalności finansowej. W przychodach mamy dodatnie różnice kursowe, a w kosztach prócz odsetek prowizje od udzielonych kredytów. W roku ubiegłym były jeszcze echa upadłości jednostek zależnych.

Przepływy z działalności operacyjnej wyglądają dobrze. W tym roku wyniosły 11,7M wobec 4,3M przed rokiem. Poziom wygenerowanej gotówki jest wyższy od raportowanego zysku netto powiększonego o amortyzację, która jest kosztem, ale nie jest wydatkiem. W wyniku spółki uwzględniono sporo rezerw, które nie w momencie zawiązania nie powodują przecież wypływu gotówki. Zmiany w kapitale obrotowym nie są duże. Skracają się wszystkie cykle rotacji.

Skoro mamy do czynienia z podmiotem w upadłości układowej, to bardzo ważna wydaje się płynność finansowa. Pod tym względem niestety mamy pogorszenie sytuacji do tej sprzed roku. Co prawda spłacono część kredytów, ale nastąpiła niekorzystna zmiana struktury. Coraz więcej jest wymagalnych w ciągu roku w porównaniu do całkowitego salda. Kapitał obrotowy netto jest w tej chwili bliski zera. Zobowiązania krótkoterminowe wynoszą 32 miliony, natomiast należności i gotówka to nieco ponad 16 milionów złotych. W zapasach leży 16 milionów złotych, a spółka stosuje dość restrykcyjną politykę na odpisy. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że rocznie jest generowane prawie 12 milionów gotówki, to nie powinno być problemów z obsługą zadłużenia, tym bardziej, że w zobowiązaniach znajdują się także rozliczenia miedzyokresowe(1.8M), a wśród nich dotacje.(Wielkość nie znana, trzeba czekać na raport roczny)

W krótkim terminie marża rośnie. Pytanie brzmi czy spadek przychodów Qn/Qn-1 jest sezonowy:


kliknij, aby powiększyć


Czy może wynika z pogorszenia sytuacji na rynku. Oczywiście popyt na odlewy zależy od kondycji światowej gospodarki. Przyszłość jest niepewna. Niemniej poprawę wyników Odlewni należy docenić. Jeśli w kolejnym kwartale znów nastąpi wzrost przychodów to spółka wydaje się ciekawa i znów może poprawić wynik, a wtedy stanie się niedowartościowana.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 10 marca 2012 15:37

sasky
sasky PREMIUM
21
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 607
Wysłane: 3 kwietnia 2012 08:10:20 przy kursie: 2,14 zł
Jednodniowym przebojem okazały się Odlewnie - notowania po dynamicznym skoku zaliczyły głęboki przysiad. Wtorkowy wykres dnia prezentuje analizę techniczną spółki.


kliknij, aby powiększyć


Omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/odlew...
Edytowany: 3 kwietnia 2012 08:12

del-20140106
0
Dołączył: 2010-04-02
Wpisów: 84
Wysłane: 14 listopada 2012 01:49:20 przy kursie: 2,02 zł
Proszę o komentarz po raporcie skonsolidowanym za III kwartał do spółki i jak perspektywy na dalszą sytuację spółki po tak solidnej restrekturyzacji i zniwelowaniu kosztów/strat ?anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
102
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 368
Wysłane: 17 listopada 2012 19:13:50 przy kursie: 2,00 zł
Na wyniki pierwszych dziewięciu kwartałów tego roku rzutuje niestety pogarszające się otoczenie makro. W szczególności spadek zamówień zagranicznych. Spadek przychodów notowany pod koniec roku okazał się nie być sezonowy.

Spadek tonaży produkcji dla dziewięciomiesięcznego okresu wyniósł 16,29% natomiast dla samego trzeciego kwartału 15,88%. Dynamika spadku produkcji jest mniejsza kwartalnie niż w ujęciu dziewięciomiesięcznym, ale wydaje się, że spadek nie został zahamowany. Proszę zwrócić uwagę, że tonaż tego kwartału wynosi tylko 30%, więc mniej niż 1/3. Przychody w trzecim kwartale spadły o 17,8%, w związku z czym można wysnuć wniosek, że spadły nieco ceny sprzedaży(2,2%).

