JSW - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

JSW [JSW]

AKTUALNY KURS: 28,40 zł (-1,59%) 17-09-2019 17:04
beithor
Wpisów: 54
Wysłane: 10 czerwca 2011 15:52:55
Cytat:
W dzisiejszych czasach świat stoi do góry nogami i w firmach rządzą pracownicy a nie właściciele. Dla mnie naturalna rzeczą jest sytuacja jak się komuś nie podoba to niech zmieni prace.

wszyscy to wiedza ale nikt nic nie zrobi bo jest ich za duzo

Arkuos
Wpisów: 208
Wysłane: 10 czerwca 2011 17:42:38
Pracownikom JSW zagwarantowano 5,5-procentowe podwyżki płac zasadniczych od lutego 2011 r. i akcje dla wszystkich zatrudnionych. Pracownicy mają też otrzymać do podziału 160 mln zł z zysku spółki za ubiegły rok. To więcej niż pierwotnie proponowano. Załoga ma też obietnicę, że Skarb Państwa zachowa tzw. władztwo korporacyjne w JSW po jej upublicznieniu. Już wcześniej pracownicy uzyskali gwarancję zatrudnienia na 10 lat.

I znów dali rozkraść kraj za pare głosów.

A to najlepsze:

Zgodnie z porozumieniem, model podziału akcji w ramach puli dla pracowników uprawnionych i nieuprawnionych ma zostać przedstawiony przez stronę społeczną.

Napewno te paragrafy wpłyna na zmniejszenie rynkowej wartości JSW.

Kamil Gemra
Wpisów: 3 006
Wysłane: 10 czerwca 2011 17:53:35
Maksymalna cena na JSW 156 zł.

Agencja PAP powołując się na źródło zbliżone do transakcji, poinformowała, że cena maksymalna akcji JSW dla inwestorów indywidualnych została ustalona na poziomie 156 zł.
Zobacz także

Źródło: pb.pl/2/a/2011/06/10/Maksymaln...

beithor
Wysłane: 10 czerwca 2011 22:24:00
A ja mam inne zdanie niech dlaczego państwo ma nie sprzedawac czesci udziałów w spółce, jak dlamnie wejscie na gielde moze spowodowac chęć zwiększenia rentownosci itp bo wtedy wszyscy maja dostęp do sprawozdań firmy i patrzą na rece zarządowi(najbardziej pragne likwidacji szkodliwych związków zawodowych do których Ty pewnie należysz ale domyślam się że nawet ja pomimo młodego wieku tego nie dożyje:( )
A odnosząc się do twojego zarzutu że Polska jest jedynym państwem prywatyzującym spólki zyskowne to podaje znalezionego na "szybkosci" do artykułu jak prywatyzowała europe >>>prywatyzacje w europie<<<<

Otóż oni nie sprzedają bo już sprzedali.
i tutaj cytat z zalinkowanego artykułu:
Cytat:
Największe kraje Europy Zachodniej mają już za sobą wielkie prywatyzacje. Bilans wyprzedaży "sreber rodowych" jest mieszany, ale pozytywne doświadczenia przeważają nad wątpliwościami

PS: lepjej jest pracować w zakładzie który jest w posiadaniu państwa bo można łatwiej ich szantażować.
Edytowany: 10 czerwca 2011 22:26

Arkuos
Wpisów: 208
Wysłane: 10 czerwca 2011 22:28:56
Gdyby JSW była nierentowna nikt by za nią 20 miliardów nie dał. Cena wynosi tyle ile ktoś jest gotów zapłacić.

Pieniądze z prywatyzacji miały isć na emerytury, a idą na ratowanie rozdętego budżetu, ale to wina rzadu i inna para kaloszy.

Związkowcy JSW swoimi poczynaniami przyczynili się do zmniejszenia wartości JSW i straty na rzecz państwa i obywateli. W firmie prywatnej takie zachowanie nie mieściło by się w głowie ( a nawet jakby to nie dotyczyło by to budżetu państwa i moich podatków ) dlatego jestem za prywatyzacją. Jak będę chciał to kupie sobie akcje JSW.

