pixelg
KGHM - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78

KGHM [KGH]

AKTUALNY KURS: 186,30 zł (-3,04%) 12-04-2021 17:04
lesgs
lesgs PREMIUM
21
Wpisów: 848
Wysłane: 11 grudnia 2015 13:54:47 przy kursie: 60,91 zł
Dziękuję za wyjaśnienia.

ucofb
1
Wpisów: 1 199
Wysłane: 31 grudnia 2015 00:29:38 przy kursie: 63,49 zł
Czy mógłbym prosić aby ktoś znający zasady MSR odniósł się do ostatniego komunikatu kghm? Jak ten komunikat powinno się interpretować w odniesieniu do obecnej sytuacji rynkowej i kursu akcji spółki?

Z góry dziękuję za odpowiedź
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 31 grudnia 2015 00:30

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 300
Wysłane: 31 grudnia 2015 03:10:32 przy kursie: 63,49 zł
Nie jest to jeszcze profit warning samo w sobie, ale ostrzeżenie, że jest zagrożenie, iż wyniki mogą być pogorszone w wyniku testów na utratę wartości. Impairment test musi być robiony standardowo, ale firma pisze (a właściwie daje do zrozumienia), że tym razem wyniki tych testów mogą wyjść słabo. Jeśli wyjdą rzeczywiście słabo, to trzeba będzie dokonać odpisów na aktywach, a to uderzy w wynik finansowy. Skoro to napisali, to widać mają powody sądzić, że testy wypadną niekorzystnie. Konkretne liczby trzeba policzyć, więc nie dają żadnych konkretów.
Całkiem eleganckie.
Edytowany: 31 grudnia 2015 03:11

ucofb
1
Wysłane: 31 grudnia 2015 05:49:05 przy kursie: 63,49 zł
Uderzy w wynik finansowy, natomiast nie będzie miało odzwierciedlenia w stanie gotówki w firmie, dobrze rozumiem?

Taki prosty przykład, wybudowałem dom, rzeczoznawca wycenił ten dom na 1 mln zł. Po 5 latach obok powstała ferma drobiu, ceny nieruchomości spadły, rzeczoznawca wycenia dom na 0,6 mln zł. Zmiana wartości aktywów przechodzi przez wynik, natomiast nie ma to znaczenia na stan mojej gotówki w portfelu. Minusem jest to, że pogarsza się moja zdolności kredytowa, a pewne wskaźniki finansowe ulegają pogorszeniu jak np. zadłużenie do kapitałów własnych.

Jest to sensowne porównanie?

Idąc dalej, czyli np. obniżą teraz wartość sierry gordy, ale dzięki temu zabiegowi księgowemu w przyszłości jeśli poprawi się sytuacja na rynku surowców i odpowiednio ruszy produkcja to uzyskają teoretycznie lepsze wskaźniki rentowości np. roe?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Wpisów: 10 551
Wysłane: 31 grudnia 2015 07:50:52 przy kursie: 63,49 zł
Prawie dobrze :) Tak, gotówki od tego nie ubędzie w tej chwili. Problem w tym, że może być jej mniej w przyszłości. Taki test na utratę wartości polega na zrobieniu DCF dla poszczególnych ośrodków generują cych przepływy. Skoro zachodzą przesłanki to prawdopodobnym jest, że spółka zbyt optymistycznie widziała przyszłość.

Jeśli chodzi o ROE to tez prawie dobrze. Zawiązane odpisy można rozwiązywać, wobec czego kapitał własny może szybko wrócić w do poprzedniego poziomu. Rozwiązanie przechodzi przez wynik, ale licząc wartości skorygowane to już ROE Wcale nie musi rosnąć

lesgs
lesgs PREMIUM
21
Wysłane: 31 grudnia 2015 11:22:04 przy kursie: 63,49 zł
Dla mnie jeszcze istotne jest w jakiej walucie zostanie przeprowadzony test i w jakiej zostanie podany wynik. Jak już wcześniej się upierałem - dla porównania z innymi producentami ważne jest przedstawienie wyników w walucie podstawowej dla rynku Cu i Ag - czyli w Dolarze. Jeśli tego nie zrobią i nie sporządzą sprawozdań i wyników testów w USD to tak naprawdę niewiele się dowiemy. Należności, gotówka, inwestycje i zobowiązania przeliczane są według IFRS po kursie z końca kwartału. To jeszcze bardziej wskazuje na konieczność prezentacji w USD. Ale, czy poza nami dyskutantami ktoś w ogóle to czyta?

