pixelg
egzamin na Maklera Papierów Wartościowych - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

egzamin na Maklera Papierów Wartościowych

Abner1984
Abner1984 PREMIUM
0
Wpisów: 696
Wysłane: 16 lutego 2010 22:43:40
Witam,

Czy ktoś z forumowiczów zdawał/podchodził do tego egzaminu?

Szukam wskazówek oraz przydatnej literatury/materiałów pomocnych w nauce i przygotowaniu do takiego egzaminu.

Dzięki,

"Ekonomista to ekspert który będzie wiedział jutro dlaczego nie sprawdziło się dzisiaj to co prognozował wczoraj..."

Boniek
0
Wpisów: 57
Wysłane: 17 lutego 2010 11:07:29
Witam.

Też mam zamiar przystąpić do tego egzaminu w przyszłym roku. Jak dobrze pamiętam, to jakaś literatura jest podana na stronie KNF. Aktualne podstawy prawne znajdziesz bez problemu w internecie a literaturę do opracowania pozostałych zagadnień w księgarniach akademickich. Jak się orientuję są też organizowane płatne kursy (2-3k zł) przygotowujące na ten egzamin, gdzie są rozdawane materiały. Zagadnień jest bardzo dużo, więc wyzwanie będzie samo opracowanie zagadnień na egzamin.

Do zobaczenia na którymś egzaminie w przyszłym roku ;]
Pozdrawiam

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 17 lutego 2010 11:58:41
Pogląd na ciężar merytoryczny poszczególnych działów można sobie wyrobić przeglądając poprzednie testy.

Subiektywnie chyba największą niewiadomą są zagadnienia prawne. Na pewno ustawy, które warto przerobić dokładnie to obrót instrumentami finansowymi, oferta publiczna, fundusze inwestycyjne. Pozostałe raczej pod sylabus. No i obowiązkowo regulaminy giełdy, KDPW i szczegółowe zasady obrotu giełdowego (do zadań z ustalania kursów) + etyka.

Reszta zależy od "backgroundu". Chyba najłatwiej przeglądnąć sylabus i zobaczyć, co trzeba nadrobić.

Ewentualne wątpliwości co do zadań można konsultować na nieoficjalnym wątku egzaminowym.

Ale i tak przygotowania to sprawa dość indywidualna, najlepiej chyba wypracować sobie własny system, który przygotowującemu się najbardziej odpowiada. ;-)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 580
Wysłane: 25 maja 2010 16:14:31
Cytat:
Komisja Nadzoru Finansowego chce zrezygnować z licencjonowania maklerów i doradców inwestycyjnych. W zamian proponuje losowo przeprowadzane egzaminy
(...)
- Posiadanie licencji maklerskiej czy doradczej to nie jest tylko kwestia odpowiedzialności. Chodzi też o możliwość weryfikacji wiedzy ludzi wchodzących do zawodu i świadczących usługi dla klientów. Z tego nie powinniśmy tak łatwo rezygnować – mówi Jarosław Skorulski, prezes Allianz TFI i właściciel licencji maklerskiej nr 4. — Rzeczywiście, wymóg zatrudnienia pracowników z licencją może być utrudnieniem dla rozwoju firm finansowych, ale dzięki niemu inwestorzy mogą rozpoznać podmioty spełniające wymogi — dodaje.

Komisja chce wprowadzić te zmiany m.in. dlatego, żeby biura maklerskie nie uciekały od odpowiedzialności za błędy swoich pracowników.- Nadzorujemy domy inwestycyjni i jednocześnie ich pracowników. To doprowadza do patologicznych sytuacji. Zdarza się, że jeśli makler zrobił błąd, to pracodawca donosi na niego. Wówczas instytucja czuje się zwolniona z odpowiedzialności — mówi Adam Płociński, dyrektor zarządzający Pionem Rozwoju Rynku Finansowego i Polityki Międzysektorowej w KNF.

www.rp.pl/artykul/5,484887_Kon...

...co nie znaczy, że nagle nie warto się uczyć finansów.

slawek87
0
Wpisów: 41
Wysłane: 25 maja 2010 20:16:39
Ja zacząłem się niedawno przygotowywać i jakież było moje zdziwienie gdy napisał do mnie chłopak, który podchodzi do matury (!) w tym roku i jednocześnie chce zdać maklera !

