pixelg
TAURONPE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

TAURONPE [TPE]

AKTUALNY KURS: 1,16 zł (+2,65%) 03-04-2020 17:04
kozalesz
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 79
Wysłane: 16 września 2011 08:53:54 przy kursie: 5,19 zł
Coś się ruszyło. Vattenfall przysłał mi rozliczenie końcowe. Dobrze, że nie zapłaciłem mu ostatniej faktury, bo miałbym nadpłatę. Teraz czekam na faktury z Tauronu.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 4 października 2011 12:34:25 przy kursie: 5,17 zł
Od pewnego czasu na naszych Wiadomościach pojawia się rano ciekawa spółka, na którą warto zwrócić uwagę od strony technicznej. Dzisiaj rano był to Tauron. Opis pod linkiem, niżej wklejam wykres. Będę podrzucał niekiedy takie linki na forum.

wiadomosci.stockwatch.pl/tauro...


kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 3 listopada 2011 09:58

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 3 listopada 2011 09:58:30 przy kursie: 5,40 zł
Aktualizacja analizy technicznej dla Tauronu w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Omówienie pod linkiem
wiadomosci.stockwatch.pl/anali...


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 934
Wysłane: 10 listopada 2011 17:29:26 przy kursie: 5,24 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Tauron za III kwartał 2011r.

Na pierwszy rzut oka wyniki Grupy wyglądają bardzo efektownie. Przychody grypy wzrosły w 3 kwartale o 31%, natomiast zysk netto o 16%. To jednak tylko połowa prawdy.Tak duży wzrost przychodów wynika ze zmiany Prawa Energetycznego, które zobligowało grupy energetyczne takie jak Tauron do sprzedaży całości wytworzonej energii ze źródeł konwencjonalnych przez Towarową Giełdę Energii. Spółki dystrybucyjne z tych grup muszą energie nabywać także na otwartym rynku, a nie od spółek wytwórczych. Sprzedaż segmentów jest podobna, ale wyłączenia segmentowe znacznie się zmniejszyły. Gdy pominąć efekt wzrostu sprzedaży zewnętrznej to przychody wzrosły w III kwartale jedynie o 2,5%, co przy rosnących cenach energii oraz węgla prowadzi do wniosku, że spadły wolumeny sprzedaży. Faktycznie tak się stało. Produkcja energii elektrycznej spadła o 4,5%, produkcja ciepła o 22,66%, produkcja węgla wzrosła o 0,85%, natomiast wolumen w dystrybucji wzrósł o 2,51%. Warto także dodać, że obecnie przychody z tytułu rekompensat zmniejszyły się w ujęciu q3/q3 o 21 milionów złotych.

Skorygowana o wpływ przychodów pochodzących ze sprzedaży energii wytworzonej na rynku marża zysku brutto na sprzedaży wyniosła 15,35%, a więc była wyższa 0,46 punktu procentowego od raportowanej w III kwartale poprzedniego roku. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 581MPLN wobec 550 przed rokiem(+5,67%).

Koszty operacyjne(zarządu + sprzedaży) zmniejszyły się o 2,3%, co daje w sumie 4,7 MPLN oszczędności. Większe o ponad 1,5 miliona były pozostałe przychody operacyjne. To zawsze cieszy. Ostatecznie zysk na działalności operacyjnej wyniósł 382M wobec 345 przed rokiem.
Mamy więc do czynienia z poprawą na poziomie zarządzania kosztami, również tymi nie związanymi bezpośrednio z produkcją.

Niestety w sprawozdaniu półrocznym spółka nie zamieściła rachunku rodzajowego kosztów. W prezentacji dostępny jest jedynie procentowy udział z dokładnością do +/-1%, co wprowadza spore zniekształcenia w pozycjach nominalnie niskich. Poza tym prezentacja jest mniej szczegółowa od prezentacji w sprawozdaniu za ten kwartał, która dotyczy okresu dziewięciu miesięcy. Mając te uwarunkowania na uwadze spróbowałem dokonać porównania kosztów w układzie rodzajowy tylko dla III kwartału, ale jest to bezcelowe. Zbadałem wrażliwość wyniku na zaokrąglenia i wyszło że amortyzacja w tym kwartale wahała się od 311 milionów do 349, co daje 12% rozbieżności od wartości idealnej, co powoduje, że analiza jest w zasadzie niemożliwa. Po to wyodrębnia się pojedynczy kwartał, aby badać subiektywne zmiany, a przy takiej tolerancji wyniku jest to po prostu niemożliwe.
Ciekawe jest, że nie spina się amortyzacja w przepływach i kosztach. Gdzieś jest błąd prezentacyjny, lub coś ginie w zaokrągleniach dużych liczb.

