GETIN - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

18 19 20 21 22 23 24 25 26

GETIN [GTN]

AKTUALNY KURS: 0,97 zł (+0,21%) 22-08-2019 17:01
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 698
Wysłane: 7 marca 2019 10:24:10 przy kursie: 1,54 zł
Toksyczne aktywa w bankach jak to nazywasz to nic innego jak przeterminowane długi. One są naprawdę toksyczne? Banki mają nie udzielać kredytów? Bo z działalnością kredytową zawsze wiąże się ryzyko braku spłaty. Normalnym jest także, że kredyty przeterminowane się sprzedaje. Skoro bank nie jest w stanie (lub nie chce) wyegzekwować długu, albo większą korzyść (na przykład fiskalną) przyniesie mu sprzedaż niż windykacja to co tutaj jest toksycznego?
Bank sprzedaje pakiet temu, który daje najwyższą cenę. Chyba nie ma w tym nic nienormalnego.

Problemy GetBacku zaczęły się kiedy przestał on należeć do Czarneckiego. Na rynku słychać, że Leszek swoje biznesy prowadzi dość twardą ręką i taki Kąkolewski panoszyć się po prostu nie mógł. Kąkolewski sam doprowadził do transakcji sprzedaży (był inicjatorem). Abris miał w zarządzie człowieka, który sam do niego przyszedł, który rozwinął biznes i mu zaufał. Ze szkodą dla siebie.

kokospl
Wpisów: 1 159
Wysłane: 7 marca 2019 10:37:17 przy kursie: 1,54 zł
Wiara w bajeczke o jednym KK ktory wszystkich oszukal jest albo skrajnie naiwne albo skrajnie glupie
Czy ten LC ktory zarzadza "twarda reka" swoimi spolkami to ten sam LC ktory nic nie wiedzial o sprzedazy obligacji GB przez IB ?

Joker
Joker PREMIUM
Wpisów: 1 309
Wysłane: 7 marca 2019 10:57:23 przy kursie: 1,54 zł
Cytat:
Za nadzór właścicielski, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada właściciel. Leszek Czarnecki powiedział mi, że jak sprzedawał wam GetBack, to w statucie spółki był zapis, że zarząd musi zgłaszać radzie nadzorczej do akceptacji każdy wydatek powyżej 1,5 miliona złotych. Gdy wy już byliście właścicielem, ta blokada została zniesiona, co dało ogromną swobodę zarządowi, a czego skutkiem było wyprowadzanie z firmy wielomilionowych kwot. I to pewnie nie była jedyna zmiana w tym zakresie.

Ja w ogóle nie kwestionuję kompetencji pana Czarneckiego, tylko każda spółka, która rośnie, musi zmieniać swój corporate governance, dostosowywać go do skali działalności. Coś, co było odpowiednie w okresie, gdy GetBack był start-upem, później, gdy spółka działała w większej skali, stawało się gorsetem, który mógł ograniczać jej rozwój. I znowu, wedle zasad corporate governance w spółce publicznej rada nadzorcza nie może wymagać od zarządu uzgadniania bieżących decyzji.

www.forbes.pl/biznes/wywiad-z-...

Właśnie powyższe mechanizmy wdrożone przez Abris zaowocowały poczuciem bezkarności KK.

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 492
Wysłane: 7 marca 2019 11:15:44 przy kursie: 1,54 zł
@anty_teresa
Cytat:
Normalnym jest także, że kredyty przeterminowane się sprzedaje. Skoro bank nie jest w stanie (lub nie chce) wyegzekwować długu, albo większą korzyść (na przykład fiskalną) przyniesie mu sprzedaż niż windykacja to co tutaj jest toksycznego?
Bank sprzedaje pakiet temu, który daje najwyższą cenę. Chyba nie ma w tym nic nienormalnego.