Papier chyba traci trochę na wartości. Zresztą...jak cała giełda:P

magnat
0
Wpisów: 598
Wysłane: 27 maja 2010 14:12:13
to akurat moze tylko o nim dobrze swiadczyć. ja grałem na giełdzie w liceum, jeszcze wtedy notowania podawano w radiu raz dzienne, kupilem sobie po to walkmana z cyfrowym radiem. chodziło sie po wyniki do biura gdzie czasami tych kartek brakowało:-) to byly czasy:-)

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 27 maja 2010 19:34:49
Trzeba sobie zdawać sprawę, że jako makler taki prawdziwy, realizujący zlecenia inwestorów instytucjonalnych to pracuje pewnie z 50 osób w Polsce. Zarabiają oni konkretne pieniądze. Można sobie tutaj poczytać www.parkiet.com/artykul/10,808...

W tej chwili licencja maklera jest traktowana jako dodatkowy atut w pracy, ponieważ świadczy o posiadaniu pewnej wiedzy na temat rynku kapitałowego. Inaczej to wygląda w małych miastach, gdzie maklerów poszukują do POK w domach maklerskich. Wtedy można załapać się na ciepłą posadkę stosunkowo dobrze opłacaną.
Natomiast zrobienie takiej kariery jak Stanisław Waczkowski będzie bardzo trudne.
Edytowany: 27 maja 2010 19:42

del-201505154
0
Wpisów: 65
Wysłane: 8 czerwca 2010 11:17:37
Jeśli ktoś się przygotowuje to mam na sprzedaż Huberta Mayo "Wstęp do inwestowania". Stan bardzo dobry (wszystkie strony, brak rozklejeń itp). Brak dyskietki, która była w 1997 dodawana do książki, ale nie jest ona potrzebna do nauki. Bardzo fajnie podane casusy inwestycyjne w książce są.
Szczegóły itp na PW.
Pozdrawiam,
Mike

Abner1984
Abner1984 PREMIUM
0
Wpisów: 696
Wysłane: 29 czerwca 2010 02:18:18
Czy ktoś z forumowiczów brał udział bądz posiada oponie/sugestie na temat płatnych kursów przygotowujących do egzaminu na maklera?

Zastanawiam się czy takie kursy dają jakąś przewagę? Coś czego nie nauczymy sie samemu?

"Ekonomista to ekspert który będzie wiedział jutro dlaczego nie sprawdziło się dzisiaj to co prognozował wczoraj..."

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Wysłane: 29 czerwca 2010 08:16:06
Mam wyłącznie opinię na podstawie treści pytań, które można znaleźć w necie.
Egzamin przypomina ten na prawo jazdy. Jest mocno nieżyciowy i trąci hardcore'm. Zdanie go świadczy o... umiejętności zdania i na to nakierowane są kursy.

Vox
102
Wpisów: 6 552
Wysłane: 29 czerwca 2010 11:26:54
licencje maklerów będa zniesione, więc po co robić kurs?
teraz maklerem będzie mógł być każdy kto tylko skończy podstawówkę Anxious
Edytowany: 29 czerwca 2010 11:27

LuckyTony
3
Wpisów: 35
Wysłane: 29 czerwca 2010 17:41:29
Do tej pory było podobnie - w niektórych instytucjach były zatrudnione osoby, który tylko dawały papier i nazwisko - tak samo jest chociażby w agencjach nieruchomości. Zresztą to mało istotne - praca maklera w Polsce ma się nijak do tego kim jest makler chociażby w UK czy USA.
Co do wykształcenia. Skończenie studiów świadczy również tylko i wyłącznie o umiejętności zdania. Zarówno studenci, jaki wykładowcy czy nawet pracodawcy potwierdzają, że system edukacji wyższej w PL jest chory. Tylko co to zmienia skoro wykładowcy go tworzą, studenci naciągają, a pracodawcy wykorzystują do tworzenia jakiejś dziwnej kasty ludzi z mgr. przed nazwiskiem. Z całym szacunkiem ale gdy wokół mnie na niemal każdym egzaminie widziałem ludzi, którzy nie mają pojęcia o danym temacie, a ich indeks składa się niemal z samych 5 to byłem wręcz przerażony. Tylko nikt kto o tym wie, nie powie o tym głośno, bo tytuł magistra daje w naszym kraju prestiż - nikt z władających tym prestiżem nie chce go stracić. Tak oto pogrążamy się we własnym bagnie, a magistrów nam rośnie z roku na rok. Pytanie kto będzie pracował wkrótce jako sprzątaczka czy woźny - przy obecnej tendencji będzie to z pewnością ktoś z magistrem.

del-201505154
0
Wysłane: 29 czerwca 2010 18:30:07
LuckyTony - zgadzam się z Twoją opinią dot. mgr. Jednakże same rozmowy kwalifikacyjne przy szukaniu pracy potrafią segregować ludzi na tych, co "mają papier" i tych, co "mają pasję".
Sam jestem obecnie na końcówce i doskonalę widzę, że na +- 90 osób kończących ekonomię około 5-7 osób coś wie i potrafi się wypowiedzieć.
Dla jednych papier, dla innych zadowolenie dla rodziców, dla innych pasja i robienie tego, co chcieli w życiu robić.

Co do MPW. Przepraszam, za reklamę innego forum (które 31.07 przestanie istnieć) - na forum internetowym investstock, w dziale edukacja znajduje się temat "Jak zostać maklerem?" w którym to prowadzone są dyskusje o zawodzie oraz egzaminach. Znaleźć można tam także wiele rozwiązanych zadań z testów - jak ktoś ma problem z rozwiązaniem prosi o pomoc kogoś z forum. Tam możesz zdobyć sporą wiedzę w tym zakresie.

Pozdrawiam,
jeśli informacja o temacie na investstocku jest sprzeczna z którymkolwiek punktem regulaminu StockWatch - proszę moderatora o usnięcie drugiego akapitu bądź całego posta.
Michał

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Wysłane: 29 czerwca 2010 22:23:37
Ej no, bez takich, to nie państwo policyjne... blah5

del-201505154
0
Wysłane: 29 czerwca 2010 23:23:58
Wiem, że nie państwo policyjne, ale nie wiem, czy mi słoma z butów w tym temacie nie zaczęła wystawać, przez reklamę IST :P

P.s. czekam na maila, żebym mógł już coś zacząć

Vox
102
Wpisów: 6 552
Wysłane: 29 czerwca 2010 23:29:21
Cytat:
bo tytuł magistra daje w naszym kraju prestiż

nie żartuj. prestiż to daje tytuł profesora.
u nas co drugi obywatel jest mgr, więc jaki prestiż blah5 ?

magister to był ktoś, ale 50 lat temu.
Edytowany: 29 czerwca 2010 23:29

Joker
91
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 958
Wysłane: 30 czerwca 2010 21:01:38
Jeżeli ktoś nie ma co zrobić z 4 tys złotych to oczywiście może to przeznaczyć na kurs.
Z doświadczenia wiem, że lepiej sumiennie usiąść na 2-3 miesiące i zdać bez pomocy dobrych wujków. A kaskę lepiej przeznaczyć na zasłużony odpoczynek po zdanym egz.

Eraz
0
Wpisów: 3
Wysłane: 5 lipca 2010 00:06:44
Mikeroz napisał(a):

Przepraszam, za reklamę innego forum (które 31.07 przestanie istnieć) - na forum internetowym investstock, w dziale edukacja znajduje się temat "Jak zostać maklerem?"

Dlaczego to forum przestanie istnieć? Skąd masz taką informacje?

Z góry dzięki za odpowiedź!
Edytowany: 5 lipca 2010 00:23

del-201505154
0
Wysłane: 5 lipca 2010 11:30:56
To nie jest temat na forum. Jeśli chcesz się wszystkiego dowiedzieć musisz być abonentem IST.

Eraz
0
Wpisów: 3
Wysłane: 5 lipca 2010 14:26:18
Ok. może spytam jeszcze tak: w praktyce likwidacja tego forum spowoduje, iż nie będzie możliwości oglądania nawet archiwum tego forum?

generalnie jest tam rozwiązanych sporo zadań i znajduje się dużo odpowiedzi na nurtujące pytania. dużą stratą będzie, gdy to wszystko przepadnie...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3