pixelg
MANGATA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

MANGATA [MGT]

AKTUALNY KURS: 79,80 zł (+9,32%) 13-04-2021 16:45
Bobass
0
Wpisów: 78
Wysłane: 21 sierpnia 2009 00:42:44 przy kursie: 15,13 zł
Zacznę wątek producenta armatury:

Ciekawy profil spółki, mocne niedowartościowanie szczególnie dochodowe, generalnie podoba mi się także pod względem technicznym w tym momencie. Wykorzystanie szans (kupno upadłej Toory) i podniesienie zysku operacyjnego (www.pb.pl/rss/a/2009/06/24/Zet...) jeszcze pociągnie wycenę fundamentalną. Obserwuję spółkę od dłuższego czasu i dziś zdecydowałem się na zakup obserwując jak bezlitośnie dziś Zetkama była przeceniana wbrew głównemu trendowi na rynku (co prawda na małych obrotach ale i free float nie jest za wysoki).

Inwestycja wg mnie bezpieczna i stabilna, planuję kilka uśrednień w górę przez najbliższy okres.
Edytowany: 23 listopada 2016 22:21

tomasz79
0
Wpisów: 243
Wysłane: 12 października 2009 14:07:25 przy kursie: 12,85 zł
ja też spółkę obserwuję i coraz bardziej mnie kusi by nabyć jakiś mały pakiecik... Think
technicznie w najbliższym czasie może wygenerować na MACD sygnał do zakupów... Shhh

"Drżyj, gdy inni są zachłanni. Bądź zachłanny, gdy inni drżą."

kijekjjk
0
Wpisów: 336
Wysłane: 12 października 2009 16:04:56 przy kursie: 12,85 zł
wpis sie na watku pojawil..i wiadomosc w PAP:
Cytat:
ZETKAMA SA umowa znacząca spółki zależnej

Raport bieżący 32/2009
Zarząd ZETKAMA S.A. na podstawie § 5 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w
sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów
wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa
państwa niebędącego państwem członkowskim informuje, iż w dniu 12 października 2009 roku
powziął informację od Spółki Zależnej Śrubena Unia S.A., że w dniu 9 października 2009
roku spółka Śrubena Unia S.A. zawarła kolejną umowę z tym samym podmiotem tj. MORAVIA
STEEL s.a. w wyniku czego łączna wartość umów zawartych z tym podmiotem w ostatnich 12
miesiącach wyniosła 7 479 983,06 zł, która to wartość przekracza 10 % kapitałów własnych
emitenta.

Umową o największej wartości jest umowa z dnia 21 sierpnia 2009 o dostawę walcówki
hutniczej, zawarta z MORAVIA STEEL s.a. z siedzibą w Prumyslova 1000, 739 70 Trinec
Stare Mesto, Czech Republic, na kwotę 177 614, 56 zł. Umowa jest zabezpieczona gwarancją
bankową, termin płatności wynosi 30 dni.

Mając na względzie, że suma wartości umów zawartych przez Spółkę zależną emitenta w
okresie ostatnich 12 miesięcy z MORAVIA STEEL s.a. przekroczyła próg 10% kapitałów
własnych emitenta, umowy te spełniają kryterium uznania ich za umowę znaczącą w rozumieniu
§ 2 ust. 1 pkt 44 powołanego wyżej Rozporządzenia.

„Inwestorzy nie planują przegrywać. Przegrywają, bo nie planują”...
"Taka jest moja koncepcja
Tak ja to widzę"
Edytowany: 12 października 2009 16:05

Vox
131
Wpisów: 6 606
Wysłane: 1 listopada 2009 23:00:37 przy kursie: 12,60 zł
Cytat:
2009-09-25 15:26 ZETKAMA SA dzień rejestracji akcji zwykłych na okaziciela serii D i E w KDPW

Mam pytanie, co to za akcje serii D i E? jakaś emisja akcji była?

