pixelg
Kiedy szczyt Hossy:) - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Kiedy szczyt Hossy:)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 926
Wysłane: 15 stycznia 2016 20:57:30
Vox napisał(a):
mysle ze czas oglosic bessę :-)

Ogłaszałem ją zanim to było modne ;)

kliknij, aby powiększyć

twitter.com/Pawel__Bieniek/sta...

anty_teresa napisał(a):
Salak napisał(a):
anty_teresa napisał(a):
buldi napisał(a):

A tak wogóle to witajcie Najwytrwalsi z Najwytrwalszych.

YES, HE COMES BACK! Witaj Niedźwiedziu. Idą cięższe czasy to i misie wróciły... :D

az lezka sie kreci w oku wave

od jakiegos czasu mialem wrazenie ze forum calkowicie podupadlo, odwiedzalem z czystego przyzwyczajenia.....az tu w kocu krach chinski sprowokowal wyczekiwana ciekawa i dynamiczna dyskusje :)

Każdy stary kontraktowiec wie, że najszybciej portfel rośnie w bessie :) Nie może zatem dziwić od razu większa doza emocji, ekscytacji i chęci paplania :)

Przyznawać się, kto już załadował pierwsze szorty? Indeksik czy może miedziak? thumbright
Edytowany: 15 stycznia 2016 20:57

Vox
Wpisów: 5 937
Wysłane: 15 stycznia 2016 21:40:45
Cytat:
Ogłaszałem ją zanim to było modne ;)

No tak antyteresa... Ale nasz rynek byl sterowany przez politykow...
tak jakby sztuczne - jakies podatki, jakies dziwne pomysly.

A teraz zaczna sie spadki inspirowane zagranicą - "wlasciwa bessa".

Chiny w bessie, podwojny szczyt w USA. Na to czekalem zeby oglosic besse :-)
Edytowany: 15 stycznia 2016 21:41

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 761
Wysłane: 16 stycznia 2016 01:01:21
Obniżenie ratingu przez S&P to poważne wydarzenie dla Polski. Żadne słowa nie mogą tego zbagatelizować (tym bardziej, jeśli zostaną wypowiedziane przez jakąkolwiek władzę). Byłbym jednak ostrożny w ocenianiu, że winę za obniżenie ratingu ponosi tylko PiS poprzez swoje działania. Największą miarą zaufania do danego kraju zawsze pozostaje kurs jego waluty względem uznanych międzynarodowych walut. Osłabienie PLN rozpoczęło się w połowie 2014 r. To znamienna data, bowiem wtedy zakończył się proces przekazywani środków OFE do ZUS. Do tego czasu USD był na poziome ok. 3,0-3,1 PLN. Potem kierunek był tylko jeden. Uchwalenie ustawy OFE zbiegło się z odwołaniem Vincent-Rostowskiego (koniec 2013 r.). Nie wiadomo czy czasem VR nie był za powstrzymaniem się od procesów nacjonalizacji. Agencje ratingowe nie są bukmacherami i nie obstawiają tylko najbliższej gonitwy. Sądzę, że ich decyzja miała głębsze podstawy i oparta została na ogólnej ocenie gospodarki polskiej za cały 2015 r. Mogło się do tego przyczynić ręczne sterowanie, którym PO próbowała ratować swoją pozycję, jak i oczekiwania w zakresie rozdawnictwa przez PiS. Nie bez znaczenia może tu być poziom emisji długu na pokrycie deficytu budżetowego. Odnoszę wrażenie, że poziomy emisji z roku na rok się zwiększają (nie sprawdzałem tego).

Obecny rząd będzie to starał się zbagatelizować (może nawet przytaczając opinie na temat agencji ratingowych z lat kryzysu subprime). Im bardziej będą szli w tym kierunku, tym gorzej dla nas. Obniżenie stóp procentowych przez RPP w tej sytuacji to ruch na granicy samobójstwa.

