pixelg
ENEA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

ENEA [ENA]

AKTUALNY KURS: 5,53 zł (-2,81%) 27-11-2020 17:02
dariusz72
0
Wpisów: 94
Wysłane: 15 maja 2009 13:09:15 przy kursie: 16,65 zł
2009-05-15 08:53

Enea pochwaliła się wynikami

fot: PAP/EPAZysk netto grupy Enea wzrósł w pierwszym kwartale tego roku do 202,1 mln zł z 75,3 mln zł przed rokiem.

Zysk operacyjny wzrósł z kolei do 223,6 mln zł z 83,7 mln zł. Natomiast przychody zwiększyły się do 1,88 mld zł z 1,57 mld zł w pierwszym kwartale 2008 roku.

dariusz72
0
Wysłane: 15 maja 2009 15:57:48 przy kursie: 16,65 zł
Technicznie papier wygląda ciekawie,dziś spory volumen i padł opór na 16zł,Parkiet określił Enee jako perłe polskiej giełdy czy jakoś tak,w segmencie surowce i energia.Mam tu małą prośbę do kolegi WD o kilka słów na temat zawartości raportu okresowego,ja nie mam tak dużej praktyki i nie chcę napisać czegoś głupiego.

dariusz72
0
Wysłane: 21 maja 2009 07:35:41 przy kursie: 17,49 zł
15.05.2009 18:38
F5 Konsulting i Salans złożyły najlepszą ofertę na doradztwo przy sprzedaży Enei

15.5.Warszawa (PAP) - Konsorcjum F5 Konsulting i Kancelaria
Prawnicza Salans, D. Oleszczuk złożyły najkorzystniejszą ofertę w
przetargu na świadczenie usług dla resortu skarbu przy sprzedaży
pakietu do 67,05 proc. akcji Enei - poinformował MSP w komunikacie.
"Wykonawca ten zaoferował najniższą cenę i spełnił warunki
udziału w postępowaniu określone przez zamawiającego, jak również
spełnił wszystkie wymagania określone w specyfikacji istotnych
warunków zamówienia" - napisano w komunikacie MSP.
W przetargu startowały m.in. konsorcja z udziałem ING Securities,
DM BZ WBK, KPMG, Rothschild Polska, Ernst & Young, JP Morgan i
Nomura.
Ministerstwo Skarbu Państwa chce w tym roku zakończyć proces
prywatyzacji poznańskiej grupy energetycznej Enea i sprzedać
posiadany przez siebie pakiet akcji tej spółki inwestorowi
branżowemu. (PAP)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 574
Wysłane: 21 maja 2009 19:31:55 przy kursie: 17,11 zł
dariusz72 napisał(a):
Technicznie papier wygląda ciekawie,dziś spory volumen i padł opór na 16zł,Parkiet określił Enee jako perłe polskiej giełdy czy jakoś tak,w segmencie surowce i energia.Mam tu małą prośbę do kolegi WD o kilka słów na temat zawartości raportu okresowego,ja nie mam tak dużej praktyki i nie chcę napisać czegoś głupiego.

Sorry, nie znam się na energetyce.

pawul0n
0
Wpisów: 207
Wysłane: 21 maja 2009 20:59:54 przy kursie: 17,11 zł
mysle, ze spolka tam ma jeszcze pewien potencjał spadków, wiec warto poczekac

dariusz72
0
Wysłane: 3 lipca 2009 15:08:07 przy kursie: 18,50 zł
Ma ktoś te zacne papierki?

TristaNeo
0
Wpisów: 2
Wysłane: 10 sierpnia 2009 19:02:25 przy kursie: 23,47 zł
Ja mambinky Trzymam raczej na longa (3-5 lat) tak myślę. Jak na razie - okres inwestycji 180 dni - jestem 62 % do przodu. :-) Myślę że cały czas ma szanse na dalsze wzrosty.