Dobrze, że chociaż przyznali się do błędnych założeń strategii długoterminowej w odniesieniu do 2015 r. (Nietrafiony kurs PLN/USD, notowania Cu, Mo, Ag).

Ponieważ obecnie jestem zaangażowany w KGHM, moja wypowiedź może być nawet nieświadomie i mimo moich wysiłków, niecałkowicie obiektywna.
Edytowany: 31 grudnia 2015 11:25

Greg07
0
Wpisów: 36
Wysłane: 1 stycznia 2016 14:55:29 przy kursie: 63,49 zł
Przeszacowanie może dotyczyć dwóch obszarów. a) przeszacowanie przepływów finasowych b) ewentualne przeszacowanie aktywów. Na przeszacowanie przepływów zgodnie ze standardem MSR 36 może mieć wpływ niższa rentowność danej dziedziny gospodarki w danym kraju niż rentowność zakładana przez spółkę. Jeżeli amerykański urząd statystyczny poda że rentowność z wydobycia miedzi wynosi np. 5%, a spółka działająca na terytorium USA zakładała rentowność na poziomie 7% to te prognozy spółka musi zgodnie z tym standardem zrewidować. To może miec wpływ na strategię inwestycyjną spółki ponieważ rentowność na kapitałach własnych będzie mniejsza, zatem może np. opłacać się zmniejszyć nakłady inwestycyjne a część środków obrotowych zaangażować w inną działalność np. ulokować w instrumentach finansowych przynoszących większą rentowność. Natomiast przeszacowanie aktywów w spółkach zagranicznych może dotyczyć tych aktywów które są wyceniane poniżej (lub powyżej) wartości godziwej. W przypadku KGHM- u przeszacowanie to raczej będzie moim zdaniem przebiegać na plus. MSR 36 podaje przykład kolei działającej w ramach firmy wydobywczej. Jej wycena zgodna z wartością księgową będzie odbiegać in minus od wartości rynkowej, czy też jak to definiują standardy rachunkowości od wartości godziwej. Należałoby wycenić taką kolej zgodnie z przepływami finansowymi jaka mogłaby generować jako odrębne centrum kosztów i zysków, albo zgodnie z wartością rynkową; na pewno wartością godziwą w przypadku działającego przedsiębiorstwa nie jest wycena takiej kolei po cenie złomu szyn, i wagonów pomniejszonych o koszty ich amortyzacji. Warto także wspomnieć że obowiązek testów jest cykliczny, coroczny i wynika z zapisów standardów rachunkowości oraz prawa UE. Spółka ma obowiązek informowania o tym zdarzeniu i zgodnie ze standardami informuje. Nie ma w tym żadnych okoliczności o charakterze nadzwyczajnym. Moim zdaniem wpływ na cenę akcji ten komunikat nie powinien mieć w krótkim terminie, chociaż oczywiście niektórzy szczególnie drobni inwestorzy mogą zareagować emocjonalnie. De facto jest to jednak dobra informacja, świadcząca o tym że a) spółka respektuje standardy rachunkowości i standardy informacyjne. b) działania spółki są spójne i logiczne- możliwość tego kroku była wielokrotnie zapowiadana w trakcie roku c) spółka dba o interesy akcjonariuszy, zdaje sobie sprawę ze zmian w otoczeniu rynkowym i zamierza zaadaptować swoja strategie do tych zmieniających się okoliczności. d) ewentualne zmniejszenie inwestycji w zamorskich spółkach firmy może oznaczać zmniejszenie produkcji miedzi na świecie i może być spójne z krokami podjętymi przez innych graczy na rynku co może skutkować zahamowaniem spadku cen miedzi e) możliwe przeszacowanie aktywów na plus w spółkach zamorskich może stanowić obronę przed próbą przejęcia tychże spółek ( a raczej złóż miedzi i innych surowców do nich należących ) przez spółkę. Taka jest moja subiektywna ocena sytuacji, na bazie mojej najlepszej wiedzy na ten temat.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Wysłane: 7 stycznia 2016 18:44:29 przy kursie: 56,35 zł

