pixelg
Deweloperzy - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Deweloperzy

buldi
Wpisów: 5 064
Wysłane: 8 lutego 2012 21:41:00
Ja powiem tak, czy ma czy też nie ma przyszlości - jestem przekonany, że na dzisiaj im sie należy odreagowanie właśnie w imię niedowartościowania wskaźnikowego.
Na początku 2009 byli w podobnej sytuacji a kiedy mieli lepsze perspektywy wtedy czy teraz?

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 8 lutego 2012 21:59

maobab
Wpisów: 221
Wysłane: 8 lutego 2012 21:57:09
Trzeba się zgodzić z Buldim, deweloperka jak i budowlanka, dużo potraciły. Duża część była ostatnio na historycznych minimach i teraz jak by najlepiej sobie radzili na rynku. Chociażby taki RANKPROGRES gdzie obroty wzrosły dziesięciokrotnie.

Frog
Wpisów: 5 599
Wysłane: 8 lutego 2012 22:00:27
Jasne że odbije, jak każda branża. Pod odbicie to można grać nawet na wehikułach Don Patro.
Ale w długotrwałą poprawę w tej branży to raczej ciężko uwierzyć. Coraz trudniej o kredyty, nieruchomości jeszcze mają gdzie tanieć...
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

buldi
Wysłane: 8 lutego 2012 22:12:01
Frog, tak patrząc - zawsze będą miały gdzie tanieć, tylko że ja widze róznicę w obrotach teraz i na początku 2009, a akcje w międzyczasie pogłębiły tamten dołek.
Marże z 2007 pewnie nie szybko wrócą, ale to jeszcze nie powód by porównywać deweloperów do pokracznych wehikułów Dona. Not talking Angel
Edytowany: 8 lutego 2012 22:13

Frog
Wysłane: 8 lutego 2012 22:17:39
Oh c'mon. Wiesz o co mi chodziło z tym porównaniem.

Spółki rosną pod przyszłość. A raczej pod wyobrażenie przyszłości danej spółki/branży. Tutaj jakoś nie wyobrażam sobie, aby "szeroki rynek" uwierzył że deweloperka ma przed sobą tłuste lata. Odbije od dna, może dynamicznie, ale potem będzie ciężej niż w innych sektorach.

Follow me on Twitter

zjk
Wpisów: 919
Wysłane: 8 lutego 2012 22:19:34
Frogo, wiadomo ze złote czasy lat 2007-2008 szybko nie nastaną dla branży deweloperskiej. Niektóre duże podmioty realizują obecnie inwestycje raczej w nie specjalnych miejscach przy niskiej marży (np. osiedla LCC w Krakowie), ale są też podmioty które sprzedają (nawet 50% nieruchomośc)i w swoich inwestycjach często na poziomie dziury w ziemi.

Sa też podmioty prowadzące ciekawy system sprzedaży 10/90 (np. religa development) w którym odbiorca płaci 10% w momencie podpisania i 90% w monecie odbioru nieruchomości.
Finansowanie takie jest kosztowne dla spółki, ale wydaje się bardziej wiarygodne dla klienta.

Zmieniły się potrzeby klientów, spadły metraże mieszkań ale wciąż jest spora grupa chętnych na nabycie własnego M, i ona zawsze będzie istnieć. Po prostu rynek jest obecnie rozsądny.

Na pewno branży tej skończyła się możliwość finansowania inwestycji z kieszenie klientów. Gdzie rozpoczęcie budowy odbywało się w momencie sprzedania ponad 90% mieszkań [tzn dziury w ziemi gdzie będą stać mieszkania].
Nie ma już także dużej liczby funduszy inwestujących w nowe mieszkania,

Mimo wszystko skupmy się bardziej na wątku: większe perspektywy mają duże ryby branży czy małe podmioty z NC ?