Kratos
0
Wpisów: 1
Wysłane: 11 sierpnia 2009 11:36:16 przy kursie: 24,00 zł
bossa.pl/analizy/centrum/spolk...
wartość księgowa akcji to 22,16zł a na giełdzie 90% spółek jest sprzedawanych po 50% wartości księgowej (chociażby np jupiter gdzie wartość księgowa akcji 5zł a chodzi za 2.02zł!!) a z analizy technicznej sygnał zakupu był 11.03.2009 przy kursie 14.91!! i na tym się zakończył, ja trzymałem te akcje i z powyższych argumentów opuściłem ten okręt, moim prywatnym zdaniem ENEA jest tak potężnie napompowanym balonikiem że jak strzeli to będzie wodospad jakich mało na giełdzie - ale to oczywiście moje prywatne zdanie, pozdrawienia dla tych którzy żyją zasadą - na giełdzie od zysków o wiele ważniejsza jest ochrona kapitału.

dariusz72
0
Wysłane: 14 sierpnia 2009 10:20:19 przy kursie: 22,99 zł
Jak ktoś się interesuje spółką to pewnie wie,że dzisiaj w "samo południe" upływa termin zgłaszania ofert na zakup pakietu pozostającego w rękach SP,różnej maści analitycy wyceniają wartość tego pakietu w przedziale 7-10mld zł,ja część swojego pakietu już sprzedałem,z resztą czekam na otwarcie kopert z cenami.Cierpliwi już zostali wynagrodzeni

TristaNeo
0
Wpisów: 2
Wysłane: 14 sierpnia 2009 15:31:29 przy kursie: 22,99 zł
No i pierdut. Ale dalej wierze że na longa będzie oki.

mirekkK
0
Wpisów: 23
Wysłane: 14 sierpnia 2009 21:30:42 przy kursie: 22,99 zł
Pierw musisz/musimy uwierzyć, że firma przestanie być trofeum powyborczym. Niby mozliwe, ale jakoś trudno mi w to uwierzyć. To że Vatt utrze nosa można było brać pod uwagę, choć sam dzisiaj uciekałem po południu z "gorącego papiera". W niektórych wątkach pojawiają się zasłyszane na mieście info. Dołożę swoje nie tyle na mieście zasłyszane co zaobserwowane z bliska. Tak skorumpowanej, zdemoralizowanej i beznadziejnie zarządzanej firmy nie ma drugiej w energetyce. A to nie wałki na papierze toaletowym i cemencie tylko grube, grube miliony wywalane w kosmos od dłuższego czasu Zaczęło się od PISu ale PO(a dokładnie szanowny koalicjant) godnie podtrzymuje tą linie. Związki dokładają swoje mącąc bez ładu i pojęcia wszędzie. Vatt dobrze o tym wiedział, miał dobrych doradców znających dobrze firmę i środowisko.

dariusz72
0
Wysłane: 14 sierpnia 2009 21:39:22 przy kursie: 22,99 zł
Jakiego longa?Policz sobie sobie jaki będzie c/z na koniec tego roku biorąc pod uwagę nieoficjalne prognozy zarządu,nawet jak dostaną zwrot kasy z akcyzy.Tu toczy się walka o cene w wezwaniu,Szwedzi się wycofali,ok. sam się nie dziwie niecały rok temu SP z proszącym uśmiechem oddał im papiery po 20,4zł,teraz nieoficjalnie mówiło się o premii 20-30% ale przy kursie 20,5zł,ostatnio były spekulacje o 10mld za pakiet kontrolny i na to liczyli ci co brali ostatnio po 24-26zł,a tu psikus,SP za 4 dni ma podać szczegóły z kopert od dwóch graczy,tu jest teraz kot pogrzebany,być może Szwedzi i Czesi sobie odpuścili bo nie wytrzymali ciśnienia,może wiedzą,że konkurencja da....dużo więcej?Reasumując po uaktualnieniu planów prywatyzacji spółek SP na najbliższy okres Enea jest jedyną spółką energetyczną,którą może w 100% przejąć inwestor branżowy.....jest jeszcze druga strona medalu,być może SP wcale nie chce pełnej prywatyzacji Enei i z tego powodu tak krótki termin na złożenie ofert.Szykuje się jakieś gambini czy jak to się mówi,na dniach wszystko się wyjaśni,ale na longa to tu nie ma co trzymać.

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 244
Wysłane: 18 sierpnia 2009 12:57:41 przy kursie: 22,22 zł
Co do Szwedów i Czechów, to może po prostu nie starczyło im siły i odwagi (czytaj: pieniędzy) na bawienie się w taką spółkę. Jej restrukturyzacja to będzie droga przez mękę, głównie przez związki zawodowe i zmianę mentalności zarządzania. Doprowadzenie jej do oczekiwanych standardów zajęłoby długie miesiące. Przez te miesiące należy spodziewać się strajków, obstrukcji i czarnego PR. Trudna do przeprowadzenia sprawa i wyzwanie.

A może nasi koledzy z północy i południa zasadzają się na jeszcze inną spółkę energetyczną? I zostawiają kasę oraz możliwości na przyszłe lata?

dariusz72
0
Wysłane: 19 sierpnia 2009 11:03:30 przy kursie: 22,89 zł
Szwedzi w listopadzie 2008 chcieli objąć większy pakiet akcji niż dostali,znają spółke i znają realia jakie panują w tego typu spółkach SP,więc argument o tchórzostwie raczej mi tu nie paduje,Niemcy z RWE mają już STOEN,więc też wiedzą jak jest.Myślę,że tu chodzi o kase,przypomnę,że rynek spekulował o wartości pakietu SP na poziomie 10mld,łatwo policzyć ile to wychodzi za akcje.Cezu jakoś poważnie nie brałem pod uwage,biorąc pod uwagę skale akwizycji jakich dokonali i poziom zadłużenia od początku nie wyglądali na gracza nawet nr.3.Dzisiaj pokazało się nieoficjalne info bodajże w Parkiecie,że Szwedzi nadal podtrzymują zainteresowanie spółką,pewnie czekają na oficjalną oferte cenową RWE i mogą próbować stawke podbić,no cóż tu trzeba być cierpliwym,myślę jednak,że do ugrania już tu dużo nie ma.Przy cenie 26zł rynek zdyskontował już wszystkie dobre infa.

Maciek1981
0
Wpisów: 469
Wysłane: 17 września 2009 12:58:58 przy kursie: 23,10 zł
Walne Enei odwołało ze składu rady nadzorczej przedstawiciela Vattenfalla Marcina Bruszewskiego - podał za PAP serwis GPW Infostrefa.

Zatąpił go w radzie reprezentant MSP, Michał Kowalewski.

janek4756
0
Wpisów: 4
Wysłane: 16 listopada 2009 17:35:01 przy kursie: 18,88 zł
Witam.

Mam pytanie:

Czy nasze Ministerstwo zaczęło wysprzedawać swoje udziały (ENEA) na GPW?

godzina:14:46:55; po kursie: 18,98zł; wol.(szt.)-99 927; wartość - 1 896 614,46zł.

Think

ma25
0
Wpisów: 3
Wysłane: 16 listopada 2009 18:49:25 przy kursie: 18,88 zł
Tak to wyglada jakby ktos trzymał kurs i co jakiś czas leci duży pakiet. to zniecheca, trzeba poczekac na wyjasnienie albo ryzykowac. ma25

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 19 listopada 2009 11:54:30 przy kursie: 18,03 zł
Szwedzka prasa na 1str Dagens Industrie (właściciel Pulsu Biznesu) pisze o zainteresowaniu Vattenfalla inwestycjami w Polsce.

Mer kolkraft från Vattenfall
Uppdaterad 2009-11-19 09:11

Trots signaler om hårdare gröna direktiv från regeringen går statliga Vattenfall vidare med miljardplaner på ny polsk kolkraft, skriver Dagens Industri.
Vattenfall planerar för miljardinvesteringar i minst ett nytt kolkraftverk i Polen.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 283
Wysłane: 3 grudnia 2009 18:59:45 przy kursie: 18,29 zł
"Pani zna ten język? Nieee! Tak czytam." To z Barei, ale nie pamiętam, którego. Angel

Przyjrzałem się Enei.
Hmmmm... od czego by tu zacząć? Najlepiej od początku, czyli wyniki za Q3'2009. Na dzień dobry - porównawczy rachunek wyników, czyli krecha. Po takiej firmie spodziewałbym się rachunku kalkulacyjnego z eleganckim uzgodnieniem do kosztów rodzajowych. No ale nie! A więc pozbawiono nas paru cennych informacji. Co ciekawe w raporcie za 2008, w notach, wykazują niewielki stan (i oczywiście zmianę) na produktach gotowych i gdzieś to zachachmęcili w rachunku wyników. I nie wiem gdzie. Poza tym, co to za produkty są? Ale to peanut, więc zapominam. Druga krecha za brak numerów not w sprawozdaniach "interim". Zakładają, że i tak nikt tego nie czyta, czy jak? No i jeszcze nieopisane podsumowania w cash flow. XBRL!!! Pray

Bilans:
To duża firma energetyczna, więc w wynikach nie należy się spodziewać żadnych wyskoków w żadną stronę. I tak też to wygląda w praktyce. Wprawdzie o dziesiątki milionów wahają się stany zapasów, należności i zobowiązań, ale ta firma samych odpisów na należności trzyma na 100+ baniek. Jedyna pozycja, która przyciąga uwagę, to 1,9 miliarda aktywów wycenianych w fair value przez wynik. Z noty 14 wynika, że to pieniężno-obligacyjny portfel inwestycyjny. Zatrudnili profesjonalistę do zarządzania, więc ten na pewno stopę zwrotu trochę im podkręci, ale za to weźmie prowizję od zarządzania, więc dla firmy wyjdzie pewnie na to samo. To jednak państwowa spółka, więc myślę, że to ubezpieczenie przed zarzutem o niegospodarność. Zawsze znajdzie się ktoś, kto po fakcie będzie wydziwiał, że inne papiery były lepsze. A tak - zatrudniliśmy specjalistę, pytajcie jego. Niuanse dlaczego, moim zdaniem, to idzie jako fair value throught profit or loss, a nie jako amortised cost sobie odpuszczę. Patrz: MSR 39.

W pasywach jest tak samo monotonnie. Ciekawe są tylko kapitały, ale to już analiza w dłuższej perspektywie czasowej. Otóż:
1. pierwsze primo :) - przed rokiem 2007 kapitały były "grzeczne";
2. w roku 2007 pojawiło się zwiększenie kapitału akcyjnego i śladowa wycena aktywów finansowych; jaskółki zwiastujące… następny rok;
3. a rok 2008 to istna orgia księgowa: wpływy z emisji, umorzenia, transfery, opcje stabilizacyjne itp. itd. Cokolwiek dusza zapragnie.
Ewentualnym inwestorom bazującym na wskaźnikach związanych z kapitałem własnym (WK, dywidenda itp.) radzę to przejrzeć. Ja widzę trzy rzeczy:
a. Firma bardzo ostro podniosła kapitał, ale wpływy są przeznaczone na długoterminowe inwestycje (niektóre bardzo długoterminowe). Wniosek: kapitał ten nie pracuje w działalności podstawowej. Efekt: stosunek cash flow operacyjnego do kapitału własnego spadł o ok. 40%. To jest ważne, bo nowy kapitał uczestniczy w dywidendzie.
b. Sama dywidenda też jest interesująca. Spółka zdecydowanie z roku na rok zwiększa kwoty dywidendy. Rosną nominalnie oraz per share. Niby może sobie na to pozwolić, bo cash flow po kosztach finansowych wystarcza spokojnie, a inwestycje jest z czego finansować (w/w 1,9 mld zł), ale przed firmą znaczne wyzwania inwestycyjne. Znów inwestorom proponuję przyjrzeć się kosztowi i zwrotowi z kapitału i policzenie optymalnej struktury dług/kapitał (gdyby trzeba było się zadłużyć) oraz czy taka dywidenda, jak dziś, jest realna w przyszłości.
c. W kapitale wisi 910m z tytułu akcji pracowniczych. Za 2008 była to zresztą kość niezgody z audytorem (opinia z zastrzeżeniem za 2008). Tu też radzę spojrzeć, o co w tym chodzi i jak to działa w IFRS 2 oraz jak to się ma do rozwodnienia zysków na akcję. Żeby się potem ewentualnie nie zdziwić. Generalnie - jest co robić. A spółka ma plusa za dokładne opisanie całej sprawy! thumbright

Rachunek wyników:
Wynik kwartału znacznie gorszy, niż rok temu, ale YTD znacznie lepiej, niż rok temu. Trochę "ucieka" zużycie materiałów. Ale za to przychody rosną w wieloletnim trendzie (2005-2008). Rośnie liczba odbiorców oraz zużycie per user. Co ciekawe najbardziej w taryfie 110kV. Spada natomiast energochłonność w zakresie średnich napięć, a tacy klienci biorą najwięcej prądu. Wynik netto na pewno będą wspomagać przychody finansowe z zakiszonej gotówki.

Inne sprawy godne uwagi:
1. Program inwestycyjny. Lekko licząc 14mld zł do 2015. Pomijam integrację pionową z wydobyciem. Z tym, że firma dość konkretnie mówi o tym, na czym się zna, czyli modernizacjach i budowie nowych bloków energetycznych. W kwestii zielonej energii już to nie jest takie klarowne, a firma ma masę roboty do wykonania. Elektrownie wodne to peanut. Za wiatrakami się dopiero rozglądają. Ja bym raczej wszedł w jakiś alians strategiczny z ludźmi, którzy się na tym znają. A oni muszą działać poziom niżej, czyli w kwestii elektrofitrów i odsiarczania spalin. Mam takie wrażenie, że stan naszej energetyki przesuwa te firmy z pozycji utilities (czyli inwestycje defensywne i dywidendowe) do kategorii wzrostowej (czyli przez parę lat będziemy pchać tam kasę w nadziei, że za parę lat to się opłaci).
2. Otoczenie prawne. Firma uczestniczy w całej masie sporów. Część to klasyka, czyli kradzieże prądu, URE, pozycja dominująca itp. Trzy sprawy są jednak ważne:
- zwrot akcyzy, to może być zastrzyk gotówki dla całego sektora;
- zwrot zaliczek z tytułu kosztów osieroconych (to nawet doczekało się tzw. emphasise of matter w raporcie audytora za H1’2009– radzę czytać takie rzeczy).
- nieuregulowany stan prawny linii energetycznych w lasach, to może być potencjalnie poważny cios.

Reasumując: Spółka trudna do podsumowania. Niby bezpieczna, bo ludzie będą zużywać prąd. Spadku zużycia póki co nie widać, a ceny będą rosnąć. Z drugiej strony czekają poważne inwestycje, ale to w całym sektorze. Z trzeciej strony to elektrownia (a nie np. elektrociepłownia), więc niepewność, co do ekologii. Dla mnie największym źródłem niepewności jest prawo, a raczej jego brak (w analizie SWOT widzę to, jako duuuże T). Myślę, że każdy musi tę kwestię ocenić (i wycenić) sam. S to bariera wejścia i jednak oligopol na tym rynku. W to słabnący zwrot z kapitału (takiego się spodziewam dopóki nie uruchomią nowych bloków, czyli za parę lat). O specjalnie nie widzę. Może ten Vattenfal? Może ktoś coś innego zaproponuje? Ja zachęcam do czytania raportów.
Pozdrawiam!
Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 5 grudnia 2009 18:38

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 244
Wysłane: 3 grudnia 2009 19:04:20 przy kursie: 18,29 zł
Rafsty -> riskepta!

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8