pixelg
NEWAG - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

NEWAG [NWG]

AKTUALNY KURS: 25,40 zł (+0,79%) 22-06-2021 16:17
bankrucik
54
Wpisów: 4 316
Wysłane: 16 listopada 2013 18:20:06
Wojetek napisał(a):
Cytat:

pamiętaj, że jeśli chcesz sprzedać coś co jest nieznane ( NEWAG) to musisz dać upust względem cen tego co jest znane itd..

Jeśli jesteś skarbem państwa, który potrzebuje gotówki owszem. Jeśli jesteś prywatnym właścicielem, który nie potrzebuje na gwałt gotówki i nie sprzedaje ogródkowego grilla;) ani też firma nie ma wielkich potrzeb kapitałowych nie musisz sprzedawać z jakimkolwiek upustem akcji.

Twitter, czy FB to oczywiście inna branża - jednak rozsądnie porównując - czy Twitter był wart swojej ceny na dzień dzisiejszy ? Przecież to typowe "kupowanie przyszłości". Podobnie jest z Newagiem - cena jest wysoka ze względu na wysokie prognozy spółki, polityka dywidendowa, kontrakty i sprzyjające jej otoczenie.

Cytat:
dla mnie NEWAG jest "normalną" spółką.. nie jest żadnym liderem itd..

W Polsce są dwie spółki w tej branży, które sobie radzą - Newag i Pesa.

Cytat:
Grupa jest niekwestionowanym liderem na rynku lokomotyw spalinowych (100% udziału w rynku w 2013 r.) i elektrycznych (54% udziału w rynku w 2013 r.), posiada wiodącą pozycję w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych (regionalne i podmiejskie pociągi elektryczne).

Oceń ile jest wart rynek, jakie są potrzeby PKP, DB czy MW i będziesz już sporo wiedział :).

Cytat:
w mojej skromnej opinii PKP CARGO pod tym względem miało więcej atutów

Nie wiem jakie atuty w PKPC widzisz - bo chyba nie SP w akcjonariacie czy setki związków zawodowych w spółce ;) ?

@Wojetek
sam przywołałes Twitera więc zwróciłem uwagę ze Twitter to lider globalny a NEwag to król ( może ) własnego podwórka...
ja zawsze oczekuję discountu jeśli firma wchodzi na GPW, bo jeśli daję pieniądze to oczekuję zysku z akcji, tutaj wydaje się, że nawet jeśli zrealizują prognozy na 2014 to cena discountu nie zawiera... no chyba, że wierzysz w hossę jeszcze o 100%binky
, więc na zyski z inwestycji w NEWAG przyjdzie czas jeśli zrealizują prognozę na 2014 a prognoza na 2015 będzie dużo większa...

a dlaczego stwierdziłem, że PKP miało więcej atutów ?
bo jest łakomym kąskiem dla potentatów z europy czy świata
bo ma wiele rezerw kosztowych właśnie przez to, że jest dawną państwową firmą..
itd...
NEWAG przynajmniej w mojej opinii w tym porównaniu wypada gorzej.. choć uważam spółkę za dobrą thumbright tylko "ciut" za drogo sprzedawaną..Not talking
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

Vox
134
Wpisów: 6 641
Wysłane: 16 listopada 2013 20:47:31
Cytat:
Zreszta wyczytałem w prospekcie,że po dokonaniu zapisu jest mozliwość wycofania się z niego w ciągu 2-ch dni od dnia ogłoszenia ceny sprzedaży.I wtedy będzie czas na ostateczne przemyślenie tej inwestycji.

Wydaje mi sie że to zdanie jest kluczowe. Warto sie zapisać, liczac na to ze cena bedzie zbita przez instytucje. Jesli bedzie 19 zł, to jednak trzeba będzie zrezygnować.