Zupa się wylała i opinie dotyczące bessy wcale nie są przesadzone. Sam jestem zwolennikiem marazmu na naszej GPW (mój zakres to ok. 1700-2100), ale przyznaję, że obniżenia ratingu nie brałem pod uwagę. Jeśli więc będzie bessa, to wcale się nie zmartwię. Zdaje się, że niejaki Rothschild lub Buffet (a może obaj) mówili, że inwestuje się wtedy, gdy na parkiecie leje się krew. Szczególnie korzystne może okazać się aktywowanie (już w poniedziałek) stopów na różnych walorach będących w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych (zdaje się, że ostatnio taka sytuacja wystąpiła na BML).

Obniżenie ratingu to kolejny cios dla obecnego rządu. Poprzedni to oczywiście całe zamieszanie z UE. Rząd PiS nie może pozwolić sobie na zlekceważenie sprawy z UE, i będzie musiał przeznaczyć wiele sił i czasu na spełnienie wymagań Komisji. To zaboli, bo wyczerpuje, a sytuacja w kraju też wymaga poważnego zaangażowania. Sytuacja Polski vis a vis Komisji UE jest tym bardziej poważna, że Unia musi poradzić sobie z wymaganiami Wlk. Brytanii i nie może zachęcić Brytyjczyków do uznania, że Komisja poprzez luzowanie Polsce staje się niewiarygodna. Spełnienie wymagań Wlk. Brytanii obejmujących reformy Unii zaciąży na Polsce (czyli na budżecie, do którego wlicza się dotacje z UE). To sytuacja zupełnie odmienna niż w przypadku Orbana, który jest szefem małego, nieistotnego dla całości UE i powoli zwijającego się kraju a poza tym, jego sprawa pojawiła się kilka lat temu, gdy nie wisiał nad Unią topór brytyjski. Z komisarzami nie uda się spotkać prywatnie w jakiś willach, ale trzeba się do tego porządnie przygotować.

Po raz kolejny powtarzam – hossy nie będzie, bo nie ma z czego jej zrobić. Ponownie: 60% obrotów na giełdzie generują spółki z wiodącym udziałem Skarbu Państwa (w tym ok. 80% w WIG20). Jak tu wykonać porządną analizę techniczną? Prędzej można wróżyć o notowaniach z koloru broszki Pani Premier!

rockq
Wpisów: 351
Wysłane: 16 stycznia 2016 06:18:10
vladinho napisał(a):
ten ruch na walucie nie pozostanie bez wpływu na giełdę - szykuje się czarny poniedziałek ?

Na pewno czeka nas bardzo ciekawy tydzień - ciekawy, w sensie Chińskiego przekleństwa ;) Sytuacja bez precedensu w historii nowej Polski, więc i reakcja może być bardzo nieprzewidywalna. Ciekawe ile już jest w cenach? Niedawno śmiałem się z urzędowego optymizmu nowej władzy wieszczącej roczne wzrosty PKB powyżej 5%. Teraz już się nie śmieje, bo narasta we mnie przekonanie że te wzrosty nadejdą... ale jako odreagowanie po pierwszej od ćwierćwiecza solidnej recesji blackeye

Kakarotto
Wpisów: 777
Wysłane: 17 stycznia 2016 18:53:23
lesgs napisał(a):
Obniżenie ratingu przez S&P to poważne wydarzenie dla Polski. Żadne słowa nie mogą tego zbagatelizować (tym bardziej, jeśli zostaną wypowiedziane przez jakąkolwiek władzę). Byłbym jednak ostrożny w ocenianiu, że winę za obniżenie ratingu ponosi tylko PiS poprzez swoje działania. ......

To lekceważenie ratingu płynie z tv i radia. Przez ostatni tydzień sporo się dowiedziałem od znajomych pracujących w "budżetówkach" i niestety zmiany są w nawet najmniejszych jednostkach należących do skarbu państwa. Nie chce tu podawać faktów, ale nie jest rzadkością jak daje się na stanowisko >100 osobowej firmy kolesia który w życiu nic nie osiągną i nie ma doświadczenia w zarządzaniu do tego zero kompetencji w branży w której będzie kierował. Jego doświadczenie kończy się na byciu działaczem - czego to w sumie nawet nie wiadomo!
Wygląda na to że skala zjawiska jest bardzo szeroka i jeśli faktycznie tak jest to kto będzie poważnie traktował na rynku takie państw?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 962
Wysłane: 17 stycznia 2016 19:38:12
Cytat:
Nie chce tu podawać faktów, ale nie jest rzadkością jak daje się na stanowisko >100 osobowej firmy kolesia który w życiu nic nie osiągną i nie ma doświadczenia w zarządzaniu do tego zero kompetencji w branży w której będzie kierował. Jego doświadczenie kończy się na byciu działaczem - czego to w sumie nawet nie wiadomo!