Pomimo spadku wolumenu produkcji i przychodów spółce udaje się utrzymać a nawet poprawić rentowność. W tym kwartale odnotowano 16% marży w porównaniu do 15,8% w roku ubiegłym.

kliknij, aby powiększyć


Wzrost rentowności produkcji spowodował mniejszą dynamikę spadku zysku brutto niż przychodów –16,6%. Odlewnie zaraportowały w tej linii finansowej 3,6M zysku. Po odliczeniu kosztów operacyjnych dostajemy zysk ze sprzedaży na poziomie 1,211M. To znacznie mniej niż w roku ubiegłym kiedy na podstawowej działalności udało się wygenerować 2,076M. Nie podoba mi się wzrost kosztów ogólnego zarządu. Niby kwota 183 tys. nie jest duża, ale znacząca dla raportowanego zysku ze sprzedaży. Na poziomie operacyjnym wynik wygląda znacznie lepiej(wzrost prawie 50%) dzięki znacznie mniejszym obciążeniom pozostałej działalności operacyjnej. W III kwartale zawiązano odpisy na zapasy i rezerwy na należności na ponad milion złotych. Różnica w saldach wynosi 1,3M.

Linia finansowa także nie jest do pominięcia. Na poziomie zysku operacyjnego wynik jest na tyle nie duży, że zmiany różnic kursowych powodują, że znów wynik w okresie porównywalnym jest wyższy o pół miliona. (1,2 vs 1,7)

Pogorszenia sytuacji operacyjnej spółki nie widać w przepływach pieniężnych. Odlewnie wygenerowały 3 miliony gotówki w związku z czym spłacono część zobowiązań(1,7M kredytów) Pomimo tego nadal choć konsekwentnie obniżany poziom zobowiązań jest wysoki.
Sytuacja pod względem płynności nie należy do komfortowych. Wskaźnik płynności bieżącej jest większy od jedności, ale stosunkowo nie wiele. Kapitał obrotowy wynosi 3,3M w porównaniu do 5,7 w na koniec 3 kwartału 2011r.

Obecna kapitalizacja na poziomie 40 milionów złotych patrząc na zysk netto wydaje się niezbyt wysoka. Tak faktycznie by było gdyby nie fakt, że wynik w tym kwartale spadł. Rynek wyceniając spółkę na obecnym poziomie C/Z dyskontuje pogorszenie wyników. Krótkoterminowo w biznesie spółki nie widać symptomów poprawy. Zamówienia Odlewni zależą od przemysłu Niemieckiego, a ten w ostatnim czasie słabnie. Podobnie obniża się PKB w Polsce. Wyniki IV kwartału raczej się pogorszą, ale to rynek także już prawdopodobnie wie. Kluczową kwestią pozostaje kondycja gospodarki w 2013 roku. Jak pojawią się symptomy zmiany koniunktury to powinny się także poprawić notowania Odlewni.

W wynikach odlewni za 2011 rok widać było efekty programu naprawczego i zwiększania efektywności działania. Obecnie trochę ten obraz poszarzał, przede wszystkim przez utratę efektywności. Cykl konwersji zapasów mocno się popsuł, co oczywiście jest wynikiem pogorszenia sprzedaży. Proszę zwrócić uwagę, że przychody spadają a zapasy rosną. Tak nie powinno być. Cykl konwersji gotówki spada głównie przez znaczące wydłużenie płatności zobowiązań. Tutaj należałoby zadać pytanie czy wydłużenie to wynika z negocjacji, czy braku płynności. Poziom gotówki wskazuje raczej na to pierwsze. Odlewnie na nowo budują sobie wiarygodność wśród swoich źródeł zaopatrzenia.Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 17 listopada 2012 19:14

kurtwallander
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-01-28
Wpisów: 91
Wysłane: 4 lipca 2013 16:43:33
wprawdzie ze znacznym poslizgiem ale czy mozna pokusic sie o krotkie podsumowanie ostatnich wynikow jak tez aktualnej sytuacji spolki ?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 574
Wysłane: 4 lipca 2013 17:54:54
OK, zrobimy lada dzień.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
102
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 368
Wysłane: 6 lipca 2013 17:34:40 przy kursie: 2,07 zł
Wyniki Odlewni są niestety rozczarowujące, a wpływ na to ma zarówno otoczenie rynkowe jak też polityka spółki.


W poprzednim omówieniu wskazywałem, że tendencja spadkowa w przychodach będzie utrzymana w kolejnych kwartałach i jak pokazał raport roczny wiele się nie pomyliłem. Sprzedaż w IV kwartale roku spadła o 10% r/r natomiast w pierwszym kwartale tego roku 6,8%. Nieco inaczej od przychodów zachowują się wolumeny. W IV kwartale mieliśmy regres podobny do przychodów - 10%, natomiast obecnie tylko 2,7%. Najwyraźniej spadły dalej ceny jednostkowe, co jak podaje spółka wynika głównie ze zmiany miksu sprzedażowego.


kliknij, aby powiększyć


Spółka spadek sprzedaży tłumaczy pogarszającym się klimatem gospodarczym. Do pewnego stopnia jest to uzasadnione. Jeśli zerkniemy na dane GUS to faktycznie w pierwszym kwartale mamy ujemną dynamikę produkcji przemysłowej, w tym w szczególności także przetwórstwa przemysłowego.