Kris1105
0
Wpisów: 13
Wysłane: 17 listopada 2013 19:53:48
No to Jakubas sie doczekał. Dzisiejszy pożar Inspiro w metrze warszawskim to kara za jego...chciwość. Po takim czarnym PR musi mocno zejść z ceny bo tego nikt rozsądny nie kupi. Widać,że nawet siły wyższe się sprzysięgły przeciwko Newagowi. No i konkurencja w postaci Energi tez może przesłonic oferte Newagu. Tak wiec Jakubas ma o czym myśleć.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 18 listopada 2013 16:33:52
w DM PKO S.A. też można złożyć zapis przez internet, ale jak się później z niego można wycofać w przypadku gdy utrzymaja cene 19PLN?

kikan123
0
Wpisów: 66
Wysłane: 18 listopada 2013 16:40:40
@kris1105

WTF ? przecież producentem Inspiro jest Siemens...

Edit. Ok już wiem. Newag jest w konsorcjium z Siemensem. Produkują pociągi w Polsce i w Niemczech. Zamykam temat

www.kurierkolejowy.eu/aktualno...
Edytowany: 18 listopada 2013 16:49

Beagle
0
Wpisów: 32
Wysłane: 18 listopada 2013 17:04:33
Pierwsze dwa Inspiro zostały wyprodukowane przez Siemensa. Trzeci, oznaczony numerem 52, został złożony w Nowym Sączu przez Newag i zaczął kursować w październiku. To właśnie on się wczoraj zadymił.

Rince
0
Wysłane: 18 listopada 2013 18:21:17
A co myślicie o tym, wydaje się to być mocna karta przetargowa przy ustalaniu ostatecznej ceny akcji w trakcie IPO:

biznes.interia.pl/wiadomosci/n...

soczo81
0
Wpisów: 111
Wysłane: 18 listopada 2013 21:07:59
Ogólnie o Newagu w mediach jest głośno. Rzucam dla przemyślenia jako przeciwwagę coś takiego (druga strona medalu) o wczorajszym zdarzeniu.

forsal.pl/artykuly/746622,poza...

Moim zdaniem spółka jest sprzedawana u szczytu formy, a większość kart została już odkryta. Perspektywy są obiecujące oczywiście, ale produkcja taboru kolejowego to rynek trudny, a polscy zamawiający mają węża w kieszeni.
Edytowany: 18 listopada 2013 21:25

wak
0
Wpisów: 41
Wysłane: 18 listopada 2013 22:53:46
Moja opinia nie bedzie oparta na temat wiedzy o produkcji taboru kolejowego i perspektywach dla tej branzy, bo sie na tym nie znam. Ale kojarze nastepujace fakty:

- o Newagu pierwszy raz uslyszalem jakies pol roku temu. Od tego czasu pisano o Newagu coraz wiecej i bardzo dobrze.

- Pieniadze uzyskane ze sprzedazy nie zasila spolki, a portfele wlascicieli.

- w prospekcie jest mnostwo obietnic poczawszy od wielkich zyskow, a na wysokich diwidendach skonczywszy.

- spolka urosla w ciagu 7 lat prawie sto razy ( z 0.25 pln do 19 pln za akcje)

I zadaje sobie nastepujace pytania

- czy caly ten szum medialny wokol spolki nie ma na celu podgrzania atmosfery i podniesienie ceny na jak najwyzsze poziomy?

- czy wlasciciele nie sprzedaja akcji bo wiedza, ze spolka najlepsze ma juz za soba?

pozdrawiam,

stefanek
0
Wpisów: 134
Wysłane: 18 listopada 2013 23:43:20
Jak myślicie, czy przy inwestycji w IPO Newag jest szansa zwrotu środków zakładając redukcję do 2 grudnia, tzn. rozliczenie już przez KDP i zwrot na rachunek maklerski, celem załapania się na Energę?:)

P.S. Dziś dobre info dla spółki, pewnie celowo - umowa z PKP Intercity.

logistyka.pb.pl/3427594,49279,...

GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 19 listopada 2013 15:37:33
Kris1105 napisał(a):

Zreszta wyczytałem w prospekcie,że po dokonaniu zapisu jest mozliwość wycofania się z niego w ciągu 2-ch dni od dnia ogłoszenia ceny sprzedaży.I wtedy będzie czas na ostateczne przemyślenie tej inwestycji.

kiedy bedzie ogłoszenie o cenie sprzedaży? i zwrot środków? zastanawiam się czy w przypadku rezygnacji zdąże złożyc zapis na Energę

tOfi
0
Wpisów: 387
Wysłane: 19 listopada 2013 21:07:09
stefanek napisał(a):
Jak myślicie, czy przy inwestycji w IPO Newag jest szansa zwrotu środków zakładając redukcję do 2 grudnia, tzn. rozliczenie już przez KDP i zwrot na rachunek maklerski, celem załapania się na Energę?:)
...

Matematyka i zasady księgowania / rozliczania transakcji na gpw mówi, że nie:

25.11.13 - zakończenie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, ustalenie ostatecznej liczby akcji oferowanych w ramach oferty oraz ceny sprzedaży akcji Newag
25.11.13 +3 dni = 28.11.13

02.12.13 - ostatni dzień zapisów na akcje Energi
02.12.13 -3 dni = 27.11.13

ale nie wykluczam, że mogę się mylić.

p321
0
Wpisów: 86
Wysłane: 19 listopada 2013 21:16:08
Jesli na Newagu bedzie redukcja to zwrot srodkow dostaniesz najpozniej w nastepnym dniu roboczym po przydziale (tak bywalo w przeszlosci), czyli 2 grudnia. Bedziesz zatem mogl zlozyc zapis na Energe.

W przypadku Mercator Medical w DIBRE srodki po redukcji odblokowano rano nastepnego dnia po przydziale.
Edytowany: 19 listopada 2013 21:19

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 654
Wysłane: 20 listopada 2013 02:23:25
Mamy cenę maksymalną, więc można dokonać pierwszego omówienia spółki. Zacznę dość nietypowo czyli od wyceny. Dane z oferty i analizę preIPO można znaleźć już od pewnego czasu w serwisie: www.stockwatch.pl/ipo/newag-sa...

Przyjęliśmy w niej dość niekorzystne wartości do wyceny, czyli prognozowane wyniki za rok 2013. Dodatkowo do wyznaczenia mnożników został użyty sektor elektromaszynowy. Na GPW nie ma podobnej spółki, więc takie działanie jest uzasadnione. Ja chciałem podejść jednak z innej strony, a następnie krótko omówić wyniki.

Spółka mieni się różnymi kolorami, w zależności z jakiego konta na nią spojrzeć. Można podejść konserwatywnie i najmniej korzystnie tak jak to już zrobiliśmy, ale można zerknąć na wycenę przez pryzmat wyników roku 2012, czy prognozy na rok 2014. Wtedy wyłania się nieco inny obraz a oferta wygląda zgoła inaczej.
Jak wspomniałem na GPW brakuje spółek podobnych do Newagu, co nie może dziwić skoro tak naprawdę w Polsce mamy raptem dwie. Niestety polski konkurent czyli PESA także nie jest notowany, ale na Warszawie świat finansowy się nie kończy. Wychylając czubek nosa poza rodzimy rynek dowiemy się, że konkurencja jest naprawdę mocna. Problem w tym, że ta konkurencja nie zajmuje się tylko produkowaniem lokomotyw czy elektrowozów, a tworzy duże holdingi. Do największych na świecie należą Simens, Alstom czy Bombardier – wszystkie notowane na rynku.
Kapitalizacje spółek i oczekiwane C/Z zaczerpnąłem z Bloomberg'a a dane finansowe z raportów rocznych spółek:

kliknij, aby powiększyć

W zestawieniu tym popełniłem jeden merytoryczny błąd podstawiając oczekiwany C/Z dla prognozowanego zysku za rok 2014, natomiast dla pozostałych spółek jest to rok 2013. W tym świetle oferta Newagu jest bardziej atrakcyjna, ale dyskonto ciut mniej niż „standardowe”15-20%(średnio z wycen 12%). Z tego powodu po cenie maksymalnej ciężko traktować ofertę jako okazję (bez wcześniejszego zerkania w wyniki).