Po trochu rozumiem związkowców, tanczy się jak skrzypek (rząd) zagra. Na szczęście skrzypek składa instrument, bo gra mu za bardzo nie szła.

beithor
Wysłane: 10 czerwca 2011 22:30:35
a ja mysle ze skrzypkiem w tym zakladzie byli pracownicy a nie rzad- jak nam czegosc nie dacie to my zrobimy sobie protest az nam dacie to czego chcemy a wy bedziecie tracic miliony zlotych kazdego dnia
Edytowany: 10 czerwca 2011 22:31

lmylak
Wpisów: 4
Wysłane: 10 czerwca 2011 23:35:27
Dziękuje za ciekawy artykuł. odniosę się do związków zawodowych których oczywiście jestem członkiem, jak(prawie)każdy pracownik, twierdzę ze związki są potrzebne i powinny działać na terenie zakładu pracy. Nie mogę pisać zbyt wiele ponieważ dotyczy mnie wprowadzona niedawno przez zarząd tajemnica zakładowa. Musicie zdać sobie sprawę jeszcze z bardzo ważnego faktu: o całej sytuacji na temat JSW czy też innych spółek mam na myśli KGHM w której całkiem niedawno prowadzono akcje protestacyjne Wiecie tylko tyle ile podadzą Wam media, a ja wiem jak bardzo obraz ten jest zniekształcony i jak bardzo media manipulują opinią publiczną.

beithor
Wysłane: 10 czerwca 2011 23:53:57
No to akurat jest prawda ze wiemy tyle co z mediow, domyslam sie ze wiekszość osób(ktore nie są członkami zwiazków) mają negatywne zdanie na ich temat.
Może media manipulują ale co może myśleć zwykły pracownik prywatnego zakładu pracy, obserwujący co zwiazki wyrabiaja- protestują aby wydłużyć gwarancje zatrudnienia(każdy by chcial miec pewna przyszlosc ale jest wolny rynek co sie stanie jak koniunktura na wegiel bedzie niekorzystna-niebedzie pieniedzy na wyplaty, pracownicy się poswieca i beda wyrozumiali dla ograniczonych wyplat? -raczej nie, ale beda pewnie protestowac), zwiekszyć płace i jeszcze czytają ile to pieniedzy te zwiaki dostaja od pracodawcy(pieniędzy ktore należą do państwa a więc pośrednio do obywateli).
Nawet jeśli przyjmiemy że związki są potrzebne to w obecnej sytuacji nadużywają swojej władzy(ktorej maja nadmiar).
Edytowany: 10 czerwca 2011 23:59

pawell_1610
Wpisów: 29
Wysłane: 11 czerwca 2011 08:36:05
To i ja dorzucę dwa grosze od siebie.

Związki zawodowe w JSW są bardzo silne i bardzo liczne - to nie fakt medialny, ale szara rzeczywistość. Jestem ciekaw kolego lmylak ilu z Was bylo w stanie poświęcić swoje premie, bonusy etc w imię łatania 340 mln zł straty w 2009 roku. Co, wtedy nie szliście z oponami blokować stolicy? Zysk podzielić, wypłacic, a jak strata to niech rząd się martwi. Nie dziw się więc, że na forum inwestorów do nikogo nie trafiają Twoje argumenty. To raz.

A dwa.

Czy członkowie związków zawodowych w JSW są opłacani ze składek członkowskich, czy tez są na etatach?

lmylak
Wysłane: 11 czerwca 2011 11:43:01
Więc jestem członkiem związku zawodowego jak już pisałem ale jednocześnie jestem zwykłym pracownikiem i nie ma możliwości żebym pobierał jakiekolwiek wynagrodzenia ze składek, myślę że miałeś na myśli liderów związków zawodowych.
Co do ratowania budżetu w roku 2009 oczywiście że tak. płace zostały zamrożone oraz wprowadzony system postojowych piątków co oznacza czterodniowy tydzień pracy co z kolei przyczyniło się do spadku wynagrodzeń w okresie "kryzysu"
Na koniec chciałbym Ci jednak podziękować.
Przypomniałeś mi że prowadzimy dyskusję na forum inwestorów, a tu każdy patrzy na sprawę własnie z punktu widzenia potencjalnego inwestora i masz rację że nie trafiają do Was moje argumenty. Pozdrawiam.

Marcin Osiecki
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 854
Wysłane: 12 czerwca 2011 14:17:09
Jest już zakładka w dziale IPO:
www.stockwatch.pl/ipo/jastrzbs...

Na razie wskaźniki wyliczone są na podstawie ceny 156 zł za akcję. Jutro po oficjalnej informacji o cenie maksymalnej zostanie to skorygowane.

Ponek
Ponek PREMIUM
Wpisów: 148
Wysłane: 12 czerwca 2011 21:38:00

lmylak powiedz szczerze komu służą związki zawodowe i jaki jest ich cel?