Ale to nie jest żadna nowość. Taki proceder ma miejsce od początku lat 90-tych. Mierni ale wierni - podstawowa maksyma partyjna.

Cytat:
Wygląda na to że skala zjawiska jest bardzo szeroka i jeśli faktycznie tak jest to kto będzie poważnie traktował na rynku takie państw?

Są kraje które według tych kryteriów należałoby traktować kompletnie niepoważnie a tak się nie dzieje. Dlaczego ? Bo takie działanie jest na rękę obcemu kapitałowi (nieukami łatwiej pokierować). Nie na rękę zagranicznym inwestorom natomiast jest grabienie ich kasy co próbują zrobić obecnie rządzący.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 17 stycznia 2016 19:38

ucofb
ucofb PREMIUM
Wpisów: 1 188
Wysłane: 17 stycznia 2016 19:45:57
Panowie nie obraźcie się ale mam wrażenie, że kierujecie się już emocjami.

Chciałbym zauważyć, że WIG20 spada pierwszy raz w historii dziewiąty miesiąc z rzędu. RSI w interwale miesięcznym jest drugi raz w historii poniżej poziomu 30 pkt. A my tutaj ogłaszamy dopiero besse?

marcinbogusz.pl/hossa-bessa-ps...

Na forum SW na BML w tym tygodniu pojawiły się wpisy, że kasyna lepsze niż giełda. Wszyscy na forach krzyczą: "dość tego wychodzę z rynku" i "i tak spadnie, i tak spadnie" Spółki zarabiające na swojej operacyjnej działalności przyzwoite pieniądze są wyceniane po 0,4 wartości księgowej. Za chwilę np. enea będzie miała niższą kapitalizację, niż gotówki na koniec III kwartału w kasie, KGHM na forach za chwilę będzie za 10 zł.

Po informacji, że S&P ściął ranking jest płacz w mediach, "złotówka na kolanach", "polska na kolanach" cytując swetru i panika ludzi. Mamy takie nagromadzenie negatywnych informacji:

1. ustawa o przewalutowaniu,
2. podatek bankowy (uważam, że rynek jeszcze to dyskontuje),
3, ta niby straszenie i "kontrola" z UE,
4. obniżka ratingu.

Żadnych pozytywów nie ma.

Nikt np. nie dostrzegł, że ostatnio CLI dla polskiej gospodarki nieznacznie wzrósł wobec poprzedniego odczytu, a to bodajże jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy wskaźnik wyprzedzający oceniający perspektywy danej gospodarki.

Najbardziej to bym się martwił tym, że polskie spółki mogą zostać przejęte za bezcen.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 17 stycznia 2016 19:48

ucofb
ucofb PREMIUM
Wysłane: 17 stycznia 2016 21:09:10
Już nie mogłem edytować, jutro Stany mają dzień bez sesji, jest święto Luthera Kinga, tak dla informacji. Amerykanie będą pewnie obserwować z uśmiechem na ustach jak się sami tratujemy...
Edytowany: 17 stycznia 2016 21:09

Keczler
Wpisów: 99
Wysłane: 17 stycznia 2016 21:17:46
Przy 60 PLN (ponad 50% niżej niż debiut) na JSW też było bardzo duże zniechęcenie, też pisali, że sprzedają PKC, szły masowe rekomendacje sprzedaży, wyceny były coraz niższe, pojawiało się mnóstwo artykułów o tym jaka tragedia jest z polskim górnictwem ...
Edytowany: 17 stycznia 2016 21:20

ucofb
ucofb PREMIUM
Wysłane: 17 stycznia 2016 21:28:27
@Keczler

Podałeś przykład spółki z branży, który jest w nie najlepszej kondycji jeśli nie powiedzieć, że schyłkowej, przypomnę, że UK wygasiły kopalnie już jakiś czas temu. Do tego fatalnie zarządzana, upolityczniona i skażona mocno związkami zawodowymi.

