pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

kojo

kojo

Ostatnie 10 wpisów
i kolejny, ciekawy wywiad z prezesem

www.youtube.com/watch?v=77Rhsl...

I ode mnie jedno pytanie.
Powoli zbliżamy się do E3, czy ten temat w którymś z wywiadów był poruszany?
Innymi słowy, czy jest szansa że ujrzymy jakąś zajawkę na E3?

Cytat:
Zanim moderator usunie zostawie tylko jedna mysl. Jak sadzicie jak duzo sprzedazy z 3 tygodni grudnia udalo sie rozliczyc w tamtym roku (podpowiem, cyfrowa), a ile zostalo zaksiegowane po stronie dystrybutorow itd w kolejnym roku i de facto splynelo w kolejnych tygodniach i zaksiegowane zostalo w q1? Przekonamy sie wkrotce.

temat już był wałkowany, nie wiem skąd te opory w przyswojeniu faktu, że sprzedaż grudniowa została rozliczona w grudniu i tym samym w sprawozdaniu rocznym. Jeżeli nie mieli finalnych kwot, to szacowali. Nie spodziewaj się jednak, że ewentualne niedoszacowanie wpłynie w jakimś istotnym stopniu na poprawę wyniku 21r. Jak to mawiają, pesymizm to przywilej ludzi myślących, więc prędzej założyłbym, że ewentualne szacunki moga negatywnie wpłynąć na pierwszy kwartał 21.

Potwierdzam, generalnie odbiór graczy b. pozytywny.
Najwięcej do poprawy w obszarze optymalizacji, przynajmniej tu było najwięcej zarzutów. Problem zaadresowany, więc mam nadzieję na poprawę już na festiwalu.
Ci którzy nie mieli problemu z optymalizacją byli zadowoleni.

Łącznie zagrało ponad 30k graczy.

Dla zainteresowanych:

Dear Comrades! :factory:

On this day 35 years ago, the Chernobyl Nuclear Disaster has happened. We invite you to survive the experience of the firefighters sent to the scene of the disaster directly after the explosion.

Chernobyl Liquidators Play Tests are open - from now until May 3 you can play the test version of the demo level.

Enjoy the game, and remember this really happened - the Chernobyl Liquidators... You, comrades, are heroes of the world.

STEAM: store.steampowered.com/app/111...

Cytat:
Wiem że księgowo zysk to zysk ale technicznie dla mnie zysk był realnie o tyle większy bo nie są to koszty które musieli ponosić na produkcję i obsługę firmy. Dlatego analitykom brakuje te 100 mln :)

strasznie nieogarnięci Ci analitycy. Dzięki stary, wszystko jasne.

PS. Koszty rezerw były znacznie wyższe, polecam notkę dot. zawiązanych rezerw w SF. Jak ją przejrzysz, to wyjdzie Ci jeszcze "większy realny zysk" niż teraz Ci wychodzi.

Cytat:
Dywidenda w wysokości 5 zł na akcję cieszy (netto 4,05), ale przede wszystkim honoruje wkład największych akcjonariuszy. Ten, kto kupował na górce może nie być za bardzo zadowolony, tym bardziej, że w kolejnych latach może znowu nie być dywidendy.

Zgoda, honoruje przede wszystkim wiadomo kogo. Jakby ponad 100 mln bonusów dla samego zarządu jeszcze było mało. Niestety, ale w obecnej sytuacji szeroko i dogłębnie już znanej i przeanalizowanej - mówiąc wprost, choć niełatwo - odnoszę wrażenie że nasz gamingowy czempion narodowy to nic innego jak maszynka dla uprzywilejowanych do dojenia kasy.

Sorry, ale porównując to co tu się wyprawia do mniejszych, jeszcze początkujących ale jakże zdeterminowanych teamów przepełnionych ambicjami i pasją, to ja nie specjalnie się dziwię, że owoc ich kilkuletniej pracy wyszedł taki jaki wyszedł. "Pasja" to raczej termin już zapomniany, za to korporacyjny savoir vivre kwitnie w najlepsze. Ciężko się dziwić, że doświadczeni i cenni pracownicy odchodzą na swoje, a Ci co pozostali, niezbyt docenieni i wyciśnięci do granic możliwości dowożą produkt w takiej a nie innej postaci.

Jakiś czas temu miałem przyjemność oglądać dokument na Netlifixie przedstawiający postać Warrena Buffeta. Świetny. Urzekła mnie historia, jak tenże bohater codziennie rano wydaje 3,2 $ albo 2,86 $ na śniadanie (strzelam, dokładnych kwot nie pamiętam :)), w zależności od wyniku Berkshire w poprzednim dniu.

Niestety, zarząd CDP to nie Krzysztofy K. & S ani też Warren Buffet. Szanse na rewolucje niewielkie, dla mnie osobiście równia pochyła.

Cytat:
Czy te 329 mln to nie za dużo ? Oczywiście rezerwę można rozwiązać, ale oszacowali to z 8 faktycznych mln zwrotów + 40 mln wynikających z I kwartału 2021

w tej kwocie siedzą jeszcze rezerwy na premie uzależnionych od wyniku. 256 baniek, z czego 50% dla zarządu.
Cóż, spory bodziec motywacyjny do skoku na kasę graczy jakiego doświadczyliśmy puke_l
Moralnie ciężkie do przełknięcia.

Cytat:
Asganis: według mnie to kompletnie coś innego. Mianowicie chodzi o model rozliczania kosztów developmentu Cyberpunka. 40% wrzucono w 2020 rok. Reszta podzielona na okres kolejnych 5 lat.

Też tak myślę, to jest plan amortyzacji aktywowanych w bilansie k-ów dewelopmentu. Dotychczas 40% (2020) później po 12%. Co istotne - jeżeli dobrze zrozumiałem - plan amortyzacji został opracowany w oparciu szacunki sprzedaży CP.

Cytat:
krishic napisał(a):
Prosba, jeśli ktos z Was bedzie na czacie inwestorskim zadajcie pytanie czy przesuniecie premiery na kolejny rok bedzie mialo przelozenie na wydluzenie lockupow?

z tego co pamietam z dokumentów będzie miało bo cześć lockupów wygasa 3 albo 6mcy po premierze grzy jeśli dobrze pamietam

Lockupy do serii B i F są uzależnione od premiery, pozostałe (w tym A) liczone od IPO.

Cytat:
a ja myślę, że będą przedłużać w nieskończoność, bo nie wydanie jakiejś tam gierki tu od początku chodziło

nie rozumiem co masz na myśli. Możesz rozwinąć?

Na strefie inwestorów z kolei, można wyczytać, że nie jest pewne, czy GH trafi na Xboksa.

Cytat:
Nie jest wykluczone, że gra trafi tylko na jedną z dużych konsol.

"Rozmawiamy cały czas z producentami konsol, zobaczymy jak bardzo atrakcyjne będą oferty i czy się pojawią. Wydaliśmy już jednak wersję na Nintendo Switch, a to czasami waży na tych rozmowach - np. Microsoft patrzy na to nieprzychylnie" - powiedział prezes.

A kilka akapitów dalej:

Cytat:
Firma liczy na to, że jeszcze w tym roku pojawi się specjalna wersja "Green Hell" na konsole nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series S/X, które zadebiutowały pod koniec 2020 roku.

nie wiem jak to rozumieć.

EDIT: link: strefainwestorow.pl/wiadomosci...

Przede wszystkim Captor to spółka polsko - szwajcarska, zarządzana przez dr. Toma Sherpherda i Sylvaina Cottensa (30 lat doświadczenia w branży).
Należy do światowej czołówki biotech z dziedziny TPD i tu raczej nie ma co do tego wątpliwości.
Twierdzenie, że "do amerykańskich firm nie ma się co porównywać, bo to inna liga" -jest zwyczajnie śmieszne. Napisz proszę, dlaczego nie ma co się porównywać, w czymże są lepsi od nas?

Amerykańskie firmy owszem są już w fazie bardziej zaawansowanej, niemniej jednak nadal w fazie przedklinicznej, tyle że z podpisanymi umowami partneringowymi.
Projekty Captora podobno zbliżają się do tego etapu. Wycenę konkurencji C4 Therapeutics, Nurix czy Kymera Therapeutics można łatwo sprawdzić.

Tyle na szybko, przez prospekt jeszcze nie przeszedłem, ale chętnie przeczytam jego analizę jeżeli zespół SW będzie uprzejmy pochylić się nad tematem.

BTW. 12:30 webinar na strefie inwestorów.

i jeszcze jeden interesujący cytat:

Cytat:
W ostatnich dwóch latach na rynku zawarto kilkanaście transakcji licencyjnych wykorzystujących mechanizm TPD o łącznej wartości blisko 11 mld USD” - podaje dr Tom Shepherd, Prezes Zarządu Captor Therapeutics.