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 23 listopada 2009 21:51:24 przy kursie: 11,20 zł
Jacy są główni odbiorcy Zetkamy? energetyka - jaki udział? branża budowlana? przemysł? znalazłem bardzo ogólne info w raporcie 2008. Zastanawiam się nad tą spółką ale brakuje mi tej ważnej dla mnie info, prośba o pomoc:)

Frog
6
Wpisów: 5 480
Wysłane: 24 listopada 2009 11:09:19 przy kursie: 11,30 zł
wkm3 napisał(a):
Jacy są główni odbiorcy Zetkamy? energetyka - jaki udział? branża budowlana? przemysł? znalazłem bardzo ogólne info w raporcie 2008. Zastanawiam się nad tą spółką ale brakuje mi tej ważnej dla mnie info, prośba o pomoc:)

O wiele więcej się nie dowiesz. Ludzie którzy kupili jej akcje nie są zainteresowani dobrymi kontaktami z udziałowcami mniejszościowymi. Obecność na GPW raczej im przeszkadza. Pewnie pojawią się dokładniejsze infa jak będą chcieli zrobić jakąś emisję.

Raport za Q3 też lakoniczny. Kilka miesięcy temu przewidywali wyniki za II półrocze podobne do I półrocza (3,5 mln zysku). Za Q3 mieli stratę, a teraz za Q4 planują "mieć zysk".

To jedna z tych spółek dla cierpliwych (o ile nie będzie wezwania i nie wywalą z giełdy).
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 24 listopada 2009 11:26:18 przy kursie: 11,30 zł
kupować spółkę, która nie wiadomo do kogo w większości sprzedaje to nie dla mnie, poszukam jeszcze gdzie się da, ale liczę na pomoc stocwatcherów:) m

sigo
0
Wpisów: 90
Wysłane: 23 marca 2011 17:09:50 przy kursie: 16,14 zł
po wpisach na tym wątku można sądzić, że jest to jedna z najbardziej zapomnianych firm na rynku, a szkoda bo biznes idzie im coraz lepiej o czym świadczy dzisiejszy komunikat.
Grupa kapitałowa Zetkama prognozuje, że w 2011 roku jej skonsolidowany zysk netto wzrośnie do 10,5 mln zł, EBITDA zwiększy się do 23 mln zł, a przychody do 214 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.
Prognozy zostały sporządzone przy założeniu, że średni kurs EUR/PLN wyniesie 3,90, a ceny surowców i materiałów do produkcji będą na poziomie IV kwartału 2010.

W 2010 roku grupa Zetkamy miała 5,5 mln zł zysku netto, 10,3 mln zł zysku operacyjnego, 17 mln EBITDA i 197 mln zł przychodów.
hutnictwo.wnp.pl/zetkama-progn...

sigo
0
Wysłane: 12 kwietnia 2011 14:04:54 przy kursie: 17,60 zł
Zetkama szuka możliwości przejęć; nie wyklucza emisji akcji

12.04. Warszawa (PAP) - Zetkama, producent armatury przemysłowej i odlewów żeliwnych, poszukuje możliwości akwizycyjnych. Gdyby przejęcie było duże, niewykluczona jest emisja akcji - poinformował na wtorkowym spotkaniu z inwestorami Leszek Jurasz, prezes Zetkamy. Zarząd nie wyklucza rekomendowania wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku.

"Poszukujemy nowych podmiotów do grupy. Rozmawiamy z podmiotami, z którymi można by nawiązać współpracę biznesową albo kapitałową" - powiedział prezes Jurasz.

"Gdyby zapotrzebowanie na kapitał było duże, emisja akcji jest jednym z wariantów finansowania większego projektu" - dodał.

Jurasz powiedział PAP, że spółka mogłaby przejąć podmiot o obrotach rzędu 10-20 mln zł.

Poinformował, że zarząd Zetkamy nie zdecydował jeszcze jaka będzie rekomendacja co do przeznaczenia ubiegłorocznego zysku.

"Będziemy jeszcze rozmawiać z radą nadzorczą. Na ten moment decyzji nie ma, ale nie wykluczałbym możliwości rekomendacji wypłaty dywidendy z zysku za 2010 rok" - powiedział PAP Jurasz.

"Na pewno chciałbym, by była dywidenda z zysku za 2011 rok, przy założeniu, że sytuacja będzie taka jak obecnie, zrealizujemy prognozy i nie będzie większego projektu akwizycyjnego" - dodał.