Keczler
Wysłane: 17 stycznia 2016 21:36:50
Owszem, ale jak spojrzymy na naszą gospodarkę w szerszym spektrum, to JSW jest dobrym jej zobrazowaniem (żeby nie było, oczywiście nie mówię, że giełda spadnie o 90%, bo sytuacja nie jest 1:1 taka jak na JSW). Natomiast wciąż trwamy w kulcie związków zawodowych (no tak, tyle głosów potencjalnych wyborców nie można przecież zmarnować), innowacyjności praktycznie nie ma, nowoczesne projekty są komercjalizowane zagranicą (polecam ostatni wywiad w Forbesie z Olgą Malinkiewicz). Do tego z wielką pompą otwierane są nowe montownie (VW we Wrześni), albo ogłasza się sukces gospodarczy, bo Amazon przeniósł magazyny z Niemiec, gdzie za pensje 4x większe niż tutaj nie było komu robić. Przyszłość widać w jasnych barwach, nie ma co ;)

ucofb
ucofb PREMIUM
Wysłane: 17 stycznia 2016 21:54:40
To wszystko prawda co napisałeś, ten problem, który opisałeś czyli "pułapka średniego dochodu", w której tkwimy została przez faceta, który ma trochę oleju w głowie zdiagnozowana i ma jakiś pomysł żeby z tej pułapki się wyrwać. Czy uda mu się to zrealizować i czy mu pozwolą to już inna para kaloszy. Nie uważam, że jutro będziemy rosnąć, uważam jedynie, że jest tanio i jesteśmy blisko przesilenia. To nie oznacza, że nie może być taniej.

Najlepszym obrazem sytuacji gospodarczej Polski jest hmm... struktura spółek z WIG20? Banki, surowce, handel, energetyka oparta na węglu. Nie ma żadnej spółki innowacyjnej.

Olga Malinkiewicz będzie rozwijała swój projekt z panami z kraju kwitnącej wiśni, w Polsce nie znalazła jakoś poklasku wśród "elity biznesowej", która większość majątku zbiła na politycznych koneksjach.

Cytat:
"Do tego z wielką pompą otwierane są nowe montownie (VW we Wrześni), albo ogłasza się sukces gospodarczy, bo Amazon przeniósł magazyny z Niemiec, gdzie za pensje 4x większe niż tutaj nie było komu robić. Przyszłość widać w jasnych barwach, nie ma co ;)"

Czy rok temu było inaczej, czy dwa lata było inaczej? Nie, to, że teraz tak wszyscy piszemy jest tylko i wyłącznie wynikiem pesymizmu i strachu, który jest na rynku. To wyznacznik moim zdaniem rezygnacji i kapitulacji najwytrwalszych na giełdzie bo patrząc na naszą giełdę od 2007 r. to są tutaj na forum sami masochiści :)
Edytowany: 17 stycznia 2016 22:06

Keczler
Wysłane: 17 stycznia 2016 22:13:08
Cóż, możliwe, że jest tak jak piszesz i że niedługo indeksy zawrócą, albo przynajmniej przestaną spadać. Z tyłu głowy trzeba tylko mieć to, że Emerging Markets ETF dopiero co wyszedł dołem z konsolidacji (analogia przebicia u nas 2000 pkt na WIG20), do tego indeksy w USA balansują nad przepaścią, a Russell 2000 to już chyba wybił dołem. Więc jeśli światowa zawierucha nabrałaby rozpędu, to raczej nie będzie pola do wzrostów u nas (raczej spadki po prostu będą wolniejsze). Z kolei z jeszcze innej strony dolarowy WIG20USD ciekawie wygląda, bo dołek z 2009 jest już na wyciągnięcie ręki.

EDIT: Jednak nie wygląda na wyciągnięcie ręki, bo dołek wypada na 320 punktów, a obecnie jest 430, czyli jeszcze 25% potencjalnego miejsca do spadku jeśli rynek zechciałby testować ten dołek (ale któż to może wiedzieć czego rynek sobie życzy).
Edytowany: 17 stycznia 2016 22:15

ucofb
ucofb PREMIUM
Wysłane: 17 stycznia 2016 22:22:45
www.polsatnews.pl/wiadomosc/20...

