JSW - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

JSW [JSW]

AKTUALNY KURS: 26,00 zł (-1,52%) 20-09-2019 17:03
Marcin Osiecki
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 854
Wysłane: 29 czerwca 2011 11:18:01
Trochę dziwna sprawa, że nie ma redukcji, bo przy założeniach, że zwiększyli pulę do 26,88 proc. oraz przy 168 tys. inwestorów średnio na jednego przypadają 63 akcje. Zatem wiele osób musiało się zapisywać na zdecydowanie mniej akcji.

Kamil Gemra
Wpisów: 3 006
Wysłane: 29 czerwca 2011 11:20:12
Zapisywali się na mniej bo każdy liczył na redukcje. Jak wszyscy na coś liczą to zazwyczaj się rozczarowują ;)

Moim zdaniem też mało osób się zapisało. 168 tys wcale nie powala na kolana.

Frog
Frog PREMIUM
Wpisów: 5 599
Wysłane: 29 czerwca 2011 11:52:45
Kluczowe będzie co zrobią instytucjonalni. Czy poczekają z zakupami na spadki, czy wykorzystają debiut i olbrzymie obroty do odkupienia ile się da od indywidualnych?
Bo w to że instytucjonalni są zainteresowani tym papierem trudno mieć wątpliwości.

Dla mnie raczej oczywistym jest, że stroną kupującą na początku notowań będą fundy, a sprzedającą głównie indywidualni. Sami zresztą zobaczycie, że średnio zlecenie podaży nie będzie dużo większe niż maksymalny pakiet dla indywidualnego inwestora.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

666
Wpisów: 321
Wysłane: 29 czerwca 2011 19:18:21
JSW to ostatni taki debiut, potem zostają jakieś wynalazki w rodzaju BGŻ, które ktoś gdzieś orkeślił jako "spady". JSW będzie docelowo w największym indeksie, w przyszłości też w innych, fundusze będą ją doważać, to podstawowy atut. Inna rzecz, że te debiuty ze względu na swoją konstrukcję i redukcję to zabawa, miła, ale zabawa.

piotrch
Wpisów: 808
Wysłane: 2 lipca 2011 12:47:21
No właśnie z tymi analitykami to problem jest, jedni pieją peany na cześć "czarnego złota" i możliwych zysków, drudzy twierdza, że akcje jsw są polakom w ogóle niepotrzebne.
Mnie tylko zastanawia w jaki sposób postępują fundy - czy doważają jeszcze przed wejściem do indeksu, czy dopiero po, orientuje się ktoś?

piotrch
Wysłane: 2 lipca 2011 16:57:06
@michał
Hmm, właściwie to bardzo poprawny tok rozumowaniaking A dodatkowo biorąc pod uwagę tą obniżkę wynegocjowaną przez fundy, to prosta analiza porównawcza do bogdanki czy nwr wskazuje ok. 40-50% niedowartościowanie.
Tylko że to równie dobrze może nic nie znaczyć - pamietam jak z tauronem było - miał początkowo zadebiutować za jakieś 7,xx, cena została obniżona a mimo to i tak wycena rynkowa nie dotarła jeszcze do tej początkowej wyceny skarbu państwa.
thorin, jeśli można zapytać, jak w praktyce wygląda temat piętnastek, szesnastek itd w firmie? Bo to, że jest koniunktura, marże bardzo ładne to wszystko świetnie, ale zastanawiam się czy twoja opinia to efekt własnych przemyśleń, czy efekt opinii mamy że "w firmie jest dobrze"blackeye

michalmarchewka
Wpisów: 372
Wysłane: 2 lipca 2011 18:31:13
piotrch napisał(a):
Tylko że to równie dobrze może nic nie znaczyć - pamietam jak z tauronem było - miał początkowo zadebiutować za jakieś 7,xx, cena została obniżona a mimo to i tak wycena rynkowa nie dotarła jeszcze do tej początkowej wyceny skarbu państwa.

Nie interesowałem się ofertą i debiutem Taurona, natomiast przy JSW sytuacja wg mnie jest na tyle ciekawa, że:
1. Po podaniu ceny maksymalnej czyli 146 zł wszyscy (nie pamiętam, żeby ktoś był innego zdania) dziennikarze "finansowi" wypowiadali się, że cena jest "racjonalna" czy "godziwa" jednym słowem odpowiednia- i myślę, że wszyscy indywidualni, którzy zapisywali się na akcje akceptując cenę maksymalną też myśleli o zysku i wtedy też artykuły prasowe mówiły o zysku ~10%...
2. Kłopoty z Grecją i odgrzanie starego "kotleta" czyli kopalni Krupiński i być może inne argumenty nie znane nam małym spowodowały, że cenę ustalono o 10zł niższą...
3. Paradoks : sytuacja z Grecją poniekąd uspokoiła rynki, sprawa z Krupińskim była wiadoma dużo wcześniej, cena spadła o 10zł czyli prawie 0 7% a dalej mówi się o zarobku na debiucie ~10%...
4. Wszyscy wiedzą, że indywidualni będą sprzedawać i to szybko (choć niekoniecznie w pierwszym dniu) i wg mnie zaoszczędzone pieniądze przez fundy spowodują znaczne dźwignięcie kursu na debiucie, ale do takich poziomów żeby średnia zakupu przez instytucje nie przekroczyła magicznych 146zł. Wszyscy będą zadowoleni ja, Pan , Pani, minister (bo do SP wpłynie trochę gotówki po "nieudanej" ofercie BGŻ), fundusze (bo byc może ich średnia cena zakupu znajdzie się w okolicach 146zł, czyli chyba dobrej pod względem fundamentalnym).

thorin61
Wpisów: 47
Wysłane: 3 lipca 2011 04:46:30
Cytat:
thorin, jeśli można zapytać, jak w praktyce wygląda temat piętnastek, szesnastek itd w firmie? Bo to, że jest koniunktura, marże bardzo ładne to wszystko świetnie, ale zastanawiam się czy twoja opinia to efekt własnych przemyśleń, czy efekt opinii mamy że "w firmie jest dobrze"blackeye

O ile mi wiadomo to w firmie mamy nie ma czegoś takiego jak 15 czy 16. Nigdy nie słyszałem z ust mamy że w firmie jest dobrze. Od zawsze wiadomo że w molochach spółkowych związki zawodowe są słabe i nie potrafią nic wywalczyć. Stąd było moje pytanie czy ktoś coś wie o akcjach pracowniczych...
Edytowany: 3 lipca 2011 04:47

piotrch
Wysłane: 3 lipca 2011 17:42:10
Powiedziałbym że jest właśnie odwrotnie, praktyka stosowania prawa pracy pokazuje że spółki skarbu państwa to jedyny pracodawca wobec którego związki zawodowe są skuteczne;) Stąd chyba te ogólne obawy o wpływ związków na wyniki jsw

wasilewski
Wpisów: 324
Wysłane: 4 lipca 2011 10:36:49
wp51 napisał(a):
Nastawiacie się na sprzedaż w pierwszym dniu czy na dłuższy termin ? Ja chyba zmienię strategię na tą drugą... Aczkolwiek uważam, że ta informacja, by kurs w ciągu miesiąca mógł skoczyć do 20% jest mało prawdopodobna.

Lepiej nie kieruj się informacjami, które co rusz napływają z rynku. Nie są one wiele warte. Wzrost o 20% jest możliwy, ale równie dobrze może spaść o 10%, bo nam jakiś kraj zabkrutuje. Wróżenie z fusów.

Ja mam zwykle taką strategię jeśli chodzi o IPO. Sprzedaję w debiucie o ile kurs zyskuje o określoną przeze mnie poprzedniego rpzed debiutem ilość, np. 8%. Jeśli zysk jest skromniejszy, to trzymam.
Kod:
[mod: wycięto zapis własnych transakcji]
Zapraszam do mojego blogbook'a który jest tutaj
"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)
"Gdy sprzedaje się marzenia, cena/zysk jest bez znaczenia" (R. Beleson)
"Nikt nie zarabia co miesiąc 1 procent. To niemożliwe." (M. Covel)
Edytowany: 4 lipca 2011 11:19

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 748
Wysłane: 4 lipca 2011 11:18:20
thorin61 napisał(a):
[ Od zawsze wiadomo że w molochach spółkowych związki zawodowe są słabe i nie potrafią nic wywalczyć.

Skoro związku są takie słabe to mam parę pytania.

1. Dlaczego pracownicy spółki dostaną prawie 14% akcji? Czy w prywatnych podmiotach szeregowi pracownicy dostają akcje spółki?

2. Czy to pracodawca dał sam z siebie taki socjal, czy może to wynik nacisku?
Cytat:
Niezależnie od ww. składników wynagrodzenia, pracownikom Spółki przysługują
następujące świadczenia dodatkowe:
(i) nagroda roczna z okazji Dnia Górnika;
(ii) ekwiwalent barbórkowy;
(iii) dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-tka;
(iv) deputat węglowy;
(v) nagrody jubileuszowe;
(vi) odprawy emerytalno-rentowe;
(vii) ekwiwalent pieniężny z tytułu zwrotu kosztów przejazdu urlopowego (tzw. Bilet z Karty Górnika); oraz
(viii) ekwiwalent na zakup pomocy szkolnych.
W Spółce i niektórych Spółkach Zależnych pracownikom może przysługiwać ponadto nagroda z zysku.

s.172 PE

3. Z czego wynika wzrost płac? Daje je tak od siebie pracodawca?
Cytat:
W 2010 roku średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Spółce osiągnęło wartość 6.782 PLN i było wyższe o 11,3% od średniego
wynagrodzenia w roku 2009 (6.095 PLN)

s.173PE

4. Jak poziom wynagrodzeń ma się do średniej krajowej?

Frog
Frog PREMIUM
Wpisów: 5 599
Wysłane: 4 lipca 2011 18:51:06
Tutaj znajdziesz szczegóły (z górnej zakładki wybierasz Bieżące Informacje, potem Oferty Pierwotne i wyszukujesz spółkę.

www.stockwatch.pl/ipo/jastrzbs...
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

michalmarchewka
Wpisów: 372
Wysłane: 4 lipca 2011 22:13:54
i oto jest właśnie pytanie! W odpowiedzi na to, można przytoczyć wizję prezesa JSW:
"Parkiet: Kupiłem akcje, liczę na zwyżkę w debiucie
" napisał(a):
Chcemy się skupić na budowaniu pozycji JSW jako głównego producenta węgla koksowego w UE, bo na tym produkcie mamy największe marże

a odnosnie instytucjonalnych:

"Parkiet: Kupiłem akcje, liczę na zwyżkę w debiucie
napisał(a):
Rozmawialiśmy z największym kapitałem na świecie, niektóre fundusze mają niewyobrażalne aktywa.

Myślę, że jeśli rzeczywiście JSW będzie kiedyś głównym producentem to nie będzie chyba instytucji, która nie chciałaby mieć tych akcji...

empel
Wpisów: 244
Wysłane: 5 lipca 2011 11:24:45
Tak rząd załatwił sprawę strajku:

forsal.pl/artykuly/528700,pryw...

enforces
enforces PREMIUM
Wpisów: 1 506
Wysłane: 5 lipca 2011 11:34:43
i to będą zapewne ich ostatnie żądania. Po debiucie szantaż się skończy. Chcecie się założyć?

pop
Wpisów: 3 427
Wysłane: 5 lipca 2011 11:35:19
Cytat:
Tak rząd załatwił sprawę strajku:

forsal.pl/artykuly/528700,pryw...

No to beznadziejnie...!!! Powinni przyrżnąć po 4 tys. kary,a nie nagrody.Górnicy zawsze mieli ogromne roszczenia,ale już bez przesady...Prezes też miękki ze swą uległością,powinien rozgonić to towarzystwo,jest bezrobocie,więc chętni do pracy by się znaleźli...A tak,to nie dość,że pensje b.wysokie,darmowe akcje b.dużej wartości(jakim prawem,skoro własność państwowa jest ponoć wspólna nas wszystkich),to jeszcze te nagrody kosztem wyników spółki...puke_l
Edytowany: 5 lipca 2011 11:40

Californian
Wpisów: 100
Wysłane: 5 lipca 2011 12:17:52
Skomentuję sprawę krótko - związki zawodowe to terroryzm gospodarczy. Rząd sam tą plagę ściągnął po kolei rozszerzając uprawnienia w miarę rosnącego nacisku - dlaczego? ... - dla świętego spokoju, dla elektoratu (przecież spory jest i lojalny) itd. itp ... Czyli zawsze chodzi o jedno - o władzę i pieniądze ...

Teraz terroryzm się szerzy i zamiast z nim walczyć - płaci się żądania terrorystów. Nie wiem do czego to doprowadzi ogólnie gospodarkę (abstrahując od tematu JSW nawet już).

bernie
Wpisów: 394
Wysłane: 5 lipca 2011 12:21:01
enforces napisał(a):
i to będą zapewne ich ostatnie żądania. Po debiucie szantaż się skończy. Chcecie się założyć?

również jestem tego zdania

konflikt ze związkowcami przed debiutem to granie do własnej bramki

nie lekceważyłbym jednak pracy górników mówiąc "jest bezrobocie to można ich zastąpić" bo chyba nie macie pojęcia jak wygląda na ta chwile rynek pracy jeżeli chodzi o tzw "wykwalifikowanych pracowników fizycznych"
Edytowany: 5 lipca 2011 12:27

waski78
Wpisów: 3
Wysłane: 5 lipca 2011 12:24:14
Dla mnie również największą niewiadomą jest i będzie postawa związków zawodowych. Nie zapominajcie o tym co napisał jeden z forumowiczów - w KGHM-mie też są związki zawodowe, też mają rozbudowane przywileje (nawet kredkowe dostają-wiecie co to jest?) a jednak spółka dała(je) zarobić.
Zapewne jednej i drugiej (a w konsekwencji akcjonariuszom)dobrze zrobiłoby ograniczenie niektórych przywilejów związkowców.

Crixus80
Wpisów: 1
Wysłane: 5 lipca 2011 13:20:12
Kredkowe to są pieniądze, które otrzymują pracownicy kopalni posiadający dzieci w wieku szkolnym np. na kredki, zeszyty, przybory itp. itd. :) wiem, bo moi rodzice pracowali na kopalni i takie kredkowe pobierali :)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10