pixelg
ENEA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9

ENEA [ENA]

AKTUALNY KURS: 5,53 zł (-2,81%) 27-11-2020 17:02
koszyk
0
Wpisów: 1 099
Wysłane: 3 grudnia 2009 20:36:32 przy kursie: 18,29 zł
No to specjalisty od energetyki się WD doczekał w końcu!!!

Szacun, napracowałeś się i znasz temat .wave

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 574
Wysłane: 3 grudnia 2009 21:06:55 przy kursie: 18,29 zł
crybaby muszę się bardziej przyłożyć do moich analiz, bo mnie RafSty miejscami zagina book

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
100
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 357
Wysłane: 4 grudnia 2009 00:35:32 przy kursie: 18,29 zł
Ja mam parę uwag natury ogólnej. Moim zdaniem jest strasznie dużo niewiadomych. Na świecie toczy się coraz szerzej dyskusja na temat wpływu CO2 na atmosferę. Ze jednej strony mamy EU bazującą na raportach ipcc z drugiej całą rzeszę organizacji sprzeciwiających się wnioskom płynącym z raportów. Ponadto ludzie związani z IPCC sami sobie strzelają w kolano. Gdzieś czytałem o wycieku maili pomiędzy pracownikami i wniosku płynącym z tej lektury - "chciano uniemożliwić weryfikację". EU przyjęła w dyrektywach ostrą walkę z ociepleniem. Pytanie tylko czy wszystko ma sens jeśli najwięksi tego globu nie przystąpili do protokółu z kioto... Istnieje ryzyko, że handel certyfikatami i emisjami będzie zliberalizowany, a wtedy duże koszty na dostosowanie wymogów i uniknięcie kar mogą się niezwrócić. Druga sprawa to wymieniona w spółce teza o tym, że ceny energii będą rosnąć, tylko jest problem z siła nabywczą społeczeństwa. U nas wybory są dość często i może się zdarzyć iż URE będzie odwlekać postulaty dystrybutorów i wytwórców o podwyżce cen w kontekscie politycznym. Inna sprawa nie wiem na ile dotyczy bezpośrednio spółki to duże koszty wymiany liczników i topologii sieci aby spełnić wymogi kolejnej dyrektywy unijnej. Kolejna kwestia to nabycie spółek węglowych. W mojej ocenie górnictwo w Polsce jest rozbestwione przywilejami. Rodzi to możliwość silnych presji pracowniczych na płace patrz KGH. Tak sobie poleciałem po otoczeniu...

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 4 grudnia 2009 21:20:32 przy kursie: 18,60 zł
rafsty dał nam do myślenia...:) dzięki duża pomoc, mógłbyś w wolnej chwili ,,rzucić okiem'' na wątek ZUK? branża powiązana

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wpisów: 2 283
Wysłane: 7 grudnia 2009 13:41:18 przy kursie: 18,65 zł
Witam Przedmówców!
Fajnie, że poruszone wątki dalej się rozwijają. Widzę, że zjawił się Anty_Teresa i od razu wywindował poziom dyskusji. Ja tu skromnie zasugerowałem SWOT, a riposta wygląda mi jak nic na PESTEL! ( www.oup.com/uk/orc/bin/9780199... ).
Dorzucę parę groszy do tematu:
1. Ta sprawa z mailami IPCC - (chyba) w czwartek męczyli to cały wieczór na CNN, ale nie powiedzieli nic ponadto, co napisał Anty_Teresa.
2. A propos Kioto - ten zlot w Kopenhadze, to podchody, żeby uchwalić coś nowego, co zaangażuje USA, Chiny i Indie. Problem w tym, że w międzyczasie w Australii pojawił się kłopot ze sprzedaniem idei własnym obywatelom.
3. Skąd moja teza o wzroście cen? - Ekstrapoluję dotychczasowy trend. Wiem, to niebezpieczna praktyka. Można się "przejechać". Dlatego każdy musi takie rzeczy rozważyć sam. Jednak mimo wyborów i upolitycznienia nie tylko branży w Polsce, ale również ekologii na świecie, ceny w PL rosną. To można wyliczyć choćby z raportów Enei. Nie ukrywam, że to jest to trochę roboty, bo firma produkuje oprócz rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania zarządu, również coś, co na Zachodzie nazywa się Annual Report.