Jeśli to co faktycznie jest napisane w linku powyżej poważnie powiedział Prezydent Duda to cofam wszystko. WIG20 może zawróci przy 500 pkt. Ja p******e. Nie chce mi się w to aż wierzyć, uszczypnijcie mnie.
Edytowany: 17 stycznia 2016 22:24

Keczler
Wysłane: 17 stycznia 2016 22:26:40
Jak się takie rzeczy czyta to się w ogóle odechciewa komentować. No ale cóż, ktoś Prezydenta wybrał, rząd też ktoś wybrał. Za jakiś czas trzeba będzie zapłacić za to.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 17 stycznia 2016 23:29:26
WIG20 w USD od dawna znajduje się w strefie spadków. W latach ok. 2014 r. trwały próby przebicia ważnego oporu na poziomie ok. 860 pkt. Kilkakrotnie zawiodły i wskaźnik ruszył na południe. Najważniejszym, wydarzeniem ostatnich miesięcy jest przebicie istotnego wsparcia na poziomie ok. 600 pkt, które historycznie datuje się nawet wstecz do lat 90-tych. Od ostatnich szczytów spadek osiągnął właśnie 50%. Bessy nie ma co ogłaszać, ona już trwa odkąd przekroczona została umowna granica spadku o 20%.

Może okazać się, że ten, 50% spadek stanowi kres tego, co może stać się na stabilnym rynku, na którym gospodarka rejestruje rocznie kilkuprocentowy wzrost. To ostatnie zdanie zawiera jednak ukryte założenie w formie słów "stabilny" oraz "wzrost". Spadek do poziomu ok. 320 pkt oznaczałby spadek od ostatniego oporu o ok. 62% (to brzmi jak Fibo!). Analizy Fibonacciego nie są moim ulubionym narzędziem analizy ponieważ (mocno upraszczając) rozkład Gaussa wokół wartości centralnej stanowiącej miejsce charakterystyczne analizy Fibo może być silnie spłaszczony nie dając inwestorowi wymaganej dokładności przy odpowiednio niskim poziomie błędu. (Dokładniejsza analiza znajduje się w bardzo dobrej książce: Howard Marks. "Najważniejsza rzecz", wyd. MT Biznes, 2011). Nie mniej, wielu inwestorów w takie analizy wierzy, co skutkuje efektami stadnymi wokół charakterystycznych liczb rozkładu. To może bardzo pomóc w ocenie skuteczności wejścia na danym poziomie.

Możliwe, że zarówno obecny poziom, jak i poziom ok. 320 pkt będą punktami potencjalnego wsparcia oraz odreagowywania spadków. Nie oznacza to powrotu do wzrostów, bo w USD linia długoterminowego trendu spadkowego jest dość daleko. Ja ją obecnie oceniam na ok. 640 pkt.

W PLN sytuacja nie jest jeszcze tak słaba, bo od poziomu oporu ok. 2600 obecne spadki to ok. 30%. Obecny poziom jest zbieżny z poziomem zagęszczenia notowań WIG20 przez spadkami do minimów w 2009 r. i podczas wzrostów w 2009 r. od minimów. Spadki o 50% to poziomy z bessy w 2009 r. To jest w całkiem bliskim zasięgu, jeśli obecne wsparcia zostaną zdecydowanie przebite. Jeśli jednak utrzyma się obecny poziom ok. 1700 pkt, wtedy pierwszą poważną przeszkodą dla wzrostów jest opór wyznaczony liniami minimów z 2011 i 2012 r. na poziomie ok. 2050-2100 pkt. Przebicie tej bariery da możliwość myślenia o powrocie hossy.

