pixelg
QUERCUS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

QUERCUS [QRS]

AKTUALNY KURS: 4,70 zł (+3,98%) 01-03-2021 16:17
win1248
0
Dołączył: 2014-03-12
Wpisów: 529
Wysłane: 9 marca 2015 11:04:42 przy kursie: 8,10 zł
Polacy są skutecznie leczeni z inwestowania w kraju Bulanda. Nieruchomości stoją lub spadają, giełda - to nie giełda, to dom pogrzebowy gdzie kilka TFI próbuje powymieniać się akcjami niepłynnych oberwańców w atmosferze ogłupiających rekomendacji. Giełda została złupiona, najpierw poprzez zagrania typu podatek od kopalin, potem złupione zostały emerytury z OFE. To może Jakieś struktury? Oczywiście na ropę po 150 $ na szczycie hossy, może polisolokaty z Getina, a może inwestycja w złoto w Ambergold?, kredyty we frankach, a może opcje? Przyznam że nie jeżeli ktoś ma pretensje do polaków że nie są świadomi jak to trzeba inwestować, to chyba nie wie w jakim kraju żyjemy. Tylko od raz uprzedzam żeby nie pisać że "każdy sam podejmuje bla bla bla". Albo żyjemy w cywilizowanym kraju albo w bantustanie. i wiedząc że narasta zniechęcenie niskimi stopami pewien jestem że zaraz urodzi się kolejna "superinwestycja". Jak idę do lekarza to ufam że zna się na tym co robi, i nie wytnie mi serca zamiast nerki, żeby potem mówić, no cóż, każdy sam podejmuje decyzje gdzie się leczyć, jest wolny rynek, wybrałeś złego lekarza to wyłącznie twoja wina, co za niska świadomość dotycząca lecznictwa, oj ci polacy.


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
156
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 488
Wysłane: 9 marca 2015 11:29:55 przy kursie: 8,10 zł
@Win, nie odbieraj tego jako obrony rzeczonego Państwa, ale...
Cytat:
Nieruchomości stoją lub spadają

A powinny tylko rosnąć?
Cytat:
Giełda została złupiona, najpierw poprzez zagrania typu podatek od kopalin

Tylko jeden podmiot, a nie giełda tak naprawdę i w sumie... słusznie. Szkoda tylko, że taki podatek nie został wprowadzony przed debiutem. Przecież to normalne, że Państwo pobiera opłaty od eksplatowanych złóż. Royalities obowiązują na całym świecie.
Cytat:
potem złupione zostały emerytury z OFE.

To w zasadzie dłuższa dyskusja. Akurat dla mnie wyjęcie obligacji emitowanych prze RP to dobry pomysł, bo zupełnie nie rozumiem dlaczego miałem i miałbym płacić za zarządzanie i opłatę od składki. To w sumie słuszny ruch, a szkoda że nie od początku... Złodziejstwem były natomiast stawki, ustawowe stawki i brak konkurencji.
Cytat:
To może Jakieś struktury? Oczywiście na ropę po 150 $ na szczycie hossy, może polisolokaty z Getina, a może inwestycja w złoto w Ambergold?, kredyty we frankach, a może opcje? Przyznam że nie jeżeli ktoś ma pretensje do polaków że nie są świadomi jak to trzeba inwestować, to chyba nie wie w jakim kraju żyjemy.
....
Jak idę do lekarza to ufam że zna się na tym co robi, i nie wytnie mi serca zamiast nerki, żeby potem mówić, no cóż, każdy sam podejmuje decyzje gdzie się leczyć, jest wolny rynek, wybrałeś złego lekarza to wyłącznie twoja wina, co za niska świadomość dotycząca lecznictwa, oj ci polacy.

Widzisz... lekarz to zawód zaufania publicznego jak sędzia czy notariusz. Z pewnością nie jest tym doradca finansowy, a już z pewnością nie reklama w telewizji. Owszem nazwa pośrednika jest myląca, bo kojarzy się z Dordcą Inwestycyjnym. Ale jak nie ma się wiedzy to idzie się właśnie do DI. I błagam Cię... Przecież opcji nie kupowali nieświadomi obywatele, tylko wykształceni CFO albo dyrektorzy finansowi w spółkach. Dlaczego kupowali? Z chciwości... Podobnie jak kredyty w CHF... Owszem, praktyki z speedem są naganne i godne potępienia, ale z ryzyka kursu zdawali sobie sprawę w zasadzie wszyscy. Mało tego najprawdopodobniej oni wyjdą pewnie na swoje w dłuższym terminie. Dam sobie rękę obciąć, że w obecnej sytuacji, po perturbacjach kursowych, jakby franek spadłby do 2,50 nikt nie chciałbym się przylutowywać dopłacając do kredytu złotowego...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 9 marca 2015 11:50:25 przy kursie: 8,10 zł
win1248 napisał(a):
Jak idę do lekarza to ufam że zna się na tym co robi, i nie wytnie mi serca zamiast nerki, żeby potem mówić, no cóż, każdy sam podejmuje decyzje gdzie się leczyć, jest wolny rynek, wybrałeś złego lekarza to wyłącznie twoja wina, co za niska świadomość dotycząca lecznictwa, oj ci polacy.

Hm, mieszkasz za granicą? Pytam czy na pewno masz porównanie. Bo mam nieco inne zdanie. Oczywiście, są społeczeństwa mniej i bardziej wyedukowane, ale akurat polskiemu niewiele można zarzucić.
Druga sprawa to porównanie do służby zdrowia. Czy na pewno wiesz jak działa ten przemysł? Jakieś skandale z zabójczymi lekami obiły Ci się o uszy? Albo z korumpowaniem lekarzy, szpitali lub wręcz funduszy rządowych?
Z dwojga złego lepiej mieć jak najmniejsze zaufanie i dlatego bardzo dobrze, że o rynku kapitałowym mówi się źle. To pierwszy krok ku zmianom, które - tu się zgadzam - są bardzo potrzebne.


Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 469
Wysłane: 9 marca 2015 11:53:05 przy kursie: 8,10 zł
Jeśli ktoś idzie do "doradcy finansowego" i oczekuje, że za darmo będzie on działał w jego interesie, to kończy się to jak się w zasadzie powinno skończyć.

Transfer majątku od naiwnych do sprytnych. Tak to chyba zawsze działało i ile by dyrektyw MIFID Unia nie wdrożyła to się nie zmieni.

Tak naprawdę doradztwa finansowego z punktu widzenia interesu klienta w Polsce praktycznie nie ma.
Inwestor jest skazany wyłącznie na siebie.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

andrzejstrzelba
0
Dołączył: 2012-01-04
Wpisów: 8
Wysłane: 9 marca 2015 11:57:53 przy kursie: 8,10 zł
anty_teresa napisał(a):
Przecież to normalne, że Państwo pobiera opłaty od eksplatowanych złóż. Royalities obowiązują na całym świecie.


Pozwolę się wtrącić do tematu. A możesz mi powiedzieć dlaczego takie opłaty nie są pobierane od wydobywanego w Polsce węgla czy innych złóż ? Dlaczego taka opłata została nałożona w istocie tylko na jedną spółkę ?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
156
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 488
Wysłane: 9 marca 2015 12:50:06 przy kursie: 8,10 zł
Nie jest prawdą, że nie ma podatku od innych kopalin w tym węgla w Polsce...
Zgodnie z prawe geologicznym i górniczym płaci się tzw opłatę eksploatacyjną, która jest wprost proporcjonalna do ilości wydobytej kopaliny, a stawki z konkretną kopalinę określa załącznik do tej ustawy:
isap.sejm.gov.pl/Download?id=W...
Faktycznie stawki opodatkowania dla miedzi są znacznie większe i wynikają z opłaty dodatkowej, ale to chyba wydaje się oczywiste, skoro wydobycie miedzi jest znacznie bardziej opłacalne. Trzeba też pamiętać, że węgiel jest surowcem strategicznym i wysokie opodatkowanie tej działalności spowodowałoby jeszcze większą zapaść naszego górnictwa, a przecież na nim stoi polska energetyka.

win1248
0
Dołączył: 2014-03-12
Wpisów: 529
Wysłane: 10 marca 2015 10:41:15 przy kursie: 7,77 zł
@antyteresa

jeśli chodzi o nieruchomości powinny drożeć, inaczej jest ujemne sprzężenie jak przy deflacji czyli taniej, nie kupuję bo będzie taniej i jest taniej bo nie kupują itd. w USA wartość odtworzeniowa tych domów to chyba 10%, a jak przestają rosnąć to nazywają to kryzysem i robią wszystko żeby to odwrócić, poza tym jak nieruchomości nie rosną to przynajmniej jakaś klasa aktywów i to w sytuacji relatywnie wysokiego polskiego wzrostu gospodarczego jak na Europę, w USA spada ropa to rośnie dolar, spada eur/usd to Dax tyle samo naddaje na giełdzie, a w polsce nieruchomości stoją, giełda w ogóle zapomnieć, jakaś paralityczna hossa na mikrusach, pln - powiązany z euro obecnie największym śmieciem walutowym słabizna, co sprawia że pół ukraińskie zarobki stają się jeszcze bardziej ukraińskie, rosną pensje górników w nierentownych kopalniach:), w takiej indonezji postrzeganej pewnie przez większość za kraj III kategorii, kurs do USD mimo wzrostu indeksu dolara stabilny, wzrost gospodarczy, do ostatniego roku nieruchomości w Jakarcie grzały dwucyfrowo, ostatnio zwolniły, to jest emerging market, a nie polska, polska to zatęchły marketotwór.@wd
nie chodziło mi o to że polacy są niewyedukowani, intencja była zupełnie odwrotna - w znaczeniu, że ma się do nich pretensje o to że nie inwestują, tymczasem brak odpowiednich stabilnych warunków do takiego inwestowania (sytuacje opisane wyżej do których dorzuciłbym jeszcze oszustów z początków New Connect, defaulty na Catalyst i akcjonariat obywatelski na JSW. Stąd mój wniosek, że polacy mają dość "inwestowania". Zgadzam się że o rynku kapitłowym trzeba mówić źle, bo to po prostu prawda.
I od razu uprzedzam, zdaję sobie sprawę że inwestycja to nie lokata, wiąże się z ryzykiem i nie zawsze wypala, ale wyżej wymieniony przykłady to moim zdaniem nie incydenty, a wręcz reguła, wszystko działa do pierwszej skuchy po której następuje pełny odwrót i reflesja "a to był kolejny wał"

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
156
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 488
Wysłane: 10 marca 2015 12:11:30 przy kursie: 7,77 zł
U nas też rośnie... Np wartość obligacji rządowych. Ceny nieruchomości w Polsce rosną, tylko nie wszystkie klasy. W ostatnim czasie rosły ceny gruntów i nieruchomości inwestycyjnych. Trzeba też pamiętać, że ceny tych nieruchomości muszą być powiązane ze zdolnością nabywczą społeczeństwa. W USA masz osłabianie wartości waluty, a więc ceny rosną. W Polsce dodruk pieniądza jest ograniczony, a do tego ceny nieruchomości w przeliczeniu na średnią siłę nabywczą znacznie wyższe od średniej unijnej.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 10 marca 2015 12:18:51 przy kursie: 7,77 zł
win1248 napisał(a):
nie chodziło mi o to że polacy są niewyedukowani, intencja była zupełnie odwrotna - w znaczeniu, że ma się do nich pretensje o to że nie inwestują, tymczasem brak odpowiednich stabilnych warunków do takiego inwestowania (sytuacje opisane wyżej do których dorzuciłbym jeszcze oszustów z początków New Connect, defaulty na Catalyst i akcjonariat obywatelski na JSW. Stąd mój wniosek, że polacy mają dość "inwestowania".

Zgoda. Przepraszam - źle to odczytałem. Podpisuję się obiema rękami. Trzeba mieć dużo fantazji i solidne inne źródła dochodu, żeby inwestować na polskiej giełdzie...

win1248
0
Dołączył: 2014-03-12
Wpisów: 529
Wysłane: 10 marca 2015 12:24:03 przy kursie: 7,77 zł
Jedynymi nieruchomościami o których można powiedzieć, że rosną w Polsce i jest to stabilny, długi trend jest ziemia rolnicza, natomiast można przyjąć że to folklor. Też bym chciał żeby przy dodrukowywaniu złotówki jej wartość do dolara rosła win/win. Dzisiaj przy słabnącym EURO słabnie złotówka do tegoż euro, o czym to świadczy? I to bezmyślne powtarzanie w serwisach jak to dobrze dla eksportu. Ale czy to dobrze dla NAS, nie powiedziałbym, nie utożsamiam się z polskim eksportem, wolę silną walutę.
Edytowany: 10 marca 2015 12:24


Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 469
Wysłane: 28 października 2015 00:04:19 przy kursie: 6,62 zł
Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej QUERCUS TFI S.A. (dalej QUERCUS) za okres od 1 lipca do 30 września 2015 roku (sprawozdanie kwartalne)

Akcje QUERCUS wyraźnie straciły na wartości przez ostatnie pół roku. Wyniki 3 kwartału są niższe niż rok wcześniej. Jak ocenić perspektywy spółki na ostatni kwartał tego roku?


Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

Najważniejszym źródłem przychodów spółki jest opłata za zarządzanie. Jest ona wprost zależna od wielkości zgromadzonych aktywów. Jak widać na wykresie - QUERCUS osiągnął szczyt na początku 2014 roku, kiedy aktywa osiągnęły poziom prawie 4,4 mld zł. Aktywa spadły do poziomu 2.87 mld zł na przełomie 2014/2015 i w od tego czasu powoli się zwiększają.

Tak jak to było już wskazywane we wcześniejszych analizach - mimo pobierania przez fundusze opłat za kupno jednostek funduszy sam wzrost aktywów jest neutralny dla wyniku finansowego QUERCUS-a, ponieważ trafiają one do instytucji finansowych sprzedających fundusze.

Sam wzrost aktywów buduje natomiast bazę pod wyniki kolejnych okresów. Można to zaobserwować w wynikach za 2013 i 2014 rok. W 2013, kiedy nastąpił ogromny wzrost aktywów, przychody (bez uwzględnienia success fee) wyniosły ok. 90 mln zł. W 2014, kiedy aktywa spadały, przychody wyniosły około 101 mln zł.


kliknij, aby powiększyć

Ważną informację, której nie widać bezpośrednio w rachunku zysków i strat, są dochody z tytułu zmiennej części opłaty za zarządzanie. Jest to dodatkowe wynagrodzenie, jakie przysługuje TFI za pobicie benchmarków właściwych dla danego funduszu. 2015 rok jest pod tym względem bardzo dobry dla spółki - na 30 września 2015 szacunkowa wartość tych dochodów to 12,4 mln zł.
Jest to część wyniku finansowego, którą QUERCUS może skonsumować dopiero w sprawozdaniu za 4 kwartał roku kalendarzowego. Warunkiem jest wypracowanie w danym roku kalendarzowym wyników lepszych od benchmarku danego funduszu. Informacje o tych przychodach są prezentowane jak aktywa warunkowe. Można je również samodzielnie oszacować na podstawie wycen jednostek i certyfikatów uczestnictwa oraz benchmarków dostępnych w prospektach emisyjnych funduszy.

Jak widać na wykresie - QUERCUS dobrze wykorzystał 1 kwartał tego roku i do tej pory skutecznie broni wypracowanej wtedy przewagi nad benchmarkami.

Warto jeszcze spojrzeć na koszty działalności. Koszty sprzedaży to wynagrodzenie dla podmiotów sprzedających jednostki uczestnictwa składające się z udziału w opłacie za zarządzanie oraz w opłatach pobieranych od klientów przy zakupie funduszu. Jest to największa pozycja kosztowa - jest ona uzależniona wprost od wielkości sprzedaży oraz od aktywów pod zarządzaniem.

Koszty działania samej spółki są pokazywane pozycjach "Koszt wytworzenia sprzedanych produktów" i "Koszty ogólnego zarządu" - te pozycje są na poziomach nieznacznie niższych niż rok wcześniej, co dobrze świadczy o kontroli kosztów w spółce.


kliknij, aby powiększyć

Zbiorcze porównanie wyników za 3 kwartał pokazuje, że w tym roku wyniki są gorsze, ale nie należy przywiązywać do tego większej wagi z 2 przyczyn:
- rok temu baza aktywów malała, w tym roku trend został odwrócony i kolejne kwartały
- w tym roku wyniki zarządzania QUERCUS-a są dużo lepsze niż rok wcześniej, więc wynik za cały rok powinien również może okazać się dużo lepszy niż wynika z łącznego wyniku za 3 kwartały

Po stronie rachunku przepływów pieniężnych i bilansu sytuacja bez zmian. Spółka stabilnie generuje gotówkę dla akcjonariuszy i regularnie się nią z nimi dzieli. Wartość aktywów trwałych jest minimalna (około 4 mln zł) w stosunku do generowanych zysków. Nie ma zadłużenia odsetkowego.

Podsumowanie

QUERCUS ma za sobą dobre 3 kwartały, mimo niesprzyjającej przez ostatnie kilka miesięcy koniunktury giełdowej. Aktywa powoli rosną. Podczas "minihossy" w pierwszej połowie roku spółka osiągnęła dobre wyniki inwestycyjne i mimo załamania w maju koniunktury na rynku utrzymała wypracowane wtedy zyski z success fee. Zarządzający muszą utrzymać jednak taką sytuację jeszcze przez 4 kwartał, żeby mogły one zostać skonsumowane przez spółkę.

Zagrożeniem dla wszystkich notowanych na giełdzie TFI jest zapowiadany przez zwycięskie w wyborach parlamentarnych ugrupowanie polityczne podatek od aktywów instytucji finansowych. Przewijająca się w zapowiedziach stawka 0,39% aktywów dla QUERCUS-a oznaczałaby około 13 mln zł dodatkowych kosztów rocznie, co stanowi około połowy zysków.

Warto zwrócić uwagę, że QUERCUS ma i tak stosunkowo małą ekspozycję na ten podatek, z uwagi na rodzaj oferowanych funduszy. Podatek jest dużo większym zagrożeniem dla TFI oferujących rozwiązania antypodatkowe w postaci tzw. FIZAN-ów, gdzie sam przychód z takiej działalności jest wyraźnie mniejszy niż proponowane stawka podatku (0,39%). Średnia stawka opłaty za zarządzania dla QUERCUS-a w 2015 roku wyniosła 2,67% (licząc z opłatami manipulacyjnymi). Po odjęciu kosztów sprzedaży dochody QUERCUS to około 1,13% aktywów pod zarządzaniem.

Warto też zwrócić uwagę, że TFI mają dużo mniejsza możliwość przerzucenia podatku na klientów niż banki, które mogą próbować przerzucić koszty podatku na obydwie strony bilansu - czyli zarówno na deponentów lokat, jak też na kredytobiorców. TFI mają do dyspozycji tylko jedną stronę bilansu i całe 0,39% musiałby być przerzucone na posiadaczy jednostek uczestnictwa i certyfikatów. Realnie rozpatrywaną przez TFI alternatywą jest migracja funduszy w bardziej przyjazne otoczenie (Luksemburg). Oferowanie ich stamtąd polskim klientom jest możliwe bez większych problemów z uwagi na regulacje unijne dotyczące wspólnego rynku usług finansowych.

Z ciekawszych informacji dotyczących spółki warto odnotować planowane na listopad uruchomienie funduszu zamkniętego Multistrategy FIZ. Jeśli projekt zakończy się powodzeniem powinien powiększyć i ustabilizować bazę przychodową spółki.

QUERCUS nie ma praktycznie żadnych potrzeb kapitałowych związanych z bieżącą działalności i co roku zwykł dzielić się całym wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Od 2 lat jest to realizowane nie poprzez wypłatę dywidendy, a za pomocą wykupu akcji.

Spółka argumentuje to względami podatkowymi (uwzględnienie kosztu zakupu akcji i późniejsza zapłata podatku od dochodu). Z punktu widzenia drobnego inwestora jest to jednak bardziej kłopotliwe i może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Spółka nie jest z tej przyczyny uwzględniana w zestawieniach spółek dywidendowych, co może w nieznaczny sposób zmniejszać popyt na jej akcje.

Wskaźnik Cena/Zysk dla QUERCUS-a aktualnie znajduje się na poziomie 16,7. Zakładając "dowiezienie" do końca roku dodatkowego wynagrodzenia za success fee oraz powtórzenie w ostatnim kwartale wyniku za 3 kwartał wskaźnik cena/zysk powinien wyraźnie się poprawić i osiągnąć wartość w okolicach 12.

Perspektywy spółki na kolejne kwartały są jak zwykle uzależnione od koniunktury giełdowej, na którą spółka nie ma wpływu. QUERCUS ma natomiast wpływ na wyniki zarządzania swoimi funduszami i w tym roku osiągnął na tym polu pozytywne wyniki. Kluczowe dla spółki będzie utrzymanie do końca roku wypracowanej nad benchmarkami przewagi i "skonsumowanie" zysku.

Najważniejszymi czynnikami ryzyka pozostaje koniunktura na rynku i zmiany w opodatkowaniu TFI.


>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

tomasz321
tomasz321 PREMIUM
42
Dołączył: 2013-10-13
Wpisów: 201
Wysłane: 29 października 2015 15:42:32 przy kursie: 6,59 zł
Dziękuję za bardzo dobra analizę.
Mam pytanie - czy jeżeli podatek od aktywów wejdzie to obciąży aktywa od pewnego momentu w przyszłości ? Czyli zakładając negatywny scenariusz np: styczeń 2016 to nie powinno mieć bezpośredniego przełożenia na wyniki za ten rok. Oczywiście, ze akcje mogą chwilowo spaść skutek konkretnej inf. o tym podatku i próby może dyskontowania przyszłości (niezależnie czy TFI przeniosą działalność poza granice czy tez nie, bo tego rynek w momencie otrzymania takiej informacji wiedzieć nie może)- lecz na wynik tegoroczny nie powinno to się przekładać. Czy dobrze to rozumiem ?

Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 469
Wysłane: 26 stycznia 2016 12:48:31 przy kursie: 4,78 zł
Cytat:
Mam pytanie - czy jeżeli podatek od aktywów wejdzie to obciąży aktywa od pewnego momentu w przyszłości ? Czyli zakładając negatywny scenariusz np: styczeń 2016 to nie powinno mieć bezpośredniego przełożenia na wyniki za ten rok. Oczywiście, ze akcje mogą chwilowo spaść skutek konkretnej inf. o tym podatku i próby może dyskontowania przyszłości (niezależnie czy TFI przeniosą działalność poza granice czy tez nie, bo tego rynek w momencie otrzymania takiej informacji wiedzieć nie może)- lecz na wynik tegoroczny nie powinno to się przekładać. Czy dobrze to rozumiem ?


Uciekło mi to pytanie. Jak na razie TFI uciekło przed opodatkowaniem. Ustawa nie objęła ani domów maklerskich, ani towarzystw funduszy inwestycyjnych. Przynajmniej na razie...

Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Vox
102
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 547
Wysłane: 11 lutego 2016 01:44:40 przy kursie: 4,90 zł
Cytat:

Bubula: PiS nie wyklucza, że podatkiem od inst. fin. mogą być w przyszłości objęte TFI
2015-12-30 12:03:00 A A+ A+
W przyszłości podatkiem od instytucji finansowych mogą zostać także objęte towarzystwa funduszy inwestycyjnych - poinformowała Barbara Bubula, posłanka PiS
Edytowany: 11 lutego 2016 01:44

pprezes
0
Dołączył: 2014-09-07
Wpisów: 203
Wysłane: 11 lutego 2016 09:26:12 przy kursie: 5,15 zł
Myślę że pół roku spokoju z podatkiem bankowym dla TFI, teraz czekamy na skup akcji w okolicach 8,50 mniej niż 9,50 w ubiegłym roku bo trochę niższy zysk ale i mniej akcji w obrocie. Nie ukrywam że po infie o skupie liczę liczę że akcje mogą ze 40% w górę wystrzelić (mocny wzrost był i w ubiegłym roku) :-)

berroh
berroh PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2013-02-17
Wpisów: 17
Wysłane: 20 lutego 2016 15:51:28 przy kursie: 5,20 zł
Vox napisał(a):
Cytat:

Bubula: PiS nie wyklucza, że podatkiem od inst. fin. mogą być w przyszłości objęte TFI
2015-12-30 12:03:00 A A+ A+
W przyszłości podatkiem od instytucji finansowych mogą zostać także objęte towarzystwa funduszy inwestycyjnych - poinformowała Barbara Bubula, posłanka PiS


a fundusze zagraniczne też obciążycie ??? trzeba kupić złoto albo mieszkanie i przeczekać rządy socjalistów.

tomasz321
tomasz321 PREMIUM
42
Dołączył: 2013-10-13
Wpisów: 201
Wysłane: 25 lutego 2016 16:23:38 przy kursie: 5,94 zł
Deogracias, można prosić o omówienie wyników za IV kw ?

pozdrawiam

Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 469
Wysłane: 26 lutego 2016 09:13:49 przy kursie: 6,19 zł
Planuję taką analizę.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 469
Wysłane: 1 marca 2016 00:43:23 przy kursie: 6,10 zł
Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej QUERCUS TFI S.A. (dalej QUERCUS) za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku (sprawozdanie roczne )

Notowania QUERCUS-a w 2015 roku mocno spadały, by osiągnąć dołek w styczniu. Od tego czasu QUERCUS systematycznie odrabia straty (+31% w ostatnim miesiącu), w czym pomogły również ogłoszone niedawno wyniki za 2015. Czy pozwalają one oczekiwać kontynuacji wzrostów z ostatnich tygodni?


Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

Aktywa QUERCUS-a, będą bazą jego przychodów wzrosły w 2015 roku o 22,1%. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę z jak trudnym rynkiem mieliśmy do czynienia od maja zeszłego roku. Giełdowa dekoniunktura jest czynnikiem odstraszającym klientów funduszy inwestycyjnych. Zwiększanie aktywów pod zarządzaniem w takich warunkach zasługuje na szacunek, zwłaszcza, że QUERCUS jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych skierowanym w 100% na inwestorów indywidualnych.
Cały rynek TFI zanotował w 2015 wzrost, ale wynika od głównie ze wzrostu aktywów funduszy niepublicznych, których celem jest optymalizacja podatkowa. Klienci detaliczni raczej trzymali się z dala od funduszy inwestycyjnych.

Trudne warunki działania nie pozostały jednak bez wpływu na wyniki spółki. Najpopularniejszym funduszem QUERCUS-a stał się "Quercus Ochrony Kapitału", którego aktywa na koniec 2015 wynosiły 1 276 mln zł. W samym styczniu 2016 wzrosły już do 1 418 mln zł. Fundusz "Quercus Ochrony Kapitału" stał się najpopularniejszym funduszem w ofercie QUERCUS-a, dystansując wcześniejszych (do końcówki 2014) liderów - fundusze "Quercus Agresywny" i "Quercus Selektywny".


kliknij, aby powiększyć

Takie przesunięcie aktywów z funduszy agresywnych do funduszy bezpiecznych ma negatywny wpływ na pobieraną opłatę za zarządzanie. Widać to wyraźnie na wykresie - przychody w odniesieniu do aktywów systematycznie spadają. Średnia opłata za zarządzanie spadła poniżej 2,5% w ujęciu rocznym.


kliknij, aby powiększyć

Łączny wynik QUERCUS-a za 2015 jest nieznacznie (-2,8%) gorszy niż w 2014. Wynika to z bardzo dobrych wyników zarządzania, które pokryły spadek marży oraz średnich aktywów pod zarządzaniem. W 2014 spółka miała niewielkie przychody z tego tytułu (3,0 mln zł), natomiast w 2015 było to już 12,3 mln zł. Jak widać na wykresie - na przestrzeni ostatnich 5 lat tylko jeden rok (2013) okazał się lepszy. Trzeba pamiętać, że przychody z tytułu success fee mają charakter dość losowy i trudno je zaplanować.

kliknij, aby powiększyć

W 2015 dodatkowe dochody zostały wypracowane w 4 funduszach. W funduszu ochrony kapitału można się ich spodziewać w każdym roku - jest bardzo mało prawdopodobne, aby fundusz osiągnął ujemną stopę zwrotu. W pozostałych funduszach wymagane jest pobicie benchmarku rynkowego, co jest już dużo trudniejsze i nie zawsze będzie mieć miejsce.


kliknij, aby powiększyć

Podsumowanie wyników całego 2015 roku w porównaniu do 2014 pokazuje, że wyniki były ostatecznie bardzo zbliżone do siebie, chociaż wcześniejszy rok był nieznacznie lepsye w każdym ujęciu. Kluczowa jest jednak struktura przychodów - w 2015 QUERCUS zanotował dużo większe zyski jednorazowe. Stawia to pod znakiem zapytania kwestię utrzymania wyników z 2015 w kolejnym roku. Jako powtarzalny wynik netto dla aktualnego poziomu aktywów można traktować kwotę 5-6 mln zł kwartalnie, co daje 22-24 mln zł zysku rocznego.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć

Bilans spółki tradycyjnie jest zdominowany przez gotówkę po stronie aktywów. Suma bilansowa systematycznie rośnie, by potem spadać w momencie wypłaty dywidendy/realizacji skupu akcji własnych.
Po stronie pasywów spółki występują jedynie kapitały własne i zobowiązania handlowe. Zarówno należności jak i zobowiązania wynikają z rozliczeń TFI z zarządzanymi funduszami i nie są obciążone ryzykiem kredytowym.

Podsumowanie

QUERCUS ma za sobą trudny rok, w którym jednak radził sobie bardzo dobrze. Pierwszym czynnikiem, któremu to można przypisać jest udana obrona aktywów poprzez sprzedaż funduszu gotówkowego "Quercus Ochrony Kapitału". Drugim czynnikiem sukcesu było wypracowanie w 1 kwartale 2015 bardzo dobrych wyników zarządzania i związanych z tym dodatkowych przychodów. Aby jednak pojawiły się one w rachunku wyników, musiały zostać "dowiezione" do końca 4 kwartału, co spółce się udało.

Podobnie podsumowuje sytuację spółki prezes Sebastian Buczek:

Cytat:
Pomimo niełatwej sytuacji rynkowej, nasze wyniki inwestycyjne w 2015 r. były solidne.
... Dobre wyniki inwestycyjne miały odzwierciedlenie w wysokiej
opłacie zmiennej za zarządzanie ( success fee) pobranej na koniec roku.


Cytat:
W roku 2015 odnotowaliśmy znaczny napływ netto środków , łącznie 570 mln zł (...). Pomimo napływu środków do funduszy, średnia baza aktywów pod zarządzaniem w 2015 r. była jednak niższa niż w 2014 r., co spowodowało obniżenie stałej opłaty za zarządzanie w stosunku do roku poprzedniego.


Spółka dużą wagę przywiązuje do nowego funduszu QUERCUS Multistrategy FIZ. Jest to fundusz typu absolute return, który ma realizować strategię typu long-short na GPW oraz innych rynkach. Na razie zgromadził on jedynie 47 mln zł aktywów - zbyt mało aby mieć zauważalny wpływ na wyniki spółki.

Jak zazwyczaj po zakończeniu roku, przed QUERCUS-em stoi decyzja w jaki sposób podzielić się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Jak na razie rozważana jest dywidenda albo skup akcji. W ostatnich 2 latach spółka wykorzystywała to drugie rozwiązanie, co było podatkowo bardziej korzystne dla dominujących akcjonariuszy, ale bardziej kłopotliwe dla drobnych inwestorów.
W taki czy inny sposób można liczyć na stopę dystrybucji zysku na poziomie 7-8% aktualnej ceny akcji spółki.

Możliwe jest również wykorzystanie zgromadzonych środków na akwizycję, choć jest to scenariusz o małym prawdopodobieństwie. QUERCUS jest całkowicie skoncentrowany na zarządzaniu aktywami, podczas gdy inne prywatne TFI nie gardzą dochodami z tworzenia funduszy niepublicznych i sekurytyzacyjnych. Takie poszerzenie oferty kłóciłoby się jednak ze strategią QUERCUS-a.

Jak na razie branża TFI uniknęła podatku "bankowego", możliwe jednak że ten temat powróci za jakiś czas. Jest to jeden z czynników ryzyka, które utrzymują relatywnie niskie notowania giełdowych TFI. Wydaje się jednak, że skala dochodów możliwych do uzyskania z TFI jest niewielka w stosunku do banków i ubezpieczycieli. Być może pozwoli to branży funduszy ostatecznie uniknąć tego podatku.

Wskaźnikowo QUERCUS wygląda ciekawie (cena/zysk na poziomie 12,7), ale trzeba pamiętać że ten wskaźnik jest zaburzony zrealizowoną w 4 kwartale dodatkową opłatą za zarządzanie (success fee). Gdybyśmy nie uwzględnili tego czynnika, wskaźnik cena/zysk wzrósłby do około 16.
Wskaźnik cena/wartość księgowa jest tradycyjnie bardzo wysoki (8,07), co wynika z faktu, że QUERCUS nie posiada i nie potrzebuje praktycznie żadnego majątku do swojej działalności i generowania zysków.

Cena akcji QUERCUS-a spadła z poziomu 8 złotych do nawet poniżej 4,50 w styczniu 2016. Nie wynikało to ze złych wyników spółki, ale ze słabej koniunktury na GPW. Dalsze losy akcji QUERCUS-a zapewne dalej będą się kształtowane przez siłę lub słabość rynków polskich i światowych. Warto również obserwować, czy wyniki zarządzania dają szansę na dodatkowe zyski z tytułu success fee.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

tomasz321
tomasz321 PREMIUM
42
Dołączył: 2013-10-13
Wpisów: 201
Wysłane: 2 marca 2016 07:07:52 przy kursie: 5,90 zł
Bardzo dziękuję za omówienie. Jak wspomniano w omówieniu wydaje się oczywiste, ze potencjalny wzrost kursu będzie musiał zbiec się z zauważalną poprawą na giełdzie/jeśli ona będzie oczywiście. W moim przekonaniu nastąpi to pewnie jak historia qercusa uczy - nie w proporcji 1:1 lecz w opcji lewarowanej. Niestety działa to tez w druga stronę :(

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,982 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,50% +33 699,15 zł 53 699,15 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d