W 2010 roku Zetkama wypracowała 5,5 mln zł zysku netto, 17,2 mln zł EBITDA, 10,3 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 196,4 mln zł. W 2009 roku spółka miała 3,88 mln zł zysku netto, 16,2 mln zł EBITDA, 10,4 mln zł EBIT i 194,2 mln zł przychodów (wyniki za 2009 r. skorygowane o zdarzenie jednorazowe - przyp. PAP). Sprzedaż grupy z wyłączeniem Węgierskiej Górki wyniosła w 2010 r. 180,15 mln zł wobec 153,6 mln zł rok wcześniej.

W połowie marca Zetkama opublikowała prognozę na ten rok. Grupa zakłada wypracowanie 10,55 mln zł zysku netto, 23,03 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 213,77 mln zł.

Spółka zakłada, że sprzedaż armatury w Polsce wzrośnie w tym roku o ok. 14 proc. rdr, a sprzedaż odlewów o ok. 29 proc. Na rynkach eksportowych spółka prognozuje 21 proc. wzrost sprzedaży armatury i 18 proc. wzrost sprzedaży odlewów.

W segmencie elementów złącznych prognozowany jest wzrost sprzedaży o 22 proc. do 93,6 mln zł. W I kwartale pozyskano zamówienia na 38 mln zł (wzrost o 111 proc. rdr).

Sprzedaż elementów dla motoryzacji ma wzrosnąć o ponad 36 proc. rdr do ok. 30 mln zł, 71 proc. stanowić ma eksport.

"Po I kwartale nie widzę zagrożeń dla realizacji prognozy. Nie mamy jeszcze dokładnych wyników, ale I kwartał na poziomie sprzedaży jest wykonany, a nawet przekroczony. Ta sytuacja powinna się utrzymywać" - powiedział prezes Jurasz.

Poinformował, że w grupie prowadzone są działania optymalizacyjne, które zmierzają do poprawy efektywności, obniżenia kosztów, co też będzie miało przełożenie na wyniki.

W skład grupy wchodzi Zetkama - producent armatury przemysłowej i odlewów żeliwnych, Śrubena Unia - producent elementów złącznych i MCS - producent elementów dla motoryzacji.

Eksport w grupie stanowił w 2010 roku 63 proc. obrotów. (PAP)

pel/ ana/
gpwinfostrefa.pl/palio/html.ru...

sigo
0
Wysłane: 20 kwietnia 2011 15:45:13 przy kursie: 18,10 zł
piękne zlecenie na armaturę

Cytat:
ZETKAMA SA umowa znacząca spółki

20.04. Warszawa (PAP/ESPI) - Raport bieżący 13/2011

Zarząd ZETKAMA S.A. na podstawie § 5 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim informuje, iż w dniu 20 kwietnia 2011 roku Spółka otrzymała aneks do umowy z firmą KSB AG z siedzibą w Niemczech przy Johann-Klein - Str. 9, 67227 Frankenthal, o której Emitent informował w prospekcie emisyjnym w 2009 roku, a której szacunkowa wartość wynosi 1,9 mln Euro co stanowi równowartość 7 564 850,00 PLN wg średniego kursu NBP na dzień zawarcia umowy, która to wartość przekracza 10 % kapitałów własnych Emitenta.
Przedmiotem umowy jest produkcja i sprzedaż armatury i odlewów. Umowa została zawarta na czas określony tj. do dnia 31 grudnia 2011 roku i ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny okres 1 roku o ile nie zostanie pisemnie wypowiedziana.
Pozostałe warunki umowy nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu kontraktów.

kom espi zdz
gpwinfostrefa.pl/palio/html.ru...
Edytowany: 20 kwietnia 2011 15:45

Szczepan Łangowski
0
Wpisów: 446
Wysłane: 11 maja 2011 01:04:42 przy kursie: 20,48 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Zetkama za 1Q 2011

Zetkama producent armatury przemysłowej oraz odlewów żeliwnych. Działalność spółki jest wysoce narażona na wahania koniunktury gospodarczej, co było widać w sprawozdaniu finansowym za 2009 kiedy spółka wygenerowała wynik znacznie poniżej swojego potencjału (po wyłączeniu transakcji jednorazowych). Od kilku kwartałów wraz z powolnym ożywieniem w całej Europie Zetkama zaczyna poprawiać wyniki. Raport za 1Q wpisuje się w ten pozytywny trend - spółka poprawiła znacznie rentowność, zwiększyła skalę działalności, ale ciągle boryka się z problemami o których kilka akapitów poniżej.

Na początek sprzedaż, tutaj mamy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu o 12%. Tabela poniżej przedstawia strukturę sprzedaż wg segmentów.

kliknij, aby powiększyć

Negatywnym aspektem jest na pewno spadek sprzedaży w dotychczas głównej dla spółki grupie tj. armaturze i odlewach. W 1Q 2011 największe przychody generowane są przez dział elementów złączonych, najszybciej zaś rośnie produkcja podzespołów dla motoryzacji, co staje się już dość trwałym trendem powiązanym z ożywieniem i ciągle rosnącą produkcją samochodów. Co prawda sprawozdania z 1Q 2011 nie przedstawia rozbicia geograficznego sprzedaży, jednak bazują na raporcie za 2010 Zetkama znaczną część obrotów generuje zagranicą głównie z krajami UE, co powoduje iż spółka narażona jest na wahania kursów walutowych. Spółka zabezpiecza przepływy głównie przez transakcje forward i robi to z głową o czym świadczy wycena oraz nominał operacji.

Po względem rentowności poprawa na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat. Co ważne w 1Q spółka realizowała sprzedaż na dobrych marżach. W dwóch głównych segmentach marże na sprzedaży wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu 2010. Tylko produkcja podzespołów do motoryzacji sprzedawana była przy niższej rentowności. Tabela poniżej przedstawia marże na sprzedaży dla poszczególnych segmentów.

kliknij, aby powiększyć

Wyniki Zetkamy obciążają spore koszty finansowe, które wynikają z znacznego zadłużenia kredytowego oraz leasingowego. Bazując na danych całorocznych wskaźnik długu vs. EBITDA oscylował ok. 2,6 co jest oczywiście poziomem bezpiecznym, ale w raporcie zarząd informuje o ustanowionej górnej granicy tego wskaźnika na poziomie 3, którego spółka nie powinna przekroczyć. Ten poziom nie jest przypadkowy, gdyż w umowach kredytowych jednym z warunków jest utrzymanie relacji długu do EBITDA na poziomie 3,5. Oczywiście wskaźniki zadłużenia powinny się systematycznie poprawiać przy utrzymaniu pozytywnego trendu wyników z 1Q 2011.

W bilansie sporą cześć aktywów stanowi majątek trwały, Zetkama utrzymuje go na poziomie powyżej 100 MPLN, inwestycje w odnowienie są na poziomie porównywalnym do amortyzacji. Drugą istotną pozycją aktywów są należności, no i tutaj pojawia się kolejny problem oprócz znaczącego zadłużenia. Należności handlowe w spółce rosną zdecydowanie szybciej niż przychody, co powoduje pogarszanie wskaźników rotacji i mrożenie gotówki u kontrahentów. Widać ewidentnie, iż Zetkama dużo sprzedaje, ale gotówka na razie nie wraca do spółki – na koncie na koniec kwartału środki pieniężne to tylko ponad 700 TPLN. Zadłużenie oraz znikomy zasoby gotówki powodują, iż spółka na ograniczone środki na ewentualne przejęcia czy znaczne inwestycje w majątek spółki, dlatego coraz częściej mówi się o nowej emisji która miałaby zagwarantować środki na dalszy rozwój.

Rachunek przepływów potwierdza problemy ze spływem środków, co prawda spółka w pierwszym kwartale 2011 na działalności operacyjnej wygenerowała nadwyżkę, ale jest ona zdecydowanie niższa niż poziom zysku operacyjnego czy EBITDA. Spory minus ciągle utrzymuje się przy należnościach. Przepływy na działalności inwestycyjnej znikome, właściwie można je pominąć. No i działalność finansowe tutaj spora dziura, po pierwsze wynikająca z kosztów obsługi długu , po drugie z wykupu akacji własnych przez Śrubena Unia S.A.

Jeszcze kilka słów o prognozie na 2011. Zarząd planuje sprzedaż GK Zetkama na poziomie prawie 214 MPLN, co daje wzrost o prawie 9% w porównaniu do 2010, EBITDA równą 23 MPLN wzrost o 34% oraz zysk netto ponad 10 MPLN wzrost prawie dwukrotny. Cała prognoza została przygotowana przy kursie EUR/PLN = 3,9. Pierwszy kwartał to realizacja prognoza na poziomie 27%-37%, co przy założeniu braku sezonowości oraz utrzymaniu aktualnych warunków rynkowych świadczy, iż przedstawiona prognoza jest realna do spełnienia. Uwzględniając prognozę wyceny Zetkama na koniec 2011 powinny wyglądać następująco: C/WK = 19,78, mnożnikowe na bazie średnich wskaźników dla sektora:

kliknij, aby powiększyć

Podsumowując, kolejny dobry kwartał Zetkama w obszarze rentowności oraz dynamiki przychodów. Spółka jednak boryka się z problemem zadłużenia oraz brakiem środków pieniężnych na dalszy dynamiczny rozwój, to wszystko nie zostało bez wpływ na nasz rating, który ciągle utrzymuje się na dość niskim poziomie (BBB). Poniżej link do wycen, które wskazują na optymalną wycenę rynkową, jednak moim zdaniem z dalszym wskazaniem na potencjał do wzrostu przy założeniu wyników zgodnych z przedstawioną prognozą na 2011.

www.stockwatch.pl/gpw/zetkama,...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 582
Wysłane: 10 listopada 2011 09:10:53 przy kursie: 26,00 zł
Oko techniczne padło dziś rano na papiery Zetkamy, gdzie pojawiła się rzadka acz smakowita formacja.

kliknij, aby powiększyć

Omówienie pod linkiem
wiadomosci.stockwatch.pl/zetka...

vanGaild
vanGaild PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 187
Wysłane: 19 marca 2012 15:13:38 przy kursie: 27,30 zł
Watek nieco zapomniany tymczasem spolka jest dobrze zarzadzana i systematycznie poprawia wyniki + wg wstepnych danych Q4 powinien byc bardzo dobry

link

z 2giej strony od czasu publikacji szacunku (~20mln zysku z powtarzalnej dzialalnosci -> PE 7-8) podaz raczej przewyzsza popyt akcji - czyzby wiec rynek wyczuwal jakies zwloki w szafie?
Byc moze male obroty odstraszaja wiekszych graczy ... a mniejsi mniej zwracaja na fundamenty.

Jutro publikacja wynikiow rocznych wiec mam prosbe do zespolu SW by przygladnal sie raportowi.

pozdrowienia,

vanGaild
vanGaild PREMIUM
0
Wysłane: 21 marca 2012 19:01:01 przy kursie: 28,63 zł
Zysk netto 26.7 mln.
W tym 9.5 zdarzenia jednorazowe - wcześniej myślałem ze będzie 6.5 mln z jednorazowych zdarzeń (wycena przejetego Armaku)....

Prezes jest nastawiony dość optymistycznie.
W połowie kwietnia firma powinna pochwalić się prognozami.

Lwww.parkiet.com/artykul/7,1215...ink

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 300
Wysłane: 6 kwietnia 2012 12:34:22 przy kursie: 29,89 zł
vanGaild napisał(a):
mam prosbe do zespolu SW by przygladnal sie raportowi.

Zdecydowanie nam to umknęło notworthy Interesuje Cię to jeszcze?

ucofb
1
Wpisów: 1 199
Wysłane: 6 kwietnia 2012 17:24:12 przy kursie: 29,89 zł
Zetkama to jedna z lepszych spółek na GPW moim zdaniem.

rafsty moim zdaniem warto zrobić analizę dla innych osób, ja chwilowo nie posiadam abonamentu...
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

vanGaild
vanGaild PREMIUM
0
Wysłane: 10 kwietnia 2012 23:07:04 przy kursie: 30,00 zł
Taaak interesuje mnie ta spółka - nie od dziś i pewnie jeszcze przez dłuższy czas :-)
Będę wdzięczny za analizę - zetkama ma mocne fundamenty, przynajmniej na 1 rzut oka i zdaje sie ze fundamenty poprawiają sie szybciej aniżeli wzrost kursu spolki.

wave

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wysłane: 10 kwietnia 2012 23:13:44 przy kursie: 30,00 zł
Ok. Zrobimy w perspektywie paru dni. Nie mogę powiedzieć dokładnie ilu, bo mam przesiadkę sprzętową i nie wiem, ile to zajmie.

vanGaild
vanGaild PREMIUM
0
Wysłane: 11 kwietnia 2012 09:47:06 przy kursie: 28,86 zł
dzieki! z mojej strony nie ma pospiechu - koniec przyszlego tygodnia tez jest ok.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wysłane: 17 kwietnia 2012 18:09:13 przy kursie: 29,49 zł
Omówienie wyników rocznych za 2011 dla GK Zetkama.

Spółka błysnęła w zeszłym roku wynikami, a co za tym idzie, również dynamiką kursu. Biznes jest ciekawy, choć wyniki nieco „podrasowane”. Myślę, że dla lepszego przedstawienia obrazu Spółki przyda się rys historyczny. Poniżej moje ulubione zestawienie, czyli kwartalna marża brutto na sprzedaży w funkcji tejże sprzedaży na przestrzeni 2005 – 2011. Jak widać mamy tu dwa (a może nawet trzy) oblicza Spółki.

kliknij, aby powiększyć

Pierwsze to firma z lat 2005 – 2007, a więc sprzed przejęcia Śrubeny. Biznes stosunkowo mały, ale za to ładnie rentowny. I niestety tę rentowność tracący z każdym rokiem.

Drugie to Zetkama już po konsolidacji ze Śrubeną. Gwałtowny skok obrotów, ale kosztem niższej marży. Widać tu też pewną pracę nad optymalizacją kosztu własnego sprzedaży. Generalnie można przyjąć, że na tym poziomie rachunku wyników akwizycja się udała. Spadek rentowności został z nawiązką odzyskany dzięki wzrostowi obrotów. Co ciekawe wynik jest prawie identyczny, jeśli potraktuje się rok 2008 jako niereprezentatywny. Przez co wydaje mi się, że biznes wykazuje sporą bezwładność kosztową i ma tendencję do powracania do lokalnego punktu równowagi.

Zalążek „trzeciej” Zetkamy widzimy w wynikach 2010 – 2011. W pierwszym roku firma powróciła do rentowności z okolic 20%, a w następnym udało się przy jej utrzymaniu (a nawet polepszeniu) zwiększyć sprzedaż. Tu powstaje pytanie o trwałość tych tendencji. Niestety nie dowiemy się tego dokładnie, ponieważ następne wyniki będą zakłócone konsolidacją przejętego z końcem 2011 roku Armaku.

Z pewnością zwiększy się sprzedaż. Co z rentownością? Jak wspomniałem, gdy spojrzeć na powyższy wykres, z mniejszą uwagą, co do detali, biznes Zetkamy wygląda na stabilny i mało podatny na zmiany. To zresztą całkiem normalne dla firm przemysłowych, gdzie walczy się o każdy ułamek procenta rentowności, zużycia i każdy ppm braków. Wprawdzie poprawę rentowności widać już w wynikach 2010, ale w danych nominalnych przełom widać dopiero w roku 2011:

kliknij, aby powiększyć

Wiązałbym to ze zmianą kursu złotego. Firma wprawdzie intensywnie zabezpiecza się przeciwko ryzyku kursowemu (opcje). Stosuje również rachunkowość zabezpieczeń, ale pamiętajmy, że hedging jedynie odsuwa w czasie skutki zmian kursów, jeśli tylko trend jest wystarczająco długi.
Zjawisko underhedge’u prawdopodobnie zachodzi, ponieważ zabezpieczenia na koniec roku wynosiły niespełna 9m€, tymczasem 40% sprzedaży firmy odbywa się w walucie. Dodatkowo ok. 10,4m€ siedzi w kredytach, ale ich spłata jest rozciągnięta w czasie. Ważne: osłabienie złotego sprzyja Spółce. Nie wiemy dokładnie, jak duża część wyniku została wygenerowana dzięki forex, ale na pewno część sukcesu opiera się na tej podstawie. A nie jest to podstawa trwała.