Czy ktokolwiek z grona wyżej oceniających wycenę jako "kosmiczną" zadał sobie choć trochę trudu, by porównać, jak owa wycena ma się na tle bardzo nielicznej konkurencji?
Jeżeli tak, to podzielcie się proszę spostrzeżeniami. Chętnie przeczytam.

Czy jest możliwość aby kolega z zespołu SW przeanalizował prospekt (zakładam, że prośbę kieruję do Analityka Fundamentalnego :))?
Jeżeli tak, to na kiedy można się spodziewać analizy?

dzięki z góry.
Pozdrowienia salute

Raport jest transparentny, świetnie się czyta i miło na niego patrzy. Duży plus.

Nad marketingiem pracują już od kilku miesięcy, więc zapewne kampania ruszy niebawem:

Na przełomie 2020 i 2021 roku został opracowany
wewnętrznie wstępna wersja strategii marketingowej ,
która została zaopiniowana przez niezależnego eksperta
podczas formalnego posiedzenia Rady Nadzorczej. Obecnie
dokument ten jest rozbudowywany i uszczegóławiany. Trwają
także przygotowanie do realizoacji kluczowych elementów
kampanii

zakładam, że wraz z kampanią, data premiery ujrzy światło dzienne. salute

Redukcja ok. 20%, przynajmniej tyle wróciło na rachunek

Cytat:
No i jaka rola tej spółki jest, skoro 900 tys. jest od CI Games, a nie od Steam czy Sony? Kto jest rzeczywistym wydawcą tytułu?

Zgodnie z Dokumentem informacyjnym, CI Games jest współwydawcą, zgarnia 10% przychodów po pokryciu kosztów dystrybucji.
Pytanie tylko, czemu kasa leci w pierwszej kolejności do CI Games, a dopiero później do UL? (korzystniejsza umowa pomiędzy CI Games a Steam, a może model niezbędny aby uzasadnić podatkowo ten kawałek tortu dla CI Games?). Ktoś ma jakiś pomysł?

Cytat:
Przychody wykazywane będą przez Emitenta w wartościach po pomniejszeniu o
wynagrodzenie dystrybutora oraz współwydawcy (funkcję tą pełnić każdorazowo będzie
CI Games przy 10% udziale w przychodach ze sprzedaży po pokryciu kosztów dystrybucji).
Emitent będzie rozliczał się z zespołami produkującymi gry „Röki”, „Eldest Souls” oraz
„Tails of Iron” w wartościach przypadających po pokryciu kosztów dystrybucji,
wynagrodzenia wydawcy oraz kosztów produkcji i marketingu, przy czym Emitent będzie
posiadał bardzo istotny lub dominujący udział w tak wygenerowanym zysku brutto ze
sprzedaży.

Ja dodam, że dodatkowo docelowa jakość OM musi spełnić dosyć rygorystyczne wymogi Asusa czy Steelseries, aby produkt został przez nich wypromowany. To, prócz marketingu, niewątpliwie dodatkowa wartość dodana płynąca z tychże umów.

Zmieniając temat, nadchodzącą premierę Eldest Souls uważam za jedno z ciekawszych wydarzeń w naszym rodzimym gamedevie w tym roku. W zalewie przeciętnych i w większości nudnawych różnej maści symulatorów, pixel art`owy kąsek dla fanów Soulsowych challengy jest miłym powiewem świeżości.

Grze udało się już zdobyć nieco popularności (np. trailer na oficjalnej stronie NS: www.youtube.com/watch?v=soWxQT...) i już pierwsze pozytywne recenzje (rock paper shotgun: www.youtube.com/watch?v=2OSzhG...).

Parę wyróżnień też już zaliczonych:

Zaliczenie „Eldest Souls” do grona „Best of E3 2019” przez portal IBEATITFIRST.COM
Nominacja „Eldest Souls” do „Best of E3 2019” przez portal Tech Raptor
Nagroda „Elite Gamer – Best Indie Game” podczas Gamescom 2019 dla gry „Eldest
Souls”
Nagroda “Best Action Game” na festiwalu Dreamhack dla gry „Eldest Souls”
Nagroda Best of MIX Live Showcase 2020 dla gry „Eldest Souls”
Nominacja do „Grand Prize, Excellence in Audio Excellence in Visual Art” podczas
DevGamm 2020 dla gry „Eldest Souls”
Pixel Awards Europe 2020 - Retro Roots Winner.

Niedawno opublikowana informacja o planach wydania gry już na starcie na wszystkie platformy dodatkowo zwiększa apetyt. Jak to się przełoży na wyniki, zobaczymy. Przy obecnej kapitalizacji można rozważyć wave

Cytat:
Zgodnie z ustawą o rachunkowosci jezeli spółka prezentuje rzis w wariancie kalkulacyjnym just zobowiazana w informacji dodatkowej zaprezentowac podzial kosztów w wariancie rodzajowym.

więc zaprezentują w sprawozdaniu rocznym, w raporcie kwartalnym nie muszą.

O Panu Tymińskim wypowiadać się nie będę, jego poczynań nie znam, więc pozwolę sobie na bok temat odłożyć.

Natomiast przechodząc do konkretów, czepianie się wysokiej wartości WNiP jest dla mnie niezrozumiałe.
W prospekcie wyraźnie jest napisane, że całościowy budżet Roki, Eldest Souls i Tails of Iron wynosi do 4 mln PLN. W prospekcie jest też napisane (str. 70), że nakłady zespołów deweloperskich są istotnie niższe od United. I o zgrozo, jest też napisane, że spółka nadal poszukuje kolejnych okazji (a więc te WNiPy nadal będą rosnąć!).

PS. Nie ma podziału na k-ty rodzajowe, bo być nie musi. Wybrali układ kalkulacyjny, bo mają do tego prawo, i w żadnym razie wybór ten nie świadczy o gorszej użyteczności sprawozdania. Jak ktoś chce wiedzieć więcej, warto zajrzeć do prospektu, albo poczekać na sprawozdanie roczne.

Tak, zawiązane rezerwy nie są kosztem uzyskania przychodu.
Zwracam uwagę na :

Cytat:
Znaczącą pozycją rachunku wyników obciążającą wynik na poziomie netto był podatek dochodowy, który w IV kwartale wyniósł 1,1 mln zł oraz 5,9 mln zł narastająco za okres od 01.01.2020 do 31.12.2020. Wobec uzyskania przez Spółkę w dniu 5 października 2020 roku pozytywnej interpretacji indywidualnej w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów ze sprzedaży gry wynikającego z tzw. IP BOX, Spółka oczekuje, że faktyczne obciążenie z tego tytułu wynikające z całościowego rozliczenia za 2020 rok i zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej będzie miało pozytywny wpływ na wynik finansowy.

Gracze na green hell`owym discordzie oceniają, że potrzeba ok. 10 godzin na przebrnięcie całej mapy. Solidne DLCWhistle

No i jest duży banerek hello1

Cytat:
Kiedys mowili, ze maja dobre uklady ze Steam, wiec licze na to, ze dogadali sie na duzy banner na weekend

Dużby baner był, mniej więcej od 24, nawet razem z małym jednocześnie. Celują zapewne w inne strefy czasowe.

no to
Cytat:
Dla mnie pozytywne zaskoczenie

czy
Cytat:
Wątpię, że będize z tego longseller

Myślę, że jedno wynika z drugiego. Ja tam oczekiwań względem tej produkcji zbyt dużych nie miałem, zwłaszcza jak światło dzienne ujrzał pierwszy gameplay. Skromny content nie polepszył sytuacji.

Natomiast oceny mnie zaskoczyły. In plus. Nawet na rodzimym gry-online.pl gra dostała 9/10.
Ale to chyba oceny przede wszystkim od fanów Silent Hill, a to nie mój świat.

Cytat:
Recki niestety średnie, oczekiwania i apetyty na pewno były dużo większe, miało być pięknie wyszło jak zawsze.

Oczekiwania były jeszcze większe? To mnie się nieśmiało zdaje, że co poniektórzy chyba zbyt wysoko bujają w obłokach..

Gamespot 9/10, IGN 8/10, PC Gamer 92%. Oczywiśćie są i gorsze, na obecną chwilę średnia na Metacritic 76%.

Dla mnie pozytywne zaskoczenie, fani serii Silent Hill czy Alone in the dark mają łakomy kąsek.
Natomiast negatywny jest fakt, że wystarczy 10 godzin na zakończenie gry. Za tę cenę, to content jednak skromny. Wątpię, że będize z tego longseller.

RDR2 też nie miał łatwo na blaszaku przy starcie:

store.steampowered.com/app/117...

zresztą wiem z własnego doświadczenia, bo grałem od dnia premiery.
Później jak widać Rockstar wyprowadził grę na prostą.

Trochę za wcześnie aby oceniać, zapewne jak i w przypadku RDR2 większość negatywnych komentarzy dotyczy błędów/optymalizacji, które dziwić przy takiej skali produkcji nie powinny.
Na właściwą ocenę potrzeba czasu - z każdym kolejnym patchem średnia powinna pnąć się w górę.