rockq
0
Wpisów: 351
Wysłane: 7 stycznia 2016 19:11:05 przy kursie: 56,35 zł
Pytanie, czy warto?

kliknij, aby powiększyć

Nadchodzące raporty szykują się krwisto-czerwone, więc emocji i paliwa dla spadków nie zabraknie.

Edytowany: 7 stycznia 2016 19:16

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Wysłane: 7 stycznia 2016 20:10:23 przy kursie: 56,35 zł
Z pewnością emocje będą, a co do pytania to każdy musi sobie na nie odpowiedzieć sam. W mojej opinii sam poziom wsparcie oczywiście nie wystarczy. Trzeba jakiegoś sygnału, że rynek zamierza odbić i oczywiście w miarę ciasnego stopa. W trendzie spadkowym wsparcia są od tego żeby je łamać ;)

ucofb
1
Wysłane: 7 stycznia 2016 21:21:17 przy kursie: 56,35 zł
Obecnie mamy panikę, ja czegoś takiego jeszcze nie widziałem, wywalanie na wyścigi:

fqm.uk -11%
fcx.us -10%
aal.ul -11%
glen.uk -8%

Stare przysłowie mówi, kupuj gdy leje się krew.

@anty_teresa

Zastanawiam się tylko jaki to musi być sygnał, zapytam wprost, masz może jakiś pomysł? :)
Edytowany: 7 stycznia 2016 21:27

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Wysłane: 7 stycznia 2016 22:22:34 przy kursie: 56,35 zł
Ja potrzebuję jednej świecy i to takiej która pozwoli na rozsądnego stopa. Wtedy będzie zakup na fixie. I to oczywiście jedynie skalping. Jeśli pozycja by weszła to z TS ustawionym blisko. Bessa jest :)
Edytowany: 7 stycznia 2016 22:23

lesgs
lesgs PREMIUM
21
Wysłane: 7 stycznia 2016 22:23:37 przy kursie: 56,35 zł
Pytanie o sygnał jest świetne - i kluczowe.

Najpierw musimy zastanowić się, czy nadchodzi kryzys, czy też następuje "powrót do normalności" (to z "Przewodnika Autostopowicza po Galaktyce". Tam mieli taką encyklopedię komputer, która na wierzchu dużymi przyjaznymi literami miała napisane słowa "DON'T PANIC"). Jeśli jesteś spekulantem to możesz się bać, jeśli inwestorem wystarczy zwykłe zachowanie spokoju.

Chociaż rynki są globalne, to jednak targa nimi wiele różnych istotnych zdarzeń.

USA: Powrócę do tematu poruszonego przeze mnie przed kilku laty. Tyle wpompowanych pieniędzy, a w ogóle nie było tam inflacji. Dla mnie była, bo polityka FED doprowadziła o inwestowania wszelkich nadwyżek w giełdę. W ten sposób skanalizowano inflację, uratowano amerykańskie plany emerytalne i odroczono to, co musi nastąpić. Dla mnie najważniejszym sygnałem pozytywnym dla gospodarki będzie znaczące zmniejszenie sumy bilansowej FED. To może być ważniejsze od podwyżek stóp procentowych, bo te doprowadzą do znacznego jednoczesnego uwolnienia pieniędzy zapuszkowanych w akcje i żywej gotówki, na której amerykańskie korporacje po prostu śpią i nie mają co z nimi zrobić.