Newag do roku 2012 był głównie spółką wykonującą naprawy i modernizacje taboru kolejowego. Udział świadczonych usług w przychodach segmentów ogółem wyniósł aż 72%. W pierwszym półroczu tego roku przychody z produkcji wyniosły 124M i stanowiły 44 przychodów segmentów ogółem. W 2012 roku powstała nowa hala produkcyjna dzięki której być może rozszerzono zdolności produkcyjne. Dynamika przychodów z lat 2010-2012 jest bardzo duża, ale trzeba zwrócić uwagę, że Newag uzależniony jest od dwóch głównych odbiorców, czyli PKP Cargo i PKP Intercity. Spadek zamówień od tej pierwszej spółki skutkował istotnym spadkiem sprzedaży w pierwszym półroczu tego roku(ponad 30% na usługach). Newag produkuje EZT(Elektryczne zespoły trakcyjne, (połączenie wagonu i jednostki napędowej np. metro albo SKM) i teoretycznie lokomotywy-> szczątkowe przychody w roku 2011. We wdrożeniu jest produkcja tramwajów a jeden z prototypów nawet eksploatowany. Spółka opracowała także lokomotywy Gryffin i Dragon.
Na te ostatnie ma nawet podpisany kontrakt z Lotosem(realizacja 2013-2014) Koniem pociągowym wyników w 2014 roku będą jednak pociągi metra oraz niecałych 30 EZT. Na razie cały czas duży udział mają naprawy i modernizacje, ale Newag wydaje się być gotowy do konkurowania na rynku produkcji. O ile w wynikach za rok 2012 czy nawet początek 2013 nie ma nic podejrzanego to potencjalnych akcjonariuszy martwić mogą przepływy operacyjne. Tak naprawdę pierwszy dodani i to niepotwierdzający wyników grupy przepływ gotówki pojawił się dopiero w pierwszym półroczu tego roku od początku 2010! Rosną zarówno zapasy jak też należności. Co ciekawe spółka ma większe saldo należności handlowych do spłaty powyżej roku niż do roku, a i tak wszystkie pokazuje jako aktywa obrotowe!(stan na koniec roku 2012). Newag ma olbrzymie zapotrzebowanie na kapitał obrotowy i pustki w kasie...
Teoretycznie spółka ma dodatni kapitał obrotowy i bezpieczne wskaźniki płynności nawet po korekcie o należności powyżej 12 miesięcy.

Spółka kusi perspektywami rynku i zapotrzebowaniem na nowy tabor, w szczególności ilością przetargów na EZT w 2015r. okraszając je zapotrzebowaniem także na nowe lokomotywy. O ile prognoza na rok 2014 nie wydaje się skonstruowana na kolanie to dalej już nic pewnego nie ma.
Z jednej strony mamy innowacyjne jak na polskie kolejnictwo produkty, ale z drugiej PESĘ i zachodnich konkurentów. Z finansowaniem programów inwestycyjnych też ciężko powiedzieć co się stanie. Być może nadejdzie taki okres, że przetargi będą pojawiać się jeden po drugim jak w przypadku dróg, ale pewności co do tego nie ma żadnej. O potrzebie modernizacji kolejnictwa mówi się od lat. Z tego powodu nie dziwi chęć ucieczki na inne rynki, ale tam są znowu bariery administracyjne i regulacyjne. Newag nie jest z pewnością spółką, która upubliczniana jest, bo nie ma jak już dalej żyć, ale ma na karku duże ryzyko rozwoju.

Spółka ma sporo wygranych przetargów, niby perspektywiczny rynek, ale z drugiej strony konkurowanie głównie ceną i olbrzymie potrzeby kapitałowe, których kresu określić nie potrafię, uzależnienie od kluczowych odbiorców(pamiętacie jak skończyły ZNTK Łapy?) i w końcu niepewność co do trafności czynionych inwestycji.(moce wytwórcze są zwiększane pod kontem prognozowanego wzrostu zapotrzebowania na produkty)

O tym czy Newagowi uda się podbić rynki Gryffinami, Dragonami, czy Novelo każdy musi niestety zdecydować sam.
Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 20 listopada 2013 02:23

Rince
0
Wysłane: 21 listopada 2013 13:39:27
Zgodnie z oczekiwaniami kurs Mercator Medical wystrzelił tuż po otwarciu notowań, nie zdziwiłbym się, gdyby w obliczu euforycznej reakcji na kolejne IPO w przypadku Newagu wyglądało to podobnie i nieco gorzej w przypadku Energii.

zjk
0
Wpisów: 923
Wysłane: 21 listopada 2013 16:14:53
wak napisał(a):
....