Niestety oczekiwania zawarte z poprawą w segmencie górniczym zaprezentowane w poprzednim omówieniu okazały się płonne.


kliknij, aby powiększyć


Przychody segmentu górniczego wzrosły w stosunku do poprzedniego roku, ale rentowność się prawie nie zmieniła. W II kwartale wynik był naprawdę smakowity, ale pozostaje pytanie czy przypadkiem nie jednorazowy. Raczej nie, bo przykładowo Bogdanka posiada rentowność operacyjną za ostatni słaby kwartał 11%. W poprzednim roku były problemy z górotworem, czyli niejednorodnością złoża, natomiast jak się dowiedziałem wstrzymano prace na jednej ze ścian w związku z problemami z wodą.

Mamy spadek rentowności w segmencie wytwarzania. Jest to związane z mniejszymi wolumenami sprzedaży. W dystrybucji natomiast mamy wzrost rentowności ze względu na podwyżki opłat przesyłowych zatwierdzone przez Prezesa URE. Poprawiła się także marża na działalności handlowej.

Kolejnym minusem w wynikach są przepływy z działalności operacyjnej. Grupa zanotowała spadek z 834 do 717 milionów. To wynik porównywalny do tego co udało się wygenerować na podstawowej działalności w roku 2009:


kliknij, aby powiększyć


Oczywiście bez dokładnej obserwacji zmian w kapitale własnym można oczekiwać, że pewne płatności w zeszłym kwartale poszły później, lub obecnie spółka spłaciła część swoich zobowiązań wcześniej i to się za chwilę wyrówna, ale patrząc na wynik za ostatnie miesięcy


kliknij, aby powiększyć


widać, że przepływy coraz bardziej odchylają się od wzrostowej linii regresji. Jeśli zaś rozpatrywać regresję tylko z ostatnich czterech kwartałów to nachylenie prostej jest już ujemne. To jest największy negatyw tego kwartału.
W przepływach z działalności inwestycyjnej widać rekordowe nakłady. Na środki trwałe i wartości niematerialne poszło w sumie prawie 770 milionów złotych, przy czym zaledwie 120 milionów to kaucja na aktywa Vatenfalla. Nawet bez tego wydatkowano rekordowo dużo gotówki. Przepływy z działalności finansowej są ujemne na kwotę prawie 440 milionów, ale większość tej kwoty 265 milionów stanowi wypłacona dywidenda. Reszta poszła na spłatę kredytów i pożyczek oraz odsetek.

Spółka wedle automatyki daje duży potencjał wzrosty kursu:
www.stockwatch.pl/gpw/tauronpe...
W dużej mierze pochodzi on od wycen majątkowych i mieszanych opartych o majątek bądź przychody. Problem w tym, że majątek spółki nie jest wykorzystywany do końca efektywnie, albo jest po prostu mniej wart niż w księgach:
Zwrot z aktywów dla Tauronu i konkurencji:
TPE 5,4
PGE 7,8
ENE 5,4
KGN 7,2

Na Spółce ciąży lekko segment górniczy, ale aktywa z nim związane to raptem 1,1 miliarda na 23 sumy bilansowej.