Czy można jakoś sprawdzić/czy ktoś pamięta, jaką średnią ocen miał RDR2 w dniu premiery na blaszaki?

Cytat:
Może teraz także akcje zagraniczne od nowej edycji ?

bardzo fajny pomysł!

Ogarnia mnie nostalgia patrząc na Outriders, przypomina mi czasy zarwanych lekcji w salonach gier. Wygląda nieźle, a ze Square Enix jako wydawcą wręcz bardzo dobrze.

Cytat:
To w ramach optymalizacji podatkowej można tak 'koledze' sprzedać akcje ze stratą na umowę cywilno-prawną? Anxious

Móc można, ale obarczone ryzkiem, dużym.
Vide przepisy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Raczej będzie ciężko taki deal wybronić przed KAS.

Po kolei:

1. ostateczny koszt programu PM będzie wynosił: liczba przyznanych akcji * wartość godziwa akcji na dzień ich przyznania .

Jest to wprost zapisane w MSSF 2 par. 11.

11 W celu wypełnienia wymogów paragrafu 10 w transakcjach z pracownikami i innymi osobami
świadczącymi podobne usługi(3) jednostka wycenia wartość godziwą otrzymanych usług poprzez
odniesienie do wartości godziwej przyznanych instrumentów kapitałowych
. Wynika to z faktu, że
zazwyczaj nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie wartości godziwej otrzymanych usług, zob.
paragraf 12. Wartość godziwą instrumentów kapitałowych określa się na dzień przyznania tych
instrumentów

Tak też zresztą zostąło to zapisane w ostatnim SF CRJ w wyjaśnieniach do płatności realizowanych na bazie akcji (str. 9):

Cytat:
Wartość godziwa instrumentów ustalana jest na dzień ich przyznania

2. nie mieliśmy dotychczas przyznania akcji, zgodnie z uchwałą RN z 23 lipca :

§ 7
Przyznanie Akcji
W terminie do dnia 10 czerwca 2023 roku, Rada Nadzorcza podejmie uchwałę
o przyznaniu określonej liczby Akcji określonym przez Radę Nadzorczą Uczestnikom. -

A zatem, nie jestem obecnie możliwe określenie docelowej wartości PM bo zwyczajnie nie znamy dnia przyznania i tym samym wartości godziwej przyznanych papierów na ten dzień.

Cytat:
Nie znam się dobrze na księgowości. Na chłopski rozum nie rozumiem, dlaczego całkowity zaksięgowany całkowity przewidywany koszt miałby wynieść 18,5 mln (1,5 mln kwartalnie), kiedy z różnicy cen emisyjnych i obecnych rynkowych wychodzą znacząco większe wartości.

Ostateczny koszt PM będzie kalkulowany w oparciu o wartość godziwą instrumentów kapitałowych na dzień przyznania.

A zatem jest takie ryzyko, bo wartość rezerwy powinna uwzględniać zmiany wartości papiera (wyceny) CRJ na przestrzeni danego okresu.
Teoretycznie, w praktyce jak będzie do tego tematu CRJ podchodził zobaczymy w kolejnych SF.

Tak, jeżeli okaże się, że warunki nie zostaną spełnione rezerwa zostanie rozwiązana, wynik się poprawi a instrumenty kapitałowe nie zostaną przyznane.

Ale umówmy się, to mało prawdopodobny scenariusz.
Generalnie należy zakładać, że rezerwa będzie aktualizowana kwartalnie i zostanie rozwiązana dopiero w momencie rozliczenia PM. Wówczas wpływ na wynik finansowy rozliczenia PM powinien być zbliżony do 0.

Cytat:
...oraz rozwiązać rezerwy zawiązane na poczt PM. czyli np. za trzy kwartały 2020 = PLN 4,6 mln, która to kwota powiększy zysk netto w spółce - ii jeśli zatrzymany (no dividend) to powiększy kapitał spółki.......

Rezerwa zostanie rozwiązana, owszem, ale wyniku nie poprawi.
Jej istota polega na tym, aby zamortyzować wpływ ujęcia przyznanych instrumentów kapitałowych pracownikom w wyniku finansowym na dzień ich przyznania, tj. wtedy gdy spełnią się warunki przewidziane w PM.

Czyli w mojej ocenie z jednej strony będziemy mieli koszt całego PM ujęty jednorazowy i wyceniony zgodnie z zasadami wycen danych instrumentów kapitałowych, a z drugiej rozwiązanie rezerwy która co do zasady powinna pokryć w całości lub w znacznej części owy koszt.

Ale to jeszcze potwierdzam z CRJ.

1ketjoW napisał(a):
Cytat:
Wojtek nie ma czegoś takiego "jak wycena PM" - to zwykłe masło maślane z którego nic nie wynika. Wyceniasz instrumenty kapitałowe (opcje lub akcje) przyznane pracownikom.

CRJ nie dokonał żadnej wyceny, utworzył rezerwę na podstawie przewidywanej płatności i własnych szacunków bazujących zapewne na prawdopodobieństwie realizacji, upływie okresu oraz stopniu dotychczas zrealizowanych celów.

Jest to wyraźnie zapisane w SF - już to wczoraj wklejałem, więc zrobię to ponownie.
Ale dla pewności, żeby nie ciągnąć już tego tematu, pozwolę sobie napisać bezpośrednio do CRJ aby rozwiało nasze wątpliwości.

Jesteś w błędzie.

W przypadku transakcji wycenianych w drodze odniesienia do wartości godziwej przyznanych opcji na akcje, przedsiębiorstwo ustala ich wartość godziwą na dzień wyceny, na podstawie cen rynkowych, uwzględniając terminy i warunki, na których instrumenty te zostały przyznane. Jeżeli ceny rynkowe nie są dostępne, wówczas należy oszacować wartość godziwą opcji na akcje, stosując odpowiednią metodę wyceny wartości, umożliwiającą oszacowanie ceny ww. instrumentów kapitałowych, jaka zostałaby określona na dzień wyceny między zainteresowanymi, dobrze poinformowanymi i niezależnymi stronami transakcji (np. model wyceny Blacka-Scholesa-Mertona, model dwumianowy).

Kwota jaką podałeś 229 tys. zł to korekta błędu i nie wynika ze zmiany zasad rachunkowości. Co to jest błąd opisane jest w UoR uprzedzając Twoje pytanie.

Wrócimy do tematu jak dostanę odpowiedź z CRJ. Na obecną chwilę nie widze sensu dalszej dyskusji.
Ty nadal wklejasz jakieś wycinki z zasad wyceny opcji, nie potrafiąc nawet uzadnić tezy, że w ogóle te opcje istnieją.

Cytat:
Kwota jaką podałeś 229 tys. zł to korekta błędu i nie wynika ze zmiany zasad rachunkowości. Co to jest błąd opisane jest w UoR uprzedzając Twoje pytanie.

korekta błędu może wynikać ze zmian polityki rachunkowości i tak prawdopodobnie było w tym przypadku.
Różnice wynikają z faktu przyjęcia przez Spółkę w dniu 21 maja 2020 r. nowej Polityki
Rachunkowości z mocą obowiązywania od dnia 01 stycznia 2019 r. oraz korekt zgłoszonych przez
nową firmę audytorską badającą sprawozdanie Spółki za 2019 rok.

Gwoli ścisłości, przepisy dot. obszaru zmian polityki rachunkowości czy korekty błędów są przedstawione nie w UoR a w KSR 7. Fajnie że w UoR możesz przeczytać co to jest błąd, ale przydałoby się jeszcze wiedzieć jak go zidentyfikować, ująć i rozliczyć.

1ketjoW napisał(a):
kojo napisał(a):
1ketjoW napisał(a):
Utnapisztim napisał(a):
1ketjoW napisał(a):
aircanada

Koszt PM nie rozkłada się liniowo przez okres jego trwania.

Z raportu
Cytat:
Wartość godziwą płatności na bazie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych określoną w dniu ich przyznania odnosi się w koszty metodą liniową w okresie nabywania uprawnień,

Wartość godziwa PM na każdy dzień bilansowy z wyceny jest inna. Dlatego nie będzie to ta sama kwota co kwartał. Zwracam również uwagę, że PM jest "zobowiązaniem długoterminowym" a więc w część długoterminowej podlega dyskontowaniu (powinna być dyskontowana). Nie widzę więc sprzeczności.

UoR nie przewiduje konieczności dyskontowania.
Sprecyzuj też proszę, co dokładnie rozumiesz przez "wartość godziwą PM" - o jakiej wartości jakich instrumentów i na jakiej podstawie liczonej mówimy?

Konieczność dyskontowania przewiduje rozporządzenie dotyczące wyceny instrumentów finansowych.

Wartość godziwa jest zdefiniowana w UoR. Art 28 punkt 6.