Chiny: Czy ktoś naprawdę myślał, że oni będą rosnąć w nieskończoność? To przecież nadal kontrolowana socjalistyczna gospodarka i wielką dawką kapitalizmu. Taka mieszanka łatwo prowadzi do ustroju o charakterze autorytarnym. Ich bogactwo zostało przez ostatnie lata dominacji nastrojów kapitalistycznych poważnie zmarnowane (niepotrzebne miasta, fabryki, drogi, itp.). Ten w sumie prymitywny kapitalizm musi dojrzeć i oby nie stało się to w formie rewolucji lub wojen wewnętrznych. Obecne przesilenie może doprowadzić do zapaści gospodarczej, czyli spadków nawet o 30-40% (kto jeszcze pamięta pierwszą hossę na GPW - wtedy też po pierwszej euforii doszło do poważnych spadków). Tu oznaką zdrowienia będzie kryzys. Można to odwlec zakazami ale będzie to nieuniknione.

Kompleks Europa: Najważniejszym problemem dla mnie jest Wlk. Brytania. Jeśli UE się nie zmieni, Anglicy (no może bez Szkotów) wyjdą z UE i zabraknie pieniędzy na wydatki unijne, co natychmiast pogrąży gospodarki tkwiące na garnuszku bogatej Europy - w tym i Polskę. Oznaką końca kryzysu będzie reforma UE tak, by spełnić żądania Wlk. Brytanii z możliwie niskim kosztem dla "biedaków" Unijnych. To bardzo trudne i musi nastąpić w zasadzie do końca 2016 r. Uchodźcy to potencjalni konsumenci i tak należy ich traktować.

Kompleks Bliski Wschód: Do 20 wieku Europa przejęła praktycznie całość bogactwa tego Świata, przy okazji mordując, zniewalając, niszcząc inne kultury. Potem, Europa dość dokładnie przynajmniej dwa razy zniszczyła samą siebie. Cało bogactwo diabli wzięli i zostały ruiny. Historia zna wiele takich przypadków. Chociażby upadek Medyceuszy, którzy całość swojego bogactwa roztrwonili na wojnach o jakieś wsie, doliny i miasta - często już nieistniejące. Teraz mamy Arabów. Oni też nagromadzili tego bogactwa tyle, że zaczynają walczyć ze sobą - wygląda na to, że główną przyczyną może być spór typu na które kolano należy najpierw przyklęknąć modląc się do Allaha (kto dokładnie czytał Defoe wie, że tam wojna poszła o to czy jajko należy otwierać od strony zwężonej, czy rozszerzonej - podobne!). Jak mówił Mark Twain - Historia się nie potarza, ale się rymuje. Dla mnie, nie mają szans, muszą się pobić i trochę wybić nim zmądrzeją. Dla mnie przełomem będzie upadek reżimu w Arabii Saudyjskiej - ostatniej feudalnej monarchii (i zobacz jakich mają sojuszników!!). To głowni poplecznicy ISIS, Talibów, itp.

Kompleks Rosja: Chociaż brzmi to przewrotnie, ale Rosja jest jedyną szansą Europy (surowce, rynki zbytu), która przegrywa gospodarczo ze swoim głównym wrogiem ekonomicznym - czyli USA. USA zrobią wiele by Europa nie dogadała się z Rosjanami. Tutaj przełom widzę w porozumieniu Rosji z UE - ale sądzę, że minie jeszcze kilka lat do tego.

Pomijam Indie - to też wielka sprawa, Australię i Amerykę Łacińską

Co z nami: Niewesoło. Dla Chin jesteśmy odbiorcą tanich towarów bo eksport miedzi elektrolitycznej (a więc najmniej przetworzonej to jakaś Polska paranoja), dla Europy - dużym kosztem i Europa musi to zmienić, USA wykorzystują nas to osłabienia Unii i Rosji. Nie mamy własnej specjalizacji gospodarczej, nasza gospodarka jest nieinnowacyjna, a niedługo poprzez ochronę węzła energetycznego/kopalnictwa stanie się archaiczna. Kryzysu nie ma, ale będzie wtedy, gdy Unii przestanie zależeć na nas i naszych nowych ustawach, zmianach i polityce. Wtedy będziemy mieli całkowicie przechlapane. Dlatego nie wróżę hossy ale marazm.

Problem w tym, że wszystkie powyższe elementy mogą zaistnieć w miarę jednocześnie. Można sobie wyobrazić kryzys w Chinach, inflację w USA, wyjście UK z UE, i wojnę między arabami. Gdyby tak było, to Polska może doznać poważnych szkód - ale może na tym wygrać, jeśli wykaże się mądrością polityczną (to bardzo enigmatyczne, ale innych szans na zaistnienie i poważanie już nie mamy).

No to coś o KGHM. Podane wyżej wykresy sugerują spadki nieomalże do zera. Tak nie będzie, bo w odległych czasach miedź była bardzo tania, a w KGHM nie było zasobów zagranicznych. Firma zwyczajnie jest więcej warta niż była wtedy. Traktuję test na utratę wartości aktywów nie jako powód do paniki, ale chęć spisania w straty tego, co musi zostać spisane jak najszybciej i oczyszczenie bilansu. Spadek notowań do ok. 50 złoty wydaje się być nieunikniony i brzmi atrakcyjnie. Poziomów rzędu 30 zł nie oczekuję. @Anty - może na twój wykres należy nałożyć drugą linię, poprowadzoną przez minima kursu KGHM?

Informuję, ze jestem zaangażowany w KGHM i moje uwagi, nawet nieświadomie, mogą być tendencyjne

Edytowany: 7 stycznia 2016 22:27

lesgs
lesgs PREMIUM
21
Wysłane: 7 stycznia 2016 22:38:02 przy kursie: 56,35 zł
Jeszcze jedna uwaga.

Ważny jest kurs KGHM względem innych, chociażby wymienionych przez @ucofb, podobnych firm. Oczywiście nie w PLN, tylko w USD. Dotąd, dopóki KGHM nie wyróżnia się pośród innych, wszystko jest pod kontrolą. Dopiero gdy kurs KGHM wyłamie się z relacji - wtedy można czuć się zaalarmowanym. Biorąc pod uwagę wzmocnienie się PLN względem USD w dniu dzisiejszym, spadki na KGHM były znacznie mniejsze niż na wymienionych przez @ucofb walorach.

ucofb
1
Wysłane: 8 stycznia 2016 00:42:48 przy kursie: 56,35 zł
Kghm zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest jednym z prymusów spośród firm tego typu jakkolwiek to dla wielu brzmi irracjonalnie. Wykresy w terminie długoterminowym chociażby tych firm, które wskazałem w poprzednim poście pozwalają spojrzeć, na kghm nie z perspektywy jego słabości, a raczej z perspektywy jego siły.

Druga kwestia jest taka, że obecna cena miedzi jest na poziomach powodujących mocny spadek, jak nie utratę rentowności na działalności największych graczy na tym rynku. Mamy tutaj zatem nieco odmienną sytuację niż np. na rynku ropy, gdzie w niektórych miejscach wydobycie baryłki kosztuje około 10$, a gracze nie tylko nie zamierzają ograniczać produkcji, a niektórzy korzystając ze zniesienia zakazów zamierzają ją zwiększać, gdzie być może politycznym celem jest "zniszczenie" Rosji.

Najwięksi producenci miedzi zapowiedzieli jakiś czas temu natomiast ograniczanie wydatków inwestycyjnych czy np. wygaszanie kopalń w celu zmniejszenia podaży miedzi na rynku. W połowie sierpnia zarząd kghmu określił (przy kursie około 80 zł), że spółka jest znacząco niedowartościowana, hmmm chciałbym np. usłyszeć co na temat obecnego kursu myśli zarząd obecnie. Poinformowali w połowie sierpnia także, że w przypadku utrzymywania się kursu na tak niskim poziomie prawdopodobnie będą testy na utratę wartości w związku z obowiązkiem wynikającym z zasad rachunkowości. Rynek nie powinien być zatem ostatnim komunikatem rynkowym w 2015 r. zaskoczony, a odpisy będą na 99% dotyczyły kopalni Robinson.

Obecne bardzo mocne spadki na innych spółkach tego typu, to już wg mnie panika i raczej niewiele ma to wspólnego z racjonalnym inwestowaniem.