Jest niedowartościowanie w metodach dochodowych. I z tym bardzo dyskutować nie będę, poza tym, że wspomnę iż wynika z nich znacznie niższy potencjał. Mnożniki oparte o wskaźniki C/Z, czy C/ZO lub EV/EBITDA także dają potencjał wzrostowy. Należy pamiętać po co inwestorzy kupują spółki defensywne z branży utilities. Ano, po to żeby mieć regularną dywidendę z zysków. Problem w tym, że Tauron musi najwięcej inwestować, bo jego aktywa są najstarsze spośród dużych graczy, a tym samym wypracowywane zyski nie pójdą do akcjonariuszy, tylko na odnowienie aktywów trwałych. Oczywiście są też nowe inwestycje, dlatego w spółce drzemie pewien potencjał. Warto także poczytać ryzyka. Kończące się KDT, uprawnienia do emisji CO2, czy świadectwa pochodzenia, to zagadnienia znane nie od dziś w całej energetyce.Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

le rom
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 898
Wysłane: 31 stycznia 2012 22:41:32 przy kursie: 5,40 zł
angry6
Nie widzę tu świetlanej przyszłości.
TPE- jeszcze nie znalazł właściwego poziomu cenowego!..może to być cena niższa -jakieś 4 zł.

Za pakiet pracowniczy na początku ich handlowania poza giełdą płacono 20 tys zł / 1,5 zł za akcje/.Darmowy pakiet pracowniczy. Przed upublicznieniem miał być wart ok. 60 tys złakcje TPE / 4,3-4,6 zł za kacje/. Dziś mimo kryzysu wart jest ok . 70 tys zł./5,4 zł za akcje/.
W międzyczasie nie powstało nic nadzwyczajnego w tym zlepku spółek: Południowy Koncern Energetyczny z Katowic, Krakowski Enion, Wrocławska Energia Pro oraz Elektrownia Stalowa Wola, część PKE. Jedna spółka przybyła za ciężką krwawice (odkupione od Vattenfalla za 4,6 mldzł -Górnośląskie Zakłady Elektroenergetyczne -GZE. W tej akwizycji więcej ambicji niż interesu.Jednym słowem przepłacono.Za GZE Vattenfall płacił dla Grada (SP) w 2009r znacznie mniej (szacuje ok. 2,6 mld zł)
energetyka.wnp.pl/vattenfall-k...
Wycena akcji Tauronu jeszcze się nie dokonała.
Ten konglomerat różnych filozofi nie ma głowy i także właściciela. SP 30% + 10%poprzez KGH i 5%OFE. Prawie 55% akcji free.
Na tej spółce poziom ceny jest zaszczepiony a nie rynkowy. Wmówiono rynkowi , że to jest 5-6 zł i rynek trzyma sie tego jak taternik ściany. Upłynie dużo czasu zanim tutaj coś się wykrystalizuje.
Należy tu nadmienić, że brak jest tu kierunkowskazu i kapitału. Wiadomo, że wszystko jest starocią i wszystko trzeba wymienić. Ale czy tylko wymienić? Czy przypadkiem nie trzeba pomyśleć o nowych technologiach, albo całkiem odejść od tradycyjnego nośnika enegii -0 węgla? Na ile wchodzić w OZE ?. A Prezes może być wymieniony zdnia na dzień (patrz PGE). Jak tu tworzyć strategie sensowne?.Nie wspomnę o kłodach pod nogi rzucane przez krajowe i unijne gremia (zakupy CO2, podatek od kopalin, zmiany w prawie odnośnie OZE). Jednym słowem ruchome piaski i szlejące zmiany kursowe. Krachy giełdowe i karuzela stanowisk. Na dywidendę można liczyć , ale 15 roszy. Po jakimś czasie zapowiedz sprzedaży resztkówki (30%) przez SP i jednoczesna emisja akcji zbije cenę poniżej 4 zł. W miezyczasie obniżą wartość nominalną akcji z obecnych 5 zł do ok. 0,5 zł. Tak to widzę.

tretenmerth
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2011-07-03
Wpisów: 81
Wysłane: 21 lutego 2012 13:01:55 przy kursie: 5,40 zł
Nakłady inwestycyjne Tauronu mogą wynieść w tym roku 3,6 mld zł.

Cytat:
Nakłady inwestycyjne Tauronu mogą wynieść w tym roku około 3,6 mld zł - poinformował dziennikarzy Krzysztof Zawadzki, wiceprezes spółki.

- W tym roku nasz capex może wynieść około 3,6 mld zł - powiedział wiceprezes, zaznaczając, że ostateczny poziom nakładów zależeć będzie od zaawansowania projektu w Jaworznie. Dodał, że w ubiegłym roku grupa wydała na inwestycje ok. 2,9 mld zł.www.money.pl/gielda/wiadomosci...