Proszę, zanim zadasz mi pytanie dotyczące przepisów abyś wpisał hasło w wyszukiwarkę i sam znalazł odpowiedź na pytanie jakie stawiasz o podstawę prawną. Nie będę więcej odpowiadał konkretnie na taki pytania tylko odsyłał do ustawy lub rozporządzenia.

Oczywiście jeżeli z wyceny na dzień bilansowy wyjdzie, że wartość godziwa PM jest podobna koszt PM będzie podobny do poprzedniego kwartału. Ja zaznaczam tylko, że nie musi tak być.

Póki co nie udowodniłeś, że mamy w ogóle do czynienia z jakimikolwiek instrumentami finansowymi (wysłałem prośbę do CRJ o wyjaśnienie). Więc na obecną chwilę nie masz prawa stosować przepisu rozporządzenia ws. wyceny instrumentów finansowych.

Idąc dalej, wyceny zobowiązań i rezerw bezpośrednio z UoR:

art. 28 ust. 1 pkt 8, 9 oraz 10:

8) zobowiązania – w kwocie wymagającej zapłaty, z zastrzeżeniem pkt 8a;
8a) zobowiązania finansowe mogą być wyceniane według skorygowanej ceny
nabycia, a jeżeli jednostka przeznacza je do sprzedaży w okresie do 3 miesięcy,
to według wartości rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej;
9) rezerwy – w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości;

Jak widzisz, rezerw zgodnie z UoR nie dyskontujesz (jak i zobowiązań). A ta została utworzona i będzie dalej w przyszłych SF dotwarzana przez CRJ zgodnie z ich najnowszym opublikowanym SF .

Bazujmy proszę na faktach i konkretach, a nie wklejaniu zlepku znalezionych pobieżnie w google informacji które na dodatek nie mają związku ze stanem faktycznym.

Cytat:
Tak, program PM przyznaje pracownikom opcje na akcje. Potwierdzeniem tego jest wycena PM w sprawozdaniu finansowym spółki na dzień 30 września 2020 r.

Wojtek nie ma czegoś takiego "jak wycena PM" - to zwykłe masło maślane z którego nic nie wynika. Wyceniasz instrumenty kapitałowe (opcje lub akcje) przyznane pracownikom.

CRJ nie dokonał żadnej wyceny, utworzył rezerwę na podstawie przewidywanej płatności i własnych szacunków bazujących zapewne na prawdopodobieństwie realizacji, upływie okresu oraz stopniu dotychczas zrealizowanych celów.

Jest to wyraźnie zapisane w SF - już to wczoraj wklejałem, więc zrobię to ponownie.
Ale dla pewności, żeby nie ciągnąć już tego tematu, pozwolę sobie napisać bezpośrednio do CRJ aby rozwiało nasze wątpliwości.

Cytat:
Strata na poziomie wyniku netto w III kwartale br.
wynika przede wszystkim z ujęcia w księgach rachunkowych niegotówkowych kosztów wynikających
z zawiązania rezerw związanych z przewidywanymi premiami pieniężnymi oraz płatnościami na bazie
akcji na rzecz pracowników, współpracowników i Członków Zarządu Spółki.

Cytat:
ad. 2) Nastąpiła zmiana zasad rachunkowości, a nie biegły zrobił porządki gwoli ścisłości i to spowodowało korektę wyniku z lat ubiegłych (komunikat poniżej). Korekta jest na plus po korekcie na dzień 31.12.2019 r. (spółka wykazuje zysk w tej pozycji w kwocie 2,4 mln zł - niepodzielony wynik z lat ubiegłych), a kwota kosztu PM 2,7 mln zł na minus - koszt (różnica pomiędzy 7,3 mln zł (wartość pozostałych kapitałów rezerwowych, a 4,6 mln zł (koszty PM za 3Q2020).

Gwoli ścisłości, to kwota zmiany zasad rachunkowości = 229 408,16 PLN, co również widać w zestawieniu zmian w kapitale własnym.
Łączna kwota przeniesionych zysków z lat ubiegłych jest równa kwocie którą wcześniej ująłem.

1ketjoW napisał(a):
Utnapisztim napisał(a):
1ketjoW napisał(a):
aircanada

Z raportu
Cytat:
Wartość godziwą płatności na bazie akcji rozliczanych w instrumentach kapitałowych określoną w dniu ich przyznania odnosi się w koszty metodą liniową w okresie nabywania uprawnień,

Wartość godziwa PM na każdy dzień bilansowy z wyceny jest inna. Dlatego nie będzie to ta sama kwota co kwartał. Zwracam również uwagę, że PM jest "zobowiązaniem długoterminowym" a więc w część długoterminowej podlega dyskontowaniu (powinna być dyskontowana). Nie widzę więc sprzeczności.

UoR nie przewiduje konieczności dyskontowania.
Sprecyzuj też proszę, co dokładnie rozumiesz przez "wartość godziwą PM" - o jakiej wartości jakich instrumentów i na jakiej podstawie liczonej mówimy?

1ketjoW napisał(a):
aircanada

Cytat:
Zastosowany model wyceny opcji na akcje powinien być spójny z ogólnie akceptowanymi metodologiami wyceny instrumentów kapitałowych. Powinien on również uwzględniać wszystkie czynniki i założenia, które zainteresowani i dobrze poinformowani uczestnicy rynku wzięliby pod uwagę, ustalając wartość tych instrumentów (np. stanowisko pracownika w firmie, długość okresu nabywania uprawnień do opcji, cenę realizacji i czas trwania opcji, stopę procentową wolną od ryzyka w okresie trwania opcji, bieżącą cenę i oczekiwaną zmienność akcji bazowych czy spodziewane dywidendy z akcji).

www.rp.pl/Rachunkowosc/3050899...

Proszę skoro masz wiadomości na 100% wyjaśnij mi dlaczego pozostałe kapitały rezerwowe wnoszą 7.36 mln zł na dzień 30.09.2020 r. a w kosztach wynagrodzeń jest tylko 4,6 mln zł. Chciałbym wiedzieć czego dotyczy różnica 2,76 mln zł i gdzie została zaksięgowana.

Ad.1 - co ty wklejasz, jakie to ma uzasadnienie do obecnego stanu faktycznego?
Czy pracownikom przyznano opcje na akcje? Wg mnie nie, bo nie ma o tym mowy zarówno w samym dokumencie PM jak i nie widać ich w sprawozdaniu. Jeżeli mam rację, tj. rzeczywiście opcji na akcje nie było, to nie ma mowy o stosowaniu modelu wyceny opcji bo takie instrumenty zwyczajnie w CRJ nie istnieją. Pierwszą wycenę do wartości godziwej opcji ustalasz w dniu ich przyznania: jeżeli opcji nie ma, przyznania nie było więc i nie ma co wyceniać. Zresztą wyraźnie w SF CRJ jest napisane, że wycena do WG odbywa się w dniu przyznania opcji.

Ad. 2 - nowy biegły robił porządki na kapitałach. Przenieśli zysk z lat ubiegłych do kapitału rezerwowego w wys. 2 726 959,84. Widać to wyraźnie w zestawieniu zmian w kapitale własnym.

Wojtek,

przede wszystkim, żeby mówić o MSSF 2 trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nastąpiło przyznanie instrumentów kapitałowych pracownikom CRJ.

Wg mnie nie, bo przyznanie jest uzależnione od warunków nabycia uprawnień.
Więc i w tym przypadku, mamy do czynienia z warunkami związanymi z dokonaniami, a więc stosujesz wyżej cytowany paragraf 19 MSSF 2.

A ten z kolei mówi, że koszt za wykonaną usługę powinien zostać rozpoznany w momencie, gdy będziesz miał pewność, że dla danego instrumentu uprawnienia zostaną nabyte.

Podsumowując - w mojej ocenie - na podstawie par. 19 CRJ nie był zobowiązany do rozpoznania kosztu.
To co zrobił, to zgodnie z zasadą ostrożności oszacował prawdopodobieństwo i planowany koszt PM przypadający na dziś który w rzeczywistości zostanie poniesiony w momencie przyznania uprawnień (lub osiągnięcia stanu pewności, że takie uprawnienia zostaną nabyte).
Z kolei MSSF 2 posłużył do oszacowania wartości ujętej rezerwy wg stanu na dziś.

Tak też zostało to zapisane w SF i tak to rozumiem.

Cytat:
Cytat:
CRJ zawiązał rezerwę, a rezerwy jak zapewne wiesz wynikają z powszechnie znanej zasady ostrożności.
Skoro osiągnęli 20 baniek w 2020 r. to zgodnie z ww. zasadą rezerwa powinna zostać ujęta.
Taki jest mój to rozumowania.

Ok kiedy to PM jest rezerwą według MSSF?

Mylisz pojęcia, PM a rezerwa to zupełnie inna rzeczywistość.