Naprawdę świetny performance widać dopiero na poziomie wyników operacyjnych. Wyraźnie, pozytywnie zaznaczył się ostatni rok:

kliknij, aby powiększyć

Tutaj trzeba wiedzieć o dwóch rzeczach.
Po pierwsze - sukces ten polega na rygorystycznym utrzymaniu kosztów organizacji na poziomie z poprzedniego roku. Jest to niewątpliwie duży plus, choć oczywiście zawsze można szukać dziury w całym. Powraca pytanie na ile wzrost aktywności sprzedażowej zależał od forex. Ponadto, na ile koszty okażą się stałe, gdy przychody spadną.
Po drugie - wynik został „podkręcony” zyskiem na akwizycjach. Spółka raportuje +10,7m zł. Co nie do końca zresztą znajduje uzasadnienie w notach. Tam bowiem widzimy liczby, które składają się na 9,1m (?). Niemniej 10 milionów brutto trzeba z wyniku zdjąć.

Jeszcze rzut oka na rachunek segmentowy. Nadmienię tylko, że wynik segmentu w przypadku Zetkamy to zysk brutto na sprzedaży (firmy cieszą się tu dużą dowolnością prezentacji). I już bez komentarzy:

kliknij, aby powiększyć

Bilans Spółki wygląda spokojnie. Całkowita dźwignia spadła w okolice 50%, mimo, iż wzrosło nominalne zadłużenie kredytowe. Warto zaznaczyć, że Zarząd zmuszony jest pilnować kowenantów. Skoro już o zadłużeniu mowa, wspomnijmy o 40m zobowiązań warunkowych (poręczenia i gwarancje).

Sceptycznie można podejść do wyceny nieruchomości inwestycyjnych. Firma ma ich w bilansie na 4,2m zł, a ich wycena została dokonana wg wartości godziwej. Sęk w tym, że przegląd odbył się 30.01.2009 r. czyli w dnie bessy. Wbrew pozorom nie jest to przesłanka do optymistycznego potraktowania sprawy. Wówczas to bowiem wycena zmieniła się na plus o 447 tys. zł. Przydałaby się kolejna weryfikacja.

Wraz z akwizycją lekko rozdęła się suma bilansowa, ale jakoś szczególnie nie zakłóciło to bilansu spółki. Przeciwnie, na uwagę zasługuje znaczny wzrost salda gotówki. Wyniosło ono 12,7m, a przecież jest jeszcze 2,9m „dłużnych papierów przeznaczonych do obrotu” (cokolwiek konkretnie by to miało być).

To przenosi nas do cash flow operacyjnego, który Zarząd prezentuje w uciążliwej formie noty. Poza tym same superlatywy, choć znów wyniki są wyjątkowe. Mimo, że znakomity wynik brutto (będący podstawą operacyjnego cash flow) musiał zostać przycięty o (minus) -10,7m z tytułu wyniku na akwizycji Armak, to jednak nie wpłynęło to aż tak znacznie na końcową liczbę. Powodem jest rozpoznanie +7,5m środków pieniężnych w przejętej spółce.
Nawet przyjmując, że zysku z akwizycji nie ma, a w przejmowanej spółce nie było gotówki, wciąż mamy cash flow na poziomie ponad 20m złotych, co było do tej pory dla Zetkamy jedynie poziomem marzeń!

Reasumując: Jeśli pominąć efekty akwizycji, mamy spółkę, która w zeszłym roku zarobiła dużo gotówki. Wręcz wyjątkowo dużo. To zaś dzięki dobremu wynikowi, na który to wynik zapracowała znacząco wyższa sprzedaż, w połączeniu z jej wyższą rentownością brutto. Pozytywnego obrazu dopełniły niemal niezmienne koszty organizacji. Siła finansowa jest dobra, co pokazuje Z-score: www.stockwatch.pl/gpw/zetkama,... . Choć trzeba pamiętać, że wzrost zadłużenia może spowodować wzrost obciążeń odsetkowych. Może (a nie musi), ponieważ firma zadłuża się w dużej mierze w euro.

Wyceny ( www.stockwatch.pl/gpw/zetkama,... ) są bardzo obiecujące. Naturalne jest pytanie o trwałość tych zjawisk. Firma działa w trzech w zasadzie rozłącznych branżach, w których (jak widać w tabeli segmentów powyżej) tendencje są zróżnicowane. Firma mocno zależy od poziomu sprzedaży, a ten od poziomu euro-złotego. Aktywne zarządzanie ryzykiem walutowym ten wpływ łagodzi, ale wszystko ma swoje granice. Do tego mamy nową zmienną w postaci konsolidacji Armak.

Jest ciekawie. I będzie się działo.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3