Sytuacja zmienia się gdy obydwie spółki należą do tego samego właściciela, który upycha owe "normalne niespłacalne długi", za "zawyżoną cenę" do specjalnej "normalnej toksycznej spółki" która zostaje następnie opchnięta komuś innemu, w tym "drobnym inwestorom indywidualnym". Takie specjalnie przygotowane zgniłe jajo

Jest to normalnie przekręt... dziwie się że tego nie widzicie

P.S
Abris jest jeszcze bardziej bezpośrednio winny, ale ich rola jest niejasna... Jakoś niezbyt energicznie ścigają swoją RN i zarząd, w odróżnieniu od LC...
Co więcej, uważam że gdyby GetBack nie został sprzedany, to afery by nie było... Ale tylko z egoistycznych pobudek... LC nie móglby pozwolić sobie na taki skandal i utratę reputacji mając 2 banki... Nie osobiście.

Pytanie czy został sprzedany a LC wiedział o całym planie "Kąkolewskiego" .... Jako rekin biznesu pewnie dokładnie wiedział... czy Kąkolewski nie był jego człowiekiem przez lata? Mówcie że to teoria spiskowa... ale ja daję 80% szans na ten scenariusz.
Edytowany: 7 marca 2019 11:28

addison
Wpisów: 1 692
Wysłane: 7 marca 2019 11:37:38 przy kursie: 1,54 zł
Sprzedał sam sobie po zawyżonej cenie, czyli GB kupił te długi za drogo. Akcjonariusze banków LC powinni być wręcz zadowoleni, zabrał im śmieci ! Do siebie. A potem znalazł Jelenia w postaci Abrisu.

To teraz pytanie, kogo wydymał LC? bo wciąż nie widzę tutaj małych ludzi. Wydymał Abrisa, który to kupił.

Potem być może Abris zobaczył co jest w środku, świadczy to o tym, że chłopaki się nie znają.
I to oni poszli z tym na giełdę i do zwykłych ludzi z obligami.

Wciąż nie widzę tutaj hasła, że to LC spowodował, że GB okradł ludzi.

Zasadne i najważniejsze jest to jaka była wiedza RN i pozostałych członków zarządu Idea o proponowaniu/sprzedaży obligów. Tylko na tym poziomie mogą dorwać LC. Nie trudno pewnie będzie dojść do prawdy, za dużo osób powiązanych aby w końcu nie znalazły się dowody na LC. Pod warunkiem, że LC jest bezpośrednio zamieszany!

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 11:43:34 przy kursie: 1,54 zł
- oczywiscie był skrót myślowy, bo po drodze był Abris... ale patrząc na idiotyczne, dziwne zachowanie Abrisu, można pomyslec że Abris był w zmowie... (brak nadzoru nad Kąkolewskim i RN mimo licznych sygnałów, brak chęci ratowania spółki, Maynard, pozwy Abrisu vs. Skarb Państwa)

- oczywiście korzystne dla swoich banków i akcjonariuszy IB czy GNB... tego nie neguję. Może nie przewidział że upadnie to z takim hukiem i będzie taki fallout dla jego banków?

- oczywiście udowodnienie winy LC jest niemożliwe... chyba że pojawią się zeznania świadków, nowe taśmy itp... Poszkodowanym przez IB pozostaje skarżenie sprzedawców w sądach
Edytowany: 7 marca 2019 11:47

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 11:45:50 przy kursie: 1,54 zł
@Kokos
To czy wiedział, czy nie wiedział nie ma dla mnie tak naprawdę znaczenia jeśli chodzi o dystrybucję obligacji. Natomiast ma znaczenie, czy wiedział co robi Kąkolewski z GetBackiem, bo to jest clou. Moim zdaniem mógł nie wiedzieć, choć tego nie przesądzam.
@VOX
Przekręt? Jeśli GetBack działał tak jak powinien do 2016 r. to ja przekrętu nie widzę. LC sprzedał to nie drobnym, a Abrisowi, który badał do cholery księgi i umowy. Dopiero Abris sprzedawał drobnym, a i tak umoczył na tej transakcji setki baniek.
Problem byłby, tak jak napisałeś, gdyby LC wiedział co zrobi Kąkolewski. Ale na razie nic na to nie wskazuje, że była to taka zmowa.

Jeśli zaś chodzi o działania Abrisu, to warto wziąć pod uwagę, że to jest fundusz PE/VC i tak naprawdę "beneficjentem" strat są członkowie funduszy. To trochę także wyjaśnia. Zakładam, ze motywacje Abrisu są tożsame do motywacji Altusa - zysk i premie zarządzających.
Edytowany: 7 marca 2019 11:50

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 11:47:58 przy kursie: 1,54 zł
nie wskazuje... ale to co było teorią spiskową, w tej sprawie później okazuje się prawdą...
i wszyscy sa zaskoczeni.

ja nie będę wogóle... wyobrażam sobie to już teraz.

Cytat:
Jeśli GetBack działał tak jak powinien do 2016 r. to ja przekrętu nie widze

Kto mi zagwarantuje od kiedy GetBack był przekrętem? Jak mam to zweryfikować?
Zawierzyć może sprawozdaniom Deloitte? Przecież to jednak wielka kpina!

To jest jedna wielka rozgrywka dużych fundów, banków i rekinów biznesu, a my obijamy się w ciemnościach. jak dzieci we mgle. pewnie mają duży ubaw czytając ten wątek Anxious
Edytowany: 7 marca 2019 11:52

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 11:51:59 przy kursie: 1,54 zł
Nikt tego nie udowodni, ale przesłanką jest transakcja z Abrisem, który badał spółkę przed transakcją. Tam przecież w DD brały udział renomowane kancelarie prawne i działały na rzecz Abrisu.

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 11:54:20 przy kursie: 1,54 zł
tego nieudolnego Abrisu, który miał RN która nic nie robiła?

Nie ma przypadków - nie wierzę że Abris stracił na tej historii i jest poszkodowany.
Niemożliwe przy kwotach setek milionów złotych.
Tu jest jakieś drugie dno.

ale nie ma co offtopować... to w końcu wątek GETINA...
pomijając wszystko spółka jest na tyle zdołowana, że pewnie z tych poziomów da się na niej zarobić.
ale ryzyko jest ponad przeciętne.

LC nie zostanie aresztowany... nie po taśmach które ujawnił. Polityka.
jego banki też bedą chronione w imie "stabilnosci systemu bankowego"
Edytowany: 7 marca 2019 11:58

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 13:15:47 przy kursie: 1,54 zł
Temu nieudolnemu Abrisowi, który za wywłaszczenie z Nest Banku dostanie ponad 2 mld zł z moich i Twoich pieniędzy.

Scenariuszy można rozważać nieskończenie wiele, natomiast dla mnie liczy się to co można udowodnić i na podstawie czego wnioskować. Nartowski pisze w raporcie, że Abris wyłożył gotówkę i zapłacił za GetBack w dwóch ratach pełną cenę. Można mu nie wierzyć, ale jak mniemam są na to kwity i potwierdzenia przelewów - ogarnięty prorok z pewnością to sprawdzi. Na samej transakcji zakupu i sprzedaży GetBacku Abris jest do tyłu. Pytanie czy nie wracały do niego jakąś inną drogą inne świadczenia.

No i jeszcze dochodzi kwestia tego, że Abris nie jest właścicielem GetBacku bezpośrednio. Akcje posiadał DNLD Holding BV, w którym udziały (98proc.) miał DNLD L.P Jersey, a w nim Abirs przez fundusz CEE Mid-Market Found II 32,08 proc.

Pozostałe prawie 68 proc. w DNLD LP posiadało 13 innych funduszy w tym QIC, 57 Stars, Commonfound, Harbour-Vest. Abris jak mniemam sprawował kontrolę, ale nei znam na tyle prawa spółek Jersey itp. aby to stwierdzić, natomiast własność akcji (pośrednio) była rozrzucona na wiele podmiotów.

Ruchy na linii LC inne podmioty o których niewiele wiemy są w zasadzie możliwe.

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 14:02:55 przy kursie: 1,54 zł
Cytat:
Temu nieudolnemu Abrisowi, który za wywłaszczenie z Nest Banku dostanie ponad 2 mld zł z moich i Twoich pieniędzy.

No właśnie potwierdzasz moją tezę. Skoro są tak sprawni, to czemu są tak nieudolni w zarządzaniu GetBackiem? Coś tu śmierdzi... Jest coś o czym nie wiemy, dzięki czemu ma to ekonomiczny sens

Cytat:
Nartowski pisze w raporcie, że Abris wyłożył gotówkę i zapłacił za GetBack w dwóch ratach pełną cenę.

raport zrobiony na zlecenie Abris? Takie informacje znajduję w internecie

Cytat:
No i jeszcze dochodzi kwestia tego, że Abris nie jest właścicielem GetBacku bezpośrednio.

Wszystko tak pogmatwane żeby nie płacić podatków i unikac odpowiedzialności w razie czego... Tego też się nie dojdzie
Edytowany: 7 marca 2019 14:05

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 805
Wysłane: 7 marca 2019 15:07:47 przy kursie: 1,54 zł
@Vox
Nawet snucie teorii spiskowych powinno mieć jakieś granice. Sugerowanie w podtekście Twojego komenatrza że podana w raporcie p. Nartowskiego informacja o tym, iż Abris (a raczej DNLD ) zapłacił za GetBack pełną cenę w 2 ratach może być niezgodna ze stanem rzeczywistym bo raport zrobiono na zlecenie Abrisu przedstawia (moim zdaniem niesłusznie) autora raportu w niekorzystnym świetle.
Nie wydaje mi się aby p. Nartowski zaniedbał sprawdzenia dokumentów źródłowych. To nie ten kaliber fachowca i nie ten poziom odpowiedzialności za to co napisał i się pod tym podpisał.
A co do struktury akcjonariatu GetBack przed IPO i tego że Abris nie jest tam bezpośrednio akcjonariuszem też żadnej tajemnicy nie było - odsyłam chociażby do strony 212 prospektu emisyjnego w IPO.

addison
Wpisów: 1 692
Wysłane: 7 marca 2019 15:23:47 przy kursie: 1,54 zł
a co idea bank na hasło, czy płatność w całości została zrealizowana i nie było żadnych potem transakcji z udziałem Abrisu?

może tam warto poszukać, w końcu spółka publiczna, prospekt. Zresztą na samym walnym można zadać takie pytania zarządowi.

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 7 marca 2019 18:33:17 przy kursie: 1,54 zł
Cytat:
@Vox
Nawet snucie teorii spiskowych powinno mieć jakieś granice.

Wlasnie ABRIS wzywa Leszka do odkupienia akcji GetBacku sprzedanych w 2016.
i wszystko zaczyna się wyjaśniać...

Moje teorie spiskowe to twarda rzeczywistość.
Edytowany: 7 marca 2019 18:33

tomcio46
Wpisów: 182
Wysłane: 7 marca 2019 23:32:02 przy kursie: 1,54 zł
Co się niby wyjaśnia?

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 805
Wysłane: 7 marca 2019 23:55:40 przy kursie: 1,54 zł
Vox napisał(a):
Cytat:
@Vox
Nawet snucie teorii spiskowych powinno mieć jakieś granice.

Wlasnie ABRIS wzywa Leszka do odkupienia akcji GetBacku sprzedanych w 2016.
i wszystko zaczyna się wyjaśniać...

Moje teorie spiskowe to twarda rzeczywistość.

Drogi Vox,

Bądź uprzejmy cytując moje wpisy trzymać się kontekstu, którego cytowany tekst dotyczy. Mój wpis o snuciu teorii spiskowych dotyczył podtekstu Twojej wypowiedzi sugerującej że jezeli p. Nartowski sporządził raport na zlecenie Abrisu to informacja o zapłacie przez Abris/DNLD obydu rat za akcje GetBack może nie być prawdziwa (ze względu na tożsamość zamawiającego raport).
Co zatem teoria spiskowa w temacie Abris zapłacił/nie zapłacił ma do rzekomego wezwania Idea Banku do odkupienia akcji GetBacku?. Mniej więcej tyle co ja do Baletu Teatru Balszoj czyli nic.
A o jakim wezwaniu do odkupienia tutaj mowa?. Widziałeś ten dokument? Bo w publikacjach mowa o wezwaniu do zawarcia ugody na okoliczność nieokreślonej szkody. A od takiego wezwania do wyrwania jakichkolwiek pieniędzy od IB daleka ( i wyboista!) droga zwłaszcza jak się przedtem publicznie puszcza takie teksty np.
Kupiliście od Leszka Czarneckiego zdrową spółkę?
Tak, ja tego nie kwestionuję. Słyszałem z wielu źródeł, jakoby poprzedni właściciel zostawił w GetBacku toksyczne aktywa. My tak nie twierdzimy, nawet w rozmowach prywatnych.

No a tak od drugiej strony - czyli jak Abris wzywa to jest pokrzywdzony czy nie jest?

mindek
Wpisów: 1 026
Wysłane: 8 marca 2019 00:12:52 przy kursie: 1,54 zł
:)

wywiad zostawił ślad w necie, nawet prywatnie hehe.

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 8 marca 2019 00:24:03 przy kursie: 1,54 zł
Cytat:
No a tak od drugiej strony - czyli jak Abris wzywa to jest pokrzywdzony czy nie jest?

A skąd ja mam to wiedzieć? Jestem tylko głupim obligatariuszem który nabył obligacje GetBacku...
To pewnie rozstrzygnie Sąd, o ile Abris odważy się złożyć pozew. Bo wezwanie do ugody kosztuje tyle co znaczek pocztowy, a pozew trzeba już opłacić

to jest taki węzeł gordyjski że tylko Prokuratura może go rozwikłać... Nam pozostają teorie spiskowe
Edytowany: 8 marca 2019 00:25

h3rlitz
Wpisów: 165
Wysłane: 12 marca 2019 18:27:01 przy kursie: 1,54 zł
Spływają pierwsze wyniki ze spółek zagranicznych. Dzisiaj informacja z Carcade. Zysk netto 26,5 mln złotych.

Getin Holding S.A. (dalej: Emitent), w związku z planowaną publikacją sprawozdania finansowego przez OOO Carcade z siedzibą w Kaliningradzie, Federacja Rosyjska (dalej: Carcade) za rok 2018, podaje do publicznej wiadomości następujące informacje ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Carcade za rok 2018 sporządzonego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. Carcade jest spółką zależną od Emitenta, w której Emitent posiada 100% udziału.

Wybrane dane finansowe za rok 2018:

- wynik z tytułu odsetek: 1.051.458 tys. RUB (60.608 tys. PLN)

- wynik z tytułu prowizji i opłat: 436.364 tys. RUB (25.153 tys. PLN)

- zysk netto: 461.134 tys. RUB (26.582 tys. PLN)

- należności z tytułu leasingu finansowego: 15.688.539 tys. RUB (848.750 tys. PLN)

- suma bilansowa: 18.595.017 tys. RUB (1.014.060 tys. PLN)

- zwiększenie stanu środków pieniężnych: 208.695 tys. RUB (12.030 tys. PLN)

Dla porównania w poprzednim roku - 10,7 mln, to daje wzrost o 147% r/r.
Edytowany: 12 marca 2019 18:35

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
18 19 20 21 22 23 24 25 26