Z wczorajszego SF CRJ:

Strata na poziomie wyniku netto w III kwartale br.
wynika przede wszystkim z ujęcia w księgach rachunkowych niegotówkowych kosztów wynikających
z zawiązania rezerw związanych z przewidywanymi premiami pieniężnymi oraz płatnościami na bazie
akcji na rzecz pracowników, współpracowników i Członków Zarządu Spółki.
Powyższe spowodowało
wzrost kosztów wynagrodzeń o kwotę 5,6 mln zł, z czego 4,6 mln zł dotyczyło stricte Programu
Motywacyjnego na lata 2020-2022 przyjętego wraz z Polityką Wynagrodzeń w drodze odrębnych
uchwał przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki w dniu 23 lipca 2020 roku. Jednocześnie w
związku przewidywanymi płatnościami na bazie akcji został utworzony kapitał rezerwowy w kwocie
4,6 mln zł.

Jak widzisz CRJ utworzyło rezerwę, w związku z planowanymi płatnościami.
Póki co to zasada ostrożności, warunki nabycia nie zostały spełnione i tym samym instrumenty finansowe przyznane.

również ze SF CRJ:

Cytat:
Wartość godziwa instrumentów ustalana jest na dzień ich przyznania

Który z Celu 1, 2 oraz 3 został przynajmniej w części spełniony (strata na koniec 3Q i zero gier zakończonych)?
Trudno więc mówić o prawdopodobieństwie różnym od zera.

Cel 1 oznacza ukończenie przez Spółkę produkcji nad co najmniej
6 (słownie: sześcioma) grami komputerowymi lub grami na
inne platformy w okresie od dnia 01 stycznia 2020 do dnia
31 grudnia 2021 roku;
Cel 2 oznacza osiągnięcie przez Spółkę zysku netto w kwocie nie
niższej niż 3.000.000,00 zł (słownie: trzy miliony złotych
00/100) za okres od dnia 01 stycznia 2021 roku do dnia 31
grudnia 2021 roku stwierdzonego na podstawie
zatwierdzonego przez Walne Zgromadzenie Spółki
sprawozdania finansowego, zbadanego przez biegłego
rewidenta;
Cel 3 oznacza osiągnięcie przez Spółkę zysku netto w kwocie nie
niższej niż 10.000.000,00 zł (słownie: dziesięć milionów
złotych 00/100) za okres od dnia 01 stycznia 2020 roku do
dnia 31 grudnia 2022 roku, stwierdzonego na podstawie
zatwierdzonych przez Walne Zgromadzenie Spółki
sprawozdań finansowych za lata 2020 - 2022, zbadanych
przez biegłego rewidenta;

Cytat:
Warunek nie został spełniony idąc Twoim tokiem rozumowania. Spółka nie mogła w trakcie trwania pierwszego roku osiągnąć średniorocznego Zysku Brutto w kwocie 20 mln zł. Primo: Rok się nie zakończył. Secundo: Jaka to średnia z jednego niepełnego roku.

CRJ zawiązał rezerwę, a rezerwy jak zapewne wiesz wynikają z powszechnie znanej zasady ostrożności.
Skoro osiągnęli 20 baniek w 2020 r. to zgodnie z ww. zasadą rezerwa powinna zostać ujęta.
Taki jest mój to rozumowania.

Cytat:
W przypadku spółki Pyramid PM opiera się na emisji akcji. PM został uchwalony i ogłoszony.
-> PM jak i uchwały nie mają żadnego znaczenia. Tu z kolei kłania się przewaga treści nad formą.

Cytat:
Cytat:
Warunki nabycia uprawnień, inne niż warunki rynkowe, nie powinny być uwzględniane przy szacowaniu na dzień wyceny wartości godziwej akcji lub opcji na akcje
.

Powyższe zdanie dotyczy sytuacji gdy pracownicy mogą nabywać akcje po cenie preferencyjnej vide CRJ np. za 1 zł. Nie możesz brać jednak tej ceny do wyceny wartości programu motywacyjnego. Musisz wziąć wartość rynkową - w tym wypadku cenę akcji z dnia uchwalenia PM.

Nie, warunki nabycia uprawnień inne niż warunki rynkowe to zupełnie inna definicja.

Definicja warunków nabycia uprawnień - załącznik A MSSF 2: 1) rynkowych i 2) innych niż rynkowe.
1)
Warunek związany z dokonaniami (wynikami), w ramach
którego cena wykonania, nabycie uprawnienia lub
wykonalność instrumentu kapitałowego są uzależnione od
ceny rynkowej (lub wartości) instrumentów kapitałowych
jednostki (lub instrumentów kapitałowych innej jednostki
należącej do tej samej grupy); warunkiem takim jest np.:
a) osiągnięcie określonej ceny akcji lub określonej kwoty
wartości wewnętrznej opcji na akcje lub
b) osiągnięcie ustalonego wskaźnika, który jest określany
jako cena rynkowa (lub wartość) instrumentów
kapitałowych jednostki (lub instrumentów kapitałowych
innej jednostki należącej do tej samej grupy) w relacji do
indeksu cen rynkowych instrumentów kapitałowych
innych podmiotów.
Warunek rynkowy wymaga od kontrahenta świadczenia
usługi przez określony czas (tj. spełnienia warunku
związanego ze świadczeniem usługi); wymóg świadczenia
usługi może być wyraźny lub dorozumiany//domyślny

2) Warunki związane z dokonaniami (wynikami)
Warunek nabycia uprawnień, który:
a) wymaga od kontrahenta świadczenia usług przez określony czas (tj. do spełnienia warunku związanego ze świadczeniem usługi); wymóg świadczenia usług może być wyraźny lub dorozumiany//domyślny; oraz
b) wymaga osiągnięcia określonych wyników gospodarczych w okresie świadczenia przez kontrahenta usług wymaganego w lit. a).
Okres osiągnięcia wyników gospodarczych:
a) nie może wykraczać poza koniec okresu świadczenia usług; oraz
b) może rozpocząć się przed okresem świadczenia usług, pod warunkiem że początkowa data wyników gospodarczych nie przypada znacznie wcześniej od rozpoczęcia okresu świadczenia usług.
Wyniki gospodarcze definiuje się przez odniesienie do:
a) własnych operacji (lub działalności) jednostki bądź operacji lub działalności innej jednostki należącej do tej samej grupy (tj. do warunku innego niż warunek rynkowy); lub
b) ceny (lub wartości) instrumentów kapitałowych jednostki lub instrumentów kapitałowych innej jednostki należącej do tej samej grupy (w tym akcji i opcji na akcje) (tj. do warunku rynkowego).
Wyniki gospodarcze mogą dotyczyć albo wyników całej jednostki albo określonej części jednostki (lub części grupy), takiej jak oddział lub pojedynczy pracownik.

PDG na dzień sporządzenia SF za 3Q nie spełniło żadnego z warunków (ani ich części) przedstawionych w poszczególnych 3 celach.
W bieżącym kwartale wydali Rover Mechanic, a więc mają 1/6 celu nr 1, i idąc moim tokiem rozumowania - może to stanowić podstawę do zawiązania rezerwy na koszty PM.
I to właśnie na dziś powoduje powstanie prawdopodobieństwa w wysokości 1/6 celu nr 1 do nabycia uprawnień z tego celu.

Cytat:
17 listopada 2020 12:47:25 przez 1ketjoW
Spółka nie dokonała wyceny programu motywacyjnego w SF za 3Q2020 r.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Słabo wygląda.

Wojtek, to ja poproszę (ponownie - vide CRJ) o uargumentowanie na jakiej podstawie uważasz, że Spółka powinna dokonać takiej wyceny. Jak już decydujesz się na wypowiedź w takiej formie, to przynajmniej wyjaśnij dlaczego tak a nie inaczej - bo w przeciwnym razie raz że to nie ma żadnej wartości, a dwa, że zwyczajnie możesz być w błędzie i tym samym wprowadzać ludzi w błąd.

Ja przejrzałem przepisy, i wg mnie to wygląda tak:

1. polskie przepisy tej materii nie regulują, więc nie pozostaje nic innego jak udać się do MSSF 2 (na co UoR w tym przypadku pozwala).

2. I tu wydaje mi się kluczowy paragraf 19:

Przyznanie instrumentów kapitałowych może być uzależnione od spełnienia określonych warunków nabycia uprawnień. Na przykład przyznanie akcji lub opcji na akcje pracownikowi jest zazwyczaj uzależnione od jego pozostania w jednostce przez określony okres. Innym rodzajem warunków nabycia uprawnień może być osiągnięcie przez jednostkę określonych wyników gospodarczych (warunki związane z dokonaniami), takich jak osiągnięcie określonego wzrostu zysków lub określonego wzrostu ceny akcji. Warunki nabycia uprawnień, inne niż warunki rynkowe, nie powinny być uwzględniane przy szacowaniu na dzień wyceny wartości godziwej akcji lub opcji na akcje. Zamiast tego warunki nabycia uprawnień powinny zostać uwzględnione poprzez korektę liczby instrumentów kapitałowych, która jest wykorzystywana w wycenie wartości całej transakcji, tak aby wartość ujętych dóbr lub usług w zamian za przyznane instrumenty kapitałowe uwzględniała liczbę instrumentów, do których ostatecznie zostaną nabyte uprawnienia. W konsekwencji tego w ostatecznym rozliczeniu żadna kwota nie
powinna zostać ujęta dla otrzymanych dóbr lub usług, jeżeli nie nastąpi nabycie uprawnień do żadnego
przyznanego instrumentu kapitałowego w związku z niespełnieniem warunków nabycia uprawnień, np.
gdy nie upłynął określony okres świadczenia usług przez kontrahenta lub gdy nie osiągnięto określonych wyników gospodarczych
, z uwzględnieniem postanowień paragrafu 21.