kliknij, aby powiększyć


Można powiedzieć, że spółka zachowuje się podobnie jak rynek. Natomiast spadki w IV czy III kwartale były dużo wyższe niż te wskazywane przez GUS, co pozwala postawić tezę, że spadek sprzedaży jest także po części wynikiem nie do końca właściwej polityki sprzedażowej. Pomimo mniejszej sprzedaży mamy wzrost rentowności względem okresu porównawczego, który przekłada się na 200 tys dodatkowego zysku brutto na sprzedaży. Z tego powodu ZBNS w porównywanych kwartałach jest na podobnym poziomie.


kliknij, aby powiększyć


Niestety niżej w rachunku zysków i strat mamy negatywne zjawiska. O ile koszty sprzedaży nominalnie spadają o 100 tys. i pozostają na względnie stabilnym poziomie w relacji do sprzedaży to mamy wręcz eksplozję kosztów ogólnego zarządu, które rosną o 647tys. Może kwota nie poraża, ale przy średniokwartalnym zysku ze sprzedaży za ostatnie dwa lata w kwocie 3,78M robi wrażenie. Poniższy wykres obrazuje jak historycznie zachowuje się wspomniana pozycja kosztowa:


kliknij, aby powiększyć


W notach do sprawozdania można przeczytać, że wzrost kosztów ogólnego zarządu wynika głównie z utworzenia rezerw na wynagrodzenia związanych ze zmianami w programach motywacyjnych i kosztów doradztwa biznesowego. Proszę zwrócić jednak uwagę, że całkowite rezerwy w rachunku przepływów stanowią korektę tylko na 200k, natomiast już bezpośrednio w nocie 8 wzrost rezerw na wynagrodzenia to tylko 90k.
Wynika z tego, że dominującym kosztem było "doradztwo biznesowe" Kwota 0,5M to sporo i każe się zastanowić za co bierze pieniądze Zarząd spółki? Na szczęście pozwala także mieć nadzieję, że koszty te będą jednorazowe, choć takiej pewności oczywiście nie ma. Gdyby te środki poszły faktycznie na zwiększenie motywacyjnych wynagrodzeń dla działu sprzedaży i marketingu to bym się nie czepiał. W końcu spółka mocno odczuwała spadki popytu i nie potrafiła tego nijak zrekompensować. W tym wypadku jednak duże znaki zapytania.

Wynik operacyjny za pierwszy kwartał wyniósł 1,2M i był ponad 0,5M mniejszy niż przed rokiem. Wynik netto spada nominalnie znacznie mniej, bo jedynie o 250 tys, za co odpowiada korzystniejszy układ kursów walutowych powodujących powstawanie dodatnich różnic kursowych. Tak naprawdę wynik jest gorszy niż wynika to tylko za zmiany zysku netto. Różnic kursowych nie można uznać za powtarzalne.
Dużo gorzej wygląda także operacyjny CF. Odlewnie "wydusiły" z prowadzonego biznesu ponad dwa razy mniej gotówki niż przed rokiem. Tak słaby kwartał pod względem CF mieliśmy ostatnio dwa lata temu.

Obecnie mamy roczny kroczący zysk netto na poziomie 5M złotych, co przy obecnej strukturze finansowania spółki daje potencjał do wzrostu kursu. Dołek wynikowy wydaje się mieć już miejsce, a spółka nie jest wyceniona wysoko.
www.stockwatch.pl/gpw/odlewnie...

Przeciwnie do wyników coraz lepiej wygląda bilans spółki, choć rating nadal krzyczy D. Zadłużenie nadal jest znaczące(67% wskaźnika zadłużenia ogólnego) ale znacznie mniejsze niż rok temu (75%), czy dwa lata temu(82%). Większość z tego zadłużenia to zobowiązania układowe - > całe zobowiązania długoterminowe i parę milionów w krótkoterminowych. Przypomnę, że są to zobowiązania nieoprocentowane, płatne w ratach. Jeśli weźmiemy je do liczenia długu netto to dostaniemy wskaźnik dług netto/EBITDA poniżej 2. Spółka jest w stanie spłacać zadłużenie, czego potwierdzeniem są także rolowane umowy kredytowe.