Można obliczyć (przy czym należy pamiętać, że na giełdzie nic nie musi się dokładnie zgadzać liczbowo - przybliżona zgodność jest wystarczająca dla wnioskowania - ten pogląd przewija się wszędzie w literaturze i został wielokrotnie potwierdzony), że od połowy 2014 r. gdy WIG20 był na poziomie ok. 2500 do chwili obecnej na poziomie ok. 1700 pkt straty wyniosły 800/2500 = ok. 30%. W tym samym czasie strata PLN względem USD (od 3,0 do 4,0) też wyniosła ok. 30%. Obie te wielkości się kompensują. Inaczej jest dla WIG20USD, gdyż w tej walucie spadki są znacznie poważniejsze (50%). Mój wniosek jest taki, że wartość gospodarki polskiej liczonej w USD znacznie spadła w okresie od połowy 2014 r. Jako,że zagranica niżej wycenia wartość naszej gospodarki, to może obniżenie ratingu nie powinno być taką niespodzianką. Ta różnica oznacza dla mnie również i to, że tempo naszego wzrostu nie pozwala doganiać czołowych gospodarek światowych choć może jak na UE trzymamy się jako tako. Jeśli nawet notowania PLN powrócą do poziomu z przed 2014 r. (ok. 3,0-3,1) to może to być zbyt mało by rozpocząć hossę, która miałaby szansę wzbudzić zainteresowanie dużych, zagranicznych inwestorów.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 17 stycznia 2016 23:54:29
Po chwili zastanowienia się spojrzałem na swoje wyliczenia nieco inaczej. To tylko gra liczb, bo przecież WIG20USD wynika z WIG20 i USD/PLN. Jedyna różnica jest w tym, że stosujemy inne skale (860 - 430 vs. 2500 - 1700) i dlatego w USD spadek wydaje się być większy (50%) niż w PLN (30%). Nie mniej wniosek dla inwestora zagranicznego pozostaje bez zmian. Dla nich wskaźnik spadł o 50% i już. Ich postrzeganie naszej gospodarki jest gorsze niż nasze.

vladinho
vladinho PREMIUM
Wpisów: 678
Wysłane: 18 stycznia 2016 12:48:50
ucofb napisał(a):
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-01-17/andrzej-duda-w-ft-za-poprzednich-rzadow-oficjalne-statystyki-gospodarcze-wygladaly-dobrze-ale-byly-mylace/

Jeśli to co faktycznie jest napisane w linku powyżej poważnie powiedział Prezydent Duda to cofam wszystko. WIG20 może zawróci przy 500 pkt. Ja p******e. Nie chce mi się w to aż wierzyć, uszczypnijcie mnie.

Ucofb, nie wiem co Ciebie tak zaskoczyło w tym artykule ? To co tam się pojawia (z wyjątkiem kwestii dotyczącej tego, że nadal w kraju mamy wolność wypowiedzi) było w podobny sposób przedstawione przy pierwszej prezydenckiej wizycie w Niemczech zaraz po wyborach.

Tutaj jest artykuł źródłowy:
www.ft.com/cms/s/0/04425cfa-bb...

Z mojego punktu widzenia trudno interpretować odniesienie do skandali korupcyjnych, czy chodziło o początek lat 90tych, czy jeszcze o czymś nie wiemy.

kamilcia
kamilcia PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 89
Wysłane: 18 stycznia 2016 13:35:42
Całkiem fajny artykuł był ostatnio w parkiecie, okraszony tym obrazkiem :
www.parkiet.com/galeria/126887...

Zaczyna się robić tanio.
To tak ku pokrzepieniu serc.

Mnie osobiście martwi, że bessa w USA i na zachodzie dopiero się zaczyna i może nas to jeszcze trochę pociągnąć w dół.

Vox
Wpisów: 5 937
Wysłane: 20 stycznia 2016 13:41:11
Cytat:
Greenpeace: powietrze w Chinach nieco mniej zanieczyszczone
PAP - Biznes
20 Sty 2016, 11:30

20.01.2016, Pekin (PAP/AP) - Według wschodnioazjatyckiego oddziału Greenpeace koncentracja pyłów w powietrzu w 189 chińskich miastach spadła w 2015 roku o 10 proc. Uznano, że to oznaka powszechnego spadku zanieczyszczenia powietrza, mimo smogów, występujących tej zimy.

Spadek poziomu zanieczyszczenia powietrza w Pekinie odnotowano już drugi rok z rzędu

Czyli jednak kryzys w Chinach... Czystsze powietrze = bessa
Produkcja przemyslowa spadła
Edytowany: 20 stycznia 2016 13:41

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15