W świetle powyższego, wydaje się, że warunki nabycie uprawnień spełnione nie zostały, jako że do osiągnięcia planowanych 3 mln zysku netto do końca 2021 roku daleka droga.

W przeciwieństwie do CRJ, gdzie warunek dla 2020 r. został już spełniony (20 mln zysku brutto - transza 2) i w konsekwencji jest podstawa do ujęcia rezerwy (1/3 z transzy 2 z regulaminu).

Więc prośba uprzejma do Ciebie, jeżeli uważasz, że Spółka powinna ująć koszty PM w bieżącym sprawozdaniu, o podanie podstawy i sposobu kalkulacji tejże rezerwy.

Cytat:
Zresztą ja nie piszę o cashflow tylko o kosztach a te moim zdaniem w pozycji podatek dochodowy są zawyżone w raporcie za III kwartały 2020 r. o około 4,5 mln zł. Spółka na dzień sporządzania raportu wie, że może skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania więc wykazywanie innych obciążeń podatkowych w raporcie to błąd.

@Wojtek na jakiej podstawie mieliby uwzględnić informację otrzymaną w październiku? Przepisy do zdarzeń po dniu bilansowym tu chyba nie mają zastosowania. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczą okresu po dniu bilansowym do zatwierdzenia SF.

Sam fakt wysłania wniosku o interpretację to też raczej zbyt mało, aby ocenić prawdopodobieństwo i zawiązać rezerwę. Więc pozostaje memoriał.

czy gdzieś się mylę?

To będzie prawdopodobnie ta interpretacja: 0111-KDIB1-3.4010.254.2020.1.PC
Stan faktyczny obejmuje okres od wejścia przepisów dot. IP Box, czyli od 1 stycznia 2019r.
Tym samym mają teraz prawo do złożenia korekty deklaracji CIT za 2019 r.:

1. wnioskują o zwrot nadwyżki w CIT za 2019 - wcześniej obowiązkowe czynności sprawdzające ze strony urzędu i w razie braku zastrzeżeń zwrot (terminu pewny nie jestem, ale to chyba 3 miesiące),
2. wnioskują o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań (wówczas brak płatności bieżącego CIT do momentu wykorzystania nadpłaty).

W mojej ocenie bez względu na powyższy wariant, zdarzenie powinno zostać uwzględnione w wyniku finansowym 2020 r. Chyba, że na korektę 2019 r. jeszcze się nie zdecydowali.

Cytat:
W tym fragment wypowiedzi Prezesa Zarządu odnośnie trybu Open COOP:
Cytat:
W tej chwili prace idą pełną parą. Tak, rozważamy wprowadzenie trybu kooperacji sieciowej w niektórych grach jeszcze przed ukończeniem tego projektu

Tak też liczyłem, że będą starali się jednak ogarnąć temat przed zakończeniem dofinansowanego projektu. W wywiadzie dla strefyinwestorów można było wyczytać między wierszami, że liczą na to, iż owoce projektu będzie można skonsumować wcześniej. To dobra wiadomość hello1 wave

@aircanada można prosić o update switcha w wolnej chwili?
Merci salute

No i mamy zapowiadany czat z Panem Wolffem.

strefainwestorow.pl/artykuly/c...

Cytat:
Foreveren myśli już nad dodaniem Co-opa do gry i to w dłuższej perspektywie otwiera nowe możliwości zarobkowe dla CRJ.

można wiedzieć skąd taka informacja?
Nie jestem na bieżąco, z góry przepraszam jeżeli pytanie głupie lub gdzieś w wątku już taka informacja się pojawiła.

Plotki mówią, że następny Nintendo Direct ma się odbyć właśnie 8 października:

gamingintel.com/nintendo-direc...

więc jest szansa, że scenariusz kolegi aircanada się ziści wave

Gamedev to była moja subiektywna opinia. Ty jesteś pod wrażeniem, inni również - ja nie.
Świat jest wielki ludzie rozmaici.

Widzisz ja akurat jestem graczem od czasów Atari 800XL. Chcę adrenaliny i challengu, to odpalam właśnie CSa albo Quake. Czasem MMORPG. Wbijam na właściwy serwer i challenge gwarantowany.

Grałem też bardzo dużo w Dark Souls. W Ghostrunnera nie zamierzam, nawet gdyby dawali za darmo. Nie widzę żadnych podobieństw między tymi tytułami.
Dla mnie ta gra sprowadza się do bezmyślnego ganiania z mieczem i takiegoż też wykańczania sterty stojącego w miejscu żelastwa. Sorry, ale ja challenge lubię. Rzekłbym wręcz, że w wersji hardcore. Ale Ghostrunner nie dla mnie. Jestem nieco bardziej wymagający.

Świeże screeny wyglądają love4 love4 Whistle

I właśnie tego zainteresowania zrozumieć ja nie potrafię salute

Owszem, ale jak ktoś oczekuje takiej rozrywki, to wystarczy odpalić Battlefielda, CSa czy Quake`a w trybie multi. Żeby przyciągnąć gracza do single mode potrzeba dziś już jednak nieco więcej contentu.

wycena swoją drogą, mnie osobiście jeszcze bardziej dziwi sama popularność tej gry. Przecież - w moim odczuciu - to wygląda źle, co najmniej źle. Skakanie po ścianach, rzucanie linką w dedykowane do tego miejsca i finisz mieczem (czy czymś podobnym) kupy zastanego w miejscu żelastwa. I tak w kółko.

Nie wiem jak w dłuższej perspektywie może się to podobać. Czekam na pierwsze recenzje blah5

Rif napisał(a):
Jedni zamiast pokazu gry "sprzedają" akcjonariusz muzykę, a tu fimiki na podstawie książki.
Tymczasem jakie kwalifikacje do stworzenia fajnej gierki mają tutejsi mistrzowie kodu? Żadne, ale ważne by sprzedać kursowi robione przez kogoś innego animowane obrazki.
Tak w przypadku Starward, tak i i tutaj kupowanie kota w worku. Tylko tutaj o dużo tańszy.

Rif jeżeli THD pójdzie w kierunku izometrycznego RPG, to kompetencje schodzą trochę w dalszy plan. Tu będzie się liczyć pomysł, wykonanie i poziom intelektualny. I chciałbym, aby tak było z ichniejszą produkcją. Bo kolejnego hack and slasha nie potrzeba, konkurencja silna i faktycznie z niewielkim doświadczeniem projekt może zakończyć się fiaskiem.

Poziom intelektualny i wieloletnie doświadczenie Piekary (recenzował RPG jeszcze za czasów Secret Service czy Top Secret) mi osobiście pozwala wierzyć, że gra będzie ambitna i zaoferuje więcej niż prostą rzeź z elementami RPG.

Larian Studios zanim rozpoczęło pracę nad Divinity specjalizowali się w grach edukacyjnych i na potrzeby rozgrywki kasynowej. Obecnie stworzyli dwie części prawdopodobnie najlepszego D&D RPG jakie świat widział, a w drodze - już za kilka dni - startuje EA do Baldurs Gate 3.

Disco Elysium też niemniej interesujęcy przypadek. Tu w zasadzie wystarczyła pasja i determinacja do stworzenia najlepszego RPG 2020 - bez kasy i doświadczenia.

Jeżeli zaś chodzi o trailer, to zwracam uwagę, że nie jest wiadome, że trailer nie będzie zawierał gameplaya z gry.

Dla tych co nie mieli okazji oglądać Panów na GPW innovation:

1. GH na NS - premiera "lada tydzień". Trwają rozmowy pomiędzy FOR a Nintendo - szukają odpowiedniego momentu na premierę,
2. SoA - będzie podzielone na 2-3 części. Pierwsza Q4, druga po nowym roku. Open world, system reputacji, questy. Wydaje się, że content będzie niebagatelny.
3. Duże konsole - Q1/Q2 2021. Jakość ponad wszystko, stąd opóźnienie. Widać, że zależy im na powtórzeniu sukcesu wersji PC, budowie społeczności i w konsekwencji uklepanie gruntu pod Chimerę (której sprzedaż między słowami luźno określili jako kilka mln sztuk).
4. VR - bardzo podoba im się to co dotychczas widzieli. Duży nacisk na jakość, nie będzie to prosty port.
5. Chimera - kończą etap pre-produkcji. Podział teamu 50:50.