19r20
Dołączył: 2010-12-15
Wpisów: 497
Wysłane: 22 lutego 2012 21:01:09 przy kursie: 5,35 zł
le rom napisał(a):
angry6
Nie widzę tu świetlanej przyszłości.
TPE- jeszcze nie znalazł właściwego poziomu cenowego!..może to być cena niższa -jakieś 4 zł.

W miezyczasie obniżą wartość nominalną akcji z obecnych 5 zł do ok. 0,5 zł. Tak to widzę.


czy ty jesteś jakimś prorokiem czy jak?
spółka defensywna to napewno jest ale dosyć mocno się trzyma i jakoś nie spada na łeb na szyję patrząc na wykres od początku notowań na GPW

wasilewski
Dołączył: 2009-08-20
Wpisów: 324
Wysłane: 1 marca 2012 10:20:10 przy kursie: 5,11 zł
Odświeżając temat - co się dzieje z tym Tauronem 8/9 ostatnich świeczek jest czarnych. Jakieś info poszło czy jak? Macie jakieś pomysły co za tym stoi?
Zapraszam do mojego blogbook'a który jest tutaj
"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)
"Gdy sprzedaje się marzenia, cena/zysk jest bez znaczenia" (R. Beleson)
"Nikt nie zarabia co miesiąc 1 procent. To niemożliwe." (M. Covel)

Dapi
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 1 002
Wysłane: 1 marca 2012 10:43:59 przy kursie: 5,11 zł
Być może obawy o to samo co się stało z PGE...
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl

Bastess
Dołączył: 2010-08-19
Wpisów: 7
Wysłane: 1 marca 2012 12:47:44 przy kursie: 5,11 zł
Bylo info ale dotyczylo tylko sprzedazy pakietow PZU i PKOBP. Tez tak myslalem, ze moze chodzic o to bo spadek zbiegl sie z w czasie z tym na walorach PGE. No ale zadne info w tym temacie nie zostalo podane.
Edytowany: 1 marca 2012 12:49


kamien
Dołączył: 2010-09-07
Wpisów: 51
Wysłane: 7 marca 2012 10:18:51 przy kursie: 5,10 zł
nie wiem czy dobrze sobie myślę ale .... z rekomendacji zarządu do wypłaty dywidendy w wysokości 21 gr. na akcje wynika że zysk za 2011 r. powinien kształtować się na poziomie ok 1 226 mln zł :) czyli jakieś 40 % więcej w stosunku do 2010 r. , ciekawe jak to wpłynie na kurs akcji ale sądząc po nastrojach nie spodziewam się jakiś wodotrysków/

majama
Dołączył: 2009-01-12
Wpisów: 1 130
Wysłane: 7 marca 2012 20:11:18 przy kursie: 5,10 zł
Niestety wszystkie te wielkie spółki energetyczne sa mocno upolitycznione, co oznacza że żadnymi wskażnikami ani analizami ekonomicznymi nie dojdziemy co sie może dziać.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

jacenty70
Dołączył: 2010-07-08
Wpisów: 197
Wysłane: 8 marca 2012 21:19:01 przy kursie: 5,02 zł
Zobaczymy co się będzie działo w najbliższych dniach. Wsparcie na 5,0 był tu kilkuktrotnie testowany. Jeśli nie wytrzyma to spadek co najmniej do 4.80

klipperek
Dołączył: 2009-07-31
Wpisów: 167
Wysłane: 10 marca 2012 21:07:34 przy kursie: 5,02 zł
spadki powinny się tu zakończyć - jest dobry klimat ku temu :) pakiet klimatyczny na razie nie powinien zagrozić w znaczny sposób Tauronowi cyt.:"Ulgi wywalczyły jednak także biedniejsze kraje UE, jak Polska. Ich elektrownie, napędzane często węglem, w 2013 roku zamiast 100 proc. praw do emisji jak chciała Komisja Europejska, będą płacić jedynie 30 proc. Dopiero 7 lat później wniosą całość należności." mamy więc trochę czasu na zmiany Boo hoo!
wiadomosci.dziennik.pl/swiat/a...

le rom
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 898
Wysłane: 11 marca 2012 10:03:38 przy kursie: 5,02 zł
happy8
"Jedna jaskółka wiosny nie czyni"
Jawi się coś pozytywnego, ale do normalności jeszcze daleka droga.
Zablokowanie spadającego toporu w postaci opłat za emisję CO2, to jedynie wstęp do normalności. Uruchomienie procesów odwracających dekapitalizację potencjału produkcyjnego, pozytywna synergia i restrukturyzacja wszystkich podmiotów a zwłaszcza tak przepłaconego GZE. Odejście od podatku od kopalin w górnictwie polskim i uzyskanie konkurencyjności na rynku (giełda enerii a urzędowe ceny na energię). Konkurencja ościenej energii - Ukraina, Białoruś, Szwecja, Czecy, Niemcy, czy jądrowej z Francji. Nakłady inwestycyjne rzędu 3-5 mld zł rocznie odwracające dekapitalizację majątu, Otwarcie zielonego światła i jasne sprecyzowanie celów. Mocny i światły menagement, a nie karuzela stanowisk . Zielone światło dla OZE i wyklarowanie sie wreszcie właściwego prawa w tym zakresie. Czas tu ma znaczenie zasadnicze,. Konkurencja w tym temacie jest olbrzymia. Elastyczne i z wyczuciem rynku emitowanie akcji czy obligacji(zdobywanie kapitału). Właściwa polityka dywidendowa,
TO TYLKO ZYCZENIA!!!
W ręku P. Budzanowekiego, Rostowskiego, Pawlaka i Tuska jest spora część decydenckich posunięć. Mają one charakter historyczny i nieodwracalny.

Wycena akcji Tauronu nie jest obojętna na te aspekty.

Ruchome piaski należy skutecznie opanować.
Makroekonomiczna niepewność i giełdowe zawirowania wtedy będą mniej straszne.
Kiedyś Skarb Państwa zechce spienięzyć te posiadane 30% akcji. (Po emisji, bedzie tego procentowo zapewne mniej). Nie wydaje się aby chciał to zrobić poniżej 5 zł.
A więc pozytywne działania muszą tu następować.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 934
Wysłane: 20 marca 2012 13:18:22 przy kursie: 5,23 zł
Przychody Tauronu w IV kwartale 2011r. wzrosły o 25%. Tym razem wpływ zmiany Prawa Energetycznego obligującego podmioty wytwórcze do sprzedaży w obrocie publicznym (za pomocą Towarowej Giełdy Energii (TGE)) powinien mieć niewielki wpływ na dynamikę przychodów - ustawa zaczęła obowiązywać od 9 sierpnia 2010r. Spółka podaje, że w IV kwartale 2010r. postanowienia ustawy nie były w pełni wdrożone. A zatem wzrost przychodów należy nadal traktować z przymrużeniem oka.
Ważniejszy jest zysk brutto na sprzedaży i sposób w jaki się rozwija:kliknij, aby powiększyć


Jak widać z powyższego wykresu w tym kwartale została złamana sezonowość sprzedaży. Prawdopodobnie ma to związek z nabyciem GZE od Vatenfalla w połowie grudnia i rozpoczęciem od tego terminu jego konsolidacji. Dużo gorzej wygląda niestety zysk operacyjny, gdzie prawie cała wypracowana nadwyżka na wyższym poziomie rachunku wyników po prostu ucieka:


kliknij, aby powiększyć


Najwyraźniej koszty operacyjne Tauronu znacząco wzrosły. Faktycznie tak się dzieje, a głównym winowajcą są koszty sprzedaży:


kliknij, aby powiększyć


Kwartał jest nieco zaburzony przez wspomnianą transakcję, ale w oczy rzuca się parę dość istotnych kwestii. Zmalały koszty pracownicze, co dało dodatkowe 45M do wyniku. Jest to efektem prowadzonego w spółce programu dobrowolnych odejść. Znacząco wzrosły odpisy na wartości niematerialne. Nie znamy dokładnych danych za IV kwartał, ale z danych rocznych można wnioskować, że to przez zmianę wartości świadectw pochodzenia.
Duży wzrost kosztów obserwowany jest także w usługach obcych.

W sprawozdaniu zarządu znajdziemy informację, że wzrost kosztów operacyjnych wynika głównie ze wzrostu wolumenu sprzedanej energii. Takie tłumaczenie niestety nie pasuje do samego IV kwartału, gdzie produkcja jest mniejsza o 12%, natomiast sprzedaż detaliczna o 6,1%. W takim wypadku normalny byłby wzrost udziału kosztów operacyjnych w przychodach, a nie jak to mamy w sprawozdaniu wzrost kwot nominalnych. Niestety nie mamy komentarza do wyników kwartalnych, więc ciężko to wytłumaczyć.


kliknij, aby powiększyć


Z rachunku segmentowego dowiadujemy się, że w sektorze węgla nadal w IV kwartale był problem związany ze strukturą geologiczną. Tym razem wynik segmentu jest znacznie gorszy od raportowanego przed rokiem. W komentarzu udzielnym pap Prezes stwierdził, że w tym czyli 2012 roku już wszystko funkcjonuje jak należy i idzie zgodnie z planem. Problem w tym, że my tego planu nie znamy i być może zakłada on dalsze ujemne wyniki operacyjne.

Ciutek lepiej niż w ostatnim kwartale 2010 roku prezentuje się segment wytwarzania. Wynik jest o 8 milionów większy niż przed rokiem. Bardzo słabo prezentuje się niestety segment odnawialnych źródeł energii. Spadła rentowność i przychody. W mojej opinii to wynik małych opadów w kwartale i w związku z tym niższej produkcji z elektrowni wodnych. Pomimo faktu, że Tauron inwestuje w wiatraki, nadal jest to dominująca forma generacji ekologicznej. Moc elektrowni wodnych wynosi 126MW, natomiast kupionej farmy wiatrowej w Lipnikach 31MW. Przejęte od Vatenfalla farmy wiatrowe Wolin mają moc 30MW, ale Tauron konsolidował je tylko przez 1/6 kwartału. W przypadku OZE decydujące znaczenie mają warunki pogodowe, a te nie sprzyjały spółce w ostatnim kwartale roku.
Bardzo ładny wynik zrobił segment sprzedaży detalicznej, w przeciwieństwie do regresu w dystrybucji. Pomimo złych warunków temperaturowych segment pozostałe dał dodatkowe 30M EBIT. Wydaje się, że przyczyniła się do tego większa ilość sprzedanego kruszywa pod drogi.

W tym roku kwartale Tauron poniósł znacząco mniejsze koszty finansowe(głównie odsetki i prowizje od kredytów i obligacji), dzięki czemu zysk netto wyniósł znacząco więcej(31%) niż w okresie porównywalnym.

Poprawa EBIT o 7% nie ma niestety odzwierciedlenia w przepływach operacyjnych, które są znacząco mniejsze niż w roku ubiegłym.


kliknij, aby powiększyć


Z powyższego wykresy wynika także, ze Tauron bardzo dużo inwestuje. Z wykresu usunąłem ostatni kwartał, bo raportowane przepływy są wręcz monstrualne, głównie ze względu na rozliczenie przejęcia GZE. Bez tej transakcji i tak Capex jest olbrzymi. Niestety w dużej mierze inwestycje są głównie odtworzeniowe, bo bloki Tauronu są po prostu stare i dodatkowo niedostosowane do regulacji unijnych. Wymaga to nakładów na odazotowanie spalin, a także inwestycji w technologie nisko-emisyjne. W budowie(a właściwie planach) jest tylko jeden blok węglowy. Reszta to wysokosprawna kogeneracja(bloki gazowo-parowe), bloki nisko-emisyjne(gaz) i w mniejszej części wiatr oraz spalanie biomasy. Jak bardzo potrzebne są nakłady w zieloną energię świadczy nota 19.
Wynika z niej, że grupa umorzyła świadectwa pochodzenia za kwotę 855 milionów złotych, natomiast wytworzyła z tego tylko niecałe 300. Resztę Tauron musiał nabyć na rynku.

Kwartał operacyjnie wygląda dość blado, a poprawa na poziomie zysku netto jest wynikiem mniejszych obciążeń finansowych. Na szczęście trochę w tym winy pogody, czyli ciepłego kwartału i braku opadów atmosferycznych.

Tauron wydaje się tani,
www.stockwatch.pl/gpw/tauronpe...
ale ma to swoje powody.

Po pierwsze sprawność wykorzystania majątku jest dużo mniejsza niż u konkurencji:
www.stockwatch.pl/gpw/pge,wykr... więc wartość ekonomiczna majątku jest mniejsza(usprawiedliwia niskie C/WK)
Druga sprawa to fakt, że 2012 będzie ostatnim rokiem, kiedy spółka dostanie rekompensaty za KDT. W tym roku było to 414M. Do liczenia wartości dochodowej należy to wyjąć z zysku netto po uwzględnieniu podatku dochodowego. Druga sprawa to zagrożenie jakie płynie ze strony zmiany ustawy o OZE. W proponowanej formie elektrownie wodne Tauronu ze względu na wiek straciłyby prawa do uzyskiwania certyfikatów. Z pozostałych źródeł wpływy byłyby mniejsze. Jeśli do tego dojdzie to wycena dochodowa znacząco spada.
Są też pewne szanse w postaci odzyskania akcyzy w kwocie 900 milionów, ale to sprawa na tyle niepewna i odległa, że na razie nie należy się tym mocno ekscytować.

W bilansie mamy duże zmiany związane z przejęciem GZE. W szczególności skokowo rośnie zadłużenie. Efektów w rachunku wyników nie widać, bo minęło zbyt mało czasu, ale zobowiązania zwiększyły się o 4,7 miliarda złotych z czego 3,2 miliarda to nowe zobowiązania odsetkowe. Nabycie GZE musiało być czymś sfinansowane. Na ocenę jeszcze za wcześnie, ale już w pierwszym kwartale będzie dokładnie widać wpływ przejęcia zarówno operacyjny (zwiększenie EBIT)jak też finansowy(zwiększenie kosztów finansowych)
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 20 marca 2012 14:29

pedrosik
Dołączył: 2011-06-16
Wpisów: 4
Wysłane: 18 kwietnia 2012 16:19:40 przy kursie: 4,99 zł
KGHM nie wyklucza, że mógłby przejąć Tauron :

gielda.wp.pl/kat,7511,title,KG...

Co by to mogło oznaczać? Kurs w końcu odbiłby się od niskich poziomów?

19r20
Dołączył: 2010-12-15
Wpisów: 497
Wysłane: 18 kwietnia 2012 18:26:48 przy kursie: 4,99 zł
gdyby to się sprawdziło to na pewno kurs by wzrósł dziś zresztą był przykład jak 1 wypowiedź powoduje 20 gr wzrost... niestety Wirth odchodzi ze stanowiska i wątpię żeby KGHM robił kolejne przejęcie biorąc pod uwagę podatek nałożony przez rząd

Mr Gambler
Dołączył: 2011-03-07
Wpisów: 110
Wysłane: 18 kwietnia 2012 19:35:38 przy kursie: 4,99 zł
Polecam poniższy artykuł. Jest tam wytłumaczona aktualna pozycja KGHM-u i Tauronu. Analitycy mówią także o ewentualnym przejęciu, a także jakby to wpłynęło na oba podmioty.

energetyka.wnp.pl/kghm-polska-...


bankrucik
bankrucik PREMIUM
Dołączył: 2011-03-26
Wpisów: 3 936
Wysłane: 24 kwietnia 2012 10:25:08 przy kursie: 4,59 zł
Deutsche Bank rekomenduje "sprzedaj" Tauron

.
Analitycy Deutsche Bank rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki Tauron od zalecenia sprzedaj. Jednocześnie została wyznaczona cena docelowa dla akcji spółki na poziomie 4,4 zł. Rolling Eyes Rolling Eyes Questionno to mamy kolejny spadający nóż na wig 20

i to wszystko tuż przed dywidendą.. obawiam się ze po ustaleniu praw do dywidendy pojawi sie kolejna podaż akcji tzw dywidendowców...

dzisiaj tez walne kwitujące rok 2011
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,530 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +80,43% +16 086,82 zł 36 086,82 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d