O płynność nie należy się w tej chwili martwić. Pozostaje problem zwiększania sprzedaży bez utraty rentowności. Oczywiście ożywienie gospodarcze w tym pomoże, ale brakuje mi działań Zarządu mających na celu zwiększenie sprzedaży.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


del-20140106
0
Dołączył: 2010-04-02
Wpisów: 84
Wysłane: 14 sierpnia 2013 15:51:06 przy kursie: 2,10 zł
czy ktoś może mi wyjaśnić pod co to tak dziś rośnie ? Nigdzie nie mogę znaleść żadnych informacji w tej sprawie ?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
102
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 368
Wysłane: 14 sierpnia 2013 17:19:21 przy kursie: 2,10 zł
No, ale czy to zawsze musi iść po jakimś info? W czerwcu i lipcu też nie było inf a jest parę długich świec na wykresie. To raczej kwestia niskiej płynności i odreagowywanie słabości wobec siły małych spółek

Kurkuma
0
Dołączył: 2011-04-29
Wpisów: 139
Wysłane: 16 sierpnia 2013 09:15:19 przy kursie: 2,09 zł
anty_teresa

jakie sa spolki porywnywalne dla odlewania na naszym GPW? chodzi mi o peersy:)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
102
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 368
Wysłane: 16 sierpnia 2013 09:25:43 przy kursie: 2,09 zł
Polska Grupa Odlewnicza i FAM jeśli chodzi o akcje, ale wyniki możesz sobie także sprawdzić dla Odlewnia Żeliwa notowanego na Catalyście

del-20140106
0
Dołączył: 2010-04-02
Wpisów: 84
Wysłane: 20 września 2013 11:36:13 przy kursie: 1,90 zł
co jest do licha z tą spółką - czy ona jest grana na fixie czy na ciągłych ?czemu ta spółka nie ma żadnego zainteresowania - transakcje dzienne czasami nie przekraczają góra 300 zł tylko animator podtrzymuje spółke przy życiu - dlaczego? co jest nie tak z tą spółką?

nie naganiam na kupno ani na sprzedaż chce się dowiedzieć czemu spółka została zapomniana przecież główny rynek odlewni to rynek Niemiecki marże rosą ze względu na euro powyżej 4 zł - w dość stabilnym trendzie do złotego z resztą. Niemiecka gospodarka ponoć wychodzi z kryzysu, odlewnie również generując przychody ,a tu cisza...


Gdzie się podziali ludzie i rynek na tej spółce king ?

del-20131218
0
Dołączył: 2013-09-24
Wpisów: 85
Wysłane: 3 października 2013 13:24:05 przy kursie: 2,29 zł
może ktoś zrobić analizę techniczą tej spółki ?

krewa
krewa PREMIUM
155
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 267
Wysłane: 3 października 2013 13:50:12 przy kursie: 2,29 zł
nie bardzo jest co analizować - walor piekielnie niepłynny. kurs od roku w trendzie bocznym.

kliknij, aby powiększyć


Więcej na: www.attrader.pl/pl/akcje/odlew...

le rom
8
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 1 037
Wysłane: 13 października 2013 10:55:50 przy kursie: 2,68 zł
angry3

Mamy P/BV =2 a więc wbrew - opcyjny drang na północ - można by uzasadnić jedynie do 1,2. a zyski , jeśli juz P/E=11 a więc wbrew - opcyjny drang - można by tu akceptować na poziomie poniżej 7.
A,że w akcjonariacie Banki mają ponad 40% udziału, to i obraz rynkowy kursu tak znacznie odbiega od wyznaczanego poprzez wskaźniki.
Dopóki jaką taką rentowność się utrzymuje, kurs powolutku zwyżkuje. Zapewne drang na południe przebiegałby szybciej.

mkamola
0
Dołączył: 2012-03-03
Wpisów: 98
Wysłane: 2 czerwca 2016 21:07:46 przy kursie: 3,64 zł
anty teresa

to będzie moja druga i ostatnia prośba o analizę raportu po sezonie wyników za I kw
w mojej ocenie spółka godna uwagi, generująca dobre wyniki
przechodzi w ręce menadżerów i obniżają wartość nominalną jakby przygotowywali grunt pod dywidendy w przyszłości

stabilny biznes, po wpadce z opcjami już sprawa wyczyszczona i zaksięgowana w IV kw 2015
wyniki za I kw wydają się b czyste i oczekuję tutaj dobrej zmiany

proszę o analizę raportu za I kw i ocenę wyceny rynkowej spółki

w moim przekonaniu przy powtarzalności wyników (a historycznie te są raczej powtarzalne za ostatnich kilka kw) jest szansa, że spółka może generować 50gr/ akcja rocznie
przepływy ok itp

ciekaw jestem Twojej analizy

szukam perełek ale bez Twojej pomocy nie wejdę grubiej :)
żarcik

pzdr

mkamola
0
Dołączył: 2012-03-03
Wpisów: 98
Wysłane: 27 czerwca 2016 16:07:03 przy kursie: 3,38 zł
anty teresa

proszę o analizę
bo chyba już robisz ostatnie prosby a moja Tobie umknęła?

pzdr

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,362 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +126,69% +25 338,58 zł 45 338,58 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d