To chyba tyle ;)

mynintendonews.com/2020/09/16/...
Nintendo has announced that its next Nintendo Direct Mini Partner Showcase will be aired tomorrow at 16:00 CEST (that’s 7am PT). The video will feature info about some upcoming Nintendo Switch games from their publishing partners. If you’d like to reacquaint yourself with August’s Partner Showcase, you can read the full rundown of what was shown in our handy roundup here.

Tyle że CRJ przekuł mały hype w imponujące liczby. A Ghostrunner póki co ma wielki hype, z liczbami może być już gorzej.

I "raptem" prawie taka, jak CRJ blah5

Cóż, grafika wygląda obłędnie. Muzyka robi wrażenie. To się może podobać i jak widać się podoba. Ja czekam niecierpliwie na jakiś gameplay, bo mi też na obecną chwilę nieco nasuwają się podobieństwa do Bloober. W Medium też była świetna grafika (wzorowana na Beksińskim), muzyka (artysta z Silent Hill), dużo kasy, marketingu (Microsoft) i hype`u. I zawód po gameplay`u. Gra musi mieć jeszcze w sobie coś, co graczy zahipnotyzuje i przykuje do monitorów. Na obecną chwilę nikt z nas nie wie, czy tak się stanie. Dlatego też ja osobiście z wróżeniem wstrzymuje się do pierwszych teaserów z gry.

Życiorysy? Jasne że istotne, nikt tego nie kwestionuje. Ale też osobiście uważam, że można robić wielkie gry nie mając doświadczenia czy zawrotnych budżetów blackeye

A ja poproszę o kupno THD. Gram oczywiście pod I, the Inquisitor, którego trailer być może pokaże się jeszcze w tym roku. Ambitny projekt, z Panem Piekarą aktywnie uczestniczącym w tworzeniu. Mam nadzieję, że połączenie niebagatelnego doświadczenia z grami RPG jak i autora książek fantasy zaowocuje ponadprzeciętną produkcją. Whistle

W XTB szacunki były podawane przez Ipopeme, które i tak zostały przekroczone.
Ja tylko sygnalizuję, że jest ryzyko - moim zdaniem - że spora część akcjonariatu może mieć nazbyt wygórowane oczekiwania.

Cytat:
Oby tylko wyniki były co najmniej równe szacunkowym. Półroczne chyba biegły musi im klepnąć i jest ryzyko że uprze się coś odpisać.

Ciężko dziś nawet ocenić, czy "co najmniej równe szacunkowym" będą satysfakcjonowały nagrzanych inwestorów. Z drugiej strony, jak będzie powtórka z XTB to i też będzie okazja do zarobku.

Qoba ze swojej strony dodam, że Piekara recenzował również gry w Top Secret czy Secret Service. Nie wiem czy miałeś okazje czytywać, dla mnie te tytuły to legendy love4 Whistle

Mocno mnie to zaskoczyło, dowiedziałem się z wywiadu z samym Piekarą (jest w sieci z tą samą kobitką co z Prezesem THD).

No to trzymamy kciuki za owocny trend - ja też postawiłem sporo na THD Dancing

Cięzko mówić o "reakcji rynku" przy obrocie rzędu 109k.
Kilka osób zawiedzionych wyprzedało. Może oczekiwało więcej, może byli zbyt leniwi by zajrzeć choćby do sprawozdania zarządu..

hello1 Super, dziękuję bardzo ;) Dancing
Pozdrowienia!
Adrian

Panowie,
nie zauważyłem, że kupując półroczną subskrypcję Premium, drugie pół roku gratis.
No i kupiłem roczną - czy też mogę liczyć na pół roku w gratisie? :) Dancing

Cytat:
Pan rynek, może mieć swoją i ja mam swoją. Dlatego przed wynikami za 2Q nie sprzedawałem bo Pan rynek jednak nie doszacowal i to sporo. Moim zdaniem dalej przeważa ostrożność i kurs jest niedoszacowany. Mnie tylko bawi trochę takie wróżenie z fusów co to będzie za 2 lata jak liczy się góra 3 miesiące i wyniki za ten kwartał.

Czyli chcesz powiedzieć, że jakbyś - zakładając - kupował dziś 100% udziałów w Mercatorze za 3,82 mld PLN to do podjęcia decyzji wystarczyłyby wyniki za dwa najbliższe kwartały? blah5

Też nie udało mi się nigdzie zakładanego budżetu odnaleźć. Może dlatego, że takowego nawet specjalnie nie było. Indie stworzone przez kilku kumpli bez większego doświadczenia. Z czystej pasji.

Natomiast produkcje Larianowe:
1. Divinity 1 - 944k USD,
2. Divinity 2 - 2mln USD,
3. Baldurs Gate 3 - 4,5 mln USD.

I Baldurs Gate może być gamechangerem dla klasycznych RPG. Wierzę, że o tej grze będzie głośno i duża część młodych graczy przekona się do klasycznych D&D RPG jak i RPG w ogóle. Czekam niecierpliwie na teasery z Inkwizytora, bo ciekaw jestem w którą stronę panowie zmierzają, zwłaszcza że o stronę narracyjną zadba pan Piekara Think

\

Mi wystarczy, jak pomniejsze symulatorki czy Together dowiozą obecną kapitalizację do prezentacji materiałów z Inkwizytora. Otoczenie do RPG sprzyja i sprzyjać będzie - mieliśmy genialne Divinity Original Sin, wkrótce będzie EA Baldurs Gate 3, Cyberpunk no i coraz głośniej o MMORPG Amazona. Disco Elysium z kolei potwierdza, że do stworzenia rewelacyjnego, ambitnego i oryginalnego RPG nie potrzeba dużego studia i budżetu. Sądząc po rosnącej kapitalizacji THD, zdaje się, że coraz więcej inwestorów dostrzega ten potencjał.

Łendi napisał(a):
Wszystkie spory prowadzą donikąd :) za tydzień z hakiem będzie czarno na białym, na czym firma zarobiła krocie i wtedy będziemy się przejmować, czy to był jednorazowy wyczyn, czy jednak drugie półrocze może wyjść 200-400M. Na ten moment nikt nic nie wie. Dalej bede podtrzymywał to, ze obecny kurs tj. około 320/330 zł nie zawiera w sobie drugiego półrocza. Jeśli ktoś uważa, ze firma nie zarobi od 1 lipca do 31 grudnia nic, to moim zdaniem to najlepszy moment na sprzedaż akcji.

myślę, że cały czas jesteśmy w reżimie "jednorazowego wyczynu". Jak już ktoś wcześniej wskazał, pandemie grypopodobne trwały dotychczas co najwyżej 3 lata. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy trochę do przodu z wiedzą i technologią - w mojej ocenie - istnieje duże prawdopodobieństwo, że do 3 lat tym razem nie dociągniemy (oby!).

I co później, jak uzasadnić wycenę na poziomie prawie 3,5 mld ?

indyan napisał(a):
Należy się tu pewne sprostowanie odnośnie co-opa w Occupy Mars. Kooperacji na pewno nie będzie przy full realese, chyba, że gra będzie w early accesie ponad 2 lata. Podstawą co-opa mają być prace nad programem, które dopiero rozpoczęto lub dopiero będą rozpoczęte - biznes.pap.pl/espi/pl/reports/... - to potrwa minimum dwa lata i dopiero wtedy należy spodziewać się implementacji CO-OPa. Wbrew pozorom jest to bardzo trudne i nie przekłada się automatycznie na sukces finansowy. Spółce trzeba kibicować, aby wszystko się udało.

To fakt, CO-OPa nie będzie w wersji basic. Ale przecież nawet Pyramid w odpowiedzi na jedno z pytań na STEAMie powiedziało, że w pierwszej kolejności koncentrują się na skończeniu pierwotnej wersji gry. Więc to chyba nie jest dla nikogo zaskoczenie..

BTW. skąd założenie, że prace nad CO-OP potrwają minimum 2 lata?

Cytat:
W przypadku OM istnieje ryzyko, że gra może być zbyt skomplikowana, a to może zniechęcać graczy.
.

Ja uważam, że to jest kwintesencja tej gry i ten produkt jest skierowany dla graczy wymagających.
Wczoraj w nocy Panowie wydali kolejnego patcha z licznymi zmianami, w tym. np. skracającymi czas burzy. W kolejnym patchu będzie poprawiony tutorial.
Fajnie, widać że poświęcenie i determinacja jest.

Mnie martwi optymalizacja (ludzie z potężnymi maszynami się skarżą) oraz sterowanie, dużo negatywnych opinii do tej kwestii się odnosi. Czas pokażę, póki co widać że prace wrą i to jest pozytywne.

Obserwuj Geotrans, jak 27 pęknie to może zaboleć..

007 napisał(a):
Kali mieć akcje to je sprzeda jak mu będzie pasować, a jak prezes sprzedać akcje to już jest głupota.