Ja zwracam jednak uwagę na potrzeby kapitałowe. Uważam, że wątek ekologiczny nie powinien być tutaj nadmiernie eksponowany. Moim zdaniem mamy trzy drivery:
- pure eco - czyli OZE;
- modernizacje - czyli większa efektywność produkcji i przesyłu oraz filtry zanieczyszczeń. To też wiąże się z eko, ale jest też przejawem normalnego procesu continuous improvement oraz rozpoznawania potrzeb klientów (nikt nie lubi, jak mu kopcą pod nosem z komina). Tutaj dotykamy aspektów zarządzania strategicznego: generic strategies, strategic clock itp. itd. Temat rzeka. Nie wiemy, jak Zarząd Enei sobie z tym poradzi, więc trzeba założyć, co Waszym zdaniem najprawdopodobniej zrobi, jak mu to wyjdzie i jak to się przełoży na pozycję finansową firmy. No i jak to wycenić.
- rozbudowa wydajności - czyli nowe moce produkcyjne. Tutaj ekologia to efekt uboczny stosowania nowych technologii, a chodzi wyłącznie o zaspokajanie popytu.

W przypadku Enei deklarowane nakłady na zieloną energię to ok. 1,5mld zł, modernizacje to kolejne 1,5mld zł, a nowe moce, to 10,5mld. Rozważcie to w powiązaniu z tym, co pisałem wcześniej.

Jeszcze odpowiadając wkm3: otwierasz furtkę do pokrewnej, ale wcale niemałej branży. Poza analizą stricte finansową sugeruję pomyśleć również o tzw. Value System, czyli połączonych ze sobą Value Chains kooperujących przedsiębiorstw ( en.wikipedia.org/wiki/Value_ch... ). Gdzie prawdopodobnie osadza się marża płacona przez końcowych klientów? Kto na tym wszystkim ma szansę naprawdę zarobić? Jaka w tym kontekście jest pozycja ZUKa? A ja w międzyczasie rzucę okiem na finanse :)
Pozdrawiam!

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
100
Wpisów: 10 357
Wysłane: 7 grudnia 2009 14:39:50 przy kursie: 18,65 zł
rafsty napisał(a):
Witam Przedmówców!
Fajnie, że poruszone wątki dalej się rozwijają. Widzę, że zjawił się Anty_Teresa i od razu wywindował poziom dyskusji. Ja tu skromnie zasugerowałem SWOT, a riposta wygląda mi jak nic na PESTEL! ( www.oup.com/uk/orc/bin/9780199... ).

Hmm, od razu wywindował... Chciałem przedstawić tylko dodatkowe ryzyka. Jak się zapewne domyślasz, bo podałeś linka :) nie wiedziałem nawet, że takie sformułowanie istnieje Shhh Ja jestem samoukiem jeśli chodzi o rachunkowość ekonomię i inne tematy pokrewne więc niektóre sformułowania są dla mnie zagadką.
I nie miała byc to riposta, a raczej uzupełnienie. Co do zwyżki cen to prawdopodobnie one nastąpią, tyle, że może sprawa się ślamazarzyć ze względów politycznych tak jak z uwolnieniem cen energii.

wkm3
0
Wysłane: 7 grudnia 2009 15:11:55 przy kursie: 18,65 zł
bardzo ciekawa dyskusja i wiele ciekawych argumentów hello1 dla mnie większość ze słabych stron to potencjał dla nowego inwestora strategicznego do poprawy efektywności i wartości spółki, wydaje się, że to stosunkowo mało ryzykowne zadanie, dla inwestora branżowego na spółce mocnej jeśli chodzi o cash flow i pozycję rynkową. Takich spółek długoterminowo szukamBoo hoo!

koszyk
0
Wysłane: 7 grudnia 2009 15:12:42 przy kursie: 18,65 zł
No ciężko przewidywać precyzyjnie kierunki rozwoju energetyki, a jeszcze w aspekcie uwarunkowań ogólnoświatowych.

Ja tak bardziej przyziemnie liczę na wykonanie zapowiedzi Skarbu Pastwa o "upłynnianiu" kursu.
Aczkolwiek technika tegoż zabiegu jak na razie bliżej nieznana.

wkm3
0
Wysłane: 16 grudnia 2009 20:15:53 przy kursie: 21,10 zł
no i doczekaliśmy się odbicia

koszyk
0
Wysłane: 16 grudnia 2009 20:23:06 przy kursie: 21,10 zł
Mała rzecz, a cieszy. Angel

Porosło na bazie rekomendacji BZ WBK, ale analityk też wziął pod uwagę zwiększenie FF (o 15 %) i możliwość sprzedaży "branżowemu".

Cena docelowa 25, przy inwestorze coś koło 28. Może być.

wkm3
0
Wysłane: 16 grudnia 2009 21:15:40 przy kursie: 21,10 zł
myślę sobie, że dodatkowo zapowiadane przez Skarb Państwa zwiększenie free float powinno podnieść płynność i zainteresowanie dużych graczy krajowych i zagranicznych.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wpisów: 2 283
Wysłane: 12 stycznia 2010 15:42:57 przy kursie: 19,95 zł
Komu się chce, może sobie na tej podstawie spróbować strzelić prywatną prognozę wyników za 2009: www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

wkm3
0
Wysłane: 15 stycznia 2010 10:18:11 przy kursie: 19,95 zł
Enea niekoniecznie w amerykańskie ręce

Nie wszystkie fundusze inwestycyjne są zadowolone z pomysłu sprzedaży pakietu akcji Enei inwestorom ze Stanów Zjednoczonych

Planowana na luty oferta 15 – 16 proc. akcji energetycznej spółki w większości trafić może na rynek amerykański.

– W tym przypadku ważna jest jak najlepsza cena oraz czas przeprowadzenia transakcji. Mniejsze znaczenie ma zaś, czy akcje trafią do inwestorów z Europy Zachodniej czy z USA – mówi Andrzej Pawłowski, członek zarządu Skarbca TFI. Na rynku pojawiają się jednak również liczne krytyczne głosy. Paweł Homiński, zarządzający z Noble Funds TFI, zwraca uwagę na to, że jeśli akcje Enei trafiłyby tylko na rynek amerykański, to Skarb Państwa mógłby zostać posądzony o nierówne traktowanie inwestorów. Musiałby się ponadto liczyć z tym, że nie uda mu się uzyskać satysfakcjonującej ceny.

1,4 mld zł wart jest szacunkowo pakiet akcji Enei, który chce sprzedać resort skarbu
Krytycznie o planach MSP wypowiada się również Patryk Jabłonowski z Deka Investment. Jego zdaniem, inwestorzy amerykańscy (zwłaszcza portfelowi) na rynkach wschodzących preferują spółki z dużych gospodarek. W przypadku mniejszych krajów patrzą zaś przeważnie tylko na duże spółki.

– Dlatego uważam, że inwestorem zagranicznym, do którego kierowane są oferty polskich spółek, powinien być inwestor z zachodniej Europy. Nie wiem, skąd pomysł uplasowania akcji Enei na rynku amerykańskim. Wszystko jest jednak oczywiście pochodną ceny i popytu – mówi.

Wciąż nie wiadomo, skąd pomysł sprzedaży akcji spółki w USA. Wczoraj nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie od doradcy prywatyzacyjnego (Credit Suisse). Przedstawiciele spółki poinformowali „Rz”, że decyzja o miejscu uplasowania oferty została podjęta przez resort skarbu. – W komunikacie poinformowaliśmy, że oferta trafi zarówno do inwestorów krajowych, jak i zagranicznych. Oczywiście nie można wykluczyć, że będą tam również inwestorzy amerykańscy – mówi Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

Rzeczpospolita

wkm3
0
Wysłane: 20 stycznia 2010 15:45:24 przy kursie: 20,11 zł
Vattenfall nadal w grze. ,,Sweden's utility Vattenfall [VATN.UL] will consider bidding for majority stake of Polish Enea when the government decides to announce the tender, the head of Vattenfall's local unit told Reuters.
Jacek Piekacz said in an interview Vattenfall would decide the fate of its 19 percent stake in Enea in two to three months, when Vattenfall's investment strategy is prepared.
"When the (controlling) package is on the offer we will certainly take a look at it and thoroughly analyse it," Piekacz told Reuters. "In principle, Vattenfall seeks to have controlling stakes in its companies. We want to be in control." (Reporting by Patryk Wasilewski and Agnieszka Barteczko)''.
WARSAW, Jan 20 (Reuters) -

maciej_k
0
Wpisów: 96
Wysłane: 11 lutego 2010 18:40:26 przy kursie: 17,44 zł
Enea - plany na 2011 - 1 mld zysku

Enea podtrzymuje zainteresowanie ZE PAK

11.02. Warszawa (PAP) - Grupa Enea podtrzymuje, że jest zainteresowana Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, ale nie podjęła jednoznacznej decyzji w kwestii ewentualnego przejęcia. Rozważa kupno kopalni. W 2011 roku może osiągnąć 1 mld zł zysku netto - powiedział Maciej Owczarek, prezes Enei

"Nie rozmyśliliśmy się w sprawie PAK-u, ewidentnie potrzebne nam są dodatkowe źródła energii elektrycznej. Natomiast sytuacja wewnętrzna w PAK nie skłania do szybkich i jednoznacznych decyzji" - powiedział w TVN CNBC Owczarek.

"Potwierdzam, jesteśmy PAK-iem zainteresowani, ale nie ma jednoznacznej decyzji co do naszej obecności. Przeprowadzamy analizy wewnętrzne, skłaniamy się do podjęcia decyzji, ale tej decyzji na razie nie ma" - dodał.

Enea w 2008 roku starała się o kupno akcji PAK należących do Elektrimu, ale obie strony nie osiągnęły wtedy porozumienia.

Owczarek poinformował, że Enea rozważa też możliwość kupna kopalni.

"Mamy zabezpieczone dostawy węgla, na dniach będziemy finalizować umowę. Sama kopalnia jako taka nie jest nam niezbędna, ale jest istotnym elementem jako aktywo spółki. Rozważamy tę możliwość, ale nie ma decyzji" - powiedział.

Powiedział, że w 2011 roku Enea może osiągnąć 1 mld zł zysku netto.

"Myślę, że dobre wyniki Enei to nie jest jednorazowe wydarzenie. Trend będzie utrzymany i kwota miliarda zł (zysku netto - przyp. PAP) jest do osiągnięcia. Nie sądzę, by później niż w 2011 roku" - powiedział Owczarek.

Dodał, że tegoroczna dywidenda może być na podobnym poziomie jak wcześniej, ale w przyszłości spółka będzie chciała więcej środków przeznaczać na inwestycje.

Na początku lutego MSP zaprosiło do negocjacji ws. kupna 50 proc. PAK i 85 proc. dwóch kopalni Adamów i Konin. Do 8 marca zainteresowanym podmiotom udostępnione będą memoranda informacyjne spółek. Termin składania pisemnych odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji upływa 15 marca o godz. 12.00. (PAP)

obecnie trwaja przetasowania w akcjach

"MSP sprzedało ponad 70 mln akcji Enei po 16 zł za sztukę. Okazało się jednak, że fundusze inwestycyjne, które nabyły pakiet, już wczoraj odsprzedały na giełdzie połowę walorów z ponad 10-proc. zyskiem. (s.17) (PAP)"

szybko znajduja sie chetni po takiej cenie.
Edytowany: 11 lutego 2010 18:58

Kamil
0
Wpisów: 637
Wysłane: 11 lutego 2010 19:48:13 przy kursie: 17,44 zł
maciej_k napisał(a):

"MSP sprzedało ponad 70 mln akcji Enei po 16 zł za sztukę. Okazało się jednak, że fundusze inwestycyjne, które nabyły pakiet, już wczoraj odsprzedały na giełdzie połowę walorów z ponad 10-proc. zyskiem. (s.17) (PAP)"

szybko znajduja sie chetni po takiej cenie.

Czy to żart? Dlaczego MSP nie sprzedało tych akcji bezpośrednio na giełdzie? "Grubas" zarobił na pośrednictwie tylko dlatego że jest gruby? Jeśli to prawda to jest to ewidentna malwersacja, która kosztowała podatników grube miliony. W tego typu transakcjach powinno się zastrzegać, że np. fundusz nie może sprzedać akcji przez okres n miesięcy. 3 500 000 w kilka dni. Nieźle. Dlaczego MSP nie zaoferowało tych akcji... na przykład mi?
Aktualnie: MRB(100%)

Multikos
0
Wpisów: 112
Wysłane: 12 lutego 2010 18:41:55 przy kursie: 17,60 zł
czy ktos wie kiedy na tej stronie beda dostepne dane o Enei, podbnie zreszta pge w arkuszach ma czysto?

Teresa
Teresa PREMIUM
0
Wpisów: 4 710
Wysłane: 12 lutego 2010 19:04:46 przy kursie: 17,60 zł
Wydaje się, że jeszcze dwa kwartały. Potrzebne są dane z kolejnych ośmiu kwartałów by wyliczyć wskaźniki.
A wiesz przynajmniej dlaczego przegrałeś?...

Multikos
0
Wpisów: 112
Wysłane: 12 lutego 2010 19:16:46 przy kursie: 17,60 zł
Dzięki

wkm3
0
Wysłane: 16 lutego 2010 14:04:22 przy kursie: 17,50 zł
jak wpłynie zwiększony free float na ENA, jak sądzicie?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9