Technicznie na cu i kghm w interwale tygodniowym mamy także pozytywne dywergencje. @lesgs próbując ciągnąć linię trendu wzrostowego przez dołki z 2001-2002/2009 ciężko wg mnie "precyzyjnie trafić", a nie korzystam z amibrokera.

Podsumowując, moim skromnym zdaniem jesteśmy blisko przesilenia, a poziom np. 50 zł nie zdziwiłbym się gdybym zobaczył np. jutro. Pytanie jest, jak otworzą się i same zamkną Chiny, zakaz dotyczący zamknięcia notowań przy spadkach 7% zniesiono. Jedno jest pewno jutro, a właściwie dzisiaj będzie ciekawie :)

PS I tak jak kolega lesgs informuję, ze "jestem zaangażowany w KGHM i moje uwagi, nawet nieświadomie, mogą być tendencyjne." Obecnie jestem na Skach z krótkim TSem.
Edytowany: 8 stycznia 2016 00:50

Avocado
Avocado PREMIUM
0
Wpisów: 370
Wysłane: 8 stycznia 2016 09:22:08 przy kursie: 54,60 zł
Cytat:
spojrzeć, na kghm nie z perspektywy jego słabości, a raczej z perspektywy jego siły

KGHM ma przeciez najwyzsze koszty wydobycia na funt miedzi sposrod najwiekszych 10 firm ze swojej branzy. Skoro tacy konkurenci jak panstwowe Codelco z Chile juz zwalniaja ludzi (4000 zapowiedziane w 2015-11), to przeciez nie robia tego, zeby maksymalizowac swoje zyski. Wiec o jakiej sile KGHM mowimy?

Inna rzecz, ze cala branza ma problem, bo analizy pokazuja nadwyzke mocy produkcyjnych w obecnych i oddawanych do uzytku kopalniach w stosunku do historycznego popytu. a patrzac na Chiny - trzeba miec naprawde duzo wyobrazni, zeby uwierzyc, ze zmaterializuje sie prognozowane jeszcze do niedawna utrzymanie trendu wzrostu popytu na tym rynku (>40% zuzycia miedzi na swiecie).

Innymi slowy - IMHO napompowano banke inwestycji w nowe kopalnie miedzi sprzedajac elegancka bajeczke o tym, jak dynamicznie i prawie w nieskonczonosc bedzie rosl popyt. Teraz kiedy przez 5 lat podaz zwrosla prawie o 1/3, nagle wielkie zdziwienie, ze rynek wiecej niz wcholonie.

lb85
3
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 197
Wysłane: 8 stycznia 2016 09:59:10 przy kursie: 54,60 zł
Pozwolę się włączyć do dyskusji.

Kluczowym problemem dla KGHM w obecnym otoczeniu makro są zagraniczne inwestycje. Wychodzi na to, iż zarząd z prezesem Wirthem na czele kupili zagraniczne złoża niemalże na samym szczycie notowań surowca (miedzi i molibdenu - Sierra Gorda) i bardzo mocno rozminęli się z rzeczywistością jeśli chodzi o prognozy cen metali.

Druga kwestia - na te inwestycje spółka zadłużyła się dolarze amerykańskim. Nie wiem czy zabezpieczają się jakoś na wypadek zmiany kursu walut, ale jeśli nie to dług wzrósł niemalże lawinowo po tym jak dolar umocnił się wobec złotówki w ostatnim czasie. To może być poważny problem. Tak mocny dolar nie rekompensuje niższych cen surowca. Te dwa czynniki za bardzo się rozjechały.

Trzecia sprawa - podatek od miedzi, który nie jest w obecnej formie daniną, a wręcz haraczem. Wyraźnie wpływa na obniżenie rentowności polskich zakładów KGHM. PiS idąc po władzę złożyło jasną deklarację w tej sprawie, ale póki co nie dotrzymali słowa. Program +500 wziął górę.

Na koniec jeszcze - prezes zakupił złoża w Chile argumentując to b.niskimi kosztami wydobycia w Sierra Gorda w porównaniu z kopalniami miedzi w Polsce. Czy na obecną chwilę koszt jednostkowy wydobycia w Polsce nie jest niższy niż w Chile? (Sierra Gorda jest cały czas w fazie rozruchu, ale to odkrywka jak argumentował Wirth i od samego początku miało być "mleko i miód").

Avocado
Avocado PREMIUM
0
Wpisów: 370
Wysłane: 8 stycznia 2016 10:58:27 przy kursie: 54,60 zł
W Polsce koszty KGHM szacuje sie na okolo 1,8 USD/lb (juz z podatkiem), a srednia dla odkrywki w Chile u roznych producentow to okolo 1,1 USD/lb, przy czym SG jako nowa kopalnia powinna miec raczej koszty nizsze od sredniej (byc moze zblizone do najlepszych na poziomi okolo 0,9 USD/lb), ale oczywiscie docelowo, a nie teraz na etapie rozruchu.

Co do reszty najwyrazniej masz racje, przy czym akurat finansowanie w USD bylo OK, bo na miedzi jest to naturalna waluta po stornie przychodow.

Zupelnie inna sprawa jest to, ze jestesmy wszyscy madrzejsi po fakcie, bo w momencie decyzji nie wygladalo to wszystko tak slabo.

ucofb
1
Wysłane: 8 stycznia 2016 13:35:22 przy kursie: 54,60 zł
Avocado napisał(a):
spojrzeć, na kghm nie z perspektywy jego słabości, a raczej z perspektywy jego siły

Cytat:
KGHM ma przeciez najwyzsze koszty wydobycia na funt miedzi sposrod najwiekszych 10 firm ze swojej branzy. Skoro tacy konkurenci jak panstwowe Codelco z Chile juz zwalniaja ludzi (4000 zapowiedziane w 2015-11), to przeciez nie robia tego, zeby maksymalizowac swoje zyski. Wiec o jakiej sile KGHM mowimy?

"Wykresy w terminie długoterminowym chociażby tych firm, które wskazałem w poprzednim poście pozwalają spojrzeć, na kghm nie z perspektywy jego słabości, a raczej z perspektywy jego siły."

Zacytowałem siebie, bo uciąłeś w swoim poście kluczową część mojego zdania... Mówię o sile wykresu czyt. tego jak kurs zachowuje się i na jakich jest poziomach w stosunku do chociażby notowań historycznych danej spółki.

Druga kwestia jest taka, że kluczowy jest poziom zadłużenia, a tutaj KGHM jest w porównaniu do swoich konkurentów w lepszej sytuacji.
Edytowany: 8 stycznia 2016 13:39

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wpisów: 2 300
Wysłane: 8 stycznia 2016 14:47:25 przy kursie: 54,60 zł
Greg07 napisał(a):
Spółka ma obowiązek informowania o tym zdarzeniu i zgodnie ze standardami informuje. Nie ma w tym żadnych okoliczności o charakterze nadzwyczajnym. Moim zdaniem wpływ na cenę akcji ten komunikat nie powinien mieć w krótkim terminie, chociaż oczywiście niektórzy szczególnie drobni inwestorzy mogą zareagować emocjonalnie. De facto jest to jednak dobra informacja (...)

Formalnie zgoda, ale przyjrzyjmy się samemu sednu sprawy, czyli treści tego komunikatu:

( www.stockwatch.pl/komunikaty-s... )

Cytat:
Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. ( Spółka ) informuje, iż w związku ze zmieniającym się otoczeniem makroekonomicznym, w tym kształtowaniem się cen surowców na relatywnie niskim poziomie, wpływającym na utrzymywanie się kapitalizacji giełdowej KGHM Polska Miedź S.A. na dzień kończący rok obrotowy 2015 znacznie poniżej wartości bilansowej aktywów netto, zaistniały przesłanki do przeprowadzenia testów na utratę wartości bilansowej aktywów zgodnie z MSR 36. O wynikach testów Spółka poinformuje odrębnym raportem bieżącym.

Abstrahując od MSR, to są dobre wieści?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78