Na tym polega giełda, że każdy sprzedaje i kupuje zgodnie z jego własnym interesem. Te 1,5 tyś to raptem 0,57% jego akcji i 0,12% całości. Może potrzebował kupić żonie samochód albo zrobić remont kuchni. Jeżeli tak jest polityka PlayWay, że prezesi spółek zarabiają głównie dzięki wzrostowi wartości spółek to trudno mi sobie wyobrazić bardziej uczciwą formę wynagradzania zarządu.

Dokładnie. Ja rozumiem - zasady, savoir vivre, reputacja. Ale z drugiej strony mamy zwykłego zjadacza chleba. Nikt z nas nie zna jego osobistej sytuacji, a większość ocenia -na podstawie sprzedaży kompletnie nieznacznego pakietu, za który nie kupi sobie nawet mieszkania czy lepszego samochodu. Może życie przycisnęło i wyjścia nie było.. powodów może być wiele. Krytyka bez świadomości powodu jest nie na miejscu. Takie przynajmniej jest moje zdanie.

1500 papiera z 261,5k. No big deal, można było dobrać thumbright

Ja mam podobne w komplecie do szczoteczki elektrycznej - mierzy a nawet nagradza za prawidłowe umycie zębów. Odkąd wyładowały się baterie, tj. jakieś 4 lata temu leży sobie i się kurzy.

Nie będzie - nie myl kategorii bilansowych z podatkowymi.
Organ zapewne zastosował względem Idea tzw. klauzulę obejścia prawa i w konsekwencji przypisał im przychód podatkowy. W rachunku wyników co najwyżej zobaczysz koszt w wys. należnego podatku.

Cytat:
Co do ksiegowania kosztow, to chyba normalne, ze kazdy prezes stara sie, jezeli jest to mozliwe, ksiegowac koszty wtedy kiedy ma najwieksze przychody zeby nie placic podatku.

nie, to nie jest normalne.

nie boisz się, że po wynikach będzie powtórka z XTB czy Mennicy?
Dużo wskazuje, że IIQ za dobry nie będzie. Zarówno od strony przychodów jak i kosztów.
A patrząc po wpisach na forum bankiera, spekulantów przybywa (Allegro zrobiło robotę).

Jak uważasz? Pytam, bo sam się nad papierem zastanawiam. Tylko mam wątpliwość czy nie poczekać do publikacji..

dzięki! Mamy to Whistle love4

Mamy ponad 30 mln przychodów przesuniętych (bez przesunięcia przychody byłyby tylko nieco niższe od IQ) z poprzedniego kwartału i jak rozumiem na podstawie ceny złota szybującego od lipca wzrost popytu. Myślę że rynek zareagował zbyt brutalnie, ale to tylko moje odczucie. Zobaczymy za 3 miesiące wave

zgadza się, towar nieotrzymany, niewydany i niesprzedany nie powinien obciążyć rachunku wyników.
Tak sobie myślę, i jedyne co wymyśliłem, to że zamówienia zarówno od strony sprzedaży jak i zakupu spotykają się na jakimś koncie rozrachunkowym, jak np. rozliczenie zakupu towarów i są jednocześnie księgowane z należnościami i zobowiązaniami.

nie mają takiej pozycji w pasywach

blu napisał(a):
O jakim przychodzie Wy rozmawiacie? On powstanie dopiero jak zrealizowana zostanie dostawa. Póki co wszystko zostaje na bilansie.

Jeżeli tak jest, to z czym zostały zaksięgowane należności z 2Q?

zgadza się, ale.. mam wątpliwość, bo można zakładać, że zobowiązania Mennicy związane są z wciąż niezrealizowanymi dostawami z 2Q (a więc z należnościami).
Jeżeli tak jest, to znaczy że towar nie został jeszcze przyjęty do magazynu, a skoro nie został przyjęty, to i nie nastąpiło księgowanie w ciężar rachunku wyników. Jeżeli nie mamy kosztu, to i - wydaje się - nie powinniśmy mieć przychodu (zgodnie z zasadą współmierności).

No i druga kwestia. Spółka wykazała ponad 80 mln Przychodu w 2Q. Gdyby w tym przychodzie zawierały się owe 33mln, to w rzeczywistości zrealizowanych dostaw miałaby w 2Q na ok. 50 - 55 mln PLN.
Trochę mało, ciężko mi w to uwierzyć.

No nic, pozostaje czekać na kolejny raport.

BTW. czy takie pytanie odnośnie rozpoznawania przychodu z tyt. niezrealizowanych w 2Q dostaw mogę zadać spółce? Stoi coś na przeszkodzie?

Szanowni,

czy ktoś się orientuje, czy wzrost należności wynikający z niezrealizowanych jeszcze dostaw do klientów z 06.2020 w bilansie jest księgowany jednocześnie z przychodem?
Jeżeli nie, to co jest po drugiej stronie?

vide raport 2H 2020:

Cytat:
W związku z bardzo dużym wolumenem zamówień w czerwcu br., w II kwartale 2020 r. Spółka zanotowała znaczący wzrost należności krótkoterminowych o kwotę 32,9 mln zł. Związane jest to z faktem, iż zamówienia, które Spółka otrzymuje od swoich Klientów są częściowo realizowane i dostarczane w kolejnym kwartale."

dzięki z góry! salute

Cześć,

ja ze swojej strony najlepszą radę - jako początkujący inwestor - jaką mogę zaoferować, to wykup subskrypcji do portfela cztery fazy rynku prowadzonego przez Wojtka.
Nie sposób ocenić, jak cenna i owocna jest wiedza, którą Wojtek konsekwentnie i w przystępny sposób wykłada. Twoje oszczędności z pewnością z tą subskrypcją będą bezpieczniejsze :)

Powodzenia życzę!

Ale wciąż, to dodatkowe 10% papiera. Dosyć duże rozwodnienie. Sam jestem udziałowcem, ale po tej zagrywce mam mieszane uczucia jako udziałowiec mniejszościowy.

Gandalf a dodatkowa emisja 500k papiera bez PB Cię nie zniechęciła?

Wmiarenietypowy napisał(a):
W pierwszej tarczy rynek pożyczek został wycięty, ale zgodnie z prawem w każdym miesiącu koszty pożyczek mogą wzrastać i wzrastają. Na ten moment są w połowie drogi do odzyskania pełni ceny.

możesz powiedzieć jakie "prawo" masz na myśli?
Prosiłbym o szczegóły.

Pełna zgoda, UoR stawia bardziej na formalne aspekty rachunkowości.
Z tego też względu jako uzupełnienie do przestarzałej UoR stworzono KSRy. I akurat KSR 6 jest w zasadzie bardzo podobny (a nawet wydaje mi się, że się wzorował) na MSR 37. Tak więc akurat w tym konkretnym wypadku nie mamy żadnych różnic pomiędzy polskimi i międzynarodowymi przepisami. Jest współmierność i już.

Czemu biegły tego nie zakwestionował tego nie wiem, skłaniałbym się do Twoich przypuszczeń - nieprzekroczony próg istotności.

Jeżeli tak księgują, to z całą pewnością księgują źle.
Bez znaczenia czy UoR czy MSSF.
Mamy nadrzędną zasadę współmierności jak i przewagę treści nad formą - data faktury nie ma w tym wypadku znaczenia.
Powinni ujmować koszty biernie i rozliczać w momencie otrzymania faktury, aby osiąganym przychodom przeciwstawić wszystkie odpowiadające im koszty.

Alior nie był repolonizowany. Udziały należące do Carlo Tassara sprzedano PZU, bo taki był warunek Unicredit przedstawiony Carlo Tassara niezbędny do zrolowania długu.

Tak naprawdę równia pochyła zaczęła się od kiedy rządzący położyli na nim łapska, czyli od momentu gdy Wojtek Sobieraj opuścił ster. W ciągu 3 lat kapitalizacja spadła o ponad 75%.
I cóż się dziwić, kiedy nie sposób zliczyć ilu od tamtej pory było prezesów, wiceprezesów i wyższej kadry zarządzającej.

Nie wspominając o CV i doświadczeniu co poniektórych. To jest bankowość, a nie sklep z częściami samochodowymi, niestety niektórzy wydają się nie mieć tej świadomości. Takie czasy.

Na NC czy GPW to bez znaczenia.
Obligatoryjnemu badaniu podlegają sprawozdania roczne - art. 64 Ustawy o rachunkowości.
W praktyce przy półrocznych SF wykonuje się tzw. przegląd sprawozdania, natomiast czy w przypadku spółek notowanych na NC taka praktyka jest stosowana to już nie wiem.

Niemniej, kwartalnych się nie bada i raczej nie przegląda. Chyba, że taki przegląd został zlecony. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 12 czerwca 2021 20:23:35
Liczba wpisów: 151
[0,04% wszystkich postów / 0,36 postów dziennie]
Punkty respektu: 20

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,258 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +165,97% +33 194,87 zł 53 194,87 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło