pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

slavko98

slavko98

Ostatnie 10 wpisów
No więc właśnie... :) Po długich przemyśleniach ostatecznie zdecydowałem się na pojedynczą transakcję w okolicach 1k, jako kompromis pomiędzy chęcią dokonywania zakupów częściej, a sensownością takich mniejszych zakupów i nie przepłacaniem na prowizjach.

U mnie w mBanku prowizja to 0,39%, minimum 5 zł, zatem graniczną kwotą jest ~1,3k. Wtedy miałbym ok. 15 transakcji rocznie, a tak to mam 20 :) Na transakcji za 1k dopłacam 1,1 zł czyli w ciągu roku przepłacam łącznie 22 zł, a to raptem 1,1 promila (!) inwestowanej rocznie kwoty. Z drugiej strony jest to aż 28% więcej na prowizjach (!), ale kwotowo niewiele (100 zł zamiast 78 zł).

Więcej mnie chyba kosztował czas dokonywania tych kosmicznych wyliczeń, dlatego uznałem że akceptuje taki koszt w zamian za większą frajdę wynikającą z dokonania większej ilości transakcji w ciągu roku :)

Witajcie, czas na podsumowanie Q1 2021:

Na wstępie zestawienie dokonanych zakupów:


kliknij, aby powiększyć


Jak widzicie, ze względu na kontynuowany rajd na KGHM, postanowiłem ponownie sprzedać kilka akcji a za uzyskane środki dokupiłem jeszcze KTY oraz LEN.

Dopracowałem także swoją strategię jeżeli chodzi o harmonogram dokupywania akcji, tak aby bardziej zautomatyzować proces decyzyjny i nie zastanawiać się ciągle w którym momencie dokupywać. Zatem na chwilę obecną takie przyjąłem zasady:
1) Z całego rocznego limitu IKE + IKZE (czyli aktualnie ~22k na 2021 rok), 2k zostawiam "na super okazje" czyli przeceny takie jakie były w marcu/kwietniu ubiegłego roku (tak jak ostatio kupiłem KGHM po <50 PLN :)
2) Z pozostałej części (~20k) biorę ~18k i dzielę na 18 zakupów po ~1k, których dokonuję w ustalonych z góry datach, w równych odstępach czasowych, co 20 dni (czyli 10 stycznia, 1 lutego, 20 lutego, 10 marca i tak aż do 20 grudnia)
3) Pozostałe ~2k wraz z zebranymi w ciągu roku dywidendami mam jako "wildcard" i mogę w dowolnym momencie wydać na zakupy dowolnie wybranych akcji.

Strategia ta pozwala mi szybciej podejmować decyzję i jak na razie dobrze się sprawdza.

Powoli zaczynają pojawiać się także rekomendacje wypłaty dywidend, i już wygląda to bardzo bardzo fajnie:

kliknij, aby powiększyć


Uwzględniając aktualnie zaangażowany kapitał, jeżeli przyjąć rekomendowane dywidendy, ROI wychodziłoby mi aktualnie na poziomie 5,26%, czyli nieco powyżej obranego celu, a do tego jeszcze powinny dojść dywidendy kolejnych spółek.

Kilka dodatkowych informacji:
- zarząd FMF rekomendował zatrzymanie zysku dlatego przymierzam się do pozbycia tych akcji, czekam jeszcze na ostateczną decyzję walnego zgromadzenia ale raczej spółka wyleci z portfela (nie pytajcie dlaczego ją kupiłem, była jedną z pierwszych spółek w portfelu nabyta pod wpływem jakiegoś artykułu przeczytanego w necie, mając już dzisiejszą wiedzę raczej bym jej nie kupił :). Lesson lerned!
- nadal posiadam następującą listę obserwowanych spółek: 1AT, ACP, BHW, DCR, EDI, FRO, IFI, NEU, PCR, RPC, SKA, SON, STX, TIM.

Ja osobiście bym się nie przejmował zjazdem, wręcz bardzo chętnie widziałbym PZU ponownie po 22 zł.. :)

eamon napisał(a):
oczekiwana stopa zwrotu 90% r/r.


Wow, ambitnie (jak dla mnie) :) A jaki zakładasz horyzont tego portfela?

theAdrian napisał(a):
DOM - deweloperka, stabilny wzrost od kilku lat, opinia i reputacja dobra, według mnie jedna z bardziej stabilnych spółek deweloperskich. Branża mało przyszłościowa dlatego też małe zaangażowanie.


Czy mógłbyś podzielić się swoimi przemyśleniami dlaczego według Ciebie branża jest mało przyszłościowa?

pozdr

@dividend_loco: Dzięki za merytoryczny wpis!

dividend_loco napisał(a):
Możesz przybliżyć metodykę wyliczenia? Ja mam zamiar to liczyć jako sumę dywidend / sumę zakupów przed prawem do dywidendy lub ogłoszeniem jej braku w danym roku kalendarzowym. Jeśli miałem spółkę, a ona nie płaci to nabija sumę zakupów, nie dając nic w dywidendach. Natomiast jeśli kupię czy dokupię spółkę po prawie lub ogłoszeniu braku dywidendy to nie będę doliczał do sumy zkupów, wejdzie w następnym roku taka transakcja dopiero do statystyk dywidendowych.


No właśnie nie jestem jeszcze przekonany jak najlepiej będzie to sobie liczyć. Te 3% o których pisałem to jest prosta stopa zwrotu liczona jako przychód z dywidend do całego limitu IKE+IKZE na cały rok, bez wnikania kiedy wydałem środki. Nawet jak to policzyłem uwzględniając tylko środki wydane przed wypłatą dywidend (uwzględniając też KGHM, choć nie liczyłem że wypłacą), to wyszło mi jakieś 3,03% więc praktycznie żadna różnica w tym przypadku.

Na razie chyba tak to będę liczył, czyli suma dywidend w danym roku dzielona przez sumę limitów do danego roku włącznie. Jeżeli zdecyduję np. trzymać gotówkę na koncie, która nie procentuje, no to obniża mi to mój wynik, to chyba uczciwe podejście skoro mam kupować akcje spółek dywidendowych :) A przynajmniej łatwiejsze do liczenia, nie chcę się tu doktoryzować.

dividend_loco napisał(a):
Ja ogólnie jeśli chodzi o zakup to wyselekcjonawałem sobie spółki, których biznesy chciałbym mieć jako współwłaściciel. Mam zamiar kupować te spółki jak będą w okolicy rocznych minimów, bo jeśli nic złego się nie wydarzyło w spółce, albo nic na tyle poważnego, abym zmienił o niej zdanie to traktuję obiniżkę ceny jako dobrą okazję. Oczywiście jest też kryteriu dywersyfikacji branż i pozycji oraz ich wagi w portfelu. Ja na początku kupiłem PKN, PKO, Pekao, PZU, Atal, później Domdev i ostatnio kupiłem ACP. ACP kupiłem bo miałem już banki, PZU i PKN oraz dwóch deweloperów, więc bardziej poszdłem za myślą, że chcę następną branżę, szukałem na swojej liście czegoś spoza finansów i budowlanki. Niestety ACP nie jest na rocznych minimach, ale i tak było praktycznie najdalej od szczytu w porównaniu do innych spółek, które aktualnie mnie interesują - Ferro, Asseco BS, Lena, Playway, Neuca, Kęty, Kruszwica, Ambra,Ifirma, Eurotel, Budimex - wszystko na rocznych szczytach, albo ciut pod szczytami, więc padło na największe Asseco.


Ciekawe podejście. Ja aktualnie zrobiłem sobie "projekcję oczekiwanej dywidendy" za 2020 rok, bazując na wynikach po 3Q2020, i patrzę jaką dawałoby to stopę zwrotu przy aktualnych cenach. No i wychodzi że najwyższe spodziewane stopy są przy spółkach które już mam w portfelu i są raczej drogie historycznie, no ale skoro spodziewam się wyższej stopy dywidendy to się zdecydować nie mogę ;-)

Chyba ostatecznie zrobię tak że częściowo kupię tych z wyższą spodziewaną ROI które już mam, a częściowo dokupię nowych żeby pilnować dywersyfikacji całego portfela.

Ostatecznie pewnie i tak dopiero za jakiś dłuższy czas się okaże która strategia była lepsza, no ale decyzję trzeba podejmować teraz :) Oczywiście, zakupy chcę w miarę równomiernie rozłożyć na cały rok żeby się nie wypśtykać z całej gotówki teraz.

Kurczę, a może zamiast spekulować kto ile wypłaci, po prostu kupować po ogłoszeniu dywidend i tyle? :)

pozdrawiam i zdecydowania w podejmowaniu decyzji życzę :D

Witajcie, dzisiaj krótko opiszę co się zmieniło od ostatniego wpisu oraz wrzucam screen z podsumowaniem na koniec roku.

Ostatecznie postanowiłem sprzedać część posiadanych akcji KGHM tak aby wyciągnąć pierwotny wkład, zatem aktualnie posiadane akcje KGHM są już "czystym zyskiem". Za pozyskane ze sprzedaży środki dokupiłem akcji Grupy Kęty.

Jeżeli chodzi o główny miernik skuteczności portfela, czyli ROI z dywidend to wyszło mi 3%. Wynik umiarkowany, ale biorąc pod uwagę brak wypłaty dywidendy przez PEO i PZU to jestem zadowolony.

Oto jak wygląda portfel na koniec roku:


kliknij, aby powiększyć


Całkowita wartość portfela poszła ładnie w górę, ale po pierwsze wydaje mi się że nie było to takie trudne do zrobienia w tym roku, a po drugie traktuję to jako dodatkowy bonus ponieważ nie jest to głównym założeniem tego portfela. Wręcz przeciwnie - trudniej będzie mi teraz podjąć decyzję o dokupieniu papierów które poszły tak w górę :)

Kolejne zakupy do portfela chcę robić w interwałach miesięcznych lub kwartalnych (i za proporcjonalne kwoty do rocznych limitów IKE i IKZE, żeby nie wydać wszystkiego na raz).

A Wy jak podejmujecie decyzje o tym które spółki i w którym momencie dokupywać do portfela? Jak określić czy dana spółka nie jest aktualnie za droga? Próbujecie to oszacować i czekacie na korekty, czy kupujecie według jakiejś sztywnej strategii i w ten sposób np. uśredniacie cenę zakupu?

Pozdrawiam i sukcesów na 2021 życzę!

Witajcie,

Czy moglibyście udzielić dokładniejszych informacji na temate tej firmy co się reklamuje na górze strony?


kliknij, aby powiększyć


Banner wspomina o dywidendach i "kursie edukacyjnym", po kliknięciu okazuje się że to jest jakaś firma forexowa, zarejestrowana na... Vanutatu. Do tego nawet po rejestracji nigdzie nie znalazłem żadnych materiałów edukacyjnych dot. dywidend.

Trochę to podejrzane...

pozdrawiam

Hmm, gdybyś mnie nie nakierował to bym chyba nigdy nie zauważył że tam to jest :)

Choć ten styl paska "ostatnio odwiedziłeś" bardziej by się sprawdził w tej roli, bo ta opcja podglądu obserwowanych jest tylko na stronie głównej (a "ostatnio odwiedziłeś" są zawsze widoczne) a po drugie muszę rozwijać listę żeby widzieć wszystkie (a "ostatnio odwiedziłeś" zawsze widzę wszystkie, tzn ostatnie 10, ale i tak nie zajmują tyle miejsca na stronie, więc jak by tam było 20 to też by się spokojnie mieściły).

Byłoby super nawet jeżeli byłaby to po prostu opcja do włączenia w ustawieniach konta, żeby wszystkie obserwowane spółki były widoczne w takim samym stylu jak "ostatnio odwiedziłeś", albo nawet i zamiast nich. Styl buttonów już macie, więc zostaje tylko w pętli użyć obserwowane spółki i dodać checkbox'a w panelu użytkownika (wiem, wiem, łatwo się mówi, dłużej koduje :)

pozdrawiam!

Ciekawe zestawienie, chętnie będę obserwował ;-)

Odnośnie euro-tax - też brałem ich pod uwagę ale przestraszyłem się jak zobaczyłem ujemne kapitały własne :/

Zrób update portfela jak wypłacą dywidendę :)

eamon napisał(a):
idź za radą najlepszych (buffett i spółka) i twórz sobie fundusz w oparciu o (najlepiej) mwig40. czyli składasz portfel w zależności co jest i ile waży w takim indeksie. prostota. raz na kwartał rewidujesz...


Tak, to jest ciekawa opcja lecz na osobny portfel. Ten który tutaj będę relacjonował jest stricte nastawiony na spółki dywidendowe, i miernikiem sukcesu jest stopa dywidendy z całego portfela, bez uwzględniania wartości samych akcji.

Daj znać jak przejdziesz na "nowy model" chętnie będę śledził Twoje wyniki.

jankowski90 napisał(a):
Sam w portfelu emerytalnym mam kilka spółek dywidendowych i do Twojej listy dodałbym np. Kęty.
Poza tym jak ktoś wcześniej dobrze zauważył, nie powinieneś dążyć do stopy otrzymywanej dywidendy na poziomie 5%, a raczej wzrostu portfela z uwzględnieniem dywidend o np. 7-8%.
Z w miarę stabilnych spółek, które dzielą się zyskiem, ale nadal są postrzegane jako wzrostowe (w długim horyzoncie to może być bardzo istotne) polecam przyjrzeć się Playway i Neuca (symboliczne dywidendy, ale spójrz na trend).
Powodzenia


Kęty w portfelu już są (dwie sztuki jak na razie... ;) i już w tym roku wypłaciły fajną dywidendę. Co do wzrostu porfela - na razie założeniem portfela jest porównanie "przychodu pasywnego" (czyt. dywidendy) z akcji vs. przychód z najmu nieruchomości. Tak jak kupujesz nieruchomość, trzymasz ją i otrzymujesz regularnie czynsz od najemcy, tak tutaj chcę kupić akcje, trzymać i otrzymywać dywidendę. Taki na razie mam cel, zobaczymy jak to się rozwinie.

Dzięki za te dwie spółki - też się im przyjrzę :)

Premier02 napisał(a):
KGHM pewnie kiedyś będzie płacił. Rzecz w tym jak wysoka będzie dywidenda? Bo jeśli 3-4 zł max to nie wiem czy nie lepiej zamienić ich na GPW czy PZU.


Rzecz w tym że jak wypłacą nawet te 4zł na akcję to przy cenie po której kupowałem będę miał 8% stopy zwrotu, więc nadal kuszące... ;-) No ale to przy założeniu że wypłacą, a nie jest to wcale takie pewne. Stąd mój dylemat. Chyba po prostu sprzedam część i zobaczę jak to wyjdzie. Nauczę się czegoś na przyszłość :)

Johnny Bravo napisał(a):
Ciekawa lista spółek. Dodałbym do niej jeszcze Ambrę, może też Asbis
Powodzenia!


Ambrę brałem pod uwagę ale ostatecznie się nie zdecydowałem ze względu na branżę. Nie żebym był abstynentem Shhh ale jakoś tak po prostu tego nie czułem.

A o tej drugiej nie słyszałem, popatrzę. Dzięki za typ :)

Witajcie Stockwatch'owicze!

Na początku tego roku postanowiłem rozpocząć inwestowanie na emeryturę w ramach IKE oraz IKZE. Jestem początkującym inwestorem, choć miałem już swoje pierwsze przygody (= straty Shhh ) jakiś czas temu.

Ogólne założenia:

1. Chcę zbudować portfel spółek dywidendowych, który będzie regularnie wypłacał gotówkę
2. Benchmarkiem jest stopa zwrotu z mieszkania na wynajem, w związku z czym zakładam sobie cel średniej dywidendy na poziomie min. 5%
3. Szukam spółek regularnie wypłacających dywidendę, stabilnych firm w które mogę inwestować regularnie (nie chcę żonglować, tylko skomponować portfel i dokupywać)
4. Dywersyfikacja - myślę że posiadanie ok. 20 spółek zapewni względną odporność na ew. upadłość jednej z nich (utrata jednej pozycji to będzie -5% wartości portfela)
5. Wzrost wartości akcji traktuję jako dodatkowy bonus, liczę głównie na regularność i stopę zwrotu z dywidendy
6. Na obsługę portfela nie chcę poświęcać zbyt dużo czasu. Chcę wybrać spółki i dokupywać co kwartał (dokupywać te, które będą w danym momencie najbardziej atrakcyjne)

Sprawy jeszcze niedopracowane:
1. Strategia wyjścia - w jakich okolicznościach miałbym zdecydować że sprzedaję spółkę np. jak przestanie wypłacać dywidendę, zaistnieje ryzyko upadłości etc.

Wrzucam zestawienie zakupów wraz z wyceną na koniec dnia 03/12/2020, a pod nim jeszcze szczególny komentarz dot. pozycji KGHM:


kliknij, aby powiększyć


KGHM - obecność spółki jest wyjątkiem od moich założeń ponieważ nie wypłacało dywidendy za ostatnich kilka lat. Akcje kupiłem spekulacyjnie ponieważ wydawało mi się że są bardzo tanie (pamiętając o ile spadły w kryzysie 2008/9). Teraz mam zagwozdkę co zrobić - czy jednak liczyć że w końcu wypłacą dywidendę i będę miał fajną stopę zwrotu skoro kupowałem tak tanio, czy jednak sprzedać (część? całość?) i kupić inne spółki. Zastanawiam się czy nie sprzedać tyle żeby wyciągnąć swój wkład (a reszta to czysty zysk) i reinwestować w coś innego - np. Kęty, które pokazały lepsze wyniki r/r z Q3, co pozwala liczyć na większą dywidendę za rok 2020.

Oprócz spółek które aktualnie posiadam, na mojej liście zainteresowania są jeszcze: Asseco Business Solutions SA (ABS), Asseco Poland SA (ACP), PCC Rokita SA (PCR), AC SA (ACG), Lena Lighting SA (LEN), Bank Handlowy SA (BHW), Talex SA (TLX), Introl SA (INL) oraz Śnieżka SA (SKA).

Jestem ciekaw co myślicie o takim zestawieniu, liczę na konstruktywną krytykę doświadczonych kolegów :)

Och, wybacz, przeoczyłem że w portfelu była gotówka :) Mój błąd. Wszystko się zgadza, sorry za zamieszanie :)

dividend_loco napisał(a):
PODSUMOWANIE LISTOPADA 2020

Wpłata listopad 2020: 0,00 zł


A co z tym zakupem?

dividend_loco napisał(a):

Wysłane: 10 listopada 2020 12:39:49

Kupno dziś
DOM 15 akcji po 99,20 zł

Witajcie,

Z góry wybaczcie jeżeli wrzucam do złego działu, jeżeli jest do tego lepsze miejsce uprzejmie proszę o pokierowanie :)

Korzystając z portalu od kilku miesięcy bardzo brakuje mi szybkiego podglądu obserwowanych spółek w taki sposób jak pokazane są "ostatnio odwiedzone" spółki. Idealnie byłoby jakby mógł samodzielnie decydować które spółki widzę od razu na górze strony.

Aktualnie jak chcę podejrzeć jakąś spółkę ale niekoniecznie chcę ją monitorować muszę otwierać w oknie prywatnym żeby mi się czasem nie zapamiętała w sekcji "ostatnio przeglądane".

Co myślicie o takim pomyśle?

pozdrawiam,
Sławek

Informacje
Stopień: Ośmielony
Dołączył: 25 lipca 2020
Ostatnia wizyta: 22 kwietnia 2021 23:31:30
Liczba wpisów: 18
[0,00% wszystkich postów / 0,07 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,636 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +157,04% +31 408,91 zł 51 408,91 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło