pixelg
Wirtualna Kronika Szutnika - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

Wirtualna Kronika Szutnika

Szutnik
Wpisów: 1 666
Wysłane: 10 czerwca 2012 16:39:59
Postanowiłem założyć własną Wirtualną Kronikę.

Od razu informuję: Nie inwestuję w akcje na GPW od 14 już lat. W realnym świecie interesują mnie wyłącznie instrumenty lewarowane: kontrakty terminowe na indeksy akcyjne (zagraniczne) oraz na poszczególne towary. Akcje w układzie realnym mnie juz nie interesują - choc czasem mnie korcą syntetyczne kontrakty futures na niektóre amerykańskie akcje, to jak do tej pory dość skutecznie się tym pokusom opierałem.

Nie bedzie to więc kronika moich rzeczywistych dokonań, tylko wirtualnych - bo akcje będę "nabywał" wirtualnie. Ale wszystko bedzie tak, jak naprawdę, z podaniem stop loss'ów itd, momentów wejścia i wyjścia. Nie będzie sytuacji takich, ze zawsze "kupuję" po najniższej cenie dnia "sprzedaję" wyłącznie na maksach itp - to się będzie działo "na żywo". Pewnie nie zawsze uda mi się "na bieżąco" napisać o momencie "zakupu" papieru, to jednak będę starał się by w Kronice, ten fakt był szybko odnotowywany.

Chciałbym pokazać w ten sposób cos niecoś z rzeczywistych możliwości, tkwiących w AT, którą się posługuję. Liczę też na to, że ewentualny "zielony" wynik końcowy, jeśli takowy będzie, zachęci Czytelników nie tyle do ślepego naśladownictwa, ile do samodzielnej nauki i twórczego wykorzystania tego, co tu od czasu do czasu przedstawię.

Chcę, by uzupełnieniem tej kroniki był także mój blog na StockWatch'u, gdzie pokazuję perspektywiczne (lub antyperspektywiczne) moim zdaniem spółki oraz moja lista obserwowanych spółek, którą dzisiaj również zacząłem tworzyć.

Ewentualne naśladowanie mojego portfela wyłącznie na własną odpowiedzialność - nikt nie jest nieomylny, ja również taki nie jestem

Na początek przymierzam się do wirtualnego "nabycia" na jutrzejszej (11.06.12) sesji papierów Ekoexportu (EEX).

Powody na moim miniblogu StockWatch'owym:
www.stockwatch.pl/blog/Szutnik...

Mam nadzieję, ze bedzie to dla Ciebie pożyteczna lektura, Czytelniku.
"Od gry na giełdzie należy się powstrzymać w dwóch przypadkach:
kiedy nie ma się pieniędzy lub kiedy ma się pieniądze."

Mark Twain

ucofb
ucofb PREMIUM
Wpisów: 1 188
Wysłane: 10 czerwca 2012 16:57:46
Będzie ciekawie :) Masz już jednego czytelnika.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

del-20130918
Wpisów: 257
Wysłane: 10 czerwca 2012 17:04:16
Super, dzieki.

Ale podałbyś od początku wszystkie parametry?
1. Kapitał początkowy,
2. sposób wejścia,
3. sposób wyjścia,
4. TP,
5. SL jeżeli używasz i czy go fizycznie stawiasz?
6. pobierane prowizje
7. jak podchodzisz do ryzyka
8. czy robisz testy wstecz i na czym?

Mnie kompletnie nie chodzi o kopiowanie, bo to bez sensu, ale o pokazanie w sposób kompleksowy danej strategii.
Nawet jeżeli będziesz ponosił straty, będzie to miało walor edukacyjny.

Chciałabym widzieć zachowanie akcji po wyjściu w jakimś okresie czasu itp., itd, słowem wszystko to na czym można potem pracować, aby stworzyć kompleksową strategię.

Życzę przede wszystkim własnych odkryć love4

Alicja
Edytowany: 10 czerwca 2012 17:15

Szutnik
Wysłane: 10 czerwca 2012 22:19:03
@ Alicja i nie tylko:

Słusznie.

Od początku wszystkie ograniczenia i uwarunkowania:

1. Kapitał początkowy - przyjmuję, ze zaczynam z wirtualnymi 15000 PLN. To ani za duzo, ani za mało.

2. Inwestycje tylko na podstawie szeroko rozumianej AT. Jestem Technikiem. O fundamentach mam bardzo ogólne pojęcie i podejrzewam, ze większość ludzi na SW spokojnie nakryłaby mnie czapką ze swoimi umiejętnościami i wiedzą np. w zakresie czytania raportów.

3. Prowizja: żeby nie było mi za łatwo, przyjmuję prowizję liniową w wysokości 1,0% od każdej transakcji. Liniową i w takiej wysokości, bo nie chce mi się ekstra przeliczać i kombinować. Tak, wiem, ze to wysoka prowizja i że są na rynku DM oferujące niższe prowizje, ale właśnie o to chodzi, żeby nie było za łatwo.

4. Interesują mnie wyłącznie akcje z głównego parkietu. NC nie wchodzi w rachubę. Powodów jest kilka; z głównych to kwestia płynności, ale najważniejsze jest dla mnie to, ze ledwo mam czas na śledzenie głównego parkietu - na NC tego czasu zwyczajnie braknie.

5. Wirtualne handlowanie akcjami na GPW to dla mnie "zajęcie dodatkowe". O wiele ważniejsze są dla mnie z oczywistych powodów moje rzeczywiste inwestycje i czas dla rodziny. Czasem takie priorytety będą skutkować przegapianiem wielu okazji, lub nieoptymalnym wejściem/wyjściem. Postaram się jakoś te fakty, gdy zaistnieją, zaznaczyć/skomentować w Kronice.

6. SL to dla mnie automat i nawyk. Nie wyobrażam sobie działań w realnym handlu bez SL. Na rynkach lewarowanych to po prostu kwestia przeżycia i zdolności do podjęcia nastepnej transakcji.
Rynek Futures bez SL to jak walka na ostre miecze bez kolczugi i zbroi - można zginąć od byle słabego ciosu, ktory w zbroi i kolczudze nie zrobiłby praktycznie nic.
Więc i w wirtualnym też będzie. Powody stawiania SL i jego ewentualnego przesuwania będę starał sie podawac w ekstra wpisach w kronice, nie zawsze jednak uda się to zaraz w momencie, gdy decyduję o tym.

7. W miarę czasu i mozliwości będę się starał w szczegółach podawać powody wykonywanych ruchów, o ile się uda, takze z wykresami.

8.
Kilka ogolnych zasad, ktorymi będę się kierować w wyborze spółek i postępowaniu z ich akcjami:

- nie próbuję złapać dna; na giełdzie możesz być albo bohaterem, albo zarabiać pieniądze. Razem tych dwóch rzeczy sie nie da. Stąd na pewno nie bedzie kupna spółek spadających, co jak obserwuję tu na SW, wiele osób nagminnie robi. Owszem, moga sie takie zdarzyć wśród spółek obserwowanych, gdy z jakichś powodów uznam, ze do końca ich spadków blisko.

- spółki, które na serio biorę pod uwagę, muszą albo rosnąć, albo przynajmniej przestać spadać. Stąd większość spółek, nawet z tych które tylko obserwuję to spółki jeśli nie rosnące, to przynajmniej w jakiejś konsolidacji, z ktorej dostrzegam szansę wybicia się górą.

- im mniej ruchów na zajętych pozycjach tym lepiej. Ruchy tylko te, uznane za konieczne. Na częstych zmianiach pozycji z pewnością zarabia broker, inwestor - niekoniecznie. Ta 1% narzucona z góry prowizja powinna ułatwic pamiętanie o tym. Stąd chwilami w Kronice może być "nudno" - niewiele bedzie się dziać w portfelu. Wolę o tym uprzedzić zawczasu.

Na razie to tyle.

Mark Twain

Fexo
Wpisów: 63
Wysłane: 10 czerwca 2012 23:22:11
"Chcę, by uzupełnieniem tej kroniki był także mój blog na StockWatch'u, gdzie pokazuję perspektywiczne (lub antyperspektywiczne) moim zdaniem spółki oraz moja lista obserwowanych spółek, którą dzisiaj również zacząłem tworzyć."

Mnie intryguje sprawa swojego podejscia do akcji, tzn. z gory zakladasz (0d 14 lat) ze nie inwestujesz w akcje bezposrednio ( ewentualnie kontrakty) wiec skad wogole u Ciebie wystepowanie spolek obserwowanych. Bo i ile kronike rozumiem jako pomoc nowym inwestora, chec podzielenia sie wiedza odnosnie AT o tyle chcialbym poznac powody prowadzenia listy spolek obserwowanych wczesniej skoro masz twarde zalozenie o nie inwestowaniu.

PS: Dlaczego uwazasz, ze nie warto inwestowac na GPW w akcje ( bezposrednio tego nie napisales ale ja to tak odebralem ;)

pozdrawiam i bede zagladal!

Szutnik
Wysłane: 11 czerwca 2012 08:06:50
@ Fexo

Mnie intryguje sprawa swojego podejscia do akcji, tzn. z gory zakladasz (0d 14 lat) ze nie inwestujesz w akcje bezposrednio

Kwestia preferencji, a teraz to już chyba nawet i przyzwyczajenia. Akcje są dla mnie "za wolne"Angel

Bo i ile kronike rozumiem jako pomoc nowym inwestora, chec podzielenia sie wiedza odnosnie AT o tyle chcialbym poznac powody prowadzenia listy spolek obserwowanych wczesniej

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. Chciałbym, by była to forma zaintrygowania Czytelników. Coś, co zadziała na czytających mniej więcej tak: "Co ten facet widzi w tej spółce, że ją obserwuje?
Dlaczego jego zdaniem jest ciekawa?"
Chciałbym, by to pchnęło czytających tę moją produkcję do samodzielnych przemyśleń i poszukiwań, do których mój wybór byłby tylko impulsem początkowym.

PS: Dlaczego uwazasz, ze nie warto inwestowac na GPW w akcje ( bezposrednio tego nie napisales ale ja to tak odebralem ;)

Nie uważam tak i nigdy nie uważałem. Jednemu bardziej pasują futures'y (np. mi) innemu opcje, a dla jeszcze innego optymalnym wyborem są akcje. To w sporej części kwestia cech charakteru.
To, ze ja tego już nie robię w realu nie oznacza, że "pogardzam" akcjami czy cos podobnego. Nie. W moim konkretnym wypadku przejście na futures'y wynikało z możliwości operowania po krótkiej stronie rynku, czego na GPW te 10-12 lat temu kompletnie nie było a i teraz nie jest jakoś szczególnie proste i łatwo osiągalne dla każdego. To dostęp do krótkiej sprzedaży i prostota procesu skracania na futures zdecydowała, że nigdy już do akcji nie wróciłem.

Gdybym uważał, że inwestowanie w akcje jest bez sensu, nigdy bym nie założył tej wirtualnej kroniki.

Mark Twain

Szutnik
Wysłane: 11 czerwca 2012 09:22:31
No i zgodnie z założeniami:
EEX kupiony 300 szt w cenie 17,50/szt czyli za 5250 zł. Prowizja - 52,50

Sell stop: 15.96 (poniżej minimum z 8.06)
Gotówka = 9697,50

Wrzuciłem wszystko w portfel wirtualny na money.pl

Nazwa portfela: Szutnik1 portfel publiczny, całkowicie dostępny, jeśli ktoś chce pooglądać efekty:

www.money.pl/portfel/publiczne...

Wada tego wirtualnego portfela: brak sell stopów, poza tym OK.

Mark Twain

Gutek84
Wpisów: 303
Wysłane: 11 czerwca 2012 09:43:02
Jest jeszcze jedna wada wirtualnego portfela. Nie wiadomo czy w rzeczywistości udałoby Ci się kupować pakiety po założonej cenie.

Zielarz
Wpisów: 455
Wysłane: 11 czerwca 2012 09:57:33
masakryczna prowizja 1% chyba pozwala pominac problem "realnosci tranzkcji" aczkolwiek np ja u siebie w symulacjach zawsze zaklada kupno za H a sprzedaz za L.
Szutnik rozumiem ze nie bedzie scislych i mechanicznych zasad doboru papierow - o wszystkim bedzie decydowal "glos wewnetrzny" Angel. Bede musial jakos (znowu) sie z tym pogodzic. A czemu zakupiles "tyle" ?
Oby nigdy więcej drzewa nie przysłoniły mi lasu ...
It’s just money. It’s made up.
Edytowany: 11 czerwca 2012 09:58

rychu22
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 120
Wysłane: 11 czerwca 2012 10:21:01
Nie było takiej ceny dzisiaj jak 17.50. Minimum to 17.61:/ Chyba, że system kłamie. Kibicuje mocno i pozdrawiam.

Scarry
Wpisów: 4 400
Wysłane: 11 czerwca 2012 10:24:50
@Szutnik

gratuluje kroniki, osobiście nie mam wiary w AT, zdecydowanie wolę rozsądne inwestowanie w wartości niż patrzenie na kreski mające uśrednić mi zachowania graczy giełdowych. Ale sam czasem rysuje podstawowe linie dla podparcia fundamentów ;), więc chętnie poczytam czy powinienem rysować ich więcej ;p

btw: faktycznie za nic dzisiaj nie mogłeś kupić EEX za 17,50 ;), dobrze byłoby jednak jakby ceny zakupów były realne (nie wiem... może zakupy przez onet-gra, czy jak to się nazywa?)
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz
Edytowany: 11 czerwca 2012 10:30

Zielarz
Wysłane: 11 czerwca 2012 10:33:15
rychu22 napisał(a):
Nie było takiej ceny dzisiaj jak 17.50. Minimum to 17.61:

ale moze bedzie hehe jak w tym dowcipie:
Cytat:
Dzwoni Putin do Miedwiediewa i mówi: wiesz ,coś się pochrzaniło.Bedziemy chyba musieli zmienić strefy czasowe.
Dlaczego?
Wyobraź sobie , dzownię do Chin i składam premierowi życzenia urodzinowe a on mi mówi,ze to było wczoraj..
E tam, jeden raz się mozna pomylic- rzekł Miedwiediew.
Putin : żeby raz. Potem dzownię do Polski do Tuska ,zeby złożyc kondolencje z powodu wypadku, a on mi na to,ze delegacja leci dopiero jutro..

Szutnik
Wysłane: 11 czerwca 2012 10:45:18
Faktycznie - nie było takiej ceny. Teraz sprawdziłem. Kupowałem ok. 9.02-9.05 - system money.pl musiał więc kwotować jeszcze piątkowe zamknięcie :-(
Teraz kwotuje też z jakimś opóźnieniem....
I jak tu wierzyć w wirtualne, elektroniczne portfelepuke_l ?

Z tego wynika, ze tak naprawdę kupiłbym gdzieś po 17.80-18.20

Nie będę już tego zapisu zmieniał (no chyba, że wpłyną ostre protesty od czytelnikówAngel ale to by mi pokomplikowalo trochę sprawę, musiałbym skasować stan portfela i kupić jeszcze raz - wolałbym tego nie robić..) przyjmuję, ze rzeczywiście tak kupiłem, ale pierwsze koty za płoty i więcej już na otwarciu kupowac w tym portfelu nie będę!
Proszę o wybaczenie, to nie z mojej winy.Pray

@ Zielarz

masakryczna prowizja 1% chyba pozwala pominac problem "realnosci tranzkcji"

Kiedy jeszcze naprawdę handlowałem akcjami prowizja sięgała nawet 2,5% dla najmniejszych zleceń (i nie mniej niż chyba 5 albo 10zł, tego już nie pamiętam), więc jestem przyzwyczajony Angel
A tak na serio - taka prowizja oczywiście wyklucza daytrading, co jest zgodne z moim profilem inwestycyjnym.

Mark Twain

Scarry
Wpisów: 4 400
Wysłane: 11 czerwca 2012 10:54:48
@Szutnik
bo tak to jest że wszystkie darmowe systemy jakie masz dostępne w Polsce, nie związane bezpośrednio z rachunkami maklerskimi, mają 15 minut opóźnienia.

Więc kurs z 9:02 system taki pokaże Ci o 9:17, z 9:05 o 9:20.. itd, przez pierwsze 15 minut przyjmują cenę z poprzedniego dnia notowań.

To jest pierwsza wada wirtualnego sytemu i portfela, drugą jest spory rozjazd przez brak uwzględniania realnego wolumenu akcji. Jeśli na buy jest 50 akcji po 18,20 a dopiero dużo więcej masz na 18,70 to wirtualny system pozwoli Ci kupić dowolną ilość akcji po te 18,20.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz
Edytowany: 11 czerwca 2012 10:58

Szutnik
Wysłane: 11 czerwca 2012 10:59:05
OK Scarry, zapomniałem o tych opóźnieniach.

Aby jakoś to wszystko z sensem rozwiązać - przy pełnym rozliczeniu transakcji, po sprzedaży akcji wprowadzę odpowiednie korekty do stanu portfela

Mark Twain

Zielarz
Wysłane: 11 czerwca 2012 10:59:43
O ile pamietam to dawalo sie tam kiedys bezbolesnie edytowac historyczne tranzakcje. Nawet na ceny nie majace miejsca. Zreszta to szczegol. Wada tego portfela bylo tez to ze nie splituje/dywidenduje automatycznie. Pozwole sobie ponowic istotne dla mnie pytanie:
A czemu zakupiles "tyle" (tego papiera) ?

Szutnik
Wysłane: 11 czerwca 2012 11:14:40
@ Zielarz

Portfel będzie się składać z 3 - 5 spółek, na początek raczej z 3. EEX ma dość ładny obraz techniczny, więc lekko go przeważyłem w stosunku do statystycznych 33,3% by uzyskac równo 300 sztuk.

Mark Twain

ucofb
ucofb PREMIUM
Wpisów: 1 188
Wysłane: 11 czerwca 2012 12:26:14
Tak to są wady wszystkich wirtualnych portfeli, sam takowy prowadzę.

Jednak w dłuższej perspektywie czasowej, raz kupisz taniej, raz drożej niż w rzeczywistości i w sumie to powinno się wszystko równać do 0. Powinno ale trzeba jednak brać pod uwagę, że uzyskiwane wyniki mogą się równać o -+2%.

@Szutnik na Twoim miejscu nie wprowadzałbym takich poprawek żeby wszystko było liczone co do grosza bo zwyczajnie to bezsensu, skoro kronika ma charakter bardziej edukacyjny dla innych użytkowników to ważniejsze jest to dlaczego zdecydowałeś się na dany walor, jaką część portfela na niego przeznaczyłeś, dlaczego akurat tyle, dlaczego w danym momencie wszedłeś i dlaczego w danym momenecie zamknąłeś pozycję oraz dlaczego taki stoploss ;)

Pozdrawiam
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

2mek99
Wpisów: 398
Wysłane: 11 czerwca 2012 15:48:35
Przechodząc do meritum.

Kupiłeś EEX posługując się analizą techniczną. Zakładasz więc, że kurs wzrośnie. Jakieś szczegóły (świece, gwiazdy, młoty) na podstawie, których uważasz, że tak będzie?

Szutnik
Wysłane: 11 czerwca 2012 16:25:11
@ 2mek99

Szczegóły opisane na miniblogu. Adres minibloga - pierwszy, początkowy post.

Mark Twain

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7