Ps. Ja uważam, ze odbicie w rangprogres ma raczej więcej wspólnego z planowaną dywidenda (przy obecnym poziomie 10%) - co najwyżej wzrosty są wsparte przez panująca tendencje na rynku.

Frog
Wysłane: 8 lutego 2012 22:23:06
Na większe odbicie liczyłbym na NC - ale nie wynikające z poprawy biznesu tylko płynności rynku. Jak wszystko już tam odbije to desperaci będą szukać wszystkiego co jeszcze nie urosło i przyjdzie czas na deweloperów.

Na długi termin jakby mnie ktoś zmusił, to wybrałbym jednak większe podmioty z tej branży.
Follow me on Twitter

maobab
Wpisów: 221
Wysłane: 8 lutego 2012 22:30:37
zjk napisał(a):
Ps. Ja uważam, ze odbicie w rangprogres ma raczej więcej wspólnego z planowaną dywidenda (przy obecnym poziomie 10%) - co najwyżej wzrosty są wsparte przez panująca tendencje na rynku.

Nie zaprzeczam bo to chyba jeden z głównych powodów. Jak dla mnie nie ma to akurat znaczenia jak rośnie blackeye .

buldi
Wysłane: 8 lutego 2012 22:32:18
A ja na przekór Żabce - odwrotnie. Angel
Sądzę, że w pierwszej kolejności wypłyną wieloryby bo tam się fundy lokują a w dalszej kolejności reszta płotek i planktonu z NC który się w tym sztormie nie potopi.
O dłuższym terminie nie potrafię się wypowiadać :)

Frog
Wysłane: 8 lutego 2012 22:36:59
Buldi, heloł wave

Gdzie ja powiedziałem o kolejności?

Skala wybicia - większa na NC, ale jak już wszystko inne odbije.
Na długi termin - lepiej brać grubasów.

A co wzrośnie wcześniej tego nie wiem. Sądzę jednak, że przedtem wzrośnie wszystko inne.
Follow me on Twitter

buldi
Wysłane: 8 lutego 2012 22:38:18
A to sorki, bo ja już ich sobie wg kolejności odbicia ustawiam.Angel

Pawel_1979
Wpisów: 86
Wysłane: 9 lutego 2012 21:20:37
Nie ma to jak stworzyć wątek i go zostawić:) No ale coż praca i brak czasu...
Fajnie że się rozkrecił

Co do pytania duzi czy mali: Ja wybieram dużych.

Zmiany w prawie + utrudnione i często horendalnie drogie finansowanie sugerują że łatwiej będzie podmiotom o ustabilizowanej pozycji na rynku.

Stworzenie tego wątku wynikało po częsci z moich obserwacji że jest to branża z długoterminowymi bardzo głędokimi trendami. Choć nie jestem zwolennikiem analizy technicznej na oko widać że rynek ma problem z wyceną developerki. Porusza się od skrajnego optymizmu do megapesymizmu.

Grzech na tym nie zarobić:) Dla mnie gdyby ustanowić skalę od 1 do 10 gdzie 1 to skrajne niedowartościowanie a 10 wo przewartościowanie jesteśmy gdzieś w okolicy 3,5.

Oczywiście developerka powinna być tylko częścią (tą bardziej ryzykowna) portfela inwestycyjnego. Ale dokładając do tego trochę spożywczaków + powiedzmy PGNiG lub PZU można stworzyć całkiem niezły portfel.

herve
Wpisów: 13
Wysłane: 11 lutego 2012 22:55:24
www.rp.pl/artykul/793876,81008...

ja bym się wstrzymał.....Whistle

buldi
Wysłane: 15 maja 2012 01:08:30
Krótki cytat z zamieszczonego przez kolegę wyżej linka:
Cytat:
W ocenie przedstawicieli PZFD w ustawie jest zbyt wiele niejasności oraz sprzeczności z innymi przepisami, a nawet z prawami konstytucyjnymi.

Ustawa już obowiązuje.
Jak zwykle zabrakło przepisów wykonawczych i obecnie w branży zapanował charakterystyczny chaos.
Największy problem dotyczy juz rozpoczętych inwestycji, bo jak zwykle częściowo podchodzą pod stare a częściowo pod nowe przepisy i nikt nie jest w stanie określić granicy - kogo to dotyczy i w jakim stopniu.
Z tego co widzę i tak za ten dodatkowy "margines bezpieczeństwa" jakim jest rachunek powierniczy na końcu zapłaci klient a skorzystają banki. Tak to niestety działa.
A że klienci w Polszy coraz biedniejsi zaczynam wierzyć w długoterminowy i całkowity upadek branży deweloperskiej. Nie trzeba chyba już nawet kolejnych "mądrych" ustaw.
Ta jest wystarczająco "mądra"

mrk
Wpisów: 1 866
Wysłane: 11 lipca 2012 17:51:18
Cytat:
Najnowsze wyniki monitoringu inwestycji deweloperskich systematycznie prowadzonego przez dział badań i analiz firmy Emmerson na potrzeby raportów kwartalnych opisujących rynki mieszkaniowe Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańsk, Łodzi i Katowic wykazały, że i tak rekordowa oferta w większości monitorowanych miast po raz kolejny wzrosła.
Na koniec czerwca 2012 r. w analizowanych miastach w ofercie było już ponad 56,3 tys. mieszkań. Trzy miesiące wcześniej liczba ta była mniejsza o 5 tys.

Deweloperzy budują ile się da

bankrucik
Wpisów: 3 867
Wysłane: 11 sierpnia 2012 12:07:07
Nieruchomości to nośny temat, na targach zawsze pojawiają się tłumy zainteresowanych kupnem mieszkania czy domu. Mimo to, właśnie podjęto decyzję o odwołaniu 1. edycji zupełnie nowej imprezy w tej branży. Powód? Nadmiar dostępnych nieruchomości i coraz mniejsze budżety deweloperów.

www.bankier.pl/wiadomosc/Za-du...

wg mnie tu nawet nie chodzi o brak kasy, tylko o sensowność jej wydawania..... po co się reklamować, jak klienci nie myślą o kupnie...

Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

Pawel_1979
Wpisów: 86
Wysłane: 14 listopada 2012 11:53:20
Na tapecie cały czas Gant, a po dzisiejszym raporcie JWConstruction wydaje mi się że to JWC zaczyna przejmować pałeczkę pierwszego do złożenia wniosku o upadłość...

Wzrost zadłużenia, spadek marży, gigantyczne ujemne saldo na działalności finansowej.
Oj będzie się działo w I kwartale 2013...

bankrucik
Wpisów: 3 867
Wysłane: 19 listopada 2012 13:46:49
wyborcza.biz/finanse/1,108340,...

co analityk to inna wizja.. pytanie, który marację.... okaże się za 10 lat
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 821
Wysłane: 17 października 2017 14:36:58

lajkonik
Wpisów: 1 307
Wysłane: 3 stycznia 2018 13:03:23
5 lat minęło między dyskusją na wątku forum, a wykresem zamieszczonym przez Anty_Teresę. To też świadczy o budowlance. Ale i o całej sytuacji gospodarczej w tym okresie.

Tylko, czy pomijając wszelkie aspekty polityczne, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą w chwili obecnej, możemy się spodziewać wzrostów wśród deweloperów ? A przede wszystkim czy deweloperzy mogą się spodziewać zwiększenia sprzedaży w takim stopniu, jak miało to miejsce w ostatnim okresie ? Celowo chciałbym pominąć aspekt wzrastających kosztów i marży deweloperów, co przekłada się na kurs. Interesuje mnie czy zamożność społeczeństwa i zapotrzebowanie będzie na tyle duże by podtrzymywać popyt i ewentualnie na jak długo ?
Edytowany: 3 stycznia 2018 13:07

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3