W przypadku gdy firma jest dobrze zarządzana nie są potrzebne związki zawodowe. Do tego są potrzebne dobre, zdrowe relacje.
Co do płac o których wspominałeś są to średnie płace i każdy o tym wie. Reprezentanci ze związku zawodowego czy jak kto woli WŁADZE związku są dodatkowo opłacani, zgadza się?
Jeżeli tak to sami musicie sobie pogratulować finansowania dodatkowego tworu - związku zawodowego. Jeżeli się mylę popraw mnie.
Co do podwyżek jestem za tym aby osoby które pracują w ciężkich warunkach (pod ziemią) faktycznie dostawali sowitą podwyżkę, natomiast nie rozumię dlaczego dostają podwyżki pracownicy ze spółek zależnych, kierowcy, sekretarki, sprzątaczki itd.
Z drugiej strony popatrzcie na Swoje Barburkowe, 13-stki, 15-stki, świąteczne dodatki itd.

Pracownika i inwestora należy się równie szanować. Nie ma co zamykać pola do porozumienia mówiąc że i tak się nie dogadamy.

Amen

del-20111116
Wpisów: 155
Wysłane: 13 czerwca 2011 07:40:23
Ponek napisał(a):

lmylak powiedz szczerze komu służą związki zawodowe i jaki jest ich cel?

W przypadku gdy firma jest dobrze zarządzana nie są potrzebne związki zawodowe. Do tego są potrzebne dobre, zdrowe relacje.
Co do płac o których wspominałeś są to średnie płace i każdy o tym wie. Reprezentanci ze związku zawodowego czy jak kto woli WŁADZE związku są dodatkowo opłacani, zgadza się?
Jeżeli tak to sami musicie sobie pogratulować finansowania dodatkowego tworu - związku zawodowego. Jeżeli się mylę popraw mnie.
Co do podwyżek jestem za tym aby osoby które pracują w ciężkich warunkach (pod ziemią) faktycznie dostawali sowitą podwyżkę, natomiast nie rozumię dlaczego dostają podwyżki pracownicy ze spółek zależnych, kierowcy, sekretarki, sprzątaczki itd.
Z drugiej strony popatrzcie na Swoje Barburkowe, 13-stki, 15-stki, świąteczne dodatki itd.

Pracownika i inwestora należy się równie szanować. Nie ma co zamykać pola do porozumienia mówiąc że i tak się nie dogadamy.

Amen

I jeszcze jeden kamyczek do związkowego ogródka:
"Dużym zagrożeniem dla kondycji finansowej JSW mogą być także żądania podwyżek płac wysuwane przez związki zawodowe, których działa tam aż 50. Mają one ponad 28 tys. członków, co stanowi 107 proc. wszystkich zatrudnionych..."
Źródło:http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;zwiazkowcow;wiecej;niz;pracownikow;poznaj;minusy;spolki,211,1,848339.html

Kamil Gemra
Wpisów: 3 006
Wysłane: 13 czerwca 2011 12:38:55
TVN CNBC podaje, że cena jednej akcji JSW została ustalona na poziomie 146 zł.

marcin2003
Wysłane: 13 czerwca 2011 18:14:09
Czy orientuje się ktoś co się stanie z zyskiem za 2010 rok spółki JSW? Czy jest w planach dywidenda, jeśli tak, to w jakiej wysokości i jakie są terminy? Czy to już nie aktualne?

Szczepan Łangowski
Wpisów: 448
Wysłane: 16 czerwca 2011 22:52:46
Omówienie oferty publicznej JSW SA

Od 14.06 inwestorzy indywidualni mogą wziąć udział w kolejnej wielkiej prywatyzacji spółki Skarbu Państwa tj. Jastrzębskej Spółki Węglowej, która jest największym producentem węgla koksowego oraz znaczącym wytwórca koksu na terenie Unii Europejskiej. Zapisy na JSW potrwają do 27.06. Do publicznej wiadomości została podana cena maksymalna sprzedaży akcji, która wynosi 146 PLN. Poniżej link do wycen wyliczonych na podstawie danych za 2010. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda racjonalnie, czyżby Skarb Państwa po wpadce przy sprzedaży BGŻ przedstawił dość atrakcyjną ofertę?

www.stockwatch.pl/ipo/jastrzbs...

Na dzień dzisiejszy stuprocentowym właścicielem JSW jest Skarb Państwa – w jego posiadaniu znajduje się prawie 109 mln akcji. W ramach publicznej oferty inwestorom zostanie sprzedanych ok. 39,5 mln akcji po maksymalnej cenie 146 PLN. Swoją część dostaną oczywiście pracownicy prawie 15 mln akcji do podziału, ustawowy dwuletni zakaz sprzedaży akcji powinien znacząco ograniczyć podaż „tanich” akcji w pierwszych miesiącach notowań na GPW. Docelowo po emisji zgodnie z podpisanym ze stroną społeczna porozumieniem Skarb Państwa utrzyma większościowy pakiet 50%+1.

IPO JSW to prawie 5,7 mld PLN, kwota potężna niestety spółka nie dostatnie z niej ani złotówki. Wszystkie pozyskane środki zostaną przeznaczone na łatanie dziury budżetowej. Pozostaje zadać pytanie jakie korzyści przyniosą JSW notowania na GPW? To pytanie pozostawiam do dyskusji na forum SW.

Otoczenie rynkowe

JSW to największy producent węgla koksowego oraz koksu na terenie Unii Europejskiej. Zdecydowana część przychodów generowana jest z firmami z sektora hutniczego, co powoduje iż JSW jest bardzo wrażliwy na cykle koniunkturalne w światowej i krajowej gospodarce. Potwierdzają to wyniki spółki wygenerowane w 2009, kiedy szalejący kryzys gospodarczy oraz niskie ceny węgla spowodowały znaczny spadek obrotów oraz straty na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat. Tutaj można zaryzykować stwierdzenie, iż JSW w czasach dobrej koniunktury powinno generować lepsze wyniki finansowe niż konkurencja z branży a co za tym idzie przynosić wyższe stopy zwrotu, jednakże w okresach spowolnienia gospodarczego przy ograniczonych możliwościach dywersyfikacji przychodów spółka może zdecydowanie bardziej odczuwać gorszą koniunkturę.

Ciężko nie mieć wrażenia, iż Skarb Państwa idealnie wpasował się z IPO Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ceny czarnego złota po powodziach w Australii, trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii utrzymują się ciągle na wysokim poziomie (poniżej wykres z cenami węgla w ostatnich czterech latach - węgiel australijski). Dodatkowo systematycznie rosnący popyt na węgiel powoduje, iż sytuacja w górnictwie jest zgoła inna niż ta kilka lat wcześniej. Cały sektor notuje rekordowe wyniki, nie inaczej jest w przypadku JSW który w tym roku wygenerował lwią część wyniku polskiego górnictwa. Z punktu widzenia inwestora średnio- i długoterminowego należałoby zadać pytanie na jakim etapie cyklu koniunkturalnego znajduje się aktualnie światowa gospodarka? Czy wysokie ceny surowców nie zduszą przypadkiem ciągle niestabilnego ożywienia w gospodarce, co może wywołać drugi etap kryzysu i odbić się negatywnie na wynikach spółki w kolejnych latach? To pytanie pozostawiam otwarte.

kliknij, aby powiększyć

Ryzyka, zagrożenia, specyfika JSW

Lista ryzyk przedstawiona w prospekcie emisyjnym JSW jest dość długa, jednakże sporo z nich jest dość standardowych i uniwersalnych, które można przyporządkować właściwie do każdej spółki. Moją uwagę właściwie przykuły trzy które w mojej ocenie mogę wpłynąć na sytuację finansową spółki w najbliższym okresie. Po pierwsze akcyza na węgiel i koks na cele opałowe. Polska otrzymała od UE przejściowy termin na jej wprowadzenie, który upłynie na początku 2012 + na gaz koksowniczy pod koniec 2013. Kwestią otwartą pozostaje czy JSW będzie wstanie przenieść wyższe ceny węgla na finalnego klienta, a jeżeli nie w jaki sposób wpłynie to na wyniki spółki w przyszłym roku. Druga sprawa to podatek od nieruchomości od wyrobisk górniczych. Aktualnie spółka czeka na wprowadzenie jasnych przepisów w tym zakresie, które rozwieją wątpliwości, które mają wszystkie spółki górnicze. JSW na dzień dzisiejszy ma do zapłaty prawie 250 MPLN zaległych podatków z tego tytułu. Oczywiście przy bieżącej sytuacji gotówkowej spółki nie powinno to zachwiać jej płynnością, jednakże w sytuacji chudszych lat konieczność regulowania kolejnych sztywnych zobowiązań może odbić się na jej wynikach. Ostatnim ryzykiem są ryzyka naturalne. Spółka ma ciągle spore zasoby węgla, jednakże aby je wydobyć musi kopać coraz głębiej. Co z jednej strony powoduje konieczność przeznaczania sporych środków na wydatki inwestycyjne a z drugiej strony systematycznie wzrasta ryzyko wypadków, powodując długie przestoje w wydobyciu.

Specyfika działalności JSW to borykanie się z dwoma problemami. Po pierwsze z sporym poziomem kosztów stałych, wynikający głównie z silnej związków zawodowych i sporych przywilejów wywalczonych przez pracowników. Wysoki udział wynagrodzeń w strukturze kosztów powoduje, iż JSW charakteryzuje niska elastyczność kosztowa. Drugim charakterystyczną cechą jest konieczność ponoszenie ogromnych wydatków inwestycyjnych aby utrzymać ciągłość wydobycia. JSW generuje miliardowe zyski ale tak naprawdę potrzebuje tez miliardowych inwestycji (plan na 2011 to 1,2 mld PLN) na pogłębianie korytarzy oraz zakup i modernizację parku maszynowego. JSW aktualnie wydobywa na poziomach poniżej 1 000 m, co generując coraz wyższe koszty i może odbić się na rentowności w kolejnych latach.

Kolejna spółka na GPW z ratingiem AAA

Do sytuacji finansowej JSW ciężko mieć zastrzeżenia, po chudym 2009 rok poprzedni to okres odbicia się od dna a pierwszy kwartał 2011 to już ogromne zyski wynikające głównie z wysoki cen węgla na rynkach światowych. Spora dynamika przychodów oraz systematycznie poprawiająca się rentowność świadczą, iż koszty wydobycia rosną aktualnie zdecydowanie wolniej niż ceny węgla na rynkach międzynarodowych. Co ważne JSW jest zdrową spółką o poprawnej strukturze finansowania z znikomym poziomem zadłużenia. Jedynym problemem są spore zobowiązania wobec pracowników i wynikają one w dużej mierze z wynegocjowanych przywilejów. JSW na koniec pierwszego miało sporo gotówki na koncie, która została wygenerowana na działalności operacyjnej. Prawdopodobnie zostanie ona w dużej mierze przeznaczona na wydatki inwestycyjne oraz akwizycje m.in. zakup akcji Polskiego Koksu od ArcelorMittal. W mojej ocenie o ile nie nastąpi jakieś nieprzewidziane załamanie na rynkach światowych rok 2011 to będzie jeden z najlepszych w historii JSW, spółka powinna zdecydowanie poprawić wyniki wygenerowane w poprzednim roku, co w krótkim terminie może dać szansę na wzrosty kursu akcji na GPW.

IPO JSW to inwestycja godna uwagi, wskaźniki wyceny pokazują, iż cena maksymalna sprzedaży została ustalona na racjonalnym poziomie. Oczywiście trzeba pamiętać, iż nasze wyceny bazują na danych za 2010, a bieżący rok zapowiada się zdecydowanie lepiej. Do aktualnej sytuacji finansowej ciężko mieć zastrzeżenia, jednakże należy pamiętać o ryzykach i specyfice działalności JSW które zostały opisane szczegółowo powyżej. Ciężko nie mieć wrażenia, iż IPO JSW zostało optymalnie przygotowane i prawdopodobnie zakończy się sporym sukcesem. Dodatkowo emisja może cieszyć się sporym zainteresowaniem klientów instytucjonalnych szczególnie, iż spółka będzie notowana prawdopodobnie w WIG20.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 16 czerwca 2011 22:53

piotrch
Wpisów: 808
Wysłane: 17 czerwca 2011 00:05:03
Może ktoś mi wyjaśni. 13.06 w aneksie do prospektu ustalono cene emisyjną dla inwestorów indywidualnych na 146 - a co z instytucjami? Gdzieś czytałem że to jest 114 zł? Zastanawiam się, jak tak duże dyskonto dla instytucji (jeśli jest prawdziwe) może wpłynąć na kształtowanie się kursu. Nie chodzi już o samą chęć realizacji zysku, ale o to jak chętne instytucje będą by dokupić w okolicach pierwszych dni notowań.

paya
Wpisów: 267
Wysłane: 17 czerwca 2011 00:18:20
Cena 146 zł nie jest ostateczna. Jeśli instytucje wynegocjują taniej to drobni też dostaną taniej. 114 zł jest dolną granicą widełek, a nie ceną sprzedaży.

pop
Wpisów: 3 427
Wysłane: 23 czerwca 2011 17:12:12
Jak patrzę na filmiki o JSW,to spółka prezentuje się jak jakiś koncern zachodni...:

A tak serio,to JSW wygląda na dużą ciekawszą ofertę,niż rolniczy BGŻ...salute
Edytowany: 23 czerwca 2011 17:16

Aurox
Wpisów: 34
Wysłane: 24 czerwca 2011 16:55:05
Jak odnosicie się do wypłatydywidendy na rzecz SP tuż przed debiutem?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8