...

- czy caly ten szum medialny wokol spolki nie ma na celu podgrzania atmosfery i podniesienie ceny na jak najwyzsze poziomy?

- czy wlasciciele nie sprzedaja akcji bo wiedza, ze spolka najlepsze ma juz za soba?

pozdrawiam,

Wystarczy prześledzić inne spółki które przeprowadzały podobny mechanizm wejscia na GPW bez zasilenia spółki nowym kapitałem (np. deweloper LCC, Alior Bank(?)).

Wg mnie, generalnie głowny akcjonariusz ma pewien zysk; ci co kupią akcje wielką niewiadomą bo w spółce nic się nie zmieni na dobre z tej okazji.
Edytowany: 21 listopada 2013 16:16

Kakarotto
36
Wpisów: 1 102
Wysłane: 21 listopada 2013 16:30:30
Rince napisał(a):
Zgodnie z oczekiwaniami kurs Mercator Medical wystrzelił tuż po otwarciu notowań, nie zdziwiłbym się, gdyby w obliczu euforycznej reakcji na kolejne IPO w przypadku Newagu wyglądało to podobnie i nieco gorzej w przypadku Energii.

A ja się nie zdziwię jak debiut wypadnie w korekcie i będzie słabizna Shhh
To są takie dywagacje, różnie może być. Z tym że ENERGA ma wypłacać dywid. i to jest jej plus.
Edytowany: 21 listopada 2013 16:31

huncek
0
Wpisów: 54
Wysłane: 21 listopada 2013 17:13:59
zjk napisał(a):
wak napisał(a):
....

...

pozdrawiam,

Wystarczy prześledzić inne spółki które przeprowadzały podobny mechanizm wejscia na GPW bez zasilenia spółki nowym kapitałem (np. deweloper LCC, Alior Bank(?)).

Wg mnie, generalnie głowny akcjonariusz ma pewien zysk; ci co kupią akcje wielką niewiadomą bo w spółce nic się nie zmieni na dobre z tej okazji.

Spoko, ale NEWAG nie jest spółką, która potrzebuje takiego zastrzyku gotówki..
Jest dofinansowywana z UE oraz z przetargów posiada kasę na inwestycje, imo nie ma to dużego wpływu na wynik debiutu.

stefanek
0
Wpisów: 134
Wysłane: 22 listopada 2013 10:31:50
Witam,

Jeżeli dobrze wyczytałem z prospektu, ew. uchylenie sie od zakupu akcji miałoby polegać na złożeniu pisemnego oświadczenia w POK (wiem z BM, że również dopuszczają przez telefon).

Natomiast takie zlecenie można złożyć, jeżeli cena się zmieni, tj. będzie niższa od znanej ceny emisyjnej. Jeżeli zostanie na cenie maksymalnej, to nie będzie można odwołać zapisu:)

Zatem istnieje tutaj ryzyko pewnie zakupu po cenie maksymalnej. No chyba, że pojawi się kolejny aneks do prospektu, na co pewnie nikt nie liczy.

Kris1105
0
Wysłane: 22 listopada 2013 12:37:00
A gdzie ty wyczytałes w prospekcie,że wycofac z zapisu się można jesli cena bedzie niższa niż maksymalna??? Nic takiego nie napisano. Ogłoszenie ceny sprzedaży, ilości akcji i podziału na transze będzie podane w poniedziałek aneksem więc do środy mozna zrobić anulację.Ten aneks odpowie nam na pytanie jakie jest zainteresowanie instytucji i wtedy każdy indywidualnie będzie mogł wyrobić sobie zdanie o atrakcyjności oferty. Ryzykuja i zapisuje się a myślał będę we...wtorek i środę.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6